Laatste poging op één lijn te komen Geen volkstuintje mogen omdat je 70 bent Binnenland Bende smokkelde voor 40 miljoen gulden auto's Voorvechtster indianen ontvangen Herziening van buitenlands beleid komt pas volgend jaar Goed nieuws voor DAF Coalitie wil korting AOW-toeslag halveren Baas seksclub schenkt AIDS-fonds deel omzet Melkert voelt wel voor nieuwe koppelingswet 'ONDERDAG 1 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbure. Vijfjaar cel voor misbruik meisjes breda De rechtbank in Breda heeft gisteren een 30-jarige man uit Oudenbosch veroordeeld tot vijf jaar cel wegens seksueel misbruik van vijf meisjes. Het misbruik ging gepaard met intimi daties en bedreigingen. De rechtbank achtte verkrachting van één van de meisjes bewezen en verder een poging tot verkrach ting, twee schendingen van de eerbaarheid en eenmaal het ple gen van ontucht. De slachtoffers waren tijdens het misbruik zo'n veertien jaar oud. Veronica en Wegener op Internet Hilversum» Veronica en uitgever Wegener zijn toegetreden tot het snel groeiende computernetwerk Internet. Onder de naam Veronica InteractivePlaza worden nieuws, spelletjes en informa tie over elektronisch winkelen gegeven. Een abonnement vanaf 1 januari kost 20 gulden per maand, exclusief telefoonkosten. In 1996 wordt gekeken of Interactive Plaza een succes is. Op Inter net zijn 3,5 miljoen computers over de hele wereld aangesloten. Dagelijks maken er 35 miljoen mensen gebruik van. Defensie vernietigt landmijnen den haag Minister Voorhoeve (defensie) heeft de Tweede Ka mer toegezegd de 420.000 overtollige landmijnen van de krijgs macht te laten vernietigen. Groen Links, dat zich zorgen maakt over de grote aantallen mijnen die nu in verschillendeontwikke lingslanden liggen, had de minister daarom gevraagd. Het ka potmaken van de mijnen kost tien miljoen gulden. Moordzaak na zes jaar opgelost nistelrode Een 28-jarige man uit Waalwijk is deze week met ge wetenswroeging naar de politie in het Brabantse Nistelrode ge stapt en heeft een zes jaar oude dubbele moord bekend. Er zijn nog drie andere verdachten aangehouden. De dubbeje moord had plaats in januari 1988. De slachtoffers, twee broers, zijn eerst in hun woning in Nistelrode overvallen en daarna in koe" len bloede vermoord, aldus de politie. 06-kIaagIijn voor winkelpersoneel woerden De FNV Dienstenbond begint een telefonische klaag- lijn voor winkelpersoneel dat bezwaar heeft tegen de verruiming van de Winkelsluitingswet. Werknemers kunnen deze maand naar het gratis 06-0991299 bellen om te klagen. Volgens de bond mort personeel steeds vaker over de plannen om winkels langer open te houden, er zouden ook protestacties op stapel staan. De bond wil deze onvrede met de 06-lijn kanaliseren. Rente studielening fors omhoog den haag De rente op studieleningen gaat volgend jaar fors om hoog. De rente op leningen van voor 1992, is volgend jaar vast gesteld op 6,64 procent. Nu is het tarief 5,04 procent. Voor lenin gen die na 1 januari 1992 zijn verstrekt, geldt komend jaar een rentepercentage van 8,29. Dit jaar is dat nog 7,49 procent. Die tarieven heeft het ministerie van onderwijs, cultuur en weten schappen gisteren bekendgemaakt. Ton Elias eist vijf mille van RTL" amsterdam Politiek redacteur Ton Elias wil vijfduizend gulden van televisie-omroep RTL, als 'goedmakertje'. Dat is hetzelfde bedrag dat Elias aan de omroepmaatschappij moest betalen omdat hij kritiek had op de leiding. Elias was het niet eens met de benoeming van ex-CDA- voorlichter Frits Wester tot chef van de Haagse redactie. Wester is vorige week opgestapt. Elias werkt nu voor de Amsterdamse zender AT5. Mannen beroven soldaat van Uzi ede Een dienstplichtig soldaat van de Prins Mauritskazerne in Ede is gisteravond tijdens zijn wacht door twee mannen beroofd l van zijn Uzi-pistoolmitrailleur en tien patronen. De militair j dacht dat het een grapje was toen hij achter zich hoorde: ,,Er ge- beurt niets, als je je wapen afgeeft." Maar toen hij omkeek, staarde hij in de loop van een vuurwapen. 3MW was in een dag al diep in Rusland JJSCHEDE GPD De Russische bende die vorige veek door de regiopolitie van 'wente is opgerold, heeft de aatste twee jaar voor zeker feertig miljoen gulden aan ge- itolen auto's gesmokkeld naar ie voormalige Sovjetunie. Dat ieeft de politie gisteren be- tendgemaakt. De auto's, zo'n vijfhonderd IMW's, Mercedessen en Audi's *erden op bestelling in heel Nederland gestolen en vervol- -aens met valse papieren naar iusland gesmokkeld. Koeriers trachten de auto's naar de joormalige Sovjetunie, het ver te oord was even ten noorden ijn Mongolië. De auto's wer- Ifen op bestelling gestolen. In de laak zijn zo'n 120 koeriers aan- jèhouden. 'De koeriers kochten de auto's 'Mj afname voor prijzen tussen zes- en tienduizend dollar. meestgekozen route was via Al-grensposten bij Olden- ial en Zevenaar. De mannen erkten razendsnel. Meestal las de gestolen auto al binnen net ultieme wonen TIJDELIJK* Harder voorstel VVD inzake asielbeleid is aan winnende hand De fractieleiders Bolkestein (WD), Wallage (PvdA) en Wolffensperger (D66) proberen alsnog op één lijn te ko men over het asielbeleid, zo hebben ze gisteren met pre mier Kok afgesproken. De kans dat dat lukt, wordt in Den Haag echter klein geacht. WD-woordvoerder Rijpstra liet gisteren weten dat 'de opening van de andere kant zal moeten komen', waarop een D66-woordvoerder liet we ten dat 'in dat geval praten geen zin meer heeft'. den haag gpd Dinsdagnacht verwierp de WD een door PvdA en D66 gesteund kabinetsvoorstel om de stroom asielzoekers in te dammen en ging in zee met het CDA. Zo doende gaat waarschijnlijk een kleine meerderheid in de Twee de Kamer vanavond akkoord met het voorstel van CDA en WD om asielverzoeken van mensen die via een veilig land naar Nederland zijn gekomen, niet in behandeling te nemen. AOV, CD, SGP en ex-AOV'er Hendriks hebben inmiddels aangekondigd het voorstel te steunen. Samen komen deze partijen op een minimale meer derheid van 76 zetels. PvdA, D66, GPV, RPF en SP steunen het kabinetsvoorstel om dergelijke asielverzoeken wel in behandeling te nemen, maar binnen 24 uur af te wij zen. Samen hebben zij slechts 68 zetels. Groen Links (vijf ze tels) verwerpt beide voorstellen, en het kamerlid Leerkes van de Unie 55+ had gisteren nog geen keus gemaakt. Alle fracties hebben hun le den gisteren opgeroepen aan wezig te zijn bij de stemming vanavond. D66 en WD zijn zeer waarschijnlijk compleet, even als de kleine fracties. Het CDA kampt met twpe zieken, die evenwel op kunnen draven als het nodig is. De PvdA kampt met hetzelfde probleem als vo rige week voor de stemming over Borssele, toen de Kamerle den Woltjer en Van Heemst uit New York moesten overkomen en Van Nieuwenhoven van Aru ba. Woltjer zit inmiddels weer in New York en Van Nieuwen hoven in Suriname. De WD heeft maandag af stand genomen van het kabi netsvoorstel, omdat dit de stroom asielzoekers onvoldoen de zou inperken. De WD koos toen definitief voor een door het vorige kabinet gelanceerd voor stel, dat enkele weken geleden door staatssecretaris Schmitz van justitie onder druk van D66 en PvdA is ingetrokken. den haag Koningin Beatrix heeft gisteren Nobelprijswinnares Rigoberta Menchu uit Guatemala ontvangen. Menchu werkt tegenwoordig als speciaal ambassadeur voor de Verenigde Naties waar ze de aandacht vraagt den haag gpd Tot grote ergernis van de oppositie krijgt de Tweede Kamer niet voor de zomer inzage in de manier waarop het kabinet het buitenlandse be leid gaat herzien. Morrend ging het parlement er vannacht mee akkoord dat pas met Prinsjesdag (volgend jaar september) bekend wordt hoe de miljoenenstrijd tussen de ministers Pronk (ont wikkelingssamenwerking) en Voorhoeve (defen sie) wordt beslecht. Volgens minister Van Mierlo (buitenlandse zaken), die de leiding heeft bij de 'herijking' van het buitenlandse beleid, kan de knoop niet eerder worden doorgehakt. Een motie van Groen Links en het CDA waarin werd gewaagd 'tijdig voor de zomer' openheid te geven, kreeg geen steun van de regeringsfracties. Omdat de herziening van het buitenlandse beleid wordt beschouwd als een van de meest explosie ve klussen van het paarse kabinet, willen PvdA, D66 en WD Van Mierlo niet onder druk zetten. Zoals bekend zit Voorhoeve vanaf 1997 met een tekort van jaarlijks 250 miljoen gulden op zijn be groting, terwijl minister Pronk meer geld claimt voor ontwikkelingssamenwerking. De coalitiepar tijen schoven de zaak bij de formatie vooruit en besloten tot een studie naar de 'samenhang tus sen defensie, ontwikkelingssamenwerking en bui tenlandse zaken'. Van Mierlo moest op eieren lopen om te voor komen dat hij partij zou kiezen voor één van de coalitiepartners. De WD vindt dat Pronk de te korten van defensie moet bijpassen, de PvdA wil een verhoging van het ontwikkelingsbudget en D66 zet de deur open naar bijdragen van andere ministeries. voor het lot van de indianen. Commissie vindt gasopslag bij Langelo nodig den haag anp De commissie-Quené vindt dat het aanleggen van een opslag depot voor aardgas bij het Drentse Langelo noodzakelijk en verantwoord is. De commis sie presenteert vandaag haar conclusies. De commissie vindt de milieunadelen niet groot ge noeg om van het depot af te zien. Minister De Boer van VROM heeft de commissie ingesteld in verband met de meningsver schillen over 'Langelo'. Haar voorganger Alders had nog vlak voor zijn vertrek besloten tot de aanleg, terwijl De Boer zich fn haar vorige functie als commis saris van de koningin in Drente altijd heftig tegen het gasdepot heeft verzet. De commissie adviseert wel om de bovengrondse installatie van het depot beter in het land schap in te passen. foto reuter 48 uur diep in Rusland. De eer ste gestolen auto's konden dankzij een intensieve samen werking tussen de Nederlandse en Duitse politie en de Duitse grensbewaking in Beieren bij de Tjechische grens worden aan gehouden. Toen de bende die route te gevaarlijk begon te vinden, ver legden ze de smokkelroutes naar Polen en tenslotte naar Denemarken, Zweden en Fin land. Het risico van aanhouding op de veerboot over de Oostzee namen de bendeleden op de koop toe. In totaal zijn bij de buitengrenzen van de EEG zo'n 120 koeriers aangehouden. De top van de bende bestond uit drie Russen die woonden in Dordrecht, Nijmegen en Capel- le aan den IJssel. De vierde Rus stond in België ingeschreven als asielzoeker. Bij huiszoekingen is voor een miljoen gulden aan goederen in beslag genomen waaronder 35 Russische pia no's, een Masserati sportwagen, bontjassen, sieraden en bankte goeden. Er zijn 148 gestolen au to's teruggevonden. eindhoven Ontspannen hoorden de DAF-truckbouwers gisteren de toespraak aan van president-directeur Baan. De topman van DAF Trucks maakte bekend dat het zó goed gaat dat het Eindhovense bedrijf nog eens 150 tijdelijke produktiemedewerkers gaat werven. Voor de vesti ging in het Belgische Westerlo worden 50 tijdelijke werknemers ge zocht. DAF Trucks produceert dit jaar 20.000 trucks, waarvan 11.000 in Eindhoven, ruim het dubbele van de 4957 vorig jaar. Het aantal werk nemers komt met de uitbreiding op 4300, tegen 3445 in maart vorig jaar. Toen maakte de DAF-vrachtwagenfabriek in afgeslankte vorm een 'doorstart' uit de failliete boedel van haar voorganger. Baan roemde de 'inzet en flexibiliteit' van het personeel. De werkne mers die vorig jaar een baan vonden in het afgeslankte DAF Trucks, le verden daarvoor een deel van hun inkomen in. Het ging daarbij onder meer om de ploegentóeslag van 17 procent. foto anp koen suyk Nieuw bureau stelt leeftijdsgrenzen ter discussie bunnik sigrid v STOUTENBEEK WOONCENTRUM beverwijk-meubelboulevard telefoon: (02510) 29033 MONDHEDER STOUTENBEEK UMERSFOORTSESTRAAT 76 SOESTERBERG [TELEFOON (034631 52007 f i dat alleen ouderen last hebben van leeftijdsdiscriminatie, is leeftijdsdis criminatie. Mensen uit alle leeftijdsgroe pen lopen immers het risico tegen een hinderlijke leeftijdsbarrière aan te lopen. Het Landelijk Bureau Leeftijdsdiscrimi natie (LBL), dat vandaag officieel van start gaat, probeert daar wat aan te doen. Voorbeelden van leeftijdsdiscriminatie zijn er te over. Neem de 70-jarige man, die zijn zoon moet vragen een volkstuin tje voor hem te huren omdat hijzelf vol gens de statuten te oud is. De bejaarde vrouw.die vanwege haar leeftijd haar fiets niet meer kan verzekeren voor dief stal. Of tijdschriften die niet meer gratis worden toegezonden als de lezer 45 is geworden. Laura Christ, directeur van het nieuwe bureau, ergert zich er wild aan. „Ik kan echt niet bedenken welke ledenen daarvoor te verzinnen zijn". Banken en verzekeringsmaatschappijen willen de leeftijd weten bij de aanvraag van een hypotheek of een ziektekosten verzekering. Caissières worden afge dankt als ze niet meer onder de mini- mum-jeugdloonregeling vallen. En vitale werknemers moeten met 62 jaar ver plicht met de VUT. Christ ziet de redelijkheid van sommige leeftijdsgrenzen wel in, maar vindt dat de hoeveelheid de spuigaten uitloopt en dat ze te pas en te onpas worden ge bruikt. „Bij vrijwilligerswerk worden soms dezelfde leeftijdseisen gesteld als bij een betaalde baan, gewoon omdat ze door een overvloed aan belangstelling heel selectief te werk kunnen gaan." Omdat er steeds meer klachten over leef tijdsdiscriminatie bij ouderenbonden en meldpunten binnenkwamen, is het bu reau opgericht. De behoefte aan een centraal punt en een gezamenlijke aan pak groeide. Staatssecretaris Terpstra van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport subsidieert het bureau de komende vier jaar. Vandaag heeft zij de opening verricht. Het LBL wijst niet alle leeftijdsgrenzen a priori af. Christ wil beter inzicht krijgen in de aard en omvang van het probleem. Onterechte leeftijdsbarrières zijn verwer pelijk. vindt ze. „Een leeftijdsgrens stel len lijkt een objectief middel, maar is vaak juist gebaseerd op vooroordelen. Bijvoorbeeld dat oudere werknemers va ker ziek zijn. Het is een automatisme waar nauwelijks over nagedacht wordt. Die vooroordelen moeten aan de kaak gesteld worden." Het LBL hoopt de komende jaren een discussie op gang te brengen en de ne gatieve beeldvorming van de diverse leeftijden aan de orde te stellen. „We wil len informatie aandragen, klachten aan pakken en concrete campagnes hou den", somt Christ op. Ook een proefpro ces en een nationale klachtendag beho ren tot de mogelijkheden. De klachten over leeftijdsdiscriminatie zullen volgens Christ in de toekomst toe nemen. „Grenzen als 65 jaar voor het pensioen waren ooit functioneel, maar nu gaan die grenzen knellen. Ze stam men uit een periode dat de maatschap pij anders in elkaar zat. Nu willen men sen hun loopbaan afwisselen met onder brekingen om bijvoorbeeld voor kinde ren of zieke familieleden te zorgen. Be drijven zouden daar veel meer rekening mee moeten houden. Als je met je 65-ste met pensioen wil, dan is dat prima. Maar als je dat niet wilt. moet dat óók kunnen. Anders zitten we straks met een grote groep aan de kant gezette ouderen, ter wijl een kleine groep dertigers de zaak draaiende moet houden. Het is belache lijk om dat vol te willen houden". Groter deel aanvullend pensioen 'vrij' DEN HAAG» GPD De regeringspartijen willen de komende week met een ver zachting van de korting op de AOW-toeslag de oppositie de wind uit de zeilen nemen. Amb tenaren van Sociale Zaken reke nen op dit moment twee vari anten door: één waarbij de uit breiding van de partnertoets een aantal jaren wordt uitge steld om de vijftigers van nu de kans te geven extra te sparen voor hun eerste karige pen sioenjaren, en een variant waar bij de jongere partner hoe dan ook de helft van haar vervroeg de AOW-uitkering krijgt. Het kabinet wil met ingang van 1996 de zogeheten partner- toets uitbreiden. Nu krijgen partners van 65-plussers die zelf nog geen 65 zijn, toch hun 975 gulden AOW per maand als ze geen eigen inkomen hebben. Het kabinet wil die zogeheten AOW-toeslag nu ook afhankelijk gaan maken van het aanvullend pensioen van de gepensioneer de partner, Als die met zijn AOW plus aanvullend pensioen boven de 2300 gulden per maand komt, wordt de toeslag van de jongere partner gekort met tweederde van het pen sioeninkomen boven die 2300 gulden. De maatregel betekent dat veel oudere paren gemid deld de eerste vier jaar (liet ge middelde leeftijdsverschil tus sen huwelijkspartners) van het pensioen er fiks op achteruit gaan. Van meet af aan hebben WD en in mindere mate D66 en PvdA, forse kritiek gehad op het plan, hoewel dit in het regeer akkoord was vastgelegd, niet in de laatste plaats vanwege de opkomst van de ouderenpartij en. Voor de oppositie was het tijdens de presentatie van de kabinetsplannen prijsschieten. Het kabinet zegde uiteindelijk toe het plan te willen inruilen voor een andere korting van 445 miljoen op de sociale zekerheid. De regeringspartijen sturen nu vooral aan op een korting op de AOW-toeslag van maximaal 550 gulden per maand, wat een kleine 200 miljoen gulden kost. Hoe dat gat moet worden ge dicht, is nog onderwerp van ge sprek. Een andere mogelijkheid is om de uitbreiding van de toets uit te stellen om komende AOW'ers de kans te geven zelf het 'AOW-gat' in de eerste jaren te dekken. Dan wordt er de ko mende jaren echter helemaal niets bezuinigd. Groningen anpiemand een pilsje, krijg je heus geen AIDS." De Boekhorst wil met zijn ac tie niet alleen meer openheid bereiken over AIDS. Hij wil ook de samenleving iets teruggeven voor zijn succes. Hij is niet bang voor klantenverlies doordat hij zich, uitgerekend als eigenaar van een escort service, inzet voor AlDS-patiënten. „Het per soneel van He and She wordt herhaaldelijk onderzocht. Ver der hamer ik erop dat ze alle maal condooms gebruiken." Het heeft bij De Boekhorst tien jaar geduurd voor de dia gnose AIDS werd gesteld. In 1984 deed hij een test waaruit bleek dat hij seropositief was. Hij is besmet door zijn vriend die in 1979 zelfmoord pleegde. De Boekhorst is meer een opti mist. „Dat moet ik wel zijn, an ders kan ik dit niet allemaal doen." De eigenaar van het escortbu reau He and She, lob de Boek horst, geeft een kwart van zijn omzet aan het AIDS-fonds. Het fonds kan daardoor rekenen op zeker vijf mille per maand. De 31-jarige De Boekhorst heeft zelf ook AIDS. Zijn escortbureau is een bloeiend seksbedrijf met acht filialen in het land. Dal heeft hij tijdens de viering van Wereld AIDS-dag bekend gemaakt. De Boekhorst doet niet geheimzinnig over zijn ziekte: „Seropositieven en AIDS-patiënten kunnen nog steeds onvoldoende voor hun besmetting uitkomen. Ook bij homo's is dat zo. Ik heb een ho mo-café in Nijmegen en daar merk ik dat. Die angst voor AIDS is soms onzin. Als je nou achter de bar staat en je geeft den haag anp Uitgaven sociale zekerheid maatstaf uitgaven voor de sociale zeker heid verhoudingsgewijs achter blijven omdat er steeds meer gedeeltelijke en minimumuitke ringen komen. De WD reageerde direct af wijzend, gevolgd door premier Kok. Volgens Melkert is' deze i/a-ratio echter 'niet allesverkla- rend'. Hij noemde in een debat gisteren over de koppeling 'van belang' om te discussiëren over een alternatieve maatstaf als de verhouding tussen sociale ze kerheidsuitgaven en het natio naal inkomen. Overigens ging tijdens het debat ook de PvdA akkoord met de in het regeerak koord overeengekomen ontkop peling van inkomens en uitke ringen in het komende jaar. Volgens het akkoord zullen over de hele kabinetsperiode gere kend de uitkeringen de loonstij gingen met gemiddeld de helft moeten volgen. In tegenstelling tot premier Kok vindt minister Melkert (sociale zaken en werkgelegenheid) het helemaal niet zo'n gek idee om de koppeling tussen lonen en uitkering in de jaren na 1995 te laten afhangen van het beslag dat de uitkeringen daadwerke lijk leggen op het nationaal in komen. PvdA-kamerlid Van Zijl bepleitte onlangs de huidige koppelingswet aan te passen, zodat de uitkeringsontvangers eerder meedelen in eventuele welvaartsgroei. Op dit moment is voor de koppeling de verhouding beslis send tussen de hoeveelheid werkenden en de hoeveelheid uitkeringsontvangers, de zoge noemde i/a-ratio. Mede door de vergrijzing zal die verhouding waarschijnlijk tot een blijvende ontkoppeling leiden, terwijl de

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3