Swing in Wapen van Voorschoten Cultuur&Kunst Oysterband: moeilijk om stil te blijven staan Leids Toonkunstkoor zingt met Bulgaars Filharmonisch orkest Kirby vertelt overdonderend Het Zingend Hart verdient alle aandacht Broeierige Claw Boys Claw: live nog steeds de beste IMAANDAG 28 NOVEMBER 1994 11 huis)| Avond rond Hugo Claus alphen aan de rijn» Het Literair Café Alphen aan de Rijn wijdt op 30 november in het kader van het Hugo Clausjaar een avond aan het oeuvre van deze Belgische schrijver. Kaarten voor het programma, dat om 20.30 uur in de Parkfilmzaal begint, zijn voor vijf gulden te koop bij Boekhandel Haasbeek en de Open bare Bibliotheek van Alphen. Architecten over bouwen in binnenstad leiden Het Nieuw Leids Architecten Kaffee houdt morgen een thema-avond over 'Bouwen in de Binnenstad'. Mensen die op dit moment bezig zijn met bouwplannen in de binnenstad ver tellen over hun ervaring. De avond begint om 20.00 uur in Socië teit De Burcht, Burgsteeg 14 in Leiden. Naomi Iwase wint pianoconcours den haag De 22-jarige Japanse pianiste Naomi Iwase heeft za terdag de finale gewonnen van het vijfde Eduard Flipse Interna tionaal Pianoconcours. Iwase sleepte bovendien de persprijs in de wacht. Ze speelde het tweede pianoconcert van Chopin. De eerste prijs, een bedrag van 30.000 gulden en een naar de Thaise koningin Sikirit genoemde gouden medaille, werd uitgereikt door mr. Pieter van Vollenhoven en de Thaise prinses Ubolrata- na. De tweede prijs was voor de Rus Gleb Yermakof. De Bulgaar se Kamelia Miladinova werd derde. In het totaal dongen 65 kan didaten uit negentien landen mee. Max Pam wint Columnistenprijs 1994 tilburg Max Pam heeft de Audax Columnistenprijs 1994 ge wonnen. De NRC-columnist kreeg zondag in Tilburg na de Nacht van de Columnist een cheque van vijftienduizend gulden. Het was de tweede maal dat de prijs werd uitgereikt. Henk Hof land was in 1992 de eerste winnaar. Behalve Max Pam waren Jan Blokker, Hugo Brandt Corstius, Remco Campert, Gerrit Komrij en Anil Ramdas genomineerd. Robert Long terug in theater Deventer Cabaretier Robert Long staat volgend jaar weer in het theater. Hij is van plan met een nieuwe show door het land te trekken. Over de inhoud daarvan kan hij niets zeggen.Ik moet het programma nog schrijven", aldus Long. Robert Long keerde tien jaar geleden het Nederlandse theater de rug tóe na een serie spraakmakende cabaretvoorstellingen. Hij bleef schrijven voor theaterprodukties van collega's, maar was zelf voornamelijk ac tief als presentator van diverse televisieprogramma's. Dit sei zoen maakt Long zijn debuut als toneelschrijver met de tragi-ko- medie 'Dag vreemde man'. Voortreffelijke Messiah van Randstedelijk Begeleidings Orkest recensie lidy van der spek Concert: Handels Messiah door het Lei derdorps Kamerkoor o.l.v. Wim van Meeuwen, m.m.v. Els van Önselen, jo- I praan, Anke Zuithoff, alt, Jan van Elsacker, tenor, Tom Sol, bas, Margnetden Hartog, orgel en het Randstedelijk Begeleidings Orkest. Gehoord: 26/11Dorpskerk, Was- „Messiah (1741) is niet een li- I turgisch, noch een dramatisch, j noch een episch werk. Je kan het niet eens een oratorium noemen; er is nog geen soort- naam voor gevonden. Een ge loofsbelijdenis op muziek. Mes siah kan op elke dag van het jaar worden uitgevoerd in elke ruimte die toevallig beschikbaar is, zélfs in een kerk. In Engeland hebben de pastors er vreselijk tegen gefulmineerd dat bijbelse teksten ten gehore werden ge bracht in concertzalen, theaters of weeshuizen. Kletskoek na- tuurlijk, want waar kun je het geloof beter belijden dan op plaatsen die daar juist niet spe ciaal op zijn ingesteld?" Met de ze woorden in Handels mond 1 gelegd, geeft Otto Glastra van Loon zijn opvatting over 'Mes- siah'weer. Hoe 't ook zij, zaterdag bleek de Messiah zelfs in een kerk een geloofsbelijdenis. Dat lag "niet alleen aan de waardevaste tek sten van Handels geinspireerde compositie, ook aan de voor treffelijke uitvoering door een danig afgeslankt Randstedelijk en vier solisten. Het koor: een puur en dan send 'He shall purify'. Een ge dragen maar gewichtsloos 'and the Lord hatli laid on Him', niet in een langzaam tempo gereali seerd ('t werd nauwelijks een adagio) maar veeleer met een uitgebalanceerde dynamiek. Een opzienbarend ingetogen in zet van het bijna altijd brallende 'Hallelujah', steeds met verras send mooie, zeer alert zingende alten. Het orkest: een ontspannen en devote Pastorale, waarin een ijle en homogene vioolklank, een stralende trompetsolo die ook weer indruk maakte juist door z'n contrastwerking van schallende motieven en luchti ge echo's. En een organiste die sprankelend en zeer maatvast de boel bijeenhield. De vier solisten completeer den van Meeuwens visie door Messiah als een oratorium en niet als een opera te interprete ren; Jan van Elsacker met een heldere jonge en expressieve te norstem, Anke Zuithoff als niet al te vérdragende maar inten tionele alt, Tom Sol in een wel overwogen evenwichtige en overtuigende vertolking als bas- -bariton en Els van Onselen ex cellerend. met haar zilveren-klokjes sopraan. Podium op zondagmiddag voor 'jazzcats' We treffen elkaar, hoe kan het ook anders, in het Wapen van Voorschoten. „Die akoestiek hè, die is hier zö fantas tisch. Iedereen die komt luisteren en een beetje verstand heeft van muziek valt het direct op. Het komt door al die eikehouten wanden. En natuurlijk speelt de enorme ruimte ook een rol. Het geluid kan echt alle kanten op." Piet Wezepoel, 56 jaar jong, geboren Voorburger maar al sinds bijna twintig jaar getogen Voorschotenaar, weet waarover hij praat. Dat jazzmuziek goed klinkt in het Wapen wisten ze veertien jaar geleden al. dick hermsen Eind jaren zeventig kende het dorp aan de Vliet een actieve 'Jazzclub Voorschoten'. In 1980 organiseerde deze voor het laatst een jazzmiddag in het Wapen. Met het verdwijnen van deze groep mensen verdween tevens de swing uit Voorscho ten. ,,Ik liep steeds liefhebbers tegen het lijf die zeiden het zo jammer te vinden dat er totaal geen jazz meer viel te beluiste ren in ons dorp. Terwijl het Wa pen zich er zo goed voor leent. Nou ja, van het één komt het ander. Ik ben gaan praten met Eric Stikvoort, de eigenaar van dit karakteristieke etablisse ment, en die voelde er eigenlijk best voor om de jazz nieuw le ven in te blazen. Het podium zou worden opengesteld voor jong aanstormend talent. Bij zo'n eerste paar keer is het na tuurlijk even spannend of het wel echt aanslaat. Kijk, de men sen moeten wel komen. Maar we hebben inmiddels drie zon dagmiddagen achter de rug en het wordt alleen maar drukker." Zijn ogen glinsteren als hij ver telt over het steentje dat hij bij draagt aan het Voorschotense culturele leven. Conservatorium Wezepoel werkt al zo'n twintig jaar aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Hij be heert de reprografie-afdeling. ,,Dat wil zeggen dat als een par tituur wordt aangeleverd, ik er voor zorg dat die uiteindelijk op de lessenaars terecht komt. Door mijn werk heb ik natuur lijk veel contact met muzikan ten. Studenten lopen mijn ka mer in en uit. Toen ze hoorden van mijn initiatief om optre dens te organiseren, boden zich spontaan allerlei combo's aan. Ze waren dol-enthousiast." De organisatie houdt hij in ei gen hand. .Alles wat je niet uit handen geeft, kan door ander mans fouten ook niet mis lo pen. Wel heb ik veel ondersteu ning gehad van Wouter Turken- burg, de coördinator van de jazzafdeling van het conservato rium in Den Haag. Hij heeft me enorm geholpen bij de voorbe reidingen van de concerten. Ik leg mijn ideeën aan hem voor. Daar laat hij vervolgens zijn vi sie op los en zo komen we geza menlijk tot mooie dingen." Op de vraag of het de bedoeling is ook gevestigde namen naar Voorschoten te halen, ant woordt de organisator dat dat niet het plan is. Voorlopig blijft het podium alleen voor muzi kanten die nog op weg zijn. Het gaat er om plaatselijke jazzlief hebbers kennis te laten maken met een nieuwe generatie mu zikanten. „Bovendien hoeven we nu geen toegang te heffen. De studenten komen nog wel spelen voor een biertje en wat onkostenvergoeding. Ga je wel geld vragen aan de deur om du re bands in te kunnen huren, dan zul je zien dat het minder druk wordt. En het zijn, behalve de muzikanten, de bezoekers die uiteindelijk de sfeer maken. Maar weet je wat leuk is? Aan sluitend aan het concert wordt nog wat in sessie-verband ge musiceerd. Iedereen kan in principe 'inpluggen'. Het is nu al een paar keer gebeurd dat docenten van het conservatori um gingen meespelen. Dat is toch prachtig? Een echte bekro ning van zo'n middag. Het is mijn grote wens dat een keer de big band van het conservatori um komt spelen. Dat lijkt me s. Gehoord: 26/11LVC, Leiden. Ze lopen al zo'n tien jaar mee, maar het lukt de Engelse folk- formatie de Oysterband maar niet om door te breken. Er werd afgelopen zaterdag met liefde geput uit de juist verschenen compilatie 'Trawler' waarop ou de songs als 'Hal an tow' en 'Lost and found' nog eens op nieuw werden opgenomen. De band wisselt rockfolksongs, steeds doorspekt met een altijd maar doorfiedelend viooltje van lan Telfer, af met wat meer tra- ditionei 11' het de Blue Aeroplanes, brengt i het nieuwe 'One Green heimweegevoel tot levei De Oysterband lijkt met zijn rustige nummers nog het meest op het Ierse broertje de Saw Doctors. Vaak is het up-tempo- materiaal van pop-folkgroepen akelig cliché-matig en balan ceert het op het randje van de hoempapa-muziek. De heftige nummers van de Oysterband zijn zeker sterk verwant aan de onvermijdelijke Pogues, maar hebben daarnaast voldoende niveau en afwisseling om niet door de mand te vallen. Bij 'The road to Santiago' ruilt podiumdier Chopper zijn bas in Piet Wezepoel: „ledereen kan in principe 'inpluggen'. Het is nu al een paar keer gebeurd dat docenten van het conservatorium gingen meespelen. Dat is toch prachtig? Een echte bekroning van zo'n middag." FOTO LOEK ZUYDERDUIN „Voor Voorschoten is het prachtig dat de jazz weer terug is. Moet je voorstellen dat je over een paar jaar, als al deze jazzcats op de grote internatio nale podia staan, kunt zeggen van 'oh ja, die heb ik nog wel eens zien spelen in het Wapen van Voorschoten'. Dat is toch leid door Consternation, een eindeloos;" kwartet met Patrick Schenkius Zondag 4 december brengt op gitaar, Stephan Lems als 'podium Jong Professionals saxofonist, Michel Turk achter Jazz', de naam waaronder de de contrabas en Rob Carree op organisatie schuil gaat, jazz- slagwerk. Het concert begint zangeres Babes Pronk op het om 15.00 uur en is, zoals ge- podium. Zij zal worden bege- zegd, gratis toegankelijk. i ijltempo in al lerlei standen. Het publiek maakt in de tussentijd menselij ke torentjes van drie-hoog, alsof we bij een concert van New Model Army zijn, en de rest van de aanwezigen heeft zichtbaar moeite om stil te blijven staan. Of de band nog eens door breekt blijft altijd koffiedik kij ken maar de kwaliteit van de songs en de podiumuitstraling rechtvaardigen een commer cieel succes. Het Leidse Toonkunstkoor is op het ogenblik hard bezig met de repetities van Mozarts sym- phonie Jupiter en diens Requiem. Het is hard pe zen, want op 15 januari moeten de stukken er goed in zitten. Dan verleent het koor namelijk medewerking aan een concert door het Vidin Fil harmonisch Orkest uit Bulgarije in de Leidse Pie terskerk. Het orkest, dat sinds april van dit jaar onder lei ding staat van Benjamin Ashkenazy, begint in Ne derland aan een tournee die de Bulgaarse musici verder naar Polen, Japan, Israël en de Verenigde Staten voert. Ahskenazy werd in 1940 in Sofia in Bulgarije geboren. Omdat zijn ouders joods waren, werden zij met hun kinderen vier jaar later gedwongen naar Vidin te verhuizen. Daar bracht hij de vol gende vier jaar door. In 1948 vertrok het gezin naar Israël, waar hij zijn eerste lessen piano en compositie kreeg. Hier behaalde hij. ook zijn graad aan de universiteit van Tel Aviv en aan de Rubin Academy in Jeruzalem. In 1973 toog hij naar Salzburg, waar hij zijn studie aan het Mozar- teum voortzette bij Franco Ferrara, Sergio Celebi- dache en Roberto Benzi. Vervolgens studeerde hij in Nederland aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag bij Louis Stotijn en Peter Schat. Na omzwervingen over de hele wereld en na verschillende prijzen in de wacht te hebben ge sleept, kwam Ashkenazy begin dit jaar weer in Vi din terecht, waar hij het Vidin Filharmonisch Or kest ging leiden. Een professioneel orkest, aldus Ashkenazy, met een grote uitstraling. Helaas is de positie van or kestleden in Bulgarije slecht te noemen: „Een paar nieuwe snaren voor de violen kosten twee maanden salaris, de fagotten zijn soms uit drie verschillende instrumenten samengesteld. Niet temin heeft dit orkest een grote allure. De bezet ting is voornamelijk opgebouwd uit jonge men sen en de potentie is aanwezig om dit orkest tot wereldformaat te laten uitgroeien." Ashkenazy en het Toonkunstkoor, dat tijdens het concert onder leiding van vaste dirigent Hans van der Toorn zal staan, zien de uitvoering in hel licht van een uitwisseling. De musici uit Vidin zullen bij leden van het Toonkunstkoor logeren. Terwijl het Leidse koor is uitgenodigd om in 1996 naar Vidin te komen, waar in mei een jaarlijks ko renfestival wordt gehouden. Voorafgaand aan het concert in de Pieterskerk geeft de jonge Bulgaarse pianist Tomas Visek, op 14 januari een recital in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Kaarten voor het recital kunnen worden besteld bij K&O; kaarten voor het concert op 15 januari in de Pieterskerk zijn te bestellen bij de bespreekbu reaus van de VW's en bij K&O. hoord op 27/11 in de Kapelzaal, Leiden. Vurig, jong en enthousiast; dat zijn de eerste indrukken van de En gelse pianist James Kirby. Al bij de eerste frasen van Schuberts So nate in A eist hij de aandacht van de luisteraars op. Welgemoed en haast vertellend ontvouwt hij zin voor zin de muziek. Met grote aandacht voor allerlei details 'spreekt' hij tot de zaal. Beethovens sonate in Es leent zich zelfs nog beter voor die ver halende trant. Soms lijkt het even of de pianist, die zonder parti tuur speelt, de muziek op dat moment zelf verzint. Dat houdt dan ook de spanning erin. Kirby met zijn grote, losse handen zet ons op het puntje van de stoel bij het scherzo waarin hij behoorlijke ri sico's neemt op het vlak van tempo en dynamiek. In het gracieuse menuetto laat hij de melodie klinken in een zangerig legato. Met Jubileum-concert: Het Zingend Hart o.l.v Ellen Looyestijn. Werk van Sweelinck, Monteverdi, Schubert, Andriessen, Man neke, Stuhlmacher, e.a. Gehoord: 27/11, (14.30 ui Niet echt een gewoon koor, Het Zingend Hart. Om te beginnen een erg democratisch koor; bij de programmering en invulling lijken leden en dirigent een grote verscheidenheid in articulaties belicht hij de muziek telkens verde^eerLköoiMat dlergisch 'is de dodelijke ernst die het andere wijze. Het presto tenslotte wordt overrompelend gezel en in de ware zin van het woord met vuur (con fuoco) ge speeld. Na de pauze lijkt er een kentering in het concert te komen. Bij Chopin's Barcarolle en Ballade komen zoveel aspecten aan bod dat de muziek een beetje verdrinkt in alle details. De losse handen die Kirby dienen bij het nemen van snelle technische hoogstand jes, laten her en der steekjes vallen of zijn althans zó los dat het wel eens rommelig wordt. Melodische lijnen springen er prachtig uit en daarna barst het geweld heviger los. Terwijl eerder mijn aandacht helemaal gevangen was begint die nu vaker af te dwalen. De beroemde Waldstein sonate van Beethoven tenslotte lijdt een beetje aan de fortissimo ziekte. De Kapelzaal is niet echt berekend op donderende klanken. Jammer dat het aanvankelijke plezier aan het slot van het concert uiteindelijk hierdoor getemperd wordt. Vorig jaar verraste de Amsterdamse forma tie Claw Boys Claw vriend en vijand met het CD-pareltje 'Sugar'. Kortgeleden voegde Pe ter te Bos en co. moeiteloos een ander kwa liteitsproduct, het nieuwe album 'Nipple', daaraan toe. Tijdens de vorige toernee koos de band wat meer lichter materiaal en kon- i den we Te Bos eigenlijk best fraai horen zingen. Gisteren werd de nadruk meer ge legd op de broeierige, zwetende groove van de band. 'Limbo' als binnenkomer zette in dit geval de toon en de "band hield hem dik een uur vast. Eigenlijk alleen het singletje 'Call me an Angel' was het broodnodige rustpunt in het geheel. Bij het nieuwe werk springt vooral 'Walk away' en het mooie meeschreeuwlied 'Dee De Lee Dee' er uit. Het van het album Sugar afkomstige 'Sugar Light Blonde' werd in een nieuw jasje gepresenteerd maar met de nogal springerige en zeer nerveuze uitvoe ring liet Claw Boys Claw zich niet van zijn beste kant zien. Peter te Bos mag dan een podiumdier zijn, maar zijn presentatie liet in zijn verre optreden van amateurgezel schappen nogal eens kenmerkt. Bij Het Zingend Hart is vrolijk heid troef, zowel wat de reper toirekeuze als wat de présence betreft. Het Zingend Hart is ontstaan uit een groep enthousiastelin gen die tien jaar geleden bij El len Looyestijn een stem vor mingscursus volgden, en ver volgens verder wilden onder Looyestijns leiding. Men doet zich nadrukkelijk voor als verle gen koor met komische uitstra ling. Neem het alsjeblieft niet te serieus, is de boodschap, dat doen we zelf ook niet. Zelfs het tienjarig bestaan is maar nau welijks een rechtvaardiging voor een zelf-georganiseerd jubile umconcert. Toch was dit volle- gaande beschonken toestand veel te v\ sen over. Hij schoffeerde het publiek en te een toeschouwer hardhandig met de crofoon op zijn hoofd omdat hij volgens de dig uitverkocht, zanger niet enthousiast genoeg was. Door die verlegenheid meen- de men vermoedelijk ook dat „Mijn vriendin is om twaalf uur jarig." 'theatrale medewerking' vereist meldde de zanger halverwege de avond. was 0m óp hopl nliik tp ilhistrp- Het volle LVC zong voor de tweede toegift en de aandacht vast te hou- daarom even toepasselijk een 'lang zal je le- den. Maar dit koor telt juist als ven'. Claw Boys Claw besluit met 'Use it' en een van zjjn belangrijkste kwali- de ijzersterke popsong 'Yoy'. Het is al vaak teiten het vasthouden van de gezegd maar de Amsterdammers zijn podi- aandacht. Daarnaast is het umdieren en voelen zich op het toneel als evenwichtig, mooi van kleur en een vis in het water. Ook als de zanger een begiftigd met een goed gevoel beetje te diep in het glaasje heeft gekeken. voor muziek èn teksten. Een ge- Het Zingend Hart: een genoegen noegen om naar te luisteren en naar te kijken, daar hebben ze heus niet twee mime-spelers bij nodig. De twee acteurs trokken echt teveel aandacht voor en tijdens de 'introitus', het 'miserere' van Sweelinck. De bijzondere op komst (twee sopranen zetten dit stuk in en langzaam voegt de rest van het koor zich bij hen) viel door het geredder van de mimers helaas in het water. Het Jubileumconcert, waarbij een aantal hoogtepunten uit de afgelopen tien jaar muzikaal en verbaal gememoreerd worden, bevatte bijzondere dingen, om niet te zeggen juweeltjes. Vooral het maatwerk van Walther Stuhlmacher is subliem. Hij schreef voor Het Zingend Hart te kijken. vier liederen op gedichten van Fernando Pessoa over hel on vatbare, het onbegrijpelijke van het leven. Stuhlmacher begrijpt Het Zingend Hart en omgekeerd. Dat was ook te horen bij zijn toonzetting van 'Hebban olla vogula', het oudste Nederlandse gedicht, of liever een aanteke ning in de marge met vertaling in het Latijn. Afwisselend werd het Latijn en het Oudneder lands gezongen in een veel stemmig mineur. De vocale mogelijkheden van het koor werden ook zuiver ge demonstreerd in de vier Heine- liederen vfin Jurriaan An driessen. Weliswaar werd de aandacht ook hier nodeloos af geleid dooreen mime-speelster, FOTO HIELCO KUIPERS maar als je je ogen dicht hield, was dit een van de hoogtepun ten van het concert. Men zong deze haast anachronistische composities erg zeker en met veel zeggingskracht. Vooral het hittere 'Du hast Diamanten und Perlen', het akelige lied over een verwoestende geliefde, klonk, aangespoord door Looyestijn, pregnant. Geestig waren de close-har- mony cabaret-liedjes. Om de dooie dood geen niemendalle tjes, die een puntige dictie, een perfecte intonatie en een ironi sche voordracht vergen. Mijn favoriet blijft toch het duitse 'Mein kleiner, grüner Kaktus', waarbij ineens een onverklaar bare kerstbomeniucht de Lok- horstkerk vulde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11