Oudere koestert zijn aandoening Grenzen Waddenzee ter discussie Asielbeleid splijt coalitie Binnenland Staatssecretaris: Heusden en Rosmalen bij Den Bosch 'Albert Heijn is verworden tot een knijperige kruidenier' Video-opname is voor rechtbank geldig bewijs Aantal asielzoekers daalt Milieugroepen boos over November breekt rapport gasopslag Langelo inf Oogst kerstpepers valt tegen WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 Van Aartsen: Ik ben al blij als we de driemijlszone erdoor krijgen federland zal Denemarken en Buitsland vandaag tijdens de Waddenconferentie in teeuwarden voorstellen een grens te bepalen voor de Wad denzee. Als de drie landen de zelfde grenzen aanhouden, kunnen ze ook samen beter de bescherming van het natuurge bied aanpakken. Als het aan de Nederlandse bewindslieden De Boer (VROM) en Aartsen (Natuurbeheer) ligt, komt de grens van de Wadden zee op drie mijl (5,5 kilometer) van de kust van de Waddenei landen te liggen. Het voorstel van de Nederlandse, Duitse en Deense adviesraden voor de Wadden, om de scheidslijn op twaalf mijl (21,5 kilometer) van de kust te trekken, is volgens Van Aartsen niet haalbaar. ,,Ik ben al blij, als het lukt de drie mijlszone erdoor te krijgen. We zijn dan echt een flinke stap op de goede weg." Nu hanteren de drie landen nog verschillende grenzen voor de Wadden. Dat schiet niet op want dan kunnen er ook geen goede afspraken op gebied van natuur, recreatie, scheepvaart en gaswinning worden ge maakt. De adviesraden van de Wad den willen dat er een maximum snelheid voor de scheepvaart in het Waddengebied komt. Voor al in het Duitse deel van de zee neemt het aantal snelle motor boten fors toe. ,,We willen geen toestanden zoals bij Mallorca", zegt een woordvoerder van de Duitse Waddenraad. Natuur- en milieuorganisaties geloven niet in de goede afloop van de Waddenzeeconferentie. ,,Dit is al de zevende bijeen komst sinds 1978 en nog steeds zijn de drie landen het niet eens over de omvang van het natuur gebied. En gezien het aantal sla gen dat Van Aartsen om zijn arm houdt, is het nog maar de vraag of ze er nu wel in slagen." Dertig Nederlandse organisa ties voor de Waddenzee hebben gisteren de noodklok geluid over de gevaren van de scheep vaart in het natuurgebied. Vol gens voorzitter W. kuiper van de Waddenvereniging ligt een scheepsramp op de loer omdat schepen met gevaarlijke lading nu ook vlak langs de eilanden mogen varen. De organisaties pleiten ervoor dat schepen met gevaarlijke ladingen zoals olie alleen op diepzeeroutes varen. Verder eisen ze dat de vuurto rens dag en nacht worden bezet en dat schepen in de Noordzee en Waddenzee beter worden begeleid. Staatssecretaris Van de Vonder voort (Binnenlandse Zaken) wil daarmee voor Heusden en Rosmalen s: blijkt uit een nota die gisteren is dan Provinciale Staten hebben hel logische gevolg van de visie aangeboden aan de Tweede Ka- voorgesteld. De provincie wilde van het kabinet dat centrumge- De staatssecretaris kiest slechts een deel van Rosmalen, meenten de ruimte moeten krij sen grootschali- dat ruim 27.000 inwoners telt, gen, aldus de staatssecretaris, de gemeentelij- bij Den Bosch voegen. Was er vroeger voor het personeel van de Albert Heijn-supermarkten altijd wel iets te bereiken aan de onderhandelingstafel, vandaag de dag is het slikken of stikken. Albert Heijn is volgens de betrokken vakbonden verworden van een uit zonderlijk royale werkgever tot een stereotype, knijperige kruidenier. Door het vertrek van Ahold-president Everaert naar Philips en de promotie van 'rekenmeester' Van der Hoeven tot hoogste baas, waait er bij AH tegenwoordig een kille wind vanuit de schatkist. „Het klimaat is veranderd", stelt bondsbestuurder Noordman van de Diensten bond FNV vast. „De laatste tijd wordt er eerst over geld en daarna over mensen gesproken. Dat zie je direct terug in de winkels. Daar heerst onrust." Ook dé nieuwe AH-president Andreae is in de ogen van de bonden een weinig meegevende gesprekspartner gebleken. „Van bovenaf wor den doelen gesteld en die moeten worden ge haald. Er wordt niet gekeken naar de gevolgen en de uitvoerbaarheid op winkelniveau. Alles komt op het bordje van de supermarktmanager terecht en die moet maar zien hoe hij zich redt", aldus Noordman. Bestuurder Sweserijnen van de FNV Voedingsbond ziet de toekomst somber in. Morgen praat zij over de toekomst van de slagers bij Albert Heijn. Door vlees uitge beend, afgevliesd of zelfs volledig verpakt aan te leveren, is het wettelijk niet langer verplicht een gediplomeerd slager aan te houden, zoals de Vestigingswet voorschrijft. Veel slagers hebben inmiddels te horen gekregen dat hun functie wordt geschrapt en dat zij ander werk krijgen aangeboden. Wie uit zichzelf vertrekt, krijgt drie maandsalarissen mee. De Dienstenbond FNV verwijt de Al l-directie de bedrijfsleiders op te zadelen met problemen waar zij geen kennis van of ervaring mee heb ben. „Dit gaat direct ten koste van de betrokken werknemers", zegt Noordman. „In de praktijk blijkt dat maar weinig bedrijfsleiders de gave hebben mensen op een goede en vooral net te manierte vertellen dat hun functie komt te vervallen. Vaak weten de werknemers niet eens dat er een sociaal plan bestaat waarin staat dat ze recht houden op een gelijkwaardige functie en dat gedwongen ontslagen uit den boze zijn. Uit angst te worden ontslagen, zeggen sommi gen veel te snel 'ja' tegen een andere functie." 'Brede aanpak nodig van crimineel geld' De maatschappij moet meer worden betrokken bij de bestrij ding van crimineel geld. Dat is geen zaak voor alleen maar po litie en justitie. Verschillende maatschappelijke groeperingen, zoals banken, notarissen, advo caten en accountants hebben te maken met crimineel geld en kunnen helpen bij de aanpak, Dat bepleitte mr. Pieter van Vol lenhoven vandaag in Amster dam tijdens de opening van de conferentie Crimineel geld: dreiging en aanpak. Van Vollen hoven is voorzitter van de Slich ting Maatschappij en Politie (SMP), die de conferentie orga niseerde. Volgens Van Vollen- hoven is de maatschappij nog onvoldoende doordrongen van de ernst van de problematiek. Er heerst weliswaar bezorgd heid, maar nog onvoldoende al die belangrijk zijn ttschappelijke zijn als er geer pen worden onder Celstraf voor beroving 06-contacten iropej j zwolle Een Zwols echtpaar is gisteren door de rechtbank van fewolle veroordeeld tot celstraffen van acht en vijf maanden -Iwaarvan vier maanden voorwaardelijk. Het echtpaar beroofde vimensen die de vrouw via een 06-lijn had leren kennen. De vrouw belde 06-lijnen en maakte afspraken met willekeurige I mannen uit de regio. Die werden bij haar thuis uitgenodigd, Vwaar zij seks met hen had. Als de vrouw in bed lag, doorzocht de .Iman de kleding en haalde daar geld en andere bescheiden uit. In Z1jl991 is het tweetal ook voor dergelijke praktijken veroordeeld. ,|D66 levert voorzitter IRT-enquête niet |den haag D66 ziet af van zijn claim op het voorzitterschap van Eflde parlementaire enquêtecommissie naar de opsporingsbe- Oosvoegdheden van politie en justitie. De fractie wilde D66'er De en oGraaf (in het verleden raadslid voor D66 in Leiden) naar voren istataschuiven, maar gaat nu akkoord met de kandidatuur van ond (jPvdA'er Van Traa. Voorwaarde is wel dat er snel met de enquête istte Iwor<it begonnen. Dat zegt D66-fractieleider Wolffensperger van- Jandraa£in 'iet Algemeen Dagblad. te biDudok-station gered van sloop vinkeveen Oliemaatschappij Esso heeft gisteren besloten alsnog een ton beschikbaar te stellen voor de verplaatsing van de unie ke 'Dudok-pomp' aan de A2 tussen Utrecht en Amsterdam, ter hoogte van Vinkeveen. De pomp gaat naar het Autotron in Ros malen. Het dreigde eerst te worden gesloopt. Architect Dudok heeft het tankstationnetjes in de jaren vijftig gebouwd. Het is het laatste van de tientallen die destijds zijn gebouwd. iet of Wan krijgt 2 jaar cel voor verkrachting Domplein Utrecht krijgt parketvloer utrecht Het Utrechtse Domplein moet een parketvloer krijgen. Dat is het opvallendste onderdeel van een plan dat de bekende Franse architect Paul Chemetov voor het winderige plein in het historische stadshart heeft gemaakt. Daarnaast moet volgens hem voor de blinde kerkmuur een groot glas-in-lood-raam wor den geplaatst, dat 's avonds wordt verlicht. De houten vloer moet het plein een huiselijk karakter geven. De Fransman heeft het ontwerp gemaakt op verzoek van een Utrechts architecten bureau dat zijn 75-jarige bestaan viert. tl het proces tegen een van ver- crachting verdachte Nijmege- heeft de Arnhemse recht- jank gisteren video-opnamen ils bewijs geaccepteerd. De 25- arige man werd conform de eis 'eroordeeld tot een onvoor- aardelijke gevangenisstraf van zee jaar wegens verkrachting in een 59-jarige vrouw. leobeelden een slachtoffer te :onfronteren met de verdachte fordt de 'Nijmegéri-cónfronta- genoemd. De Nijmeegse po- itie maakte stiekem vidêo-op- Promovenda onderzoekt 'vergrijzenen concludeert: Oude mensen die langdurig ziek zijn of hulp nodig heb ben, koesteren hun aandoening vaak. Ze vragen daar meer zorg en hulpmiddelen voor dan op grond van de ziekte nodig is. Dat komt doordat de hulp vooral medisch is, terwijl ouderen vaak meer behoefte hebben aan psy- cho-sociale zorg. numegen anpchamelijke hindernissen. Van der Plaats vond in haar onderzoek dat hulpbehoevende ouderen ongewoon veel licha melijke klachten hebben, meer hulp willen dan nodig is en sto rend gedrag vertonen. Volgens de promovenda komt dat om dat de oudere niet kan accepte ren dat hij niet meer alles kan. Zo kan een invalide steeds meer dure hulpmiddelen gaan eisen omdat hij denkt dat hij dan weer 'de oude' wordt. Dat stelt de sociaal geriater drs. A. van der Plaats, die vandaag aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen promoveert op een onderzoek naar het veroude ringsproces, het ziek worden en ziek blijven. Uit haar onderzoek 'Geriatrie, een spel van even wicht' blijkt dat voor veel oude ren de psychische en sociale ef fecten van hulpbehoevend wor den, veel sterker zijn dan de li- Een ander onderliggend pro bleem bij lichamelijke klachten kan eenzaamheid zijn. Als een bejaarde vrouw beslist door de wijkzuster gewassen wil wor den, kan dat komen omdat de wijkzuster haar enige sociale contact is. Van der Plaats pleit er daarom voor dat hulpverle ners eerst uitgebreid met hun cliënten over hun leven en le venssituatie praten, voordat ze hulp bieden. Volgens Van der Plaats moe ten ouderen leren zichzelf en hun eventuele handicap te aan vaarden, voordat ze hulp kun nen krijgen. Ook zullen zij zich moeten realiseren dat hulpmid delen alleen de problemen niet oplossen, aldus Van der Plaats. names van de verdachte op straat en monteerde die tussen beelden van andere mannen. Het slachtoffer mocht de video- bandrihuis bekijken. Zij herken de daarop haar belager. Tot nu toe was de zogenoem de 'Oslo-confrontatie' gebruike lijk. Bij die confrontatie worden mensen in het politiebureau op een rij gezet, waarna het slacht offer de verdachte vanachter een spiegelruit moet aanwijzen. Volgens FI. Reinerman van de Nijmeegse politie is die manier voor slachtoffers vaak te emo tioneel. De WD heeft zich vanmorgen vroeg tegen een kabinetsvoor stel gekeerd om asielverzoeken van mensen die via een veilig land naar Nederland zijn geko men, binnen 24 uur af te wijzen. De regeringspartij sluit zich aan bij het oppositionele CDA en houdt vast aan een reeds inge trokken kabinetsplan om derge lijke asielverzoeken helemaal niet meer in behandeling te ne- CDA en WD houden vast aan het eerdere voorstel omdat dit een steviger dam zou opwerpen tegen het toenemend aantal asielzoekers. Het plan om der gelijke verzoeken binnen 24 uur af te wijzen, wordt gesteund door regeringspartners D66 en PvdA. Onduidelijk is nog welk plan door de Kamer wordt aan vaard. Dat hangt nu, net als bij het debat over de kerncentrale Borssele, van de kleine fracties af. Volgens staatssecretaris Schmitz (PvdA) is het verschil tussen beide voorstellen slechts technisch van aard en is het aangepaste voorstel juridisch beter. In beide plannen name lijk kunnen betrokken asielzoe kers in beroep gaan bij de rech ter. Volgens CDA en WD echter sluit het voorstel beter aan bij de Duitse regelgeving. Dat bete kent dat vreemdelingen die niet rechtstreeks uit hun eigen 'on veilige' land komen, geen recht op asiel hebben. Al eerder had de WD laten weten meer te voelen voor het oude kabinetsplan, maar WD- fractieleider Bolkestein nam vo rige week gas terug en zei dat de regeringspartijen er wel uit zou den komen. Vanmorgen koos de WD na urenlange discussies uiteindelijk toch voor de lijn van het CDA. Het aantal asielzoekers daalt. Bovendien wordt sinds de opening van aanmeldcentra bij Zevenaar en Rijsbergen één op de vijf ver zoeken binnen 24 uur afgewezen. Dat is twee keer zoveel als ver wacht. De afgewezenen krijgen geen opvang en worden op straat gezet of het land uit. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris Schmitz (justitie) aan de Tweede Kamer. In de brief schrijft Schmitz ook dat asielzoekers binnenkort ook op Schiphol binnen 24 uur te horen krijgen waar ze aan toe zijn. Over de eerste negen maanden van dit jaar meldden zich gemid deld duizend nieuwe asielzoekers per week. Toen half oktober de aanmeldcentra open gingen, nam dit aantal aanvankelijk toe tot 1.250. De weken daarop daalde het aantal aanmeldingen tot res pectievelijk 833, 772, en 696 per week. Vier milieugroepen, onder wie de Vereniging Natuurmonu menten, zijn woedend op on derzoeksbureau Gastee dat in hun opdracht onderzoek heeft gedaan naar ondergrondse gas opslag in het Drentse Langelo. In het rapport staat tot hun gro te woede en verbijstering dat gasopslag in Langelo onont koombaar is. Volgens de milieugroepen is deze laatste conclusie pas toe gevoegd, nadat het concept rapport met hen was besproken en nadat het was aangeboden aan de commissie-Quené. Deze commissie buigt zich in op dracht van het kabinet over de omstreden gasopslag en zoekt naar alternatieven. Volgens de Vereniging Na tuurmonumenten is de conclu sie aan het rapport toegevoegd na druk van buitenaf, door de Gasunie. De conclusie dat op slag bij Langelo onontkoombaar is, wordt volgens de Natuurmo numenten niet onderbouwd en is een losse flodder. Gastec-di- recteur Wolters ontkent de be schuldiging. De Gasunie wil gas opslaan in een leeg gasveld van de NAM in Langelo. Het gas moet dienen als buffer voor een lange perio de van extreme kou. Langelo ligt echter in een natuurgebied. De provincie en natuurorgani- saties zijn tegen opslag. De milieu-organisaties lazen in de eerste versie van het rap port dat een combinatie van maatregelen een goed alterna tief vormde voor Langelo. Con tracten met grote afnemers die voorzien in afschakeling bij een grote vraag naar gas, sturing van de vraag via prijzen, de in zet van LNG (vloeibaar gemaakt aardgas, er is al een depot in de Botlek), invoer van gas en her ziening van de positie van Ne derland in het Europese trans portsysteem voorgas. Hel onderzoek is binnen Gas tee onderwerp van hevige dis cussie geweest. Het bureau is zelfs vorige week vrijdag, een dag na aanbieding ervan aan de commissie-Quené, van plan ge weest het hele rapport in te trekken. De opdrachtgevers hebben het bureau daarop schriftelijk gesommeerd het rapport toch uit te brengen. Daarna voegde Gastee de con clusie 'pro-Langelo' toe en stuurde het maandag naar de vier milieu-organisaties. De dieren- en plantenwereld Is door de warmste novembcr- maand sinds 1706 helemaal op het verkeerde been gezet. Trekvogels die normaal ge sproken allang koers hadden streken, scharrelen nog steeds in Nederland rond. Bomen en planten lopen uit alsof de lente voor de deur staat. Met een daggemiddelde van 10,2 graden breekt november hel warmterecord van 1706, het jaar waarin voor het eerst temperatuurmetingen werden geregistreerd. Een gemiddelde van 5,9 graden geldt als nor maal voor november. Een ander record is de warmste novemberdag ooit ge meten in deze eeuw. Met 21 graden in Maastricht was 1955 tot nu toe koploper. Dit jaar haalde Maastricht op 4 novem ber 21,1 graden. Dat was een van de drie achtereenvolgende dagen boven de twintig gra den, ook nog nimmer voorge komen in deze eeuw. Er zit overigens nog een op merkelijk cijfer aan te komen, liet jaargemiddelde zal ook boven de tien graden uitko men en daarmee schaart 1994 zich hij de top vijf van deze Gebit na zeereis weer bij baasje Een kunstgebit is na een verblijf op zee van drie maanden weer thuis, in de mond van zijn 'baasje' de 60-jarige Cor Stoop uit Heerhugowaard. Stoop was zijn gebit al sinds een feestelijk tripje op 3 september kwijt, maar een hongerige kabeljauw en een Amsterdamse winkelier speelden voor reddende enge len. Stoop: „We maakten een boottochtje toen mijn dochter was getrouwd. Maar het storm de hevig en ik werd zo beroerd dat ik moest overgeven. Hup, daar ging mijn gebit." Stoops tanden werden veror berd door een kabeljauw die het afgelopen weekeinde werd ge vangen door de Amsterdamse sportvisser Slamat. Die sneed de vis thuis in drie stukken en stootte tot zijn grote verrassing op het gebit. Hij schakelde Ra dio Noord-Holland in die de be zitter van het gebit opriep con tact op te nemen. Stoop snelde naar de studio en het gebit bleek te passen. „Ik ben dolblij dat ik het weer heb", aldus Stoop. huissen Een tuinder uit het Overbetuwse dorp Huissen, bij Arnhem, laat de oogst van de kerstpepers van dit jaar zien. Echt trots is hij niet, want de oogst valt dit jaar tegen. Kerstpepers worden gebruikt in de gezellige en sfeervolle kerststukjes. foto anp cor muldfr.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3