Politie werkt samen met 'beveiligers' Tandartsen komen met abonnement Randstad Verzekeren van huis wordt fors goedkopei Nieuwe klachtenregeling politieregio Hollands Middei Celstraf voor doden pony Bendeleiders gearresteerd Flexibel Leidenaartje valt in de prijzen Ontbreken slaapkamer koningin bedreigt ambtswoning Peper DINSDAG 29 NOVEMBER 1994 975 I chef gert visser, 071 -356439,plv.-chef paul van der kooij, 071 -351 Personeel van beveiligingsbedrijven als parkeercontro- leurs, bewakers van arrestanten of, in opdracht van de politie, aan het fouilleren op vliegvelden. Het uniform van particuliere beveiligers zal steeds vaker te zien zijn. De Vereniging van Particuliere Beveiligingsorganisaties (VPB) ondertekende vandaag een overeenkomst tot nau were samenwerking met de Raad van Hoofdcommissa rissen. Gebruik van wapens en geweld blijft voorbehou den aan.de politie. DEN HAAG GPD De tijd is definitief voorbij dat het uitvoeren van politietaken door anderen wordt gezien als concurrentie of als een inbreuk op de verantwoordelijkheden van de politie, aldus voorzitter J. Brand van de Raad van Hoofd commissarissen. De politie er kent volgens Brand dat samen werking met beveiligingsorgani saties bijdraagt aan een betere veiligheid in de samenleving. Iri de overeenkomst wordt een aantal vormen van samen werking omschreven, dat per regio nader uitgewerkt moet worden. Het gaat uitdrukkelijk niet om een werkelijke over dracht van politietaken. De po litie blijft de rol van de beveili gers sturen en controleren. Toch zal het personeel van particuliere beveiligingsbedrij ven in opdracht van de politie bijvoorbeeld ingeschakeld kun nen worden voor de bewaking van arrestanten of politiebu- reau's. Onder regie van de poli tie kunnen ze verder toezicht houden bij grote evenementen als wielerwedstrijden, of naast de politie optreden als verkeers regelaars. Ook is een ondersteu nende taak bij opsporingsactivi teiten mogelijk, bijvoorbeeld bij de fouillering onder politietoe zicht op vliegvelden. Uitbesteed „Niet het beleid, maar de uit voering wordt uitbesteed", zo legde voorzitter J. Wegstapel van de VPB de overeenkomst uit. Politie en beveiligers verde len de werkzaamheden en bei de partijen stemmen de activi teiten op elkaar af. De beveiligingsdiensten die voor nauwere samenwerking met de politie in aanmerking komen zijn bedrijven die zich onder meer bezig houden met geüniformeerde bewaking, meldkamers, geld- en waarde transporten en dienstverlening. De bestaande samenwerking beperkt zich meestal tot de be veiliging van winkelcentra en bedrijfsterreinen. Als voorbeeld van nauwere samenwerking noemde Wegsta pel de beveiliging van het indu strieterrein in Moerdijk. De po litie stuurt het toezicht, dat wordt uitgevoerd door een be veiligingsbedrijf. De criminali teit op het industrieterrein daal de met tachtig procent. Verder is in een aantal gemeenten een experiment aan de gang, waar bij het parkeertoezicht is uitbe steed aan particuliere beveili gers. Groot kankercentrum in Rotterdam Rotterdam Nadat het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam fuseerde met het Sophia Kinderziekenhuis, duurde het nog twintig jaar voordat ze als buren via een overdekte loopbrug bij elkaar in en uit konden lopen. Zo lang hoeft de dr. Daniel den Hoed Kliniek niet te wachten, hopen het bestuur van het acade misch ziekenhuis en de directie van de in kanker gespecialiseer de kliniek. Vandaag zetten ze hun handtekening onder de fusie-overeen komst die leidt tot zowel het grootste academisch ziekenhuis in Nederland, als een groot oncologisch centrum in de havenstad. Belangrijkste doel van de fusie is een goede samenwerking op het gebied van kankergeneeskunde tussen de beide ziekenhui zen èn de medische faculteit van de Erasmus Universiteit. Opnamestop door bacterie den haag Het Haagse ziekenhuis Bronovo heeft tijdelijk een opnanfestop voor de afdelingen hartbewaking en intensive care. Reden is de aanwezigheid van de mrsa-bacterie bij een patiënt die op de afdeling intensive care werd verpleegd. De man was afkomstig van het Westeinde Ziekenhuis. Hij is gisteravond te ruggebracht naar dat ziekenhuis en wordt daar geïsoleerd ver pleegd. Er zijn tot op heden geen nieuwe gevallen in Bronovo ontdekt. Arrestaties na wurgmoorden Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren verdachten aangehouden in twee verschillende wurgmoordzaken. Een 33- jarige Amsterdammer wordt ervan verdacht zijn 27-jarige vrien din te hebben omgebracht. Zij werd zaterdagochtend dood in de badkamer van haar woning in de Sinjeur Semeynstraat gevon den. De vriend zei haar daar dood te hebben gevonden. Een 38-jarige Amerikaan wordt ervan verdacht dat hij een 47-ja- rige landgenoot heeft gewurgd. Deze werd maandagmorgen vroeg gevonden in een hotelkamer in de Utrechtsestraat. De ver dachte was de kamergenoot van het slachtoffer. Toedracht en motief achter beide zaken zijn nog niet bekend. Weer deel van lijk gevonden Amsterdam Twee bouwvakkers hebben gisteren in het IJ in Am sterdam het bovenlichaam van een man aangetroffen. De politie gaat onderzoeken of het bovenlichaam past bij het onderli chaam van een man dat twee weken geleden in water bij de Landsmeerderdijk in Amsterdam-Noord werd gevonden. Dat li chaamsdeel was verpakt in een koffer. I Iet gisteren gevonden bovenlichaam was niet verpakt. Landmijn blijkt struikeldraad Rotterdam Een 'verdacht' voorwerp op het Schouwburgplein in Rotterdam dat maandagmiddag werd gevonden, bleek giste ren geen landmijn maar struikeldraad met een blikje magnesi um. Struikeldraad wordt veelal door militairen gebruikt. Wan neer iemand 's nachts over de gespannen draad struikelt, komt de magnesium tot ontbranding. I let licht verraadt de aanwezig heid van de vijand. Omdat de politie vermoedde dat het om een landmijn ging, werden straten rond het Schouwburgplein afge zet. Eerder in de middag overviel een onbekende man een winkel in bruidsartikelen aan de naburige Lijnbaan. I lij bedreigde het per soneel met een stuk struikeldraad en een blikje en heeft die at tributen waarschijnlijk direct weggegooid na het innen van tach tig gulden buit. Vliegen naar Suriname goedkoper Amstelveen KLM en SLM verlagen met ingang van 1 januari de tarieven voor vluchten tussen Nederland en Suriname. De tic kets worden gemiddeld zo'n tien procent goedkoper, als ook de overheid de verlaging goedkeurt. In april verlaagden beide maatschappijen de tarieven ook al. Toen daalde de prijs voor een retour Paramaribo-Schiphol in het laagseizoen met negen procent en met vier procent voor een vlucht in het hoogseizoen. Een retour met een geldigheidsduur van twee maanden voor het laagseizoen kost vanaf volgend jaar 1799 gulden. Een retour met een geldigheidsduur van zes maanden wordt 13 procent goed koper en gaat 2099 gulden kosten. Prijs stijgt in de grote steden dam, Rotterdam, Den Haag Utrecht wordt dat 287,50 j den. Nationale-Nederlanden grootste verzekeraar in Nee land, heeft voor de nieuwe rieven eenzelfde indeling ge zen als voor de inboedelvei keringen. Ook daarvoor beta grote-stadbewoners meer c mensen in de provincie brand, water- en stormschi en schade door inbraak en d stal. AMSTERDAM GPD Nationale Nederlanden voert een forse verlaging door voor de verzekeringspremie voor huizen in Leiden en omgeving. Die pre mie daalt hier van 1,05 gulden per duizend gulden verzekerde waarde naar 80 cent. Dat past in het beleid van de maatschappij om de opstalverzekering in de vier grote steden duurder te maken en op 'het platteland' goedkoper. In de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Zeeland, de kop van Noord- Holland, Noordoostpolder, Zuidhollandse eilanden en Oost-Gelderland gaat de premie zelfs eenderde omlaag; van 1,05 gulden naar 70 cent. Bewoners van de grote steden gaan 9,5 procent meer betalen. 'In de provincie' kost de op stalverzekering voor een huis met een herbouwwaarde van 250.000 gulden vanaf volgend jaar gemiddeld 175 gulden. In de vier grote steden Amster- Het bedrijf is tradition sterk vertegenwoordigd in grote steden en mikt op kl tenwinst in de regio. Bang stadsbewoners hun verzeker opzeggen, is Nationale-Nec landen niet. In de verzekerin werefd gelden bij veel m; schappijen al tariefverschil per regio voor de auto- en boedelverzekeringen. Overig is volgens het Verbond van zekeraars Nationale-NederlJ den de eerste en vooralsi enige met verschillende opsl premies per regio. - V' utrecht Een van de nieuwtjes op de Internationale vakbeurs voor intensieve veehouderij in de Utrecht Jaarbeurshallen is een nippeldrinksys- teem voor kuiken. Volgens de makers groeien kuikens sneller door het systeem en bereiken eerder hun slachtgewicht. De vakbeurs is tot en met vrijdag geopendfoto anp/frans van der stolk Hulp voor vast jaarlijks bedrag NIEUWEGEIN GPD Geen aanvullende verzekering voor tand artshulp en toch tegen overzichtelijke kos ten bij de tandarts geholpen worden. Dat is het idee achter het abonnement op tand artshulp. De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde (NMT) overweegt dit systeem in te voeren als de tandartshulp straks voor een groot deel uit het ziekenfonds verdwijnt. Het abonnementsysteem is al in 1988 door tandartsen bedacht. Toen dreigde de tand artshulp ook al uit het ziekenfonds te ver dwijnen. „Het tandplan-systeem is destijds als wapen bedacht en het is door een aantal tandartsen ook in gebruik genomen. We denken er over dit systeem weer te active ren als straks blijkt dat er onvoldoende aan vullende verzekeringen worden geboden", zegt voorzitter H. van den Hul. Vooral voor mensen die niet de moeite nemen zich aanvullend te verzekeren kan het volgens de NMT een alternatief zijn. Het abonnementsysteem werkt met tarie ven die oplopen naarmate de gezondheid van het gebit slechter is. Wie een gaaf gebit heeft betaalt weinig, maar een abonnement voor een gebit met veel vullingen en ze nuwbehandelingen, en dus met grotere risi co's, is duurder. Van den Hul weet van een Utrechtse tandarts die het tarief bepaalt op grond van het aantal vullingen. Het abon nement varieert daar tussen 80 en 200 gul den per jaar. Zorgsysteem De tandarts verplicht zich vervolgens om de patiënt met een abonnement te behande len. Voor speciale tandheelkundige hulp, zoals het aanbrengen van een kroon, kun nen aparte afspraken worden gemaakt. Van den Hul noemt het systeem nadrukkelijk een zorgsysteem en geen verzekering. De verzekeraars zijn niet gelukkig met het abonnementsysteem, weet Van den Hul, omdat tandartserf niet mogen optreden als verzekeraars. „Dan is daar even iets wegge zakt, zou ik zeggen. In 1988 namelijk heeft de verzekeringskamer geoordeeld dat dit geen vorm van verzekering is, maar van verzorging. Vergelijk het maar met het schoonmaken van de verwarming, waarbij ook wel eens een kleine reparatie nodig is." De verzekeringskamer vond destijds wel dat gebitsreparatie na een ongeval een kwestie van de verzekering is en niet onder het abonnement mag vallen. De NMT wacht eerst af welke pakketten voor een aanvullende verzekering op de markt komen. De schattingen van het aan tal mensen dat zich niet zal bijverzekeren loopt uiteen van vijftig procent tot tachtig procent. „Dat zijn nogal wat patiënten, want het gaat in totaal om vier miljoen mensen." Als het alternatief noodzakelijk blijkt wil de NMT een promotiecampagne beginnen, gericht op zowel de patiënten als de tandartsen. leiderdorp monica wesseling De politieregio Hollands Mid den heeft een nieuwe klachten regeling voor burgers ingesteld. Binnen een jaar na de gebeurte nis kan iedereen klagen over het politie-optreden. Dat kan ano niem of met naam, mondeling of schriftelijk. Na het indienen van de klacht krijgt de klager een uitnodiging voor een gesprek met de klach tenbehandelaar. Daarna nemen districtschef en burgemeester van de betreffende plaats een besluit over de manier waarop de klacht wordt afgehandeld. Die procedure moet binnen acht weken zijn afgerond. Is de klager het daarmee niet eens, dan kan de klacht wor<| voorgelegd aan de korpsbehe der: burgemeester Goekoop B Leiden. Een onafhankeli klachtencommissie bekijkt klacht dan nogmaals. Is de 1 g£s ger het ook niet met deze i |ll slag eens, dan kan hij de Nal nale Ombudsman aanschrijv jf|| Omdat Goekoop zowel b gemeester van Leiden als kor :?,f beheerder is, kan het voor men dat hij dezelfde kla twee keer onder ogen kri „Dan moet hij een andere opzetten", aldus politievo lichter F. Vergeer. Een folder over de klachten geling ligt binnenkort op elk litiebureau. amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 19-jarige Am sterdammer veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan acht maan den voorwaardelijk. Hij mishandelde afgelopen zomer een po ny, die daarna de dood vond. De straf is conform de eis van de officier van justitie. De Amsterdammer haalde op 23 juli de 15-jarige merrie Ban jer uit de wei in Amsterdam-Noord en bond het dier met tou wen vast aan een boom. De pony werd geslagen en in de anus en vagina gestoken met een stok. Het dier raakte in paniek en hing zichzelf op. De zaak leidde tot grote verontwaardiging op. Ook pistolen Paultje bemoeide zich ermee. De rechtbank laat bij het vonnis meewegen dat de verdachte 'zonder enige aanleiding' de pony meenam en het 'weerloze dier vervolgens op wrede manier mishandelde': „Hij nam het risico dat het dier door de schrik in de touwen verstrikt zou ra ken en zou stikken." Na zijn celstraf, blijft de veroordeelde twee jaar lang onder toezicht van de reclassering. Ook moet hij therapeutische behandeling aanvaarden als dat noodzakelijk lijkt. den haag gpd Het arrestatieteam van politie Haaglanden heeft vanmorgen zes leiders van een georgani seerde bende van hun bed ge licht. Het gaat om vier Hage naars (25, 34, 41 en 42 jaar) en twee mannen uit Voorburg (27 en 31 jaar). De zes worden ervan ver dacht dat ze leiding hebben ge geven aan eei) criminele groep, die in de regio Haaglanden in de laatste anderhalf jaar op gro te schaal misdrijven heeft ge pleegd. De mannen zouden zich heb ben schuldig gemaakt aan af persing, poging tot moord, ver boden wapenbezit, merkenver- valsing en beroving. Ze worden deze week voorgeleid aan de rechter-commissaris. Tijdens -huiszoekingen op dertien adressen in Den Haag, Rotterdam, Leidschendam en Voorburg deed de politie in alle vroegte de invallen. Een grote hoeveelheid goederen is hierbij in beslag genomen. Alleen al uit één van de woningen haalde de politie een partij drugs, een vuurwapen, geld en sieraden. Tevens werden een Porsche, een Mercedes en een Audi in beslag genomen. Bij andere wo ningen werden onder meer een Ford Scorpio, vier vuurwapens en sieraden (dure horloges) aangetroffen. Een projectteam van de Cen trale Justitiële Dienst van politie Haaglanden startte 3,5 maand geleden een grootscheeps on derzoek naar de bende. Dit naar aanleiding van diverse aangif ten. Zo fungeerde de bende als een incassobureau voor schuld- leiden maria straatsma Het zo typische roodbruine 'vaste' Leidenaartje wordt misschie wel vervangen door een flexibel parkeerpaaltje. Dat flexibel 'parkeerelement', een idee van Leidenaar J. van Reijnen, is gis termiddag door de Nationale Ideeënlijn uitgeroepen tot het bes te gerealiseerde idee van 1994. De gemeente Leiden ziet wel iet in het paaltje dat terug veert als een auto het ramt. Met het paaltje kunnen kosten worden bespaard. De huicygnzc paaltjes moeten na een aanrijding worden rechtgezet of vervartn ei gen. „Dat zou in Leiden wel drie ton per jaar kosten. En daPntri hebben we het nog niet eens over het lelijke gezicht van die onj ver gerèden paaltjes", zegt prijswinnaar Van Reijnen. Het flexi bele paaltje veert terug nadat het wordt aangereden en loopt diLt j geen schade op. „De auto zal wel een deuk oplopen, maar mi^u[j schien een wat minder grote deuk," zegt Van Reijnen. Ln Het paaltje zal niet alleen bij een idee blijven, het wordt oojpSj| daadwerkelijk gefabriceerd. Begin volgend jaar begint de prodiLe|( cent van de oude 'Leienaartjes' en 'Amsterdammertjes' met h&g maken van de parkeerpaaltjes. u r£ De prijs, een wisseltroffee, werd maandag in café Camino Ref in Leiden door de winnaar van vorig jaar aan Van Reijnen ove^_ handigd. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat en bia, nenhuis architect Jan des Bouvrie reikten de overige prijzen uil Zo vielen onder andere een braille-pinautomaat en een verfblill buidel in de prijzen. De Nationale ideeënlijn, drie jaar geleden opgezet door Leidsi studenten, werpt zich op als een soort makelaar in nieuwe ideJ en maar geeft de prijswinnaars niet de garantie dat hun ideeëB ook gestalte krijgen. „We doen wel ons best om bij bedrijveu v aandacht te vragen voor de ideeën, maar ook de winnende idea. en zullen misschien ook niet allemaal uitgevoerd worden", v telt J. Pool van de Nationale ideeënlijn. rotterdam «anp Burgemeester Peper van Rotter dam dreigt zijn felbegeerde ambtswoning niet te krijgen omdat het pand te klein is voor een toekomstige slaapkamer voor koningin Beatrix. Hierdoor is de ambtswoning over drie jaar onbruikbaar als woning voor de Commissaris van de Koningin van de nieuw te vor men stadsprovincie in het Rijn mond-gebied. Leden van de raadscommis sie financiën hadden gisteren moeite met dit gegeven. Over drie jaar. wanneer het Rijn mondgebied een provincie wordt, ligt het voor de hand dat de burgemeesterswoning on derdak zal bieden aan de toe komstige commissaris van de koningin. Die moet verplicht een slaapkamer vrijhouden voor de koningin. Het pand is nauwelijks groot genoeg voor een burgemeesterswoning en een ontvangstruimte, laat staan voor een koninklijke slaapka mer. Ook de hoge kosten van 2,5 miljoen gulden voor het verwer ven van het monumentale pand en de verbouwing tot ambtswo ning zijn een groot probleem voor veel raadsleden. Donder dag zullen zij zich uitspreken over de slepende kwestie die de stad al maanden bezighoudt. Inmiddels heeft Peper alle steun verloren van zijn eigen PvdA, zo bleek in de commissie financi en. Ook in het college van bur gemeester en wethouders is een meerderheid tegen de aankoop en verbouwing tot ambtswo ning. Kastig pand De ambtswóning zelf is niet het struikelblok. De bezwaren rich ten zich vooral op de persoon lijke keuze van de burgemeester voor het dure pand en de geest drift waarmee hij die keuze tot nu blijft verdedigen. Wethouder R. Smit (financiën) noemde maandag het gebouw aan het Museumpark 9 „een lastig pand". Aanvankelijk leken de fractie voorzitters van de partijen geen problemen te hebben met de aankoop van het huis, dat van architectonische waarde is en op de lijst staat van rijksmonu menten. Ook de restauratie en de inrichting van een ambtswo ning waren geen probleem. Dat zou hooguit een paar ton kos ten, zo hadden ambtenaren be cijferd. Maandag bleek dat zij alleen het pand vluchtig van buiten hadden bekeken. Pas onlangs zijn de kosten nauwkeuriger berekend. De res tauratie kost drie ton, het op knappen kost bijna vier ton, het bewoonbaar maken van de hui dige kantoorruimtes gebeurt voor 225.000 gulden en de feite lijke ambtswoning kost nog eens 310.000 gulden, inclusief beveiliging. De hele verbouwing komt dus op meer dan 1,2 mil joen. Een tussenpersoon, volgens ingewijden een goede vriend van de burgemeester, heeft be langeloos het pand gekocht voor 1,3 miljoen gulden. De vraagprijs was aanvankelijk veel hoger omdat de vorige eigenaar in de gaten kreeg dat de ge meente geïnteresseerd was in het pand. De gemeente zal het pand van de tussenpersoon ko pen voor dezelfde prijs waar hij het voor heeft gekocht. Als de raad donderdag niet akkoord gaat, blijft de tussenpersoon met het huis zitten. De gemeen te heeft zich tot niets verplicht, zo zei wethouder Smit. De omstreden, maar door burgemeester Peper felbegeerde, beoogde ambtswoning in Rotterdam. De aan schaf van het pand en de benodigde opknapbeurt vergen in totaal 2,5 miljoen gulden. foto anp/paul STCJ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16