'Bamboe kan bijdragen aan redding regenwoud' s 'Roofvogel is in Nederland leven niet zeker' Natuur Milieu Slakken (2) mm; Brandstofprijzen Nigeria omhoog: bossen bedreigd Aanleg vistrappen in Neder-Rijn en in Lek vertraagd DINSDAG 29 NOVEMBER 1994 EINDREDACTIE NATUURLIJK ie o| tot di h ei no8" In ons land is de wijngaardslak de grootste mc?? huisjesslak. De naam huisjesslak duidt er a Z1l! op, dat het dier zijn huis steeds bij zich 0Ifie| heeft, zulks in tegenstelling tot de naakt - 1 I slakken, die ergens een onderdak zoeken om te schuilen, te slapen of te ELÖ Bamboe kan bijdragen aan de redding van het tropisch regenwoud. Deze snelgroeiende plant is in bepaalde gevallen een goed alternatief voor tropisch hardhout in de bouw. Dat is de overtuiging van de Haarlemse architect Watse Heringa, een enthousiast pleitbezorger van bamboe. Als secretaris van de Environmental Bamboo Foundation Holland probeert hij Nederlandse bedrijven te bewegen om een experimenteel bamboeproject in Indonesië te steunen. ,h' uvv^-> a Een slakkenhuis is van kalk gemaakt. Het dier moet zelf het huis maken en zal, om aan kalk te komen, voedsel moeten gebrui ken dat zeer kalkrijk is. Bovendien moet de slak herhaaldelijk zijn huis herbouwen, vanwege het feit dat hij, zoals de mens en elk levend dier, klein begint. Voor elke leeftijd heeft de wijngaardslak een passend huis nodig, vandaar die voortdu rende bouwactiviteit. Het huis kan vier cen timeter hoog en breed worden; de slak heeft dan een lengte van tien tot twaalf centime ter bereikt. De kleur van het huis kan variëren van crè me of wit tot geelbruin. De spiraalbanden zijn door hun donkere kleur goed te onder scheiden. Zo ook de groeilijnen. De wijngaardslak heeft voor de huizenbouw dus kalkrijk voedsel nodig. In ons land groeien de planten met veel kalk van nature in Zuid-Limburg, zodat het dier daar van ouds veel voorkomt. Om culinaire redenen heeft de mens de wijngaardslak overgebracht naar onze kalk- rijke duinen te zuiden van Schoorl. Het dier heeft zich daar vrij goed kunnen aanpassen. De wijngaardslak is één van de 886 soorten slakken die in ons land voorkomen. Die slakken leven zowel in zee, brakwater, zoet water als op het land. Natuurlijk behoort de wijngaardslak tot de landslakken, die zich voeden met plantenresten, zodat het echte afvalopruimers zijn. Wel vragen deze dieren een bepaald milieu; Het moet niet alleen voedselrijk, het moet ook voldoende warm, vochtig en kalkrijk zijn. Vooral bij vochtig weer is de wijn gaardslak heel actief; bij droogte trekt het dier zich in zijn huis terug, om vochtverlies te voorkomen. Als de wijngaardslak in de wintermaanden geen voedsel vindt, dan gaat hij in winter- rust. In een holletje in de grond of onder dorre bladen kruipt hij weg; koude-invloe- den mogen hem dan niet storen. Zijn huis biedt wel voldoende beschutting, alleen de 'deur' moet nog dicht. Die 'deur' is de opening waar hij in actieve toestand door naar buiten komt. Op heel bijzondere wijze sluit hij die opening af. Hij maakt van slijmstof, uit klieren in zijn lichaam, een kalkplaatje, waarmee dan de opening wordt afgesloten. Zijn wetenschappelijke naam duidt daar op: pomatia bevat het Griekse woord poma, dat lid of deksel betekent. Die afsluiting is sterk genoeg om roofkevers te weren en is tegeljk voldoende poreus om lucht door te laten! Zodra het weer gunstig wordt, in het voor jaar soms al, weekt hij het deksel los met behulp van het slijm dat door de voet van de slak afgescheiden wordt. Hoewel elke wijngaardslak zelf nakomelin gen kan voortbrengen, zijnde mannetje en vrouwtje tegelijk, vindt toch ook wel paring plaats. Aan de paring gaat een heel liefdes spel vooraf. De beide partners strijken hun tentakels te gen en langs elkaar heen. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat deze handeling no dig is om de geslachtsklieren te activeren. Het liefdesspel eindigt als tenslotte de die ren over en weer sperma gewisseld hebben. Het ontvangen sperma wordt bewaard tot de eitjes rijp zijn; per dier worden er enkele tientallen eitjes gelegd, die ondergebracht worden in een daarvoor uitgegraven holle tje. Zijn de eitjes gedeponeerd, dan wordt het holletje afgesloten. Na twintig tot dertig dagen komen de jonge slakken, geheel compleet, maar nog wel heel klein, tevoorschijn. Zo'n wijn gaardslakje is dan ongeveer één centimeter groot en zeer doorzichtig. Met als gevolg dat een groot aantal ten prooi valt aan pad den, kevers en mieren. In de natuur is het immers: eten en gegeten worden, zodat er evenwicht blijft. De wijngaardslak wordt vooral bedreigd door de mens. Het dier is sterk afhankelijk van zijn woongebied, van zijn milieu. Wor den er veranderingen in dat milieu aange bracht denk aan ontwatering, gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen, ge bruik van zware landbouwwerktuigen, ter- reinbrand dan zijn die desastreus voor het dier. De voornaamste reden waarom de wijn gaardslak onder bescherming van de wet is gesteld, ligt in de massale stroperij die in Nederland werd bedreven door Belgen en Fransen. Zij kwamen naar Zuid-Limburg nadat aan het rapen in Zwitserland, Oos tenrijk, Luxemburg en Duitsland stringente voorwaarden werden gesteld. De grootste landslak is dus in ons land be schermd. Vergeten moet niet worden dat andere kleinere landslakken eveneens be scherming nodig hebben. Zal wettelijk milieubescherming uitkomst bieden? Daar wordt wel naar uitgekeken. Piers Hayman maakte de tekening bij deze rubriek: a. oog; b. mond; c. voet; d. adem- opening; e. huis. HAARLEM RICHARD MOOYMAN „Bamboe is een sterk onderschat materi aal", aldus Heringa. „Je kunt het gebruiken voor woningen in de tropen, kleding en pa pier. Maar bamboe is ook eetbaar en bruik baar om te stoken." De architect heeft bamboe uit idealistische motieven omarmd. „Ik denk dat iedereen het nuttig vindt dat de regenwouden worden ge spaard. Dat is de inzet van onze stichting. Ook denken we zo ter plekke iets terug te kunnen doen voor Indonesië, c lige kolonie." Wereldwijd bestaan er zo'n 1.500 schillende bamboesoorten. Bepaalde i schijnen maar liefst dag t groeien, bamboe geldt als de snelst groeiende plant op aarde. Bamboepianten kunnen enkele tien tallen meters hoog worden. Al na twee tot drie jaar is bam boe volwassen en kan Andere voordelen gens Heringa dat het dingen en land tegengaat heden kooldioxyde Architect Heringa iet een alternatief voor tropisch hardhout worden geoogst, bamboe zijn vol- osie van rivierbed- grote hoeveel- de oorzaken Tekening, gemaakt voor het internationale bamboecentrum van Garland op Bali. het broeikaseffect vastlegt. Maar de ze blijde boodschap alleen is niet genoeg, zo beseft Heringa. „Alternatieven als bam boe werken niet, als ze geen commerciële onderbouwing hebben. Daar moet nog hard aan worden gewerkt." Zijn vriend Han Peekei, TV-producer, bracht hem vorig jaar in contact met Linda Garland, een bekende interieurarchitecte van Ierse afkomst. Garland werkt tegen woordig teruggetrokken op een prachtig ge legen stuk land in Ubud op Bali aan de ver wezenlijking van haar droom: een interna tionaal bamboecentrum. Bamboe is volgens Garland de mogelijke redding voor de tropische bossen. Haar aanstekelijk enthousiasme sltpeg al snel over op Heringa. Uren praatten ze over de toe passingsmogelijkheden van bamboe en voor hij het wist zat Heringa bamboehuizen te ontwerpen. Hij werkt nu vanuit Neder land aan het realiseren van Garland's ide- Vanuit Bali Het internationale bamboecentrum van Garland moet een bamboe-instituut met Bamboe is gevoelig in de tropen niets a; een paar jaar weg." Het verbeteren van de impregneermethodes moet de levensduur van bamboe verlengen. Bamboe is volgens Heringa vooral ge schikt als bouwmateriaal in de tropen. „Ik denk niet dat we in Nederland arbeiders huisjes uit bamboe gaan bouwen." Inmid dels zijn er wel parketvloeren uit bamboe op de markt. Bamboe-meubelen zijn in Ne derland nog zeldzaam, in tegenstelling tot het hier zeer populaire rotan. Tevreden Snoepfabriek Van Melle heeft zich inmid dels als eerste grote Nederlandse sponsor gemeld. Heringa zegt dat er contacten zijn met verscheidene andere grote onderne mingen over een Financiële bijdrage aan het bamboeproject. Als tegenprestatie kunnen de sponsors jaarlijks enige tijd gebruik ma ken van de bamboehuizen op Bali. De architect denkt dat de geldschieters zeer tevreden zullen zijn met de 'primitieve luxe' die de huisjes uit bamboe, kokos en gras te bieden hebben. De paradijselijke en tourage en de vriendelijke bevolking doen de rest. Zelf kan hij er geen genoeg van krij gen. Binnenkort stapt hij weer op het vlieg tuig naar Indonesië. Campagne om jacht op havik en kiekendief te stoppen Er zijn in Nederland nog nooit zoveel roofvogels geweest als nu, toch zijn die dieren hun le ven niet zeker. Ze worden ver giftigd, afgeschoten en met klemmen gevangen. Nesten worden vernield en eieren of jongen vertrapt. Met de cam pagne Stop vervolging Roofvo gels willen Vogelbescherming Nederland, Natuurmonumen ten en de Werkgroep Roofvogels Nederland daaraan een einde maken. In een brief aan minister Aartsen van landbouw vragen de organisaties om strengere maatregelen. Met name vragen ze aandacht voor de vergifti ging, want die maakt de meeste slachtoffers. Soms wordt doel bewust vergiftigd aas neerge legd op plaatsen waar roofvo gels hun uitkijkpost hebben. In andere gevallen eten ze van aas dat illegaal is neergelegd om kraaien of vossen te verdel gen. Vooral de rode wouw, een aaseter bij uitstek, dreigt daar door volledig te verdwijnen. Al sinds sinds 1936 is het ver boden roofvogels te doden, te vangen of in bezit te hebben. Dat neemt niet weg dat er sindsdien nog heel wat haviken, sperwers, buizerds en valken zijn gesneuveld. De grootste achteruitgang deed zich in de jaren zestig voor. Landbouw bleek rampzalig voor de roofvo gel. De dieren, die aan het eind staan van de voedselketen, stierven met bosjes. Inmiddels is een groot deel van deze pesticiden verboden en de roofvogelstand herstelt zich zienderogen. Vooral de to renvalk, de buizerd en de havik doen het weer goed, het aantal broedparen is respectievelijk 7.000, 5.500 en 2.000, aldus de Vereniging van samenwerkende organisaties voor Vogelonder- zoek in Nederland (Sovon). In het begin van de eeuw stond het er ook slecht voor met de roofvogels. Ze werden uitge roeid waar dat maar mogelijk was. Boeren en landeigenaren loofden premies uit voor iedere rover die werd neergehaald. Vooral de grotere soorten als buizerd, havik en kiekendief waren impopulair omdat ze zich vergrepen aan konijnen, hazen of fazanten. Deze slach ting was aanleiding tot het ne men van wettelijke maatregelen omdat de roofvogel uit Neder land dreigde te verdwijnen. Het bestand aan roofvogels uilen gelden als een afzonderlij ke groep is aan sterke schommelingen onderhevig ge weest. Het kappen van de bos sen in de zeventiende en acht tiende eeuw drong vooral het aantal bosbewoners sterk terug. Bepalend voor het succes van de roofvogel blijkt echter aan wezigheid van goed voedsel, al dus R. Vogel van Sovon. Vergiftigd aas Nog steeds hebben mensen er moeite mee dat roofvogels an dere dieren grijpen, menen de natuurbeschermingsorganisa ties. Alleen zo valt te verklaren dat de roofvogel op veel plaat sen in het land nog steeds wordt bedreigd. Jaarlijks wor den honderden vogels moed willig gedood. Volgens roofvogeldeskundige Rob Bijlsma is dat niet meer dan het topje van de ijsberg. Geen middel wordt geschuwd. Nesten worden vertrapt of ver nietigd met een schot hagel. Ei eren worden stukgegooid en soms zelfs worden botweg bo men omgezaagd waar een roof vogel zijn nest heeft. Het meest fataal echter is het uitleggen van vergiftigd aas, waar tal van soorten het slacht offer van worden. De natuurbe schermers gaan ervan uit dat dit het werk is van individuele ja gers die de roofvogels beschou- Maria Quist, landelijk coördinator werkgroep Roofvogels Nederland, houdt een dode buizerd vast. De vogel was in een klem terecht geko men. foto anp wen als concurrenten omdat ze wel eens fazanten, konijnen of een haas verschalken. De Vogelbescherming, Na tuurmonumenten en de Werk groep Roofvogels Nederland willen met hun actie vooral de publieke opinie mobiliseren. „We willen de mensen ervan doordringen dat het zinloos is op roofvogels te jagen en dat het niet hoort", aldus H. Peters van Vogelbescherming. De organisatie put moed uit de gedachte dat steeds meer mensen zich het lot van de na tuur aantrekken. „In kleine kring is doorgaans wel bekend wie zich aan deze praktijken schuldig maakt en die mensen kunnen daar op worden aange sproken". Stand van zaken dorp gaan omvatten. De plannen voorzien verder in gastenverblijven, ontwerp-ate- liers, een onderzoekscentrum, impregneer fabriekje en trainingscentrum voor de loka le bevolking. Vanuit Bali moet bamboe de wereld gaan veroveren. De Environmental Bamboo Foundation Holland probeert geld bijelkaar te krijgen vopr nieuwe bamboehuizen op Bali, een reizende tentoonstelling, een museum en een videofilm over bamboe. Het project is er vooral op gericht bamboe als bouwmate riaal verder te ontwikkelen en winstgevend te maken. Voorlopig is bamboe bij veel toe passingen nog een stuk duurder dan tro pisch hardhout. Alleen als de plaatselijke bevolking geld met bamboe kan verdie nen, wordt dit ma teriaal volgens Her inga pas een echt alternatief voor tro pisch hardhout. Een ander punt van zorg is de kwets baarheid van bam boe. „Het is een plant, geen boom. Dor insekten. Als je er n doet. is het binnen Politieke onrust in Nigeria leidde tot een verhoging van de brandstofprijzen en die veroorzaakt weer een ernstige aanslag op het milieu, doordat mensen die geen gas of kerosine meer kunnen betalen, hout zijn gaan stoken. Miljoenen Nigerianen kunnen geen brandstof meer kopen sinds de rege ring de prijzen in juli scherp heeft ver hoogd. Dat gebeurde na een negen weken durende staking van arbeiders in de olie-industrie, waarmee zij democratische hervormingen probeerden af te dwingen. Een bosbouwdeskundige van het ministerie van landbouw, Kassim Ahmed, zei onlangs dat er zoveel meer hout wordt gekapt, dat de bodem dreigt te eroderen, wat blijvende ecologische problemen met zich mee zou brengen. Ahmed waarschuwde dat de We reldbank. die in verschillende staten van Nigeria milieuprojecten ondersteunt, zich daaruit terug kan trekken als de regering de ontbossing niet tot staan weet te brengen. Omdat er groot gebrek aan brandstof heerst is er een zwarte markt ontstaan, waar voor bijvoorbeeld gas tien maal zoveel moet worden betaald als de door de regering vastgestelde prijs. De aanleg van zogeheten vistrappen bij stu wen in de Neder-Rijn en de Lek loopt ver traging op. De kosten van deze passages voor trekvissen als de zalm, zijn veel hoger dan voorzien. Dat blijkt uit een rapportage die minister Jorritsma (verkeer en water staat) onlangs naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De regering heeft twintig miljoen gulden uitgetrokken om voor 1997 vistrappen aan te leggen bij stuwen in de Rijn, de Maas en de Vecht. Doel van de passages is de defini tieve terugkeer van onder meer de zalm in de Nederlandse rivieren voor het einde van de eeuw. Doordat het rivierwater schoner is geworden, zijn de overlevingskansen van deze vissen in ons land gestegen. De kanali satie van de rivieren en de aanleg van stu wen maakte het echter bijna onmogelijk voor de vissen terug te keren naar de broed gebieden. In de afgelopen jaren zijn al verscheidene vistrappen geplaatst. In de Overijsselsche Vecht zijn alle zes vispassages intussen ge reed. In de Maas zijn de trappen bij Lith, Sambeek, Belfeld, Roermond en Linne vol tooid. Bij Grave en Borgharen zijn de voor bereidingen begonnen. In de Neder-Rijn en Lek blijkt de aanleg van de traditionele trapconstructies veel te kost baar, aldus de rapportage. Ook mogelijke alternatieven zullen flink duurder zijn. De havik een roofvogel, die in aantal de laatste jaren redelijk stabiel is gebleven. foto cpd Torenvalk. Behoort met 7.000 broedpaar- tjes tot de meest voorkomende roofvogels in Nederland Hij leeft voornamelijk van veldmuizen en andere kleine dieren. In het begin van de eeuw waren er nog vele dui zenden, in de jaren zestig was hun aantal gedaald tot 2.000 broedpaartjes. Halver wege de jaren zeventig zette het herstel in. Buizerd. Ook een van de meest voorko mende roofvogels in Nederland. Hij leeft in de bossen. De 5.000 tot 6.000 paartjes broeden voornamelijk in het hoger gelegen oostelijk deel van het land. Door de ontbos sing waren er aan het begin van de eeuw nog maar enkele tientallen broedparen, maar het dier had baat bij het aanplanten van bossen in de jaren vijftig. Havik. Met een spanwijdte van 120 centi meter is de havik de grootste roofvogel in Nederland Er zijn 2.000 broedparen, tegen 120 in de jaren veertig en een dieptepunt van slechts 75 in de jaren zestig. Sinds de jaren ze ventig neemt het aantal gestaag toe. De laatste jaren stabiliseert het zich. Het dier ver spreidt zich verder in het westen van het land. Sperwer. Zo'n 3.500 tot 4.000 sperwerpaartjes zijn in 1990 geteld. Deze vogel, ter grootte van een duif, heeft veel geleden van de landbouwvergif en het aantal daalde in de jaren zestig tot zo'n 250 broedparfen. In de jaren vijftig waren er nog twee keer zoveel Boomvalk. Deze cultuurvolger, waarvan er zo'n 2 000 broedpaartjes zijn, verplaatst zich de laatste jaren van het oosten naar het westen van het land. De dieren zijn flexibel en broeden in bos- en heidegebieden en in hoogspanningsmasten. Bruine Kiekedief. Deze soort, 1 400 paren, die is aangewezen op rietvelden en moerasge bieden, was in de jaren zestig bijna verdwenen. In de jaren zeventig herstelde ze zich snel. Door het in cultuur brengen van natte gebieden in de IJsselmeerpoïders, is echter van toe name geen sprake meer Wespendief. Het aantal broedpaartjes wordt geschat op zo'n 700. Het dier komt vooral voor in de bossen, op de Veluwe en in Drente. Er is sprake van een gestage toename, hoe wel de aantallen vroeger mogelijk te laag zijn geschat. Blauwe en Grauwe Kiekedief. Deze soorten zijn zeldzaam. Zo'n 150 paartjes blauwe kie kendieven broeden vrijwel uitsluitend op de Waddeneilanden en doen het daar goed. De 25 paartjes grauwe kiekendieven broeden alle in Oostgroningen. Ze komen vooral voorop de 800 hectare grond die daar door tussenkomst van het ministerie van landbouw zijn Wouw. De rode en de zwarte wouw broeden nauwelijks in Nederland. In Twente leven niet meer dan enkele rode wouwpaartjes. Van de zwarte wouw is in 1984 slechts één mis lukte broedpoging geregistreerd. Slechtvalk. Deze soort maakt nesten in bossen, op de grond en op de rotsen, en is nage noeg uitgestorven. Slechts één paar broedt in Nederland en wel op de Claus-elektriciteits centrale in Limburg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7