Opnieuw vertraging voor HSL Klippers en tjalken mijden Sail '95 Justitie onderuit in grote hasjzaak Randstad Provincie sluit ontslag niet meer uit Aardbeving zorgt voor scheuren en dicht gaten Jongeren en Haagse politie slaags tijdens koopavond VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 Nieuwe hoogleraar gezondheidszorg Amsterdam Dr. A. Schene (38) is benoemd tot bijzonder hoog leraar ambulante geestelijke gezondheidszorg aan de Universi teit van Amsterdam. De leerstoel is ingesteld om een brug te slaan tussen de grote praktijkervaring van de Regionale Instellin gen voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (Riagg's) en de wetenschap. Schene is psychiater en hoofddocent bij de vakgroep psychiatrie van de faculteit geneeskunde in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam. De bijzonder hoogleraar heeft onderzoek verricht naar deeltijdbehandeling, kwaliteit van leven en zorg, en naar de belasting van familieleden van psychiatrische patiënten. Staat mag zigeuners uitzetten Des t mag het grootste deel van de zigeuners uitzetten die aan de Aziëhavenweg in Amsterdam verblijven. Vijfentwintig van de 27 families hebben gisteren voor de recht bank in Amsterdam de juridische procedure verloren, die ze hadden aangespannen om te voorkomen dat ze over de grens worden gezet voordat is beslist over hun bezwaarschrift tegen de afwijzing van hun verzoek om een verblijfsvergunning. Rechtbankpresident mr. E. de Jong-van Dooijeweert heeft wel bepaald dat een meisje mag blijven dat wegens nierproblemen in het ziekenhuis wordt behandeld. Ook haar ouders hoeven het land niet uit. De zigeuners hebben de afgelopen jaren door Eu ropa gereisd, zodat ze niet kunnen aanvoeren dat ze zijn ge vlucht voor het oorlogsgeweld in het voormalig Joegoslavië. "Officier moet mond houden' Amsterdam De Haagse officier van justitie mr. De Groot krijgt een kort geding aan zijn broek als hij doorgaat met 'ongefun deerde beschuldigingen aan het adres van de Amsterdamse journalisten H. Krikke en J. Muter. Dat schrijft het journalisten collectief Stichting Opstand in een brief aan de officier. Krikke en Muter worden ervan verdacht lid te zijn van de radicale actie groep RaRa. Beiden ontkennen. Inmiddels loopt er een gerech telijk vooronderzoek tegen de twee journalisten. Forse stijging waterprijs Gouda/regio Huishoudens in een aantal gemeenten ten noor den en oosten van Leiden, moeten jaarlijks gemiddeld 27 gulden meer gaan betalen voor hun drinkwater. Watermaatschappij Zuid Holland Oost (WZHO) heeft besloten de drinkwatertarie ven te verhogen met 0,16 cent per kubieke meter. WZHO levert onder meer drinkwater aan Nieuwkoop, Alkemade, Bodegraven, Boskoop, Jacobswoude, Zoeterwoude, Rijnwoude, Ter Aar en Warmond. Bovendien voorziet zij een deel van de gemeenten Leiderdorp en Alphen aan den Rijn van water. De tariefsverho ging gaat op 1 januari in. Wachten op gezamenlijke tracéstudie met Vlaanderen m haag/regio gpd Het kabinet neemt pas volgend jaar december een beslis sing over de hoge-snelheidslijn (HSL). De regering zou dat al in het voorjaar doen, maar wacht op de studie naar het meest ideale tracé voor Nederland en Vlaanderen. Gisteren hebben de twee buren afgesproken om geza menlijk te studeren op stuk tussen Antwerpen en Breda. ondertekening van het Schelde- reglement. Geld De beide regeringsleiders en hun ministers van verkeer en waterstaat, hebben gisteren niet gesproken over geld. Het favo riete HSL-tracé van Nederland pakt voor de Belgen aanzienlijk duurder uit: zo'n 1,2 miljard gulden. Volgens minister Jorri- tsma komt de vraag of de Bel gen daarvoor gecompenseerd moeten worden pas aan de orde als uit de studie blijkt dat het tracé langs de snelwegen A19/A16-tracé inderdaad het beste is. Jorritsma sloot niet uit dat uit de studie het Belgische voor keurtracé als beste uit de bus komt. Nederland zal dat dan respecteren, zo viel uit haar woorden op te maken. „Dat ri sico lopen we door deze aan pak. Aan de andere kant: had den we niets gedaan dan was die HSL er nooit gekomen". Overigens wordt het advies van de werkgroep in De speciaal ingestelde Neder- lands-Vlaamse werkgroep moet kiezen tussen een tracé langs de snelweg E19/A16, de voorkeur van Nederland, of via dq Ant werpse haven, de voorkeur van Vlaanderen. De Vlaamse premier Van den Brande en diens Nederlandse ambtgenoot Kok hebben dat gisteren afgesproken. Tegelij kertijd werd een akkoord be reikt over de uitdieping en ver breding van de Westerschelde, voor België noodzakelijk voor de verdere ontwikkeling van de Antwerpse haven. Met de werk zaamheden kan onmiddellijk worden begonnen. Het officiële akkoord tussen beide regeringen wordt op 17 januari getekend in Antwerpen. De overeenkomt behelst verder het nemen van- gezamenljke milieumaatregelen ter bescher ming van Maas en Schelde en De premiers van Nederland en Vlaanderen, Kok en Van den Brande, overlegden gisteren in Den Haag over HSL, Westerschelde en andere knellende zaken. Hier dalen ze de trap af bij het ministerie van Algemene Za ken. FOTO ANf komst aangeduid als 'richtinggevend', en niet 'bin dend'. Volgens premier Kok kan dat ook niet omdat uiteindelijk de parlementen beslissen. De vertraging van een half jaar noemde de minister 'aan vaardbaar', gezien de omvang van het project. Na de kabinets beslissing, in december volgend jaar. is overigens de Tweede Ka- 'Einde aan scheldpartij' DEN HAAG GPD De Nederlandse regering liet in het verleden haar medewerking aan projecten als de verbetering van de Westerschelde afhangen van de medewerking van Vlaanderen aan de HSL. Op haar beurt weigerde de Bel- gischc regering hel regie- ment over een schonere Maas en Schelde te onder tekenen, zolang Nederland niet mee wilde werken aan de uitdieping van de Wes terschelde. De wederzijdse onvrien delijkheden zorgden voor een aanzienlijke bekoeling van de relaties. „Nederland was onze dichtste buur partner", zo kenschetste prémier Van den Brande gisteren die situatie. In oktober werd een eer- st£ poging ondernomen om de patstelling te doorbre ken. Volgens Van den Bran de zorgde die ontmoeting en de open houding van premier Kok voor een ra zendsnelle doorbraak in onderhandelingen die soms al 25 jaar liepen. Met tjame de discussie over het uit baggeren van de Wester schelde was uit de hand ge lopen. Van den Brande ka rakteriseerde die als 'een ja renlange scheldpartij'. u CP'ers verwijderd uit raadzaal enkhuizen gpd rotterdam gpd 111 René van Tubergen, de rechterhand van het Rotterdamse CP'86- 11 gemeenteraadslid Freling, is gisteren uit de raadzaal van het stad- huis verwijderd. Van Tubergen eerst een bruin overhemd met SS- :l- doodskoppen. Hem werd gesommeerd om dat aanstootgevende 'e kledingstuk uit te trekken, waarna Tubergeh zich meldde met een V T-shirt met daarop de afbeelding van Rudolf Hess, een van de toenmalig leiders van nazi-Duitsland. Nadat loco-burgemeester H. j Simons de vergadering schorste, leidde de politie Van Tubergen de 11 zaal uit. In de fractiekamer van Freling, die afgelopen zaterdag in u Zevenaar nog werd gearresteerd, haalde diens medewerker zijn overhemd weer op. Overigens had voorafgaand aan de raadsverga- dering in het stadhuis een bijeenkomst plaats met alle plaatselijke kopstukken van de extreem-rechtse partij. Daar ook zouden afspra ken zijn gemaakt over nieuwe, op provocatie gerichte acties. Sail '95 moet het doen zonder de klippers en tjalken van de 'bruine vloot'. Althans als het aan de Belangenvereniging Be roeps Zeilschipper (BBZ) ligt. De Sail-OTganisatie heeft be paald dat voor de aanwezigheid bij de Parade of Sail, het admi- raalzeilen of het afmeren aan de IJ-wal, schippers van commer ciële vaartuigen 25 gulden per passagier moeten gaan betalen. Volgens de BBZ kan dat ge makkelijk oplopen tot duizend gulden per schip. Dus adviseert de belangenvereniging haar le den weg te blijven van het zeil- feest in Amsterdam. Woordvoerder C. Boland: „Natuurlijk hebben wij er be grip voor dat er voor commer ciële activiteiten betaald moet worden. Maar dan wel graag in overleg. Ik snap het wel. De ex ploitatie van de vorige Sail kreeg men met veel pijn en moeite rond. Nu hebben ze Endemol ingeschakeld om de zaken te re gelen. Zo'n bedrijf kijkt natuur lijk alleen naar de cijfers". „Voorts dreigt er meer en meer een chaos op het water door al die boten en bootjes die tijdens de festiviteiten naar Am sterdam komen. Overigens wor den die geen strobreed in de weg gelegd. Als jij een botter hebt en je nodigt mensen uit mee te varen naar Sail, kan dat. Al is het voor honderd gulden per persoon. Die gaan vrijuit. Alleen wij moeten betalen." Sail-directeur B. Heppener: „Wij laten inderdaad de men sen die op eigen gelegenheid komen ongemoeid. Dat daar mogelijk schippers tussen zitten die er een slaatje uit slaan, weet ik ook wel. Maar dat is voor ons niet te controleren. Het gaat ons om de echte commerciële sche pen. Die zijn, als ze het ver- schuldige bedrag afstaan, van harte welkom. De palatboer op de kade moet ook betalen om daar te mogen staan. Waarom zouden we dan niet aan andere bedrijven die geld verdienen aan Sail een bijdrage mogen vragen?" Ook het feit dat Sail de orga nisatie heeft overgedragen aan Endemol is volgens Sail niets bijzonders. „Als je een moeilijke bouwklus hebt, haal je er een aannemer bij", zegt een mede werksters. „Endemol heeft de kennis in huis om dit soort gro te evementen in goede banen te leiden. Het is echt niet zo dat wij ons uitleveren aan dat be drijf. Wij zijn opdrachtgever en houden wel degelijk de touwtjes in handen." Minister steunt hogere prijs voor Interliner De hogere kwaliteit van de gloednieuwe snelbusdienst Iti- terliner rechtvaardigt het in re kening brengen van hogere ta rieven. Ook op plaatsen, waar de Interliner in de plaats is ge komen van 'gewone' sneldien- sten of reguliere busdiensten. Dat antwoordt minister Jorrits ma van verkeer en waterstaat op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Van Gijzel. Bij tien van de 15 inmiddels gestarte Interliner-verbindingen hebben bestaande sneldiensten moeten wijken. In de verbin ding Haarlem-Leiden is verder een aantal zogenoemde extra ritten in spitsuren vervallen. Volgens een mededeling van het Verenigd Streekvervoer Ne derland zijn deze ritten vervan gen door Interliner-ritten en is het totaal aantal ritten in de re gio uiteindelijk toegenomen. Jorritsma steunt het initiatief van de Interliner, omdat wordt geprobeerd 'éen marktaandeel in het woon/werkverkeer te ver overen ten koste van de auto'. De vervoerbedrijven dragen zelf de commerciële risico's, die aan deze vervoersvorm zijn verbon den. Het geboden comfort, de snelheid van vervoer en de be tere aansluitingen rechtvaardi gen volgens Jorritsma een hoger tarief. Politie betrapt brandstichter Na een reeks van brandstichtin gen in de Haagse Spoorwijk, heeft de politie vandaag een 30- jarige man aangehouden. In no vember besloot ze iedere nacht intensief te gaan surveilleren in de wijk, omdat er in twee maanden tijd minstens 23 keer brand was gesticht. Steeds wa ren slooppanden het doelwit. Afgelopen nacht zagen agen ten een man een leegstaand huis in de Amazonestraat bin nensluipen. Even later kwam hij naar buiten en maakte zich uit de voeten. Kort daarop stond het pand in brand. De politie zette de achtervolging in en kon de dader in een aangrenzende straat arresteren. Het is ondui delijk of de man alle brand stichtingen op zijn geweten heeft. Ook over zijn motief is nog niets bekend. den haag monica wesseling Gedwongen ontslag voor pro vinciaal ambtenaren bij de af splitsing van Rotterdam en Den Haag als afzonderlijke provin cies, wordt door gedeputeerde staten van Zuid-Holland niet langer uitgesloten. De vakbon den hebben inmiddels woe dend gereageerd. Het huidige sociaal statuut loopt tot eind 1995 en heeft een clausule die gedwongen ontsla gen uitsluit. Gedeputeerde G. Brouwer (PvdA, personeelsza- Vakbond reageert woedend ken) geeft die garantie nog wel voor 1996 en 1997, maar alleen voor mensen in vaste dienst. Na die tijd zijn gedwongen ontsla gen niet uit te sluiten. „De be zuinigingen van het rijk, de sa menvoeging van provincies en de privatisering van overheids taken. Dat leidt tot minder Brouwer wil met de bonden onderhandelen over een manier om gedwongen ont slagen zo veel mogelijk te voor komen. Vanmiddag is er een eerste 'verkenningsgesprek'. De bonden zijn boos. In janu ari nog zetten GS en vakbonden hun handtekening onder de af spraak dat de afsplitsing van de twee stadsprovincies de eerst komende vijf jaar geen gevolgen mocht hebben voor baan en in komen van de ambtenaren. Volgens AbvaKabo-lid M. de Bruijne wordt er van het provin ciaal personeel dezer maanden ongelooflijk veel gevraagd. „We zitten met de afsplitsing van Rotterdam en Den Haag, er moet iets met de rest van Zuid- Het is maar voor tij delijk, dacht Jacques Snoek, toen hij zijn intrek nam in het Amster damse Hilton-hotel. Dat was twintig jaar geleden. Sindsdien verhuisde hij niet meer. Pas zeer onlangs kwam het er toch nog van en ruilde Snoek zijn luxe ho telsuite in voor een eigen appar tement in de hoofdstad. Hoe komt een mens er toe een niet onaanzienlijk deel van zijn leven te slijten in een hotelkamer? Snoek: „Twintig jaar geleden ben ik van mijn toenmalige vrouw gescheiden. Dan moetje dus iets en daarom dacht ik: ik huur voor een paar maanden een kamer in het Hilton. Tja, en ik ben er ge bleven. Misschien wel uit ge makzucht. Alles wordt er voor je gedaan, je hoeft nergens voor te zorgen." „In die tijd heb ik zeven hotel directeuren meegemaakt. Alle maal zeiden ze: 'Waarom richt u niet een eigen kamer in, met uw eigen spullen?' Heb ik nooit ge daan. ik heb er alleen wat extra kasten bijgekregen. Veel privacy heb je natuurlijk niet in zo'n ho telkamer", moet hij erkennen. „Bezoek ontving ik meestal be neden in de hotelbar." Snoek is directeur. Reden waarom hij ook elders ter wereld in hotelkamers vertpefde. „Zeker in die beginjaren betaalde ik jaarlijks inclusief mijn permanen te verblijf in Hilton-hotel voor wel vijfhonderd dagen aan hotel kamers." Dat hij inmiddels een vermo gen moet hebben uitgegeven aan zijn hoteloptrekje, trekt Snoek overigens in twijfel: „Als je alle kosten van een huis gaat kapitaliseren, ben je toch ook een heel bedrag kwijt. Stel: je koopt een huis van drie ton. Dan neem je als man alleen een huis houdster, een tuinman en boven dien kost zo'n huis ook het een en ander aan onderhoud. Trou wens, in die twintig jaar heb ik diverse keren een huis gekocht om in te wonen. Maar op de een of andere manier kwam het nooit tot de verbouwing en inrichting die ik wilde." Zijn afscheid van het Hilton-hotel is onlangs met een druk bezochte receptie ge vierd. FOTO GPD Holland worden gedaan en i moeten op een andere i gaan werken. Ondertussen moet het werk gewoon door gaan. Zulke eisen stellen is best, maar dan wel in een goed soci aal kader." De vakbondsman houdt er re kening mee dat er acties ko men. „We hebben GS gevraagd een beter plan op tafel te leg gen. Doen ze dat, dan schuiven wij aan aan de onderhande lingstafel. Doen ze dat niet. dan sluiten we acties niet uit." 'Meer geld nodig voor opvang nieuwkomers' amsterdam anp De gemeenten die extra geld krijgen van het Rijk voor het on derwijs aan buitenlandse kinde ren die pas in Nederland zijn komen wonen, hebben forse kritiek op de financiële afwikke ling door het ministerie van on derwijs. Die brengt voor hen veel onzekerheid en onduide lijkheid met zich mee. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de projectgroep Nederlands als Tweede Taal, onder 20 van de 26 betrokken gemeenten. Flet is vandaag ge presenteerd op een studiebij eenkomst in Amsterdam. De 26 gemeenten met de meeste nieuwkomers (de zoge noemde WRR-gemeenten) krij gen sinds 1991 jaarlijks in totaal 16,7 miljoen gulden extra van het Rijk. Dat geld is onder meer bestemd voor de eerste opvang van kinderen van nieuwkomers, training van leerkrachten in het onderwijs aan allochtonen en speciale aandacht voor al lochtone meisjes. Uit het rap port blijkt dat de gèmeenten het extra geld van het Rijk onvol doende vinden. Ze springen zelf vaak bij om de gestelde doelen te halen. Het meeste geld gaat naar de eerste opvang van leerplichtige' nieuwkomers. Die krijgen eerst les in aparte groepen, waarbij ze met name onderricht in de Ne derlandse taal krijgen. Het is de bedoeling dat ze na verloop van tijd doorstromen naar het regu liere onderwijs. De organisatie daarvan is sinds 1991 behoorlijk vérbeterd, maar er zijn nog al tijd problemen, vooral door de grote verschillen in de groep nieuwkomers. De financiële afwikkeling van die opvang noemen sommige gemeenten „een regelrechte ramp". De tweede aardbeving in de omgeving van Alkmaar, op 21 septem ber van dit jaar, leverde ongeveer 120 schademeldingen op, bijna twee keer zo veel als de eerste schok. Dat blijkt uit het onderzoeks rapport van het KNMI in De Bilt, dat gisteren is gepresenteerd. De schadegevallen ontstonden in een gebied van twintig vierkan te kilometer. In enkele gevallen kwamen zelfs meldingen op vijf ki lometer afstand van het epicentrum van de beving, dat ten zuiden van Bergen lag. De meeste bewoners klagen over scheurtjes die ontstaan zijn in muren, vloeren en badkamertegels. Ook grote scheuren in de buitengevel komen voor. In een huis is de waterlei ding naar het toilet losgetrild, waardoor waterschade ontstond, in een andere woning ontstonden lekkages doordat deuren en ramen niet meer sluiten. Mazzel werd eveneens gemeld: in ëen huis is de scheur in een wand kleiner geworden. Beide bevingen nabij Alkmaar worden in verband gebracht met de boringsactiviteiten van Amoco bij Bergen. Vrijspraak door niet melden inkijkoperaties amsterdam Drie verdachten van groot scheepse hasjsmokkel zijn gis teren door het gerechtshof in Amsterdam op vrije voeten ge steld. Hun voorlopige hechtenis is opgeheven. Het hof oordeel de dat het openbaar ministerie grotendeels niet ontvankelijk is. De zaak is onderuit gegaan om dat de politie aanvankelijk geen proces-verbaal opmaakte van vier inkijkoperaties in loodsen. De rechtbank in Utrecht ver oordeelde eerder de drie ver dachten uit Maarsen, Schotland en Amsterdam tot gevangenis straffen van respectievelijk vijf en vier jaar. In hoger beroep eiste de procureur-generaal daar bovenop nog eens een boete van 750.000 gulden voor de Schot en de Amsterdammer. De man uit Maarsen is door het hof alleen veroordeeld voor wapenbezit en het bezit van een kleine kilo hasj. Hij kreeg daar voor twee maanden cel en 1000 gulden boete. Maar hij wordt door justitie gezien als de leider van een drugssyndicaat dat zich toelegde op de import van hasj uit Marokko. De bende werd in mei 1993 opgerold. Bij het hof in Amsterdam stonden met name twee politie- methodes ter discussie die tij dens het onderzoek in 1991 en 1992 werden gebruikt. Het gaat om inkijkoperaties en het afluis teren van mobiele telefoons. De inkijkoperaties in loodsen in Muiden en Ixindimeer, kwa men pas na de behandeling bij de rechtbank boven tafel. Ze waren niet gemeld aan het openbaar ministerie. Dat stelde voor de rechtbank ook dat ze niet hadden plaatsgehad. De rechtbank in Utrecht vonniste zodoende op grond van onvol ledige informatie, stelt het hof. Pas kort voor de behandeling van de zaak in hoger beroep zijn processen-verbaal opge maakt vap drie inkijkoperaties. Het hof stelt nu dat de operaties bewust zijn verzwegen. Dal heeft gevolgen gehad voor de procesgang. Reden om de offi cier van justite niet ontvankelijk te verklaren. Hoewel de opera ties op zich wel waren toege staan. Voor het afluisteren van de telefoons was niet de juiste machtigingafgegeven. De uitspraak in de zaak leidde tot grote vreugde bij de ver dachten en hun advocaten. Mr. Moszkowicz noemde de uit spraak van het hof een hoogte punt in zijn carrière. Zijn colle ga Doedens verwacht dat justi tie ook in een andere grote hasj zaak tegen een van de vcrdach ten onderuit gaat. den haag anphandhaafd doordat agenten de groepen met succes manen, door te lopen. Donderdagavond gaven de jongeren hieraan ech ter geen gehoor. Ze leken uit te zijn op relle tjes, aldus een woordvoerder van de politie: „Zo sloten ze een agent in in een portiek. De poli tieman voelde zich zo bedreigd, dat hij zijn pistool trok." Andere agenten kwamen hem te hulp. Ze duwden de jongeren weg, hanteerden de wapenstok en vatten vele dwarsliggers in de kraag. Van de twintig arrestan ten hebben er zes, allen tussen de 15 en 17 jaar oud, een pro ces-verbaal gekregen. De politie is gisteravond in het centrum van Den Haag slaags geraakt met enkele tientallen jongeren. De groep hinderde voortdurend het winkelend pu bliek. Na afloop verzamelden de jongeren zich op de Grote Markt. Toen ze geen gehoor ga ven aan het verzoek van de po litie zich uit de voeten te ma ken, ontstonden er schermutse lingen. Daarbij werden twintig arrestaties verricht. Al geruime tijd ergert de Haagse politie zich aan het 'ob stinate gedrag' van samenscho lende jongeren tijdens koop avond. Meestal blijft de orde ge-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23