Leger Zaïre schiet op vluchtelingen Buitenland Actie tegen kern-onderzeeër mislukt Morita symbool van opmars Japan in wereldeconomie Hennepolie in de sla A v Berlusconi mag blijven Albanië kondigt amnestie af van meeste itJane„ Hamas-betoging uitgesteld wegens weer Tonnen voor rode vlag en koekoekloze klok SATERDAG 26 NOVEMBER 1994 iatii Britse douane doet grote hasjvangst londen De Britse douane heeft gisteren vier mensen gearres- teerd wegens de smokkel van tien ton hasj. De partij had een straatwaarde van omgerekend bijna honderd miljoen gulden. Zij was verborgen in een schip uit de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam. Het schip deed eerder Rotterdam aan. De vangst in de haven van Felixstowe is een van de grootste ooit in Groot- Brittannië gedaan. jjjBerlijns vliegveld Tempelhof bedreigd berlijn» Berlijns oudste vliegveld, Tempelhof, heeft waarschijn- j lijk zijn langste tijd gehad. Lufthansa is van plan alle vluchten op 21323,Tempelhof volgend jaar te staken. De Duitse luchtvaartmaat- -1243| schappij wijkt uit naar de modernere luchthaven Tegel, zo kon- j digde directeur Manfred Reimer aan. De eigenaar van Tempel- bbbb hof heeft plannen het vliegveld te sluiten. Er is een onderzoek ^^^'gaande naar de noodzaak het oude vliegveld open te houden. U Scholieren met hoofddoekjes geschorst straatsburg/parijs» Ruim dertig islamitische meisjes in Frankrijk zijn deze week van school gestuurd omdat zij tijdens de lesuren Jeen hoofddoekje droegen. Het gaat om zestien meisjes uit 'Straatsburg, acht uit Lille, zes uit Mantes-la-Jolie en een uit Cler- mont Ferrand. Sinds minister Francois Bayrou (onderwijs) in september 'alle opzienbarende religieuze symbolen' op school verbood, is het aantal moslim-meisjes dat het hoofddoekje wei- HUjjtgert af te doen, snel toegenomen. In totaal zijn al bijna 70 leer- «aSffilingen om deze reden van school gestuurd. ~~Wit-Rusland wijst Turkse diplomaten uit minsk» De regering van Wit-Rusland heeft gisteren twee Turkse diplomaten uitgewezen. Zij moeten het land 'zo snel mogelijk' I verlaten wegens een spionage-affaire. De uitwijzing van de twee attachés van de Turkse ambassade in Minsk, volgde op de arres- j tatie donderdag van een Witrussische burger die verdacht wordt van spionage voor Turkije. Tsjetsjeense oppositie claimt aanval hoofdstad MOSKOU AP-AFP-Rtr De oppositie van Tsjetsjenië be weert de aanval te hebben ge opend op Grozny, de hoofdstad van de Russische republiek die zichzelf onafhankelijk van Rus land heeft verklaard.. Het doel van de actie is om president Dzjochar Doedajev te verjagen. Volgens de oppositionele Voor lopige Raad begon de aanval gisteravond. In Grozny ontkende de staf chef van het regeringsleger, Asian Maschadov, het bericht van de aanval. Hij sprak van 'bluf en gebazel'. Tegenover het persbureau Interfax suggereer de hij dat Moskou de verwar ring zou aangrijpen voor de lan ding van zijn paratroepen in Tsjetsjenië. Kort voor het be richt van de aanval riep de Tsjetsjeense vice-president Jandarbijev de inwoners van Grozny via de televisie op om de „vrijheid en onafhankelijk heid van Tsjetsjenië te komen verdedigen". De stroom van verklaringen volgde op een aanval gistermor gen door gevechtshelikopters die regeringsposities onder vuur namen in de noordelijke bui tenwijken van Grozny. Daarbij werden vijf mensen vielen 18 gewonden. Zeker acht Rwandezen gedood bij onduidelijke actie NAIROBI/KIGALI Rtr-AFP Zaïrese soldaten hebben gisteren het vuur geopend op Rwandese vluchtelingen in een Oostzaïrees kamp bij Goma. Volgens hulpverleners kwamen minstens acht mensen om het leven, onder wie vier kinderen. Tiental len kampbewoners raakten gewond. Het motief voor het Zaïrese optreden in het kamp Katale (230.000 vluchtelin gen) is onduidelijk. der dit jaar hun vaderland ont vluchtten en niet terugkeerden. Veel Rwandezen en waarne mers menen dat in Rwanda geen vrede mogelijk is zolang zoveel Rwandezen in balling schap leven. Eerder vrijdag kreeg Rwanda een nieuw parlement. In een stadion van de hoofdstad Kigali legden de zeventig leden van de Voorlopige Nationale Vergade ring de eed af om te werken aan de eenheid van het door een bloedige burgeroorlog ver scheurde Middenafrikaanse land. Het parlement staat voor de enorme taak om de twee groot ste etnische groepen van het land, de Hutu's en de Tutsi's, te Ook in nabijgelegen kampen was sprake van geweld. De Vei ligheidsraad van de VN bekijkt of het noodzakelijk is om troe pen te sturen. In de vluchtelin genkampen bevinden zich veel bewapende aanhangers van de verdreven Rwandese regering. Zij terroriseren de overige kampbewoners en de interna tionale hulporganisaties. De schietpartij kwam aan de vooravond van een topontmoe ting vandaag tussen de staats hoofden van Zaïre, Burundi en Rwanda. De presidenten willen oplossingen vinden voor de ruim één miljoen Rwandezen die tijdens de burgeroorlog eer- wee doden bij 5 ^ïrand tijdens oncert Gdansk :oncert op een scheepswerf in 'Ie Poolse havenstad Gdansk fijn donderdagavond twee do llen en meer dan 300 gewonden TIEgev allen. Dat meldt de politie ran Gdansk. Het staat vast dat -T-—jiet vuur is aangestoken. Vol- eens de politie hebben de orga- fiisatoren van de avond zich (liet aan de veiligheidsvoor- jchriften gehouden. De brand brak uit terwijl on geveer 600 jongeren een rock- foncert bijwoonden en de televisie-ui tzen- ^■'"jing volgden van de uitreiking jan de MTV-awards in Berlijn. - jien 13-jarig meisje Werd onder iSlOje voet gelopen, de andere do le werd later in de uitgebrande oor tfiuizen gebracht. 'Zweden houdt kernreactor februiksklaar' washington ap 'weden heeft in het geheim be- .angrijke onderdelen van een nmiddels beëindigd kernbom- jroject bewaard. Dat heeft de Vashington Post gisteren ge- neld. Een kernreactor van 65- negawatt, die plutonium kan naken voor bommen, is al wintig jaar buiten werking naar wordt zodanig onderhou- len dat hij binnen enkele naanden weer opgestart kan worden. De Zweedse autoritei- en ontkennen dat ze mogelijk- ïeid willen houden om een ;ernwapen te kunnen maken. PORTRET: AKIO MORITA verzoenen. Daarnaast is herstel van de verwoeste economie noodzakelijk en invoering van democratische structuren. Bij de burgeroorlog van april tot ju li dit jaar kwamen meer dan een miljoen inwoners om het leven. De meeste slachtoffers waren leden van de Tutsi-minderheid. ,,Dit is de eerste stap richting democratie, naar de eenheid van ons land", aldus premier Faustin Twagiramungu tegen de afgevaardigden na hun beë diging. Het parlement is niet ge kozen door het volk, maar be staat uit leden van acht partijen en vertegenwoordigers van door Tutsi-opstandelingen geleide strijdkrachten. Die verdreven in juli de Hutu-machthebbers, die tot dan regering en leger domi neerden. Van deelname uitge sloten zijn partijen die betrok ken waren bij de massale slach tingen. Het is de bedoeling dat de afgevaardigden vijf jaar blij ven zitten, en dat daarna parle- ments- en presidentsverkiezin gen plaatshebben. heeft i Sony-topman Akio Morita is in het buitenland waarschijnlijk de bekendste Japanse manager. Gisteren werd bekend dat hij op eigen verzoek opstapt. Volgens gezondheidsre- De 73-jarige topman n november vorig jaar een hersenbloeding gehad. Zijn plaats blijft overigens voorals nog vacant. In 1946 richtte Morita samen met Masaru Ibuka het bedrijf Tokyo Tsushin Kogyo op, in 1959 omgedoopt in Sony. Met steun van zijn vader, die rijstwijn maakte, deed Morita zijn eerste investering van vijf honderd dollar. Zijn rijstkokers verkochten echter in het geheel niet. Hij wist te overleven door radio's te repareren. In 1949 maakte Morita's bedrijf de eerste Japanse bandrecorder. Het verhaal wil dat mede-op richter Ibuka voor het eerst zo'n apparaat zag bij het Amerikaan se bezettingsleger, dat zich na de Tweede Wereldoorlog enige tijd in Japan ophield. De eerste transistorradio maak te Morita in 1955 dankzij een goedkope licentie van het Ame rikaanse concern Western Elec tric. In 1968 kwam Sony met zijn eerste kleuren-TV en in 1975 met de Betamax-videore- corder. Die moest het net als de Video 2000 van Philips afleggen tegen de VHS-standaard. In 1979 lanceerde Sony de Walk man. Als verantwoordelijke voor on der meer financiën en verkoop slaagde Morita erin de produk- ten van de Sony over de hele wereld aan de man te brengen. Hij werd het symbool van de economische opmars van Ja pan. Van 1971 tot 1989 was Morita president van de electronicagi- gant, waarna Norio Ohga het roer overnam. De laatste jaren had Morita, die in de jaren zes tig twee jaar in de VS woonde en als een van de weinige oude Japanners vloeiend Engels spreekt, een meer adviserende functie. Morita had de laatste paar jaar Europa i de VS r Sony-topman Akio Morita. foto het imago van de wijze, ervarc zakenman. Zijn uitspraken ov tekortkomingen in het manag ment in de VS e leidden nogal c Zo viel zijn visie mische situatie goed in Washington. Hij stelde dat de produktie werd achterge steld bij de papieren winsten die op de financiële markten te behalen vielen. Hij bracht de VS tot grote woe de met het boek 'Een Japan dat nee kan zeggen', dat hij samen met de uiterst rechts georiën teerde politicus Shintaro Ishiha- chreef. Een deel v het boek beschrijft dat Japa veel harder moet opstellen te genover de VS als die onredelij ke eisen stellen op handelsge bied. Ishihara kon zich in het boek uitleven met zijn uiterst natio nalistische ideeën. Morita pro beerde zich later wel wat te dis tantiëren van de inhoud. Hij zei dat hij zich niet in alle visies kon vinden die erin zijn ont vouwd. In eigen land hield de goed van de tongriem gesneden Morita zich ook niet altijd in. In 1992 bracht hij de gemoederen in be- weging toen hij zijn vizier richt- te op het Japanse bedrijfsleven en ervoor waarschuwde dat het buitenland zich weieens tegen Japan en zijn grote handels overschot zou kunnen keren. Experiment Zwitserse boeren geslaagd smaak, die nog lichter is dan olie uit zonnebloempitten. Je wordt er niet high van, want in de zaden zit geen spoor van THC, het actieve ingrediënt uit de bladeren. De bladeren van ónze 90.000 planten worden vernietigd." Rappaz en zijn collega's ko- faslane Britse speciale politie-eenheden en actievoerders van de internationale milieu-organisatie Greenpeace leveren strijd bij de nucleaire Trident-onderzeeër HMS Vanguard. Later op de dag brak de onderzeeër door de blokkade die Greenpeace met haar actieschip Solo had opgeworpen. De milieu-activisten wilden verhinderen dat de Britse Trident kernkoppen aan boord zou nemen. Twee sleepboten van de Britse marine trokken het Greenpeace-schip Solo opzij om een doorgang te forceren voor de kernonderzeeër. Op de marinebasis in het Schot se Faslane zal de HMS Vanguard zijn eerste kernkoppen laden. Voor het einde van het jaar begint het schip aan zijn eerste missie. foto epa chris bacon correspondent Zwitserse keukenprinsen en - prinsessen kunnen binnenkort de sla eens anders aanmaken, namelijk met hennep-saus. En nog wel uit eigen land. Het groene licht voor dit culinaire novum moet nog komen van de kantonale rechter in St. Mauri ce. Die wil honderd procent ze kerheid dat de nieuwe smaak maker niet in strijd is met 's lands anti-drugwetten. Boer Bernard Rappaz, die met vier collega's voor deze premiè re vijf hectare met hennep heeft beplant, maakt zich daarover geen enkele zorg. „Het gaat hierbij niet om de bladeren, maar om de zaden", zegt Rap paz. „Hennepzaad bevat een hoogwaardige spijsolie, met een naar hazelnoot zwemende r dar et hun r produkt. Vorig jaar waren ze 'vergeten' hun ex periment tijdig aan te melden. Tegen de oogsttijd verscheen een politiemacht die de hele aanplant omspitte. Dit keer is het allemaal volgens voorschrift gegaan en de boeren hopen per hectare ongeveer 10.000 frank (13.500 gulden) te incasseren voor hun hennep-olie. Ze krij gen zelfs 3000 frank per hectare regeringssubsidie voor de^e 'ex perimentele landbouw'. Het Albanese parlement heeft gisteren een algemene amnestie afgekondigd waardoor ruim eenvijfde van de gevangenen óp vrije voeten komt. De vervroeg de vrijlating geldt niet voor de meest prominente gedetineer den van het land, zoals voorma lige communistische kopstuk ken en de wegens corruptie ver oordeelde leider van de grootste oppositiepartij, de socialist Fa- tos Nano. De amnestie is afgekondigd ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de bevrijding van de Duitse bezetter en de Al banese onafhankelijkheid op 28 november 1944. Van de gevan genen komen er 250 vrij, van de overige gevangenen krijgen er 450 strafvermindering tot een derde van de oorspronkelijke straf. Het gaat hierbij om gede tineerden die tot meer dan twee jaar zijn veroordeeld. Sommige Albanese oppositie partijen hadden voorgesteld om ook vijf Albanese Grieken, ver oordeeld wegens spionage voor Athene, vrij te laten. Maar de vijf, leiders van de Griekse min derheid in Albanië en sinds en kele maanden achter slot en grendel na veroordelingen van vijf tot zeven jaar, zagen slechts enkele jaren kwijtgescholden. Hun proces en veroordeling be tekende een zware belasting voor de toch al gespannen ver houding tussen de buurlanden Albanië en Griekenland. Het ministerie van binnen landse zaken verwacht dat de betrokken gevangenen op korte termijn vrijkomen. Moorde naars en verkrachters zijn van de amnestie uitgesloten. Een kleine meerderheid (53 procent) van de Italianen vindt dat premier Silvio Berlusconi mag aanblijven, ondanks de te gen hem lopende strafrechtelij ke onderzoeken. Mocht de rege ring echter aftreden, dan geeft 'het volk' de voorkeur aan een nieuwe premier en een nieuwe coalitie. Berlusconi wordt war- schijnlijk vandaag of morgen ondervraagd over de corruptie affaire. Berlusconi zei gisteren tijdens Palestijnen dollen met hun ezelkarren door de ondergelopen straten van Gaza-stad. Het slechte weer deed Harnas besluiten de betoging die voor gisteren op de rol stond, te verschuiven naar vandaag. foto epa patrick baz 'AZA Rtr-AFP 9e fundamentalistische islami- ische beweging Harnas zal van- iaag de manifestatie in Gaza louden die aanvankelijk voor (isteren was gepland. Harnas verwerpt het vredesakkoord ussen de PLO en Israël. De be oging werd uitgesteld wegens iet slechte weer. In- verband met de manifestatie had Israël militaire versterkingen gestuurd en ook patrouilleerden er meer Palestijnse agenten in Gaza dan gewoonlijk. Vorige week kwa men bij botsingen tussen Ha- mas-aanhangers en de Pales tijnse politie twaalf mensen om het leven. Harnas en de PLO werden het woensdag eens over maatregelen om te voorkomen dat de betoging uitmondt in een nieuw bloedbad. Aanhangers van PLO-leider Arafat hebben gisteren het eer der op afvallige troepen her overde Palestijnse vluchtelin genkamp Ein el-Hilweh in Zuid- Libanon moeten prijsgeven. Bij de strijd vielen zeker tien doden en 25 gewonden. Bezittingen voonnalige DDR-leider Honecker geveild BAD OLDESLOE De bezittingen van de zes maanden gele den gestorven Oostduitse leider Erich Honecker hebben gisteren op een veiling onverwacht veel geld opgebracht. De spullen waren door, naar wordt aangeno men, familieleden en een Berlijnse verza melaar aangeboden bij het veilinghuis in Bad Oldesloe bij Hamburg. In totaal werd zo'n 175.000 (bijna twee ton) omgezet. Tegen alle verwachtingen in betaalden de aanwezigen enorm veel geld voor zaken als een muts van opossumbont, die voor 900 mark (bijna duizend gulden) van eige naar verwisselde, rode vlaggen en een ka potte koekoeksklok. Voor een oude vlag van de Oostduitse communistische partij SED werd 6.500 mark geboden, terwijl de geschatte waarde 3.000 mark was. Voor een Sovjet-vlag, die naar verluidt in 1945 bij de verovering van Berlijn door het Ro de Leger was meegevoerd, werd 7.000 mark betaald, het drievoudige van de ca talogusprijs. Een met jachtmotieven ver sierde koekoeksklok, waarvan de koekoek ontbrak, bracht 3.200 mark op. De klok hing in het jachtverblijf van Honecker bij Berlijn. Het hoogste bedrag, 8.500 mark, werd betaald voor een zilveren bierkroes, die Honecker in 1982 voor zijn 70ste ver jaardag van partijkameraden kreeg. Op de kroes staan de geboorteplaats van Honec ker in het Saarland e geschiedenis van de SED uitgebeeld. Honecker werd in 1989 na uitgebreid bur gerprotest vervangen doorzijn gedood verfde opvolger Egon Krenz. Deze kon de ineenstorting van de DDR echter ook niet tegenhouden en een maand later, in no vember, werd de muur geopend en was het lot van Oost-Duitsland bezegeld. Honecker vluchtte naar Moskou, maar keerde na onderhandelingen tussen Rus land en Duitsland terug. In Berlijn moest hij voor de rechter verschijnen op be schuldiging van onder andere doodslag. Omdat hij leverkanker had, besloot de rechtbank hem vrij te laten. De laatste da gen van zijn leven bracht hij door bij zijn dochter in Ghili. een ceremonie in Rome dat hij 'de vaste wens' heeft om door te gaan. Daarna bezocht hij presi dent Oscar Luigi Scalfaro in diens residentie. Deze zou vol gens berichten in het dagblad Ui Repubblica van plan zijn het kabinet-Berlusconi te ontslaan om het te vervangen door een regering van nationale eenheid, waarin alle partijen met uitzon dering van de neo-fascisten en Berlusconi's Forza Italia zitten. Volgens een opiniepeiling die het weekblad L'Espresso van daag publiceert, heeft 38,2 pro cent van de Italianen een voor keur voor een centrum-linkse coalitie. Niet meer dan 30,1 procent wil dat de huidige cen trum-rechtse coalitie een nieu we ministersploeg vormt. Zelfs als er opnieuw een cen trum-rechtse regering komt, is er in de bevolking bijzonder weinig steun voor een her nieuwd premierschap van Ber lusconi: 11,9 procent. Het hoogst scoort de onderzoeks rechter Antonio di Pietro, die met het anti-corruptieonder zoek van de operatie Mani Puli- te (Schone Handen) een natio nale held werd. Van de kopstuk ken van de huidige coalitie is Gianfranco Fini, de leider van de neo-fascistische Nationale Alliantie, het populairst. Maar liefst 21,8 procent van de onder vraagden ziet hem graag als premier.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5