Besluit over begrenzing van Wadden Buren mogen ruzie straks uitvechten via bemiddelaar Binnenland Grote partij banden 'verloren' Man vrijgesproken van verkrachting eigen vrouw Protest tegen sluiting NS-stations Vermeend coulant voor bijstandsgezin in nood Ajax-shirtje maakt leven Houtens gezin tot een hel DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Driejaar cel voor 'Magere Hein' assen De rechtbank in Assen heeft gisteren een 50-jarige man uit Klazienaveen overeenkomstig de eis veroordeeld tot drie jaar cel wegens poging tot doodslag. Op 15 augustus had hij een plaatsgenoot met een zeis geslagen. Die liep dermate zware ver wondingen op dat hij blijvend invalide is. Tussen de families van dader en slachtoffer was sprake van een jarenlange vete. De Kla- zienavener was nog maar net twee maanden op vrije voeten na een jarenlange gevangenisstraf. Ook die moest hij uitzitten voor geweldsdelicten. De officier van justitie noemde hem twee we ken geleden om die reden 'de personificatie van Magere Hein'. Nederlandse scholen in België dicht den haag De twee Nederlandse basisscholen in België hun deuren sluiten. Minister Ritzen van onderwijs heeft beslo ten de jaarlijkse subsidie van 2,5 miljoen gulden aan de Juliana- school in Brussel en de Marnixschool in Schoten bij Antwerpen met ingang van augustus '98 te staken. De beide instellingen zijn de enige publieke Nederlandse scholen in het buitenland. Ou ders en docenten zijn teleurgesteld. De Julianaschool in Brussel telt 104 leerlingen, de Marnixschool in Schoten heeft 189 leerlin gen. De subsidie zal met ingang van komend schooljaar geleide lijk worden verminderd. Groei speciaal onderwijs zet door den haag Het aantal leerlingen in het speciaal onderwijs blijft stijgen. Dit schooljaar tellen de scholen voor kinderen, die niet in het gewone onderwijs mee kunnen komen, ruim 116.000 leer lingen. Dat betekent een groei van twee procent ten opzichte van vorig jaar, aldus gisteren het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het speciaal onderwijs groeit al vele jaren achtereen. In het schooljaar 85/86 telden de betrokken scholen nog 100.000 leerlingen. Pogingen die groei te stoppen, hebben tot dusverre nog weinig opgeleverd. De aanhoudende groei kost het Rijk geld, omdat een leerling in het speciaal onderwijs ongeveer drie keer zo duur is als een leerling in het reguliere onderwijs. Geen BTW op fooi taxichauffeur den haag Een taxi-onderneming hoeft geen BTW af te dragen over fooien die chauffeurs ontvangen en zelf houden. De Belas tingkamer van de Hoge Raad verwerpt daarmee een eerdere uit spraak van het Gerechtshof in Arnhem. De belastinginspecteur was ervan uitgegaan dat er wèl BTW moest worden betaald over fooien. Hij stelde die op tien procent van het vaste loon inclusief provisie en vakantietoeslag. Die tien procent ontleende de in specteur aan de pensioengrondslag voor taxichauffeurs. Ook daarbij wordt uitgegaan van een opslag van tien procent over het vaste loon. Man bekent tweede verkrachting den bosch Een 41-jarige man uit Berlicum heeft bekend dat hij eind oktober een 22-jarige vrouw uit Den Bosch heeft verkracht. Hij had bij de politie eerder bekend dat hij in september een 20- jarige vrouw op de weg tussen het Utrechtse Rhenen en het Gel derse Kesteren had verkracht onder bedreiging van een schroe vendraaier. Ruim een maand na de eerste verkrachting besteed de het TV-programma Opsporing Verzocht aandacht aan de zaak. Het uitgezonden signalement was zo duidelijk dat de man zichzelf aangaf. Hij bekende maar verzweeg dat hij enkele dagen daarvoor nóg een vrouw had verkracht. De politie kwam daar achter dankzij technisch onderzoek, aldus een voorlichter. Bij zonderheden zijn niet gegeven. Bijna 14 miljoen voor Zwolse brug den haag Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat heeft 13,7 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van de Bachlaanbrug in Zwolle. Het gaat om een speciale brug voor het openbaar vervoer en het fiets- en voetgangersverkeer, aldus het ministerie. De totale kosten van de brug over het Zwarte Water zijn geraamd op 33 miljoen gulden. De nieuwe brug moet zor gen voor de ontsluiting van Zwolle-Stadshage waar 8.500 tot 10.000 woningen komen. De verwachting is dat jaarlijks uitein delijk zo'n 1,7 miljoen reizigers met het openbaar vervoer en 3,6 miljoen fietsers gebruik maken van de rechtstreekse verbinding Zwolle. Milieubeweging zet vraagtekens Nederland, Denemarken en Duitsland hebben gisteren tijdens de regeringsconferentie in Leeuwarden overeen stemming bereikt over de begrenzing van de Wadden. Het gebied strekt zich zonder onderbreking uit van Den Helder tot Esbjerg in Denemarken. den is van groot belang voor de leeuwarden De Wadden onu Waddenzee zelf, de kwelders, de eilanden, een deel van de Noordzee en de riviermondin gen tot de brakwatergrens. De overeenkomst stelt de drie lan den in staat samen beleid te voeren voor een betere bescher ming van het Waddengebied. De afbakening valt aan de landzijde samen met de dijken. De scheidslijn in zee komt op drie mijl van de Waddeneilan den. De Waddenadviesraden en de natuur- en milieuorganisa ties hadden op een zone van twaalf mijl aangedrongen. Minister Van Aartsen van na tuurbeheer is tevreden. „Het is meer dan ik had verwacht. Je kunt het een doorbraak noe men dat de drie landen een sa menwerkingsgebied hebben vastgésteld. De rode draad is het zoeken naar een verant woord evenwicht tussen ecolo- aldus de mi- De overeenkomst in Leeuwar- natuurbescherming. Nu is er op dat gebied sprake van versnip pering. De drie landen hebben in de Friese hoofdstad afgespro ken dat zij samen beleid gaan ontwikkelen voor het gebied. Ook zijn afspraken gemaakt voor het op elkaar afste van rapportages over milieu-ef fecten. veilige scheepvaartrou tes, visserij, jacht en het uitzet ten van zeehonden. De natuur- en milieuorgani saties zijn niet onverdeeld te vreden met de uitkomsten van de zevende Waddenconferentie. „Natuurlijk zijn we ingenomen met het besluit om de grenzen voor het samenwerkingsgebied te trekken, maar er is nog zoveel blijven liggen. Zo is onduidelijk wanneer het gezamenlijk be leidsplan er komt", zegt woord voerder A. Woudstra. De milieu beweging maakt zich er vooral zorgen over dat het steeds moeilijker wordt om de belan gen van natuur en milieu over eind te houden in het span ningsveld met de economie. zutphen anp De rechtbank van Zutphen heeft een 29-jarige man uit Har derwijk gisteren vrijgesproken van het meermalen verkrachten van zijn toenmalige echtgenote. De rechtbank acht verkrachting niet bewezen. Officier van justi tie mr. J. Klunder had twee jaar cel geëist. Klunder weet nog niet of hij in hoger beroep gaat. De verdachte zou zijn toen malige vrouw meermalen heb ben mishandeld en verkracht. Ook zou hij haar de keel hebben dichtgeknepen en haar een kus sen op het hoofd hebben ge duwd om haar gillen te smoren. Nadat de man in de nacht van 11 op 12 mei jongstleden op- de poging waagde, rouw de rr deed ze aangifte. De verdachte ontkende tij dens de zitting. De vrouw zou alles hebben verzonnen om geld van hem los te krijgen bij de scheiding. De raadsvrouw van de man eiste vrijspraak, omdat de officier van justitie geen exacte verkrachtingsdata kon noemen. Verklaringen van de buren konden zo niet als steunbewijs dienen. De rechtbank ging daar in mee. Men acht alleen bewezen dat het echtpaar geregeld een fikse ruzie had. waarbij klappen werden uitgedeeld. Daarvoor was de man echter niet gedag vaard. Onderzoek naar hergebruik van verpakkingen den haag anp Minister De Boer van milieu en de industrie laten onderzoeken of verpakkingen voor bepaalde produkten inderdaad vaker kunnen worden gebruikt. Dat stelt de minister in een voorlo pige reactie op een gisteren ver schenen rapport van de Com missie Verpakkingen. De commissie ziet toe op de naleving van het in 1991 afge sloten Convenant Verpakkin gen. Dat akkoord tussen over heid en bedrijfsleven voorziet onder meer in een geleidelijke vermindering van de hoeveel heid verpakkingsafval zodat de hoeveelheid in 2000 in elk geval met tien procent verminderd is. De minister onderschrijft de conclusie in het rapport, dat voor een aantal produkten een 'meermalige' verpakking min der schade voor het milieu kan opleveren. Als voorbeeld noemt De Boer verpakkingen va en sauzen en navulsys voor wasverzachters en c tica. i jam utrecht Een groep Zeeuwen heeft gisteren bij de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht negenduizend handtekeningen overhandigd tegen een plan tot slui ting van vier kleine stations in Zeeland. Het gaat om de stations Rilland-Bath, Krabbendijke, Kapelle-Bie- zelinge en Arnemuiden. Afhankelijk van het reizi gersaanbod moeten op die trajecten bussen of taxi's ingeschakeld worden. De actievoerders zijn daar te gen. Actievoerder D. Knook: „Zo'n plan met bussen en taxi's werkt misschien in een grote stad, maar in Zeeland niet." NS-directeur W. Walraven beloofde de delegatie rekening te houden met de opvatting van de Zeeuwse bevolking. FOTO ANP HERMAN PIETERSE ugchelen Op de Veluwe neemt de milieu-criminali- den achtergelaten in de bossen bij Ugchelen, ge- teit toe. De politie krijgt regelmatig meldingen van meente Apeldoorn. Meteen gingen rechercheurs illegale stortingen van bouwafval of anderszins. Gis- poolshoogte nemen of er sporen zijn die aanwijzin- teren kreeg de politie de melding dat onbekenden gen kunnen geven over de daderfs). i grote partij auto- en vrachtwagenbanden had- MARTIN HOLLERINC Bijstandsgezinnen kunnen van af 1996 in bepaalde gevallen in aanmerking komen voor een ruimere kwijtschelding van ge meentelijke heffingen en belas tingen. Dat heeft staatssecreta ris Vermeend van financiën gis teren toegezegd aan de Tweede Kamer. Hij zei dit in reactie op een verzoek van de PvdA. Deze partij drong gesteund door WD en D66 aan op een coulantere opstelling van gemeenten. Het kabinet wil 600 miljoen gulden van de 15 miljard die de gemeenten jaarlijks ontvangen, anders versleutelen. Dit omdat veel steden kampen met ernsti ge begrotingstekorten. Onge veer tweehonderd rijkere ge meenten, bijna eenderde, wor den met meer dan tien procent gekort. Het uitgespaarde geld gaat naar de gemeenten die moeilijk rond kunnen komen. De Kamer verwacht dat wet houders die met minder genoe gen moeten nemen, .de lasten voor de burger zullen verhogen. bijstandsuit kering dreigen de dupe te wor den. PvdA-woordvoerster Noor man-Den Uyl: „Wij vinden dat het anders moet. Het kwijt- scheldingsbeleid is de laatste ja ren al flink ingesnoerd." De bewindsman van financi- t allee ordiging, hij ;n rapport in hebben over bijstandsont- in januari ge- et de ën was het r de volksvertege bleek ook al voorbereiding het ontzien v vangers. Dat reed. Daarna r raad zich erover buigen. Ver meend verwacht niet dat hij zijn toezegging dus al volgend jaar in daden kan omzetten. De staatssecretaris is overi gens niet van plan om de ge meenten alle bijstandshuishou dens te laten bevoordelen. De lokale bestuurders krijgen op dracht om elk gezin met een laag inkomen individueel te be oordelen. Alleen gezinnen in nood bij wie het water tot aan de lippen staat, kunnen aan spraak maken op de verruiming van de regeling. Nederland telt vanaf zaterdag vier 109-jarigen den haag anp Nederland telt vanaf zaterdag 3 december vier 109-jarigen. Dan verjaart namelijk Marchien Jantje Zwitsers uit Hardenberg. Morgen is Cornelia llendrikse- Maas uit Roosendaal 109. De andere twee 109-jarigen zijn Ann Jemima uit Rheden en Jo hanna van Dommelen-Hamer uit Groesbeek. De dames Hen- drikse-Maas en Jantje Zwitsers zijn deze eeuw de zeventiende en achttiende persoon die deze leeftijd bereiken. In Nederland wonen ruim negenhonderd mensen van 100 jaar en ouder. Minder geld uitgegeven aan huursubsidie Aan individuele huursubsidie (IHS) is dit jaar 160 miljoen gul den minder uitgegeven dan de geraamde 1,97 miljard gulden. De financiële meevaller komt vooral doordat minder huishou dens een beroep deden op de regeling. Dit blijkt uit de aanvul lende begroting die het ministe rie van volkshuisvesting (VROM) naar de Tweede kaïjier heeft gestuurd. Het aantal IHS-ontvangers in hel tijdvak 1993-1994 was 904.000. Volkshuisvesting ging uit van 952.000. De lagere aan tallen zijn vooral het gevolg van een betere verdeling van woon ruimte en de effectieve bestrij ding van misbruik en oneigen lijk gebruik van de subsidie, zo meent het ministerie. Uit het jaarverslag 1992-1993 bleek ook al dat minder mensen IHS kregen dan de periode daarvoor, namelijk 43.000. Na negatieve publiciteit Vereniging moet imago goed doel in ere herstellen Nood, hebben samen de Ver eniging van Fondsenwervende Instellingen opgericht. De nieu we vereniging wil het vertrou wen van het Nederlandse pu bliek in liefdadigheidsfondsen herstellen en verbeteren. Tien liefdadigheidsinstellin gen kwamen onlangs in de pu bliciteit te kijk te staan als grote kostenverslinders. Veel van het ingezamelde geld werd vooral aan de instandhouding van de eigen organisatie besteed, bleek uit cijfers van het Centraal Bu reau Fondsenwerving, dat toe zicht houdt op de financiën van de instellingen. Voor de betrok ken instellingen uiterst pijnlijke publiciteit. Ook andere instel lingen voelden zich in een ne gatiefdaglicht gesteld. De vereniging wil proberen het vertrouwen van het publiek in de fondsenwervende instel lingen te bevorderen. Alleen or ganisaties die voldoen aan de 'eisen van steunwaardigheid' mogen daarom lid worden van de vereniging. Deze steunwaar digheid wordt bepaald door het Centraal Bureau Fondsenwei ving. Daarnaast is het de bedoeling dat de vereniging uitgroeit tot de officiële branche-organisatie van fondsenwervend Neder land. Tot nu toe was er geen ge meenschappelijke belangenbe hartiger voor de instellingen. Wel heeft het Centraal Bureau Fondsenwerving de afgelopen jaren een deel van die belan genbehartiging voor zijn reke ninggenomen. De nieuwe vereniging wil lol een heldere verdeling komen van belangenbehartiging en toezichthouding. Het Centraal Bureau Fondsenwerving gaat zich weer bezighouden met de hoofdactiviteit, namelijk de on afhankelijke controle van fond senwervende instellingen. Het CBF is bezig met de ont wikkeling van een keurmerk. De nieuwe vereniging, die nauw betrokken is bij dit initiatief, hoopt dat dit keurmerk een ga rantie kan worden voor de con- sument dat men geld geeft aan een bonafide organisatie. Succes in Amerika en Groot-Brittannië met alternatief voor rechtspraak den haag gpd Ruzie met de buren over de heg, pro blemen met de afhandeling van auto schade. Steeds meer Nederlanders blij ken bij de rechter aan te kloppen om hun gelijk te halen. Om die run op de rechterlijke macht een halt toe te roe pen wil minister van justitie Winnie Sorgdrager een onderzoek naar alter natieven voor rechterlijke beslissing. Engeland en Amerika moeten daarbij als voorbeeld dienen. In de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië halen al jarenlang veel geschil len de rechter niet meer. Via arbitrage commissies en rechtreekse onderhan delingen tussen de partijen wordt vaak met succes geprobeerd de zaak in der minne te schikken. Deze methode heeft in beide landen al een behoorlij ke faam verworven. In Amerika gaat dat vooral op voor familierecht en ar beidsrecht. Die zaken moeten eerst worden aangekaart bij een bemidde lingsinstantie voordat bij de rechter kan worden aangeklopt. In Groot-Brittannië kun je voor veel zaken pas naar de rechter als een be middelingspoging is mislukt, zegt een woordvoerder van het ministerie van justitie. Minister Sorgdrager vindt het 'meer dan de moeite waard' om te be kijken of bepaalde vormen daarvan ook in ons land kunnen worden geïn troduceerd. De Haagse advocaat P. Wackie Eysten beschrijft in het Nederlands Juristen blad de glorietocht van deze methodes in genoemde landen. Partijen komen er samen uit of met behulp van advi seurs. Ook lossen ze de problemen .vaak op na bemiddeling door en een bindend advies van een boven de par tijen staande derde. De lange en dure juridische procedure blijft bij deze aanpak achterwege. Par tijen zetten los van elkaar de gerezen problemen op papier en delen die uit aan elkaar, aan hun adviseurs en aan een bemiddelaar. In een kort overleg met alle partijen bij elkaar wordt dan kennisgemaakt. Vervolgens trekken de partijen zich terug en begint de werke lijke bemiddeling. De bemiddelaar in kwestie tracht door middel van diplomatie de partijen bij elkaar te brengen. Succes hangt vooral af van de kunst van de bemiddelaar om het accent te verleggen van de uit gangspositie (het geschil) naar de be langen van beide partijen. Volgens Wackie Eysten zitten er ook haken en ogen aan. Bijvoorbeeld wan neer de bemiddelaars hoge honoraria gaan vragen. Het voordeel van de lage re kosten en minder formele procedu res wordt dan weggenomen. Ook is de ze procedure lang niet geschikt voor elk geschil en kleven er mitsen en ma ren aan de positie van de bemiddelaar. Deze problemen worden in Groot- Brittannië en Amerika ondervangen door e<?n uitgebreid scala aan regels waaraan bemiddelaars moeten vol doen. Volgens de advocaat kan de me thode uit die landen met de nodige aanpassingen een bruikbaar wapen worden tegen 'vertraging, formalitei ten en kosten'. De Vereniging voor Rechtspraak in Den Haag wordt niet warm of koud van het aangekondigde onderzoek. „Wèl vinden we het prima dat het ge beurt. Het is niet zo dat we zeggen dat onze markt nu wordt verkwanseld", zegt secretaris H. Zuur. Toch maakt hij een voorbehoud. „Het kan vervelend uitpakken als zo'n alternatieve arbitra ge te weinig waarborgen heeft voor een zorgvuldige rechtspleging." Het is volgens hem te vroeg om te zeg gen dat naar buitenlands voorbeeld het systeem ook in Nederland zou kunnen gelden voor arbeids- en fami lierecht. „Dok daar zitten zaken tussen die je niet bij de rechter moet wegha len." Volgens Zuur kent Nederland op diver se terreinen arbitragecommissies. Zo maken bedrijven in de bouwwereld af spraken dat ze bij onenigheid hun ge schil voorleggen aan een speciale ge schilencommissie. Het systeem dat in Groot-Brittannië en Amerika zo suc cesvol is, heeft volgens Zuur zijn nade len. Zo gebeurt het soms, dat voor de bemiddeling uiteindelijk toch weer een rechter wordt ingeschakeld. „Dan worden de zaken weer omgekeerd. Wij utrecht anp Drie maanden lang waande het gezin Van der Lugt uit Houten zich het middelpunt van een horrorfilm. Honder den doodsbedreigingen kre gen ze via de telefoon. Een bloemist leverde aan de deur een grafkrans af, bedrijven kwamen vuilcontainers, tuin stoelen en ladingen zand brengen en regelmatig kwam de banketbakker aanzetten met niet besteld brood. De fa milie kreeg ondertussen keer op keer de boodschap te ho ren dat een Ajax-shirtje voor het raam onmiddellijk moest worden weggehaald. Gisteren werd de dader door de Utrechtse politierechter conform de eis veroordeeld tot honderd uur dienstverlening. Het gaat om een 33-jarige fan van FC Utrecht, eveneens uit Houten. De familie had het minia tuurshirtje van de Amsterdam se voetbalclub afgelopen voor jaar voor het raam gehangen. Op 24 mei van dit jaar belde een onbekende man voor het eerst naar de familie. Het Ajax- shirtje moest weg. Anders zou het huis in brand vliegen, waarschuwde hij. Drie maan den lang hield de voetbalsup porter, overigens voor de fa milie een volstrekte onbeken de, het gezin in de ban met zijn pesterijen. Tijdens de zitting toonde de man zich vol berouw. Drukte op zijn werk en huwelijkspro blemen droegen ertoe bij dat hij een 'allesverzengende haat' was gaan voelen voor de hem onbekende familie. Hen ver klaring voor zijn daden had hij Politierechter mr. L Heuve- ling van Beek vond de affaire te gek voor woorden. „Zulke zaken zie je wel eens op televi- i films. Het is buitenge- bizar hier ge beurd." Zij wees de familie vijftienhonderd gulden scha devergoeding toe. Omdat de supporter geen duidelijke ver klaring kon geven voor zijn agressie, besloot de rechter bovendien dat de man zich ter beschikking moet stellen van de reclassering.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5