ufcm»Tpi in w met Roodenburg' 7>'Toch gaat het goed «•••DIADORA Sport uirn/ en huisbankier met verstand van voetbal van de Ruud Bröring deskundige bij duel sjc - Lugdunum Klassement topscorers '94-'95 1 UVS gaat weer aanvallen Rob Matthaei vrijgesproken 'i Voorbeschouwing ATERDAG 26 NOVEMBER 1994 CHEF WILLEM SI iB ONDERWATER. 071-3 De derby SJC - Lugdunum is komende zondag 'Wedstrijd van de Week'. Noordwijk-trainer Ruud Bröring is deze week bereid gevon den om als deskundige op te treden. Dat betekent dat hij cijfers geeft aan spelers en scheidsrechter en ook bepaalt wie 'Man van de wedstrijd wordt. Deze 'Man of the match' ontvangt een paar voet balschoenen van sportzaak Wijnand Sloos. SJC - Lugdunum is een belangrijke wedstrijd voor beide ploegen in de tweede klasse. SJC-trainer Ben van Leeuwen moet met z'n ploeg aansluiting houden met de kopploegen. Met drie punten uit twee wedstrijden spelen de Noordwijkers ook nog een rol in de tweede periode. Lugdunum staat in het onderste deel van de ranglijst. De meeste ploegen in deze klasse staan echter dicht bij elkaar zodat de Leidse ploeg met een overwinning een flinke sprong op de ranglijst kan maken. De 'Wedstrijd van de week' begint om 14.00 uur. Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de week: Patrick Silleman (Alphia) 3 1) Fred Bloem (Noordwijk) 1 13 2) Dennis Stuifzand (Docos) 0 13 3) Maurice van Berkel (Leiden) 1 10 4) Theo Aanhane (VVSB) 0 9 5) Kees Haasnoot (KRV) 0 8 6) Marco de Ridder (Katwijk) 1 8 7) Peter Scheltus (Ter Leede) 1 8 8) Erwin Crooy (Ter Leede) 1 7 9) Alex Barendse (RCL) 1 7 Johan de Ridder (Docos) 0 7 Diadora stelt voor de topscorer van de week Marco van Basten T-shirt beschikbaar. 3e meest produktieve voetballer van de maand ontvangt c Diadora Rosse Nero voetbalschoenen t.w.v. 169,95. i het einde van het seizoen krijgt de winnaar van het klassement een Diadora-trainingspak, coachjack, shirt, broek, kousen, een paar voetbalschoenen, tas en een voetbal. verdient een Diadora-trainingspak, LEIDEN» UVS begint morgen in de eigen Kikkerpolder wederom met een aanvallende instelling. Net als vorige week zullen er tegen UW ook drie echte spitsen aantre den: Gerry Jansen op rechts, Steven van Daalen op links en Walter de Kievit in het midden. Met 'dreigend' voetbal hoopt trainer Gerard Désar eindelijk eens té winnen, na de zes ne derlagen op rij. De Leidse hoofdklasser heeft tot nog toe drie punten behaald, UW haalde er vier meer bin nen. Dat maakt de wedstrijd van morgen extra belangrijk. Toch heeft de Leidse hoofdklas ser er op de normale manier naar toe geleefd. Désar: ,,Wij vinden elke wedstrijd belang- rijjk, dus we hebben onze nor male voorbereidingen getrof fen." De hele ploeg is fit, maar Hans de Kruys kan nog niet in actie komen. De routinier heeft een hamstringblessure en speelde dit seizoen nog maar twee competitiewedstrijden en een oefenwedstrijd. „Hij krijgt zichzelf maar niet in topcondi tie", treurt de trainer. In Alphen is deze week stevig getraind op de afronding. Het percentage kansen dat ook be nut wordt moet immers hoog nodig omhoog. „We breien te veel, blijven maar kaatsen en in deze fase moeten we juist mee dogenloos zijn via een schot op de goal", aldus trainer Paul Bahlmann, die van harte hoopt dat zijn tobbende ploeg in de drie resterende wedstrijden voor de winterstop vier punten pakt. Papendrecht zal echter geen gemakkelijke tegenstander zijn. De ploeg won twee weken gele den van landskampioen Kat wijk. „Maar wij spelen thuis en we gaan ervoor, met verant woord aanvallend voetbal, net als in de laatste twee wedstrij den", zegt de trainer. Lichtpunt is het herstel van Sander Beuk en Frank Bakker, die weer bij de selectie zullen zitten. Een van de twee wordt opgesteld, de an der begint op de bank, aldus Bakker. Alphense Boys mist Joop Tegelaar en Marcel de Jong, die beiden een wedstrijd geschorst zijn, en de nog steeds geblesseerde verdediger Mark Feldmann. De Graafschap kan zaterdagavond in de topper tegen Fortuna Sitlard toch rekenen op Rob Matthaei. De tuchtcommissic van de KNVB heeft de 28-jarige middenvelder bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Hij was afgelopen zaterdag in het duel met AZ uit het veld gestuurcLArbiter Van Egmond gaf Matthaei rood we gens het duwen en slaan van tegenstander Bernard Ayree. Tij dens de mondelinge behandeling van de strafzaak in Zeist kon die beschuldiging niet worden hardgemaakt. SPORTPARK "KIKKERPOLDER" 70WHAri A C AAKIV/AKin -iA OT\ I II ID M. m. HOOFDKLASSE UVS - uw Crab Verhoeven fik makelaars o.g.otTSSodS1 305 jRT-JAN ONVLEE het gaat niet alleen met Pt eerste elftal wat minder, fat te denken bijvoorbeeld van je veel geroemde jeugdoplei- \- en B-junioren lelden lange tijd op echt Nu komt zowel de F l als de B-jeugd uit in de derde i^yjvisie B. Roodenburg, een ooit F^-ote amateurclub in verval? /^IVlarius Wunderink moet er J^artelijk om lachen. „Eigenlijk", lelt de man-met-de-pijp die nu zo'n zes jaar als voorzitter van fungeert, „eigenlijk gaat Vpt heel goed met Rooden- A Joede sfeer opmerking die om een toe- uiting vraagt en die wordt por Wunderink gaarne gege- p. „Ik kan me wel voorstellen it mensen van buiten de club inken dat het niet goed gaat. alleen het eerste en an de hand van de md op de ranglijst de conclu- e trekken dat er problemen jn. Zelf zie ik, en met mij het ?le bestuur, dat anders. De tréniging draait goed en ik irf te zeggen dat we de afgelo- ;n zes jaar niet zo'n goede eer in de selectie hebben ge ld. Er is een uitstekende spe- rsraad, een zeer stimulerende die perfect in de groep we spelen, hoe zal ik dat n leuk, verfrissend lletje. Het enige dat Rooden- hrg op dit moment te kort bmt is een aantal winstpunten, jaar daar zit ik echt niet over A in. Als de sfeer zo blijft, kunnen die eenvoudigweg niet uitblij- Een zienswijze waarin Wun derink overigens niet alleen staat. Ook Marcel van den Burg ziet de zaken bepaald niet som ber in. De speler, bezig aan zijn negende seizoen in het keur korps, verwacht niet dat zijn ploeg dit seizoen echt in de pro blemen komt. „We hadden op dit moment vier punten meer moeten hebben. De eerste vijf, zes wedstrijden gingen echt goed, alleen lieten we veel te veel punten liggen." Van den Burg gaat er van uit dat Roodenburg zich binnen af zienbare tijd weer in de eerste klasse kan melden. „Nog niet dit seizoen. De ploeg is er nu nog te jong, te onervaren voor. Ik denk dat we dit jaar tevreden mogen zijn met een plaats bij de eerste vijf. Maar dat we de komende seizoenen een goede kans maken op promotie, daar van ben ik overtuigd." De kans dat de voetbalclub uit Leiden-Noord, die halverwe ge de jaren zestig het sportpark in de Leidse Hout verliet, ooit eens de hoofdklasse zal aan doen, wordt in blauwzwarte kringen echter aanzienlijk klei ner ingeschat. Voorzitter Wun derink vertaalt de levende ge dachten: „Roodenburg heeft op sportief vlak z'n beperkingen. Om hoger te gaan voetballen zou de club een aantal sponsors met een*paar grote zakken geld binnen moeten halen en daar past de club voor. De spelers willen dat ook niet. De voor zichtige puntenpot zoals die even was ingesteld, is zelfs op Marcel van den Burg: „Ik denk dat we dit jaar tevreden mogen zijn met e kans maken op promotie, daarvan ben ik overtuigd." voorstel van de spelersraad af geschaft. Ze gaan daarvoor bij voorbeeld liever een avond met z'n allen snookeren. Schitterend toch?" D e Leidse club zag in het ver leden al heel wat spelers naar het betaalde voetbal vertrekken. Door de op Noord levende op vattingen bestaat de kans dat ook in de toekomst spelers het blauwzwarte nest zullen verla ten. Wunderink accepteert de mogelijkheid dat profs en topa- mateurclubs uit de regio blijven vissen uit de kweekvijver die Roodenburg altijd is geweest. „Wim Rijsbergen, Bert Jansen, Wout Holverda, Marco van Al phen, Hennie de Romijn, Ron de Roode - noem ze allemaal maar op. Als rechtgeaard Roodenburger moet je daar toch eigenlijk alleen maar blij mee zijn. Ik zag afgelopen week-end Glenn Helder met Vi tesse tegen MW met Jeffrey van As spelen. Dan gloei ik van trots. Dan denk ik: dat zijn toch maar mooi twee Roodenbnrgers die daar op mijn televisie lo pen." Jeugdopleiding Stuk voor stuk 'produkten' van de veel geroemde jeugdoplei ding op Sportpark Noord. Een opleiding, waaraan nu bekende oud-spelers als Han Tisseur, Cees Verver en Cees Montagne hun naam hebben verbonden, en die in het verleden lange tijd door Jan Lovink werd geleid. Lovink, tegenwoordig trainer van de lagere senioren, spreekt de gedachte tegen dat het te genwoordig allemaal minder is met die opleiding op Noord. „We hebben even een minder sterke lichting gehad. Daardoor zijn de B- en de A-junioren ach ter elkaar een klas naar beneden geduikeld. Maar beide teams zitten er weer aan te komen. Van de B verwacht ik eigenlijk dat ze dit jaar al in de tweede divisie terugkomen. De A-junio- ren redden dat normaal gespro ken volgend seizoen." Beide teams zijn dan volgens Lovink terug op het niveau waar ze horen. „Ais je reëel bent, mag je niet veiwachten dat je met Roodenburg ooit op het hoogste niveau terugkeert. Dat is trou wens maar voor heel weinig i plaats bij de eerste vijf. Maar dat w amateurclubs weggelegd. Daar zorgen de profclubs wel voor." Het feit dat betaalde verenigin gen talentvolle jeugdspelers te genwoordig wel op heel jeugdi ge leeftijd aantrekken, is Lovink een doorn in het oog. Zoals ook de activiteiten van omringende, financieel wat ruimer denkende amateurclubs uit Leiden en de regio hem absoluut niet beval len. „Het hoort niet.en het is jammer voor de spelers zelf. Als ik zie wat Roodenburg aan voet ballers aflevert en dat vergelijk met dat wat andere clubs met hun talenten doen, denk ik dat -je als talent beter maar wat lan ger bij Roodenburg kunt blij- Sociale t'unctie Waarmee dan niet alleen voor een goed opleidingsinstituut, maar ook voor een 'sociale' ver eniging wordt gekozen, weet Wunderink. „Roodenburg ver vult in Leiden-Noord een grote sociale functie. Dat is altijd zo geweest, dat zal waarschijnlijk altijd zo blijven. In deze periode ook weer. Ik durf te stellen dat Hendriks kan niet zonder Roda. Roda niet zonder Nol Hendriks er in Leiden geen enkele voet balvereniging is die zo'n posi tieve instelling heeft tegenover allochtonen als Roodenburg. Natuurlijk is dat mede een ge volg van de ontwikkeling in de wijk waar de club gevestigd is, maar de leden doen het toch maar. Zorgen er voor dal de communicatieproblemen bin nen de perken blijven en wer ken er hard aan om het ieder een naar de zin te maken. Ty pisch Roodenburg, vind ik. Die instelling van: we spelen in Lei den Noord, dat is niet anders, dat kan niet anders en dat moet niet anders." Het is een opstelling die een hechte verenigingsgeest mede in de hand werkt, stelt Wunde rink. „Neem nu de taptoe, op 1 oktober. De vereniging Rooden burg presenteerde zich daarin niet alleen met F- of E-pupillen. Nee, bij ons liepen er dertien spelers uit de A-selectie mee, met de trainers erbij. Ik weet wel dat je daar geen punten voor krijgt. Maar als selectiespe lers daartoe bereid zijn, kan je toch moeilijk zeggen dat het slecht gaat met de club?" SPORT OP TV tRKRADE MARTIN DONKER [fD-VERSLAGGEVER Hendriks (57) is rijk. Hij diende miljoenen in de tex tielhandel. Ook verdiende hij nipoenen in de voetballerij, die centen reserveerde hij r Roda. De huidige iploper van de eredivisie leunt dertien jaar op Hendriks. Niet leen vanwege zijn dikke porte- ictnnee, ook vanwege zijn tbalkennis. „Vaak heeft Ar- een half uur genoeg te weten of een spelertje het zich heeft of niet." De 150 werknemers van Hen- BV gaan om het jaar gratis vakantie. De baas betaalt. 1c zit zo vaak in het buiten- nd. En dan denk ik steeds: Ar- old, wat ben je toch bevoor- Tt echt. Is het niet jammer dat iideren daar niet van mee kun- genieten." ~Nol Hendriks is koopman in ixtiel en schoenen. Hij heeft zaken, in Nederland en Igië. Zijn achtste is een voet- tlclub, Roda. Al dertien jaar :hiet Hendriks in Kerkrade ansfersommen voor en neemt ii exploitatietekorten voor zijn xening. Pas twee jaar geleden werd hij* Jestuurslid technische zaken. Jonder Nol Hendriks zou Roda raarschijnlijk al lang in de eer- Je divisie zijn beland, nu is de rots van de voormalige mijn- freek koploper in de eredivisie. Hendriks is rijk en Hendriks is przot op Roda. „Maar Hen- Jriks heeft toch vooral verstand jan voetbal", benadrukt Servé iuyer. De voorbeelden liggen voor jet oprapen. Neem Jari Litma- Jen. Ruim drie jaar geleden rerd de toen 19-jarige Fin al Jrie dagen op sleeptouw geno- pen door Hendriks. „De vraag- jrijs was drie ton, een koopje." [laar Jari was niet bijster onder Je indruk van Kaalheide, hij Hide veel liever naar PSV. [Toen we terugreden naar jchiphol moesten we per se pen langs het stadion in.Eind- ken." Toch waagde Hendiks een tweede kans. Hij vloog naar Helsinki, waar ze hem nog op pikten met een helicopter. „Ze vroegen inmiddels al acht ton voor hem. Die prijs vond ik nog wel interessant, maar toen Jari ook nog 'ns een clausule in het contract wilde was het verhaal uit. Hij wilde Roda kunnen ver laten voor hetzelfde bedrag. Daar ben ik dus niet aan begon nen. Ik wil best een gokje wa gen, maar er zijn grenzen." Wat te denken van Henk Fra- ser, Wilbert Suvrijn of Michel Boerebach. Of John van Loen. „Onze duurste aankoop ooit. We kochten Van Loen voor 950.000 gulden van FC Utrecht. Ik zal maar niet zeggen wat An- derlecht later voor hem heeft neergeteld.' Hendriks was al jarenlang groot fan van Roda. Toen de club hem eens vroeg bij te dra gen in de kosten van aankoop Peter van der Ven (225.000 gul den) was zijn vaste stek de staantribune (7,50 gulden). Zijn tweede aankoop was Martin van Geel van Ajax. „Toen kreeg ik een zitplaats." Sinds Van der Ven, die later uiteraard met forse winst werd doorverkocht aan Charleroi, heeft Hendriks naar schatting dertig voetballers naar Zuid- Limburg gehaald. Zelf wenst hij daar niet over te speculeren, maar berekeningen leren dat Roda tussen de tien en vijftien miljoen moet hebben verdiend aan zijn huisbankier. Hendriks benadrukt dat hij nooit spelers voor Roda kocht in wie de trainer het niet zag zit ten. „Zo werkt dat niet. De trai ner moet ook willen. Zoals dat andersom ook geldt, want als k geen vertrouwen heb in een speler die Huub Stevens graag wil hebben, dan gaat de koop niet door". Hendriks heeft trouwens een aardige oplossing voor pro bleemgevallen. Een paar jaar geleden zag hij Jong Nigeria spelen. Met Babangida. Dat was smullen. „Maar onze toenmali ge trainer Adrie Koster had geen behoefte aan 'Baba'. Ik heb hem toch gekocht, voor 150.000 dol lar, en hem vervolgens gestald bij VW. Zo heb ik in het verle den ook Van de Luer, Vanen- broeck, Reynink en de Nigeri- aanse keeper Agu gekocht en el ders ondergebracht. Onder de voorwaarde dat ik ze kon opei sen als Roda belangstelling toonde." Geld pompen in de opleiding op Kaalheide ziet Hendriks niet zitten. „Wat loopt hier nou rond? Toer eens drie dagen met dé auto door Zuid-Limburg. Heb je geluk, dan zie je één jon getje op straat of in een park in de weer met een bal. Deze streek brengt geen talenten Elk jochie dat twee keer een bal kan hoog houden heeft vol gens Hendriks al een proeftrai- ning achter de rug bij MW, For tuna of Roda. „Gezamenlijk wordt hier één miljoen uitgege ven aan jeugdopleiding. En wat breekt er door? Ik ken maar één talent uit de buurt: Mark van Bommel, van Fortuna. De afge lopen dertig jaar is er in Heerlen en omgeving, waar toch 95.000 mensen wonen, één aanvaller doorgebroken: René Hofman. Stel eens een elftal op van louter Limburgers. Dat zou het in de eredivisie niet redden." Het instinct laat Nol Hendriks zelden in de steek. Zo bezocht hij enkele jaren geleden De Graafschap-FC Zwolle om drie spelers te bekijken: Peter Hof stede, Richard Roelofsen en Jo- han Hansma. „Maar mijn aan dacht werd onmiddellijk getrok ken door een aanvallertje van Zwolle: Max Huiberts." Na afloop stapte de scheids rechter nog op hem af. Of Hen driks soms stront in de ogen had. Of Flendriks niet gezien had dat er een vedette in wor ding bij Zwolle rondliep. „Hij zei me ook nog dat Huiberts in de picture stond bij Antwerpen, Nol Hendriks: „Toer eens drie dagen met de auto door Zuid-Limburg. Heb je geluk, dan zie je één jongetje op straat of in een park in de weer met een bal. Deze streek brengt geen talenten voort". foto gpd Vitesse en De Graafschap." Wist de scheidsrechter veel. Nog kwartier eerder had Nol Hendriks zich al met Huiberts en diens zaakwaarnemer Peter Gerards teruggetrokken. „In de toiletruimte. Ik hem nooit een agenda bij me, maar wel een papier net iets groter dan een suikerzakje. Dit keer had ik zelfs een bierviltje gepakt. Huiberts' transfersom stond vast, hij moest alleen even laten weten wat-ie bij Roda wilde verdienen. Ik schreef het bedrag op en zet te er akkoord boven. Toen heeft Max zijn handtekening gezet. De zaak was beklonken. In de toiletruimte, op een bierviltje. Ja, je moet slagvaardig zijn in dit wereldje." ploeg moet ook in tweede klasse tegen degradatie knokken jet seizoen 1993-1994 verliep ronduit rampzalig. joodenburg, toen nog getraind door Eelco Fielemon, de kansloos naar de tweede klasse. Maar ook in e huidige jaargang vaart het vlaggeschip van de Noord- •^ewoners niet de koers die vooraf was geprogrammeerd. lefenmeester Hennie de Klerk houdt de moed er in (,,Ik Tflijf positief over onze kansen"), de realiteit wil dat Roodenburg nu ook in de tweede klasse in de staartgroep y i beland.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23