Tuin wordt steeds meer buitenkamer U Leven en wonen De amaryllis Van badmat tot overgordijn, alles is op elkaar afgestemd i ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 HENRIETTE VAN OER HOEVEN Ik noem haar Noesje, de kleine huisgenoot op vier poten. Haar officiële naam luidt echter Anouschka enzovoorts. Dit vertel ik om aan te tonen dat we wel vaker een potje maken van officiële namen. De olender heet eigenlijk nerium en als we het over ge raniums hebben bedoelen we de pelargoni um, terwijl de hortensia officieel hydra- geans heten. En wat heeft onze amaryllis hiermee te maken? Wel, de officiële naam luidt hippeastrum. Maar wij houden het I hier op amaryllis en we zullen bekijken hoe te handelen om deze reuze-bloem rond de kerstdagen in bloei te krijgen. Om te beginnen schaffen we ons een goede gezonde bol aan. De eigen, met zorg over gehouden amaryllis, kan niet rond de feest dagen in bloei getrokken worden, want die moet eerst drie maanden rust hebben. De bollen die we kopen zijn watje noemt ge prepareerd. Kijk goed of er stevige wortels aan de bol zitten. Dan alleen is succes ver zekerd. Het duurt ongeveer acht weken eer we de bloem in volle glorie kunnen bewonderen. Kies een pot van aardewerk want de bloem y is niet alleen groot, maar ook zwaar. Enig tegenwicht is dus geboden. Neem een pot van minimaal 15 cm doorsnee en kies voor gewone goede potaarde, eigen compost is altijd goed. Zet de bol er voor ruim de helft in en zet de pot op een warme plaats. Er is veel warmte nodig om de bloem, die eerder komt dan het blad, tot ontwikkeling te laten i komen. Maar zodra de groeipunt goed ^-zichtbaar is, moeten we weer een andere I plaats kiezen. We moeten nu de groei ver- j tragen, dus zijn we aangewezen op een iets koeler plekje. Tijdens de groei mag vooral 'niet te veel water worden gegeven, pas giet- en als de bovengrond droog is. Verder is het zaak om een beetje te spelen met de tem peratuur. Daarmee kunnen we de bloeipe- !l?. riode van de amaryllis nauwkeurig bepalen, Na de bloei zal zich het blad ontwikkelen en dan verdraagt de plant niet alleen meer e water, maar ook een beetje plantenvoeding, De bol moet nu reservevoedsel maken voor het volgend jaar en natuurlijk willen we dan weer bloemen hebben. We zetten de bol na de nachtvorst in de vol le grond in de tuin en daar mag hij groeien en blad maken. Pas eind september halen we de bol binnen, laten het blad afsterven zodat er een rustperiode intreedt. Na drie maanden beginnen we opnieuw zodat we dan in het voorjaar een bloeiende Hippe astrum hebben. LEZERSVRAAG Van MEVROUW RUUGROK UIT LEIDEN kreeg ik een kaart met aan de ene kant een fraai Jugendstil tafereel en aan de andere kant een schier onoplosbare vraag. De vraag luidt: welk dier maakt kleine hoopjes htig zand naast mijn tegelpad? De hoopjes zijn te klein voor een mol. Zijn het wellicht woelmuizen? Dat laatste is zeker niet het iet geval. Woelmuizen, echte planteneters die er het nogal eens op wortels van bomen en struiken hebben voorzien, maken gangen die duidelijk te zien zijn en niet lijken op de gangen van dde mol. Weet ik uit ervaring. Eigenlijk geloof ik dat het een of ander in- sekt is, dat op zoek is naar een winterver blijf. Lekker vochtig en donker onder het te gelpad. Als het mij zou overkomen, dan zou ik tegels vlak naast een hoopje zand oplich ten en kijken wie daar woont. Overigens houd ik me aanbevolen voor ieder die weet BV welk dier laat in de herfst hoopjes zand naast tegelpaden maakt. 6 G.F.S. RUITER UIT HAARLEM heeft vragen over de abutilon en de oleander. De olean- der mag vlak na de bloei al teruggesnoeid worden. Alle bloeitakken tot ongeveer de helft en ook andere te lange takken inkor ten. Verder kan de oleander temperaturen van rond het vriespunt verdragen. Dat weet ik uit jarenlange ervaring. Voor deze plant is het dus gemakkelijk een winterkwartier te vinden. Moeilijker is de abutilon. Die mag in het /oorjaar gesnoeid worden en dan kunnen er meteen topstekken van gemaakt worden. Ongeveer 10 cm lang, in turf plus wand en een nieuwe plastic zak erover. Zo is men meteen in het bezit van nieuwe planten. Maar let op: de abutilon is half tro pisch en legt het loodje bij temperaturen onder de 10 graden C. Dat is mij vorig jaar overkomen in mijn serre, daarom weet ik het zo goed. v) Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Modeste Herwig schrijft boek over 'het nieuwe tuinieren Duo-douchekuip voor senioren Veilig baden en douchen is voor mensen van alle leeftijden belangrijk, maar met het ouder worden dient aan de veiligheid extra aandacht te worden besteed. De Duitse fa brikant Düker brengt de duo-douchekuip Orchidee op de markt, waarin ouderen met z'n tweetjes veilig zittend kunnen douchen. De bak is voorzien van twee geïntegreerde zitjes of aflegmogelijkheden met een com fortabele ruggesteun en in het midden een stevige handgreep. Door de royale afstand tussen zitting en bo dem, en de stand van de greep is het op staan zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. De douchebak is 25 cm diep en leent zich daar door tevens tot het nemen van een voetbad. Staande douchen kan ook, zonder gevaar voor uitglijden. De bak is namelijk uitge voerd met antislip kunststof materiaal. De afmetingen zijn 1213x927 mm. Make-upkoffertje Lancóme-visagist Thibault Vabre heeft voor het cosmeticahuis een make-upkoffertje 95) samengesteld: Couleurs Surprise. In het koffertje zitten een zwarte minimascara, een mini zwart kholpotlood, een poeder, twee blushers en acht oogschaduwen. Blus hers en schaduwen zijn ingedeeld in de koele en warme harmonie van het huis. De koele harmonie omvat de blusher rose sa ble en de schaduwen marineblauw, violet, roze en grijs: de warme harmonie bestaat uit een perzikkleurige blush en de schadu wen bruin, goud, oranje en beige. Doordat beide harmoniëren in de doos zitten, kan de vrouw zittend voor de doos-met-spiegel naar hartelust experimenteren. Toiletbril in handomdraai los Clean Tolet in oogwenk gemon teerd. Een onderdeel van de toiletpot dat nogal lastig is schoon te maken is de bril. Je kunt h'm wel losmaken maar dat is meestal een lastig karweitje. Daardoor blijven er plekjes waar je met schoonmaakspullen praktisch niet bij kunt komen. Een slimme en doeltreffende oplossing hiervoor is de Clean Tolet, een complete zitting (hril met deksel) die in een handom draai van de pot kan worden genomen. Zo wel de potrand als de onderdelen van de Clean Tolet zijn dan goed bereikbaar. Het demonteren en na het reinigen weer op zijn plaats zetten is eenvoudig een kwestie van een hendeltje verdraaien. De Clean Tolet is een Nederlandse vinding die in 1992 op de Internationale Uitvinders- beurs in Genève met goud werd bekroond. Hij is intussen in dhz-zaken en sanitairwin- kels te koop. Hij past op alle types toiletpot ten. De adviesprijs is 89 gulden. Meer informatie: Amka, Arnhem, tel. 085 840919. Tuin steeds meer plek om gezellig te v Rob Herwig, eigenaar van de modeltuinen Lunteren, heeft de boekenmarkt al regel matig bestookt met waardevolle uitgaven op het gebied van bloemen en planten. Zijn dochter is nu in zijn voetsporen getreden. Eerder schreef Modeste al een boek over lieren op kleur. Dit maal heeft ze zich gestort op 'het nieuwe tuinieren'. Dat nieuwe tuinieren zit 'm volgens Her wig jr. met name in de functie van een tuin. „Van visitekaartje voor de buitenwereld wordt de tuin steeds meer een gezellige plek om in te wonen", schrijft ze. „Niet meer een gazon tot aan de stoep, maar een praktische leefruimte voor het hele gezin, vaak door hagen ingedeeld in verschillende 'tuinkamers', elk met een eigen sfeer en doel.(...) Tuin en huis worden een eenheid: de nadruk ligt op beslotenheid en privacy". Om haar visie te onderstrepen blikt ze kort terug op de vaderlandse tuingeschie- denis. Geometrisch Hoewel Nederlandse tuinontwerpen altijd sterk beïnvloed zijn geweest door Franse (baroktuinen) en Engelse (landschapsstijl) stromingen, is er in deze eeuw, en zeker de laatste decennia in ons land, steeds meer eigen tuinkunst opgebouwd. In de ja- i twintig en dertig maakte D.F. Versteeg op de cottagetuin geïnspireerde ontwerpen irin hoogteverschillen belangrijk waren. Wie denkt dat de term 'cocooning' alleen betrekking heeft op de kneuterig heid binnenskamers, heeft het mis. De leeftrend van de jaren negentig heeft zijn weg inmiddels ook naar buiten gevonden. Dat is althans de con clusie die getrokken kan worden uit het boek 'Het nieuwe tuinieren' van Modeste Herwig, waarin de auteur een kleurrijk overzicht geeft van de laatste ontwikkelingen in tuinontwerpen. Na de oorlog kreeg tuinontwerpster Mien Ruys veel bekendheid. Volgens Modeste Herwig heeft de inmiddels hoogbejaarde tuinarchitecte uit Dedemsvaart aan het be gin gestaan van de huidige tuinkunst in Ne derland. Haar tuinontwerpen zijn asymme trisch waarbij ze veel gebruik maakt van spoorbiels en gewassen grindtegels. De ruimte is logisch en functioneel ingedeeld in rechthoekige gedeelten. In de jaren vijftig en zestig raakten de heidetuin en de coniferenhaag in zwang, gevolgd door een periode waarin de ecolo gische stroming kwam opzetten en ervoor gepleit werd om de natuur wat meer zijn gang te laten gaan. Die belangstelling voor natuur en milieu vond in de jaren zeventig nog sterker uiting in vormloze tuinen, waarin de natuur de overhand had. Reactie Als reactie hierop keerde in de jaren tachtig de vormgeving weer terug. Geometrische vormen, gebaseerd op de geometrische re- naissancetuinen, vormden de basis voor de nieuwe tuinontwerpen. In de jaren negentig is de belangstelling groot voor beplantingen die natuurlijk aandoen. Herwig: „We willen niet meer laten zien dat we heer en meester over de natuur zijn, maar juist samenwerken met de natuur. We kopen geen planten met zo groot mogelijke bloemen en zetten ze niet meer keurig in de rij zoals op een kwekerij, maar waarderen steeds meer de pure schoonheid van wilde planten. Onze tuin moet een klein stukje 'natuur' bij het huis zijn". Net als in de jaren zestig en zeventig wordt er tegenwoordig veelal gekozen voor natuurlijke tuinontwerpen, met dat verschil dat er bewuster geselecteerd wordt op vorm en kleur. Voila het r Smeltroes Daarnaast constateert Herwig de (weder)opkomst van de romantische tuin, met een lieflijke (ronde) vormgeving, klas sieke elementen zoals lage Buxus-haagjes, ouderwetse planten (Hortensia's) en hou ten tuinmeubelen. Een strak, geometrisch tuinontwerp waarin plaats is voor romantische beplan ting; het kan allemaal tegenwoordig. Want, zegt Herwig jr., het huidige tuinieren is ee soort smeltkroes geworden van internatic nale ideeën, zowel oosters als westers, zc wel oud als nieuw. En dus lopen, zoals i het hedendaagse interieur antieke en mc derne meubels met elkaar gecombineerd worden, tegenwoordig ook in de tuinarchi tectuur verschillende stijlen door elkaar. Huidige tuinkunst Modeste Herwig laat een aantal moderne tuinontwerpers (o.a. Jacqueline van der Kloet, Piet Oudolf, Dick Huigens en Ton ter Linden) aan het woord over de huidige tuinkunst. Ze onderstrepen hun woorden met een ontwerp aan het eind van hoofdstuk. Deze ontwerpen - voorzien afmetingen, een uitvoerige beplantingslijst en aanwijzingen waarmee fie lezer direct i zijn tuin aan de slag kan - verschillen i vorm en functie van elkaar. Zo ontwierp Dick Huigens een patiotuin van 11,5 x 6 meter: And ré van Wassenhove maakte c moderne buxus-tuin van 16x11 meter Arend Jan van der Horst tekende een tuir Japanse stijl van 28 x 15,5 meter. Wat de ontwerpen met elkaar gemeen hebben i dat gras ontbreekt. Kennelijk is in het niet we tuinieren geen plaats voor een strak e frisgroen gazonnetje. Het nieuwe tuinieren; auteur: Modeste Herwig; uitgever: Kosmos; ISBN: 90 215 20826; prijs: 49,90 gulden Kaartspel met codes voor slechtzienden Max Heymansring voor Edgar Vos De Amsterdamse mode-ontwerper Edgar Vos is de nieuwe drager van de Max Heymansring. Donderdag 24 november kreeg Vos de door de Nederlandse Vereniging van Modejournalisten ingestelde prijs 'aan de vinger geschoven', tijdens het Modecafé in Arti et Amicitiae in Amsterdam. Om de twee jaar kent de modepers de wisselring toe aan iemand die een be langrijke bjjdrage heeft geleverd aan de mode in Nederland. Zo mochten Nico Verheij, Jos Ots, Mariëlle Bolier en Frank Covers de ring van de eerste winnaar, Max Heymans, overnemen. De keuze viel dit keer op Edgar Vos (1931), vanwege de constante eigen stijl van zijn couturecollecties en de manier waarop hij mode van zijn signatuur voor betaalbare prijzen binnen bereik van een groter publiek brengt. Maar ook omdat hij zo'n aimabele persoonlijkheid is in de vaderlandse modewereld. De gepensioneerde Valkenburgse architect Steven Rimelingh ontwierp speelkaarten waarmee slechtzienden zonder problemen kunnen spelen met een kaartpartner die wel goed kan zien. Rimelingh gebruikte twee sets kaarten om een speciaal spel te maken. Aan de achter kant van de kaarten is geen enkele afwijking te zien, maar in de op de achterste kaart ge plakte voorste kaart zijn perforaties aange bracht, waardoor een slechtziende kan voe len welke kaart hij in zijn hand heeft. De 'coderingen' zijn voor de medespelers vol strekt onzichtbaar. Toen de gepensioneerde architect in eigen familiekring werd geconfronteerd met de praktische problemen van slechtziendheid, ging hij op zoek naar oplossingen. En dan blijkt dat die oplossingen soms op heel sim pele wijze gerealiseerd kunnen worden. I let valt Rimelingh op dat in Nederland veel voortreffelijk werk wordt verricht voor blin den en slechtzienden, maar gek genoeg zijn spelletjes vaak nog niet aangepast. Toch zijn juist die kleine dingen vaak heel be langrijk. Je wilt toch bepaalde dingen sa men blijven doen. Er zijn wel kaartspelen in braille, maar als je geen braille kent, krijg je een pak heel grote kaarten in je handen. Niet erg praktisch en bovendien ziet het er ook nog een beetje belachelijk uit. Het is natuurlijk goed iets te ontwerpen speciaal voor gehandicapten, maar het is veel beter als ook de gezonde partner gewoon mee kan doen, vindt Rime- lingh. Mensen die geïnteresseerd zijn in het kaar- tenspel van Rimelingh, kunnen hem bellen (tel. 04405-2457). Als je een kast van een huis hebt met 10 of meer kamers kun je kiezen voor een Chinese kamer, een Lodewijk de Veertiende salon, een Empire eetzaal, een Romeinse patio enz. Maar wij wonen kleiner en zijn toch met op te kiezen voor een 'total look'. Die eenheid in inrichting is ook doorgedron gen tot de slaap- en badkamer. En wordt zelfs doorgevoerd tot bed- en badtextiel. In de slaapkamer dekbedovertrekken, gordijnen en de bekleding van bed-achterwand en stoelen in dezelfde stof uitgevoerd. En in dezelfde kleuren en/of dessins zijn er badhanddoeken, bedkleedjes, badmatten, handdoeken, dou chegordijnen en badjassen te koop. Passend bij een strakke interieur zijn er collecties met geometrische dessins en het simpele streep- motief in opvallende kleuren en contrasten. Dat geldt zowel voor dekbedovertrekken, kleedjes en badhanddoeken als badjassen. Voor de romantische en nostalgische inrich ting zijn Handdoeken en badjas in een zelfde dessin uiit de collectie De Witte Lietaer. foto pi dekbedsets (al dan niet met kantranden) en met bijpassende gordijn/be- kledingsstoffen. We zien (douche)gordijnen met rand- motieven in sierlijke bloem en strikdecors, vooral in pas teltinten. Passend daarbij zijn er handdoeken, badla kens en badmatjes. En bij sommige collecties tevens badjassen in dezelfde kleuren en dessins. Ook als u verschillende des sins kiest, kunt u handdoe ken, badjassen en dergelijke toch goed met elkaar combi neren omdat u dan gewoon zorgt voor een exacte over eenkomst in kleur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27