Afgekeurd doelpunt prikkelt Oranje Saturnus gooit eigen glazen in Rob van Dijk ook zondag onder de lat AC Milan mist ook de wereldbeker Sport Vijftigste interland Van Wijk Glaucio schrikt niet van harde schoppen Ajax - Feyenoord 'klapper' in bekerstrijd VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 29 Benfica en Sporting zien rood en geel lissabon Het belangrijke duel voor de Portugese competitie tus sen Benfica en Sporting leverde twee rode en twaalf gele kaarten op. Benfica, dat met 0-1 verloor, zag twee spelers met rood ver trekken: Cristova en Nelo. Scheidsrechter Marcal toonde zeven keer geel voor Benfica-spelers en vijf keer voor tegenstanders. Berzin moet bij Gewiss blijven milaan De Rus Evgeni Berzin heeft bij de profsectie van de Itali aanse wielerbond bot gevangen in zijn poging over te stappen naar een andere ploeg. Berzin, dit seizoen winnaar van de Ron de van Italië, had de sectie om bemiddeling gevraagd wegens een geschil met zijn werkgever Gewiss. De Rus tekende 11 april een nieuw contract bij Gewiss, maar probeert daar al enkele maanden van af te komen omdat hij van andere teams betere aanbiedingen kreeg. Coulthard wellicht naar McLaren londen De Schotse Formule I-coureur David Coulthard rijdt volgens Engelse kranten in 1995 voor McLaren. De 23-jarige Coulthard zou vorige maand als tweede rijder achter de Fin Mi- ka Hakkinen hebben getekend. Het Williams-team, waar Coult hard sinds het verongelukken van Ayrton Senna tweede rijder was, kan de overgang nog blokkeren. Williams onderhandelt op zijn beurt met Nigel Mansell. De ex-wereldkampioen won dit seizoen de afsluitende Grand Prix van Adelaide voor het team van Frank Williams. Damon Hill is de eerste rijder van Williams. chef willem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071-356463 Voorhouter neemt plaats van geblesseerde Ed de Goey in voorhout/rotterdam Rob van Dijk staat ook zondag tegen Vitesse in de Kuip onder de lat bij Feyenoord. Van Dijk moet Ed de Goey nog minimaal een week vervangen. De Goey heeft zoveel last van de blessure aan zijn kuit die hij woens dag in de bekerwedstrijd tegen Willem II opliep dat hij nauwelijks enige trainingsar- beid kan verrichten. Het is niet de eerste maal dat de Voor- houtse reserve-goalie de plek van De Goey inneemt. De oud-doelman van Noordwijk, bezig aan zijn derde seizoen bij de Rotter dammers, werkte tot nu toe twee competi tieduels af. En een deel van een bekerwed strijd, afgelopen woensdagavond, natuur lijk. De voor de in de 68ste minuut gebles seerd geraakte Ed de Goey in het veld geko men Voorhouter groeide uit tot 'man van de wedstrijd'. Eerst door de Tilburgers in de verlenging met een knappe redding van de winst af te houden, vervolgens door in de noodzakelijk geworden strafschoppenserie Feyenoord aan een plaats in de kwartfinale te helpen. Meer nog dan aan de gestopte straf schoppen van Mohammed Sylla en Dave Smits hield Van Dijk woensdagavond een goed gevoel over aan die save in de slotfase van de tweede verlenging op een kopbal van Nabil Bouchlal. Het is het verhaal van de keeper die zijn vak serieus neemt. Een goed ingekopte bal stoppen wordt dan au tomatisch hoger ingeschaald dan het tegen houden van twee strafschoppen. Een goed genomen penalty behoort er immers 'ge woon' in te gaan. Zijn optreden leverde hem in de af- scheidswedstrijd van John de Wolf tal van complimenten op. Van het naar de Wol verhampton Wanderers vertrekkende boeg beeld zelf, bijvoorbeeld. En natuurlijk was daar ook dat optreden, gisteravond, in het televisie-programma van Barend en Van Dorp. Het zag er overigens in eerste instantie niet naar uit dat zijn invalbeurt tegen Wil lem II zo perfect zou uitpakken. Van Dijk stond nauwelijks twee minuten in het veld toen de gelijkmaker al een feit werd. Een er varing die hij al eerder had meegemaakt als invaller bij Feyenoord. Twee seizoenen te rug. „Tegen Vitesse. Ik had de bal nog niet eens aangeraakt, toen lag-ie er al in." Zondag krijgt Rob van Dijk, gisteravond op Varkenoord nog met de reserves actief tegen PSV 2, tegen datzelfde Vitesse een herkansing. Maar ook een flitsend optreden tegen Vitesse zal niet kunnen verhinderen dat Van Dijk binnen afzienbare tijd zijn ver trouwde positie op de bank weer zal inne men. Een 'soms frustrerende wetenschap', liet hij gisteravond weten. Maar dat is nu eenmaal het lot van een tweede doelman. Zeker als de eerste man Ed de Goey heet. Rob van Dijk: herkansing tegen Vitesse, archieffoto loek zuyderduin Australiërs tureluurs van positiespel: 'Ik sla je kop van je romp' sydney anp Tot de afgekeurde 3-1 stond Oranje onder zware druk. Nederland had in de eerste helft door twee strafcorners van Bovelander een voorsprong van 2-0 genomen, maar bezweek na de rust bijna onder het fysieke geweld van de Kookaburra's. „Wij speelden briljant in de eerste helft", keek Bovelander terug. „Misschien wel het beste spel ooit van een Nederlands elftal. Die Australiërs werden hele maal gek van ons positiespel." Middenvelder Stacy werd er zo tureluurs van dat hij Brinkman toebeet: „Ik sla je kop van je romp. sydney anp vervolg van voorpagina Bovelander begon aan de wed strijd met twee doelpunten uit zeventien strafcorners. Een ge middelde van 11,76 procent. Leuk vooT een aardige kroegbil jarter maar niet voor de specia list van Bloemendaal die 205 keer raak schoot in 224 inter lands. „Na het eerste doelpunt werden de Australiërs bang. Ik kreeg het gevoel in Pakistan te zijn." Hij verwees naar de finale van het WK 1990 in Lahore waarin hij met rake strafcorners de Pakistani J3^)ji^TQ,uw dom pelde. De tweede cömer bete kende 2-0. Niet veilig „Toch waren we niet veilig", zei de ervaren middenvelder. „Je wist gewoon dat Australië zou komen. De eerste tien minuten in de tweede helft waren be langrijk." Elf minuten na de rust halveerden de Aussies de ach terstand door Gaudoin, die zijn eerste doelpunt maakte in zijn vijftiende interland. „Het was een mooie afschuifvariant", al dus doelman Jansen. „Ik was kansloos." Na die treffer stonden de 7500 Remco van Wijk (22), bij namen Anton Oogklep en Wijkagent, speelde in de halve finale van het WK hockey tegen Australië (3-1) zijn 50ste interland. Hij de buteerde in 1992 tegen Ier land. Van de bond ontving hij de zilveren pul, het tra ditionele geschenk bij dit jubileum. Van zijn mede spelers een Australische sweater. Jacques Brinkman droeg vandaag voor de 185ste keer het shirt van Oranje. Floris Jan Bovelander bracht zijn totaal op 225. Voor de Bloemendaler was» het de voorlaatste wed strijd. Hij haakt na de finale voorlopig af wegens voort zetting van zijn studie in Chicago. Twee strafcorners van Floris Jan Bovelander brachten Nederland op een 2-0 voorsprong. Zijn derde rake straf- corner werd tot woede en ontsteltenis van Oranje afgekeurd. foto archief toeschouwers vierkant achter de thuisploeg. Elke overtreding van Nederland werd uitgefloten, elke geslaagde actie van Austra lië hartstochtelijk bejubeld. „We hadden het moeilijk", keek Bovelander terug. „Maar we bleven hockeyen. We sloe gen de bal niet blindelings naar voren. Dat was de kracht van deze ploeg. We raakten niet in paniek." Zijn derde strafcorner betekende even 3-1 totdat scheidsrechter Van Beneden in greep. „Die afkeuring was de prikkel die we nodig hadden. Het gaf extra motivatie. We wer den agressiever, feller. Namen de controle weer over van Australië. Eigenlijk kwamen we daarna niet meer in gevaar." Bevrijding Desondanks was de treffer van Brinkman in de 67ste minuut de bevrijding. „Dit is een elftal met spelers die allemaal met een zeven van het veld afgaan en twee met een acht", zei Bo velander. „Met die cijfers win je wedstrijden." Het was de 27ste opeenvolgende wedstrijd waar in Oranje niet verloor. Het was de eerste keer sinds de oefen wedstrijd in juli 1988 in Seoul (3-1) dat Oranje met meer dan een doelpunt verschil van Australië won. Het was de eer ste keer sinds het WK van 1978 in Buenos Aires dat Nederland op een WK van Australië won „Wat een doelpunt, hè", zuchtte Jacq Brinkman in de kleedkamer. „Wat een schot, hè." Voor het ontbijt had hij in zijn hotelkamer met Wout van Pelt op strafballen geoefend. „We waren bezig als kleine kin deren", lachte hij. „Stonden te gen de muur te schieten alsof we strafballen namen." Na een minuut of twintig wist hij dat Nederland dichtbij de finale was. „Toen Flop zijn tweede corner ook raak schoot, dacht ik: over mijn lijk, maar Australië wint niet meer." Champions Trophy Het Nederlands hockey-elftal is zeker van deelneming aan het toernooi om de 17de Cham pions Trophy. Het zeslanden- toernooi wordt gehouden van 23 september tot 1 oktober 1995 in Berlijn. Voor het toernooi zijn Duits land, Pakistan, Australië, Neder land, Engeland en India uitge nodigd. Berlijn is door de inter nationale hockeyfederatie (FIH) aangewezen als vervanger van Milton Keynes in Engeland. De Engelse bond gaf het toernooi terug wegens vertraging in de bouw van het nieuwe hockey- stadion in Milton Keynes. De 18de Champions Trophy wordt in 1996 in Madras in In dia gehouden. Het toernooi is door de FIH op verzoek van de toplanden verschoven van maart naar december, na het Olympisch toernooi in Atlanta. rotterdam gpd Voor een paar honderd toeschouwers en een heel leger trainers uit het betaalde voetbal speelde Glaucio de Jesus Carvalho gis teravond zijn eerste officiële wedstrijd op Nederlandse bodem. Feyenoords grote belofte, weggeplukt uit Brazilië, heeft er een paar weken trainingsarbeid op zitten. Voor Willem van Hane- gem en Geert Meijer heeft hij geen grote geheimen meer, maar de trucendoos opengooien op het trainingsveld is nog altijd ge: makkelijker dan in een fanatiek partijtje tegen de door Kees Rijvers zo geroemde tweede keus van PSV. Op Varkenoord versloeg Glaucio met de reserves van Feye noord de aanstormende jeugd van PSV: 3-2. Maar belangrijker voor hem was de kennismaking met het echte Nederlandse voetbal. Hoe dat verliep? „Koud, hard en snel", liet hij na af loop kort en krachtig weten. „Dit is heel wat anders dan wat ik de laatste jaren gewend was in Zuid-Amerika. Maar geschrok ken? Nee, hoor. Ik kan hier prima uit de voeten. De communi catie is een groter probleem dan het voetbal zelf." Voor Samba-bewegingen en heerlijke hoogstandjes in het strafschopgebied ging het er tussen de reserves van Feyenoord en PSV inderdaad een beetje te onstuimig aan toe. Toch liet de 19-jarige jeugdinternational bij vlagen even zien over een pri ma techniek te beschikken. Overstapjes, korte draaibewegin- gen, subtiele passjes met de buitenkant van de rechtervoet, het zag er allemaal aardig uit. Op de momenten dat het te aardig dreigde te worden, werd prompt zijn incasseringsvermogen op de proef gesteld. De PSV-spelers wensten niet voor joker te worden gezet door een Braziliaan van drie turven hoog. Glaucio verdween derhalve nog al eens onder de grasmat. Geert Meijer volgde vanaf de kant aandachtig het gedartel van Glaucio. In overleg met Willem van Hanegem zal hij van daag besluiten om de Braziliaan toe te voegen aan de selectie. „We willen hem absoluut laten spelen, maar of hij in de basté begint weet ik niet", aldus Geert Meijer. Glaucio blijft nog drie weken in Nederland. Op 20 december neemt hij samen met zijn jongere broer het vliegtuig naar Bra zilië. In januari neemt hij met de nationale ploeg tot 21 jaar deel aan het kampioenschap van Zuid-Amerika. De finale van dat toernooi staat gepland voor 29 januari, zodat de midden velder van Feyenoord pas begin februari zal terugkeren. Behalve op Glaucio waren de schijnwerpers gisteravond ook gericht op John van Loen. De door Henryk Larsson uit (Je hoofdmacht verdrongen centrumspits werd bekeken door John Mortimer, de assistent-trainer van Southampton. Vandaag hoort hij of hij na het weekeinde naar de Engelse havenstad kan vliegen om contractbesprekingen te voeren. Onnodige nederlaag bij Westland kwintsheul rob van der zanden Vrijwel de hele wedstrijd een voorsprong hebben en in de slotfase door knullig balverlies en een serie technische fouten de mist in gaan. In het West- landse kassengebied gooiden de handbalsters van TKS Saturnus gisteravond hun eigen glazen in. Een staaltje 'paniekhandbal' tegen HC Westland bracht de Leidse eredivisionist naar de onderste regionen van de rang lijst. Een gebied waar de vrou- wenploeg gezien het spelersar senaal absoluut niet thuishoort. Saturnus verloor veel meer van zichzelf dan van het alles behalve imponerende West land, de fusieclub van Quintus en Westlandia. In Kwintsheul waren het vooral de onnozel heid en onzekerheid aan Leidse kant die voor het resulaat, 21-18 (9-10), zorgden. In normale doen verliest Saturnus niet van dit Westland, maar te veel speelsters presteerden onder maats. Ondanks de voortduren de voorsprong van een of twee punten waren de angst en de onrust binnen de ploeg bijna tastbaar. Dat het in de slotmi nuten misging, was eigenlijk nauwelijks verrassend. Nicoleta Boriceanu en Gerrie van Jaarsveld, twee ex-interna tionals, konden de kar gisteren niet trekken. De offensieve en agressieve 4-2 defensie van Westland schakelde het ko ningskoppel van Saturnus al in een vroeg stadium uit en de twee opbouwers brachten te weinig kracht en creativiteit om elders gaten te vinden. Boricea nu moest gedwongen uitwijken naar de linkerkant, waar Steffie Roos al in een vroeg stadium werd gewisseld, en het was al snel duidelijk dat op die flank weinig eer te behalen viel met Jolanda de Kok als opponent. Het was bedenkelijk dat er geen oplossing aan Leidse kant werd gevonden door trainer en speel sters. Behalve bedenkelijk was dat vooral veelzeggend. Coach Zsig- mqnd Makay en zijn speelsters lijken gebukt te gaan onder een chronische communicatiestoor nis. Die heeft niets met taal te maken, maar alles met de hoge eisen die de trainer stelt, maar waaraan in zijn ogen de speel sters niet kunnen voldoen. Het is aandoenlijk om te zien hoe emotioneel en gedreven de coach langs de lijn vliegt, terwijl de speelsters hem soms vra gend en verward aanstaren. Misverstanden, onrust, foute wissels, desorganisatie en dus tegendoelpunten zijn het ge- volg. Aan de relatie tussen Makay en de speelsters ligt het niet. De sfeer binnen de groep is bijna griezelig goed. Het is daarom des te schrijnender dat op het moment supreme speelsters en trainer elkaar niet begrijpen. Eén praatsessie zal hier meer Ajax 2 loot FC Utrecht uitkomst bieden dan tien trai ningen. Koster Jorinde Koster vormde gisteren ongewild het symbool van het wisselvallige Saturnus. De op- bouwster heeft een gouden lin kerarm, die geen achterzwaai nodig heeft, en scoorde gister avond vijf gave treffers. Maar even zo vaak liet ze ballen uit hilversum anp Het duel tussen Ajax en Feyenoord is de klapper in de kwartfinales van het KNVB- bekertoernooi. Het tweede elftal van Ajax lootte eveneens een thuiswedstrijd, tegen FC Utrecht. Competitieleider Jan Huybregts sluit echter niet uit dat de KNVB die wed strijd omdraait. „We gaan daar zo snel mo gelijk over praten." De kwartfinales van het bekertoernooi zijn in het carnavals-weekeinde van 25 en 26 februari 1995. De loting werd gister avond verricht door Heracles-speler Krü- zen. De middenvelder, die woensdag tegen Sparta de primeur had als eerste Nederlan der het sudden death-systeem gestalte te geven met een rake strafschop in de eerste minuut van de verlenging, gaf de enig over gebleven vertegenwoordiger uit de eerste divisie een thuiswedstrijd tegen Volendam. Heerenveen speelt thuis tegen NAC. Als laatste wedstrijd toverde Krüzen de topper tussen de landskampioen en de bekerhou der uit de kokers. Die treffen elkaar overi gens kort daarvoor, op 12 februari, voor de competitie eveneens in Amsterdam. Gerard van der Lem, assistent van Louis van Gaal bij Ajax, verklaarde kort na de lo ting dat hij niet direct een reden zag om de wedstrijd van het tweede in een uitduel te veranderen. „We hebben twee mooie sta dions in Amsterdam", was zijn stelling. De mogelijkheid dat twee teams van Ajax zich voor de finale van de strijd om de Am stel Cup plaatsen, is na deze loting nog al tijd open. Het eventueel inschrijven van beide ploegen voor twee verschillende Eu ropa Cup-competities zal, naar de verwach ting van Huybregts, niet op overwegende bezwaren bij de UEFA stuiten. „Mocht dat geval zich voordoen dan ga ik er van uit dat beide elftallen Europees kunnen spelen; Tn de reglementen heb ik in elk geval niets kunnen vinden dat een dergelijke inschrij ving in de weg staat." Betty Renfurm kwam gisteren in het Westland niet tot scoren. foto loek zuyderduin haar handen glippen of passte ze (zonder weerstand) volko men verkeerd. Dit soort slordig heidjes - routinier Monique Gijsman bezondigde zich er in de slotfase ook te veel aan - kostte Saturnus niet alleen de kop maar ook de wedstrijd. Scores Saturnus: Boriceanu 6 (5 strafworpen), Koster 5, Van Jaarsveld 3, Lakeman 2, Gijs man 1, Van Leeuwen 1. tokyo anp De Argentijnse club Velez Sarsfield heeft de wereldbeker voetbal veroverd. De Zuidamerikaanse kampioen versloeg in Tokyo voor 60.000 toeschouwers de Eu ropese kampioen AC Milan met 2-0 door doelpunten van Trotta en Asad. De Italiaanse kampioen en houder van de Europa Cup voor landskampioenen zakt steeds dieper weg. De ploeg van Fa- bio Capello staat op een zeer ongebruike lijke elfde positie in de serie A. Als de Itali anen zich volgende week woensdag niet plaatsen voor de kwartfinales van de Champions League, doet de in de Itali aanse beker al uitgeschakelde club op geen enkel front meer mee om de prijzen. Trainer Capello had gehoopt dat winst in Tokyo een ommekeer zou betekenen. „Voor ons begint de week van de waar heid", zei hij een dag voor de wedstrijd. „Het wereldbekerduel is voor ons de eer ste wedstrijd op leven en dood." De bedoelingen van Milan, winnaar van de wereldbeker in 1969, 1989 en 1990, waren goed. Het had de wedstrijd een uur lang onder controle. De ploeg kon onder aanvoering van Franco Baresi, die aan zijn laatste seizoen bezig is, het overwicht echter niet omzetten in kansen of doel punten. De Italianen kregen één moge lijkheid, maar Boban schoot de bal van tien meter over. Massai;o had in de eerste minuten van de tweede helft moeten sco ren, maar hij vond keeper Chilavert op zijn weg. Velez Sarsfield benutte de mogelijkhe den wel, al kreeg het daarbij de helpende hand van Costacurta. Eerst trok de verde diger in de vijftigste minuut zijn tegen stander Flores in het strafschopgebied aan zijn shirt. Trotta schoot de strafschop door de benen van Rossi. Nog geen tien minuten later speelde Costacurta de bal verkeerd terug op zijn doelman. Asad was er snel bij en scoorde 2-0. De Italiaanse international speelde één van de ongelukkigste wedstrijden uit zijn loopbaan. In de tachtigste minuut trok hij de doorgebroken Asad aan zijn shirt en werd met een rode kaart van het veld ge stuurd. Milan kreeg in de tweede helft nog wel kansjes, maar Massaro en Simone kwa men niet tot scoren. „Het duel verliep zoals het ons het hele seizoen al vergaat", zei Capello. „We scoren voorin veel te moeilijk en achterin vallen ze veel te ge makkelijk." Milan hield aan de reis naar Japan vyel ruim 525.000 gulden over. Winnaar Velez Sarsfield moest het met 125.000 gulden minder doen omdat de Italianen een ho ger startgeld kregen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29