Leiden Wijkclubs Zuid-West moeten verbroederen Buizerdhorst een glazen kooitje Navelstrengbloed aanvulling op transplantatie beenmerg Geen appartementen, maar huizen aan Multatulistraat Minder vandalen in Van der Werfpark Gymverenigingen boos over hogere zaalhuur IINSDAC 29 NOVEMBER 1994 ew. Leyhof A O De gemeenteraad I J van Leiderdorp is gisteren morrend akkoord gegaan met de grondprij zen in de nieuwbouwwijk Leyhof. Afval A C Alkemade blijft het I 3 huisvuil zelf opha len. Het CDA ging gisteren in de gemeenteraad om en dus blijft uitbesteding uit. Paaltje A d Het f'exi'5ele par- I O keerpaaltje is giste ren door de Nationale Ideeënlijn uitgeroepen tot het beste idee van 1994. 7ollege overweegt harde maatregelen tegen Aktief en Leefbaar Zuidwest twee wijkorganisaties in Leiden Zuid-West krijgen irie maanden de tijd om te verbroederen. Slagen de jtichting Leefbaar Zuidwest en Aktief niet dan dreigen ,oel lurgemeester en wethouders met harde hand op te tre- i Jen. Beide organisaties verliezen hun subsidie, zo werd 'e 'fisteren duidelijk in een commissievergadering. eiden annet van aarsen zijn te kennen dat hij een motie wil indienen met een zachtzin niger oplossing. De Stichting Leefbaar Zuid west, een jongere organisatie dan Aktief die nu vijfduizend gulden ontvangt, ziet zichzelf als een volwaardige wijkorgani- satie en wil ook de volledige subsidie vangen. Volgens de verordening voor wijk- en buur torganisaties is er echter maar één vereniging per wijk, die geld ontvangt. Het college heeft her haalde malen pogingen ge waagd om de twee wijkorgani saties in Zuid-West bij elkaar te iHet jarenlange geharrewar tus- jen de twee buurtclubs heeft nu lok voor verdeeldheid in de ijk eadzaal gezorgd. Het college tan burgemeester en wethou ders - moe van de strijd tussen Ie twee wijkorganisaties in Lei- len Zuid-West, in de ambtelijke wel eens de Ga- jastrook van Leiden genoemd - jverweegt daarom harde stap- len te nemen. PvdA-raadslid l jlans Baaijens gaf gisteren tij- Tens een vergadering van de iommissie milieu sport en wei- brengen. Die pogingen zijn tot nu toe echter mislukt. Burgemeester en wethouders overwegen daarom de twee wijkorganisaties de opdracht te geven zich binnen drie maan den te verbroederen. Daarbij zouden de huidige bestuursle den van de twee organisaties moeten aftreden opdat voor een samengevoegde organisatie een nieuw bestuur kan worden ge kozen. Als de verbroederingspo ging niet slaagt, dan dreigt het college met harde hand op te treden: de subsidie voor zowel de stichting Leiden Zuidwest als Wijkvereniging Aktief stop te zetten en de kersverse Leidse Welzijns Organisatie (LWO) de opdracht te geven samen met de wijkbewoners een nieuwe organisatie op te richten. Dat gaat PvdA'er Baaijens te ver. „Mijn fractie stelt voor Leefbaar Zuidwest als wijkorga- nisatie te erkennen", verklaarde hij. Maar daar wil wethouder H. de Goede niet aan. „De twee or ganisaties krijgen drie maanden de tijd. Lukt het ze niet dan ne men wij stappen", dreigde hij. Baaijens kondigde daarop aan dat hij een motie in zal dienen volgens welke Leefbaar Zuid west als wijkorganisatie subsi die zal gaan vangen en Aktief, van oudsher vooral bezig met het organiseren van activiteiten, geld krijgt voor sociaal-cultureel werk. Joke Sorgdrager (D66) ging het wat ver. „Eigenlijk is het te gek voor woorden dat de ge meente zoiets moet regelen. Je mag toch verwachten dat twee wijkorganisaties volwassen ge noeg zijn om er Zelf uit te ko- Leidse gedupeerd na diefstal leiden Een 24-jarige Leidse vrouw moet het sinds gisteren zon der rijbewijs, betaalpas en haar portemonnee met honderd gul den stellen. Zij bewaarde deze spullen in een tas in een winkel wagen waarmee ze boodschappen deed in een supermarkt aan de Hooigracht. Een onbekende heeft ze gestolen. "inbrekers nemen apparatuur mee Bij een inbraak in een woning aan de Leidse Barend van I Namenshof zijn maandagavond een tuner/versterker, een cd- Ispeler, een fotocamera en enkele tientallen cd's gestolen. De in brekers zijn binnengekomen via een raam dat ze hebben open- gewrikt. Fietsster (72) aangereden leiden Een 31 -jarige Warmondse automobiliste heeft gisteren een 72-jarige fietster uit Leiden aangereden op de ventweg van de Lammenschansweg. De automobiliste zag de fietster te laat toen ze ter hoogte-van de kruising met de De Sitterlaan de rij baan van de Lammenschansweg wilde oversteken. Het slachtof fer is met onbekend letsel overgebracht naar het Elisabethzie- kenhuis. Pieten lezen voor leiden Zwarte Pieten lezen morgen voor in de Leidse bibliothe ken. Tussen 13.30 en 14.30 uur komen de Pieten naar biblio- I theek 't Spoortje en de leeszaal in de Stevenshof, van 15.00 tot J 16.00 uur lezen ze voor in het filiaal in het Morskwartier en van 115.30 tot 16.30 uur zijn de Zwarte Pieten in de bibliotheek in I Zuidwest. Op zaterdag 3 december komen Sint Nicolaas en zijn I Pieten om 12.00 uur in de leeszaal in de Merenwijk. Op zondag 4 I december om 14.00 uur is de centrale bilbiotheek aan de beurt. T De Sint komt ook daar kinderen tot en met negen jaar begroe- CDA'er: laat ambtenaren telewerken De mogelijkheden voor gemeentelijke ambtenaren om achter de computer thuis te werken moeten maar eens op papier worden ge zet. Met die stelling kondigde CDA'er H. Kruijt gisteravond tijdens de commissievergadering milieu, sport en welzijn aan dat hij bin nenkort een motie indient. Volgens Kruijt zou het zogenaamde 'te lewerken' door ambtenaren een wezenlijke bijdrage leveren aan een beter milieu. Minder autokilometers, minder vervuiling, aldus de CDA'er. Bij telewerken staat de computer thuis via de telefoon in verbinding met de computer van de baas. leiden „Alsof je in een gevangenis zit." G. Haast, bewoner van de Buizerdhorst, is het er niet mee eens. De hekwerken langs de galerij van het flatgebouw worden momenteel ver vangen door glaswerk. „Maar het zijn glazen ramen waar we niet doorheen kunnen kij ken", aldus Haast. „Gestreept glas, waarbij telkens een halve centimeter doorzichtig is en vervolgens anderhalve centimeter niet doorzichtig." Het enige dat de bewoner nog vanuit het keukenraam kan zien - als hij staat - is de bovenkant van de winkels aan de overzijde van het plein. „En die nieuwe torenflat. Daar hebben ze een mooi kunstwerk opgehangen, lijkt in de verte wel iets op Dachau", zegt Haast cynisch. „Ze hebben nog maar bij een paar woningen die glazen platen aange bracht, maar niemand ziet het zitten." De nieuwe glazen balustrade moet het ge luid weren van het verkeer dat over de Ketel meerlaan voorbij rijdt. „Als geluidwering denk ik niet dat die nieuwe balustrade veel helpt", klaagt Haast. „Daarvoor is het te laag. Ik heb woningbouwvereniging De Sleu tels erover aangesproken, maar daar zeggen ze dat er niets meer aan te doen is. Het glas werk is besteld en we zouden - zo zegt de woningbouwvereniging - de plannen hebben goedgekeurd. Maar dit glas dat ze nu aan het plaatsen zijn heb ik nooit gezien." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Af\'ahnateriaal wordt donorstof leiden «rudolf kleun „Het is een aanvulling. Eén van de kleine stapjes die de komende jaren zijn te verwachten." Zo omschrijft de Leidse professor R. Willemze de gis teren bekend geworden mogelijkheid om ziekten aan het beenmerg, maar ook bloedkanker in de nabije toekomst te behandelen met 'stamcellen' afkomstig uit navelstrengbloed. De nieuwe be handelmethode maakt in ieder geval geen einde aan de bestaande praktijk van beenmergtrans plantatie. Jaarlijks hebben in het Academisch Ziekenhuis Leiden nu een kleine vijftig beenmergtransplan taties plaats. In de meeste gevallen is het donor materiaal afkomstig van familieleden van de pa tiënt. Dan is de kans op afstotingsverschijnselen het kleinst. Omdat er veel verschillende weefsel soorten zijn is het heel moèilijk het juiste been merg te vinden dat afkomstig is van een 'vreem de' donor. Patiënten moeten daar soms lange tijd op wachten, tijd die ze soms niet hebben. Boven dien is het een dure werkwijze: het weefsel moet soms letterlijk van de andere kant van de wereld worden ingevlogen. Willemze: „Dat kost soms zo'n 50.000 gulden, naast de eigenlijke transplan- tatiekosten van ongeveer 200.000 gulden. Boven dien is het heel ingrijpend voor dc donor. Die moet maar even al zijn bezigheden stilleggen om onder narcose te gaan en beenmerg af te staan. Dat is echt een offer." Op het eerste gezicht lijkt het bloed dat afkom stig is uit de navelstreng van pasgeboren baby's daarom een regelrechte uitkomst, want het gaat om materiaal dat nu nog wordt weggegooid. Maar ook in dit geval moet een moeder toestem ming geven voor het gebuik ervan. Het is volgens Willemze al jaren bekend dat het bloed uil de navelstreng bijzondere eigenschap pen heeft. Het bevat bijvoorbeeld 'stamcellen' die, net als het beenmerg bij volwassenen, alle soorten bloedcellen en -plaatjes kunnen aanma ken. Bovendien is het afweersysteem van pasge borenen nog maar nauwelijks ontwikkeld, waar door de kans op afstotingsverschijnselen kleiner lijkt. Wereldwijd zijn tot nu toe vijftig kinderen met dit bloed behandeld, meestal afkomstig van hun pasgeboren broertje of zusje. Of de behandeling ook mogelijk is bij volwassenen (die zwaarder zijn en mogelijk meer materiaal nodig hebben), staat nog niet vast. Maar volgens Willemze zijn er wel goede vooruitzichten. Dat geldt ook voor de be handelingvan anderen dan familieleden. De tot nu toe bereikte resultaten zijn voor Wil lemze en zijn collega's aanleiding om systema tisch navelstrengbloed, dat ook nog eens goed kan worden bewaard, te gaan verzamelen. Inmid dels is daarvoor al de stichting Eurocord Neder land (vergelijkbaar met Eurotransplant) opge richt, waarvan professor Willemze voorzitter is en zijn medewerker E. Ealkenburg secretaris. Eurocord wil voor de opslag van het bloed sa menwerken met de bloedbanken. „Maar niet met alle bloedbanken. We zijn namelijk ook afhanke lijk van een goede samenwerking met verloskun digen die het bloed na de bevalling moeten inza melen. Voorlopig hebben we inmiddels afspraken met de bloedbank voor Leiden en Den Haag, met Amsterdam en met Nijmegen. Maar ieder houdt daarbij zijn eigen organisatie." Om alles op poten te zetten is echter nog geld nodig, waarvoor Wil lemze bij verschillende fondsen wil aankloppen. Hij heeft goede moed dat dit lukt omdat de inves tering van enkele miljoenen in een 'navelstreng- bloedbank' uiteindelijk nogal wat kosten kan be sparen. Professor Willemze waarschuwt er echter voor dat het nog wel een tijdje kan duren voor de bloedbanken er daadwerkelijk zijn en de nieuwe methode ook kan worden toegepast. „Daar gaat toch al gauw een jaar overheen als patiënt en do nor tenminste geen familie van elkaar zijn." Uit eindelijk verwacht Willemze dal er in Nederland jaarlijks ongeveer tien patiënten baat bij hebben. En voor de wat verdere toekomst ziet Willemze nog een nieuwe behandelmethode in het ver schiet liggen: het winnen van 'stamcellen' uit het bloed van volwassenen, die daarvoor eerst een speciaal groeihormoon krijgen toegediend. Een van de volgende 'kleine stapjes' bij de behande lingvan beenmergziekten en bloedkanker. Burgerraadslieden vragen tijd om i, vege lijf te redden jet Instituut Burgerraadslieden IBR) vreest per 1 januari dakloos' te zijn. Op die datum vordt de Stichting Welzijn, vaaronder het IBR valt. opgehe sen. De burgerraadslieden pro- op dit moment weliswaar Maatschappelijk Werk Leiden ils nieuwe 'moeder' te krijgen, naar deze instelling wil dat al- een onder voorwaarde dat het BR nog twee jaar de volledige iubsidie krijgt. „En daar zitten ,ve met een probleem", ver- daarde de voorzitter van de be- tuurcommissie van het IBR ;isteren tijdens de begrotings- :ommissie voor Milieu, Sport ;n Welzijn. Het IBR staat namelijk op de ijst met onderwerpen voor mo gelijke bezuinigingen, waarover lurgemeester en wethouders linnenkort een besluit nemen, 'erzocht de bestuurs man IBR om meer tijd. ,Wat we concreet vragen is, dat iet college voor de takendiscus- het IBR betreft een anger traject kiest, om precies zijn een traject van een jaar anger. Daarmee wordt bereikt dat Maatschappelijk werk en iet IBR binnenkort gezamenlijk cunnen optrekken." Wethouder H. de Goede wilde n eerste instantie geen uitsluit- :el geven. „Ik heb al voorzichtig laten blijken dat het IBR moge- ijk een paar maanden in de ucht komt te hangen. We lopen tegen een knelpunt aan, maat schappelijk werk wil weten wat iet binnenhaalt. Maar die ze kerheid kunnen we nog niet ge ven." Uiteindelijk gaf de wet houder toch iets meer zeker- ïeid: „Ik uil me er best hard oor maken om de subsidie in 1995 en 1996 veilig te stellen. Mijn inzet zal zijn, duidelijkheid op 1 januari, met een kleine slag om de arm." Ons Doe! ziet af van bouw woningen voor senioren d rietveld leiden carolien buddingh' Als het Van der Werfpark meer bezoekers trekt, dan zullen er minder vandalen ko men, hoopt Ruud Lijnzaat, chef wijkbeheer van stadsdeel Midden. Het park ondergaat momenteel een grote opknapbeurt. De wijkchef vermoedt, dat als het park is verbeterd, er meer mensen komen. „Mis schien dat er dan zelfs zoveel belangstelling is, dat er bijvoorbeeld op de zondagochtend concerten kunnen worden gehouden." Op dit moment wordt het park wel druk be zocht. maar vooral door jongeren die er dan brandjes stichten. Lijnzaat stelt dat als meer evenementen plaatsvinden, de animo zal afnemen om de boel te verniplen. „Uit andere projecten is al gebleken dat de over last afneemt als een bepaalde ruimte inten siever wordt benut." Inmiddels heeft de dienst Milieu en Be heer een kastanjeboom geplant en het ga zon één meter opgehoogd. Er wordt nog een vleugelnoot geplant, de heesterbeplan ting tegen de kant van het museum zal wor den aangepakt en er komt een hekwerk rond het standbeeld van Van der Werf. Bo vendien worden de bankjes in het park ver vangen. De veranderingen zijn aangebracht op basis van een rapport van het adviesbu reau Heidemij. De opknapbeurt in het Van der Werfpark is één van de twee grote pro jecten die de Dienst Milieu en Beheer mo menteel uitvoert in het kader van de sociale veiligheid. Het andere project vindt in Zuid- West plaats. Op zo'n twintig plaatsen wor den bomen en struiken gesnoeid. „In eerste instantie vanwege het onderhoud, maar een belangrijk bijkomend effect is dat deze locaties opener en daardoor veiliger wor den", aldus Fons Delemarre, voorlichter bij Milieu en Beheer. „Als een stad netjes is. dan geeft dat de mensen een groter gevoel van sociale veiligheid." Woningbouwvereniging Ons Doel ziet af van de bouw van 27 appartementen aan de Multatu listraat. De gemeente weigert, na bezwaren van omwonenden, verder mee te werken aan het bouwplan, dat in strijd is met het bestemmingsplan. Om toch nog subsidie voor woningbouw in de wacht te slepen valt Ons Doel terug op een oud idee: de bouw van 11 eengezinshuizen. Op een informatie-avond kondigden omwonenden on langs aan, dat zij de bouw van 27 seniorenwoningen aan de Multatulistraat met alle moge- Voorlopig geen huizen op velden Boshuizerkade Er komt voorlopig geen woning bouw op de voetbalvelden aan de Boshuizerkade. Op die plaats zouden huizen komen als zou blijken dat er een overschot aan velden is. Nu de voetbalvereni gingen JAG en GOL Sport zich ook aan de Boshuizerkade vesti gen, is c*r van 'onderbespeling' van de velden voorlopig geen sprake. Beide sportclubs bespe len momenteel het zdgenaam- de Pomona-terrein, nabij de Wassenaarseweg. Ze moeten verhuizen omdat op die plek volgend jaar wel wordt ge bouwd. Voor de honkbalvereni ging Key Town Hitters is nog geen nieuw speelterrein gevon den. Mogelijk moeten de Leidse honkballers zich bij een vereni ging in de regio aansluiten. lijke juridische middelen zou den aanvechten. Dat was voor de gemeente reden haar steun aan het plan in te trekken. Wet houder T. van Rij (volkshuisves ting) deelde dal vorige week mee in een gesprek met het be stuur van de woningbouwvere niging. Ons Doel komt nu met een plan voor 11 eengezinswonin gen, dat al in de gemeentelijke nota Bouwen in bestaande wij ken van 1988 was opgenomen. „Want je moet iedere mogelijk heid voor woningbouw benut ten", zei voorzitter W. de Bock gisteravond op een ledenverga dering van de corporatie in de Vredeskerk. De vereniging moei op jiiingbouw I haast ma plan Mleei als het voor het einde van di jaar wordt vastgesteld kan On Doel nog aanspraak subsidie voor sociale huurwo ningen. Voor de bouw moeten 32 ga rages aan de Multatulistraat worden gesloopt. Daartegen is door een aantal huurders pro test aangetekend. Ons Doel laat nu onderzoeken, of er op een andere plaats in de buurt gara ges kunnen worden gebouwd. De Bock: „Ook op dat punt zit ten we niet stil." Grote verontwaardiging is er onder de Leidse gymnastiekver enigingen ontstaan over een verhoging van de zaalhuren met 15,2 procent. Deze stijging wordt aangekondigd in de ge meentelijke begroting. „Door nu generaal te verho gen worden de toch al zwaar belaste begrotingen onder druk gezet en zijn de gymnastiekver enigingen de dupe", beklaagde voorzitter J.M. Guldemond van de Gezamenlijke Leidse Gym nastiekverenigingen zich gister avond tijdens de begrotings commissie voor milieu, sport en welzijn. „De gymnastiek heelt een sociale functie die eerder gehonoreerd dan getorpedeerd zou moeten worden." Ook de Leidse Sportfederatie (LSF) kan zich nier in het voor stel vinden. „De tariefsverho ging voor de gymnastieklokalen is ook voor ons onaanvaard baar", zei K. van der Moolen van de LSF. Hij protesteerde gisteravond ook tegen het ver halen van lozingsrecht op sport verenigingen. Van der Moolen zei de laatste paar jaar niets an ders bij de gemeente te hebben meegemaakt dan een 'slik of stiksysteem'. Volgens zijn gege vens zijn de tarieven voor 1995/1996 voor bepaalde sport onderdelen 88 tot 188 procent hoger dan in de jaren 1982/1983. Volgens J. Duijvesteijn van de gemeentelijke sector sport en recreatie is de verhoging van de tarieven voor gymlokalen voor gesteld vanwege een korting van de rijkssubsidie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11