Humanist wijst theoloog op ernst van secularisatie Kerk Samenleving 'Kwaliteitseisen voor islamitische genezers' Ontmoetingsdag voor imams en pastores Paus volgend jaar voor het eerst naar Berlijn I DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 UIT DE KERKBLADEN Jongeren Een delegatie van de 'Evangelical Reformed Church of Christ of Nigeria' bezocht onlangs een kerk dienst van de hervormde ge meente De Kaag. In hun (vrij uit het Engels vertaalde) ver slag in de kerkbode blijken de Nigerianen zich allereerst te verbazen over het feit dat 'totaal geen vrouw partici peert in de dienst'. Ook wordt geconstateerd dat 'jongeren geheel afwezig wa ren'. „Toen we dat onder werp aansneden, werd ons verteld dat ze niet naar de kerk kwamen, omdat ze mis schien nog sliepen. Op door deweekse dagen maken de ouders de kinderen toch wakker om naar school te gaan? Waarom dan ook niet om naar de kerk te gaan? We denken dat dit gedaan zou moeten worden. Ouders moeten de kinderen aan moedigen om naar de kerk te gaan, of anders zal na hun generatie, er geen kerk meer bestaan." Preek Onder het genot van kof fie/fris en cake wil een aantal jongeren uit de wijkgemeen- te Pauluskerk in Oegstgeest na afloop van de dienst na praten over de preek, zo blijkt uit het Oegstgeester kerkblad Oké. Het motto van dit samenzijn luidt (met een knipoog naar Van Kooten De Bie): 'Cake op de preek...'. Vrijwilligers Nu haar afscheid van de Ge reformeerde Kerk van Noordwijk voor de deur staat, gaat dominee E.J.S. van Sluijs zich steeds meer ver wonderen over 'die merk waardige organisatie Kerk'. Enkele van haar overwegin gen wil ze haar gemeentele den in het blad 'Kerknieuws' wel meegeven: „De kerken vormen in Nederland de grootste vrijwilligersorgani satie. Ook in onze gemeente is dat zo duidelijk te zien. Het verwondert mij iedere keer weer, dat mensen zich aangesproken voelen om iets voor de kerk te doen. Geluk kig maar. Bij veel discussies over vrijwilligerswerk, over maatschappelijke ontwikke lingen worden lokaal en pro vinciaal tal van organisaties uitgenodigd. De kerken ech ter steeds minder. Zijn we te veel in gesprek met elkaar en te weinig met de maatschap pij waarin we leven?" Gesprekken Nog een overweging van Van Sluijs: „In de afgelopen jaren is er heel wat afgediscussi- eerd. Over de geloofsopvoe ding, over Kuitert, over oecu mene, het SoW-proces niet te vergeten. Deze gedachten- wisselingen zijn soms best moeilijk, maar aan de andere kant zijn het toch belangrijke elementen in het functione ren van een kerkgemeen schap. Zonder goede ge sprekken, waar dan ook (in een werkgroep, bij het koffie drinken na de dienst, in een gesprekskring of pastoraal gesprek) vaart geen gelovige wel." Traditie Pastoor B. van der Plas van de St. Jans Onthoofding in Zoeterwoude-Dorp vraagt zich in het parochieblad af: „Hoe lang zullen mensen nog vanuit traditie van huis uit zin hebben om mee te werken aan iets binnen de geloofsgemeenschap. Hoe lang zullen er mensen te vin den zijn die het zeker zinvol vinden wat tijd in kerkwerk te steken. Hoe lang zal het duren dat mensen het doen omdat ze het leuk vinden?" 'Onverantwoord te beweren dat mens ongeneeslijk religieus is' Theologen *en kerkleiders moeten volgens voorzitter dr. P. Cliteur van het Hu manistisch Verbond einde lijk eens proberen de secu larisatie serieus te nemen. Gezien de recente cijfers over ontkerkelijking is het 'onverantwoord' om te blijven beweren dat de mens 'een ongeneeslijk re ligieuze aanleg' heeft. ROTTERDAM ANP „Waar halen Kuitert, Tillich en al die andere theologen die zo zelfverzekerd hun vertrouwen in het eeuwig religieuze van de mens uitspreken, dat vertrou wen eigenlijk vandaan", vraagt Cliteur zich af in een speciaal nummer van het tijdschrift Ci- vis Mundi, dat gisteren tijdens een symposium van het Hu manistisch Studiecentrum in Rotterdam centraal stond. „Zij gaan er kennelijk vanuit dat iets dat er altijd geweest is in de geschiedenis er ook altijd wel zal blijven. Maar is dat, te recht? Er veranderen wel dege lijk dingen in de geschiedenis", aldus Cliteur. Zo is de beleving van magie, die eeuwenlang het voorstellingsvermogen van de mensen heeft beheerst, inmid dels grotendeels verdwenen. De theologen en andere religieuze optimisten moeten volgens de humanist beseffen dat seculari satie gewoon is wat het lijkt, na- Voorzitter dr. P. Cliteur van het Humanistisch Verbond. foto anp melijk een breuk met religie als nummer dat de groeiende ont- fundament voor het openbare kerkelijking in Nederland leven. 'vanuit humanistisch oogpunt Cliteurs voorganger, prof. dr. geen reden geeft tot zelfgenoeg- R. Tielman, betoogt in hetzelfde zaamheid, maar eerder tot ac- RUSWUK. ANP Islamitische genezers in Nederland moeten kwaliteitscriteria opstellen. Zolang die ont breken. is samenwerking met artsen en an dere hulpverleners niet mogelijk. Dit staat in de studie 'Islamitische genezers en hun patiënten. Gezondheidszorg, religie en zin geving' van de Leidse socioloog drs. C. Hof- fer. De studie is gebaseerd op gegevens die in de jaren 4990 - 1993 zijn verzameld op verzoek van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De onderzoeker heeft met 27 islamitische genezers (onder wie drie vrouwen) gespro ken. Zij legitimeren allen hun werk door naar de koran en de overlevering van de profeet Mohammed te verwijzen. Tien zeg gen dat zij een gave van hun (voor)ouders hebben meegekregen, elf zijn door een leer- LEUSDEN «ANP Islamitische en christelijke voorgangers houden in januari 1995 voor het eerst een geza menlijke landelijke ontmoe tingsdag. De imams en pastores gaan in Utrecht het gesprek aan over de plaats van het geloof in het moderne leven. De bijeenkomst op 17 januari is een gezamenlijke initiatief van de Islamitische Stichting Nederland, de grootste Turkse koepelorganisatie, en de Raad van Kerken in Nederland. Zij verwachten minimaal 200 voor gangers uit moskee en kerk. Er zijn in het verleden tal van dialoogbijeenkomsten gehou den, maar die waren veel klein schaliger en werden doorgaans bezocht door deskundigen, zegt drs. C. van 't Leven, gerefor meerd predikant voor de ont moeting met moslims. Boven dien waren die bijeenkomsten meestal een eenzijdig christelijk initiatief. „Inmiddels zijn er voldoende contacten en is er genoeg ver trouwen gegroeid om dit aan te durven", aldus Van 't Leven. Er is volgens haar moed nodig voor een dergelijke, grootschali ge bijeenkomst, omdat moslims en christenen vaak een verkeerd Dominee C. van 't Leven: „Geen verborgen bekeringsbedoelingen." beeld van elkaar hebben. Beide partijen hebben uitgesproken dat zij 'geen verborgen beke ringsbedoelingen' hebben. De predikant hoopt dat de ontmoetingsdag een nieuwe impuls geeft aan de contacten tussen moskee en kerk op plaat selijk niveau. In de toekomst zijn wellicht ook ontmoetingen foto gpd met Marokkaanse en Surinaam se imams mogelijk. Om taalpro blemen te voorkomen, zijn die bij het eerste initiatief niet be trokken, aldus Van 't Leven. tieve waakzaamheid'. Het gaat er nu om dat mensen daadwer kelijk in staat gestald worden om zelf zin en vorm te geven aan hun bestaan. Tielman windt zich op over de negatieve beeldvorming rond ongodsdienstigheid in Ne derland. Tot zijn schrik staat in Van Dale het woord 'goddeloos' nog steeds omgeschreven als: aan geen god gelovend, diep verdorven, atheïst, zondig, erg hevig, gruwelijk, enorm, ontzet tend, heidens. 'Van God los' staat gelijk aan: gek geworden, besodemieterd. 'Nederland zou te klein zijn' als het woorden boek dergelijke aanduidingen gebruikte voor een willekeurige godsdienstige stroming, aldus Tielman. Priester en kunsthistoricus Antoine Bodar kietelt op zijn beurt de humanisten met de vraag 'of het Humanistisch Ver bond niet de secularisatie als godsdienst belijdt?' Het Ver bond heeft zijns inziens veel weg van een emancipatiebewe ging, met grote nadruk op de 'strikte eigenheid' en met een 'versmalling van het eigen ge zichtsveld'. De humanisten doen er goed aan te beseffen dat de normen en waarden die zij met verve verdedigen, van oorsprong christelijk zijn. Het humanisme is volgens Bodar pas werkelijk van deze tijd als het zich bewust is van de gezamenlijke wortels met het christelijk humanisme uit de tijd van de Renaissance. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zuidland: G.J. Robbe- mond, predikant voor bijzondere werkzaamheden te Baarn (geest, verz. Eemeroord). Aangenomen de benoeming te Mus- selkanaal en te Onstwedde als past. medewerker t.b.v. het werk te Vled- derveen (Gr.) en te Mussel: F. Verka de. past. medewerker te Nieuwolda GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Beverwijk: drs. J.A.A. de Boer te Waalwijk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaar J. Glas, missionair predi kant te Curasao. Angolaweg 16. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Doetinchem: J.J. van Eckeveld te Zeist; te Zoetermeer: P. Mulder te Capelle aan den IJssel- Middelwatermg; te Benthuizen: J.J. Tams te LISSE; te Kampen: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessen- dam; te Rotterdam-Alexanderpolder: A.J. Gunst te Tholen. Bedankt: voorOosterend-Texel: J. Ka reis te Oudemirdum. meester opgeleid terwijl zes zichzelf hebben geschoold. Drie van de 27 leven van hun werk. De onderzoeker beveelt ook aan dat in de opleiding van artsen en hulpverleners meer aandacht aan religie en zingeving wordt be steed. Daarbij dient onder meer te worden bekeken wat de gemeenschappelijke grond slag van religieuze geneeswijzen is. T oegangskaarten voor kerstviering in Laurentius Voorschoten VOORSCHOTEN De vieringen op Kerstavond (24 december) en Eerste Kerstdag (25 december) zijn in de Voorschotense Lau ren tiuskerk alleen toegan kelijk voor wie een geldig plaatsbewijs heeft. Met het oog op de noodzakelijke restauratie van het gebouw en de daarmee gepaard gaande veiligheidsmaatre gelen, is het aantal zitplaat sen beperkt. De voor de druk bezochte kerstvierin gen gebruikelijke uitbrei ding van het aantal zitplaat sen is onmogelijk en het vrijhouden van staanplaat sen is niet toegestaan. Zon der kaartje wordt de gelovi ge de toegang geweigerd. De plaatsbewijzen zijn nodig voor de vieringen om 20.00 en 22.00 uur op 24 december en die van 11.30 uur op 25 december. De kaarten zijn op zondag 4 december en op zondag 11 december na de viering van 11.30 uur te verkrijgen in het zijzaaltje van het Bondsgebouw. De toe: gangskaarten zijn gratis. De vieringen in de Moe der Godskerk van Voor schoten zijn op en rond-de Kerstdagen wel vrij toegan kelijk. BERLUN AFP/DPA Paus Johannes Paulus II zal vol gend jaar voor de eerste keer Berlijn bezoeken. Dat heeft het aartsbisdom Berlijn gisteren be vestigd. Het Vaticaan heeft for meel echter nog niet gereageerd op de uitnodiging van kardinaal Georg Sterzinsky. Middelpunt van het bezoek, dat vermoedelijk in het voorjaar of de zomer zal plaatshebben, is de zaligverklaring van Dom- propst Bernhard Lichtenberg. Deze geestelijke, die openlijk opriep voor de joden te bidden, kwam in 1943 tijdens deportatie naar concentratiekamp Dachau om het leven. De paus bezocht het toenma lige West-Duitsland eerder in 1980 en 1987. Een bezoek aan het voormalige Oost-Duitsland is er nooit van gekomen. De 74- jarige kerkvorst moest eerder dit jaar na een botbreuk enkele rei zen moest afzeggen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck U HEBT iEMAMP OM "2EEP &EHOLPeW OM HEM VAtJ EEN TIENITJE" TE BER-OVEN. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE: B M Essenberg, C P Arnold (adj). J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Maioor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D Paauw, tel dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vnj van 08.30-17 00 uur. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8.30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per acc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 ovenge lanaen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18.00-19 30 uur. zat 10.00-12 00 uur Tel. 071 -143241 HET WEER HANS VAN ES Wisselvallig en vrij zacht Voor de tweede keer dit jaar heeft het weer in Nederland voor een op zienbarende stunt gezorgd. Na een subtropische verrassing in juli ging november aan de haal met een ver pletterend warmterecord. Nooit eerder was de slachtmaand zo warm. In de temperatuurreeks sinds 1706 was de november- maand van 1899 tot dusverre de warmste met een gemiddelde tem peratuur van 9.1 graden, gevolgd door 1938 met 8.7 graden. Na een vrijwel onafgebroken warmtegolf van ruim vier weken, die pas giste ren werd beëindigd, noteerde De Bilt een gemiddelde van 10.2 gra den (normaal 5.9 graden!). Vooral in de eerste week van de maand was het compleet nazomer met flink wat zon. Op 5 november werd in Oost-Maarland (L) het lan delijk record voor de maximum temperatuur scherper gesteld: 21.1 graden. In onze regio werd op deze dag 16 tot 17 graden ge haald. Later in de maand zouden nog talrijke dagrecords aan digge len gaan; de nachttemperaturen waren soms van zomerse allure. Op de 20e zakte het kwik op de lucht haven Rotterdam niet verder dan 13.9 graden. Slechts op drie da gen kwam er wat hele lichte vorst in de nacht voor. Maastricht scoor de op de 30e een povere -1.1 gra den. Hogedrukgebieden met een warm bloedige inslag drukten hun stem pel op het weer van de voorbije maand. De neerslag bleef beperkt; landelijk viel met meer darr48 millimeter. In de Betuwe werd slechts 25 millimeter opgevangen; in Friesland hier en daar nog circa 100 millimeter. In de westelijke kuststrook bleef het aan de droge kant. Santpoort ving nog 51 milli meter op; Haarlem noteerde 47 millimeter tegen slecht 32 milli meter in Voorhout (ZH). Na een zonnige start werden we later in de maand nogal eens ge plaagd door saai en somber weer. De zon scheen in november onge veer 55 uren; een normale score. December is tamelijk koud gestart. Aan de westflank van een hoge- drukgebied boven Polen wordt eerst nog vrij droge lucht aange voerd. Morgen verandert er nog weinig. Boven de oceaan neemt de depressie-activiteit weer toe. Op de nadering van een eerste front wak kert de wind op zaterdag geleidelijk aan uit zuid, later zuidwest. Er komt opnieuw een aanvoer van zachte lucht op gang. In de loop van de avond en nacht komt er re gen opzetten. Daarna blijft het wis selvallig en vrij zacht met vorstvrije nachten en maxima van circa 9 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Langs de westkust flink wat wolkenvelden en kans op een bui. Rond Oslo op klaringen. Maxima van 6 graden hier en daar langs de kust tot rond 0 plaatse lijk langs de oostgrens. Zweden: Vooral in het noorden wol kenvelden, in het zuiden naast opklaringen plaatse lijk ook mist. Vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur op veel plaatsen rond 2 graden. Denemarken: Rustig weer ,met zowel wolkenvelden als nu en dan zon Misschien mist. Middagtemperatuur onge veer 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland, Schotland en Wales bewolkt en vooral aan de westkust nu en dan regen of motregen. In Enge land droog en af en toe zon. Tempera tuur uiteenlopend van 8 graden in het oosten tot 12 graden in Ierland. België en Luxemburg: Droog. Verder wolkenvelden maar ook af en toe zon en in de nacht en ochtend plaatselijk mist Middagtemperatuur on geveer 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en perioden met zon maar vooral in het noordwesten ook wolkenvelden. Middagtemperatuur van 6 graden in de noordoostelijke departementen tot 12 in de zuidelijke. Portugal: Perioden met zon maar langs de kust wolkenvelden en mogelijk wat regen of motregen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: In het noorden en westen wolkenvelden en morgen mogelijk wat regen. Elders meer zon en droog. Middagtemperatuur tussen 13 en 20 graden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en vooral regen- of onweersbuien, mogelijk met veel neerslag. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, vandaag koeler. Marokko: Westkust: Perioden met zon, maar in het zuiden meer bewolking en enkele re- gen- of onweersbuien met plaatselijk veel neerslag. Maximumtemperatuur vlak aan zee ongeveer 22 graden. Tunesië: Droog en flinke zonnige perioden. Maxi ma vlak aan zee ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en perioden met zon. Vooral in de westelijke departementen ook wolken velden Middagtemperatuur van onge veer 13 graden rond Bordeaux en op het Centraal Massief tot 16 langs de Mid dellandse Zee. Bij Biarritz door föhn maxima tegen de 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Italië: In de Po-vlakte plaatselijk mist. Verder droog en zonnige perioden, in het zuid oosten kleine kans op een bui. Middag temperatuur van 8 graden in hardnekki ge mist tot 18 op Sicilië; middagtempe- raturen langs de Adriatische Zee rond 11 graden. Griekenland en Kreta: In het westen van Griekenland perioden met zon; verder wolkenvelden, een kou de noordelijke wind en van tijd tot tijd een bui, in de bergen in het noorden van Griekenland kans op sneeuw. Middag temperatuur van 5 graden in het noord oosten tot 13 op de Ionische Eilanden; op Kreta wordt het ongeveer 10 graden. Duitsland: Droog en perioden met zon, ook hier en daar enkele wolkenvelden of mist. Mid dagtemperatuur 5 tot 8 graden, vooral in het noordoosten iets lagere, morgen in Beieren lokaal iets hoger Zwitserland: Perioden met zon, in de dalen ook wol kenvelden. Droog. Maxima in de dalen meest tussen 6 en 10 graden. Oostenrijk: Perioden met zon, in het noorden ook wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur in de dalen van 2 tot 6 graden Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN VRIJDAG 2 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.26 Zon onder 16.28 Maan op 07.29 Maan onder 16.18 Waterstanden Katwijk Hoogwater01.59 14.20 Laag water 09.48 22.28 Weerrapporten 30 november 19 uur: Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeajx Dublin Innsbruck Las Paimas Locarno licht bew licht bew onbew onbew. 8 00 3 0.0 8 0.2 windst 20 12 0.0 0 no 2 21 8 00 w2 19 13 0.1 n2 9 -10 0 7 onbew windst Stockholm Warschau Wenen f.ndst 33 25 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16