Leiden 'Onzekerheid neemt nu in rap tempo af Mexico onderscheidt Leidse wetenschappers 'Fusieplan nekschot Leefbaar Zuidwest' Sint en Piet openen speelplaats 'Met z'n allen moeten we er iets moois van maken Leerlingen Josephschool schrijven beste verhalen DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Directeur Flapper positief over toekomst Vervolg van voorpagina De ondernemingsraad (OR) en medezeggenschapscom missie (MZC) van de Leidse Welzijnsorganisatie hebben in gesprekken met collega's onder meer geconstateerd dat mensen worden afgewezen voor een functie omdat ze niet voldoen aan de gevraagde eisen. Maar de in spraakorganen beweren dat scholingsgelden beschikbaar zouden komen om personeel de gelegenheid te geven zich die kwaliteiten eigen te maken. leiden hans Verder zou personeel, dat inte resse heeft getoond voor een andere dan zijn huidige functie, achteraan in de rij komen. Seri euze sollicitaties zouden daar door niet in behandeling wor den genomen. Dat is tegen de afspraken, zeggen OR en MZC. Een andere klacht is dat een sollicitatiecommissie van wisse lende samenstelling de plaat- singsgesprekken voert. De door de MZC aangedragen reserves voor die commissie worden ge negeerd. Tevens is een aantal mensen reeds afgewezen voor een functie zonder de motive ring te kennen. 'Afwijzingen zingen rond, soms nog voordat de kandidaat in kwestie dit zelf gehoord heeft', schrijven OR en MZC. De inspraakorganen ergeren zich er ook aan dat buiten de plaatsingsgesprekken de me ning wordt gevraagd van werk nemers over hun collega's. 'Voor de goede orde, ook bin nen de gesprekken vinden wij dit niet aan de orde.' Overigens weigeren OR en MZC hun grie ven aan de krant toe te lichten, omdat hun brief niet voor pu blicatie is bedoeld. Directeur A. Flapper van de Leidse Welzijnsorganisatie er gert zich op zijn beurt aan de inhoud van de brief waarin de 'wantoestanden' zijn opge somd. „Individuele kwesties worden geformuleerd als alge mene gevallen. En daardoor lijkt het allemaal veel erger dan het is. De fouten die worden ge noemd, betreffen steeds één persoon en die is vaak ook nog een lid van de medezeggen schapscommissie. Flapper geeft wel toe dat veel werknemers van Skil, de Stich ting Welzijn en de Vrijwilligers- centrale in onzekerheid leven. „De procedure duurt ook langer dan gewild, maar dat komt om dat het een complexe operatie is. Veel mensen hebben op de zelfde functie gesolliciteerd en veel mensen hebben hun voor keuren te. laat ingediend. Dat maakt het werk extra ingewik keld. Maar die onzekerheid neemt nu in rap tempo af. Deze week zijn zo'n 40 plaatsings voorstellen de deur uitgegaan." Flapper is zeker niet van plan maatregelen te treffen. „Alles valt binnen de marges van wat fout mag gaan tijdens zo'n reor ganisatie. Een slippertje is nu eenmaal gauw gemaakt in een proces waar mensen emotio neel bij betrokken zijn." Pizza yt -y Eigenaar Zara van I pizzeria II Buon- gustaio in Leiderdorp moet uiterlijk vandaag zijn zaak ontruimen. Rolstoelers /I Q Na een jaar afwe- I O zigheid keert ko mende zomer de Bloe- menmarathon terug. Deze wedstrijd voor rolstoelers komt ook in Noordwijk Scheepvaart 1 O Scheepvaart moet I 1/ weg uit het cen trum van Alphen. Dat is beter voor de stedelijke ontwikkelingen en de schippers. Dronkeman richt ravage aan leiden Grote schade is gisteravond door een 32-jarige Leidse dronkeman aangericht aan de Kooizicht. Hij botste daar met zijn auto tegen een geparkeerde wagen. Beide voertuigen wer den flink vernield. De politie trof na aankomst de bestuurder niet aan. Hij zat bij een kennis in de buurt. De man weigerde de blaasproef waarna de politie h§m op de bon slingerde. Botsing met autodeur leiden Plotseling zwaaide het autoportier open. De fietser kon de onverwachte blikken versperring niet meer voorkomen en viel. Het overkwam gisteravond om 18.00 uur een 19-jarige Lei- denaar die op de Morsstraat fietste. De automobilist, een 21-jari ge stadsgenoot, verklaarde dat hij de fietser over het hoofd zag. Het slachtoffer hoefde niet naar het ziekenhuis. Zijn schaafwon den en kneuzingen zijn ter plekke verzorgd. Ruitenvernieler gepakt leiden De politie heeft vannacht om kwart voor drie op de Morsstraat een 27-jarige Leidenaar aangehouden die enkele rui- ten van een horecazaak heeft vernield. Hij heeft bekend. Zijn motiefis onbekend. Vrouw (22) aangerand leiden Een 22-jarige Leidse heeft vannacht rond half twee een angstig avontuur beleefd. In de Vrouwensteeg, waar ze liep, werd zij plotsklaps beetgepakt door een onbekende man. Hij duwde haar tegen een muur en betastte haar lichaam, waarop de Leidse haar belager begon te schoppen en te slaan. Vervol gens sloeg de man het hoofd van de vrouw enkele keren tegen de muur en ging er vandoor. De Leidse wist op eigen kracht het politiebureau aan de Langegracht te bereiken. Haar verwondin gen vielen mee. Wijkvereniging boos op gemeente leiden aap rietveld Met het voorstel van de ge meente om de stichting Leef baar Zuidwest en wijkvereni ging Aktief te dwingen tot sa menwerking wordt 'een brede beweging met een nekschot ge fusilleerd'. Dat is de reactie van Leefbaar Zuidwest op een plan om de subsidie aan beide buurtclubs in te trekken, als zij niet binnen drie maanden tot de door de gemeente gewenste fusie kunnen komen. Volgens Leefbaar Zuidwest zet de gemeente met het ul timatum de wereld op zijn kop. De sector Welzijn van de ge meente vindt dat alle bestuurs leden van Aktief en. Leefbaar Zuidwest maar moeten opstap pen, als de twee niet tot over eenstemming kunnen komen. Zo zouden zij de weg vrij kun nen maken voor een nieuwe wijkvereniging. „Dat proces er varen. wij als een aanfluiting voor de democratie en een ui ting van autoritaire ambtelijke anarchie", aldus voorzitter F. Hagedoorn en secretaris H. Kwik. De sector Welzijn constateert dat de beide organisaties als kemphanen tegenover elkaar blijven staan, ondanks herhaal de 'bemiddelingspogingen' van de gemeente. „Dat is te gek om los te lopen", vindt Kwik. „Wij zijn in juni van het vorig jaar met de vorige wethouder Van Bochove tot overeenstemming gekomen over een paraplu-mo del, een vorm van samenwer king waarbij beide verenigingen hun identiteit konden behou den. Daarna is er door de ge meente niet meer met ons ge sproken, laat staan bemiddeld. Daar zaten wij juist op te wach ten. En dankomen ze hiermee!" EETHORMONEN CD overweegt te stoppen in Leiden leiden Sint en Piet vermaakten zich gisteren opperbest in de opgeknapte kinderspeelplaats aan de Leid se Wilgenrode/Peppelrode. Tijdens de feestelijke opening van de speelplaats namen zij twee speeltoe stellen en een tafeltennistafel in gebruik. De buurt had de speeltuin laten opknappen met geld dat met een gemeentelijke prijsvraag 'sociale vernieuwing' was gewonnen. De kinderen kregen allemaal een ver rassing van Sinterklaasfoto henk bouwman Dr. Jansen, prof. Buve en dr. Leyenaar (van links naar rechts) van de Leidse getogen over hun Mexicaanse onderscheiding: de Azteekse adelaar. Buve, Jansen en Leyenaar houden zich onder meer bezig met de geschiedenis, de litera tuur en de Indiaanse culturen van Mexico. „Daarbij is onze sa menwerking met het land heel goed. Mexicaanse studenten en promovendi komen in Leiden studeren en onze studenten gaan daarheen." De Leidse wetenschappers werken samen met het Rijks museum voor Volkenkunde waar dr. Leyenaar conservator universiteit waren gisteravond op- foto dick hocewoning is. Toch blijft het vrij uitzonder lijk dat drie leidse wetenschap pers tegelijkertijd worden on derscheiden. Buve: „Ik vind het zeer eervol. Toen het bekend werd, rolden de faxen met felici taties binnen. Ook uit Mexico. Klachten over intimidatie werken als een boemerang leiden rudolf kleun „De klachten die wij krijgen zijn het topje van de ijsberg." Dat zegt een van de speciaal aangewezen vertrouwensper sonen op de Leidse universi teit over de klachten van zowel personeel als studenten over ongewenste intimiteiten. Maal ais de waag komt hoe erg het eigenlijk is, blijft het even stil. Na wat aandringen volgt het antwoord: „Het zal hier net zo erg zijn als elders, maar eigen lijk weten we het niet." Dat er de afgelopen twee jaar 25 klachten kwamen is in ieder geval niet maatgevend. „Want klagen wordt beantwoord met repercussies. Het werkt als een boemerang." Enkele tientallen belangstel lenden namen gisteren deel aan een lunchbijeenkomst van het Vrouwennetwerk van de universiteit over ongewenste intimiteiten.Met enige regel maat kwam in de discussie te rug dat vrouwen die klagen over het feit dat ze worden las tiggevallen het risico lopen dat ze daarmee vervolgens hun ei gen positie in de waagschaal stellen. Daarom kunnen de slachtoffers ook anoniem kla gen. Ze krijgen dan advies over hoe ze de zaak zelf het beste kunnen aanpakken. Gerda van Dijk van de klachtencommissie pleitte voor directere mogelijkheden om intimidatie aan te pakken. „Iemand die wordt geïntimi deerd moet nu de schaamte voorbij om een klacht voor te gaan leggen. Daarom moet er een meldpunt op de werkvloer zijn en moet vanuit het mana gement duidelijk worden ge maakt wat de houding tegen over dit soort gedrag is. Voorzitter Michael Juffer mans van studentenvereni ging Quintus hield aanvanke lijk nog vol dat het binnen zijn vereniging niet voorkomt: „Bij ons zitten vrouwen in de orde commissie, het voorzitter schap rouleert, zestig procent van de leden is wouw. Je zou als man wel gek zijn om vrou wen lastig te vallen." Juffer mans kreeg direct weerwoord vanuit de zaal: „Je zou eens moeten gaan luisteren hoe er wordt gepraat over meisjes die zijn meegenomen door jon gens die vervolgens laten blij ken dat ze het niks vonden. Ook op Quintus." Juffermans bleek aan het eind van de bijeenkomst van mening veranderd. Schoor voetend gaf hij toe dat het misschien wel goed was onge wenste intimiteit ter discussie te stellen. Het vrouwennetwerk hoopt volgend jaar- een lezingency clus te organiseren over onge wenste intimiteit. Het afgelo pen jaar werd dat idee nog af gewezen door Studium Gene rale (dat de algemeen toegan kelijke colleges organiseert). Het onderwerp zou 'niet we tenschappelijk genoeg' zijn geweest. Nu wordt een nieuwe poging gedaan en is er inmid dels goede hoop dat de lezin gen er wel komen. Het rommelt bij de Leidse Cen trumdemocraten. Vanochtend heeft het kringbestuur via een persbericht bekendgemaakt dat partijvoorzitter H. Janmaat de kringvergadering van 7 decem ber aanstaande in een zaal van de Haagsche Schouw hoogst persoonlijk heeft afgelast. Het landelijke partijbestuur had de bijeenkomst eerder goedge keurd. Het kring- en afdelingskader van de CD keurt de handelwijze van Janmaat af. „Wij kunnen de beslissing van de voorzitter niet anders zien dan als een motie van wantrouwen aan het adres van de kring Leiden. We bera den ons over de vraag of het nog wel zinvol is verder te gaan met de CD", aldus het persbe richt. De kringvergadering had ge heim moeten blijven. Janmaat zelf zou de bedrijfsleiding van de Haagsche Schouw hebben getipt. Onbekenden stelden de ze krant op de hoogte. Het pers bericht wijst erop dat Janmaat de vergadering met opzet heeft gesaboteerd en er een conflict is met de kring en de afdeling Lei den. De CD-voorzitter was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. Hetzelfde geldt voor de voorzitter van het kring- bestuur, M. Giesen. Bevrijdingsfeest voor en door Leidenaars Een feest voor en door Leidenaars. Dat is de opzet van het bevrijdingfeest op 5 mei volgend jaar in de Sleutelstad. Als hoogtepunten staan op de agenda een historische optocht, een taptoe en een dropping. Daarnaast zijn er nog tal van ande re activiteiten in de stad en de wijken. Het bestuur van het 5 Mei comité verwacht veel, van deze feestdag. „Leiden is dan vijftig jaar gele den weliswaar niet op spectaculaire wijze bevrijd, maar de herdenking leeft. Dat merken wij uit re acties van verenigingen en het bedrijfsleven", zegt voorzitter Ad van Houdt. „De herdenkingen van D Day en de activiteiten in september in het zuiden van ons land hebben dat naar mijn idee veroorzaakt. Met z'n allen moeten we er iets moois van maken." Het comité is anderhalf jaar geleden samenge steld. „Het zijn mensen die van wanten weten, zoals bijvoorbeeld Jan Duivesteijn, Cees Hugens, Bart van Leeuwen. André de Jong en Hein van Woerden. Mensen ook die goed ingevoerd zijn in Leiden, zoals bij de 3 October Vereniging, Vereni ging Koninginnedag en de Lakenfeesten. Met el kaar is er gebrainstormden gekeken wat er moge lijk was", zegt pr-man Ron Favier. Ook is er een comité van aanbeveling met onder anderen bur gemeester Goekoop, oud-minister mevrouw Gar deniers, ereburger mevrouw Kerckhoffs en politi cus Brinkman. Volgens Favier en Van Houdt is het de opzet dat het de Leidenaars zijn die feest vieren. „Twee maanden geleden zijn de verenigingen aange schreven en gevraagd om mee te doen. Daarbij gaat het vooral om verenigingen die de oorlog en bevrijding hebben meegemaakt. Laat de bevol king zien hoe het destijds was bij het bevrijdings feest of tijdens de oorlog. Niet met een giganti sche praalwagen, maar op een simpele wijze. Zoals het ook in de meidagen van 1945 was", al dus de 58-jarige Van Houdt. Die optocht moet dan ook een van de hoogte punten worden van het feest. Het comité heeft al een idee hoe het programma van die dag er uit ziet. „Maar alles is nog niet rond. Begin volgend jaar komen we naar buiten met het volledige pro gramma. Alleen de hoogtepunten staan al vast. Behalve de optocht moet ook de taptoe op het evenementeplein een feest worden. Het is de op zet dat alle Leidse muziekverenigingen er aan meedoen, aangevuld met korpsen van buiten, zoals een Engels militaire orkest uit Duitsland", aldus Favier. Ook de jeugd wordt bij het feest betrokken. Al voor het feest in mei begint op de Leidse scholen een project over de Tweede Wereldoorlog. Daar bij komt ook racisme en discriminatie aan de or de. 'I er gelegenheid daarvan worden leskisten ge maakt. Vanuit de scholen is er al vraag naar. Scholen die interesse hebben kunnen ook mee doen aan de optocht. Hoe meer hoe liever. Al wil dat niet zeggen, dat de lengte bepalend is voor het succes. Dat is vooral de creativiteit van de deelnemers", zegt Ad van Houdt. De kosten van het feest zijn begroot op ander halve ton. De gemeente Leiden heeft inmiddels al een subsidie van 50.000 gulden toegezegd. „De rest moet van hel bedrijfsleven komen. Daarvoor zijn vijftig bedrijven aangeschreven, die worden gevraagd om toe te treden tot het College van be drijvensteun 5 mei. Wat telefoontjes en reacties leerden dat ook daarvoor interesse bestaat", merkt de voorzitter op." „Het is een low budget-programma, waarbij ook een beroep wordt gedaan op vrijwilligers. Zo krijgen we voor de taptoe steun van de organisa tie die de Taptade in Leiden organiseert. Verder is samenwerking met de organisatie in Katwijk. Die houden ook een taptoe. Ook daar speelt bij een taptoe dat Engelse militaire orkest. Dal geldt ook voor de dropping door het vliegtuig. Op die wijze spreiden we de kosten." Toch wel een keer of drie per week doorkruis ik de Duin- en Bollenstreek. Soms ben ik op weg naar hoger gelegen oor den, soms naar mijn stamrestaurant in Noordwijkerhout. Mijn eethormonen en eetgenen spelen altijd op als in de buurt ben van dat dorp. Ik heb er geen moeite mee om dat toe te geven, sinds deze week bekend is geworden dat over gewicht niet wordt veroorzaakt door te veel en te vaak lekker eten en drinken. De oorzaak ligt gewoon in het feit dat ik er aanleg voor heb; omdat het in mijn oermateriaal zo is gere geld. Dat blijkt uit recent Amerikaans onderzoek. Ik kan er dus gelukkig niks aan doen! Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat ik vaak vanwe ge mijn postuur word opgemerkt in mijn net buiten het dorp Noordwijkerhout gelegen restaurant. Meestal neem ik plaats vlakbij de entree van het etablissement. Omdat Ik er rijkelijk gevulder uitzie dan de echte baas, word ik nog wei eens versleten voor de eigenaar. Ik straal, zeg maar, de te vredenheid van de zaak uit. Een enkele keer kijken mensen mij vreemd en vertwijfeld aan. Dat zijn de echte Noordwijkerhouters die vanaf hun ta feltje proberen in te schatten of ik wel een dorpeling ben. Wel of niet van het dorp, dat gegeven is voor Noordwijker houters gewoon belangrijker dan mijn gestalte. Ook deze week werd ik daarmee geconfronteerd. Bij mijn binnenkomst zat een Noordwijkerhoutse familie van tien, twaalf mensen al bijna aan het dessert. Nadat ik had plaats genomen, werd het even stil. Halfluid hoorde ik vervolgens: 'Wie is die kerel?' Ik dacht: laat ik ze een stap voor zijn voordat ik word inge deeld bij de Duivenvoordens of de Geerlings, om maar een paar populaire familienamen in Noordwijkerhout te noe men. Ik draaide mij om en zei: 'Ik ben niet van hier!' Kennelijk had een van hen dat niet verstaan: 'Js-ie van hier?' Nadat was uitgelegd dat ik niet van het dorp was, kwam het onderwerp toch weer op mijn li chaam: 'Het is een flinke kerel, die lust wel wat'. Dal was de vriendelijkste II' beschrijving die ik de laatste tijd over mijzelf HB JM heb gehoord. Vervolgens stelde ik mijn eethormo- nen en eetgenen als be- loning tevreden niet IffigjjHHBBPhk op van diverse soorten bos paddestoelen en een gro- HEN(< VAN DER pQST ve mosterdsaus. adjunct-hoofdredacteur Meer dan 160 scholieren heb ben de afgelopen tijd meege daan aan de schrijfwedstrijd Leiden Stad van Vluchtelingen. De jury heeft de vele verhalen inmiddels gelezen en de beste inzendingen geselecteerd. Op woensdag 14 december reikt burgemeester Goekoop de prij zen uit in centrum de X. In de leeftijdsgroep van 8 tot 10 jaar gaat de eerste prijs naar Michiel de Groot (8 jaar), de tweede naar Thomas van Golen (9 jaar) en de derde prijs naar Sclma Wijnen (8 jaar). De win naars zijn leerlingen van basis school Sint Joseph. De speciale groepsprijs gaat naar Sophie, Laura, Benjamin, Raveen, Tho mas, Aziz, Gerben, David, Maas, Zezinho, Jerimé en Bart van groep 5/6 van de Leidse Hout- school. In de leeftijdsgroep van 10 tot 12 jaar is de eerste prijs voor Danielle van Noort (11 jaar), de tweede prijs gaat naar Jan Slats (11 jaar) en de derde naar Eef van Leeuwen, die ook elf jaar oud is. Ook hier zijn alle drie de prijswinaars leerlingen van ba sisschool Sint Joseph. In de categorie 12 tot 15 jaar is de eerste prijs ten slotte naar de 14-jarige Jet Mok. Tweede werd Ammina Achakzai, die 15 jaar oud is. caroline van overbeeke De Azteekse adelaar. Zo heet de onderscheiding in het Neder lands. In het Spaans klinkt het haast nog mooier: de AquilaAz- teca. Drie Leidse wetenschap pers kregen de bijzondere Mexi caanse staatsonderscheiding gisteravond: professor R. Buve, dr. M. Jansen en dr. T. Leye naar. In de woning van de Mexicaanse ambassadeur in Wassenaar werd het drietal uit bundig geëerd. De Azteekse adelaar is een bijzondere onderscheiding voor 'buitenlanders' die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor Mexico. Het Leidse drietal is verguld met de eer. „Deze ho ge onderscheiding wordt in Ne derland niet zo vaak uitgereikt en zeker niet zo vaak in de cul turele en wetenschappelijke sector waarin wij werkzaam zijn", zegt professor Buve. Buve is voorzitter van de vak groep 'Talen en Culturen van Latijns-Amerika'. Volgens hem neemt de Rijksuniversiteit Lei den internationaal een belang rijke plaats in als het gaat om onderzoek van Mexicaanse en Indiaanse talen en culturen. Mexico is vooral beroemd van wege zijn oude beschavingen: de Maya's en de Azteken spre ken nog steeds tot de verbeel ding. 'Ik sterf van jaloezie', zei ie mand zelfs tegen me." Dr. M. Jansen: „Of ik trots ben? Vol daan is een beter woord. Als wetenschapper doe je het im mers niet voor de lintjes. Maar dit is wel een héle bijzondere onderscheiding." Jansen heeft de studie-afde ling van de Mexicaanse oudheid op poten gezet in Leiden. Daar naast houdt hij zich bezig met het onderzoek van oude Mexi caanse beeldhandschriften. 1 lij heeft deze oude tekeningen in Mexico laten uitgeven en van ken zijn zo toegankelijk dat ook 'gewone' Mexicanen kennis kunnen nemen van hun cultu rele erfgoed. Dr. Leyenaar heeft ook veel met Mexico te maken als con servator van de Latijns-Ameri kaanse afdeling van Volkenkun de. Hij heeft verschillende ten toonstellingen opgezet over de cultuur van het land. „Daar naast heb ik ook onderzoek ge daan in Mexico. Zo is er van mij een boekje verschenen over het gebruik van een eeuwenoud rubberen balspel dat nog steeds in Mexico wordt gespeeld. Dat boekje is in het Spaans vertaald en in een goedkope editie ver schenen. Het is toch grappig dat een Hollandse hei-polder-jon gen een dergelijk boekje op zijn naam heeft staan."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15