Politie in Zuid-Afrika voelt zich als blauwhelmen in Bosnië Feiten &Meningen Van Traa: een eigengereide doordrammer Fietstocht naar het verleden Van Mierlo maakt ontredderde indruk op Kamer DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 „Ik ben geen Don Quichot", heeft hij eens gezegd. Alleen die ontkenning al geeft aan dal PvdA-kamerlid mr. Maarten van Traa (49) door anderen wèl eens wordt be schouwd als een vechter tegen windmolens. De nieuwbakken voorzitter van de parle mentaire enquêtecommissie die de opspo ringsmethoden van de politie gaat onder zoeken, heeft zijn reputatie vooral te dan ken aan de eigengereidheid en vasthou dendheid waarmee hij van het gevestigde gedachtengoed durft af te wijken. Politieke tegenstanders vinden hem daar om nogal eens drammerig. Zo'n soCiaal-de- mocraat die nog hoopt de wereld te kunnen verbeteren, of althans voor nog meer slechtheid te behoeden. Maar dat is slechts één kant van de medaille. Want Van Traa is dan wel een strijder tegen onrecht, hij is ook een intellectueel met ontzag voor 'fei ten' en 'gezond verstand'. Hij beschikt dan ook over een gezond relativeringsvermogen en moet niets hebben van Haagse blaaska kerij. Behalve Buitenlandse Zaken 'doet' Van Traa voor zijn partij het vreemdelingenbe leid. Hij behoort tot het vreemdeling-vrien delijke kamp D'Ancona/Pronk en kruiste dan ook menigmaal de degens met zijn partijgenoot en oud-staatssecretaris Kosto, die als een 'realo' te boek stond. Het vreemdelingenbeleid bleek de afgelo pen kabinetsperiode een splijtzwam in de PvdA. Terwijl menig partijgenoot Kosto met pek en veren besmeurde, kon Van Traa ondanks hun vaak diepgaande verschillen van mening wel begrip opbrengen voor Kosto, ook in het openbaar. Kosto, die zich zeer gekwetst heeft gevoeld door de haat en nijd vanuit eigen kring, noemde kortgele den Van Traa dan ook als iemand waarmee de verhoudingen nooit verstoord zijn ge raakt. En dat, terwijl juist Van Traa vorig jaar bij de behandeling van de Vreemdelingenwet zijn eigen staatssecretaris het vuur na aan de schenen legde. Terwijl Hirsch Ballin en Kosto het hoger beroep in vreemdelingen zaken wilden afschaffen, vocht Van Traa een eenzame strijd om het overeind te hou den. Tevergeefs. Hoewel Van Traa een generalist is, leest en spaart hij ook de nationale en internatio nale spoorboekjes. In zijn woning in Am sterdam-Zuid staan de boekenkasten er vol mee. Voor het slapen gaan, al dan niet in gezelschap van zijn vriendin (het oud PSP- kaïtierlid Andrée van Es), kan hij zich bezig houden met vragen als: „Rijdt het stoom- treintje nog steeds op het smalspoor tussen Northausen en Werningrode?" Tijdens de behandeling van de ingewik kelde Vreemdelingenwet bleek al evenzeer, dat Van Traa het detail niet schuwt. Hij diende tientallen, veelal gecompliceerde amendementen in, en dreef er de justitiële ambtenaren mee tot wanhoop. Nadien ver klaarde Van Traa: „De, speelruimte was be perkt, maar ik heb er alles uit willen halen wat er inzat." Sociaal- en financieel economische on derwerpen zijn aan Van Traa nauwelijks be steed. Den Uyl beschouwt hij als zijn poli tieke vader. I lij is opgegroeid in een gezin van salonsocialisten, met een vader die hoogleraar was, en een moeder die de jour nalistiek bedreef. Na zijn rechtenstudie koos Van Traa zelf eveneens voor de journalistiek. Hij werkte onder meer voor het Handelsblad, het Pa rool, de VPRO en de buitenlandrubriek Pa- noramiek van de NOS. In 1979 werd hij in ternationaal secretaris van de PvdA. Dat bleef hij tot hij in 1986 kamerlid werd. Van 'Traa wordt voorzitter van de enquê tecommissie omdat hij ook al het vooron derzoek naar de wenselijkheid van zo'n en quête heeft geleid. Dat deed hij niet tot ie ders tevredenheid. Belangrijkste kritiek punt: Maarten is nogal breedsprakig, en als hij eenmaal aan het woord is houdt hij nooit meer op. den haag harm harkema Tcixi-oorlog in Kaapstad: ondanks bestand vallen er doden Sinds de rivaliserende taxibedrijven Cata en Codeta in Kaapstad vorige week een bestand sloten, zijn in de Kaapse taxi-oorlog alweer zeven mensen omgekomen. Ditmaal behoorden een passagier en een toevallig passerende automobilist tot de slachtoffers in een strijd die sinds half oktober al aan bijna zestig mensen het leven heeft gekost. In een even wanhopig als machteloos ge baar heeft de Westkaapse regionale rege ring een algeheel wapenverbod in taxi's af gekondigd. Nadat een colonne taxi's maan dag op een snelweg bij Kaapstad in een hin derlaag liep en met stenen en AK'47-machi- negeweren werd bestookt, trok politiekolo- nel Raymond Dowd de vergelijking met de positie van de VN in Bosnië. De Zuidafrikaanse politie heeft volgens hem even weinig middelen om een einde aan deze oorlog te maken als de blauwhel men in voormalig Joegoslavië: „We kunnen alleen maar hopen dat we het deksel op de pan houden." Bij de hinderlaag bij de loot ten wijk Crossroads raakte overigens nie mand gewond. De nieuwe taxi-oorlog roept herinneringen op aan de hoogtijdagen van het geweld in de townships tijdens de apartheid. Toen kon de keuze van een verkeerde taximaat schappij in de zwarte woonwijken over le ven of dood beslissen. Als ANC-aanhanger stapte je niet in een Inkatha-taxi, en als pas sagier van een Inkatha-taxi deed je iedere keer een schietgebedje als je voertuig langs erkend ANC-terrein moest. Het was een strijd om macht, invloed en re routes, die vooral zo hoog kon opvlammen omdat het apartheidsregime de zwarte taxi bedrijven allerlei beperkende regels opleg de. De taxi-oorlogen hebben ontelbare mensen het leven gekost. Maar ze leken voorbij, mede omdat de strijd eind jaren tachtig, begin jaren negentig voor een flink deel van buitenaf werd gestuurd. Maar sinds een paar maanden zijn de schietpartijen tussen rivaliserende taxibe drijven overal in Zuid-Afrika weer opge vlamd. In Kaapstad begon de oorlog half oktober. Na afloop van een politieke bijeen komst in de zwarte woonwijk Khayelitsha vielen elf doden en raakten twintig mensen gewond, toen sluipschutters het vuur open den op chauffeurs van de Cata, de Kaapse Gemengde Taxi Organisatie. Cata was enkele weken daarvoor opgericht als afsplitsing van Codeta, de Conventie voor een Democratische Taxi Organisatie. Codeta geldt als min of meer aan het ANC gelieerd, terwijl sommige Cata-chauffeurs banden hebben met de radicalere PAC. Maar hoewel de meeste taxidrijven nog steeds een zekere band met politieke groe peringen hebben, wordt de huidige oorlog toch vooral als een strijd van de onderwe reld gezien. Veelal zijn er dezelfde mensen bij betrokken als in het verleden, maar hun vaak erg dunne ideologische rechtvaardi ging van destijds heeft plaatsgemaakt voor een pure machtsstrijd tussen verschillende misdaadbendes. Een van de hoofdfiguren in de Kaapse oor log. Cata-leider Victor Sam, is tot grote er- genis van de politie tot twee keer toe door de rechter op borgtocht vrijgelaten, nadat hij wegens moord op Codeta-chauffeurs was gearresteerd. Kleine Sam, zoals hij in de townships bekend staat, wordt inmiddels van drie moorden verdacht. Zijn borgstelling is des te opmerkelijker, omdat hij volgens ingewijden ook betrok ken was bij de 'Grote Acht', een met bivak mutsen uitgeruste waakzaamheidsgroep die tijdens de taxi-oorlogen in het verleden verantwoordelijk was voor een groot aantal moorden. Bovendien staat hij bekend als een belangrijke bendeleider. Ongelukkigerwijs was een dikke week na het begin van de oorlog de opening van een nieuwe centrale taxistandplaats in het cen trum van de stad voorzien. Die standplaats had vooraf al voor veel gemor gezorgd, om dat passagiers nu verder moesten lopen. Maar toen de oorlog eenmaal was opge vlamd, werkte het centrale taxi-vertrekpunt als olie op het vuur. Niet alleen klaagden Cata-leden dat Codeta-leden een betere plek hadden gekregen. Maar bovendien stonden de gezworen vijanden nu pal naast elkaar, met alle ruimte voor nieuwe conflic ten en nieuwe schietpartijen, die dan ook onvermijdelijk volgden. Onder toeziend oog van de politie werden wapenstilstanden gesloten, nadat de agen ten de onderhandelaars eerst hadden ver zocht hun schietijzer bij de buitendeur af te geven. Maar een aantal keren ontaardde de handdruk die het staakt-het-vuren moest bevestigen al bijna in een volgende vecht partij. Intussen hoopt de politie na de hinderlaag afgelopen maandag met een nieuw, straf beleid een verdere escalatie te voorkomen. Kolonel Dowd waarschuwde de inwoners van Kaapstad dat ze de komende tijd reke ning zullen moeten houden met wegblok kades en uitgebreide politiecontroles. In tegenstelling tot vroegere taxi-oorlogen kunnen de agenten ditmaal in de townships op alle medewerking rekenen. De bevolking is het geweld zat en verwijt de politie eerder een te lankmoedig dan te hard optreden. De angst zit er bij veel mensen goed in en het aantal passagiers is flink gedaald. Dat taxi's desondanks nog klanten hebben, komt vooral omdat mensen in de towns hips vaak geen keuze hebben. Maar weinigen hebben een auto. Het bus vervoer is zeer slecht georganiseerd, traag en bovendien duurder dan de taxi. Een bus kaartje van Khayelitsha naar de stad kost vijf rand, een taxi slechts de helft. De in nor male tijden overvolle taxi-minibussen, die min of meer een vaste route rijden en langs die route klanten oppikken en afzetten, zijn voor velen de enige manier om naar hun werk te komen. Maar een klantenboycot is vermoedelijk de enige echt effectieve maat regel tegen de taxi-oorlog. kaapstad runa hellinga correspondent kanchanaburi Dertig Japanse f ietslief hebbers passeren de spoorbrug over de rivier de Kwai, ten westen van de Thaise hoofd stad Bangkok. De brug, die tijdens de Tweede Wereldoorlog werd gebouwd, was van groot belang voor de bevoorrading van de Ja panse troepen in Birma (het huidi ge Myanmar). Met de tocht pro beren de Japanse fietsers hun landgenoten te interesseren voor dit deel van hun geschiedenis. FOTO EPA KULTIDA PIRIYAPHAN STEVENHAGEN Ruim vijf uur was D66-minister Van Mierlo gisteren aan het woord in de Tweede Kamer. Af en toe het spoor bijster in de duimendikke stapel A4'tjes waarop zijn betoog was samengevat, maar soms ook bijna struikelend over zijn eigen woorden en gedachten. De welbespraakte D66-leider, die bij de kabinetsformade per se minister van 'de wereld' wilde worden, maakte gisteren op de Tweede Kamer een ontredderde indruk. GPV-kamerlid Van Middelkoop: „Het klinkt hard, maar dit had wel iets van een deconfiture." Van Mierlo's (r)entree op het wereldtoneel en in het kabinetsvak in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer heeft vooralsnog geen oogverblindende indruk gemaakt. Eerder deze week wekte hij irritatie bij de As semblee van de West Europese Unie (WEU) door over haast uit de vergadering te vertrekken 'omdat ik an ders mijn vliegtuig mis'. De parlementariërs waren verbijsterd. „Of het is een smoes, of de minister weet zijn macht nog niet te gebruiken", aldus een van de assemblee-leden. Eerder dit jaar grepen de buitenlandwoordvoerders van CDA en WD verbaasd naar hun hoofd toen Van Mierlo voor de Algemene Vergadering van de VN in New York onverwacht het idee lanceerde een perma nente VN-brigade in het leven te roepen. „Een onbe kookt voorstel", luidde hun oordeel. De minister rea geerde kribbig. „De Kamer moet het mij niet kwalijk nemen als ik ideeën krijg als de Kamer niet in vergade ring bijeen is." Was de inbreng van Van Mierlo in het debat over zijn begroting voor 1995 beter voorbereid? Al in zijn eerste zin, greep de bewindsman naast de feiten. In een na mens de regering voorgelezen verklaring deed hij voorkomen dat er honderd Nederlandse blauwhelmen in Bosnië werden vastgehouden, terwijl het er negen tig waren. Slordig. Er waren meer misstapjes: zijn par tijgenoot Bob van den Bos werd aangesproken als 'mevrouw Van den Bos', de Russische Federatie hoor de éénmaal weer tot de Sovjetunie en het NAVO-idee van Combined Joint Task Forces werd omgedoopt tot Common Joint Task Forces. Ernstiger was de kwetsbaarheid tegenover kritiek uit de Kamer en het onvermogen, tussen alle bespiegelin gen door, duidelijke standpunten voor het voetlicht te brengen. Emotioneel werd Van Mierlo toen CDA-ka- merlid De Hoop Scheffer precies deze vraag aan de or de stelde. De CDA'er: „Uw betoog over de herijking van het buitenlandse beleid is geen standpunt." Van Mierlo, geïrriteerd: „Ik vind het onredelijk dat hier wordt gesteld dat ik geen standpunt inneem." De Hoop Scheffer: „De minister mag van mij wel een standpunt hebben." Van Mierlo, nu boos: „Ikhèb een standpunt!!!" De CDA'er weer: „Ik word er niet boos over. u mag een standpunt hebben." De minister, ver ongelijkt: „U zei daarstraks dat er geen standpunt was." Het kamerlid: „Dat herhaal ik." Ook PvdA-kamerlid Van Traa, meermalen aan de in terruptiemicrofoon om de minister in bescherming te nemen, kon zijn verbazing over de inbreng van Van Mierlo niet helemaal voor zich houden. Hij adviseerde de D66'er zich te beperken tot hoofdlijnen 'en niet vij anden na te jagen die er niet meer toe doen'. Na afloop van de begrotingsbehandeling echoot in de wandelgangen van de Tweede Kamer de verbazing over het optreden van Van Mierlo na. Groen Links-ka merlid Sipkes: „Was is het me tegengevallen. Zijn ver haal was warrig, ongeïnspireerd. Ik verwacht weinig meer van de discussie die nog moet komen over het buitenlands beleid." GPV'er Van Middelkoop: „Van Mierlo beheerste duidelijk niet de materie. Je zag hem meermalen freewheelen, het debat liep volledig uit de hand. Hij wist zich nauwelijks te handhaven. Het klinkt hard, maar het had wel iets van een deconfiture. Zijn intellectuele kwestbaarheid heeft hij vandaag over de volle breedte gedemonstreerd. Op mij maakte hij aan het slot een ontredderde indruk." WD'er Hessingis voorzichtiger. „Als fractievoorzitter hield hij al van grote bespiegelingen. We kennen hem toch? Hij is niet veranderd. Als de pers meent dat dit een zwak optreden was, dan is mijn reactie: misschien heeft de pers wel een goed waarnemingsvermogen." CDA-kamerlid De Hoop Scheffer denkt dat zal wei nigen verbazen alweer met heimwee terug aan de 'kanjers' van zijn eigen partij: Kooijmans en Van den Broek. „Die waren veel directer, daar kon je tenminste mee debatteren. Van Mierlo houdt ervan zaken van al le kanten te bekijken, maar het gevolg is dat je lang moet zoeken naar een duidelijke opvatting. We heb ben hem vandaag urenlang horen spreken over allerlei abstracte onderwerpen terwijl in het voormalige Joe goslavië veel meer aan de hand is. Dat zit me dwars." Bob van den Bos. partijgenoot van Van Mierlo, trekt echter een verbaasd gezicht als hij wordt geconfron teerd met de slechte rapportcijfers die zoal aan 'zijn' bewindsman worden uitgedeeld. „In alle objectiviteit: ik vond dat hij het niet slecht deed. Als minister van buitenlandse zaken moet je op je woorden passen en dat deed hij uitstekend. Nee, ik moet echt aan mijn te nen trekken om ze krom te krijgen." den haag paul koopman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2