Nederland vervuilt Noordzee 't meeste Langer zet stad ook na zijn dood op stelten Binnenland PvdA wil toch weer koppeling Bonden willen flexibel inkomen Weer bijzonder dier gestrand President ontkent dat rechter corrupt was Netelenbos streeft naar 'code' over ouderbijdrage Nederland doet mee aan onderzoek rugklachten UTERDAG 26 NOVEMBER 1994 Z1J> leeuwardenEen grote brand heeft gisteren de Kwantumhallen iii Leeuwarden volledig in de as gelegd. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De schade loopt in de mil joenen guldens. De brandweer kreeg om half vier de melding ffan een explosie. De oorzaak daarvan is nog niet bekend. Het nablussen duurde nog tot vanmiddag. foto anp Duitse politie pakt verdachte moord op sittard De Duitse politie heeft gisteren in Dormagen bij Keulen een 32-jarige man uit Geleen opgepakt. De politie in Sittard ver denkt hem van de moord op een 26-jarige vrouw uit Berg aan de Maas. De vrouw overleed donderdagavond in een ziekenhuis nadat zij eerder op de avond in het winkelcentrum door drie ko gels werd getroffen. Mogelijk zijn relatieproblemen de reden van dë moord geweest. Nederlands Blok in race voor zetels heerlen Het Nederlands Blok, een afsplitsing van de Centrum democraten, gaat meedoen aan de statenverkiezingen die in maart volgend jaar worden gehouden. Vast stagt al dat de partij Utrecht, Friesland en Limburg meedingt naar provinciale ze tels. Mogelijk komen daar Zuid-Holland én Gelderland nog bij. Kabinet neemt eerste 'paarse' besluit Het kabinet heeft gisteren voor het e t echt 'paars' besluit genomen, dat er met het CDA in de regering nooit doorgekomen was. Het rijk gaat het geld en het beheer van alle schoolgebouwen voor basis- en voortgezet onderwijs aan de ge meenten overdragen. Hiermee is een bedrag vari 1,6 miljard gul den gemoeid dat in het gemeentefond^wordt gestort. Kuijken wordt SG binnenlandse zaken den haag De Haagse gemeentesecretaris W. J. Kuijken is giste ren door de ministerraad benoemd tot de nieuwe secretaris-ge neraal (SG) op het ministerie van binnenlandse zaken. Hij is de opvolger van J. van Aartsen die de hoogste ambtelijke post op binnenlandse zaken inruilde voor het ministerschap op land bouw. Kuijken is 42 jaar en lid van de PvdA. Donorcodicil blijft bestaan haag De ministers Borst van volksgezondheid en Sorgdra- van justitie voelen er niets voor om orgaandonatie toe te staan zonder dat mensen daar tevoren uitdrukkelijk toestem ming voor hebben gegeven. Dat betekent dat het donorcodicil blijft bestaan, zo hebben de beide bewindslieden de Tweede Ka- laten weten. Milieudefensie dringt aan op extra maatregelen VVD houdt sociaaldemocraten aan afspraak in regeerakkoord Van alle landen die grenzen aan de Noordzee, levert de Nederlandse landbouw de grootste bijdrage aan de ver vuiling van deze zee. Dat staat in een gisteren versche nen rapport van de Vereniging Milieudefensie. men met medewerking van on der meer het Wereld Natuur Fonds en de Stichting Natuur en Milieu. Nederland drong in decem ber vorig jaar aan op internatio nale afspraken om de kwaliteit van de Noordzee en de grote binnenwateren te verbeteren. De belangrijkste doelstelling van de Noordzeestaten is een halvering van de stroom milieu gevaarlijke stoffen naar de Noordzee met zeker de helft in 1995. Duidelijk is echter dat de doelen niet tijdig worden ge haald. Volgens de opstellers van het rapport zijn dan ook ingrij pende maatregelen nodig om Het Nederlandse landbouware aal is relatief klein: 3 procent van het totaal. Toch levert het Via de lozing van meststoffen een bijdrage van 26 procent aan de stikstofbelasting en 23 pro- de fosfaatbelasting van het Volgens Milieudefensie toont het rapport aan dat de Neder landse regering de mestproduk- tie krachtig moet terugdringen met zeker 50 procent. De huidi ge en de op stapel staande maatregelen zijn onvoldoende om deze reductie te bereiken. De publikatie is tot stand geko- F. Wester legt chefsfunctie bij RTL neer /Frits Wester legt zijn functie van chef van de Haagse redac tie van RTL Nieuws neer. Hij blijft wel als politiek verslagge ver op deze redactie werken. Wester heeft volgens RTL om persoonlijke redenen gevraagd zijn chefsfunctie te kunnen neerleggen. Hoofdredacteur Rik Rensen heeft dat verzoek gerespecteerd, aldus een ver klaring. Het chefschap van Wester is vanaf zijn aantreden in mei met incidenten omgeven ge weest. Tot dan was hij cam pagneleider van het CDA en woordvoerder van de toenma lige CDA-fractieleider Brink man. Hij maakte de overstap naar RTL meteen na de de sastreuze verkiezingsnederlaag vatt de christep-democraten. Op de redactie kwam hij in conflict met drie van de vier verslaggevers, Ton Elias, Bart Jochems en Margo Smit. Het drietal werd naar de Hilver- sumse RTL-redactie overge plaatst. Elias werd later naar huis gestuurd en zijn contract werd niet verlengd. Ook raakte Wester omstreden toen hij, al in dienst van RTL, poogde zijn ding van het NOS-journaal over de CDA-campagne. Voorlopig'wordt geen opvol ger van Wester als chef Haagse redactie benoemd, aldus RTL. Parlementair redacteur Mi- chiel van der Waard gaat de re dactie voor onbepaalde tijd co ördineren. de doelstelling binnen bereik te houden. Het kabinet-Kok moet vol gens de milieugroeperingen maatregelen nemen die zijn ge richt op het afromen en het op kopen van de mestquota en een normering van de veebezetting per hectare. Op internationaal niveau moeten er afspraken ko men over de introductie van quota voor de vleesproduktie. Die kunnen een 'neerwaartse spiraal' van overproduktie, da lende prijzen en een toenemen de vervuiling doorbreken. Ook een energieheffing om de im port van veevoer te beperken, moet deel uitmaken van het in ternationale beleid. Volgend jaar vergaderen de betrokken ministers uit alle Noordzeelanden over de vervui ling. Ondanks de afspraken in het regeerakkoord, denkt de PvdA-fractie toch weer aan het koppelen van de uitkeringen aan de lonen. Dat heeft de eerste woordvoerder voor het inkomensbeleid van de PvdA-fractie, J. van Zijl, gisteren bevestigd. Volgens de huidige Wet Koppeling met Afwij kingsmogelijkheid mag er niet gekoppeld worden als er minder dan 85 mensen met een uitkering op 100 mensen met een betaalde baan zijn. Vol gens Van Zijl zorgt die wet ervoor dat er altijd wel argumenten zijn om niet te koppelen. De PvdA zoekt daarom naar een ander criterium voor de koppeling. De fractie denkt daarbij aan een zoge heten sociale zekerheidsquote: als de sociale, ze kerheid een steeds kleiner percentage van het na tionale inkomen opslokt, moet dat de doorslag geven om de uitkeringsgerechtigden weer te laten delen in de welvaartsstijging van de werkende be volking. WD-kamerlid Van Hoof maakt geen bezwaar tegen een openbare discussie over de koppeling, maar beklemtoont dat de PvdA-plannen een af wijking van het regeerakkoord behelsen. Dit jaar wordt niet gekoppeld, zo luidt de afspraak. In de jaren daarna wordt koppeling beoordeeld aan de hand van de aantallen mensen die op een uitke ring zijn aangewezen. „Het gaat erom het aantal terug te dringen," al dus Van Hoof. „Uitkeringen worden betaald uit belasting en premies. Als die omhoog moeten wordt de wig, het verschil tussen bruto en netto inkomen van werkenden, groter. Dat is weer slecht voor de werkgelegenheid." Minder salaris als het met bedrijf slecht gaat In zijn huis in Amsterdam is gisteren oud-politiecommissaris G. J. Toorenaar overleden. Hij is 69 jaar geworden. De spraak makende speurder werkte van 1952 tot 1984 bij de Amsterdamse politie. Hij maakte vooral in de jaren zestig en zeventig carrière en was ondermeer betrokken bij de afwikkeling van de ontvoe ringvan Maup Caransa. Zijn laatste jaren bij het hoofdstedelijke korps waren minder gelukkig. Eind jaren zeventig kwam de kentering toen de korps leiding een onderzoek naar vermeende corruptie van Toorenaar instelde. Hoewel het onderzoek geen strafbare feiten opleverde, werd hij in 1980 ontheven uit zijn functie als hoofd van de cherche. Na zijn pensioen in 1984 richtte hij een detectivebu reautje op. Een groter deel van de inko mens van werknemers moet af hankelijk worden van de resul taten van een bedrijf. Dat vin den de vakbonden voor middel baar en hoger personeel, de Unie BLHP (74.000 leden) en de VHP (28.000 leden). Zij stellen wel als voorwaarde dat het hui dige salaris vast moet blijven en dat het resultaat-afhankelijke deel niet groter mag zijn dan tien procent van het jaarinko- Dat werknemers delen in de risico's van een onderneming is volgens vakbondscoördinator W. ter Welle van de VHP goed voor de werkgelegenheid. „Als de winst tegenvalt, hoeft een te ontslaan omdat de loonkos ten te hoog oplopen", zei hij tij dens een toelichting op de ar- beidsvoorwaardennota van zijn organisatie. In de gisteren gepresenteerde CAO-voorstellen van de Unie en de VHP stellen de organisaties geen centrale looneis en ook de voorgestelde werkgelegenheids- afspraken moeten op maat wor den gesneden. Afgezien van de resultaat-af hankelijke beloning vindt de Unie dat de loonstijging in 1995 in ieder geval de gestegen kos ten van levensonderhoud moe ten compenseren. De VI IP stelt een marge voor van tussen de 0 en 2,75 procent. In reactie op onthullingen in 'Deadline' amsterdam anp Er is geen sprake van dat een strafrechter bij de Amsterdamse rechtbank zich schuldig heeft gemaakt aan corruptie. Een offi cier van justitie heeft dat in 1991 in een memo wel gesugge reerd, maar de toenmalige hoofdofficier van justitie stelde geen onderzoek in. Het memo werd beschouwd 'als een wat overtrokken reactie op een on welgevallige beslissing van de rechter'. R. Gisolf, presi- irrondissements- Amsterdam. Hij n uitzending van het TROS-programma Deadline van gisteravond. Daarin werd informatie onthuld die afkom stig zou zijn van diskettes die in augustus werden gestolen uit het huis van officier van justitie, mr. J. Valente. Volgens mis- Dat zegt dent van c rechtbank reageert op daadjournalist Peter R. de Vries die de diskettes in handen kreeg (ze werden overigens ook aan geboden aan NRC Handelsblad en het Algemeen Dagblad), staat er o.p de diskettes wel de gelijk vitale informatie. Justitie heeft dit altijd ontkend. Justitie wil de Deadline-uit zending na afloop toetsen om te bekijken of de TROS zich schul dig heeft gemaakt aan heling. Dat heeft persofficier van justi tie mr. N. Schaar desgevraagd meegedeeld. Schaar houdt ech ter staande dat de informatie op de diskettes „vanaf het moment van de inbraak bij Valente geen levensgevaar voor mensen heeft doen ontstaan en in die zin niet vitaal was". Overigens hebben De Vries en TROS-presentator Jaap Jongbloed de diskettes donderdagmiddag bij Justitie terugbezorgd. Op het strand bij Valkenisse op Walche ren is gistermorgen een jonge dwergvinvis aange spoeld. Ondanks dat er meteen een diepe kuil rond het dier werd gegraven en het met water met bespo ten, is de vijf meter lange dwergvinvis aan het begin van de middag overleden. De vinvis komt in de Noordzee zelden voor. Het dier leeft vooral in de die pe noordelijke Atlantische wateren. Een woordvoer ster van het informatiecentrum Ecomare vermoedt dat het jonge dier zijn moeder is kwijtgeraakt. Het dode beest is overgebracht naar waar drie biologen van het Dolfinarium sectie ver richten. Begin november spoelde een dode potvis aan op een zandplaat tussen Ameland en Terschel ling. Een gewonde soortgenoot belandde begin deze maand op het strand van het Duitse Waddeneiland Baltrum en overleed daar korte tijd later. Een week geleden werden nog eens vier dode potvissen ge vonden langs de Belgische kust. Of er verband tus sen de vondsten is, is nog niet duidelijk. foto anp frank viergever Duizenden begeleiden eigenaar TT-discotheek naardaatste rustplaats 'Verschillen mogen niet berusten op geld' —22 amsterdam anp „Manfred zou dit enig gevon den hebben. Zelfs na zijn dood weet hij de binnenstad nog op z'n kop te zetten." Zijn/haar pruik deint op de in zwart satijn gehulde rug, pretoogjes glim men in een perfect opgemaakt gezicht. Baardgroei schemert licht door de pancake. Een traantje wordt weggepinkt met een roze zakdoekje. 'Amsterdam huilt' werd even daarvoor nog gezongen. Manf red Langer, smaakmaker van discotheek iT, kleurrijk en baan brekend lid van de homoscene in Amsterdam, is niet meer. Duizenden belangstellenden begeleidden hem gistermiddag naar zijn laatste rustplaats op Zorgvlied. Maar niet nadat ge heel in Langer-stijl een massale bijeenkomst had plaatsgehad op en rond het homomonu ment onder de Westertoren. Tot in de puntjes georganiseerd door Langer zelf, voordat hij maandagmorgen bezweek aan kéelkanker. Eén ding heeft Langer niet echt meer kunnen beïnvloeden; de stemming van zijn gasten. Lan ger wilde een feest. „Het moet een gezellige, aangename dag worden. Daar doen we 'm het grootste plezier mee", probeer de spreekstalmeester Ben Holt huis de menigte tot blijdschap te bewegen. Vergeefs. Er werd zacht meegewiegd op de mu ziek, soms meegeneuried, maar, de stemming achter de drang hekken bleef rustig en sereen. Veel donkere zonnebrillen ver borgen rode ogen. De hoofdpersoon van de mas sale bijeenkomst lag opgebaard in een roze kist die half schuil ging onder rode rozen. Recht in het zicht van de Havenzangers die bijna verontschuldigend het vrolijke 'Oh Mona' aanhieven. „Het is misschien een beetje raar, toch willen we iedereen vragen om met ons mee te zin gen... Manfred wilde het zo", zegt de zanger. Hoog boven de hoofden cirkelt een reclame vliegtuigje: 'Bedankt Manfred, Chez Manli ed', staat er op de sleep. „Zijn geest is erbij, ik weet het zeker. Hij kijkt toe wie er alle maal zijn, want hij was nieuws gierig", denkt Holthuis hardop. Het portret van een glimlachen de Manfred Langer, de onaf scheidelijke sigaret in de rech terhand, wiegt in een gouden lijstje onder het baldakijn boven het podium. De Havenzangers maken plaats voor Imca Marina, zangeres en hartsvriendin van de iT-koning. Ze zingt 'Ook als ik er niet meer ben'. Marina: „We hebben het zo vaak samen gezongen. Nu kan dat niet meer." Voor en achter de dranghekken serveert het personeel van een catering bedrijf koffie en broodjes. Lan ger zou niet hebben gewild dat de gasten zijn feest met een hol le maag verlieten. Na de optredens onder de Wes tertoren wordt de kist met het stoffelijk overschot van Langer in een eveneens zelf uitgeko zen roze lijkwagen gescho ven. Op de trambaan van de Rozengracht vormt zich een on afzienbare rij limousines. Het tram- en busverkeer ligt plat, auto's worden omgeleid. In de binnenstad ontstaat een ver keerschaos. Een als geisha uit gedoste travestiet wankelt op torenhoge houten zolen over de utrecht* anp Staatssecretaris Netelenbos wil met de besturen en ouderorga nisaties in hel onderwijs afspra ken maken over de hoogte van de vrijwillige ouderbijdrage. Ze wil die vastleggen in 'een soort code'. Dat heeft ze vandaag in Utrecht aangekondigd op de le denvergadering van de Verenig de Bijzondere Scholen voor on derwijs op algemene grondslag (VBS). Netelenbos (basis- en voort gezet onderwijs) zei niet te wil len tornen aan het recht van ou ders aan om met 'een redelijke ouderbijdrage' mee te betalen aan de mogelijkheden van de school om goed en aantrekkelijk onderwijs te geven. Maar het kan niet zo zijn, aldus de staats secretaris, dat de financiële ge lijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs 'ondergra ven wordt door een wat betreft de hoogte onbegrensde ouder bijdrage'. De verschillen in kwa liteit tussen scholen mag niet louter berusten op het feit dat de ene school wel en de andere school niet in staat is een 'sub stantiële financiële bijdrage' van ouders te vragen. Volgens Netelenbos is er sprake van 'behoorlijke uit schieters' bij de bijdragen die van ouders worden gevraagd. Het zou dan met name gaan om algemeen bijzondere scho len, de vrije scholen en de tradi tionele vernieuwingsscholen. Nog niet duidelijk is waaraan deze scholen de hoge bijdrage precies besteden. De onderwijs inspectie is momenteel bezig' met een onderzoek naar de ou derbijdragen in het basisonder wijs. Als de begrafenisstoet langs de iT-discotheek rijdt, gaat er een gejuich op alsof het feest betrof. foto capital press straat, een wanhopige blik op het beschilderd gelaat. De tocht gaat eerst naar de Hal ve Maansteeg, waar de van oor sprong Oostenrijkse Langer zijn eerste eigen zaak opende. Daar na houdt de stoet even stil bij iT, de danshal die vooral legen darisch werd door Langers bril jante invallen en de optredens van drag-queer,sen travestieten. Begeleid door de iT-dansers gaat het daarna naar zijn laatste rustplaats, de begraafplaats Zorgvlied. Het draaiboek van de dag wordt door werknemers van de begra fenisvereniging verspreid. Er worden spiritualiën uitgedeeld. „Familie, vrienden en belang stellenden krijgen op weg naar het graf een flesje whisky of wodka met het verzoek dit leeg te drinken en vervolgens het le ge flesje in het graf te werpen", leest een gast voor. „Gratis, da's niet gek", zegt een ander. „Maar whisky op dit uur? Dan haal ik Zorgvlied nooit!" den haag anpDe onderzoekers gaan twee jaar lang een groep patiënten met lage-rugklachten volgen. De wetenschappers gaan na welke behandelingen ze krijgen en wat bedrijfsverenigingen, ar- bodiensten en bedrijven doen om hen weer aan de slag te krij gen. Ook Denemarken, Duits land, Israël, Zweden en de VS doen aan het onderzoek mee. Van de 921.000 arbeidsonge schikten die in Nederland eind vorig jaar een uitkering kregen, had 15 procent die wegens rug klachten. Nederland doet mee aan een internationaal onderzoek naar werkhervatting van mensen met lage-rugklachten. Veel mensen die in de AAW en WAO terechtkomen, hebben rug klachten. Het onderzoek gebeurt mede op initiatief van de Sociale Ver zekeringsraad (SVr). Er bestaat volgens de SVr nauwelijks in zicht in de beste manier om (gedeeltelijk) arbeidsongeschik ten met lage-rugklachten weer aan het werk te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3