Keihard de leMerste' in Hawaii Rtv show 'Het is niet bepaald muziek voor Radio 3' Teleac en musea werken samen in omvangrijk kunstproject VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 I ok is de naam. Sy- brand Bok. Hij komt uit Sneek en is een benijdenswaardig man. Het nationale sekssymbool, Leontine Ruiters, laat hem begaan, ze vertrouwt hem volledig. Dit is wérk, per slot van rekening. Met de ene hand licht Bok de onderkant «van het door zichtige zomerjurkje op. Er rust een zware taak op de schouders van Bok, geluidsman van beroep. Hij moet in deze subtropische hitte een microfoontje plaatsen op het schaarsgeklede lichaam van de blondine. Dat microfoontje valt aan de voorzijde nog wel weg te werken, en dat draadje óók, maar waar laat je in hemelsnaam het bijbe horende zendertje? Er zit niets anders op. Met de ene hand dient Bok de achterkant van het slipje van Leontine aan te vatten, om daar vervolgens met de andere het zen dertje aan te hangen. Bok doet zijn werk behendig. Het is niet de eerste keer, deze week, dat hij op deze manier microfoon, draad en zender moet plaatsen. Leontine heeft zichzelf tegen een verweerde boomstronk gevlijd. Dit wordt het openingsshot van het programma. „Aloha, ik ben Leontine", zegt ze. Camera loopt, microfoon werkt. In twee takes staat het erop. Vakmanschap. No ka oi Dit is Maui, Hawaii. Duizenden kilometers van huis. een slordige achttien uur tegen de klok in vliegen. Een Veronica-ploeg is hier neergestreken om de finale te volgen van de Peter Stuyvesant Travel World Cup: de Aloha-Classic, het grootste windsurfevene- ment ter wereld. De beste prof-surfers ko men jaarlijks naar Ho'okipa Beach aan de noordkant van het vulkaaneiland, waar de wind het hardst is en de golven het hoogst zijn. Alle grote namen zijn hier weer verza meld. De schier onaantastbare Björn Dunc- kerbeck is er, de vrijbuiter Robert Terriite- hau, het Australische wonderkind Jason Po- lakow, de surflegende Robbie Naish, en een stoet van roekeloze hoopvollen. Onder hen de Nederlanders Jan Boersma en Eric Groe- newoud. Bij de dames slechts één Hollands zeil, de I I-444 van Luciënne Ernst. Voor Leontine is het een grote verrassing dat ze hier voor de camera staat. Een week geleden kreeg ze pas bericht dat ze haar koffers mocht pakken met wat luchtige kle ding, omdat ze op Maui een programma over windsurfen moest presenteren. Toege geven, er vallen minder aantrekkelijke plek jes op aarde te bedenken. Tropisch Maui, het op één na grootste eiland in de Hawaii- archipel, is no ka oi, zoals de lokale bevol king zegt: de top, het beste. ,,Ik had niet verwacht dat ze aan mij zou den denken", zegt de 26-jarige schone. ,,Je zou eerder iemand verwachten die iets meer in de sport thuis is, maar daarom vind ik het juist zo leuk." Veronica wil Leontine 'voorzichtig brén gen', zoals dat genoemd wordt. Eigenlijk was het de bedoeling dat het blonde foto model, dat door hel Rad van Fortuin uit groeide tot een nationaal idool, pas in janu ari met wat omroepwerk zou beginnen. Dus —*4v. met dit tussendoortje ligt ze 'voor' op het schema? Ze is nuchter: „Ik wil het zélf voorzichtig aan doen, juist omdat ik van het Rad kom. De mensen denken: Ze gaat een andere kant op, ze hebben heel hoge verwachtingen van je. Ik wil mezelf niet in het diepe gooien en op m'n bek gaan ik wil goede begeleiding hebben. Daarom doe ik momen teel cursussen bij de Media-academie in Hilver sum, presentatieles. En in februari ga ik een inter viewcursus doen. Ik wil het gewoon rustig opbou wen." Hier, op Maui, blijft haar aandeel in het windsurfprogramma (lengte: een half uur) daarom ook beperkt tot een aantal aankondigingen op exo tische locaties. Regisseur Angelo Terwiel, camera man Jan Bensliman en geluidsman Sybrand Bok hebben het halve eiland rondgereden op zoek naar idyllische plekjes. Dat viel, vreemd genoeg, nog niet mee. Zelfs langs de Hana-highway, de enerverende kronkelweg van Kahului naar de oostkust, dwars door een tropisch regenwoud, slaagt de crew er niet in om één plek naar het zin te vinden. Water vallen die als decor voor Leontine zouden kunnen dienen, blijken te klein, te hoog, te laag, te ver of te luidruchtig. Nagels vijlen Luidruchtig is het ook op Holokipa Beach, waar tij dens de wedstrijden de reggae van Bunny Wailer over het strand schalt, de helikopters laag overvlie gen en de surfzeilen op het strand klapperen in de straffe wind. „Let's see what psycho's we really have on the beach, today", kirt de speaker. De wereld van de Peter Stuyvesant Travel World Cup is er één van lekker jong, snel en wild. Hartstikke Veronica, dus. Leontine moet op de kiek met Björn Dunckerbeck, maar het geplande interview met de wereldkam pioen neemt regisseur Angelo Terwiel voor eigen rekening. Ze werd beroemd als assistente van Hans van der Togt in het Rad van Fortuin. Ze is imiddels een professional. Ze is charmant. Ze mocht naar Hawaii, surfers kijken. HetVeronica- presentatiedebuut van Leontine Ruiters, een bescheiden sexy dame. „Ik ben gewoon mezelf." Een vraaggesprekje met Jimmy Lewis, een man die supersnelle surfboards maakt, wordt Leontine wél toevertrouwd, zij het dat ze ook hier strak ge- coached wordt. Ze krijgt uitleg bij het de opbouw van een surfplank. „Het is net als met nagels vij len", concludeert Leontine, als ze Lewis heeft zien zagen en schuren. „Je begint grof, en daarna ga je bijvijlen." Ruiters is, qua televisie, een professional. Tekst- vast, geconcentreerd voor de opnamen en met behulp van make-up en haarkrullers steeds een verleidelijke uitdaging voor de camera. Deert het haar niet dat haar presentatiedebuut beperkt blijft tot een handjevol aankondigingen? Zou ze geen re dactiewerk willen doen? „Het was ooit de bedoeling dat ik bij RTL redac tiewerk ging doen voor For You, het modeprogram ma dat ik presenteerde. Maar ik was begin dit jaar zó druk met het Rad van Fortiun, mijn rolletje in Vrouwenvleugel én de presentatie van For You, dat het er gewoon niet van gekomen is. Maar de kans bestaat dat ik bij Veronica ook modespecials ga doen. Er is nu sprake van twee specials, en het is wel de bedoeling dat je dan als presentatrice ook in de redactie gaat zitten. Dat is bij Veronica een ver eiste. Het is er voor dit programma niet van geko men, omdat ik pas een week geleden wist dat ik hier naartoe moest." Maar haar ambities, hoe ver reiken die nou? „Als ik dingen op m'n weg tegen kom, denk ik: Te gek, dat moet ik doen. En dan doe ik dat. Maar ik vind 'carrière' zo'n rotwoord. Ik ben op een nuch tere manier ambitieus." Poseren De wind speelt met haar blonde manen. Ze draagt een zwart honkbalpetje, koket achterstevoren, met het opschrift bad hair clay. Neerlands sekssymbool, gewoon: keihard de lekkerste, ver van huis en haard, aan een slappe kop Amerikaanse koffie. Wuivende palmen om haar heen, en exotische vo gels die koerend, tjilpend en fluitend tegen het rui sen van de Stille Oceaan opboksen. Dit is niet ver keerd. (Uitzending: zondag 27 november, 17.05 uur, Ne derland 2) MAUI •TON DE JONG Nadieh is terug met CD 'On her own OEI dienst Beeldende Kunst (RBK) gestapt, en daar lukte het wel om concrete afspraken te maken." In samenwerking met Riet de Leeuw van de RBK werkte Cor Blok de cursus uit. Gekozen werd voor een overzicht rond zes jaartallen die refere ren aan een schilderij, een tentoonstelling, een kunstmanifestatie of andere gebeurtenis: 1916, 1930, 1955, 1960, 1969 en 1980. Vanuit die geko zen jaartallen wordt voor- en achteruit gekeken naar de ontwikkelingen in het kunstklimaat van die tijd. Zo wordt steeds een dwarsdoorsnede ge geven van de kunst op dat ogenblik en krijgt de kijker een beeld van de verschillen en de samen hangen aan stijlen: de wisselwerking tussen kun stenaar en stijl, en de debatten tussen voor- en tegenstanders. Krah: „We kozen voor deze opzet, omdat het een aantal voordelen biedt. Als je kiest voor een opzet waarbij aan de hand van stromingen en ontwikkelingslijnen wordt getoond hoe het één uit het ander voortkwam, vallen daarmee veel kunstenaars uit de boot. Door bepaalde momen ten in de geschiedenis te belichten, kun je laten zien hoeveel verschillende kunstenaars of groe peringen op het zelfde moment met heel andere dingen bezig zijn. Je geeft een breed beeld van 'het gelijktijdige van het ongelijksoortige', om het zo maar eens te zeggen." Cursusboek In de TV-uitzendingen zijn alle belangrijke, en in het cursusboek beschreven werken te zien. Ook wordt in elke aflevering gesproken met een he dendaagse kunstenaar met soortgelijke proble men als de kunstenaars in het behandelde tijd perk. Het begeleidende, goed verzorgde boek gaat uitgebreid en helder in op de behandelde onderwerpen. De serie wordt, voor de kleine groep Nederlan ders die een HDTV-toestel in huis hebben, gelijk tijdig uitgezonden op het breedbeeldkanaal van TV Plus. Dat was een initiatief van Teleac-direc- teur A. Smit, die tevens vice-voorzitter is van TV- Plus. Regisseur Ben Jurna is lyrisch over de ge maakte opnamen, al vereiste dat wel extra werk omdat de benodigde apparatuur uiterst zwaar en onhandig is. „De haarscherpe opnamen die je krijgt via HDTV zijn uitermate geschikt voor kunstprogramma's, waar het vaak op de details aankomt", zegt regisseur Ben Jurna. „De werken zien er op het scherm soms mooier uit dan in het echt. De schoonheid van dit systeem is heel evi dent voor mij geworden." (Uitzending, zondag 27 november, 23.00 uur, Nederland 2) Newman-affaire Volgens Jos Krah, projectcoördinator van Teleac, bestond het idee voor het project al jaren. „In 1982 had Teleac samen met de BRT een kunstserie opgezet, maar daarin kwam de kunst van na 1900 er maar be kaaid af. Vandaar dat we in die tijd al be sloten tot een soort vervolg." Met Wim Beeren, de toenmalige directeur van het Stedelijk Museum, kwam Krah in 1990 overeen dat het Stedelijk bij de op te zetten Teleac-cursus een grote tentoon stelling zou organiseren. Helaas gooide de affaire rond het werk van Barnett Ne wman (een voor veel geld ingehuurde restaurator bleek het door een bezoeker vernielde schilderij Who's afraid of Red, Yellow and Blue gewoon te hebben Een schilderij van Mondriaan. In het Museum Paleis het overgeschilderd) roet in het eten. Krah: „Beeren Lange Voorhout in Den Haag is vanaf morgen 'De eeuw klapte in elkaar, en van de tentoonstelling kwam van Mondriaan' te zien. foto archief natuurlijk niets meer. Toen zijn we naar de Rijks- Zes Nederlandse musea werken samen met de educatieve omroep Teleac in een omvangrijk, multimediaal kunstproject. Teleac begint zondag 27 november met de nieuwe, twaalfdelige TV-se- rie Nederlandse kunst vanaf 1900. Op de radio wordt in zes afleveringen aandacht besteed aan vraagstukken van kunst en maatschappij. Gedurende de uitzendperiode exposeren de meewerkende musea uit de eigen collectie een deel van het in het cursus-project besproken werk. Zo toont het Stedelijk Museum vanaf 2 december een expositie over de 20e-eeuwse Nederlandse tekenkunst met werken uit het 1 Symbolisme, de Stijl, de Nieuwe Zakelijkheid, I Cobra en Nul. Het Museum Boymans-van I Beuningen exposeert tot 8 januari 'Nederland- j se kunst vanaf 1900'. Het Kröller Müller-muse- um heeft binnenkort exposities over Theo Doesburg (vanaf 3 december) en Charley j Toorop (vanaf april '95). In het Arnhems Ge meentemuseum is vanaf 27 november de ex positie Verbeelding en Figuratie te zien over magisch realisten en tijdgenoten. En in het Museum Paleis het Lange Voorhout in Den Haag is vanaf morgen 'De eeuw van Mondri aan' te zien, samengesteld door gastconser vator Cor Blok, tevens drijvende kracht ach ter het gehele project. De Heerlense Stads galerij sloot zich op eigen verzoek aan met een tentoonstelling van werken van Neder landse schilders na 1945. Deze tentoonstel ling is te zien tot en met 16 januari. Nadieh is terug. Ze heeft een CD gemaakt, On my own, waarop ze alle zang voor haar rekening neemt en alle in strumenten zelf bespeelt. Daarnaast heeft ze het groot ste deel van de teksten en de muziek geschreven. Nadieh zit echter met een 'probleem': „Het is niet be paald muziek die zich leent voor Radio 3. En daarvan moet je het als artiest voor een groot deel hebben. Aan de andere kant: ik hoef niet vreselijk beroemd te worden, maar ik heb zeker het idee dat er een publiek voor mijn muziek is." Zo'n jaar of acht geleden, zagen vele mensen in het vak 'een grote toekomst voor Na dieh weggelegd. Haar CD Land of Td werd uitstekend ontvangen. Ze kreeg er een Edison en ook de Zilveren Harp voor, de jaarlijkse prijs van de Stichting Conamus, die op deze manier artiest en publiek wil laten weten dat een groot talent in aantocht is. Ze maakte meer albums, scoorde een hit met Windforce Eleven, maar de doorbraak bleef uit. „Ik heb daar over veel na gedacht en ik denk dat het komt omdat ik in die tijd toch niet helemaal mezelf was. Ik ben ontzettend jong in dit vak terecht ge komen, ik was twintig. Ik zong liedjes, begeleidde me zelf op de gitaar. Folk bijvoor beeld, jaren zestig, ik ben van 1958, dus ik heb het staartje en de naschokken van de ja ren zestig meegemaakt. Ze werkte in die tijd onder haar eigen naam: Karin Reyhani. Maar in 1985 werd ze, zoals ze dat noemen, 'ont dekt'. „Er moest van alles aqn me veranderen: mijn haar, mijn kleding, zelfs de naam Karin was niet goed meer. Ik heb toen de naam Nadieh ge kozen, de naam van mijn dochtertje. Achteraf gezien.... ze zeggen toch wel eens: je moet nooit je naam verande ren.... je zou bijna denken dat je inderdaad iets wezenlijks aan je eigen ik verandert." Ze heeft het allemaal over zich heen laten komen. „Ik geef niemand de schuld, hoor. Ik ben er zelf bij ge weest. Ik kan ook niet zo goed tegen dat opgefokte ge doe. Ach, je weet hoe het gaat: een hit heeft vele va ders, maar een flop is altijd wees. In ieder geval wilde ik op een bepaald moment niet meer. En toen ben ik gewoonj6.4ï met alles gestopt." Brood „Nou ja, niet met alles. Ik ben7.1E liedjes blijven schrijven. Per' slot van rekening is dat wat ik kan. Ik dacht toen: dan geef; ik die liedjes aan anderen.j Dat heb ik ook gedaan. Ruth; Jacott zingt liedjes van me,, Erik Mesie ook. Ik heb zelfs[7.3ó een eigen muziekuitgeverijl opgericht: String Publishing.g.OC Maar ja, het bloed kruipt! waar het niet gaan kan en ik wilde toch ook zelf m'n lied jes zingen. Maar uitsluitend voor mezelf. Zo heb ik inj mijn studiootje thuis een| drieluik gemaakt: een met Nederlandse, een met Engel-j8.2S se en een met Indonesische) liedjes. En die liedjes hebben] onderling heel veel met el'8.59 kaar te maken." Op een dag kwam er ie mand bij haar langs en die9.2£ zei: 'Het is zo zonde om dat andere mensen te onthou-' den, waarom breng je geen; CD uit?' „Daar heb ik over nagedacht en toen besloten, om dat te proberen. Ik wou kennelijk toch die aai overp.OC m'n bol zelf gaan halen.fl.24 En bovendien is het nog]0.3C eens een keer zo dat je gewoon moet Nadien werken: brood is de naam van 0?,depla"L j Li. .fik durfde m n dochtertje. het ook aan,|l.01 omdat ik op zo'n CD helemaal me-| zelf, zonder conces sies aan wie dan ook,; zou klinken. Ik hoop na-I tuurlijk dat er mensen zijnj2.41 die er dingen in herkennen,! die het gewoon mooi vinden,' maar als het onverhoopt niet; zou lukken, dan kan ik alleen maar zeggen dat ik mijn best heb gedaan en dat het aan. niemand anders ligt dan mezelf." Op On my own zijn veel in vloeden uit de folk zonder dat die overheersen, „maar het wel degelijk muziek van deze tijd, maar natuurlijk bein- vloed door de muziek uit jaren waarin ik ben geggroeid, dat anders." Het is in ieder geval 1 duidelijk dat op On my own een persoonlijkheid aan de gang is. „Ik ben niet uit op het werk in discotheken. Alsjeblieft niet. Ik zou me een egel in een hondehok voelen. Ik rea liseer me wel dat ik nu de CD uit is, de kans aanwezig is dat j ik weer uitnodigingen voor optredens krijg. Ikzelf denk] v dan aan de kleine theaters: i daar waar je contact met het publiek hebt en waar de mensen komen om echt naar je te luisteren."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8