Een plaat is een hit als er een hit op staat' De 'TV Nomaden' zijn overal Rtv show Reclamemakers bezorgd over irritatie bij televisiekijkers gesprokee MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 AMSTERDAM MONIQUE BRANDT Wat is vervelender dan een speelfilm op televi sie die wordt onderbro ken door reclame? Juist, een film die twéé keer wordt onderbroken door een reclameblok. Regelmatige televisie kijkers kennen het probleem: zij wor den soms bijkans gek van al die oerver- velende spotjes voor afwasmiddelen, maandverband of tandpasta die het scherm teisteren. Daarbij worden veel van die spots soms tol in het oneindige op één avond herhaald. Van pure ellen de wordt gedurende de reclameblokken dan maar doorgezapt naar een net waar nog een gewóón programma te zien valt. Wat u en ik allang wisten, dringt nu gelukkig ook tot de reclamewereld door: er is te veel reclame op televisie en dat is voor de consument soms knap irritant. Niet dat de reclamemakers zich overigens zorgen maken over al dat vergalde kijkgenot. Nee, 'de kwaliteit van de informatieoverdracht op televi sie staat op het spel', zo heet het in re clamekringen. Simpel gezegd: het effect van reclame gaat verloren als het pu bliek zich aan de boodschap irriteert en vervolgens 'wegzapt'. Het is vooral zon de van het geld. Want volgens schattin gen wordt volgend jaar ruim een mil jard gulden uitgegeven aan reclame op de Nederlandse televisie. De vereniging van erkende reclame adviesbureaus (VEA) wil een oplossing vinden voor de toenemende irritatie van kijkers. Daartoe wil de VEA een ge sprek aangaan met de STER, IP, dat re clamezendtijd verkoopt voor RTL en Veronica/Endemol. „Het is louter een financiële kwestie", geeft VEA-directeur Han Nieman ronduit toe. „Het is voor ons immers van belang dat de bood schap zo goed mogelijk overkomt. Het gaat ons om onze klanten, de adver teerders." Kijkers ergeren zich aan spotjes die soms vier, vijf keer in een uur over het scherm glijden, foto united photos de boer nils Code De VEA wil met de betrokkenen, die zich positief hebben uitgelaten over het plan, een reclamecode ontwikkelen waaraan eenieder zich te houden heeft. Daarmee wil de VEA tevens voorkomen dat de overheid ingrijpt en beperkende maatregelen instelt. VEA-voorzitter Walter van der Mee: „Ik zeg niet dat het vijf voor twaalf is, maar laat ik zeggen: het is elf uur. Kijkers ergeren zich aan de uitzendfrequentie, spotjes die soms vier. vijf keer in een uur over het scherm glijden. Ook de inhoud van sommige commercials werkt irritatie- verhogend. Een reclame voor een was middel of een luiermerk bijvoorbeeld, probeert op een uiterst simpele manier de doelgroep aan te spreken. Consu menten die niet tot die bepaalde doel groep behoren kunnen zich daardoor beledigd voelen. Op het creatieve vlak kan er dus ook heel wat verbeterd wor den." Mediaplanner Ruud de Lange van The Media Partnership, die voor adver teerders TV-zendtijd inkoopt, kan zich vinden in de bezorgdheid over de afne mende effectiviteit van reclame. In een Televisiejaarrapport 1995 dat The Me dia Partnership onlangs uitbracht, werd al geconcludeerd dat de reclamezend tijd van de STER niet moet worden uit gebreid omdat meer reclame weerzin oproept bij het publiek. Het bureau pleit daarom ook tegen de invoering van programma-onderbrekende recla me bij de publieke omroepen. De Lange: „Geen enkele adverteerder zit te wachten op een reclameblok van twintig spotjes, want daarin valt je boodschap helemaal weg. Ook de kij kers hebben een hekel aan die lange blokken. Het is goed om daarover na te denken, al vind ik zelf dat het nogal meevalt met die irritatie van de kijkers. Een paar jaar geleden hadden we in Nederland amper gehoord van pro gramma-onderbrekende reclame, nu worden er duizenden spots uitgezon den. En het publiek is er redelijk aan gewend." Maandverband De VEA inventariseert nu de onderzoe ken die er al zijn gedaan naar de mo menten waarop de kijkers afhaken. Op basis daarvan zullen de partijen afspra ken maken over de te nemen maatre gelen. Ook wordt er gedacht over het oprichten' van een platform waarin te levisiemakers en reclame zich voortaan over dit soort zaken zullen buigen. Van der Mee: „In de gesprekken met STER, Veronica en IP zullen we in ieder geval kijken of het mogelijk is om de re clameblokken meer harmonisch in te vullen, zodat je als kijker bij wijze van spreken niet meer van de boter in het maandverband valt. Op de Duitse televisie werden ze aangekondigd met de opmerking 'een knap uiterlijk is ook niet alles'. Een Britse discjockey betitelde de zange ressen van de Limburgse band Pus sycat als 'een stelletje slagersmei den'. Maar juist het ontbreken van elk flintertje glamour, de uitstraling van The girl next door bracht de drie nuchtere zusjes Tonny, Marianne,en Betty met het nummer Missisippi wereldroem. Want beroemd, dat wérden ze. De plaat stond in 1975 nummer 1 op de hitlijsten in Duitsland, in Zwitser land en Oostenrijk, in Scandinavië en Engeland. En in Brazilië stond Pussycat maar liefst 126 weken in de hitparade. „We zongen al vijftien jaar samen, en toen werden we op eens zo beroemd. Het ging allemaal wel erg snel", geeft Tonnie achteraf toe in de eerste aflevering van de vijfdelige NOS-reeks Single Luck. Programmamaker Tonko Dop be licht in deze reeks vijf 'megahits' uit de jaren zestig en zeventig, liedjes die iedereen van achter naar voren kon meezingen en die over de hele wereld waanzinnig populair werden. Door middel van interviews met de vertolkers, componisten en ande re betrokkenen en met behulp van oude televisie-fragmenten probeer de Dop die tijd nog eens terug te ha len. Hij laat zien wat het effect van die plotselinge roem is geweest op de zangers/zangeressen van num mers als Una Paloma Blanca (The George Baker Selection), Ma belle Amie (Tee Set), I remember Elvis Pre sley (Danny Mirror) en Marina (Roc- co Granata). Hip Volgens platenmaatschappij-mede werker Theo Roos was ons land door al die hits opeens heel 'hip'. „Neder land, daar kwamen hits vandaan, dat werd internationaal erkend. En de mensen die die hits scoorden waren geen copieën van Amerikaanse of Engelse groepen, ze waren uniek. Dat palingpop-syndroom waar de Nederlanders bet zelf zo moeilijk mee hadden bleek het in het buiten land heel goed te doen." Zoals Tee Set. De band is allang uit elkaar, maar zanger Peter Tette- roo zingt het nummer Ma Belle Amie nog steeds op thema-avonden of in pretparken. Door mismamanage- ment hebben de bandleden weinig geld overgehouden aan de toenmali ge populairiteit. „Ik snap niet dat we zo lang zo onzakelijk zijn gebleven", zegt componist Hans van Eyck er achteraf over. Pussycat ging in 1985 uit elkaar. De koek was op, er waren geen grote hits meer en de dames wilden wel weer eens andere dingen gaan doen. Als het maar in Limburg was. Tonny (de blonde) heeft nu een solocarriè re, Betty (die met het lange donkere haar) speelt in een band, Marianne drijft een café. Een enkele keer wil len ze het nummer nog weieens zin gen, maar verder is Pussycat verle den tijd. En geen van allen zijn ze daar erg rouwig om. Het is leuk ge weest. De voormalige, Belgisch/Italiaan se automonteur Rocco Granata die een vermogend man is geworden met zijn liedje Marina, is minder be rustend. Hij hoopt nog steeds op een hit die zijn grote succes uit 1960 zal overtreffen. „Ik voel me nog altijd dat jongetje dat moet vechten om het verder te brengen dan mijn va der. Ik heb altijd het gevoel dat ik in mijn leven te weinig heb gedaan." Granata heeft door middel van al lerlei bewerkingen geprobeerd om Marina weer in de hitlijsten te krij gen. Dat lukte ook, met een New Beat versie. Maar hij beseft wel dat het origineel toch het meeste aan sloeg. „Ge kunt de mensefi niet be dotten. Het geheim van Marina is de zon die in het liedje zit. Ik heb daar na liedjes geschreven die ik zelf veel mooier vond, maar waar waarschijn lijk toch een wolkje voor de zon hing." Elvis Het nummer I remember Elvis Pre sley van Eddy Ouwens, alias Danny Mirror, lag twee dagen nadat Elvis gestorven was, in de winkels. Ou wens was naar eigen zeggen zo aan gedaan dat hij het nummer in één keer schreef. Diezelfde nacht nog werd de plaat geperst en gedistri bueerd. Het werd een miljoenensuc ces. In de videoclip zingt hij -gehuld in pyama - met betraande ogen over Tee Set is allang uit elkaar, maar zanger Peter Tetteroo zingt het nummer 'Ma Belle Amie' nog steeds op thema-avonden of in pretparkenfotogpd zijn gestorven idool. „Het was ge schreven uit emotie, dat werd door het publiek herkend." Maar DJ Felix Meurders dacht er anders over: hij betichtte Ouwens van lijkenpikkerij, en Ouwens sleep te hem -met succes - voor de rech ter. Maar het nummer dat hij een paar jaar later schreef, na de dood van John Lennon, bracht hij wijselijk niet uit. ,Ik had geen zin in het 'alle dertien dood-effect." Una Paloma Blanca werd geschre ven als extra instrumentaal nummer voor een LP. Aanvankelijk wilde de maatschappij het nummer niet uit brengen vanwege het 'fluitintro', maar het kwam er toch, en ook dat werd een wereldhit. „Het werd op het juiste moment uitgebracht", denkt Hans Bouwens/George Baker. „Ik kan morgen net zo'n liedje uit brengen en dan wordt het niets, om dat op dat moment de magie ont breekt." Muziekuitgever Willem van Koot- en ziet het eenvoudiger: „Een plaat is een hit als er een hit op staat." ('Single Luck', morgenavond, 19.30 uur, Nederland 3) Antonie Kamerling in Hunf§n „Op de set van de film 'SuM® 16' noemde iedereen me L Toro'. Dat krijg je als je in ar"*' derhalve dag vijftien vrouwf6" afwerk,." fe pms Gregor Frenkel Frank in feerv, Studio: 15 „Ik doe al honderd jaar nj meer aan Sinterklaas. Vroejr||er heb ik het even gevierd nL f, mijn kinderen, maar toen ze It zei tweede achtereenvolgende jspntjc het ene pak na het andere lÉ?'^k terlijk openscheurdeh, ben fs 3 3 gestopt. Tegenwoordij Sinterklaas een feest middenstand wel bij vaart, bestaan de cadeaus die wordj gegeven vaak uit een ijskast fci i Cadillac met een papierf eromheen." M Midas Dekker in VARA lfjeni magazine: „Een knaagdie Onder zijn beiteltand|ien wordt elke noot houwwerk, de vervolmaki. t de noteboom indertj^®' ogen moet hebben staan." Presentatrice Hanne) Groeteman in het Parool: „De kroning van Beatrix wl een traumatische ervaring, i heb die dag voor de VARA-r; een uitzending gemaakt c kroning en krakersrellen, versum 1 zou de kroning dol en wij, Hilversum 2, de rellfi Wie er ook gezeten had, je 1 het volgens mij nooit goed kii nen doen. Maar goed, ik r verkeerd geplaatste grapjes i het is mooi weer om te kraki niet om te kronen. Baldadf Wist ik veel waar ik hjj had. Ik had nog nooit een kraker ge zien. Het kostte de VARA 20.000 leden en mij bijna mijn baan." 'Single Luck' over de megahits van toen: Pussycat had in 1975 een hit met 'Missis- Sippi'. foto cpd i 1 1 Bar, Pee,ere TV Studio: .22 „Het is een mi vatting te denki dat Zwarte Piet Afrika komt. Hij i gewoon een over-enthousia^.öS schoorsteenveger. En dan z er mensen die denken dat Si) terklaas zal verdwijnen q plaats te maken voor de Ker man. Ondenkbaar! Als je de rij dom van de glamour-ster Si terklaas vergelijkt met de ranj.OC ge kwaliteiten van de Kerstma.2E kom je tot de conclusie dat laatste slechts een cadeautje drager is met een watten baaj.52 Ook heeft hij vaak een alcohij probleem, en dat heeft Sint nj nooit gehad." 1.22 Gerard Joling in Weekend: „Voor een televisiespecial z ten we aan de kust van de 4 lantische Oceaan. Schitteren Er zijn opnamen gemaakt op| rivier de Gambia, in een baza en in het oerwoud. Ik ben ni zo bang uitgevallen, maar in H oerwoud had ik het toch moi lijk. Het barstte er van de will.OC apen en slangen. En terwijl |.24 daar stond te zingen, probe$.3C den die apen me te ovt schreeuwen." Belinda Meuldijk, echtgen te van Rob de Nijs, in VA1 TV-Magazine: „Televisie is het meest ondi.25 schatte medium dat we kenne Waarom denk je dat hele voll|,01 stammen zo graag seksfilms I televisie zien? Omdat ze n daarna in bed helemaal te g lekker hebben! Ja toch?" \A1 Acteur Jean Claude Va Damme in Veronica: „Natuurlijk ben ik met de 'l ve story' in de film 'Time Cq door mijn nieuwe bruid Daij.3E geïnspireerd. Ik laat het hs spreken omdat ik nu geluklj ben. Ik wilde met Darcy me dan een soort supermarkt hl welijk. Uiteindelijk zijn we I Thailand getrouwd door mo nikken. Het werd echt e|.4E prachtig ceremonieel." Broedplaats, snelkookpan, bananenrepubliekbij TV Nomaden kan alles. Credo: Leuke televisie maak je niet vanachter een bureau, leuke televisie maak je buiten. In Zeeland, in Katwijk en zelfs in Coevorden. Zoeken naar wat de jongeren zoeken elke maandagavond is het weer prijs: ,,De regio intrekken, dat is voor ons erg belangrijk." 'Wij volgen jongeren in de dingen waar ze mee bezig zijn p B m en keurige villawijk in I Coevorden. Een jongen gooit een bal door een basketbalring. Paardestaart, honk balpetje dit is Bas, de zoon van de keurige wethouder. Vader loopt het beeld binnen. Zet even uiteen hoe Coevorden sociaal in mekaar steekt. Dat je daar een vil lawijk hebt waar Relus ter Beek zo maar je buurman kan zijn, maar dat dat niet in heel Coevorden zo is. Volgt een verkenning van Coevor den. Beelden van een vriendje met een trui van 300- en een broek van 600 gulden, maar ook van kornuit Buffel, die zich geregeld door Bas de keurige wethouderszoon laat tatoeëren. Kijk, hier, een lintwurm op mijn ami. Een afbeelding van een lintwurm? Waarom? Nou, zo maar. Het was Bas zijn idee. Maar wat vin den je ouders ervan, Bas, dat je hier en daar van die plaatjes in ander mans velletje spijkert? „Ummm... Mijn ouders weten het niet." Een VPRO-zolder. Minou op den Velde bekijkt de eerste 14. 15 ge monteerde minuten van haar repor tage over Coevorden, Drenthe, pal aan de Duitse grens. Vandaag, bij uitzending, zullen het dertig minu ten zijn. dertig minuten over de jeugd van Coevordep. Waarom in hemelsnaam Coevorden? „Toen ik nog bij Onrust werkte, kreeg ik een keer een tape van een bandje uit Coevorden. Dat bandje had muziek met anti-christelijke teksten gemaakt, terwijl Coevorden toch een heel christelijk dorpje is. Later draaide ik een keer een onder werp in de Haagse Schilderswijk en zelfs daar kenden ze mensen uit Coevorden. Zo is Coevorden altijd in Het redactieteam van 'TV Nomaden': „De regio intrekken is voor ons erg belangrijk." foto kippa m'n gedachten gebleven. Wat mij steeds fascineert is hoe mensen in de samenleving op elkaar inwerken: die dwarsverbanden, zeg maar. In Coevorden zie je duidelijk dat er sprake is van groepsvorming, maar die groepen gaan niet tegen elkaar Zoekende jongeren Een half uur TV Nomaden over één onderwerp. Kan gebeuren. Een vol gend* keer zitten er misschien wel weer zeven, acht items in de uitzen ding. Eigenlijk weet je het nooit bij de jonge garde van de VPRO, die zichzelf nu voor het derde seizoen op het medium televisie uitleeft. Soms is er een presentator. Jeroen Bishoff, maar soms ook niet. Soms zijn de speciale verslaggevers Klaas en Empee ter ontwapening op pad gestuurd, maar soms ook niet. Soms trekken de Nomaden er met een ou de autobus op uit, of laten ze zich met een aak de Rijn afzakken, maar soms ook niet. Het enige dat vast staat is dat het programma over jon geren en hun belevingswereld gaat. „Het uitgangspunt is: Wij volgen jongeren in de dingen waar ze mee bezig zijn", vertelt William de Bruijn. „We gaan op zoek naar bijzondere jongeren, jongeren die misschien zelf óók zoekende zijn. En wij zoe ken dan naar wat zij zoeken." Zelf maakte hij bijvoorbeeld een dubbelportret van twee jongens aan de kust, één in Katwijk en één in Wijk aan Zee. Die in Katwijk leek voorbestemd zijn hele leven in een viskar te moeten werken, die in Wijk aan Zee droomde van een eigen strandpaviljoen, een boot en een reis om de wereld. „We wilden een re portage maken over kustplaatsen in de winter. Dan blijkt er in die twee jongens een mooi contrast te zitten, daar ga je dan mee door, en tenslot te blijk je met die jongens het hele verhaal te vertellen." Een inhoudsopgave voor TV No maden valt veelal pas kort voor de uitzending te maken: er wordt vrij makkelijk met onderwerpen gescho ven. De makers laten zich voor de aanstaande maandag nog iets an ders invallen, of er komt nog een ac tueel verhaaltje tussendoor. Volgens William de Bruijn is dat een van de grootste charmes van het program- „We maken wel een planning van tevoren, maar als het zinnig is om een item wat vroeger of wat later uit te zenden, dan doen we dat. Zo kun je ook inspelen op actualiteiten. Wat dat betreft is dit een compleet ande re manier van televisie maken dan die in Hilversum gewoon is, waar al les vaak al maanden van tevoren vast ligt. Elke dag bekijken we hier: Welke kant gaan we op?" Minou op den Velde: „We hebben er hier heel veel lol in, dat zie je vol gens mij ook wel aan het program ma. Andere televisieprogramma's zijn vaak afstandelijk, met presenta toren achter een desk dat is dan bijna een soort fysieke barrière met de kijker. De sfeer bij ons is er toch meer één van: Jij kan ook televisie maken, en: We doen het met z'n al len. Dat noemen wij dan het Noma den-gevoel." Ingedikte vrijheid Trouwe kijkers van het programma melden zich ongeacht opleiding wel spontaan aan als aspirant- Nomade, vaak gelokt door het frisse, eigenzinnige karakter van de bende. Op dat moment kunnen goede idee ën zwaarder wegen dan ervaring: het hóeft er bij VPRO's Jong Oranje niet allemaal even 'gelikt' uit te zien. Maar de makers op weg naar de honderdste aflevering raken meer en meer ervaren, durven nu ook meer. Drijft het programma daar door in een andere richting? William: „Ik denk dat het vrijer wordt...." Minou: „De mensen achter het programma weten individueel steeds beter wat ze willen." William: „Ik denk ook dat het TV Nomaden-gevoel zich intussen wel bewezen heeft. Dat je dat gevoel ook in alle uitzendingen kunt herken nen, hoe verschillend ze onderling ook zijn." Minou: „Het is heel makkelijk om teeveetje te spelen, jezelf te behan gen met een camera en er op uit te trekken, maar het vergt nogal wat om een aantal jaren te werken aan een programma waarvan jij moet zeggen wat erin moet: Jongens, zijn er nog ideeën? Kom maar!" William: „Er is altijd gezegd: Als je een idee hebt. ga je het maken. Voer maar uit. En hier kun je dat hele pro ces doormaken. Dat is een vrijheid die af en toe zelfs ingedikt moet wor den." ('TV Nomaden', vanavond, 19.59 uur Nederland 3)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14