Scheepvaart weren uit centrum Alphen Alphenaar wil geld terug van therapeut 'Schitterende bende' weer open Rijn Veenstreek Subsidie voor vieren van bevrijdingsfeest Brandweerkorpsen testen blusriool Jacobs woude overweegt luierservice DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 '.-chef hans koenekoop. 0 Je bent werkloos en je bent geen ster in het omgaan met geld. De bedrijfsvereniging maakt daar om je maandelijkse uitkering pver naar de sociale dienst die voor jou al je vaste lasten be taalt. Je hebt het daardoor niet door wanneer de bedrijfsvereni ging per Ongeluk een paar maanden lang dubbel uitkeert. ,Na enige tijd - we hebben in middels de jaarwisseling achter i'de kiezen - komt de fout echter juit en moetje terugbetalen. Het geld is inmiddels op en de be lasting komt met een gepeperde aanslag omdat je in het voor gaande jaar toch wel erg veel hebt verdiend. Om diezelfde re- .den de huursubsidie stopgezet. Je komt in de schulden te zit ten en je raakt psychisch in de knoop. Dan ineens lacht het ge luk je toe en win je 10.000 gul den in de loterij. Feest! Maar je vermant je. Je geeft het overgro te deel van de prijs in bewaring bij je therapeut. Da's mooi gere geld. Totdat... totdat je je geld terug wilt en die therapeut glas hard beweert dat je met het geld dat je hem hebt gegeven nog niet eens al je rekeningen hebt voldaan. Tot overmaat van ramp blijkt vervolgens dat die 10.000 gulden helemaal geen lo- terijprijs was, maar een vergis sing van de bank. Het lijkt het goedkope soap-serie, maar het is het waargebeurde verhaal van een 38-jarige man uit Alphen aan den Rijn. Tenminste, als zijn lezing gisteren in kort ge ding de juiste was. De advocaat van de therapeut had namelijk een heel ander verhaal. Minimaal 187 uur zou de therapeut tussen 25 augustus en 1 oktober aan de Alphenaar hebben besteed. Op het hoogte punt van de therapie was hij in één week zelfs niet minder dan 68 uur met zijn cliënt bezig. Urenlange, vaak telefonische, gesprekken met hemzelf of met zijn ouders. De therapeut no teerde zelfs een vijf uur durend telefoongesprek met de werkge ver van de Alphenaar, die in middels een tijdelijke baan had. En ondanks al die inspannin gen zeurde de therapeut nooit om geld. Dat kwam wel goed. Toen de Alphejiaar een meeval ler had in de vorm van de - ver meende - loterijprijs, zou hij de therapeut het geld hebben ge geven. Een deel moest worden overgemaakt naar zijn vriendin, de rest wilde hij 'investeren in zichzelf, zo stelde advocaat H. Mensonides namens de afwezi ge therapeut. Rechter B. Punt vond het een weinig overtuigend verhaal. Waar haalde de therapeut - die naast zijn beginnende Alphense praktijk ook nog vier dagen in de week een vaste baan had - de tijd vandaan? En welke werk gever is er bereid om vijf uur lang met de therapeut van een werknemer van gedachten te wisselen? En waarom week het urenlijstje dat de therapeut pas twee dagen voor de zitting had ingeleverd zo radicaal af van de rekening die hij begin septem ber voor de eerste periode van de behandeling uitschreef? En waarom was hij zelf niet komen opdagen om op al die vragen een antwoord te geven? Voor advocaat N. Lam was de zaak zonneklaar: haar cliënt moest direct zijn geld terug krij gen van de louche therapeut. Alleen op die manier zou hij het groeiende leger schuldeisers van zich af kunnen schudden. Want nu sinds kort duidelijk is dat de 'prijs' van 10.000 gulden moet worden terugbetaald, is de Financiële positie van de Al phenaar rampzaliger dan ooit. Maar de rechter was nog niet helemaal overtuigd. „Het is nog een beetje een toestand van welles-nietes. Ik heb wel vraag tekens bij het verweer van de andere partij. Maar voordat ik een uitspraak doe moet het glashelder zijn dat u het groot ste gelijk van de vismarkt heeft. En zo ver ben ik nog niet." Punt wil dat de Alphenaar bij de PTT een gespecificeerde telefoonre kening opvraagt zodat in elk ge val kan worden gekeken of de eindeloze telefoongesprekken inderdaad hebben plaatsgehad. Als de twee partijen er met die gegevens op zak dan nog niet uitkomen, mogen ze over twee weken weer langskomen in Den Belangenorganisatie vaarwegen voorspelt groei binnen vaart Het Centraal Overleg Vaarwegen (COV) vindt dat de scheepvaart uit het centrum van Alphen moet worden geweerd. Zowel voor de scheepvaart zelf als voor de ste delijke ontwikkeling is het noodzakelijk dat er een andere vaarroute komt. Die moet via de Gouwe, het Aarkanaal, de Zegerplas en een nieuw kanaal naar de Heimanswete ring gaan lopen. I-Jet COV vraagt opnieuw aan dacht voor de omlegging, om dat het transport van kerosine voor Schiphol via de binnen- de komende jaren blijft Plannen van de ge- Alphen tot het aanleg gen van nieuwe bruggen bete kenen volgens het COV moge lijk nieuwe obstakels voor de scheepvaart, die een omlegging rechtvaardigen. Ook het toe komstige vervoer van contai ners op deze vaarweg is volgens het COV gelpaat bij een omleg ging. De belangenorganisatie voor spelt een aanzienlijke groei van de scheepvaart op de verbin- De binnenvaart ondervindt nu al grote moeilijkheden op de vaarweg dwars door de stad. En voorspellingen wijzen uit dat die in de toekomst toenemen, zegt het COV, een belangenver eniging van schippers en bag geraars, in het onlangs gepre senteerde rapport Vaarwegen beleidsplan 3. Het plan tot omlegging van de Oude Rijn bij Alphen is al tientallen jaren oud. Vijf jaar ge leden kwam het idee ook al uit gebreid in discussie, maar het Rijk kwam toen met onvoldoen de geld over de brug. Winkeldieven gepakt roelofarendsveenTwee Amsterdammers zijn gisteren in Roelo- farendsveen aangehouden na een winkeldiefstal in een bouw markt aan De Lasso. De mannen, 31 en 38 jaar oud, hadden rond kwart voor één 's middags diverse elektrische apparaten in geladen en waren ermee weggereden. Doordat het hun a winkelpersoneel de diefstal ontdekte en het kenteken to noteerde, kon de politie het tweetal even later in de Haarlem mermeer aanhouden Snelheidsduivels op de bon roelofarendsveen Bij een snelheidscontrole op de Langeweg in Roelofarendsveen zijn gisteren tussen in anderhalf uur 26 auto mobilisten betrapt op te hard rijden. De grootste snelheidsduivel reed 96 kilometer per uur terwijl de maximum snelheid hier 50 Diefstal van kleding alphen aan den run Bij een inbraak in een herenmodezaak aan' de Raadhuisstraat in Alphen is voor 4000 gulden kleding gesto len. De daders sloegen een etalageruit in en namen drie poppen met kleding n brandgang. De poppen wérden teruggevonden in de Bromfietser en fietser botsen ter aar» Een 21-jarige Alphense bromfietster is gistermorgen ge wond geraakt bij een frontale botsing op de Kanaalweg in Ter Aar. De Alphense reed op een tegemoetkomende fietser in die, omdat hij moest uitwijken, op de verkeerde weghelft terecht kwam. Bij de botsing liep de Alphense letsel aann benen en schouder op. De man uit Ter Aar bleef ongedeerd. rijnwoude» ruud sep Om het organisatiecomité van het 50-jarig bevrijdingsfeest in staat te stellen op 5 mei volgend jaar in alle kernen van Rijn- woude een groot volksfeest neer te zetten, willen burgemeester en wethouders de festiviteiten voor 20.000 gulden subsidiëren. Met dit geid is het mogelijk om in de gemeente een groot aan tal festiviteiten te organiseren, waaronder kinderspelen, dans avonden en tentoonstellingen. Het speciaal voor de gelegenheid gevórmde comité heeft in samenspraak met de gemeente diverse zaken op stapel gezet, 's Morgens arriveert het bevrijdingsvuur in de gemeente en tre den drumbands op. Bovendien zijn in de ochtend in Koude kerk oude legervoertuigen te zien waarmee Europa een halve eeuw geleden werd bevrijd. In de meeste kernen zijn de kin- deractviteiten die normaal op koninginnedag zijn, doorgescho ven naar de 5de mei. 's Avonds is er op vier plaatsen in de ge meente een feestavond georganiseerd. In het programma is ook de nodige plaats ingeruimd voor de geschiedenis. In Koudekerk, Hazerswoude-Dorp en Benthui zen zijn tentoonstellingen te zien over de oorlog. Bovendien wordt er een historische fietstocht uitgezet langs plaatsen waar in de oorlog iets bijzonders is gebeurd. Het geld voor het bevrijdingsfeest hebben burgemeester en wethouders grotendeels gevonden in het bedrag dat was gere serveerd voor de feestelijke opening van het verbouwde ge meentehuis. Tijdens de begrotingsbehandeling een maand ge leden viel de gemeenteraad massaal over deze reservering. B en W moesten toen beloven het openingsfeestje te betalen uit het budget voor de uitbreiding van het gemeentehuis en het gereserveerde geld te bestemmen voor de festiviteiten rond de 50-jarige bevrijding. ding Rotterdam-Amsterdam via Hollandsche IJssel, Gouwe, Ou de Rijn en Heimanswetering tot de Ringvaart in Haarlemmer meer. De vaarweg moet, zo schrijft liet COV, in zijn geheel geschikt worden gemaakt voor binnenschepen tot 2000 ton. Nu varen er meestal schepen tus sen 1000 en 1500 ton, terwijl er incidenteel een groter binnen schip wordt toegelaten. Het COV heeft zich in zijn be leidsvisie laten leiden door de voorspelde groei van het goede renvervoer over water. Op den duur zal dat een tekort aan ca paciteit tot gevolg hebben. Bo vendien is er nog steeds achter stallig onderhoud aan de vaar wegen. Daarom dringt het COV aan op het bij voorrang aanpak ken van enkele knelpunten en het beschikbaar stellen van ex tra geld. In dit kader wil het COV de Botlekbrug bij Rotter dam verwijderen en de Vol- keraksluizen openstellen. VIDEORECORDER - Uit een woning aan het Delfland in Roelofarendsveen zijn de afge lopen nacht een videorecorder en geld gestolen. De dieven kwamen binnen door de ach terdeur te forceren. zoeterwoude-r De brandweer actief op het industrieterrein Grote Polder in Zoeterwou- de. Na de brand waarbij problemen waren met de aanvoer van het wa ter werd gisteravond het blusriool getest. foto henk bouwman De brandweerkorpsen van Lei den, Leiderdorp, Voorschoten, Rijnwoude en Alphen aan den Rijn hebben gisteravond het blusriool in industriegebied De Grote Polder in Zoeterwoude- Rijndijk getest. De test werd uit gevoerd na een grote schoon maakbeurt van het blusriool. Die was nodig omdat bij de gro te brand aan de Industrieweg, enkele maanden geleden, het water zo vervuild was dat er problemen ontstonden bij het blussen. De brandweer voerde gister avond een -zogenoemde maxi- maal-test uit. Vanuit vijf brand putten op rij werd 2400 liter wa ter per minuut gepompt, waar uit duidelijk moest worden of de waterdruk in het riool vol doende bleef bij een grote be lasting. De brandweer kan bij bran den in de Grote Polder gebruik maken van het blusriool, dat in verbinding staat met de wate ren rond het industriegebied. „Normaal gesproken gebruiken we bij het blussen het boezem water, maar het blusriool staat ook in verbinding met een schuif naar de Rijn", vertelt Cees van der Meyden, hoofd van de Leidse uitrukdienst. „Als we een gigantische capaciteit nodig hebben, gaat die schuif open. Maar dan hebben we het echt over hele grote branden, Alpheuse drogisterij Hoogeveen in oude luister hersteld Nog steeds kan Simon Burgerhout er niet over uit. Ruim veertig jaar geleden sloot Jan Hoogeveen na het overlijden van zijn moe der de deur van de drogisterij aan de Al phense Julianastraat. Vanaf die tijd is niets meer van zijn plaats geweest. „Als hobbyist heb ik m'n ogen uitgekeken", zegt drogist Burgerhout." Vandaag is de drogisterij weer heropend. De tweede van Burgerhout in Al phen aan den Rijn. De andere drogisterij staat aan de Van Nesstraat. Twee jaar geleden overleed Jan Hoog eveen. Wat restte was een onvoorstelbare chaos, maar wel een hele bijzondere. „Noem het maar een paradijs. Wat ik in die bende tegenkwam, was werkelijk schitte rend. Diverse kruiden, poeders, pillen, verf waren, chemicaliën en binnen- en buiten- landsche homeopathische geneesmiddelen. Voor iemand die in zijn opleiding nog heeft geleerd pillen en zalljes te maken, ging er een wereld open", aldus de 46-jarige Bur gerhout. „Vooral toen ik ook nog stapels vakliteratuur van ver voor de oorlog tegen kwam." In samenspraak met erfgenaam en be heerder Harry Roeleven werd besloten dat de winkel zou worden opgeknapt, maar wel in de oude staat. „Zelf heb ik het leeuwe- deel van het werk voor mijn rekening geno men, want er lagen nogal wat herinnerin gen", aldus Roeleven. Het markante pandje dateert uit 1630, maar in 1877 is de gevel opgeknapt. Jaren lang is het in het bezit geweest van de fami lie Hoogeveen. „In 1910 werd het ingericht als drogisterij. Daarvoor was het een nering met verf en sigaren", legt Roeleven uit. „Vanaf 1910 is er niets aan beurd. Zelfs de uit 1800 stammende toon bank stond er nog in. Net zoals de kasten en laden." Behalve het interieur, is er nog meer uit het verleden te zien, zoals reclameborden, zelfgemaakte bijenwas, koperpoets, diverse potten en flessen en een'kast met verfpig- menten. Ook bruispoeder om bramensap mee te conserveren. Daarnaast kruiden als goudsbloem, borstkruiden en duizend gul- denkruid. „Als je daarover leest in die vak bladen is er toch wel veel aan goeie genees middelen verloren gegaan", merkt Burger hout op. Hoewel er geen sigaar te koop zal zijn, wordt de prachtige sigarenaansteker en - knipper toch weer op de toonbank ge schroefd. .„Dit apparaat heeft niets met het drogisterijvak te maken, maar we vonden dat apparaat zo leuk dat hij toch maar een ereplaats krijgt." Meer mensen bij sociale recherche De gemeente Alphen aan den Rijn gaat de sociale recherche uitbreiden. Volgend jaar wordt het Alphense aandeel in de so ciale recherche uitgebreid van tweeëneenhalve naar drieën eenhalve formatieplaats. De ex tra rechercheur zal vooral wor den ingezet voor het verwerken van gevallen van zogenaamde 'witte fraude': fraude van men sen die naast een uitkering een volledig legale baan hebben. In de afgelopen jaren is de so ciale recherche op een groot aantal gevallen van witte fraude gestuit. Die zaken moeten bin nen een jaar worden afgehan deld. Zonder extra krachten is cherche daartoe want anders zou de waterdruk in het riool te groot worden." Normaal testen de spuitgas ten het blusriool in de Grote Polder twee keer per jaar. „Na die brand is het boezemwater schoongemaakt, want dat ver vuilt heel snel met plantjes en dergelijke. Dat is goed voor het water en» het milieu, maar niet om als bluswater te dienen. De consequentie van die snelle plantengroei kan zijn dat de ge meente Zoeterwoude het boe zemwater vaker moet gaan schoonmaken. Of we moeten anders naar het blussysteem gaan kijken en besluiten om het anders op te lossen. We kunnen aanvullende voorzieningen tref fen, zoals bijvoorbeeld een blus- vijver", aldus Van der Meyden. De vijf autospuiten staan op gesteld op de verschillende kruispunten van de Industrie weg, waar de brandputten zit ten die toegang geven tot het blusriool. In de brandput wordt een grote slang gehangen, die het water via de wagen naar de brandslang pompt. Onderaan de slang in de brandput hangt een zuigkorf, een soort mandje dat moet voorkomen dat even tueel vuil de brandslang inglipt. Van der Meyden blikt tevre den in de brandputten. On danks de enorme hoeveelheid water die de slang uit de put pompt, staat het water daar be wegingsloos. „Als het water te snel zakt, zou het niet goed zijn. Maar het Ijlijft keurig op één ni- jacobswoude liesbeth buitink Jacobswoude onderzoekt of het een luierservice in de arm kan geven, die katoenen luiers ver huurt en schoonmaakt. „In de ze gemeente worden elk jaar 150 baby's geboren, die ieder 2000 luiers gebruiken. Er wordt een vermogen aan papieren lui ers uitgegeven en het duurt 500 jaar voordat die verteren", be pleitte CDA'er C. de Lange gis teravond de invoering van de luierservice. De christen-democraat re kende voor dat ook voor de ou ders katoenen luiers een be langrijke besparing betekenen. „Via zo'n luierette kosten zestig luiers per week 25 gulden. Daar koop je geen papieren luiers voor. Dus het is gunstig voor de ouders, voor het milieu en dus ook voor de gemeente, omdat er minder afval is. We kunnen als gemeente de ouders atten deren op het bestaan van die luierette bij de afdeling burger zaken en bij kinderdagverblij ven. Of we geven een financiële tegemoetkoming om zo stimu lerend bezig te zijn", aldus De Lange. Wethouder L. Bruins (afvalverwerking) had wel oren naar het voorstel. „We kijken met argusogen naar Alkemade, dat er leuke ervaringen mee heeft opgedaan." de staat. De uitbreiding van de sociale recherche geldt voorlopig voor twee jaar. Naast de extra recher cheur wordt er voor één jaar nog een extra administratieve kracht in deeltijd aangesteld. De hele operatie kost de gemeente 225.000 gulden. Leimuidenaar eist weer schadevergoeding leimuiden liesbeth buitink De Leimuidenaar A. Poot heeft opnieuw een schade vergoeding geëist, omdat hij zou zijn benadeeld door de bouw van een loods te genover zijn voormalige woning aan de Dorpsstraat. Hoewel hij inmiddels is ver huisd naar de Vriezekoop, claimt hij 25.00 gulden planschadevergoeding. Eer der wezen de gemeente en de Raad van State een soortgelijk verzoek af. Dit keer protesteert Poot niet tegen de loods, maar tegen de verandering van het be stemmingsplan dat de bouw van de loods mogelijk maakte. De kwestie loopt al vanaf april 1989, toen Poot een schadevergoeding eiste van 30.000 gulden. Volgens hem heeft de bouw van de loods ervoor gezorgd dat het zicht vanuit zijn voormalige wo ning is teruggebracht tot slechts zes meter, terwijl hij eerst genoot van een uit zicht op 'lucht en geboom te'. „Men kijkt nu aan tegen een enorme en bovendien lelijke golfplatenconstruc- tie", schrijft zijn advocaat J. Salomons aan de gemeen teraad. Daardoor zou de woning minder zonlucht hebben en zou de waarde van de woning met 30.000 gulden zijn gedaald. De eerdere protesten van Poot tegen de bouw van de loods liepen op niets uit, omdat de Leimuidenaar volgens de Raad van State uit het bestemmingsplan had kunnen weten, dat hij het risico liep een onge wenste buurman te krijgen. Dat nieuwe bestemmings plan is dus nu het onder werp van het bezwaar schrift, dal vanavond wordt besproken in de commissie ruimtelijke ordening. Burgemeester en wet houders van Jacobswoude vinden dat ook dit bezwaar schrift moet worden ver worpen. Volgens het college hield de verandering in het bestemmingsplan voor de omwonenden juist een ver betering in, doordat het meer rekening hield met de rechten, van de bewoners van de Dorpsstraat. Boven dien heeft Poot niet eerder tegen de verandering van het bestemmingsplan ge protesteerd, hoewel die wij ziging jaren voor de bouw van de loods in 1986 is doorgevoerd. VRIJE TIJD Een trotse Simon Burgerhout foto ben de bruyn LEIDEN Curtus. EHBO-vereniging Peerke Donders begint op dinsdag 10 ja nuari 1995 een beginnerscursus EHBO. De eerste avond is van 20-22 uur, op het Binnenhof in Leiden, ingang Alexanderstraat. Inlichtin gen op telefoon 071 -760063,762074 of 130293. Latijns-amerikaans. De streekmuziekschool Leiden en omstreken begint op woensdag 18 januari met een workshop latijns-ameri- kaanse muziek. In vijftien lessen van anderhalf uur maakt de cursist kennis met de muziek van dat continent. De cursus duurt steeds van 20.45-22.15 uur en kost 145 gulden. Informatie: 071-141041. Trommelen. De streekmuziekschool Leiden en omstreken begint op vrijdag 20 januari met een cursus Basler trommelen. De cursus ont- wiickelt de roffeltechniek zoals die wordt gebruikt in de pop- en jazz muziek. De bestaat uit tien lessen van 18-19 uur en kost 65 gulden. Informatie: 071-141041. ZOETERWOUDE EHBO. EHBO-vereniging Meerburg in Zoeterwoude begint op 10 ja nuari met een beginnerscursus voor het eenheidsdiploma EHBO. Deze cursus bestaat uit 15 dinsdagavonden van 20-22 uur en wordt gegeven in de Bemardusschool aan het Kooikerspad in Zoeterwou- de-Rijndijk. Voor aanmelding of informatie: 071 - 764716/417990.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19