In Ruslands bodem tikt een gigantische nucleaire tijdbom De Club van Tien Miljoen wil minder Nederlanders Feiten &Meningen Asielbeleid zorgt voor zichtbare deuk in coalitie Bertie en Celia doen het goed in de Ierse media VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 2 VRIJE NIEUWSANALYSE De regeringscoalitie van PvdA, WD en D66 heeft vannacht zijn eerste, duidelijk zicht bare deuk opgelopen. Een dagenlange krachtmeting over het asielbeleid werd op punten gewonnen door de WD. Samen met het CDA en enkele kleine partijen ga ven de liberalen coalitiepartners PvdA en D66 hel nakijken. En dat deed pijn. Na de vertoning over de kerncentrale Borssele een week eerder werd binnen de coalitie nog van links tot rechts het glas ge heven onder het motto: dit is nu dualisme. Verder werden in WD- en PvdA-kring en kele schampere grappen gemaakt over het warrige optreden van D66. Schouderopha lend, want warrigheid van die visieloze de mocraten was immers ingecalculeerd. Vannacht om half twee echter, na een langdurig politiek pokerspel over het weren van asielzoekers die via een zogenoemd veilig land naar Nederland zijn gekomen, was de stemming heel wat minder ontspan nen. In het kamp van D66 en de PvdA smaakten de druiven ronduit zuur. D66-fractieleider Wolffensperger, lichte lijk aangeslagen: „Borssele was een vuiltje, dat was zo weggepoetst. Dit is iets anders. Dit is een vuiltje waarvan ik hoop dat hel niet blijft zitten. Maar ik maak me er wel zorgen over." En anoniem wilden verschillende PvdA- en D66-kamerleden wel verklaren dat de wittebroodsweken voorgoed voorbij zijn. „De WD heeft niet naar de feiten willen luisteren, heeft zich niet gevoelig geloond voor het coalitiebelang. De WD heeft zich laten leiden door haar Telegraaf-lezende 'mensen in het land", aldus een teleurge stelde PvdA'er. De WD die zich al jaren profileert als dè voorvechter van een harder vreemdelingen beleid, wordt er door haar achterban dage lijks op gewezen dat 'het zo niet langer.kan' met die schijnbaar ongebreidelde toeloop van asielzoekers. Flet gekanker erover is een steeds belangrijker wordend thema voor de gewone man in het café op de hoek. En voor die gewone man heeft de WD nu een maal meer oog dan voor de welgestelde ju risten van D66 en de idealisten van de PvdA. Feitelijk stelde het verschil van mening over de asielzoekers niet eens zoveel voor. „De hele discussie had een hoog politiek- symbolisch gehalte", aldus een WD-ka- merlid. Zowel WD als D66 en PvdA zijn het eens over het principe dat asielzoekers die via een veilig land naar Nederland zijn ge komen, hier geen asiel mogen krijgen maar terug moeten naar dat veilige land. Een voorstel van die strekking dat in au gustus nog door het vorige kabinet is inge diend, kreeg dan ook de hartelijke instem ming van CDA en WD. PvdA en D66 had den echter technische bezwaren, en wilden een juridisch nettere uitwerking. Staatsse cretaris Schmitz (justitie) kwam daaraan te gemoet na overleg met haar PvdA-partijge- nojen, maar zonder overleg met de WD. De liberalen waren des duivels en besloten alleen daarom al de kont tegen de krib te gooien. De toon was gezet, en hoewel na nadere bestudering bleek dat de verschillen tussen beide voorstellen helemaal niet zo groot waren, wilde en kon de WD niet meer te rug. Het zou de eigen achterban niet uit te leggen zijn, en bovendien moesten PvdA en D66 voor eens en voor altijd weten dat de WD niet met zich laat sollen. De verwoede en langdurige pogingen die premier Kok en fractieleiders Wallage (PvdA) en Wolffensperger (D66) de afgelo pen dagen dan ook hebben ondernomen om de liberalen bjnnen de coalitieboot te houden, bleken dan ook aan dovemansoren gericht. WD-leider Bolkestein verklaarde na af loop van de voor hem gunstige stemming monter niet de indruk te hebben dat de sfeer in de coalitie er onder te lijden zal hebben. Wel vond ook hij dat de regie bin nen de coalitie moet worden verbeterd. Met andere woorden: Het speelkwartier is voor bij. De grenzen van het dualisme zijn be reikt. DEN HAAG HARM HARKEMA Adviezen internationaal atoombureau zijn eindelijk welkom De Russische kernenergielobby begint te beseffen dat openheid en informatie machtiger wapens zijn dan afwijzing en geheimhouding. Tsjernobyl en een stroom alarmsignalen over halve en bij- na-rampen brachten Minatom, het Russische 'atoomministerie', tot het inzicht dat een slechte naam niet valt te zuiveren door de publiciteit te schuwen. Er er valt nog heel wat te zuiveren, want het Russische probleem met atoomafval is nauwelijks te overzien. Eén Russische atoomonderzeeër van het Akula-type. Viktor Ochonov, topambtenaar bij Minatom, licht in een interview met deze krant toe, waarom Minatom pas nu. na dat de Russen ruim 30 jaar vloeibaar kernafval diep in de grond hebben geïnjecteerd, alsnog een goedkeuringsstem- pel wil verwerven van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA). Ochonov: „Het klinkt misschien vreemd en het heeft zeker niets met geheimzinnigheid te maken, maar we hebben er nooit aan gedacht om op deze manier naar het IAEA te stappen. We hebben die methode ontwikkeld, er waren gerenommeerde wetenschappers bij het vooronderzoek betrokken, en het bleek onder strikte supervisie feilloos te werken. En het was bekend. Waarom dan nog naar het IAEA stappen, onnodig toch? Ja, nu heb ben we daar spijt van". De helft van al het Russische kernafval zou in ruim 30 jaar in ondergrondse aardlagen zijn weggewerkt. Op 500 meter diepte zou zich op drie plaatsen in Rusland afval bevinden met een radioactief gehalte van in totaal 3 miljard Curie (bij Tsjernobyl kwam 50 miljoen Curie vrij). Een nuclaire tijd bom voor komende generaties. Ochonov legt uit dat dit getal klopt wanneer je alle soorten afval, vast en vloeibaar, met langzame en snelle halverings tijd, hoog- tot laagradioactief bij elkaar optelt plus nog eens de niet verwerkte nucleaire brandstof voor het hele kern energiecomplex, inclusief het militaire. Met de injecteringsmethode zou in totaal 'slechts' voor 1 miljard Curie zijn weggewerkt en alleen aan vloeibaar afval dat qua activiteit in het lage en middengenre thuishoort en een halveringstijd (waarmee de afbreekbaarheid in het milieu wordt berekend) heeft van maar 30 jaar. En het gaat alleen om het afval van drie types reactoren; de militaire, bijvoorbeeld aan boord van kernonderzeeërs, tellen niet mee. De topambtenaar wil maar zeggen dat deze 'absoluut veilige' methode niet voor de hele nucleaire afvalberg kan worden gebruikt. Hij schat dat in termen van radioactief gehalte (en dus niet in omvang) ongeveer 70 tot 80 procent van al het nucleaire afval in vloeibare vorm is. De injecteringsmethode wordt toegepast bij de Siberische atoomcomplexen Krasnojarsk 26 bij de Jenisei-rvier. Tomsk 7 bij de rivier Tom en Dimitrovgrad bij de Wolga. Volgens Jeltsins milieu-adviseur Jablokov zou de methode pas veilig zijn als-het afval tien keer zo diep wordt weggeborgen, zo dat elk risico verdwijnt dat het in oppervlaktewater terecht komt. Maar Ochonov bestrijdt dat. „Op die diepte zijn niet de juiste geologische voorwaarden en bovendien is controle dan onmogelijk. Op 500 meter diepte vinden we op de ge noemde plaatsen kleilagen die hermetisch zijn afgesloten. Weglekken is onmogelijk: we kunnen dat controleren." Bij Gosatomnadzor, het Staatscommité voor Nucleaire Su pervisie, is men minder enthousiast over het injecteren van kernafval. Gosatomnadzor-expert Andrej Kislov zegt dat zijn comité vindt dat moet worden gestopt met de injectie methode. Niet omdat die onveilig zou zijn, maar omdat volgens Kislov ondanks drie decennia ervaring natuurkun dig niet is vaststaat dat de betreffende aardlagen op lange termijn stabiel blijven. Ochonov: „Als die uitspraak er komt, schikken wij ons daar naar. Het Staatscomité hangt ons bij wijze van spreken aan de keel. Maar eerst moet het bewezen worden." En de bei de heren zijn hefer in elk geval over eens dat direct stop pen met injecteren, zoals een wet wil waarover het parle ment zich nog moet uitspreken, niet kan. Want dan zouden eerst installaties moeten worden ontwikkeld en gebouwd die vloeibaar in vast kernafval kunnen omzetten. Dat kost tijd; bovendien is er geen geld voor. Waar het bij de hele discussie over het wetsontwerp om gaat, is de vraag of het parlement de uiteindelijke controle over de atoomproblematiek krijgt. Ochonov uit de klacht die ook in westerse nucleaire kringen gemeengoed is. Mi natom erkent, zegt hij, dat uiteindelijk de gekozen politici het laatste woord moeten hebben. „Maar ze gebruiken vaak emotionele, ondeskundige argumenten. Het probleem voor ons is, dat er vandaag de dag meer naar ondeskundige poli tici dan naar deskundige technici wordt geluisterd." Hij bezweert ook dat Groenen en 'nucleairen' gemeen heb ben dat ze uitgaan van het welzijn van de bevolking. „Op die basis heb ik ook geregeld contacten met ze", zegt Ochonov. En om diezelfde reden ontkent hij heftig dat Mi natom z'n enorme macht, en de onontwarbare relaties met Defensie, misbruikt om straks, als het parlement zich voor de derde keer over de nucleaire wet buigt, de eigen mening door te drukken. Ochonov demonstreert zijn engagement als het gigantische probleem van de wegroestende kernonderzeeboten ter sprake komt. Door het kernwapenakkoord START 2 met de Amerikanen heeft Rusland meer dan honderd van dergelij ke onderzeeërs uit dienst moeten nemen. De bewapening is verwijderd, maar de nucleaire installaties niet. De reden: geldgebrek en praktische moeilijkheden. De aan de ketting gelegde 'subs' produceren nog kernafval en hebben nucleaire brandstof aan boord. In de Arctische havenstad Severodvinsk, waar twee werven voor nucleaire onderzeeboten zijn, heeft het gemeentebestuur uit angst voor een ramp zelfs het transport van atoomafval verboden en geweigerd nog meer opgelegde onderzeeboten te accep teren. De marine zat zo met het probleem omhoog dat werd over gegaan tot dumping van afval op open zee, zowel in de Noordelijke IJszee als in de wateren rond Japan. Pas na in ternationale protesten werd die praktijk gestopt. Ochonov: „Het is een tijdelijk probleem, maar wel een ernstig. We zijn bezig met mobiele afvalverwerkingsfabrieken, en Japan gaat er in de Pacific een bouwen. Maar ook dat kost tijd en geld en tot zolang blijft het een acute kwestie". Kernpunt is het transport van de nucleaire brandstoffen en afval. Ochonov: „Eigenlijk kunnen we maar één ding doen, de brandstof weghalen en verwerken. Maar de speciale treinwagons zijn verouderd en onveilig in noodsituaties, bijvoorbeeld een treinongeluk. Nieuwe zijn er wel, maar nietvoldoende". De voorraden nucleaire troep hopen zich dus op bij de vloot. Volgens legerkrant Krasnaja Zvezda (Rode Ster) wordt nu door de werf in Severodvinsk overwogen om de overbodige onderzeeërs vol te stouwen met containers ra dioactief afval in vaste vorm. De compartimenten kunnen dan hermetisch worden verzegeld en de boot totaal dicht gelast, waarna de drijvende afvalhoop naar open zee kan worden gesleept en tot zinken worden gebracht. Floe lang het afval dan veilig op de zeebodem ligt? Niemand die het weet. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het was de gebeurtenis van de week in Ierland: Bertie Ahem, de gedoodverfde premier, had zich met zijn vriendin op een gala-diner vertoond. Het publieke optreden van Bertie en Celia vormde voorpaginanieuws, de respectabele Irish Times wijdde er zelfs een hoofdre dactioneel commentaar aan en de tele visie herhaalde het beeld als betrof het een winnend doelpunt in de match Ier land-Engeland. En ja, het publieke optreden van Bertie en Celia was een mijlpaal in de geschie denis van het groene eiland. Nooit eer der hadden de Ieren een politiek leider gehad die gescheiden leefde van zijn vrouw, laat staan daar openlijk over sprak. En al helemaal nooit hadden zij een premier gekend die zijn vriendin ongegeneerd voor het voetlicht had ge bracht. Maar als de schijn niet bedriegt, heeft Ierland vanaf volgende weekzo'n pre mier. Drie weken nadat Albert Reynolds struikelde over het uitgestoken been van een pedofiele priester, lijkt Euro pa's meest godvruchtige natie een overspelige premier te krijgen. Bertie Ahem moet echter de huwe lijkstrouw schenden, omdat in zijn land echtscheiding nog altijd is verboden. Nadat zijn huwelijk vele jaren geleden op de klippen was gelopen, bood de Grondwet hem slechts een mogelijk heid: overspel met de nieuwe vrouw in zijn leven. Als premier verkeert Ahern straks in de bevoorrechte positie dat hij zijn huwe lijk kan laten ontbinden, hoewel via de kleine omweg van een referendum. Al leen middels een volksstemming, die Ahem volgend jaar wil houden, kan het gewraakte verbod op echtscheiding uit de Grondwet worden geschrapt. Ahem lijkt niet het prototype van de Fianna-Fail-leider. Anders dan zijn voorgangers is hij van eenvoudige af komst; zijn bijnaam luidt de 'Anorak Man'. Die naam dankt hij aan de ge woonte zich in windjekkers te drape ren, waaronder het gekreukelde pak van goedkope snit schuil gaat. Maar is Bertie Ahem echt de Mister Clean, om wiens hoofd niet langer de geur van corruptie hangt die zijn illus tere voorgangers plachten af te schei den? Sommige Ieren herinneren zich nog dat Ahern eerder de 'Anorak Rat' werd genoemd, een bijnaam die hij had overgehouden aan zijn steun voor Charles Haughey bij een (mislukte) pa leisrevolutie tegen de man in 1991. En 'Charlie' was, meer nog dan zijn op volger Reynolds, het prototype van de Fianna-Fail-leider. Meer dan enige an dere premier had The Boss bijgedragen aan de reputatie van Ierland als bana nenrepubliek. Hij was het soort premier dat zijn eigen bezittingen op 's lands bankbiljetten liet afdrukken. Dat uitgerekend deze Haughey hem ooit omschreef als 'mijn beste, sluwste en gewiekste minister', is-niet Aherns beste geloofsbrief. Wat Aherns reputatie ook geen goed heeft gedaan, was het schandaal rond de pedofiele priester. Deze Brendan Smyth had zich in Belfast vergrepen aan een groot aantal kinderen, maar werd door de officier van justitie te Du blin de hand boven het hoofd gehou den. Reynolds, die het nodig achtte de zelfde officier van justitie te promove ren, struikelde over de affaire. Maar zijn naaste ministers, onder wie Ahern, wa ren in feite medeverantwoordelijk voor de blunder. Voor Labour, die met Fianna Fail de nieuwe regering vormt, liggen de alter natieven echter niet voor het oprapen. Als Labour-leider Dick Spring zijn veto over Ahern als premier zou uitspreken, wat onwaarschijnlijk is geworden, zijn er slechts twee uitwegen uit de crisis, die geen van beide aanlokkelijk lijken. Spring kan aansturen op nieuwe ver kiezingen, in welk geval de kiezers hem wellicht zullen straffen voor zijn weige ring de breuk met Fianna Fail te lijmen. Of hij kan een colatitie vormen met de Progressieve Democraten en de Fine Gael. Maar dan moet hij samenwerken met de door hem gehate Fin'e-Gael-lei- der John Bruton, van wiens partijgeno ten de historicus Joe Lee ooit zei: „Ze zijn niet slim genoeg om fascisten te zijn." CORRESPONDENT De Club van Tien Miljoen, in oktober geboren, hangt aan de noodrem. Het moet afgelopen zijn met de on gebreidelde bevolkingsgroei. Sterker nog: het aantal mensen moet drastisch worden teruggedrongen. Te beginnen in Nederland. Het is namelijk 'te zot voor woorden', om met voor zitter drs. P. Gerbrands te spreken, dat in Nederland gemiddeld 450 mensen het met een vierkante kilo meter moeten doen, terwijl er voor elke nieuwe koter ook nog eens een 'premie' wordt gegeven in de vorm van kinderbijslag. Geschiedenisleraar Gerbrands heeft zijn club opge richt om de discussie over het terugdringen van het aantal mensen op gang te brengen. Middels adver tenties ging hij op zoek naar gelijkgestemden. Hij kreeg een kleine honderd reacties waaruit hij een se lect groepje samenstelde. De club heeft een kern van tien mensen en heeft haar naam te danken aan het 'streefgetal' van tien miljoen inwoners dat Nederland in haar ideaalbeeld zou moeten tellen. De belangrijkste wapens die het groepje heeft bedacht, zijn een vrijwillige geboorten- beperking en een stop op immigratie. „Alles volgens de regels van fatsoen: geen discrimina tie. geen racisme." haast Gerbrands zich te zeggen. „Iedereen binnen onze grenzen is een mens. Nie mand hoeft weg. Het gaat ons om een lange termijn- politiek. een lijn. voor een paar generaties. Wij reali seren ons ook dat je niet in tien jaar de bevolking tot tien miljoen kunt laten afnemen." Gerbrands is in april begonnen met het opzetten van zijn clubje. Hij had al langer bedenkingen. „Elke keer als ik in de trein zit, zie ik weer honderd meter nieu we huizen of weer een nieuw viaduct. Dan slaat de schrik me om het hart. We zijn ons land aan het ver moorden." In zijn rijtjeswoning in het rustiek gelegen Brabantse Dommelen, onder de rook van Valkensvvaard, beziet de 49-jarige Gerbrands, vader van drie dochters, de gevolgen van de toename van het aantal mensen. „Het is toch te zot dat de mens zover opdringt. Wij moeten terug! Dassentunnels, viaducten voor herten. Het is toch eigenlijk een soort Madurodam wat we ervan maken." „Ik ben een bewonderaar van de indianencultuur," gaat hij verder. „Als een indiaan een boom omhakt of een stuk akker omspit, dan vraagt hij aan Moeder Natuur om vergiffenis. Wij rammen er met een bulldozer doorheen en dat gaat met een snelheid van honderd meter per dag. Het is gewoon niet te stui- Gerbrands ziet, als geschiedenisleraar, bijna dagelijks hoe het allemaal zo ver heeft kunnen komen. Van 1,5 miljoen mensen in het jaar 1500 naar 10 miljoen in 1950 en 15 miljoen in 1994. Voor de club is daarmee de grens bereikt. Via voorlichting, lezingen, congres sen en brieven aan politieke partijen moet die me ning worden geventileerd. Het streven is een aanhang van tienduizenden men- uiteindelijk de heren en da mes in Den Haag kunnen worden bewerkt. „En als de politiek niet reageert, dan begin ik een eigen par tij," dreigt Gerbrands. Overbevolking is voor de Club van Tien Miljoen het grootste probleem van deze tijd. „Maar niemand durft er iets over te zeggen, bang om te worden uit gemaakt voor facist," beweert Gerbrands. „Wat dat betreft, heeft Janmaat grote invloed op ons. Dat ta boe maakt dat geen enkele politieke partij over het grootste probleem, een ramp van wereldorde, durft te praten. Zes zeven miljard mensen, daar gaan we naartoe." Gerbrands ergert zich mateloos aan maatregelen die bevolkingsgroei en stedelijke ontwikkeling stimule ren. „Bijvoorbeeld de manier waarop gemeenten worden gestimuleerd om te groeien. Als een gemeen te van zeg 40.000 naar 45.000 inwoners stijgt, krijgt de burgemeester een hoger salaris, krijgt de stad meer geld enzovoort. Dus wat doet die gemeente, die bouwt zich lam om die grens te overschrijden. Ze zouden premies moeten geven voor een stad die bin nen een bepaalde tijd zijn bevolking laat slinken." Geboortenbeperking en een stop op immigratie zijn de speerpunten, maar alles op basis van voorlichting, niet met dwang. „We moeten naar een objectieve maatstaf. Zeg driehonderd mensen per vierkante meter," zegt Gerbrands. Dat hij zelf drie dochters heeft en daarmee bijdraagt tot de groei van de bevolking, erkent Gerbrands. „Dat is voor mij ook een stukje bewustwording. Je kunt makkelijk zeggen: laat 'ie zijn mond houden, hij zit zelf gezellig vader te zijn. Maar ja, dan kun je ook zeggen dat als je een keer door het rode licht gereden bent, je je nooit meer mag aansluiten bij Veilig Ver keer Nederland. Ik heb drie dochters en ik ben er blij mee, maar ik realiseer me heel goed dat als ik op nieuw zou beginnen, ik dat niet meer zou doen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2