Zier hangplekken >rbij in Leiderdorp Heilig Hart-beeld in de takels Ouderenbond wil zeshonderd leden Leidse emancipatieprijs voor herverdeling van zorg en arbeid Leiden Regio l Autowasservice aan huis groot succes' irkije. |erdorp krijgt er nog vier hangplekken voor jongeren lg(als het college van B en W zijn zin krijgt. Naast de al Ier aangewezen plek in de Bloemerd kunnen jonge- r°™nn|wellicht over een poosje ook legaal rondhangen op Jus beeintjes op het eiland in de Buitenhofvijver, aan de is het (rdompstraat, aan het Hubrechtsplein en op de ■gleiytnstrook achter de Regenboogschool. er voor jongeren in Leiderdorp meer eigen plekken komen. „Het barst in Leiderdorp van de speelplaatsen, maar voor jonge ren is er niets." Volgens Van der Pol is er bewust voor gekozen om meerdere JOP's tegelijk te ontwikkelen en niet af te wach ten of de eerste hangplek in de Bloemerd wel succes heeft. „Een feit is dat ongeveer hon derdvijftig jongeren in Leider dorp behoefte hebben aan hangplekken. Het gaat om ver schillende groepen die niet bij elkaar willen zitten. Je kunt ze dus niet allemaal naar één hangplek sturen. Met succes hangplekken creeëren kan al leen als er voldoende zijn, an ders heeft het geen zin." Ook in de nog te bouwen wijk Leyhof wordt volgens hem rekening ge houden met twee of drie JOP's. Het is de bedoeling om op al le vier de plekken een overdekte zitplaats, een stalling voor fiet sen en brommers en een prul loop vi speciale werkgroep met igen jgenwoordigers van politie, :htstr<Jeente, bureau Halt en soci- 'wijl hflcultureel centrum Sjelter lijft, jt de hangplekken, ofwel [eren Ontmoetings Plaatsen 's), uitgekozen. zogeheten contactmede- :ers van de politie, Joop van 'ol en Ronald de Haas, heb- -Iregelmatig contact met jon- n die in de gemeente op tsen rondhangen waar om- enden er last van hebben, de nu uitgekozen plekken de kans op overlast minder zijn. Ze zijn zo'n honderd- g tot tweehonderd meter irijderd van woningen. Mis- en de jongeren zich er, dan de politie ingrijpen. „Dan ïen ze bijvoorbeeld via bu- Halt aan het werk worden t," aldus Van der Pol. ilgens deze contactmede- k» ;er is het de hoogste tijd dat ZZ rippenkaartendief meldt zich ORSCHOTENEen 23-jarige Voorschotenaar heeft zich gister- ddag op het politiebureau gemeld nadat hij een chauffeur van i lijnbus een stapeltje strippenkaarten afhandig had gemaakt, man stapte in Voorschoten in, maar mocht van de chauffeur ^fet gaan zitten omdat zijn strippenkaart verlopen zou zijn. Hij ■rd kwaad, greep een stapeltje blanco strippenkaarten en stap- uit. Bij de politie verklaarde dé man dat hij boos was over de 'rogante houding van de chauffeur. Hij was van plan geweest de strippenkaarten aan een andere chauffeur terug te geven. ïbraak in woning iRmond Inbrekers hebben gisteren een woning aan de Lom- erlusdaan in Warmond doorzocht. Het is niet bekend of er iets g is. De bewoonster ontdekte 's middags bij thuiskomst dat poort van de achtertuin en de achterdeur van de woning wa- geforceerd. jplettende buurvrouw 16.; gstgeest Het was geen inbreker, maar een hulp in de huis- iuding die gisterochtend rondliep in een woning aan de Kerck- irvelaan in Oegstgeest. Dat bleek toen agenten een kijkje bij de Dning kwam nemen. De oplettende bewoonster van de naast legen woning had de politie gebeld toen zij een vreemd per- on in het huis van de buren had zien lopen. Ze wist dat de bu- n op vakantie waren. Tijd nodig Het is alweer een tijdje geleden dat in Leiderdorp de eerste of ficiële hangplek werd aangewezen. Het voormalige basketbal veldje in de Bloemerd is echter nog steeds niet ingericht. Er staan alleen wat banken en een schietwand. Van de zomer zou er wel flink zijn 'gehangen', maar nu het kouder en natter wordt, mijdt de jeugd de plek steeds meer. De hangplek in de Bloemerd was speciaal bedoeld voor jongeren die voor overlast zorgden op het plein van basisschool De Schakel. Volgens schooldirecteur L. van Harteveld is het een tijdje rustig ge weest, maar lijkt het erop dat de jongeren weer terugkeren op het plein. „De jongeren met wie ik heb gesproken, vinden dat er op de hangplek in de Bloemerd niks te beleven is. Mede om dat deze nog niet is ingericht," aldus de directeur. Volgens de gemeente kan het nog wel een paar weken duren voordat het 'meubilair' wordt geplaatst. De spullen zijn wel besteld. Con tactmedewerker Van der Pol begrijpt dat de jongeren ongedul dig zijn. „Maar het kan niet anders. Je zit met inspraakproce dures, er moeten vergunningen worden aangevraagd. Dat hele hangplekken-traject heeft heel veel tijd nodig." lenbak neerzetten. De zitplaats met afdak komt er voor drie van de vier plekken vrij 'standaard' uit te zien: aan drie kanten dicht en een kant open met vier lange banken erin. Voor de strook bij de Klimopzoom wordt echter gedacht aan iets aparts. 'Een ander model JOP met een nog aantrekkelijker, wat aparte vormgeving', aldus het college. Omwonenden kunnen dins dag 13 december tijdens een in spraakavond op het gemeente huis hun zegje doen over het plan voor de vier JOP's. Daar naast kunnen schriftelijk tot 29 december bezwaren worden in gediend. Personen, instellingen en organisaties met aandacht voor herver deling van arbeid en zorgtaken maken in 1995 een extra kans op de Pieternel Rolprijs. Dat is de emanicipatieprijs die de gemeente Lei den jaarlijks toekent. De Pieternel Rolprijs bestaat uit vijfduizend gulden en een wisseltrofee, een plastiek van kunstenaar Maja van Hall. Herverdeling van betaalde arbeid en zorgtaken staat ook centraal in hel gemeentelijke emancipatiebeleid. Weliswaar stijgt het aantal vrouwen met een betaalde baan maar het aantal mannen dat in de zorg actief is, blijft daarbij achter. De druk op vrouwen om te zor gen voor ouders, zieke buren of kennissen wordt steeds groter. Me de daarom richt de gemeente zich met haar emancipatiebeleid op mannen. Kandidaten voor de Pieternel Rolprijs dienen te worden voorge dragen dan wel zelf een een plan in te dienen, waannee op lokaal niveau de huidige rolverdeling in arbeid en zorg kan worden door broken. De indiener mag geen persoonlijk belang hebben bij uit voering van zijn plan. Inzendingen zijn tot eind januari 1995 welkom. Het adres is: dienst cultuur en educatie, t.a.v. mw. M.A. Passchier, postbus 9100. 23Q0 PC Leiden. Het massief Heilig Hart-beeld van de Willibrorduskerk aan de Rhijngeesterstraatweg (enkele tonnen van gewicht) is gisteren verzet op het kerk plein. foto holvast/marklamers Kerkplein Willibrordus ondergaat metamorfose oegstgeest hans koenekoop Ergernissen over gemakzuchtig geparkeer de auto's op het plein van de Willibrordus kerk in Oegstgeest (Rhijngeesterstraatweg) behoren straks tot het verleden. En klachten van parochianen over gaten en hobbels in het asfalt zullen ook verdwijnen. Het plein ondergaat de komende maanden een me tamorfose. Voor grofweg een half miljoen gulden legt aannemer Heidemij 130 netjes gerangschikte parkeervakken aan. Het spectaculaire deel van het werk be gon gisteren. Vijf grote bomen werden uit de grond getakeld en van de noordzijde van de kerk naar de zuidzijde verplaatst. En ook het grote Heilig Hart beeld - een massief natuurstenen geschenk van de familie Schlatmann aan de kerk - werd per hijs kraan verzet van diezelfde noordkant naar de ingang van de kerk. De overige werk zaamheden, zoals verfraaien van het groen, verbeteren van de riolering en bestraten van het plein duren tot diep in maart 1995. De oude situatie was zowel kerkbestuur als partycentrum l.a France, dat is gevestigd in het voormalige parochiehuis, een doorn in het oog. „Het terrein was aan het ver slechteren. Deze opknapbeurt zagen we al lang aan komen. Die bomen stonden niet alleen heel onlogisch aan een doodlopende oprijlaan, maar ze zorgden ook nog eens voor veel overlast", vertelt architect B. Markslag. Echter, geld voor een grondige opknap beurt was er nooit bij de kerk. Totdat party centrum La France zich aanmeldde. „Wij hebben baat bij goede parkeergelegenheid. En omdat wij al een deel van het terrein hu ren. komt deze herinrichting ons heel goed uit. Vandaar ons aanbod om bij te dragen in de kosten", zegt bedrijfsleider L van der Zon. Gelijk met het opknappen van het kerk plein wordt ook het vochtprobleem van de roomskatholieke kerk, gebouwd in 1901, aangepakt. Doordat de fundering van de kerk in het grondwater staat, hebben de bakstenen veel te lijden van optrekkend vocht. Het verwilderde struikgewas dat te gen de muren opgroeit, verergert dat vocht probleem. Door nu dit groen te verwijde ren, hoopt de kerk een deel van het pro bleem weg te nemen. Een verbeterde riole ring moet straks zorgen voor een snellere afwatering. BURGERLIJKE STAND Rubriek voor zakelijk nieuws fax:071-321921 Van Arkel Van Arkel accountants heeft een nieuw onderkomen. Na dertien jaar aan de Herengracht te zijn gevestigd is het bedrijf uit z'n jasje gegroeid. Met ingang van deze week is het kantoor ver plaatst naar de Papiermolen 1 in de Leidse Merenwijk. Cv-ketels Het bedrijf F.W. Rijling heeft sinds enige tijd de geheel ver nieuwde cv-ketel de Beretta Thermagas in huis. De Beretta is afkomstig uit het Noorditali- aanse Lecco. Kopers krijgen een volledige garantie van twee jaar. Op de ingebouwde boiler en de warmtewisselaar zelfs vijf jaar. Het apparaat kan aangeschaft worden via een spaar- en be- heerplan. Informatie bij Rijling, telefoon 071-219029. Software Beelen Larissa dv T. Devilee en C.M K A A. de Wilde Nick zv J. Koren en Y Prins Leonardozv R. Schouten en J.J. Jeekel Christiaan Cornells Gijsbert zv J.C. Ruitenbeek en M, Grijns Wilhel- mina Antje Marie dv S.H. van Wijlen en M.S. Hempel Franciska Margo dv J.J. Kanbier en M.A. van der Hoeven Sa muel Benaja Asael zv J.H, Aalbersberg en A. Nieuwenburg Arjan Michaël zv A.J. Maier en C. Ravensbergen Tho mas Johan George zv BJ. Roosen- schoon en H E Prinsen Geerligs Jill dv Y.J.J. Hermans en Y.C. Prins. Leiderdorpse vrijwilligers in schijnwerpers Een aantal Leiderdorpse raads- en burgerleden draait in de week vóór 7 december een paar uurtjes mee in projecten in de gezondheidszorg. Het is een van de onderdelen van de Lei derdorpse vrijwilligersdag, die dit jaar in het teken staat van de gezondheidszorg. Verder biedt de gemeente vrijwilligers in de ze sector op 7 december een ge zellige avond aan in de Muzen- hof. Na ontvangst en toespra ken krijgen de genodigden een theaterstuk te zien. De avond begint om 19.30 uur en eindigt om ongeveer 22.00 uur. WBO presenteert nieuwe folder warmond frank buurman Bijna een derde deel van de Warmondse bevolking bestaat uit mensen die ouder zijn dan 55 jaar. Een groep om rekening mee te houden, vindt de War mondse Bond van Ouderen (WBO), die gisteren haar nieu we wervingsfolder presenteerde aan het college van burgemees ter en wethouders. De WBO heeft onlangs zijn leeftijdsgrens verlaagd van 65 naar 55 jaar. De vijftien jaar ou de bond heeft nu vierhonderd leden en streeft naar een aantal van zeshonderd leden. Volgens penningmeester C. Vreeken was de leeftijdsverlaging logisch, nu steeds meer mensen op jongere leeftijd het arbeidsproces verla ten. „De bezuinigingen van de afgelopen jaren zijn ook aan de ouderen niet voorbijgegaan. De WBO wil hieraan aandacht be steden en tracht op breed ter rein gesprekspartner te zijn. Om dat te bereiken is een sterke bond nodig", aldus Vreeken. De WBO wil ook graag betrokken worden bij het gemeentelijk ou derenbeleid. Burgemeester G. van der Wel toonde zich inge nomen met de folder. Het ge meentebestuur zal rekening houden met de ouderen. De folder, vervaardigd in kleurendruk op stevig karton, heeft de WBO niets gekost. Warmonder II. Kramp, die een reclamebureau heeft, stak de helpende hand toe. I let vouw blad is voorzien van kleurige te keningen van bekende stukjes Warmond, zoals bijvoorbeeld het ooievaarsnest. In de folder veel informatie, ondermeer over de maandelijkse bijeenkomsten van de WBO op elke tweede dinsdag van de maand in Ma- riëngaerde. Daarbij wordt ge praat over actuele politiek of so ciale en culturele onderwerpen. Regelmatig zijn er interessante sprekers en ook worden er films vertoond of voorlichting gege ven. Verder zijn er regelmatig uitstapjes, zoals bijvoorbeeld naar de Tweede Kamer. Ook de jaarvergadering met bingo en de traditionele bustocht staan steevast op het programma. De folder wordt deze week in Warmond verspreid. Het lid maatschap van de WBO kost zestien gulden per jaar, waarbij een abonnement op het lande lijk ouderenblad Nestor is inbe grepen. Informatie: secretaris F. II. Gaarman, Jan Steenlaan 6, 2361 CL in Warmond. VRIJE TIJD In Alphen aan den Rijn is sinds vandaag een winkel Ln software. Het bedrijf is gevestigd aan de Hooftstraat 94. Alle bestaande software, zoals diskettes, cd- rom's en andere professionale apparatuur is daar verkrijgbaar. Ook kan men er terecht voor deskundig advies en boeken. De officiële opening van de winkel geschiedt maandag 5 december door St. Nicolaas. Groter Van der Meer assurantiën en onroerend goed aan het Zuid einde 7 in Hoelofarendsveen be schikt sindskort over een grote re ruimte. Frits en Greetje Meij er - de eigenaars - zijn van de bovenverdieping verhuisd naar een andere woning in het dorp. Op zaterdag 10 december tus sen 15.00 en 17.30 uur wordt de uitbreiding van het bedrijf ge vierd met een hapje en een drankje. LEIDEN Ruilavond. De Leidse ruilvereni- ging Koningskerk houdt vrijdag 2 december een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten, briefkaarten, sigaren bandjes en wat mensen nog meer wil verzamelen. Het ruilen begint om 19.00 uur en duurt tot 20.00 uur. De ruilavond is in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Alchemie. Bestaat Alchemie, dat is het onderwerp van de voor dracht die is georganiseerd door Het Theosofisch Genootschap. Alchemie is het geloof dat van waardeloos materiaal goud kan worden gemaakt. „Volgens de theosofie moeten we dat waar devolle niet zoeken in wat we hebben, maar in wat we zijn", aldus de uitnodiging voor de voordracht die dinsdagavond 6 december in de Pieterskerk wordt gehouden. Aanvang 20.15 Eigen bedrijf. De bijeenkomst 'Van uitkering naar eigen bedrijf is door omstandigheden ver plaatst van 6 naar 13 december. De stichting Werkgelegenheid licht mensen voor met een uit kering die een eigen bedrijf wil len beginnen. De verzorging is in handen van medewerkers van het GAK en Sociale Zaken. De bijeenkomst duurt van half twee tot half vier en kost twintig gul den. Aanmelden van tevoren is verplicht. Tel.: 071-146873. Menukaartjes. De workshop menu- en tafelkaartjes maken wordt gehouden op woensdag middag 7 december. Met behulp van stempel- en pop-uptechnie- ken toont Maria Rademaker hoe de dinertafel kan worden ver sierd. Voor meer informatie: 071-315320. Stiefgezin. Het Leidse Volkshuis houdt op woensdagavond 14 de cember aan de Apothekersdijk 33a samen met de Stichting FIOM een lezing over het stie fouderschap. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Lezing. I let thema van de maandelijkse lezing in de Streekschool aan het lammen- schanspark is op vrijdag 16 de cember 'opwekldng'. De lezing wordt gegeven door proffesor W. Ouweneel uit De Bilt en begint 120.00 uur. De toegang is gra- KOUDEKERK AAN DEN RIJN Tentoonstelling. I )e tentoon stelling 'Aan de rand van het Ro meinse Rijk' is op zaterdag 3 en 17 december te bezoeken in de Oudheidkamer van Koudekerk aan den Rijn, Dorpsstraat 55a. Deze expositie toont ondermeer de resultaten van opgravingen in Koudekerk en omgeving. De Oudheidkamer is open tussen tien en twaalf uur. LEIDERDORP Klaverjassen. Bij drumfanfare Tamarco kan zondag 4 decem ber worden geklaverjast. Kop pels kunnen om twee uur te recht in het clubgebouw aan de Splinterlaan 89a. I let is ook mo gelijk om te sjoelen. WASSENAAR Pretmetal. Vier bands: Only En tertainment, The Titfaces, Van God Ixjs en De Kuikenzuigers treden zaterdag 3 december op in Twilight Zone tijdens het 'Pretmetal-festival'. Aanvang: 21.00 uur. De entree bedraagt vijf gulden. Twilight Zone is te vinden aan de Deijlerweg 153. ENSDAG 30 NOVEMBER 1994 J 'ANDEL EN WANDEL auto schoon zonder dat de 7 clenaar daar een vinger voor 7 0 ;ft uit te steken. Van binnen 6 0 ogen, van buiten gewassen 9 5 naar wens in de was gezet. o o ash Carwash, de oriderne- 6 jj ng van Bas Bergman, ver- o nt een autowasservice aan 2 o is. „Wij maken sowieso geen sjes op de lak, omdat we een q ïciale spons gebruiken. De to wordt beter gedroogd en 6 o :ntueel in de was gezet. Bo- 8 0 idien kunnen wij de auto ook 0 5i i binnen schoonmaken", o.i telt de jonge ondernemer 6 0 thousiast. „Allemaal voorde- 9 q 4 die de wasstraat niet kan 7 oi ïden", vindt hij. rgman (21) begon als jongen 9 i acht met auto's wassen. o p een gegeven moment was 1 o. lereen in de straat een vaste 5 01 nt van mij." De liefde voor 011 vak is in de loop van de ja- i o,( i gegroeid, en daarmee ook o.i ervaring en de vakkënnis. j*j |e jaar geleden schreef Berg- i Q| tn zich in bij de kamer van o.; ophandel, onder de naam 1 o.( lash Carwash. Inmiddels eft hij een bedrijfsauto, be- ijfskleding, en drie man per- o.o neel: twee oproepkrachten en jj-j n vaste medewerker. Zelf 0( :ekt hij ten minste twintig uur o.i r week in de zaak. „Daarnaast 01 b ik m'n school en m'n huis- 'rk. En ik heb ook nog een o.( etje vrije tijd." 08 ilash Carwash bedient zowel 01 drijven als particulieren. „Je mt bij allerlei mensen langs. oudere mensen, die niet r in staat zijn om zelf hun ito te wassen. Mensen die het woon een keer willen uitpro- ren, een professionele auto- isser aan huis. Er zijn erbij, zich graag die luxe gunnen, luimige mensen hebben geen d of geen zin om zelf hun au- te onderhouden. En dan heb nog de echte autoliefhebbers: doen er zelf juist wèl een he- )oel aan. Die willen dan dat je ik de binnenkant van de wiel- Sten schoonmaakt en de ran- Bas Bergman zet een auto in de sop. foto henk bouwman den van de portieren in de was zet. Dat kan dus allemaal.'' Bergman heeft een duidelijk beeld van de toekomst van zijn zaak. „Ik wil graag uitbreiden. Het liefst wil ik in meerdere re gio's gaan werken. Dan zou bij iedere regio een eigen regio manager aan het hoofd moeten staan. Nou is de kans best groot dat autowassen op straat op een gegeven moment wordt verbo den. In Duitsland mag het al niet meer. Daar krijg je een boe te van vijftig mark alsje zelf je auto staat te wassen. Als het in Nederland ook zover komt, dan hoop ik tegen die tijd een eigen autowasplaats te hebben. In de buurt van een onderneming waar altijd auto's staan. Bij een drive-in restaurant bijvoorbeeld of bij een benzinepomp." monique vaneeden. leiden De foto toont de maquette van het nieuwe hoofdkantoor van de Van Caem-Klerks Group, dat aan de Admiraal Banckertweg in Leiden wordt gebouwd. Vooral door toenemende activiteiten op exportgebied heeft de groep, die bestaat uit de slijterijketen van Klerks en verschillen de handelsbedrijven, behoefte aan een groter kantoor. Vooral Klerks Pharma dat zich bezighoudt met de export van geneesmiddelen naar onder andere Afrika en Zuid-Oost Azië, maakt een stormachtige ont wikkeling door. Het kantoor is een ontwerp van de Leidse architect H J. Meijer. Aannemer Niersman uit Voorschoten begint in januari met de bouw. foto pr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15