dSPORT 3 ^Hiddink wil meer ^passie bij Oranje Ss i k I Erik Breukink d Y voor ietsje minder S S} 9 Advocaat: 'KNVB maakte misrekening' Eltingh/Haarhuis tegen de Woodies as Thee smaakt Grasshoppers Kees Rijvers heeft kritiek op wonderkind Ronaldo In het weekeinde voor de interland Nederland-Tsjechië legde voorzitter Bill Maeyer van PSV hem het verzoek hoogstpersoonlijk voor. Óf Jos Staatsen het goed vond dat hij met Dick Advocaat zou gaan praten, want PSV zag in de bondscoach de enig geschikte opvolger van de weg gestuurde Aad de Mos. gever. Advocaat neemt op 14 december met de wedstrijd Ne derland-Luxemburg afscheid van Oranje en treedt een dag la ter in dienst van PSV. Staatsen: „Ik kan niet verhul len dat ik teleurgesteld was toen Advocaat aangaf met PSV te wil len praten.'' Dat gevoel maakte echter snel plaats voor berusting en begrip. Er gebeuren soms dingen die je niet kunt plannen. Zo is het le ven nu eenmaal." Van een schadeloosstelling van PSV/Advocaat, waarover betaald-voetbalpenningmeester Theo Aalbers op persoonlijke ti tel repte, is volgens Staatsen geen sprake. „In het proces rond het vertrek van Dick Advo caat en de komst van Guus Hid- dink is van alles aan de orde ge weest. Ook een schadeloosstel ling. Maar omdat de KNVB bij GPD-VERSLAGGEVER „Ik heb", 7.ei Staatsen gister middag tijdens de persconfe rentie waarop Guus Hiddink als uwe technische roergan- het Zeister bos werd ge presenteerd, „tegen Maeyer ge leven niet meer in de Middeleeuwen, het feodale stel- allang afgeschaft, natuur lijk mag je met hem praten. Maar, heb ik daar direct aan toegevoegd: ik denk niet dat je veel kans maakt. Dick Advocaat heeft bij de KNVB nog een con tract tot medio 1998.' Staatsen blijkt zich te hebben vergist. Advocaat wilde maar al te graag bij Maeyer aan tafel schikken. De 'kleine generaal' kwam woensdagavond een ver bintenis voor tweeënhalf jaar overeen met zijn nieuwe werk- de transacties geen financiële schade heeft geleden, is die er uiteindelijk niet gekomen." De sectievoorzitter zei niet te vrezen dat ook Hiddink voor af loop van zijn contract bij de KNVB zwicht voor een aanbie ding van een club. „De carrière van Hiddink is een andere dan die van Advocaat. Hij is van klein naar groot gegaan, het bondscoachschap is een logi sche stap. Advocaat had, voor dat hij bij de KNVB aan de slag ging, nog geen grote club ge traind. Hij heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij dat ooit wilde." Guus Hiddink, eerder coach van ondermeer PSV, Fenerbah- ce en Valencia, maakt duidelijk altijd al van de functie van bondscoach te hebben ge droomd. „Je begint als jeugd trainer, wordt dan assistent trainer en vervolgens hoofdtrai ner. Daarna ga je met een paar grote clubs Europa door en de wereld over. In zo'n periode denk je natuurlijk wel eens: wat zou het mooi zijn om het Ne derlands elftal nog eens onder je hoede te hebben", bekende Hiddink. SCOREBORD SPORTPRUSVRAGEN irijdag 25 november 78. (onder voorbehoud) FC Zwolle - TOP Oss 1-1 (0-1). 30. Scha, Koorman 1-1, Sch< schouwers,: 3.650. Gele &S istrafschop voor Zwolle. dingen 2-1 rlke'04 2-1 Guus Hiddink (links) en Jos Staatsen tijdens de persconferentie. Afscheid Naast persoonlijke redenen om bondscoach te worden, speel den volgens Hiddink ook spor tieve elementen een belangrijke rol. „We zitten met het Neder lands elftal weer in een aantrek kelijke fase. Er is afscheid geno men van een aantal spelers, dat in de wereld enorm veel indruk heeft gemaakt en dat zijn stem pel op Oranje heeft gedrukt. Nu komt er een nieuwe generatie aan, die nog niet de ervaring heeft van de oude groep, maar zeer talentvol is. Dat maakt het voor mij aantrekkelijk om aan deze job te beginnen. We moe ten zo snel mogelijk weer op het 'oude' niveau zien te komen. Ik heb er vertrouwen in dat dat gaat lukken. Nederland is ver plicht om op het EK-toernooi in Engeland een goed figuur te slaan." Hiddink wilde nog niet in gaan op eventuele taktische en/of andere veranderingen die hij bij Oranje wil doorvoeren. „Ik zal de komende tijd gebrui ken om me in te werken, offi cieel start ik pas op 1 januari. Daarom vind ik het niet juist om nu al dieper op zaken in te gaan." Hij verklapte al wel dat hij Oranje met wat meer hartstocht wil laten voetballen. „We zullen een mix moeten zien te vinden tussen de Nederlandse stijl en de passie die de Zuideuropese landen in hun wedstrijden leg gen." Het feit dat Hiddink een con tract heeft getekend tot en met het EK-toernooi in '96, betekent op voorhand niet dat hij daarna niet verder wil als bondscoach. „Als ik het in de komende an derhalf jaar goed naar m'n zin heb en de KNVB is ook tevreden met mij, dan wil ik daarna best doorgaan. Langlopende con tracten zijn vaak niks waard, dat zie je nu maar weer. Waar het om gaat is dat beide partijen graag met elkaar willen wer ken." GPD-VERSLAGGEVER De KNVB heeft een misrekening ge maakt toen ze PSV toestemming gaf om met Advocaat te gaan praten. „Voorzit ter Staatsen dacht dat ik het coh niet zou doen, dat ik zou blijven. Als ze nee hadden gezegd tegen Maeyer had ik niet eens iets geweten! Nu hoorde ik dus van de belangstelling van PSV en ja, dan gaat het op zeker moment kriebe len.' Kriebelen, want, zo coach gisteren tijdens de bonds- persconfe rentie over zijn overstap naar de Eind- hovense voetbalclub: „Na een wedstrijd wil je je spelers weieens stijf schelden. Maar dat gaat niet als bondscoach, ze zijn meteen weg. Moet je vijf weken wachten." Het was een van de argumenten die Advocaat (47) gistermiddag aandroeg om zijn overstap te billijken. Geld is geen drijfveer geweest, be weerde Advocaat. „Ik verdien hier on geveer hetzelfde als bij de KNVB. Bo vendien had ik bij de bond drie en een half jaar te gaan en heb ik hier voor twee en een halfjaar getekend, dus..." Hem werd gevraagd of het eigenlijk wel netjes was, eerst en krijgen van vier jaar en dan een paar maanden later dat contract zomaar in leveren. Advocaat: „Het leven geeft wei nig zekerheden en het voetballeven nog minder. Een van de redenen om voor PSV te kiezen is het sportieve aspect. Dat gevoel heeft sterk meegespeeld: da gelijks met een groep werken, de weke lijkse wedstrijdspanning. Bovendien is PSV een topclub en ik heb,nog niet bij een topclub gewerkt. En op mijn leef tijd... PSV kwam dus op het juiste mo ment, al weet ik heus wel dat de volgor de vreemd is. Wat Guus nu doet - eerst bij clubs werken, dan bondscoach wor den - is natuurlijk een veel logischer volgorde." Over voetbal had Dick Advocaat ten slotte gisteren nog niet niet veel te ver tellen. „Maar het is duidelijk dat je het duo Ronaldo-Nilis moet gebruiken. Ik denk dat het aanvankelijke concept - met Pahlplatz en Hoekstra op de vleu gels en Numan-Wouters-Vink op het middenveld - nog niet zp gek is. Maar we zullen moeten zien of we achterin op lijn gaan verdedigen of in een ruit. Er komt in elk geval dit seizoen nieuwe spelers meer bij. Is ook niet nodig. De spelers die we hebben, zijn goed ge noeg." Glasgow. Open Schotse titelstrijd Enkel Eerste ronde: Johansson (Zwe/5/8) - Kui| ten (Ned) 18-17 15-8. Kwartfinales: Mag nusson (Zwe) - Pelupessy (Ned) 15-11 15 Lundgaard/Stavngaard 18-1! de ronde: Michels/Van Soerland Ossen brmk/Mitteldorf (Dui) 15-2 6-15 15-7 Antropov/Zvev (Rus) - Mi ll.00.54-1.00.62). - Clerc (Ned) 11. Merins (Dui) Wesselink (Ned) 0-2, M.lsjin (Oek) Schwarzman (Rus) 11, Gantwarg (WRu) Tsjizjov (Rus) 2-0, Ba (Sen) Durdyev (Toe) 2-0. Alias (NAn) - Koeperman (VSt) 0-2, Cissé (Fra) Galasiov (Rus) 1-1, N'Diaye (Sen) Wiersma (Ned) 1-1, Aman 1 Td) 1-1. en Schwarzman 20, 8 Koeperman e ziov 19. 10 Aman. Clerc e KALMTHOUT GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER Erik Breukink blijft nog een jaar rijden voor de Spaanse Once- ploeg. Gisteren besloot hij zijn :ract te verlengen, ondanks sterk verlaagde aanbieding. De Nederlandse rondérenner, :oenen goed voor een jaarsalaris van ongeveer twee miljoen gulden, moet nu met eenderde van dat bedrag ge noegen nemen. Niettemin tekende Erik Breu kink bij. Goede alternatieven waren immers nauwelijks voor handen. „Ik heb twee weken bedenktijd gevraagd, in die pe riode om me heen gekeken, maar de tijd was niet in mijn voordeel. In november hebben alle ploegen hun budget voor volgend jaar al ingevuld. Ook de Nederlandse, ofschoon Raas en Priem toch langs zijn geweest hebben gepolst. Maar fi nancieel was het niet haalbaar. Bovendien weet ik wat ik bij Once heb, dat team zit goed in elkaar." Breukink tekende een eenja rig contract. In de overeen komst is geen optie opgenomen zoals in het huidige contract dat per 31 december afloopt. Vol gens die clausule zou Breukink zijn contract eenzijdig met een jaar tegen dezelfde condities kunnen verleggen. Maar dat bleek, toen de prestaties tegen vielen, niet mogelijk te zijn. „Ik heb ervoor gekozen de zaak niet juridisch te gaan spelen, maar je kunt wel zeggen dat zo'n optie op die manier geen waarde heeft." Ondanks de enigszins nare smaak die Erik Breukink aan de handelswijze van de Once- ploegleiding heeft overgehou den, zegt hij per 1 januari weer gemotiveerd aan de start van het nieuwe wielerseizoen te staan. „Natuurlijk, anders teken je niet bij. Ik ben tevreden. De keuze is nu gemaakt, dan moet je niet meer zeuren." In de Tour zal Erik Breukink voor Once niet meer automa tisch als kopman fungeren. Die positie is nu in principe wegge legd voor Alex Zülle. „Maar als ik laat zien op dat moment net zo sterk of sterker te zijn, dan zijn de rollen zo weer omge draaid. Hetzelfde heb ik meege maakt met Raul Alcala toenter tijd bij PDM. Ik til daar niet zo zwaar aan. Een positie dwing je af. Bovendien: Zülle rijdt naast de Tour waarschijnlijk de Vuel- ta, ik de Giro. Dat trok me aan, de Giro is een mooi rondje, als je goed presteert, een etappe wint of zo, ben je gelijk weer het De Once-ploeg is in grote lij nen dezelfde als die van het af gelopen seizoen, zij het dat de formatie van Saiz nog enigszins verstrekt is door de komst van Mauri. De resultaten van het af gelopen seizoen vielen over de hele linie tegen. De gok van Saiz alles op de Tour te zetten, een rustig voorprogramma te rijden en een paar weken voor de Ronde van Frankrijk nog naar Colorado af te reizen voor een hoogtestage, pakte verkeerd uit. Ook voor Breukink is dat eens maar nooit weer. „Je probeert dat, maar dat zal ik niet meer doen. Zo'n hoogtestage is niks voor mij. Ik verkeer nu ook niet meer in de positie om hoog in te zetten voor de Tour en het hele seizoen alleen op die wed strijd af te stemmen. Ik ga de pieken nu meer spreiden over het hele seizoen." Dit weekeinde reist hij af naar Martinique, waar hij zich bij het gezelschap van Adrie van der Poel voegt. Op Mallorca, begin februari, rijdt Erik Breukink weer zijn eerste wegwedstrijd. Via de Ruta del Sol en de Ronde van Murcia leeft hij dan toe naar de eerste wereldbekerwed strijd, Milaan-San Remo. Jacco Eltingh en Paul Haarhuis spelen vandaag in de halve fina le van het WK dubbelspel tegen de Australiërs Todd Woodbridj- ge en Mark Woodforde. Vorig jaar, in Johannesburg, speelden deze vier tennissers de finale. Toen wonnen de Nederlanders. Eltingh en Haarhuis verloren gisteren hun laatste groepswed strijd tegen de Zweden Apell/B- jörkman met 6-4 4-6 2-6. Voor de partij was al duidelijk dat beide koppels bij de laatste vier waren gekomen. Apell en Björkman eindigden door hun overwinning als eerste in groep A, Eltingh/Haarhuis als tweede. In groep B bleven de Woodies ongeslagen, de Austra lisch/Russische combinatie Adams/Olhovski werd tweede. Eltingh had gisteren geen problemen meer met de rug blessure, die hem donderdag in de partij tegen Connell/Gal- braith had gehinderd. „Hij ser veerde erg sterk", zei coach Alex Reijnders. In de eerste set bra ken de Nederlanders in de tien de game de opslag van Björk man. 4-6. De tweede en derde set eindigden in Zweeds voor deel. „Die jongens zijn echte specialisten in het dubbelspel", zei Reijnders. Op Woodbridge/Woodfordc behaalden Eltingh en Haarhuis dit jaar al twee overwinningen, in New York en Parijs. Op het gras van Wimbledon waren de Australiërs sterker. „We zijn vol goede moed", zei Reijnders uit die hij in de Indonesische hoofdstad begeleidt. GEWICHTHEFFEN /trekken 192,5/ stol bov (Rus) 405,0 (IS ko (Oek) 395,0 (17 tian (Arm) 392.5(1 v (Rus) 417,5 kg (w 225,0). 2. Tregoi 220). 3 Ribaltsie .-/.'WpflÜ-JSS nan (Arm) 390 (180-210), 6. Tsjirit! (Wru) 390(172,5-217.5). Trekken 1 Syrtsov 192,5 (wr). 2. Trego. bov 185, 3 Grigor.an 180. Stoten: 1 Syrtsov 225,5 (wr). 2 Tregw bov 220, 3. Ribaltsjenko 217,5. (Tai) 235 (105/130), 3. Acikgoz (Tur) 220 (100/120), 4. Mary (Fra) 212,5 (97,5/115), 5. Riesterer (Dui) 210 (97,5/112.5), 6 Takacz (Hon) 200 (90/110) Trekken 1. Urrutia 105,5 kg, 2. Shu-Chih 105, 3 Acikgoz 100. Stoten 1 Urrut.a 132.5 (wr). 2. Shu-Chi 130, 3. Acikgoz 120 Sydney. Australian Open 139, 5. Riley(Aus), Allen by (Aus) 140, 7. Calcavecchia (VSt), Tera vainen (VSt), Baker (Eng), Van de Velde (Fra), King (Aus) 141, 102. en uitgescha keld Van der Velde (Ned) 152 Erik Breukink, lachend aan de start v De DVZ/Grasshoppers hebben zich met de overwinning in de uit wedstrijd tegen Landslake Lions gisteravond (74-46) vrijwel ze ker geplaatst voor de 'final four'. Landslake Lions was de enige overgebleven concurrent in de topdivisie B. Voor het duel was het gat twee punten. Grasshoppers had het in het begin nog vrij lastig. Bij rust was het gat slechts vijf punten: 31- 26. De discipelen van Lace Strong overschatten de eigen mogelijkheden, maar bleken na rust scherper te zijn. De bezoe kers trokken in de drie eerste minuten na de thee fel van leer, wat resulteerde in een flinke tussensprint: 43-26. Daarmee was de wedstrijd gelopen. Scores Grasshoppers: Weeda 21, Nieuwenhuys 10, Allers 10 (16 reb.), Kuyt 10. De vrouwen van BV Lisse zijn weer enigszins op het goede spoor. Rode-lantaarndrager Shooters werd in Lisse naar een nederlaag gespeeld: 66-47. Vlek keloos ging het allemaal niet. De bezoekers namen een 6-16 voorsprong, voordat de thuis club wakker was. Onder aan voering van de geschorste Esther van den Bosch als coach op de bank en routinier Lida Hogervorst in het veld vocht Lisse terug. Scores Lisse: Van de Heuvel 22, Van der Hulst 16, Van Ruiten 8, Mensen 8, Van der Veen 8. De meisjes junioren van BV Lei derdorp moeten sinds gisteren de koppositie in de eredivisie delen met Den Helder. De landskampioen immers maakte in eigen huis de twee punten achterstand in een rechtstreeks duel goed: 71-56. Den Helder bracht verster king binnen de lijnen. Sonja Raaymakers - rookie van het jaar in de dames eredivisie vorig jaar - en Desiree Hollander - eveneens bankspeelster bij het hoogste seniorenteam - bepaal den het verschil. Leiderdorp speelde te ge spannen, bovendien speelde de full-court press van Den Helder de ploeg parten. Scores BV Leiderdorp: Van Zegveld 14, Van Rooijen 10. e Handbal Week, i (Bel). Toeschouw* 1400 (uitverkocht). Efeypte Turkiie 28-23(11-13). PAARDESPORT Maastricht. CSI Springconcours in 2 fasen, tabel A. na bar rage: 1 Rozier (Fra) Rocco V Baiko 0-0 30.61. 2. Vandoorne (Bel) Une des Pipet 0-0-30,94. 3. Rodrigo Pessoa (8ra) Loro Piana Zigeunerin 0-0-31,20, 4 Voorn (Ned) Jewel's Brown Boy 0 0-31,77, 5 Fourcade (Spa) San Patrignano Reine de Thurin 0 0-31.816. Becker (Dui) Herr mann's Money Maker 0-0-32,25, 7, Voorn /Jewel's Saphire 0-0-33,30, 10. Van der Vleuten/Vink Especiale 0-0-37,29, 14. Eras/Collezione Cesaro Uppy d'Espoir 0-0 40,85, 19. Lansink/Bollvorm's Libero H 0 0,50, 23. Raymakers/Visa Riviera Z 0-4 35,03, 27 Tops/Operette La Silla 0 4- 46,67, 30. Geerink/LBH Joly Roger 0-7. 2. Mathy (Bel) Quel Plantero 1 149,67, 3 Laarakkers (Ned) Belladonna 4-129.79. 4. David (Bel) JJ Baba 4-136,815 Flameng "lel) Lyle 131 4-146,42. 6. Sancl n/Bogie Look TDK 8,50. Van der Kwaak toch naar Dordrecht Dordrecht» Dordrecht'90 heeft zich versterkt met Peter van der Kwaak als tweede keeper. De doelman mocht tijdens deze com petitie eigenlijk niet meer in dienst treden bij een betaald-voet balorganisatie, maar omdat Ajax bereid was Van der Kwaak als nog onder contract te nemen, kon Dordrecht'90 de goalie vast leggen. Noordwijk probeerde aan het begin van het seizoen Van der Kwaak ook in te lijven, maar de KNVB ging niet akkoord met de overschrijving van de keeper, omdat hij zich al had aange meld bij de Haarlemse amateurclub RCH. Paul Merson geeft cocaïnegebruik toe londen Paul Merson, de gerenommeerde aanvaller van Arsenal en Engeland, is het afgelopen jaar verslaafd geweest aan cocaï ne. Dat gaf de 26-jarige spits gisteren toe in een vraaggesprek met de Daily Mirror. Merson zegt dat hij sinds twee weken weer 'schoon' is. Zijn trainer George Graham heeft hem tot het einde van deze maand de tijd gegeven zijn leven op orde te brengen. era/Gregor 40,99, 4. Engb- lifkana S0.22, 3 Luther (Dui) 004 50,63, 8 Roelof Bril (Ned) TENNIS •s dubbelspel, r Kees Rijvers, tot de komst van Dick Ad vocaat op 15 december verantwoordelijk voor het eerste elftal van PSV, heeft gis teren de vloer aangeveegd met Ronaldo. Rijvers, die al eerder hevige kritiek had op de 18-jarige Braziliaan, constateert bij het 'wonderkind' vooral een gebrek aan conditie. Rijvers sprak aan de vooravond van PSV - Feyenoord, zondag. „Het is met Ronaldo pappen en nathouden tot de winterstop. In de rustperiode zal hij toch eens ernstig aan zijn conditie moeten werken, want zijn basisconditie is op dit moment beneden alle peil. Ik kan daar op dit moment weinig aan doen, want we spelen in te korte tijd te veel wedstrij den. Ik ben al blij als hij daaraan fit kan beginnen." Rijvers heeft overwogen hem te passeren, maar twijfelt of dat nut heeft. „Om de scherpte terug te krijgen is enige tijd nodig en die heb ik niet." De 68-jarige Rijvers, tijdelijk verant woordelijk na het ontslag van De Mos, vindt vooral alle juichverhalen direct na de komst van Ronaldo overdreven. Ove rigens is de jeugdspeler tweede op de topschutterslijst van de eredivisie met negen doelpunten. „Het moet maar eens ophouden die mythe overeind te houden. Ik ben in Brazilië geweest en heb gezien hoe het daar toegaat. Individueel zijn het 'no body's'. De overgang naar Europa, waar veel meer 'welvaart heerst, een overdaad aan geld en luxe, heeft voor die Brazilia nen heel gevaarlijke kanten. Voor je het weet gaan ze er aan onderdoor en daar moeten we met Ronaldo voor oppassen. Je merkt nu al dat hij die luxe heel ple zierig vindt, maar dat moet niet ten kos te gaan van het voetballen." De afgelopen week is Rijvers op de training veel bezig geweest met de Brazi liaan, reserve tijdens de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten. „Ronaldo moet meer om de bal vragen, meer initiatief nemen, maar zijn uitermate zwakke con ditie staat dat in de weg. Het is maar goed dat ik niet nog een half jaar langer trainer van PSV ben. Het zou voor Ronal do een uiterst onplezierige periode wor den, kan ik verzekeren." Rijvers adviseert Ronaldo in de winterstop aan de condi tie te werken. „Anders krijgt Advocaat straks dezelfde problemen met hem." Rode Groep: Apell/Bjorkman (Zwe/5) - El tingh/Haarhuis (Ned/1) 4-6 6 4 6-2, Casa- l/Emilio Sanchez (Spa/8) Connell/Gal braith (Can/VSt/4) 3-6 7-6 6 2. Eindstand: I Apell/B|orkman 2 zeges, 1 nederlaag. 2 Eltingh/Haarhuis 2-1, 3 Ca sal/Emilio Sanchez 1-2, 4 Connell/Gal braith 1-2 (Aus/2) Black/Stark (Zim/VSt/3) 6-3 6-4 Eindstand: 1Woodforde/Woodbridge 3-0, 2. Adams/Olhovski 2-13. Black/Stark 1 -Geleen 3-7(1-2 1-2 1-3).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21