Archeologie van de moderne kunst Cultuur Kunst Beatles staken tijdgenoten loef af De Rafels magistrale sfeertekening Veelbelovende inspeel voorstelling Youp van 't Hek Imposante hoerenrol van Jules Croiset j/OENSDAG 30 NOVEMBER 1994 chef annemiek ruycrok, 071 -356471plv -chef jan rijsdam, 071-356472 Jongste zoon Igor Stravinsky overleden vanaf sarasota Sviatoslav Soulima Stravinsky, componist, pianole- enhuis)raar maar vooral de jongste zoon van de beroemde componist [igor Stravinsky, is gisteren in Florida op 84-jarige leeftijd overle- Iden. Hij werd in 1910 geboren in Lausanne. Zijn jeugd bracht de jonge Stravinsky door in Parijs, waar hij piano studeerde. Hij gaf later les aan het conservatorium in Ilinouis. Sviatoslav Soulima )artnerslmaa^le *n ^38 samen met zijn vader een plaatopname van Concerto voor twee solo-piano's. uu Het Zwanenmeer in Muziektheater amsterdam Het Nationale Ballet brengt van 12 december t/m 1 januari zestien keer Het Zwanenmeer op de planken van Het klasse i Muziektheater in Amsterdam. Het gezelschap presenteert dit ro- mantisch-klassieke meesterwerk op de gelijknamige muziek van 21OqTsjaikovski in de versie van Rudi van Dantzig. De hoofdrollen j worden in de speelperiode afwisselend door veertien solisten ge- en danst. De serie wordt afgesloten met het traditionele Nieuw- n I jaarsgala. Op die dag vervullen gastsolisten de hoofdrollen: de Japanse Miyako Yoshida en de Cubaan José Manuel Carreno. Na afloop wordt de jaarlijkse Alexandra Radius Prijs uitgereikt. klasse) Hollandse Toffe Tommie in New York purmerend Het Nederlands Kindertheater uit Purmerend gaat en volgende maand naar New York. Tien keer wordt daar in het Lincoln Center de voorstelling 'Toffe Tommie Zorgeloos' ge- 0 uur speeld. Herman van Veen heeft vandaag in Purmerend de eerste I CD in ontvangst genomen van de Engelstalige versie van deze end vooj jeugdmusical over zwerfkinderen. Dat gebeurde na de première e bezoelvan c'e 'Tiptop Tommy Care-a-lot', zoals de 'Broadway'-versie van 'Toffe Tommie Zorgenloos' heet. Het Nederlands Kinder- ;elkunc theater speelt straks in dezelfde zaal waar eerder de cabaretier zelf tijdens zijn beide tournees in de Verenigde Staten optrad. Leeuwekoning trekt volle zalen 6f 20.00. amsterdam De nieuwste animatiefilm van Walt Disney, De Leeuwekoning, die donderdag in Nederland in première ging, heeft het afgelopen weekeinde 200.000 bezoekers getrokken. Dat is bijna vier maal zoveel als Disney's vorige recordhouder Ala- din. Bijna alle voorstellingen in het land waren uitverkocht, al dus distributiemaatschappij Buena Vista International. Het ab solute record voor Nederland staat op naam van Jurassic Park. Deze film trok in haar eerste weekeinde 240.000 bezoekers. De Leeuwekoning blijft tot juli in de bioscoop te zien. Jazz-slagwerker Al Levitt overleden parus De Amerikaanse jazz-slagwerker Al Levitt is in Parijs op 62-jarige leeftijd na een hersenbloeding gestorven. De uit New York afkomstige musicus woonde al zo'n 20 jaar in Parijs. Vorige week trad hij nog op in een jazz-club aan de Seine. Alan Levitt werd in 1952 profmusicus toen hij ging spelen met Charles Min- gus en Stan Getz. Na in Frankrijk en Nederland te hebben ge werkt en gewoond, trok hij weer naar de Verenigde Staten waar hij optrad met de orkesten van Lionel Hampton en Jackie Ma clean. Met Hampton maakte hij tournees door Europa en Azië. In 1975 vestigde hij zich definitief inJParijs, waar hij speelde met Franse jazz-muzikanten als Martial Solal, Barney Wilen en Step- hane Grappelli. Galerie Liga Nieuw Beelden vijf jaar Deze maand viert de Leidse Galerie Liga Nieuw Beelden zijn eerste lustrum. De eerste vijf jaar van zijn bestaan profileerde de galerie zich met het presenteren van mo derne kunst uit de jaren tussen 1945 en 1970. De beide galeriehouders, Maarten Kersten en Jacques van der Vliet, combineren hun werkzaamheden in de kunst met hun werk als Egyptologen. overleden, heeft Maarten Ker sten steeds contact gehouden met diens vroegere collega's: kunstenaars die over het alge meen een onopvallend bestaan hebben geleid, en die in de schaduw zijn gebleven van de publicitair veel succesvollere schilders van de Cobra-groep. In de loop der jaren is Maarten Kersten zich gaan storen aan de overvloedige aandacht voor Co bra. ,,Wie het hardst schreeuwt, krijgt de meeste aandacht. Karei Appel en Corneille waren daar van meet af aan heel goed in, en daardoor zou je bijna vergeten dat er in die tijd ook nog andere kunstenaars waren. Die mensen hadden vaak een veel beschei dener karakter. Juist deze kun stenaars zouden wij graag de plaats aan het kunstfirmament geven die hun toekomt. Dege nen die nog leven, zoals Riemco Holtrop en Juul Neumann, von den het direct een enig idee, dat we een galerie voor de Liga Nieuw Beelden op wilden rich ten, omdat er in het hele land niet één galerie is, die zich spe ciaal op hen richt." leiden onno schilstra Het duurt even voordat Maar ten Kersten een antwoord weet op de vraag, of er een verband bestaat tussen Galerie Liga Nieuw Beelden en de Egyptolo- gie. Dan zegt hij: „Mijn interes se voor oud-Egypte heeft te ma ken met het spirituele en de wij ze waarop men daar omging met het immateriële. De kun stenaars die wij in de galerie vertegenwoordigen zijn allesbe halve materialistisch. In dat op zicht is er een samenhang. Maar ik denk niet dat er een in houdelijke relatie bestaat tussen Egyptische kunst en de moder ne kunst. Ik geloof niet dat in Egypte Tart pour l'art', kunst om de kunst werd gemaakt. Het was allemaal bedoeld voor de goden. Waar het Jacques en mij vooral om gaat, is dat we dol zijn op het vorsen naar het ver leden. In de galerie bedrijven we ook een soort archeologie. Wij zoeken naar de wortels van de moderne kunst." Galerie Liga Nieuw Beelden werd gesticht in 1989. De wer kelijke oorsprong moet echter worden gezocht in de jeugd van Maarten Kersten. Hij is de zoon van de schilder Wim Kersten, die in de jaren na de Tweede Wereldoorlog een belangrijke rol speelde bij de introductie van de moderne, abstracte kunst in Nederland. Zijn vader was een gangmaker van de 'Liga Nieuw Beelden', een federatie van modernistische kunste naarsgroepen die zich van 1954 tot 1969 inzette voor de nieuwe kunst. Hoewel zijn vader allang is Maarten Kersten met medewerksters in de pijpenla-galerie: „Wie het hardst schreeuwt, krijgt de meeste aandacht." archieffoto ap De CD met live opnamen van The Beatles heeft weinig historische diepgang. i George Martin brengt weinig orde in archiefopnamen BBC londen john oomkes Vandaag ligt-ie in de winkel: de nieuwe van The Beatles, Live at the BBC. De dubbel-CD bevat 56 niet eerder door EMI uitge brachte radio-opnamen uit de jaren 1963-1965, waaronder 25 songs die voor de gemiddelde consument in elk geval nieuw zullen zijn. Het grote historische belang van de opnamen is drievoudig. Ze tonen beter dan de Star Club-opnamen uit Hamburg of het Hollywood Bowl-concert van later datum aan wat een voortreffelijk live-niveau de band bezat voordat ze massaal doorbrak in 1963/1964. Ze ma ken ook duidelijk dat het kwar tet uit Liverpool de beste leven de schakel met de rock 'n' roll van de jaren vijftig vormde, voordat Lennon McCartney zich zelf op schrijven gingen En tenslotte: de uitgave van deze dubbelaar is de eerste wer kelijke poging om een histo risch verantwoorde uitgave van BBC- en EMI-opnamön van The Beatles te maken. De meeste master-opnamen die The Beatles voor program ma's als Pop go the Beatles, Sa turday Club, Easy Beat, Side by Side en Top Gear maakten, zijn verloren gegaan of gewist. In die zin is de uitgave van deze dub- bel-CD dus al per definitie een mijlpaal. Pr-gehalte De grote hoeveelheid opnamen die onder Beatles-verzamelaars in omloop zijn, tonen aan dat de presentatie vorige week vooral een hoog public rela- tions-gehalte had, en weinig historische diepgang. De stel ling van producer George Mar tin dat hij uit het grote aanbod streng moest selecteren tenein de de kwaliteit op niveau te houden, is in èlk geval onhoud baar. Tot 1965 speelden The Beatles elke Britse band van het podium, inclusief tijdgenoten The Rolling Stones die pas be gin jaren zeventig hun roots werkelijk ontplooiden. De dubbelset bevat acht co vers door Lennon van Chuck Berry, die aantonen dat het huisregime van de BBC (droog en helder opnemen) ten koste ging van de hoeveelheid vervor ming die nodig is voor smerige rock 'n' roll, maar die deson danks naar meer smaken (voor al Too Much Monkey Business). McCartney's idool was destijds Little Richard; zijn versie van Lucille staat als een huis. Verder zijn er covers van Carl Perkins, Elvis Presley, The Ever- ly Bros., Arthur Alexander en Ray Charles - originele Ameri kaanse artiesten uit de fifties die bijna allemaal anno 1963 onder invloed van de Amerikaanse Payola (smeergelden) gedwon gen waren een zeer rustig imago erop na te houden. Niks Brave Hendrikken dus, gewoon een tijdsbeeld van wat er maxi maal op de radio mogelijk was. De evolutie van de band is van dag tot dag geboekstaafd in twee standaardwerken van de huishistoricus Mark Lewisohn. Dankzij Lewisohn is alles tot op het uur van de dag controleer baar. Dat facet zul je tevergeefs op deze CD zoeken. theater recensie susanne lammers Voorstelling: De Rafaëls van Filip Vanluchene door Theater De Korre. Regie: Bob De Moor Spel: Chris Lomme, Brit Alen en Griet Debacker. Gezien: 29/11, LAK-theater, Leiden. Nog te zien: van avond, aldaar. Zo vaak komt het niet voor dat alle acteurs van een stuk tegelijk glanzen. Meestal is er eentje net iets onder de maat, zijn ze allemaal maar zo-zo, of gaat er een met alle glorie vandoor. Bij 'De Ra faëls' van De Korre zijn ze allemaal even perfect. Schrijver Vanluchene en regisseur De Moor hebben het klein gehouden. Een klein dorpje in West-Vlaanderen, een klein kerkkoor en een dra ma dat geen drama lijkt te zijn. De drie actrices spelen ingetogen naturalistisch en spreken een bijzonder natuurlijk ouderwets Vlaams. Het to neelbeeld is eenvoudig. Het resultaat is een groot se voorstelling. Het dragende personage is Anna. Zij is de drij vende kracht achter het koor dat de komende Maria Hemelvaart tot iets onvergetelijks gaat ma ken. Vooral het 'panis angelicus', het engelen brood, door de grote en de kleine Rafaël, zal de hemel doen opengaan. Voluptueuze Andrea heeft een wat meer aardsè passie voor deze Rafaëls. Een gewone kunsthandel kun je Galerie Liga Nieuw Beelden niet noemen. Daarvoor liggen de prijzen te laag en is de in richting te weinig gestroom lijnd. Gevestigd in een voorma lige groentenwinkel in de Presi dent Stein-straat, even buiten het stadscentrum, is de toeloop niet spectaculair groot. Toch heeft de galerie een hechte band weten te smeden met een kleine groep belangstellenden van zo'n 500 mensen. Zij bezoe ken regelmatig het pijpenla achtige conglomeraat van ka mertjes, gangetjes en kabi netjes. Optimisme Het meest aantrekkelijke van de galerie is de ongewone, open atmosfeer die er heerst. Die sfeer heeft alles te maken met de kunst die er gepresenteerd wordt. De doorbraak van de moderne kunst in Nederland was een reactie op het vastge roeste, vooroorlogse academis me. De mentaliteit waaruit de kunst van de Liga Nieuw Beel den ontstond ademde één en al optimisme. Volgens de Liga kunstenaars moest de vormge ving van het nieuwe tijdperk democratisch zijn en gebaseerd op vrijheid. Niet langer diende de kunst gebonden te zijn aan regels; zij moest onstaan uit spontaniteit; zij moest maak baar, zowel als betaalbaar zijn voor iedereen. Men wilde dienstbaar zijn aan de samenle ving, niet werken vanuit een verheerlijkt kunstenaarschap, maar vanuit de behoefte een bijdrage te leveren aan de We deropbouw Indachtig zulke idealen liggen de prijzen bij Galerie Liga Nieuw Beelden consequent laag. Kersten: „Wij verkopen niet aan mensen waarvan we de indruk hebben dat ze kunst aanschaffen als investering, om mee te speculeren. Zelf verdie nen we er ook niets aan, we ko men meestal net uit de kosten. Sommige mensen snappen dal niet. Maar de kunstenaars zelf foto loek zuyderduin vinden onze prijzen vaak nog te hoog. Dat bewonder ik. Deze mensen hebben destijds de weg vrij gemaakt voor heel veel an deren, zonder er iels voor terug te verlangen. Dat kun je van hun werk aflezen." T/m 15 januari is bij Galerie Liga Nieuw Beelden (President Steinstraat 14, Leiden) een lus trumexpositie te zien met gra fiek van circa 20 Liga-kunste naars. Open: vr, za, zo 12-18 uur. theater voorbeschouwing wunand zeilstra 'Spelen met je leven', solovoorstelling van en door Youp van 't Hek. Gezien: 29/11, schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: tot en met 3/12 (alle inspeelvoor- stellingen uitverkocht). Alleen al de aankondiging doet zalen vol stromen: 'Youp komt' is gewoon een kwaliteitskeurmerk geworden. Dat geeft extra spanning mee aan de avond, leder een beseft dat hij een felbegeerd kaartje heeft veroverd. En dat nota bene voor een inspeelvoorstelling, want officieel gaat het nieuwe programma pas op 7 ja nuari in de stadsschouwburg van Utrecht in première. Het programma boekje is nog niet gedrukt, het decor nog niet helemaal af. Recensies kunnen daarom nog niet ge schreven worden, hooguit een impressie hoe het er nu met de voorstelling in wor ding bij staat. Het is haast extra leuk om te weten dat Youp zelf nog aan het uit proberen is. Bijna voelen wij als toe schouwers een klein beetje macht. Want als wij nu niet lachen, kruipt Van 't Hek morgenochtend achter zijn computer om de teksten aan te scherpen. Bij wijze van spreken natuurlijk-Youp van 't Hek heeft inmiddels een schat aan ervaring opgebouwd, kent zijn publiek door en door en weet dat ook ditmaal weer uitge kiend te bespelen. In het nieuwe programma zijn we als het ware bij hem te gast op de zolder. De plaats van handeling leidt tenslotte tot een ontknoping, waarin hij zijn eigen personage te kakken zet. Dit soort fraaie momenten van zelfrelativering zijn bij hem wel vaker voorgekomen. Het is een sterk aspect van zijn werk. In dit pro gramma is de zolder zijn toevluchtsoord, vanwaar hij ons bestookt met zijn felle spot, woede en ergernissen. Herkenbaar is de steevast terugkeren de thematiek van Youp van 't Hek. Het knappe is dat hij daarvoor opnieuw een vertrouwde en toch verrassende vorm gevonden lijkt te hebben. Met zekere re gelmaat bijvoorbeeld komt het thema van de dood aan de orde. Het zekere van de dood en het onzekere van de manier waarop leidt tot enkele bespiegelingen. Dat besef van vergankelijkheid brengt hem op zijn bekende angst voor verlies van spontaneïteit en voor gezapigheid waarin elk jeugdig élan dreigt te ver zanden. Flet leven moet nu, en wel zo in tens mogelijk geleefd worden. Daarom blijft hij ons hardhandig wak ker schudden en lirades afsteken tegen de flutzorgjes van de 'welvaartskneuzen'. En als Youp echt kwaad wordt, valt er te genieten van verbaal vuurwerk - of hij nu vertelt over een kennis in de 'relatié- geschenkenbusiness' of ons deelgenoot van zijn IKEA-belevenissen maakt. Kortom, de inspeelvoorstelling van Youp is veelbelovend. Over een paar weken gaat 'Spelen met je leven' in première. We kunnen slechts gissen naar het antwoord op de vraag, of Van 't Hek aan de teksten, aan de timing of aan bepaalde overgangen in zijn pro gramma nog wil sleutelen. Als bevoor rechte voorproevers weten wij nu al dat hij t.z.t. wederom iets kwalitatief hoog waardigs voorschotelt. Ook zij is ervan overtuigd dat het hier engelen in mensengedaante betreft. Maar zij heeft met hen leren dwepen toen ze nog in de turnclub za ten en besteelt haar eigen man voor hen. Ze schroomt zelfs niet Elza de schuld van de diefstal te geven. De onnozele Elza zet het drama in gang. Afwijkend door haar vallende ziekte en haar bi zarre gedrag, worden haar haast magische krach ten toegeschreven, die Andrea niet slecht uitko men op dit moment. Deze magistrale sfeertekening van West-Vlaan- deren in de oorlog is niet alleen een geloofwaar dig stuk over oprechtheid en desillusie. Dat wat schoon en zuiver lijkt, moet zijn zelfs, blijkt be smet. Engelen bestaan niet. Chris Lomme speelt overtuigend Anna's vuur voor 'haar' muziek, de omslag door haar compas sie met Elza en haar walging en desillusie over de afloop. Brit Alen, de valse maar innemende heks Andrea, maakt aannemelijk dat je de zaken ook van een andere kant kunt benaderen: het blijven mannen, nietwaar? En de simpele Elza? Griet De backer is óók al geweldig. Kwetsbaar speelt ze die nauwelijks te vatten, ongrijpbare gekkin. Hun spel is consistent, net als hun personages, ze verdie pen zich, maar ze veranderen niet wezenlijk. Heel herkenbaar, heel triest. Heel mooi. theater voorbeschouwing homme siebenga De Spaanse Hoer van Hugo Claus, ge speeld door Haarlems Toneel. Regie:Fran- ces Sanders. Decor: Willem Heesen. Mu ziek: Rutger Laan Spel JulesCroiset, Elsje Scherjon, Sjoera Retel, Vaster van Aarden- ne, e.a. Gezien:29/10 Stadsschouwburg Haarlem. Te zien: 6/12, schouwburg, Lei- Meteen in de eerste scene van de Spaanse Hoer krijgt het pu bliek een stevig shot harde rea liteit uit het eind van de twintig ste eeuw toegediend. Tegen een decor van stalen golfplaten ver moorden twee criminelen een oude dame met dakloze uitstra ling. Het licht dooft langzaam, flitst dan plotseling weer op vol le sterkte aan en de hele cast duikt op vanachter het decor, een vrolijk en cynisch shoobee- dooah-lied zingend. Met regisseuse Frances San ders, die al jaren tekent voor de voorstellingen in het enorme openluchttheater in het Amster damse Bos, heeft Haarlems To neel een kracht in huis gehaald die kiest voor spektakel en het grote gebaar. De enorme mo biele decorstukken, de musical- -achtige aanpak met veel zang en dans en niet te vergeten de keus voor good old Jules Croiset als monumentale oude hoer - het getuigt allemaal van lef en dat kan een uitbundig en los bandig stuk als De Spaanse Hoer van Hugo Claus uitste kend gebruiken. Croiset is als de doortrapte en verlopen hoer Celestina - geluk kig gespeeld zonder geforceerd hoge stem - de spil van de voor stelling. Zijn personage moet in opdracht van het rijke en mooi- pratende fatje Calisto het vuur van de liefde laten ontvlammen bij het opstandige meisje Me- libea. „Zij kan zelf? de rots on der het mos nog geil krijgen", zo wordt er over Celestinés to verkunsten en achterbakse trucs gefluisterd. Ook nu brengt ze haar missie tot een goed ein de. Ze haalt Melibea over haar jarretel-gordeltje mee te geven als bewijs van hartstocht voor Calisto.Maar die afgedwongen passie, is het begin van een bloedbad waarin velen hun ein devinden. Croiset is bekend om zijn vaak wat theatrale acteerstijl. Je kunt ervan houden of niet, maar in deze rol pakt het bij zonder geslaagd uit. Celestina liegt, slijmt en bedriegt, kortom ze speelt dat ze een goed men- sis. Die dubbele bodem weet Croiset perfect zichtbaar te ma ken. Tegelijk geeft hij de Spaan se hoer sympathieke en kwets bare trekjes, dooringehouden, soms zelf fluisterend spel. Een ongelooflijke prestatie.Ze schui felt slecht ter been door het le ven, om zich dan weer als een zak aardappelen in haar rolstoel te laten vallen. Die heeft iets van een rijdende uitdragerij, volgestouwd met plastic zak ken, prullaria, een wekker en een dubbelloops geweer. Celes tina is tegelijk levensmoe en vol energie. Keerzijde van de Croiset-me- daille is dat de overige, voor een groot deel jongere acteurs, wat bleekjes bij hem afsteken. De prachtige beeldrijke teksten van Claus, die de hartstocht tegelijk zalig verklaren en vervloeken, krijgen maar weinigen met volle overtuiging uit hun strot. De rollen zijn stuk voor stuk ge schikt om eens flink uit te pak ken, maar het lijkt wel alsof bij na niemand voluit durft te gaan naast Croiset. Maar gelukkig staan daar ettelijke spetterend geënsceneerde groepsscènes te genover en dat maakt De Spaanse Hoer tot een zeer on- Croiset (links) is als de doortrapte en verlopen hoer Celestina de spil van de voorstelling. foto jaap pieper derhoudende voorstelling met de delen, vanuit het dodenrijk Het zielige oude vrouwtje uit de veel vaart en tal van hoogtepun- naar het aardse gedoe te kijken, eerste scene, heeft een wonder- ten. Aan het slot van de voor- Gehuld in een soort douchegor- baarlijke metamorfose onder stelling slaat Celestina, ver- dijn, kijkt ze grinnikend toe hoe gaan tot een cynische godin der moord door haar knechten om- het bloed vloeit van het liefdes- wrake, dat ze de buit niet met hen wil- paar dat zij tot elkaar bracht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21