Morrend akkoord over rondprijzen Ley hof Omwonenden vrezen Open Jongerenwerk Scholen kunnen niet zonder ouderbijdrage [ieuwe onderhandelaars lodig voor polderkwestie Leiden Regio y P Leiderdoip vanuit de lucht NSDAG 29 NOVEMBER 1994 13 Woningbouwvereniging helpt Leiderdorp uit de puree leiden rudolf kleun 'kc ierdorp» judy nihof nt in defanavond is de avond om te redden wat er te redden la.ëeJt." Zo typeerde D66-fractievoorzitter E. Grootaarts gis- r een ravond de speciale raadsvergadering waarin de Leider- enach-jrpse politiek voorlopige grondprijzen vaststelde om drofm twee mi'j°en gulden subsidie veilig te stellen voor sociale woningen in de nieuwbouwwijk Leyhof. De partij, imeenteraad deed dat morrend. Vanwege de enorme zichlrj^druk, was het tot ergernis van veel raadsleden onmo- t naar dilijk om dieper op bepaalde zaken in te gaan. vrij ambitieuze ontwerp van de Rotterdamse architectengroep Kokon. Met name D66 plaatste kanttekeningen bij de voorlopi ge grondprijzen die de wethou der voorstelde. Van Dijk zou zich volgens de fractie gedeelte lijk hebben gebaseerd op 'juri disch niet afgedekte besluiten'. Ook Groen Links had de nodige bedenkingen. Toch gingen bei de fracties akkoord, zij het 'uit nood geboren'. Liever had de politiek gezien dat het allemaal anders was gelopen. Dat het veel eerder tot wethouder A. naakt westeli de vergadering bleek at rder dat de algemene wo- hgbouwvereniging Leider- Irp (AWL) - door C. Bos iroen Links) betiteld als 'red- -r in nood' - ervoor zorgt dat TTJ3Ci bouwplannen medio volgen- I maand gereed zullen zijn. IS larin wordt behalve met de \j 6 woningen in de sociale sec- ook rekening gehouden met I vrije sectorwoningen. Deze iurdere woningen zijn nodig /or de haalbaarheid van het van Dijk (ruimtelijke orde ning/BBL) was doorgedrongen dat het samenwerkingsverband van regiogemeenten (RSV) geen uitstel tot 1 maart wil geven voor het indienen van de plan nen. Dan was er voldoende tijd geweest om zeer grondig over de bouwplannen en de grond prijzen na te denken. Puree Eigenlijk had Leiderdorp de plannen voor 1 december moe ten indienen. De afgelopen week bleek echter al dat dit geen haalbare kaart was. Nu wordt gerekend op uitstel tot 1 januari, maar zelfs dat is niet zeker. Pas op 8 december be slissen de gemeenten van de RSV hierover. Wethouder Van Dijk toonde zich echter zeker van zijn zaak. ..Ik ga ervan uit dat we dat uitstel krijgen. Op Alkemade na heb ik met alle portefeuillehouders contact ge had en die stonden er positief tegenover." De wethouder zag wel in dat hij een paar steekjes had laten vallen rond de indiening van de plannen, maar leek het onte recht te vinden dat de fracties daar zoveel ophef over maak ten. ,,We stellen zowel de subsi die veilig en het hoge kwaliteits niveau van het plan blijft ge handhaafd," aldus Van Dijk. Hij kreeg bijval van fractiegenoot J. Holsberg. ,,Er is niet zo gek veel aan de hand," concludeerde de ze. „Blijkbaar zijn we in staat om toch opmerkelijke resulta ten neer te zetten. En door voor samenwerking te kiezen met de AWL zijn de zorgen weggeno- D66-fractievoorzitter Groot aarts vond dat het geen kwestie van 'kiezen voor de AWL' was. Hij vond dankbaarheid jegens de AWL op zijn plaats. „Ik hoop dat de wethouder beseft dat de AWL redder in nood is. Zij helpt ons uit de puree." De ouderbijdrage is de smeer olie die de middelbare scholen draaiend houdt. Als staatsse cretaris Netelenbos van onder wijs de hoogte van de bijdrage wil beperken zal ze daar wat te genover moeten stellen, vinden schooldirecteuren in de Leidse regio. „We hebben het geld no dig om de begroting sluitend te maken. Het ministerie ver goedt hooguit tachtig procent van onze kosten", zegt rector A. Vaessen van het Rijnlands Ly ceum met vestigingen in Was senaar, Gegstgeest en Sassen- heim. J. IJzermatis, directielid van het Agnes-Bonaventuracol- lege in Leiden noemt de bijdra ge de „enige mogelijkheid om nog leuke dingen voor de leer lingen te doen." De staatssecretaris meent dat er 'behoorlijke uitschieters' zijn bij de bedragen die de scholen vragen. Ze vindt dat de bijdra gen die ouders kunnen betalen geen invloed mogen hebben op de kwaliteit van het onder wijs. Ze ziet de uitschieters on der andere bij de algemeen bij zondere scholen. Het Rijnlands Lyceum is zo'n school en vraagt een grotere bijdrage van de ouders dan de meeste scholen in deze regio. Die ligt, afhankelijk van inko men en schoolvestiging tussen aal 104 tot maximaal 'Bedrag speelt geen rol bij schoolkeus 675 gulden per jaar. Juist bij rector Vaessen vallen de uit spraken van Netelenbos echter verkeerd. Want, zegt hij, zijn school moet wel een hoge bij drage vragen omdat er in geen van de drie vestigingsplaatsen openbare middelbare scholen zijn. „Daardoor profiteren wij als bijzondere school niet van de overschrijdingsregeling, zoals elders wel gebeurt. Die houdt in dat als een gemeente extra geld uittrekt voor het openbaar onderwijs de andere scholen dat ook krijgen. Ik heb de staatssecretaris op de vergade ring in Utrecht ook gezegd dat als ze iets aan de ouderbijdra gen wil doen dat ze eerst moet zorgen dat alle materiële kos ten gedekt zijn." Toch speelt volgens de de di- - rectoren van de middelbare scholen de ouder bijdrage geen rol bij de school keus. A. IJzermans van Agnes- Bonaventura^ „De marktge richte benadering bij het wer ven van leerlingen is pas iets van de laatste paar jaar. De bij drage komt daar niet in ter sprake, net zq min als de bui tenschoolse activiteiten. Ou ders laten meer zaken meewe gen." Korting Zijn school vraagt van de ou ders overigens 200 gulden per jaar. Wie meer kinderen op school heeft krijgt korting. 'Bo na' is daarmee een van de duurdere scholen in de stad. Het Vlietland College is met 150 gulden relatief goedkoop. Hel Stedelijk Gymnasium (180 gulden) en College Het Hoge- land (175 gulden, o.a. Visser 't Hooft, Mondriaan en depen dances in Rijnsburg en Leider dorp) zitten daar weer tussen in. De bijdragen zijn op al deze scholen nodig voor onder an dere het materiaal dat bij teke nen en handvaardigheid wordt verbruikt, maar ook voor leer- lingenactivitcitcn. „Denk aan sportdagen of als we de leerlin gen iets extra's willen aanbie den bij deelname aan een festi viteit. De ouders weten waar we het aan besteden", zegt A. Bel van het Vlietland. Grotere reizen worden er niet mee ge organiseerd. Zo heeft het Ste delijk Gymnasium al jaren een reis naar Rome op het pro gramma voor de vijfdeklassers. „Ouders worden daar al in de tweede klas over ingelicht. Ze kunnen dan kiezen of ze mee doen aan een spaarregeling of het bedrag later ineens willen betalen", zegt hoofd admini stratie C. Löhe. Het Scala College (o.a. Albi- nianae) en het Ashram College in Alphen aan den Rijn werken weer anders dan de Leidse scholen. Zo vraagt het Scala een ouderbijdrage van 90 gul den voor het eerste kind, maar is het daarnaast nog mogelijk om mee te doen aan onder an dere een boekenfonds. Het Ashram College vraagt 300 gul den per jaar, maar daarin is al 190 gulden voor de boeken op genomen. ['Leiderdorp Deze'foto is genomen van het gedeelte van Leiderdorp dat ook bij menige 4 c|Leidenaar bekend is. Om parkeerergerni^sen te omzeilen doen immers veel bewoners 8 [|van de Sleutelstad hun boodschappen in winkelcentrum Winkelhof, waar het parkeren 1 3;nog vrij gemakkelijk en gratis is. Onder het boogvormige dak op de overdekte winkels 4 öjbevindt zich bowling-, tennis-, en partycentrum Tenn-Bowl. Links van Winkelhof ligt de drukke Engelendaal, waar mogelijk in de toekomst rotondes worden aangelegd. Langs de Engelendaal, tegen Winkelhof aan, staan het gemeentehuis en kantorencomplex Staten hof, dat gelet op de vele plakkaten van makelaars, nog lang niet vol zit. Helemaal rechts boven is een gedeelte te zien van de locatie voor de nieuwbouwwijk Leyhof, nu nog één grote zandvlakte. foto picture partners/frans rombout o— Nieuw centrum bij raadhuis in Voorschoten voorschoten f! Het Open Jongerenwerk wordt door sommige Voorschotenaren nog steeds als een bron van mogelijke overlast gezien. Dat bleek gisteravond tijdens een druk bezochte informatiebij eenkomst in het gemeentehuis, waar het plan voor bouw van een nieuw jongerencentrum bij het raadhuis aan de omwonen den werd gepresenteerd. De ge meente gaat er alles aan doen om de eventuele overlast voor de omgeving te beperken. De discoruimte wordt bij voorbeeld ondergronds aange legd om het geluid buiten te sluiten. De ligging van het cen trum - aan de rand van het Bur gemeester Berkhoutpark - is op ruime afstand van woningen. En de entree komt uit bij de drukke Julianalaan. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen wa ren diverse aanwezigen er toch nog steeds niet gerust op. „De deur van de disco blijft toch wel dicht in de zomer", wilde iemand die geluidsover last vreest gelijk al weten. Hem werd verzekerd dat de discokel der een goede luchtverversing zal hebben, zodat de deur ook dicht kan blijven. Enkele aan wezigen vroegen zich af of de nieuwe ruimte alleen voor de Voorschotense jeugd bedoeld is, of wellicht ook regionale aan trekkingskracht zal hebben. Wethouder H. Smits, verant woordelijk voor het jeugdwerk, stelde dat de ruimte is berekend op een aantal van tussen de 75 en 100 Voorschotense jongeren. „Het valt ook goed te controle ren, via de administratie. De doelgroep is verder bekend, de medewerkers weten precies om wie het gaat. Bij regionale aan trekkingskracht moet je eerder denken aan hel jongerencen trum in Leidschendam", aldus Smits. Burgemeester P. Canne- gieter viel hem bij. „Ie moet ei genlijk denken aan een alterna tieve huiskamer. Het is allemaal niet grootschalig." Verzetsmonument Een bijzonder probleem werd gesignaleerd door verzetsman L. van der Bijl en J. van Aken, de zoon van verzetsman Bertus van Aken. Vlakbij de entree van het nieuwe jongerencentrum bevindt zich namelijk het ver zetsmonument. Onlangs werd daar een krans gelegd vanwege het overlijden van de weduwe van Bertus van Aken. Die krans werd door een onbekende ver nield. De beschuldigende vinger werd niet direct in de richting van de jongeren gestoken, maar het werd wel gezien als een mo gelijke voorbode van vernielin- tegen verzetten", aldus Van Aken. Smits stelde dat verplaat sing niet aan de orde is. „Het is wel eens overwogen, en als er problemen komen zullen we het i wegen. chien aar op dit moment er absoluut niet aan. vacht ook helemaal gaan specule- geen problen daar niet ov ren", vond de wethouder Schrikbeeld Enkele omwonenden hadden een schrikbeeld voor ogen van zwaar bewapende, vechtende jongeren op sterk opgevoerde bromfietsen nabij het nieuwe jongerencentrum. Burgemees ter Cannegieter wilde er niet van horen. „U spreekt van jeugd op bromfietsen met knet terende, afgezaagde knalpotten. Maar we hebben echt geen rotjeugd in Voorschoten. Ik zou niet weten waar het hier fout gen het elf. „Aan de mensen die door mid del van het monument worden herdacht hebben wij te danken dat we hier nu in vrijheid bij el kaar kunnen zitten. Ik hoop dat de jongeren het monument zul len respecteren", aldus van Aken. Van Aken en Van der Bijl vre zen dat de gemeente het monu ment mogelijk verplaatst, als het ten prooi zou vallen aan vernielingen. „Daar zal ik mij fel i ga; Nar i de jongeren verzekerde vrijwilliger Jeroen Kooi dat de medewer kers hun uiterste best zullen doen. „We willen in contact blijven met omwonenden, zo dat we het direct horen als iets verkeerd moCht gaan. Verder willen we bij het eindigen van de soosavond buiten mensen zetten om alles in goede banen te leiden. We zullen ook op het monument letten", verzekerde hij. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RUN Bingo. Buurthuis Westerhaven-organisecrt vrijdag 2 december bingo-avond in het teken van het Sinterklaasfeest, ledereen is kom vanaf 20.00 uur aan de Emmalaan 45. NAGERECHT jegstgeest loman leefmans "De enige manier om het conflict ipnd de Broek- en Simontjes- lolder op te lossen is het aan bellen van nieuwe onderhande- ]kars. Dat is kortweg het voor- |tel dat de fractie van D66 in iDegstgeest morgenavond gaat De betrokken bestuurders Lisman (Oegstgeest), T. van jjfij (Leiden) en L. Stolker (Zuid- Jjlolland) zouden plaats moeten haken voor nieuwe vertegen woordigers. „Ze zijn er niet uit lekomen en als ze met elkaar jven bakkeleien, worden de fjio jroot ongen gewond 15-jarige jongen uit Voor- hoten heeft gisteren in de hoolstraat zijn schouder ge- usd door een onvoorzichtige noeuvre van 'een 65-jarige laatsgenote. De vrouw, die in auto zat, zag de jongen op fiets bij het verlaten van een rit over het hoofd. Het slacht- ffer hoefde niet naar het zie- enhuis te worden overge- cht. Het voorstel van de democra ten is de laatste zet in de sle pende kwestie over de bebou wing van de polder tussen de Merenwijk en Oud Poelgeest. Het gaat om Oegstgeests grond gebied waarop zowel Leiden als Oegstgeest ongeveer duizend huizen willen neerzetten. De provincie heeft de kant van Lei den gekozen maar zonder over eenstemming tussen beide plaatsen kan het slaan van de eerste paal nog lang op zich la ten wachten. Zeker als blijkt dat Oegstgeest haar juridische troe ven, die de gemeente zegt te hebben om de grenscorrectrie aan te vechten, uitspeelt. Ultiem Provinciale Staten oordeelden vorige week nog eens dat de grenswijziging ten gunste van Leiden moet doorgaan. De Zuidhollandse D66'ers walden echter dat er op korte termijn nog een ultieme poging zou worden gedaan om Oegstgeest en Leiden tot elkaar te brengen, het liefst door tussenkomst van een onafhankelijke 'scheidsrechter'. Stolker vond het best, maar dan zonder haar. Haar onafhankelijke opstelling was al eens in twijfel getrokken omdat ze net als Van Rij tot de zelfde PvdA behoort. Van Rij en Lisman waren wel bereid tot een laatste gespreksronde maar de Oegstgeestse wethouder twijfelt openlijk aan de zin van zo'n ultieme poging. Hij denkt niet dat Leiden nu opeens de eis laat vallen dat er een autoverbinding van de nieuwe wijk, onder het spoor, naar de Merenwijk moet ko men. „En ik zie ook niet zo snel wat voor water wij nog bij de wijn kunnen doen", zei de wet houder van Leefbaar Oegst geest. Slecht Poelmans vindt deze uitlatingen weinig diplomatiek en slecht getimed. Maar het feit dat er nog steeds geen overeenstem ming is bereikt, rekent hij ook Van Rij aan. Daarom doet hij morgen tijdens een besloten vergadering tussen het college van B en W en de fractievoorzit ters van de diverse Oegstgeestse partijen zijn idee over vervan gers uit de doeken. „Want an ders wordt het inderdaad niks", aldus Poelmans. Inbrekers Ze kwamen van een koude ker mis thuis, twee inbrekers die bijna een jaar geleden uit waren op een autoradio in Roelo- farendsveen. De radio zat in een auto, die geparkeerd stond op het terrein van een jachtwerf. De auto was eigendom van de beheerder van de jachtwerf. Die werd wakker van de inbrekers, wekte zijn zoon en ging naar buiten. Daar onstond een stevi ge knokpartij, waarbij traangas, een ijzeren staaf, een mes en een hamer werden gebruikt. De inbrekers moesten uiteindelijk het onderspit delven. Vader en zoon stonden gisteren voor de Leidse politierechter omdat ze wat al te enthousiast op de dieven zouden hebben ingeslagen en gestoken. „Ik kan me voorstellen dat je je eigen dommen wil verdedigen, maar het gaat wat ver om dan te pro beren de inbrekers dood te ma kende moet de zaken wel in de juiste proporties blijven zien", vond politierechter Van Leeu wen. Officier van justitie Kui pers keurde het voor eigen rechter spelen eveneens af. „De criminaliteit stijgt en pclitie en justitie kunnen daar niet altijd even goed op inspelen. Ik kan me voorstellen dat de burgerij dan wel eens geneigd is om zelf in te grijpen. Als je de mensen zou vragen wat ze van deze zaak zouden vinden zouden de meesten waarschijnlijk zeggen: dat is mooi opgelost. Waarom moeten degenen die de inbre kers hebben verslagen dan nog terecht staan? Naar mijn me ning omdat de reactie te zwaar is geweest. Het is uitgelopen op mishandeling en dat is niet aan vaardbaar", vond Kuipers. Bij de confrontatie met vader en zoon hadden de inbrekers, goe de bekenden van de politie, di rect een agressieve houding aangenomen. Ze waren op zoek naar een nieuwe autoradio om dat hun eigen exemplaar nogal piepte en wensten niet gestoord te worden. Het tweetal hanteer de een ijzeren staaf en spoot traangas in de richting van de tweeVeners. De jachtwerfbe heerder slaagde er in zijn direc te tegenstander op de grond te krijgen. Daarbij haalde hij uit met een hamer. Zijn zoon, een banketbakker, zou meerdere keren met een mes hebben in gestoken op de andere dief. Die vertoonde daarvan de sporen. Deze tweede dief sloeg op de vlucht, waarna de andere dief er nog even van vaderen zoon van langs kreeg. Met name aan het gebruik van het mes werd door de rechtbank zwaar getild. „Je zou zo iemand kunnen doodsteken", stelde Van Leeu wen. Volgens de zoon was het nooit zijn bedoeling geweest om iemand neer te steken. „Ik werd uit mijn slaap gehaald. Het mes lag bij de hand, daar om heb ik het meegenomen. Onze reactie was misschien wat fel, maar we werden ook be dreigd, met traangas bespoten, op een verlaten terrein zonder kans op directe hulp." Volgens de advocate van de Ve- ners was mishandeling niet be wezen. „De verklaringen spre ken elkaar tegen. Ik heb mijn twijfels over die steekwonden, er was sprake van vierkante be schadigingen, die kunnen niet door een mes veroorzaakt zijn, misschien door uitsteeksels van een steiger die in de buurt stond. En de dief die gestoken was kon nog wel zes kilometer lopen naar een café in Oude Wetering. Zo zwaar gewond kon hij dus niet zijn." Ook bij Van Leeuwen waren in middels twijfels gerezen over het verloop van het gevecht. De officier van justitie eiste nog geldstraffen en een voorwaarde lijke gevangenisstraf, maar de politierechter besloot tot ont slag van rechtsvervolging. Plantjes Het wereldkampioenschap voetbal liet de emoties de voor bije zomer hoog oplopen. Een 28-jarige Leidenaar ging, wel licht door de nederlaag van Oranje tegen Brazilië, na de wedstrijd uit zijn bol en ver greep zich aan de plantjes van de politie Hollands Midden. Die graaide hij uil de plantenbak ken van het Leidse politiebu reau aan de Langegracht. Waar na hij direct werd aangehou den. De Leidenaar, die in zijn verf- kleding naar de rechtbank was gekomen, stelde gisteren bij de politierechter geen hekel te hebben aan de politie. „Ik had wat te veel gedronken. De plantjes heb ik vergoed. Hel wa- ir armoedige plantjes", stelde hij. De parket wachter van de Leidse politie was het met hem eens. „Ook daarop moeten we bezuinigen", gaf hij als commentaar. De Lei denaar werd ook verdacht van vernielingen aan auto's in de Kooilaan en omgeving, eind 1993 gepleegd. Maar dat ont kende hij, ondanks het feit dat diverse getuigen hem in een trainingspak hadden zien lopen. „Er lopen zoveel zotten in trai ningspakken rond. Ik liep daar toen toevallig, maar ik heb nooit aan auto's gezeten." De officier van justitie was niet overtuigd. Hij noemde een lan ge lijst op van overtredingen op, in de afgelopen tien jaar door de leidenaar, vaak in dronken schap, gepleegd. „Het moet maar eens afgelopen zijn. Daar om eis ik twee maanden on voorwaardelijke gevangenis straf." De verdachte toonde zich verontwaardigd. „Dat noem ik ouwe koeien uit de sloot halen. Dat is allemaal lang geleden gebeurd." Van Leeu wen drong er bij de Ixidenaar op aan om iets aan zijn drank probleem te doen en hield het op tweehonderd gulden boete voor de vernielde politieplant- jes, omdat hij de andere vernie lingen niet bewezen achtte.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13