Leidsch Dagblad Nederlandse en Britse blauwhelmen gegijzeld 7,5% ch 425 2.29 BEL: 071-128030 Tweespalt in Noorse familie Gewapende overval op Leidse koffieshop 06-0331 Familieleden bellen massaal Den Haag BROCCOLI, GEHAKT EN SPAGHETTISAUS. Herdenking Hannie Schaft 1.25 B'oed uit navelstreng kan levens redden UVS boekt eerste zege GOED NIEUWS BAANDAG 28 NOVEMBER 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40632 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Nog geen abonnee? Gehandicapt huisdier Onrust Suriname 3 De eerste verlamde honden en katten krij gen binnenkort hun eigen op maat gemaakte rol- stoeltje. 5 De onrust in Suriname heeft zich uitgebreid naar de gezondheidszorg. Veertig artsen hebben het werk neergelegd. I'Jazzcats' /t Jazzliefhebbers kun- I I nen op zondagmid dag kennismaken meteen nieuwe generatie muzi kanten. Inmaakpartij 4Qln Rotterdam was I -/ zaterdagmiddag sprake van een inmaak partij. Katwijk liep met 6-2 over Zwart-Wit '28 heen. 'Actie Bosnische Serviërs levensverzekering tegen luchtaanvallen drammen Deze Noorse tweeling verkeert in dubio. Terwijl de ene helft lekker in slaap is gesukkeld bij een 'ja' voor Noors lidmaatschap van de Europese Unie, houdt de andere wakker de wachi bij een ferm 'nee'. Vandaag, op de tweede dag van het EU-referendum, spreken de Noorse kiezers zich uit of hun land moet toe treden tot de Unie. Volgens een laatste opiniepeiling is de uitkomst nog geheel open. Terwijl aanvankelijk 'nee' de overhand had, rukt nu het 'ja-kamp' sterk op. FOTO EPA STEIN BJOERGE zagreb gpd leiden loman leefmans Twee mannen met bivakmut sen hebben zaterdagnacht een gewapende overval gepleegd op een koffieshop aan de Lage Rijndijk. Bij binnenkomst trok een van de overvallers een mes,' waarmee hij direct een 21-jarige Alphenaar in het been stak. De andere overvaller dreigde met een vuurwapen en som meerde de eigenaar de inhoud van de kassa af te geven. Toen het geld was overhandigd, na men de twee ook nog een aan tal zakjes softdrugs mee, ter waarde van enkele honderden guldens. Daarna verdween het duo. De politie kamde vervolgens de buurt uit, maar trof geen spoor van de overvallers. Het slachtoffer van de steekpartij moest voor behandeling naar hetAZL. Vuurwerkbom in hand ontploft Een 18-jarige Leiderdorper is af gelopen zaterdag gewond ge raakt toen een zelfgemaakte vuurwerkbom in zijn hand ont plofte. De jongen is met een gat in zijn hand overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Hij ontstak de bom, ge maakt met kruit van strijkers, in zijn woonplaats bij winkelcen trum Winkelhof. amsterdam Schadevergoeding en smartegeld geëist Slachtoffers Faro stellen Martinair verantwoordelijk De stichting wil dat de Portuge se onderzoekers en de Neder landse Raad voor de Luchtvaart hun conclusies over de oorzaak van de ramp herzien. Zowel de Portugezen als de Nederlanders wijzen namelijk elke verant woordelijkheid voor de ramp van de hand. Uit bestudering van het Por tugese rapport 'en uit de opna men van de cockpit-voice-re- corder, concludeert de stichting dat er zowel door de beman ning van het vliegtuig als door de verkeersleiding ernstige fou ten zijn gemaakt. De stichting heeft inmiddels van minister Jorritsma van ver keer en waterstaat de verzeke ring gekregen dat het commen taar meegenomen wordt in het eind-advies dat de Raad voor de Luchtvaart haar moet uitbren gen. Ook voorzitter mr. P. Bies heuvel van de vaste kamercom missie van verkeer en water staat zal bij de behandeling van de kwestie in de Tweede Kamer het commentaar betrekken. Tijdelijk aanbod Vaste Termijn Deposito looptijdl 0 jaar. Wanneer u nu minimaal f 10.000,- vastzet voor een periode van 10 jaar ontvangt u 7,5% rente per jaar. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder m Nederlandse en Britse blauwhelmen worden sinds giste ren in Oost-Bosnië vastgehouden door Bosnische Ser viërs. Volgens commandant Michael Rose van de VN- troepen in Bosnië zien de Serviërs de gegijzelde blauw helmen als 'levensverzekering' tegen mogelijke nieuwe NAVO-luchtaanvallen. Een woordvoerder van de Bosnisch-Servische regering in Pale ontkende dat. Vol gens hem kunnen de problemen nog vandaag worden opgelost. gen blauwhelmen. Intussen wordt door de NAVO gewerkt aan evacuatieplannen voor de in totaal 24.000 blauw helmen, onder wie ongeveer drieduizend Nederlanders. Tweeduizend Amerikaanse ma riniers zijn naar de Adriatische Zee gestuurd om bij een even tuele evacuatie te assisteren. De Nederlandse konvooien die nu worden vastgehouden, hadden toestemming van de Serviërs om hun grondgebied te Het gaat om twee konvooien met rond de honderd Neder landse militairen en twee kon vooien met vijftig Britten aan boord. Rose zei te twijfelen of de vredestroepen van de Vere nigde Naties wel in Bosnië kun nen blijven als de militaire situ atie verder verslechtert. De commandant toonde zich op nieuw bevreesd voor vergel dingsacties van de Serviërs te- passeren. In de ene groep voer tuigen zitten zeventig Neder landse verlofgangers die van de moslimenclave Srebrenica in Oost-Bosnië op weg zijn naar de Kroatische hoofdstad Za greb. Zij zouden zich bevinden op ongeveer twintig kilometer van Srebrenica. Een 32 man sterk Nederlands brandstof transport dat op weg was van Santici naar Srebrenica zit vast bij de Servische plaats Zvornik. Elders in Bosnië houden de Ser viërs al enkele dagen VN-eenhe den vast. De Russische minister Ko- zyrev (buitenlandse zaken) waarschuwde gisteren dat de VN hun mandaat te buiten gaan als zij tot nieuwe NAVO-lucht aanvallen oproepen. De Ameri kaanse minister Perry (defensie) zei gisteren dat NAVO-lucht aanvallen op Servische stellin gen bij Bihac inmiddels zinloos zijn, omdat ze de Serviërs niet meer kunnen tegenhouden. Volgens de Verenigde Staten zijn de Serviërs de feitelijke win naars van de oorlog. De Bosnische regering heeft intussen ingestemd met een staakt-het-vuren in en rond de belegerde stad Bihac. De VN hebben de strijdende partijen een plan voorgelegd dat voor ziet in een wapenstilstand en demilitarisering van het gebied rond Bihac. De situatie in en rond Bihac was vandaag ondui delijk. De Bosnische radio meldde dat de stad nog zwaar werd belegerd; volgens VN- woordvoerders was de strijd enigszins geluwd. Pagina 2: Serviërs testen met gijzeling hoe ver ze kunnen gaan. Bonden zeer bezorgd over lot militairen Bosnië Familieleden van de Nederlandse militairen die op twee plaatsen in Bosnië worden vast gehouden, hebben afgelopen nacht massaal gebeld naar het Situatiecentrum van de Be velhebber der Landstrijdkrachten in Den Haag. .Tot drie uur vannacht werden elf honderd telefoontjes geteld. Ook vanmor gen vroeg informeerden familie en vrienden er al weer naar de toestand van de gegijzel de militairen. Hoewel de medewerkers op het Situatie centrum dubbele diensten draaiden, liepen de wachttijden in de loop van gisteravond op tot een uur. Bij het Thuisfiontcomité, een telefooncirkel van familie en vrienden van de Nederlandse militairen in Bosnië, was het een stuk rustiger. Vice-> Janssens uit Oegstgeest: „Maar je merkt dat burgers liever met burgers praten dan met militairen. Defensie geeft vrij zakelijk infor matie. Bij ons is er een lotgenotengevoel." „Een van de groepen die wordt vastge houden, zijn verlofgangers, die sinds de zo mer weg zijn", aldus coördinator Bert Vink. „De mensen hebben zich erop verheugd dat hun familielid morgen thuis komt en nu gaat dat misschien niet door. Ze willen we ten 'of die van mij' er bij zit." Met deze groep van zeventig man heeft Defensie overigens nog geen contact gehad. Met de andere groep, 32 manschappen van een brandstoftransport wel. Zij worden bij Zvornik vastgehouden door het Drina- korps. Vink benadrukt dat de Serviërs de Neder landse militairen niet met geweld bedrei gen. Hij wijst erop dat dit soort acties regel matig voorkomen. Van een gijzeling wil hij niet spreken. „Ze worden vast- of tegenge houden." De militaire vakbonden zijn zeer bezorgd over het lot van de Nederlandse militairen. „Als humanitair optreden niet meer kan, dan is het tijd je af te vragen wat je daar nog doet", aldus voorzitter W. Gooyers van de CNV-bond van militairen (ACOM). Ook voorzitter B. Snoep van de federatie van mi litair personeel AFMP noemt de ontwikke lingen zeer zorgelijk. Gooyers vindt dat Voorhoeve zijn verant woordelijkheid moet nemen; is hier nog sprake van een 'aanvaardbaar risico'. „Als je ook in beschermde gebieden niet meer kan helpen, komt het moment om nader te be sluiten", aldus Gooyers. Martinair draagt de volle ver antwoordelijkheid voor de dood van 56 mensen en voor de ver woesting van de levens van honderden andere betrokke nen. Tenminste zeven keer heeft de gezagvoerder of de maatschappij vóór of tijdens de vlucht aanwijsbare fouten ge maakt. Maar ook de verkeerslei ding van de luchthaven van Faro is mede-verantVvoordelijk voor de ramp met de DC-10 op 21 december 1992 in Portugal. Dat stellen slachtoffers van de ramp en nabestaanden, vere nigd in de Anthony Ruys Stich ting. Zij eisen van Martinair schadevergoeding voor de slachtoffers en smartegeld voor de nabestaanden voor een be drag van zo'n vijftig miljoen gulden. Martinair is niet van plan aan deze eis te voldoen. Gisteren presenteerde voor zitter Rob Sötemann, op een emotionele bijeenkomst in Café Witteveen in Amsterdam, het commentaar van de stichting op het eindrapport van de Por tugese onderzoekscommissie. Pagina 3: 'Faro i weer-vliegveld'. haarlem Twee weken voor de bevrijding, in april '45, werd Hannie Schaft, beter bekend als Het Meisje met het Rode Haar, gefusilleerd. De ver zetsstrijdster werd gisteren herdacht, onder meer bij het monument dat haar vriendin Truus Menger in het Haarlemse Kenaupark voor haar maakte. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Lekker eten voor weinig geld? Dat kan! Leidse specialisten willen nieuwe bloedbank Broccoli, 500 gram Gehakt half-om-half, kiloM5Ü 799 500 gram leiden. rudolf kleun 53<3 Unox Raguletto Spaghettisaus, groente, tradition, of gekruid, pot 440 gram 99 Kijk ook na het recept van Raya Uchanski naar het leclameblokje in het programma "Koffietijd"' tussen 10-11 uur van RTL-4. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 december a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Met het bloed uit de navelstreng van pasge boren baby's kunnen de levens worden ge red van mensen die nu nog afhankelijk zijn van beenmergtransplantaties. Het vinden van geschikte donoren voor die transplan taties is heel moeilijk vanwege afstotings verschijnselen. Dat risico is bij het gebruik van bloed uit de navelstreng veel kleiner. Bovendien is de nieuwe behandelmethode waarschijnlijk goedkoper. Een groep Leidse specialisten wil daarom een nieuwe bloedbank oprichten. Inmid dels is in Leiden de stichting Eurochord op gericht, een zusterorganisatie van onder an dere Eurotransplant. Die nieuwe organisa tie moet de inzameling van het navelstreng bloed en de kwaliteitsbewaking moeten gaan verzorgen, zo meldt Cicero, het blad van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Bij iedere geboorte komt behalve moe derkoek en navelstreng ook ongeveer een theekopje bloed uit de navelstreng vrij. Dat bloed is bijzonder, doordat het 'stamcellen' bevat die bij andere mensen alleen in het beenmerg zijn te vinden. Die cellen kunnen alle typen bloedcellen en bloedplaatjes aan maken en zijn bijzonder geschikt voor transplantatie. Kinderen met beenmerg- ziekten en volwassenen met bloedkanker zouden daarmee even goed geholpen kun nen worden als met kostbare en riskante beenmergtransplantaties. Inmiddels zijn wereldwijd vijftig patiënten behandeld met navelstrengbloed. Transplantatie van bloed uit de navel streng, dat kan worden bevroren, lijkt veel eenvoudiger omdat het afweersysteem van pasgeboren baby's nog onrijp is. Daardoor verwachten de Leidse specialisten dat de stamcellen zich beter kunnen aanpassen aan het lichaam van de ontvanger. Het bloed kan bovendien gericht worden verza meld, zodat het zoeken naar donormateri aal eenvoudiger wordt. HET WOORD IS AAN Leopold Trepper Elke zaak heeft drie kanten: de jouwe, de mijne en de waarheid. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Vannacht kans op een mistbank en minimumtemperatuur om streeks 5 graden. Overdag wol kenvelden, ook af en toe zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. CPN smokkelde sieraden tsaar naar Nederland veendam gpd Debutant UVS heeft er lang op moeten wachten, maar gisteren was ze eindelijk daar: de eerste overwinning in de hoofdklasse. Op UW nog wel, een ploeg die ook in de onderste regionen bi vakkeert. Het werd in de Leidse Kikkerpolder 4-0 en het had vlak voor tijd nog 5-0 kunnen worden, als de bal van Carl Roest niet tegen de paal maar in het doel was gekomen. Het be- sluit van de Leidse hoofdklasser om niet langer meer met 1,5 maar met drie spitsen het veld te betreden, lijkt zijn vruchten af te werpen. UVS staat ondanks de over winning nog steeds op de laatste plaats, met 5 punten uit 10 wedstrijden. Maar de Leidse ploeg staal er relatief gunstiger voor dan de ploeg die de voor laatste stek inneemt: Alphense Boys (6 punten uit 11 wedstrij den). De Alphenaren verloren gisteren thuis tegen Papend- recht voor de zesde keer in deze competitie. Papendrecht, dat onlangs landskampioen Katwijk versloeg in een bekerduel, kwa men in Alphen op een 2-0-voor- sprong. Een penalty bracht de Alphenaren iets dichterbij, maar potten kon de tobbende ploeg van Paul Bahlmann niet breken. De Veendamse Bartha Rutgers heeft twee jaar na de Oktoberre volutie in Rusland (1917) kost bare sieraden van de tsaar naar Nederland gesmokkeld, waar ze moesten worden verkocht om Westeuropese communisten te steunen. Rutgers bracht de ju welen naar Bussum waar de dichter en communist Herman Gorter zich er over ontfermde. De Groningse historicus Ger- rit Voerman heeft dit ontdekt tijdens onderzoek in Moskou naar de relatie tussen de CPN en de Communistische Interna tionale (Comintern). Volgens het archief ging ook Bartha's man, de ingenieur Sebald Rut gers, een vertrouweling van Lenin, met een hall miljoen roe bel aan kostbaarheden op pad, maar die sieraden bereikten Amsterdam nooit. Onderweg in Berlijn 'ontfermde' de Duitse zusterpartij zich over de rijk dommen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. T Ja, dat is goed nieuws ~i Dus neem ik I nu een abonnement, i Per kwartaal vla acceptgiro 85,55) I automatisch 04,55) Of bel 071-128030 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1