Alleen paarse partijen voor korten kinderbijslag ft Pluk-ze-wet levert te weinig crimineel geld op xcuses en smartegeld voor seksslavinnen Binnenland Vertrouwen in het paarse kabinet naar dieptepunt 'Hoereren om te studeren' 'Lijkenzak' dicht supersnel gaten Europa zonder grenzen lijdt tot handel in drank Spanning in paars over gat Defensie loopt op IIJDAG 25 NOVEMBER 1994 ;t\j ^Schietpartij in Rotterdam )naal ie mari^qtterdamEen nog onbekende man is gisteren in de buik ge- Cornwfchoten bij een roofoverval. Volgens getuigen waren er twee da- lbare aers, van wie er een een bivakmuts had. Nadat de man was en omieergeschoten, beroofden ze hem van een onbekend geldbedrag jn verdwenen in een personenwagen. Het slachtoffer werd met civieletpoed overgebracht naar het ziekenhuis. foto anp ij dat z( ngeb°eï)vervallers gooien handgranaat 'n j^ejvEERT_* Twee mannen hebben gisteren in Weert een handgra- sjjiaat gegooid in de hal van een bedrijf dat ze even daarvoor had- onit]en overva]ien, De granaat ontplofte en veroorzaakte een rava- te. Er raakte niemand gewond. Volgens de politie kwamen de wee mannen van rond de dertig tegen zes uur 's avonds de showroom binnen. De vijf aanwezige medewerkers moesten jiun portemonnee en horloges afgeven. De eigenaar moest com- butermateriaal uit het magazijn halen. Daarna zetten de over-' tallers iedereen met handboeien vast aan een verwarmingsbuis, pirect nadat het tweetal met zijn buit de showroom had verla ten, explodeerde de handgranaat. Winkelende vrouw doodgeschoten tittardEen 26-jarige vrouw uit Berg aan de Maas is gisteravond even na acht uur tijdens het winkelen in Sittard neergeschoten, tij is later in een ziekenhuis aan haar verwondingen overleden, be dader is ontsnapt tijdens de drukte van de wekelijkse koop avond. Een getuige moest zijn achtervolging van de schuttep op geven omdat hij ook onder vuur werd genomen. Hij bleef onge deerd. Over het motief van de dader tast de politie nog in het juister. Iraanse asielzoekers in hongerstaking Hellevoetsluis In het asielzoekerscentrum in Hellevoetsluis zijn sinds vorige week vrijdag drie Iraniërs in hongerstaking. Volgens plaatsvervangend directeur Esser is het drietal - 29,30 en 54 jaar oud - de actie begonnen om uitzetting te voorkomen. De Ira niërs doorlopen de procedure voor verblijf in Nederland, maar nun verzoek werd eerder deze maand algewezen. De drie eisen een gesprek met het ministerie van justitie. Dat gesprek is nog hiet toegezegd. De oudste Iraniër is suikerpatiënt. Zijn toestand baart volgens een vertrouwensarts zorgen maar is stabiel, net als van de andere twee. Zware straffen Surinaamse drugbende pEN haag De Haagse rechtbank heeft gisteren vi^r leden van een Surinaamse drugbende veroordeeld tot straffen van vijf tot twaalf jaar. Ze hebben in juli dit jaar per schip 148 kilogram co- naar de haven van Vlissingen gesmokkeld in een vracht /e. De 54-jarige hoofdverdachte kreeg twaalf jaar plus een van een miljoen gulden. De drugs moesten naar diens |groenten-importbedrijf in Den Haag. Daar vandaan zou de man e verder distribueren. Zijn straf is overeenkomstig de eis. Dat beidt ook voor de straffen van twee mede-bendeleden, die tien en zes jaar kregen. De vierde verdachte kreeg met zes jaar cel i jaar meer dan de officier had geëist. De bende is opgerold or het CoPa-team, een politie-eenheid die speciaal belast is (met onderzoek van drugscriminaliteit. 'inanciën wil specialisten terugtrekken Pluk-ze-wet waarbij staat het crimineel verdiend irmogen van misdadigers in- ikt, loopt niet lekker. Het jaar- jkse doel om ten minste dertig liljoen gulden binnen te halen, rordt lang niet gehaald. Het linisterie van financiën over weegt dan ook tientallen bij de olitie gestationeerde specialis- :n terug te trekken. Ondertussen doet Justitie er lies a i de v te maken. Alle 340 officieren justitie moeten volgend jaar :n minste tien pluk-ze-zaJcen oor de rechter brengen, vindt Leeuwarder procureur-gene- tal Steenhuis, verantwoordelijk oor de anderhalf jaar oude wet. Volgens advocaat-generaal lulsebek van het ressort Am- i, wordt de doelstelling dit zeker niet gehaald. Vorig werd 86 keer beslag gelegd ip crimineel vermogen. Sinds 1 ugustus dit jaar is al in 140 za- de mogelijkheid tert kaalp- ïkken onderzocht. Daarbij wam het tot 68 beslagleggin- [en. Hoeveel crimineel geld al rbijs )e Japanse regering overweegt h xcuusbrieven aan vrouwen die de oorlog als seksslavin door oldaten van het Keizerlijke Le er zijn misbruikt. Verder staat zi en fonds op stapel waaruit de- iet ni e vrouwen een nog onbekende Düde ergoeding krijgen. Onder de i eksslavinnen zijn ook Neder- ze zepndse slachtoffers. Deze vrouwen, soms pog jon- cha^e meisjes, werden in het voor- loptialige Nederlands-Indië voor scha >ordelen geronseld en met drei gementen en lichamelijk ge- 'het werk' gezet. Een lantal van hen eist vijftig jaar na lato alsnog smartegeld van de apanners. Eén voormalige seksslavin doet mee aan de proefproces sen die de stichting Japanse Ereschulden in Tokyo tegen Ja pan heeft aangespannen. De stichting eist voor 77.000 Ne derlanders die in Jappenkam pen zaten of aan de Birma- spoorlijn werkten 20.000 Ameri kaanse dollar schadevergoe ding. Het fonds voor de seksslavin nen moet worden gevoed met giften van het Japanse volk. Vooral jongere Japanners, die pas de laatste jaren van het oor logsverleden van hun land zijn doordrongen, schamen zich vreselijk voor de daden van hun landgenoten. Vooral PvdA bedolven onder kritiek oppositie den haag. gpd-anp Alleen de regeringspartijen PvdA, WD en D66 steunen de bezuinigingen op de kinderbijslag. Gezinnen ontvan gen daardoor op den duur honderden tot zelfs duizen den guldens per jaar minder. In de Tweede Kamer ver baasden de woordvoerders van enkele fracties zich giste ren tijdens het debat over het nieuwe kinderbijslagsys teem over het uitblijven van massale protestacties. daarna. Op de kinderbijslag wordt in het hoofdvoorstel van het kabi net op twee manieren beknib beld. De toeslagen voor kinde ren gaan met slechts vijftien procent omhoog als zij zes of twaalf jaar worden, tegen dertig procent nu. Bovendien wordt per kind het bijslagbedrag ge lijk. Nu krijgt het tweede kind meer dan het eerste en gaat die progressie naar kindertal door. Het kabinetsvoorstel is daarmee De oppositie sprak van een 'de sastreuze' bezuiniging die 'van geen kanten deugt'. Vooral de PvdA moest het ontgelden. Wat is het sociale gezicht van een partij die volgend jaar 420 mil joen gulden afhaalt van de kin derbijslag, zo vroegen CDA, Groen Links, GPV, RPF en de SP zich af. De bezuiniging loopt op tot ruim 1,1 miljard gulden in 1998 en 1,6 miljard in de jaren vooral nadelig voor grotere ge zinnen. De maatregel gaat per 1 januari in en geldt alleeft voor nieuwe gevallen. Geen van de huidige 1,8 mil joen huishoudens met kinder bijslag gaat er daardoor in eer ste instantie op achteruit. Maar als de kinderen zes of twaalf jaar worden, komen zij nog maar voor een geringe verho ging van de bijslag in aanmer king. Ook bij gezinsuitbreiding doet de korting zich voelen, omdat de bijslag voor de nieuw geborene even hoog is als voor de andere kinderen. Het ver schil met de huidige situatie be draagt voor een gezin met vier kinderen 3.210 gulden per jaar. Volgens de meest recente CBS- cijfers waren er in 1992 bijna 400.000 gezinnen met drie of meer kinderen. Regeringspartij WD en de oppositiepartijen RPF. GPV en Groen Links verklaarden het wegblijven van boze ouders op het Binnenhof uit de wijze waarop de korting wordt door gevoerd. „Iedereen houdt wat hij heeft, maar mist straks pas de verhoging", aldus Groenlink ser Rosenmöller. Om het inkomensverlies voor de minima met kinderen enigszins goed te maken, trekt het kabinet tachtig miljoen uit voor een kindertoeslag in de huursubsidie. Overigens ont vangt veertig procent van de minima-huishoudens met kin deren geen huursubsidie, waar door zij de korting op de kin derbijslag volledig voor hun kie- zen krijgen. Zie ook pagina 2 den haag gpd De kiezers verliezen in snel treinvaart hun vertrouwen in het paarse kabinet. Slechts 24 procent ziet de coalitie van PvdA. WD, en D66 nog zitten, terwijl dat twee maanden gele den nog veertig procent was. Vooral stemmers op de WD en de PvdA zien steeds minder in het kabinet na de strubbe lingen over de bezuinigingen en de kwestie Borssele. Bij het aantreden van het kabinet had 37 procent ver trouwen in de eerste na-oor- logse coalitie zonder het CDA. Kort na de aanbieding van de begroting op Prinsjesdag be reikte de steun van de kiezers een voorlopig hoogtepunt: veertig procent voelde toen nog veel voor paars. Door de moeizame discussies over de bezuinigingen van in totaal achttien miljard gulden op on der meer defensie en het ho ger onderwijs is het vertrou wen in oktober gedaald tot dertig procent. Momenteel, na het chaotische debat over Borssele, denkt echter nog maar 24 procent van de stem gerechtigden dat de paarse co alitie de juiste is voor dit land. De houding van 'het voor deel van de twijfel' is onder WD-stemmers gehalveerd: van 50 procent bij de start van het kabinet naar 25 procent nu. Bij PvdA'ers is het vertrou wen gezakt van 57 naar 33 procent. Onder D66-kiezers wordt paars nog het meest welwillend bejegend: 40 pro cent ziet er nog brood in tegen 55 procent bij het aantreden. Premier Kok reageerde te rughoudend op de cijfers. „Ik ben een vechter tegen de heu vel op. Ik heb in de politiek ge leerd dat je met argumenten, feiten en overtuigingskracht een eind komt. Ik zal het ver trouwen opnieuw moeten be vechten. Er is nog veel te win- Gijzeling dreigt voor Zwolse telefoonterrorist Het adviesbureau voor bouw constructies Ing. G. Alferink uit Zwolle mag een Zwollenaar voor elke keer dal hij het bedrijf belt, vijf dagen laten gijzelen. De Zwollenaar had een relatie met een werkneemster van het bureau en sinds het uit is terro riseert hij haar op het werk. In die gesprekken worden ook dreigementen geuit. De man wil dat de vrouw wordt ontslagen. Hij belt per dag zeker tien keer op. Het adviesbureau had ge vraagd om een gijzeling van twintig dagen, maar daar ging de rechter niet mee akkoord. Eind september kreeg het be drijf al wel de mogelijkheid voor elke keer dat de vrouw werd las tiggevallen een dwangsom van vijfhonderd gulden op te eisen. Daar hield de Zwollenaar zich niet aan, zodat nu een gijzeling aan het belverbod is gekoppeld. Eén op de vijf krantenbezorgers is jonger dan 15 Uit protest tegen de beoogde bezuinigingen op universiteiten en hogescholen maakten studenten van de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem van hun schoolgebouw een pseudo-hoerenkast. Verkleed als meisjes van plezier en onder het motto 'Hoereren om te studeren' voerden de studentes van achter de grote ramen van het gebouw actie. foto anp cor mulder 'Elk schip zou dit systeem aan boord moeten hebben i gert onnink in de staatskas is gevloeid, is onduidelijk. De Pluk-ze-wet werkt zo dat bij de politiekorpsen bureaus Financiële Ondersteuning (BFO) zijn opgezet. Naast poli tiemensen zitten daar ook fi nancieel deskundigen, veelal tij delijk uitgeleend door de belas tingdienst, die precies kunnen uitpluizen waar het crimineel vermogen zit. De financiële ex perts zijn voor anderhalf jaar uitgeleend en hun contract loopt volgend jaar af en het staat allerminst vast of de sa menwerking wordt verlengd. Volgens Hulsebek is het drei gement van Financiën voorba rig. „We hebben meer tijd no dig. De wet is juridisch zeer in- gewikkeld. Het kost enorm veel tijd om daar goed in ingewerkt te raken. Bovendien zijn van de. meeste zaken die in de eerste anderhalf jaar zijn aangepakt, de hogere beroepen nog niet af gehandeld. Pas als een zaak on herroepelijk is, zal het geld voor de Staat vrijkomen. Het vertrek van de financieel specialisten zou een ramp zijn." Simpel maar perfect. De Rotterdamse onderne mer Henk Wessels zegt 'kapot' te zijn van zijn vinding, die supersnel lekken, gaten en niet wer kende afsluiters in schepen, leidingen of tanks kan dichten. In de ontstane scheur wordt een rubberen zak gestopt, waarin met grote druk een soort pur-schuim wordt gespoten dat binnen een paar minuten tijd hard wordt. Aan beide zijden van het lek puilt de zak uit, zodat er geen druppel meer door kan. Deze week hoorde Wessels dat hij het gewaagde octrooi krijgt voor zijn vinding, die al is omschreven als 'uniek'. Ook Rijkswaterstaat ziet er mogelijkheden in. „Eigenlijk zou elk schip, elke tankauto of trein, maar ook raffinaderij of booreiland over dit sys teem moeten beschikken", vindt Wessels (54). „Grote rampen, zoals met de olieleidingen in Rusland, kunnen hiermee worden voorkomen. Het is pfffften het gat zit dicht." Zo'n vier jaar lang is hij al bezig met zijn hele maal zelfbedachte vinding, waarop hij bij toeval stuitte. Met zijn plezierbootje voer Wessels op een krib, waardoor zijn schip beschadigd raakte. De Rotterdammer ging aan de slag en gebruikte bij de proeven huis-, tuin- en keukenmiddelen als een aquarium, een regenton, strandballen en zwembandjes. Hij legde al het voorwerk op video vast, zodat de vorderingen die de vinding lang zaam maar zeker onderging, in beelden vastlig- In een paar minuten is een lek gedicht, prijst de Rotterdammer zijn vondst aan. „Tot maximaal tien meter breedte toe. Met een soort brandblus ser spuit je het schuim door in het gat. De zak neemt direct de vorm aan van het lek, waarna aan beide kanten van de kapotte wand het schuim zich verhardt tot een ballonvormig ge heel. In het begin moest ik bijna een uur wachten voordat het spul hard was. Nu duurt dat nog maar een paar minuutjes. Die harde bal aan de buitenkant kun je gewoon afzagen. Daarna kan het schip veilig naar een dok varen voor de repa- Je kunt bij lekken in de opslag van brandbare chemicaliën bijvoorbeeld niet lassen. Daarom is dit hèt middel. We hebben het uitgeprobeerd met benzine, thinner, ether, en olie en dat leverde geen enkel probleem op. Eigenlijk is een lijken zak, hoe gek dat ook klinkt, het beste voor dit idee. Nu gebruiken we het rubber of canvas van zwembandjes." Eigenlijk zou het systeem net als een brand blusser verplicht moeten worden, meent de Rot terdammer, die bij het project nauw samenwerk te met technicus Ben Schaarman en collega-on dernemer Henk Ender. „Het zal nog wel een maand of vier duren, voordat het echt in de prak tijk kan werken." Of hij er zelf mee verder gaat, weet Wessels overigens nog niet. „Misschien ver koop ik de vinding wel door aan een groot be drijf." CDA vreest meer alcoholisten den haag Sinds de grenzen in Europa open zijn, is een levendige handel ontstaan in vooral bui tenlandse sterke dranken. Par ticulieren voeren steeds vaker zelf drank in,' in plaats van naar de dure slijter te gaan. Daardoor raken steeds meer mensen aan de fles, vrezen de CDA-kamerleden Hirsch Bal- lin en Leers. Ze hebben minis ter Wijers van economische zaken opheldering gevraagd. Sinds het wegvallen van de Europese grenzen is sprake van een vrij verkeer van goe deren en diensten. Goederen die in het ene land zijn ge kocht, mogen zonder belasting worden ingevoerd in een an der land. Op sommige sterke dranken kan dat behoorlijk veel schelen. In het slijtersvakblad Klare Taal van deze maand wordt de ontwikkeling met bezorgd heid gadegeslagen. De toene mende particuliere importen blijken immers ook te leiden tot een levendige handel in buitenlands gedestilleerd bui ten de slijter om. Niets verhin dert thuisblijvende liefhebbers bij de geheelonthoudende buurman bestellingen te plaatsen. Iedereen mag jaar lijks namelijk maximaal 90 li ter, 120 flessen per persoon, Hirsch Ballin en Leers vra gen de bewindslieden of hier sprake is van oneerlijke con currentie. Over de bewuste importen worden geen accijnzen geheven. V gens een woordvoerder Financiën is de import van gentig liter toegestaan, m alleen voor eigen gebruik niet voor de buurman. Van de 50.000 dagblad bezorgers in ons land zijn er zo'n 10.000 jonger dan vijftien jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van de jongerenorganisatie van het CNV. Voor jongeren onder de vijftien is het verrichten van ar beid wettelijk verboden. De dienstenbond CNV wil aan deze praktijken paal en perk stellen en tevens onderzoeken of een CAO voor dagbladbezorgers mogelijk is. De werkgeversorganisatie Ne derlandse Dagblad Pers (NDP) is zich van geen kwaad bewust, zo bleek gisteren bij de aanbie ding van het rapport. De voor zitter van de bezorgerscommis sie van de NDP, Brader, zei het niet nodig te vinden om met de jongerenorganisatie van het CNV om de tafel te gaan zitten. Volgens Brader krijgt de NDP nooit klachten. Uit het onderzoek, dat onder ruim 400 bezorgers is verricht, trekken de CNV-jongeren de conclusie dat de positie van dagbladbezorgers 'allerbelab berdst' is. Krantenbezorgers hebben volgens hen net als an dere jongeren met een bijbaan tje recht op een arbeidsover- 'eenkomst ben dan ook dagen hoe n CAO. Ze heb- :ht op vakantic- ït langer gen. vervanging te zorgen. Dagelijks trekken in Nederland zo'n 50.000 jongeren er op uit om vier miljoen kranten te be zorgen. WD wil vooral geld van Pronk, PvdA en D66 niet De coalitiepartijen zijn het niet eens over de vraag waar het geld moet worden gevonden om de tekorten voor Defensie te betalen. PvdA, WD en D66 leg den elkaar gisteren tijdens het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken en Ontwik kelingssamenwerking het vuur na aan de schenen. Minister Voorhoeve van de fensie heeft laten weten dat hij onmogelijk de negenhonderd miljoen extra kan bezuinigen die in het regeerakkoord staan. Hij zit voor 1997 met een gat van 250 miljoen, een bedrag dat in principe moet worden opge bracht door de ministeries in de buitenlanddriehoek, Buiten landse Zaken, Defensie en Ont wikkelingssamenwerking. De WD vindt dat de ministers het gat moeten financieren uit hun begrotingen en de vierhonderd miljoen die de komende jaren extra beschikbaar is voor het buitenlandse beleid. Als het echt niet anders kan, betekent dat dat Ontwikkelingsamenwer king geld moet inleveren ten gunste van Defensie, erkende WD-woordvoerder Weisglas. D66'er Van den Bos stelde na indringende vragen van CDA'er De Hoop Scheffer daarentegen dat in het uiterste geva' ook an dere departementen om een bijdrage mag worden gevraagd. PvdA'er Van Traa wil zonodig de economische groei den om Voorhoeve uit de brand te helpen. Dat kwam hem op een scher pe uitval van Weisglas te staan, die aanvoerde dat in het regeer akkoord duidelijk is vastgelegd dat de economische groei moet worden besteed aan lastenver lichting, het terugdringen van het financieringstekort en poli tie en Justitie. De WD houdt zich aan het regeeraakkoord waarin staat dat de zuivere ontwikkelingsshulp tussen de 0,7 en 0,9 procerft van het bruto nationaal produkt moet bedragen. De PvdA stelt dat de zuivere hulp 0,9 procent moet zijn. D66 betoogt dat ge zien de deplorabele staat van de armste landen het streefgetal van 0,9 procent in ieder geval in moet worden 1998 gehaald. Zoals óók in het regeerakkoord staat, aldus D66-woordvoerder Roethof. Na afloop van het debat zei Weisglas dat de WD absoluut wil vasthouden aan de afspra ken. „Het is niet aan mij om het kabinet op te blazen, maar we tillen zeer zwaar aan die afspra ken." De woordvoerder van fractieleider Bolkestein liet we ten dat 'het morrelen aan het regeerakkoord niet op prijs wordt gesteld. Wij willen nog graag vier jaar met deze coalitie doorgaan en dat lukt niet als men het regeerakkoord ongel dig verklaart'. EN WIE ZORGT ER VOOR 'N SFEERVOLLE KERSTAANKLEDING? zélfs de feei mmer ligt nü let als extraatje ratls vel vrolijke erststlckers! BEPAAL JE EIGEN MODE MET burdo

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3