Recht op WW beperkt Vijfjaar met verlof schept veel banen Meerderheid Kamer voor verscherping asielbeleid Binnenland Beschut plekje op station Lang zonder stroom kan een ramp zijn Wachtgeld misbruikt om zieke docent te lozen 2 VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 Nederlanders verongelukt in Trier den haag Drie Nederlanders zijn gisteren in de buurt van de Duitse stad Trier verongelukt toen hun sportvliegtuigje door nog onbekende oorzaak neerstortte. De inzittinden waren een in structeur en twee leerling-vliegers van de nationale luchtvaart- school in het Limburgse Beek. Het toestel was onderweg van Stuttgart naar Maastricht. Groot fraude-onderzoek in Limburg heerlen In een grootscheeps onderzoek naar fraude in twee Zuidlimburgse faillissementen (bedrijven Jan Diederen en BC Venture uit Heerlen) zijn gisteren op 27 plaatsen in Nederland. België en Duitsland arrestaties verricht, huizen en bedrijven doorzocht en stukken in beslag genomen. Aan de actie deden 125 politieagenten mee. Justitie verdenkt de bedrijven ervan op grote schaal steekpenningen te hebben betaald en geheime re keningen te hebben ingesteld. Vlaamse hogeschool zeer populair den haag De Vlaamse hogescholen zijn in toenemende mate populair bij Nederlandse jongeren. Dit schooljaar volgen 931 Nederlanders daar een studie, een toename van zeventien pro cent ten opzichte van een jaar eerder. Antwerpen is de favoriete stad voor een HBO-opleiding met 238 studerende Nederlanders. Het aantal Nederlandse scholieren in het Vlaamse voortgezet onderwijs is dit schooljaar ook gestegen, zij het minder sterk dan in het HBO. De toename bedraagt ruim twee procent, waardoor het aantal scholieren 4.020 bedraagt, zo blijkt uit onderzoek van het Vlaamse ministerie van onderwijs. Indische oorlogswezen krijgen geld Minister Dijkstal v n binnenlandse zaken heeft giste- t de Japanse bezetting en de Ber- ren de Vereniging Kinderen t siap 1941-1949 (KJBB) een ee 750.000 gulden. Dat bedrag kan de vereniging besFeden erkenning van de Indische oorlogswezen die als kind, vaak door de Japanse bezetting van Nederlands-Indië en de onafhankelijk heidsstrijd van Indonesië (Bersiap), hun ouders verloren. De meeste wezen zaten in kampen. Telegraafjournalisten duiken onder Amsterdam Misdaadverslaggevers J. de Haas en J. van den Heu vel van De Telegraaf zijn tijdelijk ondergedoken in het buiten land na bedreigingen door de onderwereld. Ze schreven diverse artikelen over het omvangrijke Octopus-syndicaat onder leiding van een woonwagenkoning, beter bekend als 'De Hakkelaar'. In oktober meldden de verslaggevers dat Justitie bezig zou zijn met de ontmanteling van Octopus dat zich bezighoudt met handel in drugs en witwassen van misdaadgeld. De organisatie zou ook te maken hebben met de moord op drugbaas Klaas Bruinsma die in 1991 werd geliquideerd. Scholen weigeren kartonnen beker doetinchem» Vier Doetinchemse scholen in het voortgezet on derwijs zijn de wekelijkse afvalberg van-kartonnen melkbekers zat. Jarenlang al proberen zij tevergeefs de verpakking aan leve rancier Coberco terug te geven voor hergebruik. De leerlingen hebben Europarlementariër Oostlander (CDA) om hulp ge vraagd. Een van de scholen, het Ludgercollege, onderhandelt met het zuivelbedrijf Campina over levering van melk van het Duitse dochterbedrijf Südmilch. In Duitsland zijn de bedrijven wel verplicht de verpakkingen terug te nemen. Kamer past banenplan Melkert aan den haag De Tweede Kamer wil het kabinetsplan om de ko mende vier jaar 40.000 banen voor langdurig werklozen te scheppen op twee onderdelen wijzigen. Er gaan minder banen naar de vier grote steden dan de oorspronkelijke zeventig pro cent van minister Melkert (sociale zaken) in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht. Verder is het voorstel om voor de Melkert-banen een werkweek van maximaal 32 uur te hanteren, door de Kamer veranderd in 'een gemiddelde werkweek van 32 uur'. Het gaat om banen in de veiligheid en de zorgsector, voor het minimumloon of daarboven. Een kamermeerderheid is van nacht akkoord gegaan met aan scherping van de Vreemdelin genwet. Een wijzigingsvoorstel van de WD werd met 75 stem men vóór en 70 tegen aanvaard. De regeringspartij kreeg daarbij de steun van oppositiepartijen CDA, de ouderenfracties, de SGP en de CD. Coalitiepartners IVdA en D66 stemden tegen het WD-amendement. Het wijzigingsvoorstel betreft de waag of afgewezen asielzoe kers uit zogeheten veilige lan den in Nederland hun hoger be roep tegen de uitspraak mogen afwachten. Van staatssecretaris Schmitz (justitie) mogen ze dat wei, maar de WD vindt dat de ze groep onmiddellijk het land uit moet en pas bij een gunstige beschikking op het hoger be roep alsnog kan terugkeren. Schmitz wees gisteravond een CDA-amendement, dat in zijn uitwerking nog verder gaat dan het WD-voorstel, in zeer scher pe bewoordingen af. Na afloop van het debat van afgelopen dinsdag liet Schmitz al door schemeren dat ze met aanvaar ding van het WD-amendement wel kan leven. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (Unhcr) vindt dat asielzoekers die Nederland via een ander Europees land binnenkomen, alleen terug mo gen als er garanties zijn voor hun opvang. De Unhcr wil voorkomen dat asielzoekers weer in hun eigen land terecht komen. Geen uitkering meer voor zeker 75.000 werklozen Het recht op een WW-uitkering wordt flink beperkt. Een ruime kamermeerderheid steunde gisteren het kabinets voorstel waardoor ruim 75.000 nieuwe werklozen de ko mende jaren geen of een lagere uitkering krijgen. Minis ter Melkert van sociale zaken denkt daarmee volgend jaar 245 miljoen gulden op de WW te besparen, oplo pend tot 520 miljoen in de jaren erna. Groen Links, het AOV en de SP stemden tegen. netsvoorstel. Datzelfde geldt voor uitzendkrachten. Zij vallen eerder terug op de lagere bij stand. Volgens PvdA, VVD, D66 en CDA is de ingreep noodzakelijk om de oplopende WW-uitgaven den haag. cpd Vooral mensen die nog niet zo lang werken (jongeren) of die na enige jaren opnieuw zijn gaan werken (herintreders) worden getroffen door het kabi- Genootschap van Insprekers pikt niets meer De bestuurders van Nederland mogen hun borst wel nat ma ken. Er blijkt een Nederlands Genootschap van Insprekers te bestaan. En dat wil de huidige inspraakmogelijkheden opti maal benutten. Premier Kok ontving gisteren al een boze fax van het Genoot schap, dat door de 49-jarige Jan Haije vanuit Diemen wordt be stierd. „Excellentie. Als voorzit ter van het Nederlands Genoot schap van Insprekers ben ik verbijsterd door de afwezigheid van een landelijke inspraakpro cedure met betrekking tot gas- opslag bij Langelo. Het ontbre ken van een Algemene Wet Openbare Werken of een Alge mene Wet Nutsvoorzieningen is tot daaraan toe, maar geen in spraak is dictatoriaal", zo briest Haije. Zijn vijf leden sterke Genoot schap bestaat al vijf jaar, maar is tot nog toe slechts in Amster dam en omstreken actief ge weest. Het Genootschap werd in het leven geroepen naar aan leiding van de besluitvorming rond de Ringspoorweg om Am sterdam. Sindsdien heeft het Genootschap zich nog met een tiental zaken bemoeid. Het Ge nootschap gaat nu op de lande lijke toer. Door de nieuwe Alge mene Wet Bestuursrecht zijn er meer mogelijkheden. Oud-bewoners Atlantis op zoek naar lotgenoten bij de toenemende werkloos heid een halt toe te roepen. FNV, CNV en MHP hekelen het 'eenzijdig' afwentelen van de kosten van de werkloosheid op de werklozen zelf, die toch al de dupe zijn. Zij zijn zeer teleurge steld over de ruime steun voor het kabinetsvoorstel. Volgens de vakbonden ontmoedigen de nieuwe WW-eisen het aanne men van kortdurende baantjes. Om straks voor een uitkering in aanmerking te komen moet ten minste 26 van de voorgaan de 39 weken zijn gewerkt én mi nimaal vier van de vijf daaraan voorafgaande jaren. Werklozen die zowel aan deze weken- als jaren-eis voldoen, kunnen reke nen op zeventig procent van hun laatstverdiende loon. Hoe lang deze uitkering duurt hangt af van de leeftijd. Voldoet de werkloze alleen aan de weken- eis, dan heeft hij recht op een half jaar lang zeventig procent van het minimumloon. Nu heeft een werkloze die 26 van de voorgaande 52 weken heeft gewerkt reeds recht op een half jaar zeventig procent van het laatstverdiende loon. Gereïncarneerde i het negenduizend jaar geleden verzonken mythische rijk At lantis hebben plannen om bin nenkort een reünie te houden. Op zijn reünie-oproep heeft ki- nesiologie-therapeut Ben Kall mann uit Huizen al vijftien re acties gehad. Met zijn therapie duikt Kall mann in het onderbewustzijn van zijn patiënten en stuit dan soms op eerdere levens. In drie gevallen waaronder zijn zoon wisten mensen zeker dat zij vroeger in Atlantis heb ben gewoond. Twee van hen meenden dat zij destijds colle ga's van elkaar waren, weten schappers. Kallmann: „Atlantis was een extreem ontwikkeld rijk dat kapot is gegaan aan zijn eigen techniek en ontwikkeling. De mensen zouden grote invloed hebben gehad op de culturen in Egypte en het Inca-rijk." Door een 'enorme energieklap' zou Atlantis in de golven zijn verdwenen. Minder comfortabel, maar eer der dan ze hadden verwacht. De eerste passagiers van het uitge brande cruiseschip Achille Lauro zetten morgen al voet aan land in Djibouti. Zonder koffers, velen slechts in bezit van hun pyjama. De Nederland se passagiers arriveren zondag middag in de Kenyaanse haven Mombassa. Zij zuilen niet eer- W£ ÊRVrtNDAAór 20 AIRM\LES HO£V££L NOór V/W N£W yORK? shag: voor 'N eeRujfcf PWjs. der dan maandag op Schiphol aankomen. Het drama begon met een ontploffing in de nacht van dinsdag op woensdag. Daarna ontstond brand die gepaard ging met veel rook. De 25-jarige hostess Maaike Bestebroer uit Weesp vertelt dat iedereen de hele nacht aan dek heeft geze ten, omdat de bemanning ervan uitging dat de brand kon wor den bedwongen. „Maar 's mor gens ontstond weer forse rook ontwikkeling, waarna de kapi tein besloot dat we het schip /erlaten." den haag gpd Verreweg de meeste bedrijven in Nederland zijn totaal niet voorbereid op het uitvallen van de stroom. Juist omdat de kans op een stroomstoring in Neder land klein is, houdt bijna nie mand er rekening mee, zodat de gevolgen ingrijpend kunnen zijn als het een keer gebeurt. Tot die conclusie komt het Rathenau-instituut in een rap port dat vanmiddag is gepubli ceerd. Het instituut wijst er op dat de samenleving in grote mate afhankelijk is geworden van elektriciteit, omdat overal wordt gewerkt met onder meer computers en telecommunica tie. Desondanks wordt er zeer nonchalant gedaan over de risi co's die dat met zich mee brengt. Zo heeft bijna geen en kel bedrijf, van multinational tot een noodvoor- Het rapport wijst verder op de gevaren van verkeersongeluk- ken, het ontsnappen van giftige stoffen en hel onder water lo pen van tunnels, maar stelt ook dat na een stroomstoring van acht uur of langer ook bepaalde categorieën zieken en bejaar den ernstig gedupeerd raken. Zieken kunnen niet of nauwe lijks meer worden behandeld, terwijl bejaarden en gehandi capten in instellingen geen eten meer kunnen krijgen, liet Ra thenau-instituut vindt dat in elk geval openbare diensten en nutsbedrijven moeten zijn aan gesloten op een Nationaal Noodnet dat de stroomvoorzie ning kan garanderen zolang de gebruikelijke toevoer wegvalt. Het ente cider ziening. In steden is de kans op een stroomstoring aanzienlijk groter dan op het platteland, hoewel de schade in het laatste geval groter is. Vooral pluimveehou ders lijden onder het uitvallen van de elektriciteit. Omdat de ventilatie in de stal wegvalt, kruipen slachtkuikens meteen op elkaar, waardoor na een kwartier al een kwart van de dieren dood is. Kippen in een legbatterij raken snel van de leg. De sterfte onder deze beesten neemt pas ernstige vormen aan als de storing vele uren duurt. dateert van een maand geleden, toen Ede en enkele omliggende gemeenten lange tijd geen dek triciteit hadden als gevolg van een explosie in een trafo-huisje. Dat was de zesde langdurige storing sinds 1989. Eerder kampten Bleiswijk, Edam, Rot terdam, Arnhem en grote delen van de Achterhoek met storin gen van enkele uren tot zelfs enkele dagen. Nergens is echter sprake geweest van een situatie zoals eerder deze eeuw in de Verenigde Staten, toen in de ge hele staat Massachusetts het licht uitviel. Dat was zo opmer kelijk dat de BeeGees er later een nummer over schreven dat wereldwijd een hit werd. Amsterdam Het wordt steeds kouder en de eersten die daar mee te maken hebben, zijn de mensen zonder vaste woon- of verblijfplaats. De in een deken gewikkelde dakloze op de foto heeft op het Amsterdamse Cen traal Station een redelijk beschut plekje gevonden. foto anp cor mulder Opvarenden Achille Lauro maandag thuis De passagiers dansten of la gen in bed toen de bemanning ze naar het dek riep. In pyjama of danskleding verlieten ze het brandende schip om aan boord te gaan van de te hulp gescho ten koopvaardijschepen. „We zijn alles kwijt. We konden geen bagage meenemen. Maar dat geeft niet. We maken het alle maal goed", aldus de hostess. De brand heeft aan twee opva renden het leven gekost: een bejaarde Duitser kreeg een hart aanval en een oudere Britse man overleed tijdens het over stappen in de reddingboot. Er blijkt een geheime overeen komst te circuleren op scholen waarin wordt voorgesteld zieke leerkrachten te 'lozen' in de du re wachtgeldregeling voor werk loos onderwijspersoneel. Het gaat daarbij om docenten die al geruime tijd met ziekteverlof zijn, maar niet ziek genoeg zijn voor de WAO. Iemand die onderzoek deed naar de wachtgeldregeling kreeg de geheime brief in han den. De organisaties van schoolbesturen zijn op de hoog te van de overeenkomst, maar volgens hen wordt er slechts in 'zeer incidentele gevallen' ge bruik van gemaakt. Ze verklaren niet bij de opstelling betrokken te zijn geweest. Het ministerie van onderwijs weet niet of op grote schaal misbruik wordt gemaakt van wachtgeld. „Als het voorkomt, is het in elk geval frauduleus han delen", aldus een woordvoer ster. Het ministerie controleert sinds enige tijd strenger op het Prins Bernhard gaat vooruit Prins Bernhard herstelt voor spoedig van zijn darmoperatie, hoewel zijn longontsteking nog niet is genezen. Dat maakte de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren bekend. De toestand van de prins is volgens de RVD 'normaal voor een man van deze leeftijd, die deze operatie achter de rug heeft en die ook nog longont steking heeft gekregen'. De 83- jarige Bernhard wil nog steeds geen visite. Daar heeft hij na een ingreep altijd al een hekel aan gehad. Koningin Beatrix en prins Claus vertrekken volgende week voor een driedaags staatsbezoek naar Jordanië. De artsen heb ben het koninklijke paar verze kerd dat het met een gerust hart kan gaan. oneigenlijke gebruik van wacht gelden iti het basis-, beroeps- en voortgezet onderwijs. In to taal tellen die onderwijssoorten ruim 24.000 wachtgelders. Er zijn al zeven MBO-scholen die het aan de stok hebben met On derwijs voor het ten onrechte claimen van wachtgeld. Ze moeten 1,4 miljoen gulden aan ten onrechte uitgekeerde wachtgelden terugbetalen. In de geheime overeenkomst is een artikel opgenomen dat de :raar alleen wordt ontslagen als de aag cht- gelduitkering wordt toegewe zen. Verder spreken schoolbe stuur en leerkracht af eenzelfde verhaal op te hangen bij het mi nisterie van onderwijs. Ook is er een afspraak dal een ontslagen leraar nooit meer op zijn oude school wordt aangesteld. Ongevallenraad kritiseert NS De NS trekken te veel lijd uit voor het vervangen van het be veiligingssysteem voor het treinverkeer, ATB. Er is pas rond 2005 een nieuw systeem terwijl bekend is dat ATB niet werkt als een trein onder de 40 rijdt, al dus de Spoorweg Ongevallen Raad in haar verslag 1992-1994. ATB zorgt ervoor dal een trein automatisch remt en stopt als de machinist bijvoorbeeld door rood rijdt. Maar als het systeem niet werkt onder de 40 levert dat vooral problemen op bij sta tions. Tijdelijke snelheidsbeper kingen gelden vooral bij werk aan de rails. De raad wil dat de snelheid bij overgangen wordt beperkt, omdat daar de meeste doden vallen, vijftig per jaar. Bij sta- den genomen waardoor treinen elkaar niet kunnen kruisen. Ver der moeten 1.700 overwegen worden vervangen door brug gen of tunnels waardoor ze vei liger worden. Per jaar vallen vijf tig doden op overwegen. PvdA-er Adelmund wil werk herverdelen den haag roland zwiers Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. Alle werkgelegenheidsplannen bij elkaar leveren de komende vier jaar 350.000 banen op. Dat is te weinig om alle werkzoe kenden aan een baan te helpen. Daarom moet veel meer werk worden geschapen door de be schikbare banen over zo veel mogelijk mensen te verdelen. Het stelsel van sociale zekerheid kan daar op inspelen, door werknemers het recht te geven om gedurende hun arbeidsle ven vijf verlofjaren op te nemen. Dat zegt Karin Adelmund, vice- fractievoorzitter en woordvoer der sociale zekerheid voor dé PvdA in de Tweede Kamer. Vooral aan de onderkant van de arbeidsmarkt zijn grote proble men. Toch constateert Adel mund dat er voldoende eenvou dige banen voor laaggeschoolde werkzoekenden zijn. Maar het probleem is dat mensen met hogere opleidingen deze banen bezetten. Het beleid kan dus niet alleen zijn gericht op het verlagen van de loonkosten aan de onderkant. Er moet ook werk worden gemaakt van 'omgekeerde verdringing'. Ho ger opgeleiden moeten door stromen naar betere banen. Een tweede mogelijkheid is laaggeschoolde werkzoekenden zelf voor betere banen op te lei den. Volgens Adelmund zijn de mogelijkheden hier echter veel beperkter. Een opleidingstraject van een of twee jaar is al een hele inspanning en nog steeds te weinig voor een baan op MBO-niveau. De PvdA'ster pleit vooral voor het herverdelen van werk. Her verdeling volgens Adelmund bestaat uit drie onderdelen. Al lereerst moeten we af van 'ta boes' op verdere arbeidsduur verkorting en ten tweede moet deeltijdwerk worden bevorderd. In de derde plaats wil Adel mund veel meer ruimte schep pen voor het opnemen van ver lof. Dit leidt ook tot betere spreiding van het beschikbare werk, omdat werkzoekenden de banen van de verlofgangers tij delijk opvullen. Adelmund signaleert dat er steeds meer behoefte is om er gedurende het totale arbeidsle ven kortere of langere perioden tussenuit te gaan. „Mensen hebben steeds meer behoefte om lijd vrij te maken voor stu die, het verzorgen van kleine kinderen of voor het maken van een wereldreis. Ook bestaat be hoefte om perioden van voltijd- werk af te wisselen met deeltijd werk. De huidige verlofregelin- deel in deze behoefte." De wens om meer te kunnen schuiven tussen werk en vrije tijd stuit echter op de grenzen van de sociale zekerheid. Wie er stelt al gai pen ciale heidsrechten in de waagschaal. Adelmund wil dit probleem on dervangen door het opnemen van een 'herlevingsrecht' in de sociale zekerheid. Iemand die dan na een verlofjaar in de pro blemen komt, kan altijd terug vallen op een uitkering die is gebaseerd op het loon dat hij had voordat het verlof inging. Concreet stelt Adelmund voor om alle werknemers gedurende hun arbeidsleven vijf verlofjaren te geven die ze naar eigen in zicht mogen opnemen. Gedu rende deze periode zouden zij tevens aanspraak kunnen ma ken op een uitkering op mini mumniveau. Het mes snijdt dan aan twee kanten. De verlofgan gers hebben tijd voor zaken die op dat moment belangrijker voor hen zijn en werkzoeken den kunnen gedurende de ver lofperiode de arbeidsplaatsen opvullen. België volgt deze aan pak nu al.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3