1 'Wij worden niet altijd goed begrepen' 20 tot 70% KORTING GROTE UITVERKOOP Een kampioene die altijd wil winnen *IA SLOOSSPORT Sport Miljonairs in Hilversum geven u 25,- tot 600,- korting Leidsch Naaimachinehuis V.a. zaterdag 9.00 uur starten wij onze AdidaS© Lage Rijndijk 10 - Leiden JRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 - 356463 v()L Sport vecht voor een bestaan in Leidse voetbalwereld echten tegen de vooroordelen. Johan Abspoel wordt wel pns moedeloos van de aantijgingen tegen GOL Sport, pn Leidse voetbalclub met voornamelijk Nederlanders en Turkse en Marokkaanse afkomst. Natuurlijk gaan fijn' spelers wel eens te ver, dat weet de trainer maar al goed. [iDEN ROB ONDERWATER bspoel vertoeft geregeld op het pndsbureau in Leiderdorp om _egrip te kweken. ,,Je hebt te "^■laken met mensen met een ndere mentaliteit. Let wel, zij peten beslissingen leren ac- ppteren. Dat gaat steeds beter. |an de andere kant heb ik het evoel dat wij door tegenstan- IIS/1 en scheidsrechters niet al- 'jd worden begrepen en anders [orden behandeld. 'Abspoel noemt een voorval jt seizoen met Randstad Sport b Pomona, de thuishaven. De porschotense club vond de kamer te vies en kleedde :h buiten om, zoals dat vroe- •r ging. Abspoel: „De Leidse tballer komt in een gespreid pdje. GOL Sport speelt op een [moedige accommodatie, we g ebben niks. Kunnen ze daar Isjeblieft een beetje begrip oor hebben. Het was allemaal f verdreven, wat die mannen an Randstad Sport riepen." vaarten 'ot overmaat van ramp trok ïidsman Alblas kaarten dat het n lieve lust was. Abspoel: Achttien keer. Daar is het heC laatste woord ook niet over ge sproken." GOL Sport bestaat twee jaar en komt dit seizoen voor het eerst uit in de eerste klasse van de zondagafdeling. De club sluit het klassement met 4 punten uit 10 wedstrijden. Maar let op: volgend seizoen gaan ze voor de titel. Diverse Turkse en Marok kaanse voetballers uit de Leidse regio hebben toegezegd dat ze bij GOL Sport komen spelen. Onder de bezielende leiding vdn Johan Abspoel. Een man met voetbalervaring bij LDWS en het Goudse Jodan Boys. Z'n zoon speelde vorig seizoen bij JAG en zodoende bezocht hij Pomona geregeld. Ibrahim Sezer, oprichter en grote ani mator van GOL Sport zag Ab spoel staan en verloor hem nimmer meer uit het oog. Zes maanden zeurde hij aan het hoofd van de Leidenaar. Sezer: „Waarom? Omdat ik iemand nodig had die respect kon af dwingen. Een Nederlander dus, die ons het spelletje kon leren. We hadden wel voetballers, maar dat wil niet zeggen dat je een wedstrijd kunt winnen." Abspoel hapte vlak voor het begin van de competitie toe, Trainer Johan Abspoel: „Ik heb het gevoel dat wij door tegenstanders en scheidsrechters niet altijd worden begrepen en anders worden behandeld." foto henk bouwman ondanks de 'bende' die hij aan trof. „De competitie was al be gonnen en ze hadden nog niet een keer getraind. Van taktiek wisten ze helemaal niks. Ik ben direct begonnen met drie trai ningen per week. Om de achter stand in te halen. En ik moet zeggen dat het beter gaat. Ik loop soms met dertig, veertig man op de training. Joh. die gasten zijn zo enthousiast." Koran Soms vertederend entousiast. Als blijk van waardering voor zijn onbetaalde inspanningen heeft Abspoel onlangs de Koran ontvangen. Om zich te verdie pen in de gedachtenwereld van de moslim. In het veld gaat het enthousiasme soms ook te ver. Ook voor Johan Abspoel waren de uitspattingen jegens tegen stander of scheidsrechter een doorn in het oog. Hij heeft er iets op gevonden. Iedere week krijgt een speler van een 'onaf hankelijke' jury punten. Aan het eind van het seizoen ligt er voor de beste speler een prijs te wachten. Maar wordt er iemand uitgestuurd, dan raakt hij alle punten kwijt. Het 6laat aan. zegt Abspoel met aandoenlijk en thousiasme. Hij begrijpt zijn spelers. Soms gaat hij op bezoek in Turkse koffieshops om hun leefomstandheden op te snui ven. „De jongens die bij GOL Sport spelen zijn goede jongens. Zij vinden het ook verkeerd wat landgenoten soms uithalen. Het zijn allemaal gasten met een baan of studie, laat daar geen misverstanden over bestaan." Misverstanden bestaan er wel degelijk. Ze voelen het racisme, ze worden nagewezen. Be stuurslid Sezer vreest het vol gende seizoen. „We hebben het dit seizoen al meegemaakt. Men accepteert niet dat wij winnen." Over de toekomst van GOL Sport (en de mede Pomona-be- spelers JAG en Key Town Hit ters) is het nodige te doen. Het huidige terrein heeft (sinds mensenheugenis) de status 'tij delijk' en de kans is groot dat binnen twee jaar de eerste paal voor bebouwing de grond in gaat. De gemeente zoekt naar stig naar ruimte voor de voet balclubs, de honkballers vallen buiten de boot. Voor hen is het boek dicht als Pomona wordt opgeslokt door ijverige bouw vakkers. Op de Boshuizerkade is ruim te. Jan Duivesteijn van Sport en Recreatie: „Er is meer ruimte op zaterdag dan op zondag. Aange zien mijnheer Sezer nogal en thousiaste plannen heeft en groter wil groeien met zijn club, kan dat dus moeilijk worden. Maar met een beetje passen en meten zou het kunnen. Maar er is niets definitiefs." Bestaansrecht Sezer ziet de Boshuizerkade ei genlijk helemaal niet zitten om dat die buurt 'nogal racistisch getint is'. „Maar als er geen al ternatief is, dan moet het maar, want we spelen nu op de slecht ste accommodatie van Neder land." GOL Sport stelt de gemeente in feite voor een probleem. Want de realiteit is dat de aan wezigheid van de club indruist tegen het door de politiek aan gehangen integratieproces. Ibrahim Sezer heeft daar zo zijn eigen gedachten over. „Dat de gemeente dat vindt, moet zij weten. Wij hebben bestaans recht. Wij spelen niet tegen Ne derlanders, maar met Nederlan ders. Wij kunnen wat van hen leren. Het beeld bestaat dat er allemaal niet-gein tegreerde mensen voetballen bij GOL Sport. Dat is helemaal niet waar. Ik zeg maar zo: ze kunnen beter met voetbal bezig zijn, dan in koffieshops rondhan gen." HILVERSUM CPD Een vijftal miljonairs heeft zich, naast elf andere internationale dravers, aangemeld voor de Prijs der Giganten. Deze koers, de laatste race van het Europese Grand Circuit (het officieuze EK) wordt zondag opnieuw op het drafcentrum in Hilversum gelopen. Grootste kanshebber op de zege lijkt de Zweed Olie Goop. Hij zal zondag met de vijfjarige Giant Force aan de start ver schijnen. In 1987 won de 51-ja rige trainer/pikeur de Prijs der Giganten al eens. Goop boekte in zijn lange carrière ruim 4200 overwinningen. Dit jaar haalde hij al zo'n 230 hoofdprijzen bin nen. De belangrijkste bloementuil kan hij zondag binnenhalen. Giant Force, die dit voorjaar werd overgevaren vanuit de Verenigde Staten en inmiddels onder Zweedse licentie draaft, staat momenteel derde in het Grand Circuit. Omdat de num mers één en twee - Copiad en Abo Volo - vanwege blessures ontbreken, heeft Giant Force nog kans op de titel. Maar dan moet er wel worden gewonnen in Hilversum. Van de Nederlanders, onder aanvoering van Yellowa (de vijf de miljonair), mogen geen won deren worden verwacht. Elma Buitenzorg, David Morgan, Kei- Ier Lobell en Meteor Nibs lijken niet eens goed genoeg voor een finaleplaats. 'tamara Meijer (15) verdedigt titel op NK Judo LPHEN AAN DEN RIJN JANET VAN DIJK t lm nu te zeggen dat ze het NK ijido het leukste toernooi van pt jaar vindt...nee. Daarvoor ion Tamara Meijer te vaak, en aarvoor is de druk te groot. Vo- g jaar was de Alphense voor ■et eerst de beste van Neder- |nd bij de senioren. Öp haar pertiende. Inmiddels is ze vijf- en, maar ze wil weer winnen. er(j} was het alleen maar om in ecember op trainingsstage Q aar Japan te gaan. In Den Bosch strijden morgen je beste judoka's van Neder- tnd tegen elkaar op het natio- .__laal kampioenschap. Tamara llVISoet weer mee met de senioren, l de klasse tot 48 kilo. „Vorig lar maakte het niet zo veel uit, oe hoog ik zou eindigen. Nie- Dand verwachtte immers dat ik p mijn veertiende zou winnen. nu denkt iedereen dat ik ;er kampioen word, dus ik ga met een ander gevoel naar Met een optimistisch gevoel, i lat wel. Tamara Meijer heeft I let afgelopen jaar veel geleerd, I l in vorm, en bovendien krijgt 1 fe minder sterkere tegenstan- f Iers tegenover zich dan een jaar jeleden. „Een paar oudere se- uoren zijn gestopt, die waren Och wel rond de dertig. Er doen ju volgens mij niet echt top-se- iioren mee, die heb je in deze )de,pwichtsklasse ook niet in Ne- erland. De besten zijn meer Dies van mijn leeftijd. Hoe dat komt? Ik zou het niet weten. Op ande re niveau's is Nederland im mers wel goed: we hebben niet voor niets het EK voor landen teams gewonnen." Feestjes De wedstrijd in Den Bosch komt een week na het EK voor junioren in Portugal, waar ze derde werd. Die bronzen me daille is voor de Alphense scho liere overigens belangrijker dan welke NK-prijs dan ook. In Por tugal ontmoette ze immers te genstanders van niveau: elk land stuurde er zijn beste junio- re tot 19 jaar naar toe. Ze vindt het nog steeds jam mer dat de Nederlandse Judo- bond besloot zich niet in te schrijven voor de WK-junioren, omdat die in het te gevaarlijk geachte Cairo werden gehou den. De mavo-scholiere had zich weieens willen meten met de wereldtop. „Ze hebben er nu geloof ik wel spijt van en wij vonden het natuurlijk ook gek. Ik had er denk ik wel een me daille kunnen halen." Morgen is er geen WK, geen EK maar een NK maar ook dan zet ze haar allerbeste beentje voor. „Ik moet natuurlijk wel weer winnen. Het kan niet dat ik nu van een junior verlies." Voor de Nederlandse kam pioene liggen er leuke tripjes in het verschiet. Tamara Meijer heeft het afgelopen jaar ook aan een aantal buitenlandse wed strijden meegedaan. Het is een van de aspecten van haar leven waardoor ze kan zeggen: „Ik vind niet dat ik iets mis, ik vind juist dat mijn leeftijdsgenoten wat missen." En dus deert het haar niet dat ze weieens feestjes en verjaardagen moet afzeggen omdat zij moet trainen, dat ze zo'n twee weken voor een wed strijd behoorlijk 'aan de lijn' moet gaan doen, dat haar leven tamelijk vol zit met trainen en huiswerk maken. Vijf keer in de week brengt moeder Meijer haar dochter Ta mara en haar al even talentvolle zoon Dennis naar sportschool Kemanju in Haarlem, die van trainer/bondscoach Cor van der Geest. „Qe beste sportschool van Nederland", beweert Ta mara. Sinds ze zich daar drie jaar geleden aanmeldde en ook meedraait in de kerngroep is ze stukken beter geworden, vindt ze zelf. „Vooral van de trai ningsstages word je hard, in je hoofd en in je lichaam. Alleen al omdat je veel met senioren traint." Kinderachtig Tamara Meijer gaat bijna altijd met ouderen om. Bij de junio ren is ze meestal de jongste, bij de senioren uiteraard altijd. „Dan scheelt het zo wel tien jaar." Het maakt haar niet uit, leeftijd vindt ze niet zo belang rijk. En ze voelt zich na zo'n trip ook zo weer thuis tussen haar leeftijdsgenoten. „Nee hoor, ik vind ze dan helemaal niet kin derachtig. Ik doe zelf hard mee, misschien nog wel erger dan de anderen. Omdat ik me daarvoor volwassen moest gedragen, wil ik ook even kinderachtig doen." Als ze in Den Bosch wint, staat er in december al weer een wedstrijd en stage in Japan op het programma. De buitenland se reizen onderbreken het be langrijke schooljaar. Tamara Meijer zit in de eindexamenklas van de mavo. Tot nog toe gaat het goed, voor de schoolonder zoeken haalde ze voldoendes. Wat ze daarna wil gaan doen, weet ze nog niet. Naar de havo, of de meao. „Ik weet nog niet wat ik wil worden. Niet iets met judo. Dat moet gewoon mijn sport blijven." Judo is al haar sport vanaf dat ze negen was en in navolging van haar broer naar een sport school ging. Dat ze goed was, had ze toen nog niet echt door. Ze won wel veel toernooien, maar dat deed haar broer ook. „Ik dacht: dat is normaal." Op haar dertiende werd ze voor het eerst Nederlands kam pioene bij de junioren, in de ca tegorie tot zestien jaar. Pas toen begon het leven van een jong talent: vijf keer gedurende twee uur in de week trainen, een keer hardlopen, en geen snoep, sui ker en gewone frisdranken als ze naar een wedstrijd toeleeft. „Je moet echt wel streng lijnen. Maar iedereen moet afvallen. Want we zitten allemaal aan de top van ons gewicht. Je moet er niet twee of drie kilo onder zit ten. Ik weeg nu precies 48 kilo." Waarom ze beter is dan ande ren? Ze denkt even na: ,,lk ben sterker, heb een betere tecb- niek, en meer doorzettingsver mogen. Ik wil altijd winnen, met alles." En juist bij judo is win nen zo prettig, omdat het an ders dan bij een teamsport vooral je eigen overwinning is. „Het geeft een kick om iemand om te gooien, om sterker en be ter te zijn. Dat is gewoon leuk." Ze wil ermee doorgaan zolang ze vindt dat ze het beste uit zichzelf haalt. EK's, WK', de Olympische Spelen...al zal dat laatste niet meevallen. „Dan moet je zevende van de wereld zijn bij de senioren." Te vroeg Maar wie weet, ze heeft nog tijd zat. Misschien wel wat te veel, beseft ze ook zelf: „Het is na tuurlijk wel leuk om zo vroeg Nederlands kampioene te zijn maar misschien is het wel te vroeg gebeurd. Het kan zijn dat je later een tegenslag krijgt als het niet meer zo goed gaat. Dat je dan gaat stoppen. Maar ik hoop niet dat dat met mij ge beurt." De Alphense judoka Tamara Meijer: „Het geeft een kick om iemand om te gooien', om sterker en beter te zijn.foto hol VASt/mark lamers Leidsch naaimachinehuis helpt samen met Husqvama en u Roemenië de winter door Dor- oo, aktie „Geef oud en maak nieuw" start 26 november met demonstratiedag IX. De tweede Leidse naaimachinespeciaalzaken en importeur Husqvarna naai- en lockmachines Maar!!! wij willen er wel iets voor terug: kleding-kleding-kleding Deze kleding zenden wij naar Roemenië, zodat u met uw aankoop een ander helpt! ÉN Husqvarna 109 rr degelijk gereedschap voor het juiste werk verkoopprijs 899,- inruil ƒ100,- twee kledingstukken 50,- j betaalt ƒ749,- Husqvarna computer 1200 Inruil ƒ600,- zes kledingstukken 600,- Dus ƒ1200,- voordeliger Husqvarna 400 slimme computer naaimachine voor -mmmmmr alle soorten naaiwerk verkoopprijs ƒ1999,- inruil ƒ300,- twee kledingstukken 300,- u betaalt ƒ1399,- Maarsniansteeg 8 t/o zij-ingang V&D, tel. 071-120685 het spreekt voor zich dat dit bruikbare bovenkleding moet zijn, aktie aanbiedingen t/m 3l-12-'94 kleding voor groot en klein, zij zullen er tevreden mee zijn van sportschoenen en kleding Inaast slagerij van Schaik.)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33