Noren blijven buiten EU „Nu minder belasting en straks meer pensioen? Dat wil ik ook!" Vloskou dreigt opstandig rsjetsjenië met ingrijpen Buitenland Pyrrusoverwinning Vlajor in Lagerhuis Noors 'nei' tegen EU geen rampmaar wel een gemiste kans Seriemoordenaar Dahmer in gevangenis VS gedood Vliegen naar Spanje weer normaal Sanguinetti president Uruguay JNSDAG 29 NOVEMBER 1994 DPA Deutsche Pre Independent IPI ANP Algemeen f associeerde Pers Dien' RTR Reuter UPI1 pit-Rusland partner NAVO iinsk Wit-Rusland heeft gisteren het licht op groen gezet voor loetreding tot het Partnerschap voor de Vrede van de NAVO. Op Tadzjikistan na hebben nu alle voormalige Sovjet-republieken an Sun medewerking aan het NAVO-programma voor het voorma- Yanige Oostblok toegezegd. Wit-Rusland wordt het 24ste Oost- ia Europese land dat bereid is militair en politiek samen te werken esl°Vt de NAVO. ia BI kantt ejEU heft wapenembargo Syrië op hap IjRUSSELDe Europese Unie heeft gisteren het acht jaar oude wa- lelofpenembargo tegen Syrië opgeheven. Dit tot woede van Israël, evesflat de maatregel een fout noemde. De sancties werden in 1986 'een,ingesteld na beschuldigingen dat Syrië was betrokken bij een nadepoging explosieven in een El Al-vliegtuig te smokkelen. De terro- id kfistische actie kon worden verijdeld, ad ec ToTurkse minister treedt af RtTc*NKARA Turkse minister van buitenlandse zaken Mümtaz iden<f>°ysa^ is gisteren afgetreden. Premier giller heeft het ontslag TS j^anvaard. De sociaal-democraat Soysal, die pas in juli was aan een getreden, trachtte als minister van buitenlandse zaken het beeld staman Turkije in de internationale gemeenschap te verbeteren. te Maar zijn pogingen vielen bij de conservatieve coalitiegenoot, »tstg^'e een harde aanpak van het Koerdische probleem voorstaat, )it tep'et 'n g°e(ie aarde, a op '^VVeduwe Honecker wil naar Noord-Korea ing ^onn De weduwe van de voormalige Oostduitse leider Erich arroHonecker wil haar vrijwillige ballingschap in Chili beëindigen en tk> de rest van haar leven doorbrengen in Noord-Korea. Dat heeft lulia^et Duitse weekblad Der Spiegel gisteren gemeld. Margot 10- 4lonecker, voormalig minister van onderwijs in de DDR, is onge- eneilukkig in Chili sinds het overlijden van haar echtgenoot. Dat ^erz(Wordt nog verergerd doordat haar dochter, die met een Chileen rï-, is getrouwd, problemen met haar huwelijk heeft, aldus het blad. dit e :n v Communisten vormen regering Nepal ((AThmandu De regerende Nepalese Congrespartij heeft giste- l-kanj-en voor de oppositiebankjes gekozen en daarmee de weg gepla- 2rt weid voor een communistische minderheidsregering. Een woordvoerster van de partij, Tara Nath Bhat, zei dat besprekin- srsk^en van de Congrespartij met leiders van de communisten en de ponarchisten over de vorming van een coalitieregering waren '^•afgebroken. Aangezien krachtens de grondwet de grootste poli- tieke partij als eerste het recht van regeringsformatie heeft,'Zal (coning Birendra thans de communisten met de formatie belas- Meer ruimte voor vrouwen in CDU pONNDe Duitse regeringspartij CDU heeft gisteren besloten pm in de toekomst ten minste eenderde van de politieke amb ten aan vrouwen toe te bedelen. Bondskanslier Kohl, die giste ren werd herkozen als partijvoorzitter van de christen-democra ten, wierp zijn volle gewicht in de strijd om het voorstel te steu nen. De CDU heeft van alle partijen de minste vrouwen in het parlement, een kleine veertien procent. Dat steekt schril af bij fiet percentage van de milieupartij de Groenen: bijna zestig pro- bent van Bondsdagleden is vrouwelijk. iclit Conservatieven deserteren )nden cees van zweeden drrespondent ie Britse premier Major heeft Isteravond het vertrouwen ge regen van het Lagerhuis. Maar fe prijs die hij voor die over- (inning moest betalen, was bog. Acht leden van zijn eigen onservatieve Partij onthielden jch van stemming. De acht 'dissidenten' zijn anochtend uit de Conservatie- b Lagerhuisfractie gestoten. Imdat die fractie een absolute ieerderheid van veertien zetels ad, hebben Majors Conserva- pven dus in beginsel hun ieerderheid in het Lagerhuis Brloren. De dissidenten zullen Is onafhankelijke parlements- jden doorgaan. De stemming van gisteravond |ng over een verhoging van de ritse bijdrage aan de 'Europese nie. Met die verhoging had lajor in 1992 ingestemd op de uropese topconferentie in dinburgh. Toen duidelijk werd at enkele tientallen leden van jn eigen partij tegen de verho- 'ng zouden stemmen, besloot e premier een vertrouwens- westie te maken van de stem- ling. Met het dreigement om ver ezingen uit te schrijven als het igerhuis tegen hem zou stem- len, zette Major zijn partijge- oten onder grote druk. Die erd nog opgevoerd met een ieuw dreigement: eventuele bellen zouden uit de Conser- itieve Lagerhuisfractie worden BRUSSEL ALY KNOL In het Noordse kamp in Brussel over heerste afgelopen nacht cynisme, na dat duidelijk was geworden dat Noor wegen de toetreding tot de Europese Unie heeft afgewezen. De Noren ge dragen zich als de Marx Brothers, werd spottend gezegd: 'Wij zijn tegen iedere club die ons als leden zou wil len toelaten'. De toetreding van Noorwegen zou, na Oostenrijk, Finland en Zweden, de slagroom op de Europese taart zijn geweest, maar een ramp is het nei van de Noren niet. Sommigen in Brussel bespeurden zelfs een zekere opluch ting, toen duidelijk werd dat de nee stemmers zouden gaan winnen. Met de Noren zou het aantal Euro-sceptici in de Europese Unie flink zijn geste gen, geloofden ze. Dat gevaar was nu in elk geval geweken. De Noren blijken domweg geen be hoefte aan de Europese Unie te heb ben. Financieel zijn zij nog jarenlang verzekerd van hun aanzienlijke olie- en gasinkomsten. Op veiligheidsge bied hebben ze, anders dan Oosten rijk, Finland en Zweden, de NAVO achter zich staan. Of de Noorse indu strie er zo ongeschonden vanaf komt, is echter een andere vraag. In Noorse industriële kringen vreest menigeen negatieve gevolgen van de uitslag van het referendum. Voor vele industrieën kan het nu aantrekkelijk worden om hun geld elders, op de Eu ropese binnenmarkt, te investeren. De Zweedse en daarmee nu de Eu ropese grens is tenslotte heel dicht bij. Die grens op zichzelf zal al een probleem gaan vormen. De duizen den kilometers lange Zweeds-Noorse scheidslijn is zeker niet gemakkelijk te controleren. Noorwegen is ineens een vreemde 'schil' om de Europese Unie heen geworden. Hoe dan ook is het een tegenslag dat met het Noorse 'nee' het traditionele, vooruitstrevende Noordse blok is doorbroken. De Nederlanders, Denen en Duitsers, die al jarenlang streven naar een betere Europese milieuwet geving en meer democratische con trole over het doen en laten van de ministerraden, hadden best wat meer steun uit het noorden kunnen gebrui ken. De Scandinaviërs en Finnen hebben sinds de uitbreidingsonderhandelin gen van dit voorjaar mee aan tafel ge zeten in Brussel en meegepraat. Daar bij is het in elk geval de Duitsers al duidelijk geworden dat, om welk on derwerp het ook ging, de Noordeuro peanen 'ons nader zijn dan de Fran sen en de Britten', zoals een Duitse ambtenaar in Brussel het onlangs uit drukte. Ook de Duitse voorzitter van het Eu ropees Parlement, Klaus Haensch, en de Nederlandse Euro-Commissaris Hans van den Broek, die de uitbrei dingsportefeuille van de Unie beheert, prezen in de afgelopen maanden re gelmatig de democratische deugden van de Noordeuropeanen. Ze spraken over 'een frisse wind uit het noorden', over meer openheid en minder ach terkamertjespolitiek. De Zweden en de Finnen zullen ongetwijfeld hun 'Scandinavische kaart' uitspelen, maar ze hadden met de Noren erbij nog net iets sterker gestaan. Financieel gezien is het Noorse 'nee' ook ongunstig voor de Europese Unie. Net als de andere drie toetreders zou Noorwegen een zogeheten netto-be taler aan de Europese Unie worden. De begroting van de HU zou er met de Noorse bijdrage flink op vooruit zijn gegaan, wat onder meer met het oog op de toekomstige uitbreiding met de landen uit Midden- en Oost-Europa geen overbodige luxe is. Een tegenvaller is ten slotte dat de so ciale politiek van de Europese Unie nu niet de grote doorbraak zal maken, waarop velen hadden gehoopt. Ook op dit gebied waren alle ogen op Noord-Europa gericht. Met de Noren erbij zou die sociale politiek wellicht net dat duwtje hebben kunnen krijgep die nodig was. Het Noorse nee mag dan geen ramp zijn voor de Europese Unie, het is wel een gemiste kans. De Noren hebben zich gisteren in een referendum in meerderheid uitgesproken tegen toetreding tot de Eu ropese Unie. Premier Gro Harlem Brundtland, fervent voorstandster van het EU-lidmaatschap, erkende van ochtend haar nederlaag. OSLO Rtr-DPA-AFP „Wij hebben steeds gezegd dat wij de uitslag van de raadple ging zullen respecteren. Het komt er nu op aan dat de rege ring de nationale belangen door nauwe contacten met andere landen zo goed mogelijk behar tigt, aldus een teleurgestelde Brundtland voor de Noorse te levisie. Na telling van 96,5 procent van de stemmen was het ver schil tussen ja- en nee-stem mers niet meer te overbruggen. De tegenstanders behaalden 52,5 procent. In sommige re gio's in het dunbevolkte noor den bleek meer dan 70 procent van de overwegend agrarische bevolking tegen toetreding tot de EU. Uit onderzoek blijkt ver der dat de Noorse vrouwen in grote meerderheid het EU-lid maatschap afwezen. De voorstanders bleven op 47,5 procent steken. Zij bereik ten alleen in Oslo en de relatief dichtbevolkte omgeving rond de hoofdstad een meerderheid. In andere steden, zoals Bergen en Stavanger, was er een onver wachte overwinning voor de nei -stemmers. De ^uitslag betekent een her haling van de uitkomst van een volksreferendum over Europa in 1972. Toen wezen de Noren eveneens het voorstel van hun regering af om toe te treden tot de Europese Gemeenschap. De overwinning van de tegenstan ders is nu echter iets kleiner dan die van 22 jaar geleden, toen 53,5 procent van de Noorse kie zers nee zei. De uitslag betekent een per soonlijke nederlaag voor pre mier Brundtland. De Noorse politica betoogde steeds dat af wijzing van het EU-lidmaat schap tot isolatie leidt. Ondanks de negatieve uitslag wil de mi nister-president, die een soci aal-democratische minder heidsregering leidt, verder rege ren. De leidster van de nei-cam- pagne, voorzitter Anne Enger Lahnstein van de behoudende Centrumpartij, reageerde ver heugd op haar succes. „Dit is een grote dag voor Noorwegen. We hebben nee tegen de Unie gezegd, maar ja tegen samen werking met heel Europa", al dus Lahnstein op het feest van de nee-stemmers in Oslo. Zweden en Finland toonden zich teleurgesteld over het be sluit van hun buren. Door de Noorse afwijzing wordt de on derlinge samenwerking van de Noordse landen moeilijker, ver wachtte de Finse premier Esko Anne Enger Lahnstein, leidster van de 'nee' campagne, met premier Brundtland (rechts) tijdens een televisiedebat na afloop van het EU-re- ferendum. FOTO AP Aho vanmorgen. Volgens de vergroot. Ook in Den Haag is te- Zweedse premier Ingvar Carls- leurgesteld gereageerd op het son had een Noors ja de Scan- Noorse besluit, dinavische invloed in de EU gezet. De meeste rebellen zwichtten voor de 'chantage', zoals een van hen het noemde, en stemden voor Major. Acht hielden echter vol. AJs Major weigert hen weer tot de fractie toe te laten, kan daarmee hun loopbaan ten einde komen. Hoewel zij technisch nog lid zijn van de partij, zouden zij bij de volgende verkiezingen niet namens de Conservatieven kan didaat kunnen worden gesteld voor een Lagerhuiszetel. Major won de stemming gis teravond met 330 tegen 303 stemmen, een grotere marge dan verwacht. Dat kwam door dat een aantal kleinere partijen, zoals de Ulster Unionist Party, hem steunde. Tony Marlow is een van de Conservatieven die Major de oorlog hebben verklaard. Eerder dit jaar eiste hij al het aftreden van de premier, en hij zou be trokken zijn bij pogingen om Major deze week via een paleis revolutie te lozen. De rebellen hebben tot morgenmiddag de tijd om de handtekeningen van 34 Conservatieve Lagerhuisle den te vergaren voor een kandi daat die dan in de ring mag tre den voor het titelgevecht met Major. Zo kwam ook de vorige Conservatieve leider, Thatcher, vier jaar geleden aan haar ein de. Het lijkt echter twijfelachtig of de rebellen het vereiste aan tal handtekeningen kunnen ver zamelen, als die van de acht dissidenten niet langer meetel- Barcelona Op Schiphol waren honderden passa giers gisteren de dupe van de staking van het Iberia- personeel in Spanje. De staking was gericht tegen het voorgenomen ontslag van duizenden medewer kers van de verliesgevende Spaanse nationale lucht vaartmaatschappij. Omdat Iberia-grondpersoneel ook bijna alle buitenlandse vluchten op Spaanse luchthavens afhandelt, was het luchtverkeer van en naar Spanje helemaal in de war. Bonden en directie bereikten een compromis, zodat vandaag weer wordt gevlogen, zij het soms met veel vertraging. De Ibe- ria-salarissen gaan met 8 procent omlaag en van de 24.000 banen verdwijnen er 3.500. Passagiers van de zeer weinige vluchten die gisteren doorgingen, moesten zelf met hun bagage sjouwen, zoals deze foto uit Barcelona toont. Vier vluchten naar Spanje die de KLM gisteren annuleerde, worden vandaag in gehaald. Transavia stelde gisteren twee vluchten naarTenerife uit. Ook deze worden ingehaald. FOTO REUTER CUSTAU MACARINO WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Jeffrey Dahmer, een van Ameri- ka's meest beruchte seriemoor denaars, is gisteren zelf in de gevangenis van Portage in de staat Wisconsin aan zijn einde gekomen. Dahmer, die een le venslange gevangenisstraf uit zat voor de moord op zeventien jongens en mannen, werd tij dens het schoonmaken van WC's aangevallen en gedood door een andere gevangene. Dahmer is een van de meest gruwelijke moordenaars uit de Amerikaanse misdaadgeschie denis. tfij bekende in 1992 dat hij sinds 1978 zeventien jonge mannen in Wisconsin en Ohio had vermoord. Hij pikte hen op in homobars, winkelcentra en openbare gelegenheden, lokte ze naar zijn appartement, waar hij seks met hen bedreef en daarna vermoordde. In een aantal gevallen had hij ook seks met de lijken. Vervolgens sneed hij de licha men in stukken. Toen de politie hem in 1991 arresteerde, nadat een slachtoffer had weten te ontvluchten, werden in en on der zijn appartement skeletde- len gevonden. In het diepvries- vak van zijn koelkast lagen li chaamsdelen van de jongeman nen. De 34-jarige Dahmer, die werkte in een chocoladefabriek, bekende stukken van zijn slachtoffers te hebben gegeten. Bij zijn bekentenis verklaarde hij zich krankzinnig, maar in ja nuari 1993 werd hij voor vijftien moorden toerekeningsvatbaar verklaard en tot levenslang ver oordeeld. In een TV-interview vanuit de gevangenis zei hij be gin dit jaar nog steeds aandrang tot doden te hebben. Hij be schreef toen in details hoe hij zijn slachtoffers had vermoord. Dahmer had maar beperkt con tact met andere gevangenen. Het was niet de eerste keer dat Dahmer, die zijn eerste moord pleegde toen hij 18 jaar was, in de gevangenis werd aangevallen. In juli van dit jaar probeerde een medegevangene hem in de gevangeniskapel al met een scheermes de keel door te snijden, maar Dahmer kwam er met lichte verwondingen vanaf. Gisteren werd hij zwaar aan het hoofd gewond door zijn aanvaller. Ook een medegevan gene raakte gewond. MONTEVIDEO AFP-DPA Istanbul in kou ANKARA Rtr Miljoenen inwoners van de Turkse metropool Istanbul moeten in de kou zitten. We gens de enorme smog verbood het stadsbestuur vandaag het gebruik van kolengestookte ver warmingen. De luchtvervuiling in Instanbul is de afgelopen ja ren enorm toegenomen. De au toriteiten slaagden er tot nu toe niet in paal en perk te stellen aan de verbranding van steen kool van mindere kwaliteit. oskou hans geleunse )RRESPONDENT e Russische president Jeltsin heeft vandaag ge- reigd troepen te sturen naar de rebelse Kau- isus-republiek Tsjetsjenië, waar een burgeroor- g woedt. In een door het persbureau Tass ver- ireide verklaring geeft Jeltsin de republiek, die ch in 1991 eenzijdig onafhankelijk verklaarde, uur de tijd om een eind te maken aan onder- ige gevechten en alle gevangenen vrij te laten. Als Tsjetsjenië dit ultimatum negeert, zal Jeltsin 2 staat van beleg in de republiek afkondigen en net alle middelen die onze staat ter beschikking :aan een einde maken aan het bloedvergieten en t leven en de rechten van Russische burgers eschermen'. Om dat laatste gaat het. Afgelopen zondag na- len troepen van de Tsjetsjeense dictator Doe- ajev zeventig Russen gevangen. Doedajev dreig- e hen te executeren wanneer Rusland niet zou iegeven dat het om Russische militairen gaat. "talgens hem zijn de militairen reguliere Russi sche soldaten, die met de oppositie tegen Doe dajev meevochten. Moskou ontkende dit. Volgens defensieminister Gratsjov zouden het hoogstens 'huurlingen' kunnen zijn. Volgens het Doedajev-bewind is het te danken aan steun van Russische tankeenheden dat de oppositie, waarin de voormalige Russische parle mentsvoorzitter Roeslan Chasboelatov een voor name rol speelt, de hoofdstad Grozny kon bedrei gen. Zondag werd een aanval afgeslagen. De op positie gaf daarna toe niet over voldoende militai re kracht te beschikken om Doedajev te kunnen verdrijven. Directe interventie in het bergachtige Tsjetsje nië, een republiek met één miljoen inwoners, is voor Moskou een nachtmerrie. Defensieminister Gratsjov zei gisteren dat een aanval van een luchtlandingsdivisie genoeg zou zijn om Doe dajev op de knieën te krijgen. Maar militaire ex perts bestrijden dat. Zij menen dat Russisch mili tair ingrijpen een verzoening tussen Doedajev en verschillende oppositieleiders zal veroorzaken en voorspellen een langdurige guerrilla-oorlog. Een thuisbankier vraagt nu een offerte aan. betaalt u maandelijks een v£ premie waarbij een aanvuller koopsomstorting ook tot de i (jeld opzij zetten voor later en daar nu al fiscaal profijt van hebben. Dat kan bij de Postbank op twee aantrekkelijke manieren. Met een Postbank Koopsompolis en een Postbank Privé Pensioen. In beide gevallen is de maximale aftrekpost per persoon f 5.496,- en f 10.992,- voor gehuwden. Bij een Koopsompolis betaalt u één malig een bedrag. De Postbank garandeert u een kapitaal dat aan het einde van de loop tijd wordt omgezet in periodieke uitkeringen (de lijfrente). In het geval van een Privé Pensioen mogelijkheden behoort. Het ren- E| dement is dan wat hoger dan bij lg een éénmalige Koopsompolis. Welke vorm het beste bij u j past, kunt u lezen in een over/ich- telijke folder. Iedereen die minder belasting wil betalen en later meer financiële armslag wil, doet er verstandig aan om vrijblijvend de folder en een offerte aan te vragen bij Klantenservice Verzekeringen. Het telefoonnummer is -) (020) 6 814 814. POSTBANK Een beter pensioen regel je gewoon bij de Postbank. Het voormalige Uruguayaansc staatshoofd Julio Sanguinetti is in de verkiezingen die het afge lopen weekeinde werden ge houden, voor de tweede keer tot president van zijn land gekozen. Met meer dan 95 procent van de stemmen geteld ging zijn li berale Colorado-partij gisteren aan de leiding. Volgens de voorlopige uitslag heeft de Colorado-partij 31,36 procent van de stemmen be haald. Dat is ruim één procent meer dan de conservatieve Na tionale Blanco-partij van de ver trekkende president Luis Alber to Lacalle behaalde. Een sa menwerkingsverband van link se partijen zou op ruim 29 pro cent van de stemmen uitko- Sanguinetti, een 58-jarige ad vocaat, was eerder president van 1985 tot 1990. Hij werd in 1984 gekozen, nadat democrati sche verkiezingen het einde van een militaire dictatuur van elf jaar hadden gemarkeerd. De eerste jaren van zijn bewind werden gekenmerkt door een sterke economische groei, de terugkeer van Uruguay in inter nationale instellingen en het herstel van de burgerlijke vrij heden. Aan het einde van zijn ambts termijn ontstond echter veel be roering toen het parlement am nestie verleende aan militairen die zich tijdens de dictatuur schuldig hadden gemaakt aan ernstige schendingen van de mensenrechten. Brand in disco eist 233 doden PEKING Rtr-DPA-UPI Een enorme brand in een dans hal in het noordoosten van Chi na heeft aan 233 mensen het le ven gekost, zo meldde het Dag blad van Liaoning vandaag. Doordat er maar één uitgang was, konden slechts enkele be zoekers aan de vlammenzee ontsnappen. De brand brak zondagmiddag uit in een privé-discoteek te Fuxin in de noordoostelijke pro vincie Liaoning. Op het mo ment van de ramp was het danslokaal stampvol. Er waren geen nooduitgangen, zodat de aanwezigen slechts door een kleine deur konden vluchten. Slechts 16 mensen konden door de brandweer worden gered. Volgens de radio was de brand pas na zes uur onder controle. De meeste slachtoffers zouden aan rookvergiftiging zijn bezweken. Volgens een eer ste onderzoek is de ramp te wij ten aan slechte bekabeling, waardoor kortsluiting ontstond. Er zouden teveel kabels, mu ziek- en lichtinstallaties in de donkere ruimte zijn gepropt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5