rj- Tien keer Veendam-uit is te veel voor Bram Marbus JA 1 n Ml O; 'Sportschool' is er vooral om te leren Sport 1 chterlijn .TERDAG 26 NOVEMBER 1994 ROB ONDERWATER. 071-356463 Noordwijker speelt met het Rotterdamse Excelsior in subtop eerste divisie Vorig seizoen kwam het voor dat de spelers van Excelsior met de armen omhoog het veld verlieten als ze een keer hadden gewonnen. Puur uit cynisme. Nu, onder de nieu we trainer Rob Baan, is er al een serie van vijf overwin ningen neergezet en staat de Kralingse club op een ver gassende derde plaats in de eerste divisie. „We juichen niet meer als we winnen, dat betekent wat," zegt Bram 'Marbus, die een van de pijlers is geworden bij Excelsior dat langzaam uit de anonimiteit kruipt. NOORDWIJK» ROB V iBram Marbus is misschien wel leen beetje de belichaming van (Excelsiors wederopstandig, de (club die nog altijd in verband iwordt gebracht met het ophalen van oud papier. De Noordwijkse spits is in vorm, hij scoort en vooral: hij laat scoren. Op Woudestein is Marbus in zijn derde jaar uitgegroeid tot een •vedette, voor zover dat woord •van toepassing is op een speler •van het nietige Excelsior. Als Rob Baan de waag wordt [gesteld wat Bram Marbus voor ieen voetballer is, dan zwijgt hij •even. Om vervolgens kort en krachtig te antwoorden. ,,Bram Marbus is een goeie." Volgens de coach, die na zijn dienstver band bij FC Twente de luwte Ivan Kralingen en de eerste divi- isie heeft verkozen, is de aanval ler 'een van de belangrijkste spelers' binnen de ploeg. Zelf zal Bram Marbus niet snel met superlatieven strooien. Dat het lekker loopt, ontkent hij niet, maar hij vindt zichzelf al lesbehalve belangrijk. Nuchter- Iheid en realiteit kenmerken de 22-jarige aanvaller die beseft ,dat presteren bij een modale ieerste-divisieclub niet iets is om van de -daken te schreeuwen. Dat er waardering is, van trainer Jen supporters, vindt hij leuk. „Ja," zegt hij aarzelend, ,,er (hangen tegenwoordig spandoe- 'ken op Woudestein met daarop mijn naam." Het is een positie ve blijde boodschap, maar uit de mond van Bram Marbus klipkt het als een bekentenis. En wat te denken van dat rap portcijfer dat een toch toonaan gevend weekblad als Voetbal In ternational elke week uitdeelt aan Marbus? Hij krijgt regelma tig een zeven of een acht en staat op dit moment in hel klas- Nee, die cijfers daar kijken wij niet naar, roepen de voetballers altijd in koor. Marbus: „Natuur lijk wordt er naar gekeken. Maar ik weet het wel te relativeren. Deze week kreeg ik weer een ze ven, maar wat mij betreft had dat een 5 kunnen zijn, want te gen RBC was het gewoon niet best. Dat bedoel ik. Maar ik kijk vooral om even te zien of ik geen 4 heb, want dan hoor ik dat de hele week in Noordwijk." Baan denkt er anders over: „Die waardering voor Bram is ge woonterecht." Olifant In de badplaats groeide hij op bij de w Noordwijk om driejaar geleden samen met maatje Leo nard van Utrecht naar Excelsior te vertrekken, gehaald door trai ner Cor Pot. De snelle, tengere Van Utrecht (dit seizoen ver trokken naar Cambuur) en de wat bonkige Marbus werden op Woudestein gezien als 'de haze wind' en de 'olifant'. Dat was een kwalificatie van een journa list van het Rotterdams Dagblad en op dit moment wordt Mar- Bram Marbus: „Vorig seizoen liepen we te veel wedstrijden gewoon voor Jan Lui te voetballen. Voor e want zestiende of zeventiende in de eerste divisie, wat maakt het uit. Degraderen kun je toch niet." bus in Rotterdam nog wel eens liefkozend 'ons olifantje' ge noemd. „Ach, ze hebben me hier in het begin ook wel eens de nachtburgemeester van Noordwijk genoemd," reageert hij gelaten. Een olifant is Marbus niet. Zelf vergeleek hij zich al eens met René Eykelkamp, ook een wat houterig ogende spits. Vol gens Rob Baan is het loopver mogen van zijn aanvaller een kleine handicap. „Het duurt even voordat hij op gang is, het is een dieseltje." Baan vermoedt dat het nog de naweëen zijn van een auto ongeluk dat Marbus overkwam in zijn Noordwijk-jaren. Vijf jaar geleden overleefde een aantal Noordwijk-spelers na een uit wedstrijd een ongeval, waarbij Marbus een rugblessure opliep. Wat Baan niet weet is dat Mar bus al ruimschoots daarvoor een vreemde motoriek had. Dribbel Ondanks de haperende loop techniek heeft hij nog altijd een oogstrelende dribbel in de be nen. Marbus is bepaald geen statische spits. Hij heeft de gave om met de bal aan de voet uit de tweede lijn te komen en zichzelf of anderen in stelling te brengen. „Er is dit seizoen wel wat veranderd bij Excelsior. Baan is taktisch sterk, we lopen effe wat slimmer over het veld en het voordeel voor mij is dat we nu met Marinus Dijkhuizen (ex-Excelsior Maassluis, red.) twee lange mensen voorin heb ben. Ik hoef niet meer in mijn eentje de klappen op te vangen. Ik word ontlast. En je ziet dat verdedigingen in de problemen komen omdat ze nu twee grote voorstoppers moeten inzetten." Dijkhuizen scoorde al acht keer, Marbus (die de eerste competitiewedstrijd miste om dat hij maandenlang revalideer de van een enkelblessure) vijf keer. „Heel wat voor mij," zegt de Noordwijker. „Te weinig," oordeelt Rob Baan. „Bram moet vaker op de goede plek staan. Hij is te veel aan het voorberei den. Als hij nog eens hogerop wil zal hij veel aan zijn afwer king moeten schaven." Engels Hoewel Excelsior het met be perkte middelen boven ver wachting doet, is Marbus niet bepaald lyrisch over de ploeg. „Wij spelen toch een beetje op zijn Engels. Ook al hebben we Mario Been als aanspeelpunt op het middenveld. Hij wordt te vaak overgeslagen of overlopen. We hebben twee spitsen, samen vier meter lang. Een heis naar ons en dan aansluiten, dat is het spelletje. Van opbouwen is nau welijks sprake, maar dat zie je sowieso weinig in de eerste divi sie, omdat in de laatste linie nauwelijks twee opbouwers te vinden zijn." „Met dit systeem komen we een heel eind zoals is gebleken. We voelen ook niet veel druk, wat wil je ook met een begro ting van iets meer dan een mil joen. Misschien is er bij Noord wijk wel meer druk dan bij Ex celsior bij wijze van spreken. Trouwens: een club als Noord wijk lacht ons natuurlijk sowie so uit qua faciliteiten en accom modatie. Er kan hier niet eens een ballenvanger voor het trai ningsveld worden aangeschaft. Dus Innen wp na de training Dus lopen steeds ballen t de sloot t Eredivisie Als Marbus - inmiddels full- pro f. zijn contract loopt dit sei zoen af - blijft presteren zoals nu, kan het niet anders of er klopt een eredivisieclub bij hem aan. „Dat is wel mijn doel. ik vind dat ik hooguit vier jaar bij Excelsior moet zitten. Tien keer Veendam-uit lijkt me wel wat veel van het goede. Neem vorig seizoen. Toen liepen we te veel wedstrijden gewoon voor Jan Lui te voetballen. Voor een plaats die volstrekt onbelangrijk was, want zestiende of zeven tiende in de eerste divisie, wat maakt het uit. Degraderen kun je toch niet. Gelukkig spelen we nu wel om de ereplaatsen." Een promotie zou kunnen be tekenen dat hij zijn broer Cees, voorstopper bij Go Ahead Eagles, ontmoet. Cees Marbus. momenteel herstellend van een voetblessure, zou dat toejui chen. 1 lij denkt dat zijn drie jaar jongere broer gebaat is bij een plaats in de hoogste klasse. „Bram zou daar meer kunnen voetballen en meer ruimte krij gen. Hij heeft mogelijkheden, omdat-ie geen afwachtende spits is, hij kan zelf de actie ma ken." Volgens de Eaglcs-verde- diger is Bram enorm gegroeid de laatste jaren. „Hij is in het veld volwassener. Hij overlegt tijdens de wedstrijd met de trai ner en begint te praten tegen de scheidsrechter, dat zag je eerst niet. Bram is wijzer geworden." 'Niemand voelt zich hier verheven boven een ander' door: Gert-Jan Onvlee vj HAAG TIM KORENHOFF Handtekeningen uitdelen aan je klasgenoten. Het hoeft nog net niet op het Segbroek College in Den Haag, waar jonge topspor ters zich voorbereiden op hun sportieve carrière. De potentiële beroemdheden volgen doodge woon hun lessen tussen de- 'normale' leerlingen, zij het op een aangepaste wijze. Wat voor kort nog onmogelijk was, kan nu op de Haagse middelbare school: werken aan het MAVO, HAVO of VWO-diploma en on dertussen trainen als een top sporter. Zo kunnen de be roemdheden in spe die handte keningen na hun schooltijd wél (uitdelen. Maar dan hebben ze •j wel dat diploma op zak. „Want daar gaat het uiteindelijk om", zegt Jaap Visscher? conrec tor op de school en mede-initia- J tiefnemer van het plan met na druk. „Dat diploma halen is het [belangrijkste. Wij zijn een nor- male middelbare school, net als elke andere scholengemeen schap in elke andere stad. Het j gaat ons dus om een zo groot mogelijk aantal leerlingen met j een diploma per jaar. Alleen voorzien wij, net als negen an- Idere scholen in Nederland, in de behoefte van jonge getalen- teerde sporters om zich verder te ontwikkelen in hun sport. Vroeger ging sporten ten koste van de schoolprestaties of an dersom. Dat proberen wij nu te verbeteren." Hiervoor is de Stichting LOOT in het leven geroepen. Het Seg broek College is een zogeheten LOOT-school, wat staat voor Landelijk Overleg Onderwijs en Topsport. De Stichting LOOT is opgericht in januari 1991. door zes scholen voor voortgezet on- U krl derwijs die deze noodzaak voor - jonge sporters onder ogen za gen. Een van de eerste dingen die volgens LOOT moesten ver anderen, was dat deze scholen mochten afwijken van de be staande regelgeving voor het re guliere onderwijs. Met name het aantal verplichte lessen en de examenregelingen voor de rriculj leerlingen waren de hete hang ijzers voor de ideale combinatie 1100 studie en sport. Om deze struikelblokken zo snel mogelijk weg te nemen, was er vanaf het begin af aan intensief contact met de Neder landse Sport Federatie (NSF), het Nederlands Olympisch Co- mité(NOC), en de Ministeries van Onderwijs en Wetenschap pen (O en W), Volksgezondheid en Cultuur. De Ministeries er kenden ook dat een betere rege ling noodzakelijk was en verl eenden de gevraagde afwijkin gen al enkele maanden na de oprichting. Visscher heeft een berucht voorbeeld van hoe moeilijk het voor jonge sporters was vóór deze regeling. „We hadden eens irsge wij r een meisje op school dat in het Nederlands hockeyelftal speel de. Op een gegeven moment deed ze mee aan de wereld kampioenschappen in Enge land. maar moest toen terugko men voor een schoolonderzoek. Dat kon dus echt niet. Dat had veel flexibeler gemoeten." Op zijn school zitten 1200 leerlingen. Ruim 100 daarvan volgen het topsportprogramma. Bijna alle sporten zijn vertegen woordigd op het Segbroek Col lege: tennissers en voetballers vormen de hoofdmoot, verder bevolken hockeyers, paardrij ders, karateka's, zeilers, (kunst schaatsers, atleten, rugbyers en nog veel meer andere sporters de schoolbanken. Het topsportprogramma is opgebouwd uit twee fasen: De eerste is bedoeld voor getalen teerde leerlingen uit de klassen 1 en 2, die nog geen topsporter zijn, maar dit wel in huis heb ben. Zij krijgen twee uur per week bewegingsonderwijs, bui ten de gymlessen om. In deze groep zitten vijftig meer dan modale sporters, die zo extra vaardigheden kunnen ontwik kelen. In de tweede groep zitten de topsporters. Het zijn 55 jongens en meisjes die allen wel in Jong Oranje of een andere nationale jeugdselectie zitten. Dit is bijna voor allemaal ook het criterium om het speciale onderwijs te mogen volgen. Rector Koppert rekent zo onder andere Cedric van der Gun en Paul Droppert (Ajacieden uit het Nederlands jeugdelftal onder de 17 jaar), de succesvolle kogelstoter en dis cuswerper Mike van der Bilt (Visscher: „Hij is soms al beter dan Erik de Bruin.") en Hidde Alckerman (keeper Nederlands jeugd hockeyelftal) tot zijn leer lingen. De inmiddels doorge broken schaatsster Colette Zee is oud-leerling van het Segbroek College. Leiden wordt vertegenwoor digd door de tennisser Martijn van den Berg. De zestienjarige BI-speler van LTV De Meren- wijk doet dit jaar zijn eindexa men op de Mavo en volgt het topsportprogramma. Dit houdt in dat hij gebruik mag maken van extra faciliteiten, zoals pri- vélessen, een eigen studieruim te (het sportplanlokaal) en een aangepast rooster. „Het grote verschil met andere scholen is dat ik hier mijn rooster aan de trainingen kan aanpassen. Op mijn vorige school, het Bona- ventura College moest dat an dersom. Ik train tien uur per week, ook onder schooluren. De belangrijke vakken die ik dan mis, haal ik later in tijdens vak ken als gymnastiek, muziek en tekenen. Maar ik moet wel pro beren om alles te volgen." Zijn faciliteiten bestaan vooral uit het missen van de facultatieve vakken. De opleiding vereist veel dis cipline, vindt Van der Berg. „Van te voren moet ik zeggen dat ik geen huiswerk kan maken als ik in het weekend moet trai nen of wedstrijden spelen. Daarna kan dat niet meer, dan staat de leiding direct op de stoep. Als ik slechte cijfers haal trouwens ook. Gelukkig gingen de eerste schoolonderzoeken goed. En alle lessen die ik mis, moet ik dus inhalen. In je eentje of met een paar anderen is dat moeilijker." De studiecoördina tor speelt een grote rol in de overuren die leerling én docent maken. De studiecoördinatoren op de school houden in de ga ten of de studie niet lijdt onder het intensieve programma. Ook maken zij de (aangepaste) roos ters en zorgen voor de studiebe geleiding. Hoewel bijna tien procent van zijn leerlingen een beetje een aparte positie inneemt, vindt conrector Visscher niet dat de verhoudingen tussen 'de kinderen daarom anders liggen dan op een andere school. „Niemand voelt zich hier verhe ven boven een ander. Iedereen gaat gewoon mee op een werk week en doet mee aan school feesten. Juist van de sporters verlang ik dat." Het bestuur van Eindhoven zal de KNVB niet verzoe ken een deel van de wedstrijd tegen FC Den Haag over te mo gen spelen. De wijze mannen van die vereniging zagen in de reglementen van de KNVB te weinig mogelijkheden om een dergelijk verzoek met enige kans van slagen in te dienen. Eerst even de zaak die het hier betreft. Eindhoven is op bezoek in het Haagse Zuiderpark en leidt, mét nog zo'n 35 minuten te spelen, verrassend met 1 -0. Op dat moment ziet scheids rechter IJkhout in een tuimel- partij van de doorgebroken Ha genaar Hoogendorp een over treding van Eindhoven-doel man Albert van der Sleen en trekt daaruit de gebruikelijke consequenties. Een strafschop voor FC Den Haag en een rode kaart voor Van der Sleen. De goalie ontkent de overtre ding ('Ik heb hem niet eens ge raakt') en heeft het geluk dat er een televisieploeg aanwezig is. De tuchtcommissie van de KNVB beziet die beelden en komt vervolgens tot de conclu sie dat Van der Sleen Hoogen dorp inderdaad niet onregle mentair heeft gestuit en spreekt de Eindhovense doelman vrij. Met andere woorden: Eindho ven, dat in dat laatste half uur de 1-0 voorsprong in een 4-1 nederlaag omgebogen zag wor den, is zwaar benadeeld door een scheidsrechterlijke dwaling. Zelf vond ik het dan ook niet zo gek dat Eindhoven-oefenmees- ter Rob Jacobs direct aan de bel trok met de mededeling dat hij gaarne bereid was om met zijn team nog een keer naar het Zui derpark te komen om dat laatste half uur over te spelen. Met Van der Sleen in het doel en tien veldspelers op het veld wilde Jacobs in Den Haag op zoek gaan naar de eerste zege van het seizoen. Het bestuur van Eindhoven be sloot echter (na bestudering van de reglementen) anders. Jam mer, want reglementen of geen reglementen, persoonlijk had ik Eindhoven een goede kans ge geven in deze zaak. Waar FC Den Haag niet verder kwam dan wat ongenuanceerde kreten van trainer Lex Schoenmaker ('Jacobs weet dat het niet zo werkt' en 'Dan kunnen ze de helft van de wedstrijden over gaan spelen'), had Eindhoven heel eenvoudig kunnen aanto nen dat de club in dat Haagse Zuiderpark buiten haar schuld wel degelijk ernstig benadeeld is. Misschien had 'de club van blauw en wit' de KNVB wel zo ver gekregen dat FC Den Haag met tien man verder had ge- Zonder Hoogendorp: want rood wegens vallen zonder aanleiding (is wangedrag). Jam mer dat we dat alles nu nooit zullen weten Kunnen ze daar in Eindhoven niet alsnog die zaak even aan spannen? Eindhoven te blij- Dick Advocaat gaat naar PSV. Ik ben geneigd de KNVB te feli citeren met het vertrek van de vijf maanden geleden voor vier jaar 'vastgelegde' bondscoach. En natuurlijk ook met de komst van de nieuw aangetrokken man, Guus Hiddink. Ik weet het wel, er zijn geen mensen zonder fouten, laat staan voetbaltrai ners. Maar Hiddink heeft het wel een beetje. Hij hoort nog net niet thuis in het rijtje Ne derlandse toptrainers van dit moment (Cruijff, Van Hanegem, Van Gaal), mag ook nog niet in de schaduw staan van de woensdagavond op televisie weer excellerende Rinus Mi- chels, maar dat kan allemaal nog komen. Hiddink presteerde in elk geval al meer dan redelijk (Advocaat moet die Europa Cup 1 eerst nog maar eens winnen met PSV) en presenteert zich ook als een topper. Zoiets geeft vertrou- Ik heb daar dus wel een goed gevoel over. Maar ik zal daarbij vriend Advocaat bij het Neder lands elftal missen. Nooit meer opmerkingen als '1-1 tegen de fysiek sterke Noren is een goed resultaat' of 'Kluivert is nog niet aan het grote werk toe' en hem daarna gewoon wel selecteren of 'Nederland moet goed besef fen dat het maar een gewoon voetballandje is geworden', juist in een periode dat Ajax de abso lute Europese'top weer in zicht krijgt. Nee, ik zal hem missen. Aan de andere kant: Dick Advo caat zal nu spoedig wekelijks te bewonderen zijn als trainer van PSV - dat compenseert veel, zo niet alles. Trouwens benieuwd wanneer ook hij 'de oorlog' aangaat met Ronaldo, zoals bo- venbaas Rijvers dat al heeft ge daan. 'Een luie voetballer die meer moet werken', zo meende de even uit Frankrijk overge wipte coach die ooit nog met Coen Moulijn zo'n schitterende linkerwing vormde. En: 'De rest van het team werkt hard, waar om zou Ronaldo dat dan niet moeten doen'. Het antwoord daarop is natuur lijk simpel, maar veel te moeilijk voor mannen als Rijvers. Je zou kunnen zeggen dat een speler die zoveel extra's brengt niet in wat voor keurslijf dan ook dient te worden gewrongen. Of dat er heel wat mensen uitsluitend voor spelers als Ronaldo naar Guus Hiddink. archieffoto het stadion komen. Of dat... Ik zal er maar mee stoppen. Aan Kees Rijvers zijn al die teksten niet besteed. Laat staan aan de nieuwe PSV-trainer. Nee, Ronaldo kan maar beter gaan uitkijken naar een ander kluppie. Zou CF de Barcelona wellicht iets voor hem zijn? Ruud Gullit was nog niet terug bij Samp- doria, of de Japanse topper Yokohama Flugels liet al weten interesse te hebben in onze voetballende vriend. Of hij volgend seizoen in Japan wilde komen spelen. Er is al een transfersom van een kleine zes miljoen gulden genoemd. Ik weet niet welk bedrag Gullit zelfbij die overgang is beloofd, maar het bleek voor onze bevlo gen rasta-man vooralsnog niet voldoende om die stap aan te kondigen. Of dat aan het eind van dit seizoen nog altijd zo is, is nog maar de vraag. Per slot van rekening was-ie indertijd ook snel weg bij Feyenoord en verliet hij PSV eveneens opmer kelijk gemakkelijk toen de Itali aanse lires hem riepen. Ik ben alleen wel benieuwd wat Gullit tezijnertijd bij zijn over gang naar Japan zal vertellen. Of, hoewel, nee, eigenlijk niet. Ik vind mezelf altijd.zo stom als ik naar de monologen van Gullit luister. Een tijdje terug dacht ik nog even: nu ga ik hem wel be grijpen. Hij wekte de indruk duidelijk te gaan maken waar om hij AC Milan tegen Sampdo- ria inruilde. Maar het bleek slechts schijn. Aan het eind van een minuut of vijf Barend en Gullit was het immers weer he lemaal mis. „Als je goed naar me hebt geluisterd, weet je waarom ik weg ben bij AC Milan", zo vertrouwde Gullit Barend toe. Frits Barend knikte, hij begreep het allemaal wel. Ik heb de band vervolgens nog drie keer teruggespoeld, beke ken en beluisterd. Maar ook toen tastte ik nog aan alle kan ten in het duister. Wat mij betreft mag Gullit naar Japan. Maar laat-ie het tegen die tijd alsjeblieft niet uitleggen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25