Leidsch Dagblad 'Gijzeling in Bosnië ten einde' Groen licht voor rijksweg 11-oost Meebrullen met De Leeuwekoning.' Partijleider Janmaat waarschuwt Leids hotel voor CD-vergadering 1 BEL: 071-128030 Dit jaar geen 3M-prijs Noren vieren feest Hockeyteam bereikt halve finale WK Hoofddoekjes met coltrui mogen wèl Hoefsmid is topsporter GOED NIEUWS ^INSDAG 29 NOVEMBER 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40633 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 fj )uivelsuitdrijving 2 Justitie heeft vier men- tm5 sen, onder wie een ge bedsgenezeres, opgepakt lkel foor een uit de hand gelo- len duivelsuitd rijving. Nog geen abonnee Major redt 't 5 Premier Major kreeg de meerderheid van het Lagerhuis achter zich, maar blijft zitten met brok ken in zijn eigen partij. Je fok Blauwhelmen zouden mogen vertrekken de gijzeling van Nederlandse en andere VN-militai- :en in Bosnië lijkt spoedig een einde te komen. Die con- jn ^lusie kon vanochtend worden getrokken uit de woorden et dl/an de vice-president van de zelfuitgeroepen Servische Dufepubliek Serbska in Bosnië. Rond het middaguur stond <vas ichter nog niet vast dat de Bosnische Serviërs de blauw- e 5~lelmen hadden laten gaan. Kunstbeurs yy —j Leidse kunstschilder I Martin van Dijk trotse exposant op inter nationale kunstbeurs in de Duitse stad Keulen. Betrapt /i q Elf Chinese sporters, I onder wie acht zwemmers, zijn onlangs bij de Aziatische Spelen be trapt op doping. sniARAJEVO-ZAGREB dienstplichtigen die momenteel in Bosnië zijn de kans moeten krijgen om vervroegd naar Ne derland terug te keren. Volgens de bonden zijn de risico's in Bosnië zodanig toegenomen dat de militairen hun deelname aan de VN-operatie moeten kunnen heroverwegen. Intussen zetten de Servische belegeraars van de Bosnische plaats Bihac hun aanvallen voort. Ze beschieten de stad ;e ha -10 a)e vier VN-konvooien die sinds Maraaterdag in Bosnië worden vast gehouden in Servisch gebied, tijn vrij om te gaan. Hun 'gijze- maflng' berustte op een misver- vuiitand. Dat heeft de vice-presi- e zeient van de Servische republiek Me$erbska in Bosnië vanochtend layroeg meegedeeld. ,,Het was hhooit de bedoeling VN-opera- g nities te verstoren", zo heeft vice- rvarë>resident Koljevic volgens eert' vanuit de buitenwijken, zonder lstoiyN-zegsman verklaard. verder op te rukken. Volgens de De crisisstaf van de land- VN-commandant in Bosnië, ge- (nacht in Den Haag kon het be- neraal Rose, kan dat betekenen richt vanochtend nog niet offi- dat de Serviërs tijd proberen te bieel bevestigen. Een woord- winnen om zich te hergroepe- Coerder van de Verenigde Na- ren voor een nieuwe confronta ties in Sarajavo zei echter, dat tie met de resten van het mos- pe VN erop vertrouwt dat de ge- lim-leger in de enclave, gijzelde blauwhelmen nog van- De secretaris-generaal van de laag hun bestemmingen zullen VN, Boutros Boutros-Ghali, be- tereiken. Onder de 153 vastge- zoekt morgen Sarajevo. Het is open VN-militairen zijn 90 Ne- de bedoeling dat hij praat met tlerlanders, onder wie één uit de Bosnische president Izetbe- Leiden. govic en met de Bosnisch-Servi- j De soldatenvakbonden sche leider Karadzic. PlVNM en WDM vinden dat OSLO» Noorwegen heeft zich in een referendum uitgesproken tegen toetreding tot de Europese Unie. Premier Gro Harlem Brundtland, fervent voorstandster van het EU-lidmaatschap, heeft vanochten haar nederlaag erkend. De tegenstanders vierden gisteravond in de straten van Oslo hun overwinning. Zie verder pagina 5: Noors 'nei' geen ramp, wel een gemiste kans. foto reuter Tweede Kamer onderzoekt HSL-variant SYDNEY iOETERWOUDE ANNEMIEK RUYGROK De grootste muziekprijs van Nederland, het 3M-Muzieklau- eaat, wordt dit jaar niet toege- cend. De in Zoeterwoude geves tigde firma 3M Nederland be raadt zich of zij de prijs, waar mee een bedrag van 100.000 gulden is gemoeid, ooit nog wel :al toekennen. De firma is tot de conclusie gekomen dat een cultuurprijs van deze omvang 1994 niet langer uniek is. een inflatie op dit gebied, vas gewoon niet opvallend meer", aldus eén woordvoerster 3M. Daarmee doelt zij op de AKO-Literatuurprijs, de Li- bris-prijs en de prijs van het Prins Bernhardfonds ook hoge bedragen zijn ga- moeid. Op de waag of 3M ge woon geen geld meer heeft te besteden, is het antwoord ont kennend: „We oriënteren ons op nieuwe sponsormogelijkhe den in de culturele en maat schappelijke sector." De prijs, die jaarlijks in de Leidse Pieterskerk werd uitge reikt, is achtereenvolgens toege kend aan de altviolist Henk Guittart, de componist Theo Loevendie, barokmusicus Ton Koopman, concertorganisator Jan Zekveld, hoboïst Bart Sch- neemann, dirigent Reinbert de Leeuw en componist Louis An- driessen. Een meerderheid van de Twee de Kamer is enthousiast over het idee om de hoge-snelheids- trein gedeeltelijk over oud en gedeeltelijk over nieuw spoor naast de bestaande rails te laten flitsen. Dit bleek gisteren tijdens het overleg over het Meerjaren programma Infrastructuur en Transport (MIT). Het parlement wil de variant, die is uitgedacht door de Tech nische Universiteit (TU) in Delft, dan ook laten meewegen in het uiteindelijke besluit over de aansluiting van Nederland op het internationale.snelspoor. Minister Jorritsma (verkeer) gaat nog niet zo ver. Ze wil in alle rust bekijken of het Delftse idee een serieus alternatief is voor het plan om een nieuwe lijn door het Groene Hart te trekken. In januari hoopt ze daar uitsluitsel over te kunnen geven. Volgens de Delftse onderzoe kers hoeft een aanpassing van het huidige net (op delen met weinig bebouwing van vier naar zes sporen) niet duurder uit te pakken dan een geheel nieuwe lijn. Bovendien geeft het ook de Haagse regio een aansluiting op de hoge-snelheidslijn (HSL). Gemeenten in het Groene Hart waren al eerder enthousiast over het plan, omdat het hun grondgebied ontziet. Het Nederlands hockey-elftal heeft de halve finales van het WK in Sydney bereikt. De titel verdediger verzekerde zich van daag van een plaats bij de laatste vier door de overwinning met 4-2 (3-1) op Zuid-Korea. Floris Jan Bovelander nam drie doelpunten voor zijn rekening. „Nederland is het beste elftal op dit WK", zei de Zuidkoreaan- se coach Kim Sang Ryal. Hij was de tweede die tot deze uitspraak kwam. De Indiase coach D'Sou- za kwam, na de nederlaag van zijn ploeg tegen Duitsland (1-2), ook tot die conclusie. „Duits land speelt gedegen, Nederland groots." Het gaat goed met het Neder lands hockey-elftal. De ploeg bleef vandaag voor de 25e op eenvolgende keer ongeslagen. Het elftal oogt fit, is gezond en weet op de belangrijke momen ten te scoren. „We leveren een imposante reeks wedstrijden af', zei coach Oltmans. „De ploeg gaat daarmee heel goed om. Dat moeten de jongens nog een week volhouden." Zijn werk bestaal er vooral uit de spelers scherp te houden. „Dat is een wisselwerking", al dus Oltmans. „De cohesie is goed. Bovendien telt deze ploeg heel ervaren jongens. Delissen, Bovelander, Van den Honert en Brinkman hebben alles al eens meegemaakt. Zij weten hun er varingen heel goed over te brengen op de jongere spelers, die kwetsbaarder zijn." Belastinginspectie nioet 'absurde' posten weigeren DEN HAAG GPD Pistolen, pitbulls en andere 'be roepskosten' van criminelen zijn niet langer aftrekbaar voor de belastingen. De belastingin specteur moet dergelijke, vol gens de Kamer 'absurde' aftrek posten, voortaan weigeren. Dat heeft staatssecretaris Vermeend van financiën gisteren laten we ten in antwoord op kamervra gen. Als het optreden van de be lastingdienst onvoldoende helpt, wordt er met nieuwe re gelgeving ingegrepen, belooft de staatssecretaris. De kwestie werd vorige week weer actueel, toen in een TV-uitzending werd getoond dat een hasjhandelaar met succes de aanschaf van een revolver, een pitbull en een tele- foonscrambler (tegen afluiste ren) van de belasting had afge trokken. Woordvoerders van CDA, WD en D66 snelden naar de griffie om hun verontwaardi ging („bizar, absurd, onaan vaardbaar") in kamervragen vast te leggen. Drie jaar geleden had de Tweede Kamer er bij staatssecretaris Van Amelsvoort ook al eens op aangedrongen deze mazen in de wet te dich ten. Van Amelsvoort greep ech ter niet in, waarop de Kamer verzuimde nog eens aan de bel te trekken. Samen met minister Sorgdra- ger van justitie gaat Vermeend ook bekijken hoe rond de 'pluk ze-wetgeving' (het afpakken van crimineel verkregen vermogen) voorkomen kan worden dat cri minelen kosten in rekening brengen. Pagina 2: Paal en perk aan af trek pitbull en revolver. HET WOORD IS AAN Carmen Sylva Sommige ouders verwijten hun kinderen dat dezen slecht zijn op gevoed. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK NATUUR EN MILIEU PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen Later wat zon Wolkenvelden en in de nacht en ochtend kans op mist. Vooral in de middag hier en daar zon. Droog Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden. Meer vrijspraak DEN HAAG ANP Een coltrui onder een aan de achterzijde vastgeknoopt hoofddoekje. Dat compromis hebben de gemeente Vlaardin- gen en de Turkse moslim Fidan bereikt in het conflict over het dragen van een hoofddoekje tij dens de gymles. De Vlaardingse Openbare Scholengemeen schap (VOS) zaJ de twee doch ters van Fidan niet van school sturen. De meisjes mogen tijdens de gymles hun hoofddoekjé blijven dragen. Strak geknoopt, tot net onder de oren. De hals en de nek, die (in de uitleg van Fidan) volgens de koran bij meisjes vanaf 12 jaar ook moeten wor den bedekt, .zijn verborgen on der de coltrui. Daarmee wordt volgens de school voldaan aan de veiligheidseisen. Het compromis werd bereikt onder druk van staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) en na koortsachtig overleg in het stad huis van Vlaardingen. De wet houder, die tot en met gis terochtend nog dreigde de meisjes van school te sturen, was 'blij' met de oplossing, net als rector C. van Dalen. Ook Fi dan was tevreden. Minister start tracé-studie DEN HAAG/ALPHEN A agrarische oplei dingscentrum De Groene Welle in Zwolle dit schooljaar is ge start. foto anp cor mulder De Tweede Kamer heeft zich gisteren uitgesproken voor een snelle aanleg van rijksweg 11 - oost tussen Alphen en Bodegra ven. In een motie vroeg het WD-kamerlid Verbugt vanwege de verkeersveiligheid en leef baarheid dit gedeelte van de rijksweg in de plannen op te ne men. Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat is hiertoe bereid. Alle fracties pleitten gisteren tijdens de begrotingsbehande ling van het Meerjarenplan In frastructuur en Transport (MIT) voor de aanleg van dit meest oostelijke stuk van rijksweg 11 Het gedeelte tussen de A4 bij Leiden en Alphen is gedeeltelijk aangelegd en komt voor de eeuwwisseling gereed. In de laatste begroting van verkeer en waterstaat werd bovendien tachtig miljoen gulden gereser veerd voor de aanleg van het Gouwe-aquaduct. Daarmee was een laatste grote hindernis voor het afmaken van rijksweg 11- oost van de baan. Desondanks toonde Jorritsma zich gisteren aanvankelijk te rughoudend over het realiseren van het laatste stuk. „Dit wegge deelte is geen hoofdtransport-as en geen achterlandverbinding. Om die redenen komt het niet voor rijkssubsidie in aanmer king. Maar uit oogpunt van ver keersveiligheid wil ik er nog wel eens naar kijken", aldus Jorrits ma in eerste instantie. De ka merleden hadden de minister er al op gewezen dat dit wegge deelte een van de gevaarlijkste provinciale wegen van Neder land is. Pagina 15: Blij met aandacht voor rijksweg. Een steeds groter aantal strafza ken eindigt in vrijspraak. Vorig jaar gebeurde dat 3.600 maal. Dit komt neer op 4,5 procent van het totaal aantal door tie rechter afgedane strafzaken. In 1980 eindigde nog maar 3 pro cent in vrijspraak. Uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag heeft gepubliceerd blijkt dat bij veel voorkomende delicten, zoals rijden onder in vloed en inbraak, het aantal vrijspraken is toegenomen. Vooral voor het rijden onder in- vloed noemt het lts dat op merkelijk, omdat de wijze van opsporing (heterdaad betrap pen) en de beschikbare techni sche hulpmiddelen een garantie lijken te bieden voor een suc cesvolle vervolging. Ixridsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i |a, dat is goed nieuws DUvS neem ik i nu een abonnement. Ulbert Heijn geeft een leuke mini meezing cd/mc weg :.w.v. 12.95", met vijf prachtige liedjes uit de Walt Disney- llm 'De Leeuwekoning: En als u één ran de onderstaande produkten loopt, krijgt u 'm gratis aan de kassa. Uriel Futur of Ariel Futur Color Jak 2.2 kilo .24:7? 23.99' Vizir Ultra, lavulpak 3 kilo 1299 16.99* Dreft, ilazuurbescherfner flacon 1 kilo 3reft, afwas flacon 750 ml 13.99* s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEIDEN «AAP RIETVELD 'Janmaat himself, zegt bedrijfsleider F. Schohaus van het Leidse motel Het Haag- sche Schouw, heeft hem gewaarschuwd dat er binnenkort een jaarvergadering van de kring Leiden van de Centrumdemocraten bij hem wordt gehouden. „Vandaag is mij de uitnodiging voor de vergadering van de CD toegespeeld. Nu weet ik het zeker." De bedrijfsleider zit met de zaak in zijn maag. „Je krijgt er alleen maar geouwehoer mee." Voorzitter M. Giesen van de kring Leiden reserveerde het zaaltje in het Haagsche Schouw op zijn eigen naam. „Vertrouwend op uw discretie inzake de vergaderplaats, wensen wij u alvast een goede vergadering toe", zo besloot hij de uitnodiging aan de partijleden voor de bijeenkomst van woens dag 7 december. „D'r is een lek", bromt hij, als hij hoort dat de krant en de directie van het motel inmiddels weten welke organisa tie er achter zijn naam schuil gaat. Maar Schohaus zegt dat hij al voor de ontvangst wist, dat de Centrumdemocraten bij hem kwamen vergaderen. „Meneer Jan maat was hier en die vroeg of wij ons er wel van bewust waren dat er een rechts-extre- mistische groepering bij ons kwam verga deren." Of hij de reservering gaat annuleren, zoals hij twee jaar geleden deed toen de rechtse groepering Realisten Nederland in het motel wilde vergaderen, zegt Schohaus niet? „Daar ga ik liever niet op in. Ik hoop dit netjes te kunnen oplossen. Want ik heb hier helemaal geen zin in." Giesen kan zich niet voorstellen, dat lan delijk partijleider Janmaat het motel voor de vergadering van de kring heeft gewaar schuwd. Van onenigheid tussen de landelij ke partijleiding en de kring is volgens de voorzitter geen sprake. „Ik verbaas mij er bijzonder over." Maar hij kan zich evenmin voorstellen, dat de bedrijfsleider iemand anders voor Janmaat heeft aangezien. „Die is toch bekend genoeg van televisie?" Jan maat was niet bereikbaar vi De CD wil op de vergadering een nieuw bestuur kiezen en praten over de kandi daatstelling voor de verkiezing van provin ciale staten. „Wij willen een rustige verga dering waar zaken geregeld worden die je als partij nou eenmaal moet regelen", zegt Giesen. „Wij willen geen herrie." Twee concerten Rolling Stones PALM BEACH toernee komen The Rolling Stones in juni 1995 voor ze ker t r Ne derland. Hun Voodoo Loun ge Tour doet verrassend ge noeg niet de Kuip in Rotter dam aan, maar wèl De Gof- fert in Nijmegen (op dinsdag 13 juni) en het Limburgse Landgraaf, op het terrein van Pinkpop (zondag 18 juni). De voorverkoop voor beide Nederlandse concerten start vrijwel zeker volgende week zaterdag. Het Europese deel van de wereldtoernee van de Stones begint op 3 juni in Stockholm, zo werd van nacht door Stones-zanger Mick Jagger in Palm Beach, Florida bekendgemaakt. De rockers van middelbare leef tijd hebben een succesvolle Amerikaanse tour afgesloten en zullen voordat ze naar Eu ropa komen eerst nog optre den in Mexico, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Tel: I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: j Q Per maand automatisch I 29,30) j Per kwartaal via acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/girt Of bel 071-128030 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1