Ritzen overweegt hoger collegegeld „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente?" 'Actief leven is goede remedie tegen pijn' %25%l 1 )p gestolen diskettes itaat vitale informatie Binnenland Plant om te roken Bouwbedrijven voelen niets voor garantieregelingen Beschermlaag tankstation vertoont vaak gebreken Noord-Frankrijk lijdt onder Nederlandse drugs RIJ DAG 25 NOVEMBER 1994 Jongen verliest hand door strijkers LEFfj; jevenbergen Een 15-jarige jongen uit Zevenbergen is zijn rech terhand kwijtgeraakt toen hij een vriendje wilde demonstreren ioe hij het kruit van enkele strijkers in een glazen potje tot ont- Joffing kon brengen. In het Sophia Kinderziekenhuis in Rotter- iren °^am 's teveiEeefs geprobeerd de hand weer aan te zetten. =t 5 fm Politie vindt ton knalvuurwerk ;rkte 9jlOORN De Hoomse politie heeft gisteren in een woning onge veer duizend kilo vuurwerk in beslag genomen. Het betrof alleen grote banden opgerolde strijkers. De eigenaar van de woning zal ien fvor^en verhoord over de herkomst van zijn handel. BODE Patiënt krijgt TBS voor wurgen vrouw P/volle De rechtbank in Zwolle heeft gisteren een 51 -jarige man TBS met dwangverpleging opgelegd voor de moord op een edebewoonster van het psychiatrisch ziekenhuis Brinkgreven Deventer. In mei wurgde de man de vrouw en stopte twee lantykousjes in haar keel. Hij zei dat hij haar op haar eigen ver- koek om het leven had gebracht. 4CDA wil vervolging 'foute' organisatie pEN haag De CDA-parlementariërs Hirsch Ballin en De Hoop pcheffer willen dat de ministers van buitenlandse zaken en justi- onderzoeken of het mogelijk is de Belgische organisatie Vrij istorisch Onderzoek strafrechtelijk te vervolgen. Deze organi satie heeft de afgelopen tijd quasi-wetenschappelijke geschriften bp scholen in onder meer Noord-Holland verspreid, waarin de massamoorden in Auschwitz en Birkenau worden ontkend. FNV Magazine wordt geen maandblad pen haag Het FNV Magazine, het gezamenlijke ledenblad van vijf FNV-bonden en de vakcentrale, blijft eens per twee weken SHOfferscfujnen en wordt geen maandblad. De FNV Dienstenbond nad dat laatste voorgesteld om een gat in de begroting van 1,5 miljoen gulden weg te werken. De Stichting FNV Pers, die het tSHOr uitgeeft, heeft daar echter een stokje voor gestoken. Er zijn emmers langdurige contracten, onder meer voor het drukken, af gesloten. De dienstenbond blijft nu met een extra begrotingste- 'n 650.000 gulden na 1995 zitten. -SM/ Vier jaar geëist wegens ontucht Leeuwarden Voor de rechtbank in Leeuwarden is gisteren vier aar gevangenisstraf geëist tegen een 60-jarige man uit Sint An- naparochie wegens ontucht met zijn minderjarige dochter en drie andere meisjes. De man heeft de ontucht toegegeven. Zijn advocaat vroeg om een werkstraf. Er zou sprake zijn van een ge- arek aan normbesef in de familie. Regelmatig werden porno films vertoond in het bijzijn van de meisjes. Verder was het in de familie gebruikelijk naaktfoto's van elkaar te nemen. Onthullingen over inbraak bij Valente jdens de inbraak bij de Am- ;rdamse officier van justitie ilente zou wel degelijk vitale formatie zijn ontvreemd. Die formatie kan zelfs mensen in vaar brengen. Dat blijkt uit :t relaas van misdaadjourna- t Peter de Vries, die vanavond itreedt in het TROS-program- a Deadline. Terwijl de officier op vakantie is, werd in augustus in zijn lis in Wilnis ingebroken. Va cate houdt zich bezig met de diestrijding van de georganiseer- misdaad. Daardoor ontstond reet het vermoeden dat de da- ;r in die kringen moest wor- ;n gezocht. Het openbaar ministerie ver- laarde dat er op de gestolen liskettes geen gevoelige infor- stond, maar volgens De klopt dat niet. Hij kreeg de ijf diskettes in handen. De burnalist wil niet zeggen hoe. Dp de diskettes zou informatie Jtaan over infiltratieprojecten, Afluisteroperaties, informanten, (iet plaatsen van peilapparatuur [jf en over corruptiezaken bij de politie. Ook stuitte hij op de dagrap porten van Unit 1, die zich bij i Be Amsterdamse politie bezig houdt met het onderzoek naar pe georganiseerde misdaad. Er staat in met wie de Unit contact 09 had. waar dat gebeurde en via welke geheime telefoonnum mers deze mensen konden wor- n den bereikt. Verder staan er op de diskettes namen, adressen en zelfs telefoonnummers van informanten die de politie hiel pen. Het zou onder meer gaan om buren van yermeende cri minelen, die hun huis voor ob servaties ter beschikking stel den, veiligheidsbeambten van hotels die kentekens doorspeel den aan de politie en een con ciërge die observaties vanuit een schoolgebouw toeliet. De Vries en Jaap Jongbloed van Deadline bezorgden de dis kettes gistermiddag terug bij Justitie in Amsterdam. Volgens De Vries werd er 'verbouwe reerd' gereageerd. Een woord voerder van Justitie zegt 'nog geen reactie' te willen geven. De inbraak bij Valente stond niet op zichzelf. Vlak daarvoor was beroering ontstaan nadat bekend werd. dat de telefoons van hoge functionarissen bin nen het Amsterdamse politie korps en mogelijk ook van hoofdofficier van justitie Vrak- king en procureur-generaal Van Randwijck waren afgeluisterd door het criminele circuit. .Daarna bleek dat behalve bij Valente ook was ingebroken bij Van Randwijck. Pogingen tot binnendringen werden onder nomen bij Vrakking, de chef van de Amsterdamse recherche Weiten en de nieuwe chef van het Interregionaal Recherche Team Amsterdam/Amstelland en Gooi- en Vechtstreek Woel- ders. Prins Bemhard kampt al langer met kwalen, maar laat dat niet merken carine neefjes De afgelopen jaren had prins Bemhard geregeld last van pijn, maar hij kwam daar niet graag voor uit. ..Het liefst verbergt hij zijn licha melijke gebreken. De prins moet echt goed ziek zijn voordat hij een afspraak afzegt. Een actief leven is een goede remedie tegen pijn, dat is zijn filosofie", vertelt een goede vriend van de 83-jarige prins. De prins is gisteren opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) voor een darmonderzoek. Naar verwachting wordt hij morgen geopereerd aan een tumor aan het uiteinde van de en deldarm. Als er geen uitzaaiingen zijn, kan de kwaal goed worden behandeld. Een tumor in het darmstelsel komt vooral bij ouderen Ingewijden zijn niet verbaasd over de ziekenhuisopname van Bem hard. ..Hij heeft al zo vaak in het ziekenhuis gelegen", reageert een vriend enigszins laconiek. De afgelopen tien jaar heeft de prins di verse operaties ondergaan. In april 1985 werd hij geopereerd aan een goedaardige ontsteking van de alvleesklier, in 1986 ging hij maar liefst twee keer onder het mes. De laatste ziekenhuisopname was in het voorjaar van 1993, toen hij aan het hoofd werd geope reerd wegens een bloeduitstorting tussen hersenen en schedel. Buitenstaanders hebben er nauwelijks erg in gehad dat de prins de afgelopen jaren sukkelde met zijn gezondheid. Hij liet zich door zijn adviseurs principieel niet behandelen als een zieke oude man. De afgelopen maanden gaf Bemhard acte de presence b\\ bijna alle herdenkingen van de bevrijding. Tijdens de oorlog was hij bevel hebber van de Binnenlandse Strijdkrachten en de prins heeft nog steeds een bijzondere band met de verzetsmensen uit die tijd. Want hij ziet 'zijn' mannen niet alleen tijdens plechtigheden. Tij dens de jaarlijkse reunië, waar een flinke slok wordt gedronken, is Bemhard altijd van de partij. Zijn leeftijd en gezondheidsproblemen belemmerden hem even min om als een soort Kuifje de wereld rond te reizen. In de media verschenen regelmatig beelden van de bejaarde prins, gekleed in een stoer safaripak, die een bedreigd natuurgebied in een ver gele gen land bezocht. Nog dit jaar verbleef hij namens het Wereld Na tuur Fonds (WNF) drie weken in Indonesië en maakte hij een rondreis door Uganda. Zanzibar en Kenya. Toen hij in juni van dit jaar besloot om na 53 jaar zijn carrière als piloot te beëindigen, werd een andere levenshouding zichtbaar. I lij had de lichamelijke keuring van het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartgeneeskundig Centrum in Soesterberg goed doorstaan, maar toch besloot hij mede op aandringen van zijn vrouw te stop pen met vliegen. „Ik stop voordat anderen me zeggen dat ik dat moet doen." Het was de eerste keer dat de prins serieus rekening hield met zijn hoge leeftijd en zijn lichamelijke conditie. Hij was kort daarvoor ge opereerd aan zijn hoofd. Wel bleef hij zeer actief als lid van het Ko ninklijk Huis, zodat hij, volgens ingewijden, 'geen tijd heeft om aan pijntjes te denken'. Bedrijven laten meebetalen aan studie is ook alternatief Amsterdam Arjan Roskam kijkt nog eens goed naar zijn prijswinnende marihuana-plant. Hij won gisteren voor de vijfde keer de Cannabis Cup. Roskam is de eigenaar van een winkel in Amsterdam die gespeciali seerd is in de verkoop van marihuana. De Cannabis Cup wordt in Amsterdam uitgeloofd door het Amerikaan se tijdschrift High Times, dat een platform is voor marihuana-rokers in New York. foto reuter jasper juinen Minister Ritzen van onderwijs overweegt het collegegeld voor studenten te verhogen om zo de bezuinigingen op het hoger onderwijs binnen te halen. Ook ziet de be windsman er wel wat in het bedrijfsleven aan sommige studies te laten meebetalen. naren stelde overigens tijdens de kabinetsformatie juist voor het collegegeld voor technische studies te verlagen om deelna me aan deze opleidingen te sti muleren. Verhoging van de collegegel den is eerder 'als allerlaatste op tie' geopperd door de Vereni ging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten (VS- NU). Volgens voorzitter Van der Hek van de HBO-Raad. de ver eniging van hogescholen, kan een verhoging van de college gelden alleen wanneer er com pensatie plaatsheeft in de stu- i dit gisteren in een interview met NRC Han delsblad. Hij hamert er daarin ook op dat universiteiten en ho gescholen doelmatiger moeten gaan werken. In deze drie maat regelen ziet Ritzen alternatieven voor een deel van de ingeboekte 500 miljoen bezuinigingen. De minister geeft niet aan met hoeveel het collegegeld, dat momenteel voor universitair studenten 2.250 gulden per jaar bedraagt, omhoog zou moeten. Een commissie van topambte- diefinanciering. De studenten vakbond LSVb wijst hogere col- legelden af omdat hierdoor de toegankelijkheid van het hoger onderwijs verder in gevaar zou komen. Ritzen wil dat bedrijven gaan meebetalen aan 'de laatste ja ren van sommige opleidingen', omdat ze daarvan profijt zou den hebben. De werkgeversor ganisatie VNO wijst dit voorstel af omdat onderwijs een over heidstaak is 'waarvoor we al be lasting betalen'. Pas volgend jaar zomer komt Ritzen met concrete plannen om het half miljard (of mogelijk minder) aan bezuinigingen bin nen te halen. Rond die tijd komt staatssecretaris Nuis met een voorstel voor gemiddeld kortere studies, hetgeen op langere ter mijn geld moet besparen. voerster ziet een groot deel van de leden de kwaliteit van hun bedrijf als voldoende garantie. Garanties en zekerheid zijn voor hen juist een onderdeel van hun klantenwerving. Over de bouw- garantie is jaren gesproken. De vereniging Eigen Huis is teleurgesteld over de houding van de bouwers. Consumenten hebben zeer regelmatig klach ten over de kwaliteit van ver bouwingen, ondervinden pro blemen bij de opstelling van contracten of worden gedu peerd door faillissementen. Er komt geen verzekering die huiseigenaren schadeloos stelt als de aannemer tijdens een verbouwing failliet gaat of als er onenigheid is ontstaan over de kwaliteit van de werkzaamhe den. De bouwbedrijven die bij het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijver heid (NVOB) zijn aangesloten, wezen gisteren een voorstel voor zo'n garantieregeling reso luut af. Volgens een NVOB-woord- pas geleden tientallen tanksta tions. De conclusie van het on derzoek was dat het slecht is ge steld met de beschermende den haag gpd De ondergrondse laag van tank stations die moet voorkomen dat benzine de bodem in lekt, vertoont regelmatig gebreken. Deze laag is sinds januari 1994 verplicht voor alle tankstations. Door de hoge werkdruk nemen aannemers de regels voor de bouw ervan niet altijd in acht. Onlangs werden bij een gloed nieuw tankstation 48 lekken in de beschermlaag geconstateerd. ECO, een bedrijf dat bodem verontreiniging van bedrijfslo- katies onderzoekt, controleerde deze lekkages niet veel valt te veranderen. Volgens directeur-eigenaar De Jong is het 't beste de be schermlaag regelmatig te con troleren zodat de milieuschade beperkt blijft als er toch lekka ges zijn ontstaan. „Zo kan de ei genaar van het tankstation in grijpen op een moment dat de schoonmaakkosten nog te over zien zijn." Dealen in de straten paul vreeker Voor bedragen van f10.000,- ïeer is er de Leeuwrekening Een thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'n giro boekje een spaarrekening bij de Postbank. Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een minimuminleg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5,25%", terwijl u tegelijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van met een rente van 4,75%*. Hierbij geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu Postbank Sparen: het nummer is (020) 591 82 00. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. In Noord-Frankrijk wordt steeds meer he roïne uit Nederland geïmporteerd. Dat heeft tot gevolg dat de anti-Nederlandse gevoelens daar sterk toenemen. De Fran sen verwijten Nederland laksheid in zijn beleid. Zij geven Nederland de schuld van de jongste explosie van heroïnegebruik onder de Noordfranse jongeren. Neder landse heroïne is namelijk onbetwistbaar goedkoper dan Franse. Bovendien is de markt in Nederland 'veiliger'. Reden voor de Franse jongeren om massaal naar de Nederlandse heroïnemarkt te trekken. „Ik ging liever naar Rotterdam of Amster dam dan ergens onder in een trappenhuis van één van die blokkendozen iemand aan te schieten. Goedkoper en veiliger." Manu (26) is negen jaar verslaafd aan heroïne. Op het ogenblik is hij één van de vijftig 'gelukkigen' die in aanmerking komen voor een methadonkuur in het Noordfranse Lil le. Die stad kreeg de afgelopen vier jaar te maken met een explosieve groei van het aantal verslaafden aan verdovende midde len, die voornamelijk te wijten zou zijn aan de lage heroïneprijzen in Nederland. De agglomeratie 1,15 miljoen inwoners telt volgens hoofdofficier van justitie Guérin op het ogenblik ongeveer 8.000 ver slaafden. Elke dag rijden naar schatting van de gendarmerie 100 tot 200 auto's naar Rot terdam of Amsterdam. De inzittenden slaan daar heroïne en de laatste tijd ook Onder de bevolking van de regio Lille zijn de afgelopen weken de anti-Nederlandse gevoelens sterk toegenomen wegens het als laks ervaren Nederlandse drugbeleid. Dat heeft zich geuit in demonstraties van Fran se communisten in Rotterdam, en voor het Nederlandse consulaat in Lille. „Voor een gram heroïne betaal ik in Rotter dam 15 tot 30 gulden. Het ligt eraan hoe veel je koopt. In Lille ligt die prijs grofweg achtmaal hoger", vertelt Manu. „En dqt is nog niks vergeleken met Lyon of Marseille. Daar betaal je soms 1000 francs (330 gul den) per gram. Rotterdam is maar een dik ke 200 kilometer van Lille. Het is er allemaal veel gemakkelijker dan hier en je loopt min der risico. Dus reken maar uit..." De grote vrees van de lokale overheid en justitie en politie in de hoofdstad van Frans-Vlacyideren is dat Lille een centrum wordt van handel in verdovende middelen. „Vijfjaar geleden rookte 80 procent van druggebruikers hasj, 20 procent was ver slaafd aan harddrugs. Nu is het net anders om", aldus adjudant Desougnis van de ge- ndarmerie. Op het eerste gezicht is er in Lille niets te zien. Het oude en het gloednieuwe TGV- station in de stad zijn 'schoon': geen sprake van een Perron Nul zoals in Rotterdam. Bij de beruchte blokkendozen van Manu, de grauwe fiatgebouwen van de Faubourg de Béthune, een zuidelijke buitenwijk van Lil le, is geen enkele activiteit waarneembaar. Er zijn alleen voortdurend patrouillerende busjes van de CRS (de Franse Mobiele Een heid) te zien. Alles gebeurt namelijk in de kelders en de trappenhuizen. In het naburige Roubaix en in de randge meente Hem ligt dat iets anders. Roubaix heeft de afgelopen decennia te kampen met grote werkloosheid en verpaupering. Hele wijken staan te verkrotten en uitzicht voor de jeugd op een betere toekomst is er niet. De politie durft bepaalde wijken nauwelijks meer in. Patrouillewagens riskeren een re gen van stenen. Vooral fn het weekeinde worden daar de verdovende middelen ver handeld. Dat gebeurt in de nauwelijks ver lichte straten en stegen, tussen instortende negentiende-eeuwse fabrieken, en voor dichtgespijkerde en gekraakte, deels onbe woonbaar verklaarde panden zonder water of elektriciteit. „Bloedlink", zegt Ahmed, een sociaal wer ker in Roubaix, bij wie wekelijks zo'n veertig verslaafden aan harddrugs binnenlopen. Het overgrote deel van de heroïne is afkom stig uit Nederland. „Vrijwel alle verslaafden hebben minstens één keer de rit naar Ne derland gemaakt", zegt hij. In het aangrenzende I lem wordt openlijk gehandeld in hasj. Tegen de schemering verschijnen op de rotondes op kale en braakliggende vlaktes tussen de bebouwing groepjes van vier, vijf jongens. langsrijden de automobilisten prijzen zij met niet mis te verstane gebaren hun waar aan. Als de nacht invalt, wordt het daar echt gevaarlijk. Dan drommen op en rond die rotondes tientallen jongeren samen, al dan niet met sjaals voor hun gezicht, om de weinige langsrijdende auto's letterlijk te belagen. Wee degene die niets afneemt! Maar wié anders dan verslaafden wagen zich op die route van nergens naar nergens? Dat alles speelt zich af voor de één kilome ter lange hekken van een nationale politie school. „Er is weinig aan te doen", vertelt kapitein Osville van de gendarmerie. „We kunnen ze alleen pakken als ze wat op zak hebben. Maar meestal hebben ze hun han delswaar op vijf of tien meter afstand er gens in het gras verstopt, en dan valt er niets te bewijzen." „Als de politie zich al laat zien, nemen al leen degenen die wat bij zich hebben de be nen. En voor zover ze er al achteraan dur ven te gaan, is er nog nooit een agent ge weest die harder kon lopen dan een jongen uit de wijk", zegt Ahmed cynisch. Want zo n achtervolging is ongeveer het enige lachwekkende in het trieste bestaan van een losgeslagen en losgelaten jeugd zonder enige toekomstverwachting.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5