Palestijnse broedertwist in Libanon Parlement en president Rusland kijven over media Bananenoorlog in Somalië Buitenland Moederdag in Teheran Major dreigt met nieuwe verkiezingen Kalkoén en naastenliefde Joschka's ster doet SPD-aanvoerder verbleken Twee kapingen Russische vliegtuigen lopen goed af j/RIJDAG 25 NOVEMBER 1994 7 Acties bij Iberia tegen massa-ontslag madrid» Het personeel van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia heeft gisteravond op alle vliegvelden in Spanje actie ge voerd uit protest tegen het dreigende ontslag van ruim 5.000 van de 24.500 werknemers. De vakbonden willen maandag het vlieg verkeer in het land platleggen. Naast het ontslag kondigde Ibe- ria-directeur Salas ook een algemene loonsverlaging van 15 pro cent aan. De maatregelen zijn bedoeld om Iberia voor een faillis sement te behoeden. t 164, inst ptj an 3,9| bestuu ïabcui imaak [992/9 RAF-lid na 22 jaar op vrije voeten heidelberg» Het voormalige RAF-lid Irmgard Möller zal op 1 de cember na 22 jaar gevangenschap worden vrijgelaten. Dat maakte de rechtbank in het Duitse Heidelberg gisteren bekend. Möller, die in juli 1972 werd aangehouden, kreeg in 1979 levens lang voor het plegen van een bomaanslag op het hoofdkwartier van de Amerikaanse troepen in Heidelberg. Daarbij kwamen drie militairen om. Vorig jaar nam Möller publiekelijk afstand het gedachtengoed van de Rote Armee Fraktion. 'Rode Khmer doodt Thaise bosbouwers' bangkok» De Cambodjaanse guerrillabeweging Rode Khmer heeft enkele tientallen Thaise bosbouwers ontvoerd en de mees ten van hen geëxecuteerd. Volgens een overlevende had de Rode Khmer begin deze maand 33 werknemers van een bosbouwbe drijf ontvoerd en een losgeld van 5 miljoen baht (340.000 gul den) geëist. Toen het bedrijf slechts met een deel van het losgeld op de proppen kwam, begon de Rode Khmer met de Valse claims na ramp Estonia Stockholm Verzekeringsmaatschappijen hebben naar aanlei ding van de ramp met de Estlandse veerboot Estonia te maken gehad met valse schadeclaims. De Zweedse verzekeringsmaat schappij Folksam heeft inmiddels een schadeclaim uitbetaald die later vals bleek te zijn. Kort na de ramp met de veerboot, waarbij zeker 900 opvarenden omkwamen, deden er berichten de ronde dat Estlandse bendes namen op de passagierslijst pro beerden te krijgen om verzekeringsgeld op te strijken. jke ka „oido Protest tegen sluiting gaarkeuken irgani jke ka leidt i DI\ moskou De Moskouse autoriteiten hebben zich de woede van tientallen gepensioneerden, daklozen en vluchtelingen op de hals gehaald door de enige gaarkeuken die permanent open is te sluiten. De gaarkeuken, die dagelijks £00 mensen van eten voor zag, werd vorige week gesloten wegens gebrek aan hygiëne. De trouwe bezoekers hebben gisteren voor het parlementsgebouw geprotesteerd tegen de sluiting. Directe telefoonlijn VS en Cuba Met ingang v it weer mogelijk di rect vanuit de Verenigde Staten met Cuba te bellen. Dat was tientallen jaren onmogelijk. De rivaliserende bedrijven AT&T en MCI bieden de directe verbinding aan voor 1,49 dollar (ruim 2,5 gulden) per minuut. De regering-Clinton gaf vorige maand toe stemmingvoor directe telefoonverbindingen met Cuba. Het Amerikaanse handelsembargo, dat begin jaren zestig werd inge steld, blijft echter van kracht. Leider Kinderen van God overleden 'jj new york» De leider van de in 1968 opgerichtte sekte Children of 4 God (Kinderen van God), David Berg, is naar nu pas bekend is geworden vorige maand op 75-jarige leeftijd overleden. Berg, 1 'Mo' voor zijn volgelingen, werd door de Argentijnse politie en Interpol gezocht wegens seksueel misbruik van kinderen en an dere misdaden. Aanvankelijk vond hij alleen gehoor bij hippies en ex-junks, maar in de jaren zeventig groeide de sekte snel uit tot een internationale organisatie, met vertakkingen tot in Ne derland. Japan bezit 10.881 kilo plutonium Tokyo» Japan heeft vandaag voor het eerst tot op de kilogram nauwkeurig aangegeven hoeveel plutonium het bezit: eind 1993 4.684 kilo in eigen land en 6.197 kilo in Frankrijk en Groot-Brit- tannië. Daarmee wil de regering tegemoet komen aan de kritiek op het gebrek aan openheid over haar kernenergieprogramma. 113 134 'Si moskou hans geleijnse Het Russische parlement dreigt de persvrijheid de nek om te draaien en censuur in te voeren. Dat is de opvatting van president Jeltsin. Hij ging gisteren voluit in de aanval op een mediawet die de Doema, het Lagerhuis, een dag eerder had aangenomeri. De strijd tussen president en parlement gaat om steunverlening van de staat aan de media. Ze lijkt als twee druppels water op de hevige ge vechten om het bezit van de pers die vorig jaar voorafgingen aan de dramatische en geweldda dige ontbinding van het parlement in oktober. De perswet is een initiatief van een voormalige strijdmakker van Jeltsin, Michail Poltoranin, een prominent lid van de radicale hervormerspartij Ruslands Keuze. Poltoranin haalde een stok paardje van stal, namelijk het opzetten van een speciale commissie die moet beslissen over ver lening van staatssubsidies aan de noodlijdende media. Dit keer viel dat goed in het door conservatie ven overheerste parlement, niet in het minst omdat de conservatieve pers enorme Financiële moeilijkheden heeft. Flet wetsontwerp haalde het woensdag makkelijk en moet nu nog door de Federatieraad, het Hogerhuis. Daarna is het de bedoeling dat Jeltsin verklaart dat de wet ook daadwerkelijk van kracht wordt. Maar in de presidentiële verklaring van giste ren stelt Jeltsin een veto in bet vooruitzicht. ,,Als beschermer van de Grondwet en de democrati sche rechten van de Russische burger kan ik geen aanslagen op de vrijheid van meningsui ting en de pers toestaan", aldus Jeltsin. Dat klinkt verheven, maar de inzet is platvloer ser. De wet verbiedt de uitvoerende macht (rege ring en president) namelijk om er eigen kranten, radio- of TV-stations op na te houden. Boven dien ligt de bevoegdheid voor toekenning van staatssubsidies aan de media nu bij het Staats- perscomité, dat onder de president valt. Het Doema-wetsontwerp legt die bevoegdheid in handen van de nieuwe commissie, waarin rege ring, president en parlement een gelijk aantal vertegenwoordigers zouden moeten krijgen. Poltoranin behoort tot de radicale democraten die de handen van Jeltsin hebben afgetrokken. Volgens hem loopt de president aan de leiband van 'verkeerde adviseurs'. Jeltsins verzet tegen de nieuwe wet verklaart Poltoranin dan ook uit de presidentiële pogingen om zelf de pers onder controle te krijgen. „Allemaal dictatoriale plan nen", aldus Poltoranin. Met parlements- en presidentsverkiezingen in het vooruitzicht is de strijd om controle over de media nu volledig ontbrand. President en parle ment poseren alletwee als geharnaste bescher mers van de persvrijheid en fervente tegenstan ders van censuur. In het heetst van de strijd is op 19 november al een slachtoffer gevallen, het TV- programma Top Sekret (Topgeheim). Daarin werd hoogst actueel corruptie in het leger aan de kaak gesteld. Het programma mocht van de Russische TV-leiding niet op de buis, zoge naamd om 'technische redenen'. President n< parlement heeft tegen dat besluit geprotesteei Doden en gewonden in kamp bij Sidon In het Palestijnse vluchtelingenkamp Ein el-Hilweh bij Sidon in Zuid-Libanon zijn vandaag gevechten uitgebro ken tussen voor- en tegenstanders van PLO-leider Arafat. Volgens de politie vielen bij de gevechten zeker zes do- den en zeven gewonden. De vijandelijkheden zijn de erg ste sinds de PLO op 13 september vorig jaar een overeen komst sloot met Israël voor beperkt Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. sidon-tel aviv ap-gpd De partijen bestreden elkaar vanochtend met onder meer machinegeweren en raketgra naten. De strijd woedde tussen Fatah-aanhangers onder leiding van Kemal Medhat en dissiden ten, aangevoerd door de vroe gere Fatah-commandant Munir Makdah. Makdah brak vorig jaar met Arafat vanwege het vredesakkoord tussen Israël en de PLO. Makdah krijgt bij de ge vechten steun van volgelingen van de fundamentalistische Is lamitische Jihad en de militante Harnas. Volgens bronnen bij de Liba nese politie en het leger wisten de Arafat-getrouwe troepen van Medhat enkele delen van het kamp te heroveren die vorig jaar door de mannen van Mak dah waren ingenomen. Het Libanese leger deed geen pogingen om tussenbeide te ko men. Het grendelde het 60.000 inwoners tellende Ein el-Hilweh af van de buitenwereld en liet niemand binnen. Alleen ambu lances werden doorgelaten om gewonden af te voeren. Onze correspondent Ad Bloe- mendaal meldt voorts vanuit Is raël dat daar voor de vierde maal in de geschiedenis een doodvonnis is uitgesproken. Een militaire rechtbank op de bezette Westelijke Jordaanoever oordeelde gisteren dat een 24- jarige aanhanger van de islami tische verzetsbeweging Harnas moet worden geëxecuteerd. De veroordeelde, Said Badarneh, organiseerde in april dit jaar een terreuractie in de Israëli sche stad Hadera. Zes buspas sagiers kwamen toen om door een bomexplosie. Na het horen van het vonnis verklaarde Badarneh dat hij graag wil sterven voor zijn idea len. Flet is echter niet waar schijnlijk dat het doodvonnis zal worden uitgevoerd. Bij twee eerdere doodvonnissen door Is raëlische militaire rechtbanken werd de straf in hoger beroep omgezet in levenslang. De enige keer dat in Israël een doodvon nis is voltrokken, was in 1962. Toen ging het om de oorlogs misdadiger Adolf Eichmann. teheran Meer dan 100.000 v vrouwen vierden de verjaardag v gevangenen gratie. n feestelijke optocht in het Azadi-stadion in de Iraanse hoofdstad Teheran. De i Moederdag. De Iraanse leider Khameini gaf ter gelegenheid hiervan 190 vrouwelijke FOTO EPA Poging Euro-rebellen weer in het gareel te krijgen Amnesty beticht Duitse politie —-van wreedheid jlLP onden dpa-anp \mnesty International heeft iteeds meer kritiek op de Duitse i ,3 Dolitie. In een nieuw rapport de organisatie wordt ge sproken over foltering en- wrede onmenselijke behandeling in vooral buitenlanders. „Wij hebben van mei tot en et oktober een reeks beschul- ndigingen ontvangen, dat agen- gearresteerden folterden of 5 meedogenloos, onmenselijk en ernederend behandelden. Ook reageerde de politie onvoldoen- op racistisch gemotiveerd ;eweld", aldus Amnesty. De [jmeeste slachtoffers waren bui tenlanders. Een van de vele voorbeelden het rapport betreft de 17-jari- ge Bülant Demir, een Duitse Jurger van Turkse afkomst. Hij :egt dat hij in april bij zijn ar restatie in Berlijn is Daardoor verloor hij den en brak hij een vinger. Vol gens Amnesty reageerde de po- litie niet op het verzoek om na- 61 dere uitleg. Het rapport rept ook van de Duitse journalist Oliver Hess, een demonstratie op 30 Hamburg zou zijn gefol terd. Een agent gooide hem öp de grond en draaide opzettelijk (2 aan zijn voet, aldus Amnesty. Kalkoen en naastenliefde. Daarmee hebben de Amerikanen zich gisteren op Thanksgi ving beziggehouden. In een opvanghuis voor daklo zen in Washington deelden president Clinton en zijn vrouw de traditionele Thanksgiving-maaltijd uit. In Fraser, in de Amerikaanse staat Michigan, werd een bowlingwedstrijd georganiseerd vooi doel. Om zo veel mogelijk mensen te trekken, had den de initiatiefnemers de bowlingballen vervangen door ingevroren kalkoenen. FOTO EPA ROBERT GIROUX correspondent Als de Britse premier Major aanstaande maandag een stem ming in het Lagerhuis verliest, zal hij de koningin vragen het parlement te ontbinden. Dat liet hij gisteren weten. Nog voor Kerstmis zullen dan verkiezin gen plaatsvinden. Major had al eerder van de komende stemming in het par lement een vertrouwenskwestie gemaakt. Aangenomen was echter dat een nederlaag slechts zou leiden tot de vervanging van Major door een andere Johannes Paulus zingt op 06-lijn correspondent Italië kent sinds kort een 06- nummer waarop de beller de paus kan horen kwelen. Flij zingt uit volle borst en onder begeleiding van een koor het Rosarium. Het idee is van de Italiaanse Telecom. Wie num mer 144/661916 draait, kan luisteren naar een aantal pop zangers maar ook 'naar Johan nes Paulus II. De bijdrage van de paus is af komstig van de compact disc El Rosario, die is uitgebracht door een Spaanse platenmaatschap pij. Het materiaal werd overge nomen van Radio Vaticaan. De plaat is iri Spanje een groot suc ces. Er werden al zo'n 150.000 exemplaren van verkocht. De directeur van de platenmaat schappij, Gabriel OrFiIa, reisde onlangs naar Rome om een pla tina exemplaar aan de paus te overhandigen. Conservatief. Maar gisteren werd duidelijk dat geen van de ministers in zijn kabinet bereid is het roer over te nemen. De stemming in het Lager huis gaat over een verhoging van de Britse bijdrage aan de Europese Unie. Die (netto) bij drage zal in het fiscale jaar 1994/'95 bijna 2,5 miljard pond (7 miljard gulden) belopen, maar tegen het einde van de eeuw oplopen toty3,6 miljard pond. Voor de zogenaamde 'Euro rebellen' in de Conservatieve Partij is dat onaanvaardbaar. Een van hen, Bill Cash, zei gis- ;n dat ten minste 15 Conser- tegen de regering zul len stemmen. Daarmee zou Major in de gevarenzone kun nen belanden. Door een aantal sterfgevallen in eigen gelederen is de meer derheid van de Conservatieve Partij in het Lagerhuis terugge lopen tot ongeveer 20. Een 15- tal rebellen is daarmee in begin sel genoeg om de premier ten val te brengen. Major kan ech ter rekenen op de steun van de Ulster Unionist Party, de partij die hem vorig jaar ook hielp het Verdrag van Maastricht door het parlement te sleuren. 'Europa' is voor tal van Con servatieven een struikelblok ge bleken. In 1990 werd premier Thatcher aan de kant gezet, on der meer omdat ze als te anti- Europees werd gezien. Een van haar ministers, Sir Nicholas Ridley, had eerder al het veld moeten ruimen, nadat hij de Duitse bondskanselier Helmut Kohl met Hitler had vergeleken. En deze week moest de vice- Partij aftreden, omdat hij Frankrijk een „natie van colla borateurs" had genoemd. correspondent Na de bloedige strijd tussen rivaliserende clans en VN-soldaten staat Somalië nu een 'bananen- oorlog' te wachten. De strijd gaat tussen een Amerikaans en een Somalisch bedrijf. Zwaar bewapende milities hebben al wegversperrin gen opgericht. Gevreesd wordt dat het gevecht om de banaan zal losbarsten zodra het VN-leger uit Somalië is vertrokken. Tegenover elkaar staan de Amerikaanse multi national Dole en de Italiaans-Somalische joint venture Somal Fruit. Dit laatste bedrijf is al 50 jaar actief in Somalië, maar stond de laatste tijd door de oorlog noodgedwongen langs de zijlijn. Dole verscheen pas in februari dit jaar op het to neel onder de naam Sombana en wist in korte tijd een lucratieve exporthandel op te zetten. Dat zat Somal Fruit uiteraard niet lekker en dus be sloot men de strijd met de Amerikanen aan te gaan. Maar in plaats van die strijd een puur commer cieel karakter te geven, leven de bedrijven letter lijk op voet van oorlog. Volgens Sombana-direc- teur Mehrdad Badseresht heeft Somal in de She- bele-regio ten westen van Mogadishu de weg ge blokkeerd om te voorkomen dat vrachtwagens met bananen de haven bereiken. Somal op zijn beurt beschuldigt de Amerika nen van onfrisse praktijken om te voorkomen dat de boeren hun bananen aan Sombana verkopen. Om de telers aan zich te binden, betaalt Somal Fruit 2,70 dollar vöor een doos bananen van 13 kilo, terwijl Sombana aanvankelijk maar twee dollar betaalde. Sombana beweert meer dan een miljoen dollar te hebben geïnvesteerd in verbete ring van de wegen en vrachtwagens. De boeren zouden kunstmest hebben gekregen om hun oogsten te verbeteren. Somal houdt vol dat de Amerikanen alleen handig gebruik hebben ge maakt van de lang geleden door Somal aangeleg de infrastructuur. Sombana/Dole heeft het handig aangepakt. In spelend op het door de Europese Unie aan Soma lië toegekende quotum van 270.000 ton bananen heeft men sinds februari ruim 500.000 dozen ver scheept. Bovendien is Dole naar de machtige So malische clanleider Aideed gestapt. De plantages liggen voor het grootste deel in door hem be heerd gebied. Aideed besliste dat Dole/Soinbana tot 23 december zijn monopoliepositie mag be houden. Nadien moet de vrije markt zijn werk gaan doen. Te vrezen valt dat dan de bananen- oorlog echt uitbarst. bonn peter van nuijsenburg Koerden Irak sluiten akkoord De twee grootste Koerdische ^guerrillagroepen in Irak hebben u gisteren een vredesovereen komst gesloten. Het verdrag einde maken aan ge- 'echten in de Koerdische-encla- Noord-Irak. Eerdere po gingen liepen op niets uit. Het akkoord tussen de De- )i mocratische Partij van Koerdis- 68 tan (KDP) en de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) lijkt echter kans van slagen te ma- Degelijk, heel degelijk was in het Duitse parlement het optreden van SPD-leider Scharping. Hij scoorde ook wel punten. Maar oppositioneel vuurwerk leverde de SPD-leider niet tijdens de twee dagen van debat over de regeringsverklaring van bondskanselier Kohl. De show werd gestolen door Joschka Fischer, de 'superrealo' van de Groenen. Scharping en Fischer hielden eigenlijk het zelfde verhaal, namelijk dat het nieuwe kabinet-Kohl de visie en de kracht mist om de problemen van het land doeltreffend aan te pakken. De voorstellen uit het regeerakkoord die Kohl nog eens oplepelde, zijn „vaag en wolkig", aldus Scharping. Fischer zei hetzelfde, maar wel veel beter: het re- geerakoord is „een document van de moedeloosheid" Dat tekende het verschil tussen de twee oppositionele politici. Scharping maakt als een boekhouder de balans op. Hij is een bekwame boekhouder en op de ba lans viel dus weinig aan te merken. Maar voor het leven in de brouwerij moetje niet bij hem zijn. Bij Fischer ligt dat heel anders. Flij hangt meestal als een vadsige faun in zijn bankje, maar als hij het spreekgestoelte bestijgt en het woord neemt, luistert zelfs Kohl aandachtig. Dat wil wat zeg gen, want bij andere afgevaardigden veinst de kanselier niet eens meer dat hij luistert. Bij Fischer is de verpakking echter zo goed dat ook Kohl kennis lijkt te willen nemen van een inhoud, die hem maar matig kan bevallen. Uit Kohls regeringsverklaring zou je kunnen afleiden dat het vorige kabinet de zaken behoorlijk op hun beloop heeft heeft dit land de afgelopen twaalf jaar geregeerd, meneer Kohl"? De afgelopen weken is druk gespecu leerd over een mogelijke toenadering tussen de Groenen en de regeringspartij en CDU/CSU. De huidige coalitiegenoot van Kohl, de liberale FDP, lijkt na een serie verkiezingsnederlagen in de termi nale fase te zijn beland en de CDU zou op zoek zijn naar een nieuwe coalitie partner. Alleen de Groenen, met wie op plaatselijk niveau vaak goed wordt sa mengewerkt, zouden daarvoor in aan- merldng komen. Deze speculaties werden gevoed door een opmerkelijke gebeurtenis. Antje Vollmer, de 'leading lady' van de Groe nen, werd met steun van CDU/CSU ge kozen tot een van de vice-voorzitters van de Bondsdag. Beide partijen ontken den dat het meer was geweest dan een gelegenheidsverbond, maar in de gemeente1 'zwart-groene coalitie' opeens een 'the- Daar is, zo bleek de afgelopen dagen, voorlopig echter geen sprake van. Fi scher bood Kohl wel zijn samenwerking aan „als het met het beleid de goede kantop zou gaan", maar maakte gelijk duidelijk daar niet veel vertrouwen in te hebben. De CDU waarmee hij zou kun nen samenwerken, zou zo drastisch moeten veranderen, dat het de CDU niet meer zou zijn. Overigens kon Fischer het niet laten om ook Kohls huidige liberale partners nog even op stang te jagen. De FDP staat op het punt van het toneel te verdwijnen, aldus Fischer. „Ze is door een politieke beroerte getroffen en zo verzwakt dat ze niet langer als de vertegenwoordiger van het liberalisme kan worden be schouwd". FDP-leider Kinkel ontplofte bijna van woede. Fischer zag het grijn zend a Twee kapingen van Russische vliegtuigen zijn gisteren goed afgelopen. Aan de ene kaping kwam een einde toen de kaper zich op de luchthaven van de Estlandse hoofdstad Tallinn overgaf nadat hij alle inzitten den had laten gaan. Het toestel, een Toepolev- 134, was gekaapt tijdens een vlucht van Syktyvkar, in het noorden van Rusland, naar Minsk in Wit-Rusland. De 30- jarige kaper dirigeerde het toestel met 61 passagiers en negen bemanningsleden naar Tallinn om bij te tanken. Ver volgens maakte hij bekend dat hij verder wilde vliegen naar Kopenhagen, Amsterdam, Helsinki of Stockholm. Het eind van het liedje was dat de man zich toch maar overgaf. Vandaag wordt hij door de po litie verhoord. Eerder op de dag was al een ander Russisch vliegtuig gekaapt. Een mede werker van het ministerie van defensie van Tadzjikistan pro beerde het toestel onderweg van Doesjanbe naar Stavropol en Moskou te laten uitwijken naar Iran. De kaper werd ech ter overmeesterd door een ho ge politiefunctionaris die toe vallig aan boord was en in Sta vropol overgedragen aan de politie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7