Britse verdediging een open boek i Kinderbijslag zaak van algemeen belang Lang niet iedereen heeft kinderbijslag nodig Feiten &Meningen 100 dagen eenzaamheid VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 Ze hebben gelachen en ze vinden elkaar nog steeds aardig. Zelfs de eerste bedrijfs ongevalletjes hebben het plezier dat de nieuwe bewindslieden beleven aan hun paarse coalitie niet bedorven. De politiek is weer léuk, en dat is een hele verdienste voor een bedrijfstak die zucht onder een saai imago. Dat het wondertje zich uitgerekend voltrekt onder regie van de oerdegelijke Wim Kok doet de vingers aan het Binnen hof helemaal tintelen. Honderd dagen duurt het paarse experiment komende dinsdag op de kop af. Alleen voor militai ren, hoogleraren, uitkeringsgerechtigden, AOW'ers, ambtenaren en werklozen is het geen feest. Want Paars regeert in eenzaam heid. De feestpret is strikt voor Haagse ge nodigden. Wat valt er 'te lachen' om een bezuini ging van een half miljard op de universitei ten, een verlies van ettelijke duizenden hoogwaardige banen en het snoeien op de studiebeurzen? Wat is er 'aardig' aan het kortwieken van de arbeidsbureaus, ondanks een stortvloed van kritiek nog altijd de laatste hoop voor tienduizenden langdurig werklozen? Wat is er 'leuk' aan de miljoe nen-greep in de beurs van de kleine groep AOW'ers die het geluk hebben met een jon gere partner te zijn getrouwd? Het zijn drie vragen van het Buitenhof aan het Binnenhof; drie vragen die de gren zen van de paarse euforie duidelijk maken. Gierend van de pret, elkaar op de schouders slaand en in innige lotsverbondenheid zwaaien en zwieren de veertien kersverse ministers nu al drie maanden over hun ei gen kermis. 'Lachen', 'aardig' en 'leuk' zijn de trefwoorden geworden van een kabinet dat zonder ideologische vlag vaart. Maar de schijn dat sociaal-democraten, liberalen en Democraten zonder pretenties en zonder leidraad met elkaar optrekken, is bedrieglijk. Paars heeft wel degelijk tal van ambities en plannen met Nederland. Wie voor achttien miljard gulden aan bezuini gingen in zijn boeken schrijft, ontkomt er niet aan het snoeimes diep in de verzor gingsstaat te zetten. Het ziekenfonds wordt uitgekleed, de ambtenarensalarissen staan onder druk, de uitkeringen stijgen niet mee met de welvaartsgroei. Voor voorzieningen waar wij, burgers, vroeger van de wieg tot het graf bijna voor niets een beroep op kon den doen, moet binnenkort flink worden betaald. Die sanering van de verzorgingsstaat gaat echter, en dat is de keerzijde van het paarse profiel, anders dan onder vorige kabinetten niet gepaard met zwaarwichtige ideologi sche bespiegelingen. Uit vrees dat ouder wetse socialistische en liberale sentimenten opspelen en met elkaar in botsing komen, presenteert het kabinet zich als praktische zaakwaarnemer. Moeilijke discussies over de sociale zekerheid, het buitenlandse be leid en de gezondsheidszorg schuift hel voor zich uit. Het kabinet lijkt een bestuur dersvereniging, die van probleem naar pro bleem hobbelt en telkens een oplossing vindt. Vormen goede persoonlijke verhou dingen voor elk normaal kabinet al de sleu tel tot succes of crisis, in het geval van deze innerlijk gespleten coalitie geldt die oude wijsheid des te meer. De balans van honderd dagen paars ver toont dan ook een gemengd en diffuus beeld. Buiten Den Haag lijkt de ernst van het saneringsprogramma nog nauwelijks doorgedrongen. Waar heftige protesten ontstaan, zoals onder studenten en aan universiteiten, leiden die bovendien Won derlijk genoeg nog niet tot een onder mijning van het maatschappelijke draag vlak voor de ploeg-Kok. Dat beeld kan echter snel omslaan. Opi niepeilingen tonen dat het volk paars wel leuk en aardig vindt, maar dal van enthou siasme en solide steun nauwelijks sprake is. Het kabinet-Kok wordt maatschappelijk ge doogd en dat is een wankele basis voor gro te avonturen. In de Tweede Kamer staat de vrienden club van Wim Kok, Hans Dijkstal en Hans van Mierlo regelmatig met de mond vol tanden. Ze mogen dan nog zulke dikke ma ten zijn geworden, in de Tweede Kamer zijn ze kwetsbaar. Het amateurtheater rond Borssele en Beek, het gedoe over de bezui nigingen op de krijgsmacht en de ontwikke lingshulp aan de Derde Wereld hebben ge toond dat het drie-partijen-kabinet niet op een stevige parlementaire meerderheid kan rekenen. Telkens moet worden geleund op de steun van de oppositie en de bejaarde en christelijkesplinterpartijtjes. Toegegeven, ook dat is leuk voor het spel. De publieke discussies tussen de drie coali tiepartijen zijn een verademing na de jaren van verkrampt voorkoken van besluiten die het Lubbers-bewind kenmerkten. Maar de betekenis van die gezelligheid reikt voorals nog niet verder dan de muren van het Bin nenhof. Zodra het op politiek zaken doen aan komt, is de feestpret over. De waar schuwing van WD-jeider Frits Bolkestein deze week dat hij desnoods een kabinetscri sis forceert indien het kabinet de afgespro ken bezuinigingen niet haalt, spreekt wat dat betreft boekdelen. Na honderd dagen ontbreekt het de ploeg-Kok nog steeds aan een stevig parlementair en maatschappelijk draagvlak. Achter de gezelligheid gaat diepe politieke eenzaamheid schuil. den haag peter de vries Geheime informatie niet moeilijker te achterhalen clan willekeurig telefoonnummer De lokaties van geheime raket- en radarstations en militaire communicatiecentra in Groot-Brittannië staan in de tail in de computer van British Telecom (BT) en zijn niet moeilijker op te zoeken dan een willekeurig telefoon nummer. Uit onthullingen van de Britse krant The Independen t gisteren, waar ook deze krant over heeft bericht, blijkt dat een computerhactererin is geslaagd door te dringen tot gevoelige militaire informatie. BT (de Britse PTT) heeft geprobeerd de identiteit van enkele van de meest geheime Britse militaire installa ties te verhullen. Maar desondanks kon de hacker, die was doorgedrongen tot de centrale database van de computer, achter de huisadressen komen van hoge of ficieren. In de gegevens van BT is een hele serie gevoelige loka ties beschreven; brandstofdepots van de NAVO, afgele gen communicatieposten in de Hooglanden van Schot land, raketbases en tactische luchtcontrolecentra. Ook bevat de informatie gedetailleerde gegevens over de lo- katie van geheime seinoperaties in heel Groot-Brittan nië. Sommige van de meest gevoelige nummers hebben een misleidende omschrijving gekregen. Zo wordt het telefoonnummer van een militaire eenheid toegeschre ven aan 'glaszetters' en wordt een communicatiebasis van de Koninklijke Luchtmacht (RAF) omschreveh als een 'vereniging'. De hacker slaagde er echter moeite loos in de werkelijke bezitters van de telefoonnummers te achterhalen. Het gaat niet alleen om gewone telefoonlijnen, maar ook om telefooncentrales die het leger gebruikt. Met deze informatie kunnen hackers ongemerkt gesprekken afluisteren. Op de lijsten staan ook geheime telefooncentrales in het veld, waarnaar op militaire stafkaarten slechts met coördinaten wordt verwezen. Sommige nummers zijn van kernonderzeeërs die in Schotland in de haven lig gen, andere van fregatten op zee. Ook staan er tele foonnummers op van opslagplaatsen voor kernwapens. De gegevens in de computer van BT schilderen een ge detailleerd beeld van de manier waarop Groot-Brittan- nië in tijd van oorlog zal worden bestuurd en verde digd. Het bestaan van het Netwerk Defensiecommuni catie, in oorlogstijd een alternatief voor het telefoonnet van BT, is een goedbewaard geheim dat tot nu toe nooit eerder in zoveel details in de openbaarheid is ge komen. De regering heeft in februari het telecommunicatiesys teem voor het noodnetwerk verbeterd. De computer laat zien waar overheidsdepartementen tijdens een oorlog zullen worden gehuisvest en waar de belangrijk ste communicatiecentra voor zowel militaire als bur gerlijke verdediging zullen worden ondergebracht. Centraal in dat stuk land, een paar honderd kilometer ten westen van Londen, ligt een enorme ondergrondse bunker. De documenten geven voorts de exacte lokatie van speciale telefooncentrales die tijdens een noodtoe stand de communicatie verzorgen. Als de vijand daar van op de hoogte zou zijn, kan hij die centrales onklaar maken. De bunker, die de codenaam Burlington heeft, is ongeveer 40.000 vierkante meter groot en reikt tot 40 meter onder de grond. Hij is ingericht als zetel van de regering en kan in totaal 55.000 mensen huisvesten. Het Netwerk Defensiecommunicatie wordt bestuurd vanuit de bunker. Er zijn drie aansluitingspunten voor telefoongesprekken vanuit het nationale telefoonnet. Als er een wordt gebombardeerd, kan het net nog blij ven opereren. De documenten geven echter voldoende informatie om achter alle drie de aansluitingspunten te komen. De documenten onthullen ook de ingewikkelde struc- THE INDEPENDENT tuur van het geheime nationale telefoonnet. Veel o schuldig ogende gebouwen zijn aangemerkt als cor^ municatieposten; de kelder in een stadhuis in het \j ten van het land zal in geval van nood door Binnentjc landse Zaken worden overgenomen als regionaal hoofdkwartier voor de civiele verdediging. De mardon kan vanuit een commercieel radiostation in Cornwjchï communicatielijnen uitzetten en een middelbare Jers school in Schotland kan probleemloos worden omjjiee vormd tot politiebureau. In v Alle lokaties die zijn gekozen als centra voor civielelpoi dediging zitten al in het systeem ook als zij dat zj niet weten. Dit omvangrijke verdedigingsplan wortW leen operatief in geval van oorlog. Mocht dat gebeuM^ dan kan BT alle andere telefoonverbindingen in hei Verenigd Koninkrijk afsnijden om de druk op het s teem te verlichten. 'Gewoon' telefoneren is dan om gelijk. londen tim kelsey vertaling: luutje niemantsverdriet !W Kinderbijslag ter discussie. ARCHIEFFOTO Kleine veranderingen in het spraakgebruik kun nen zeer onthullend zijn. Lange tijd kregen we kinderen; tegenwoordig némen we ze. Sinds de ontdekking van 'de' pil zijn kinderen niet langer het onvermijdelijke gevolg van verbintenissen tussen man en vrouw. Ook kinderloze echtparen worden niet langer meewarig aangestaard, omdat ze 'zielig' zouden zijn. Een kind is hedentendage het resultaat van een weloverwogen, individueel besluit. Het is daarom niet verbazingwekkend dat veel Nederlanders vinden dat de kinderbijslag kan worden afgeschaft. De kinderbijslagsommigen spreken grimlachend van een fokpremie wordt veelal gekenschetst als overbodig. Je kiest toch zelf voor kinderen, zeggen de critici. Dan moet je er ook maar zelf voor zorgen. Ja maar, zeggen de ouders die een groot deel van het inkomen zien opgaan aan de zorg voor hun kroost. Weet je wel hoe duur kinderschoenen zijn, wat een judoclub kost, hoeveel geld het vergt om een kind te laten studeren? Maar deze argumen ten treffen geen doel bij de tegenstanders. Eigen schuld, dikke bult, zeggen ze dan. Het vreemde is dat de meeste mensen die de kin derbijslag willen afschaffen het tegelijkertijd doodnormaal vinden dat de overheid zorg draagt voor goede openbare voorzieningen voor kinde ren, dat onderwijs gratis moet zijn zolang de leer plicht geldt en dat de overheid kinderdagverblij ven moet financieren. De pijn zit 'm in de directe inkomenssubsidie, die de kinderbijslag nu een maal is. Zonder er iets voor te doen, krijgen 1,8 miljoen gezinnen elk kwartaal gemiddeld ruim negenhonderd gulden op de giro overgeschreven, en dat steekt. Verdedigers van de kinderbijslag voelen zich vaak in een lastig parket gebracht. Meestal gebruiken zij praktische argumenten om het nut van de re geling aan te tonen. Maar zelden wordt de kin derbijslag ten principale verdedigd als een groot goed dat wij moeten koesteren. En toch zijn daar steekhoudende argumenten voor. Behalve als uitkomst van een individuele wens, kan een kind namelijk worden beschouwd als van nut voor de samenleving. Een nut dat door veel mensen wordt ondergewaardeerd, omdat ze hun directe belang erbij niet goed inschatten. In de economische wetenschap heet zo'n nut een merit good. En volgens diezelfde economische weten schap heeft de overheid een taak om door middel van subsidies dit 'nut' te steunen. De overheid dient daarbij het algemeen belang en niet het in dividuele belang van ouders. Het nut van kinderen voor onze samenleving is onomstotelijk. Ze houden de gemeenschap le vend en beweeglijk. Ze geven een toekomst die verder strekt dan het kortstondige eigenbelang. Ook economisch zijn kinderen van belang. Ze vormen de reden voor investeringen en ze hou den als het goed is de verzorgingsstaat op langere termijn betaalbaar. Een gemeenschap heeft er alle baat bij dat haar jeugd fatsoenlijk op groeit. Als we dat vinden, moeten we daarvoor ook de middelen beschikbaar stellen. Net zoals we mid delen beschikbaar stellen voor de bescherming van onze veiligheid, het milieu of onze rechts staat. Daarbij kan het best gebeuren dat, met een blik op de lege schatkist, op de kinderbijslag wordt bezuinigd. Waar het om gaat is dat ouders die de taak op zich hebben genomen om kinderen groot te brengen, daarbij als tegemoetkoming in de kos ten een 'fokpremie' zeer goed kunnen gebruiken. Niet omdat ze zonodig naar de wintersport moe ten, maar omdat ze hun kinderen goed willen voeden, goed willen séholen, willen laten kennis maken met wat de wereld heeft te bieden. Zulke dingen kosten geld. En dat geld moet komen van de hele gemeenschap, want de hele gemeenschap heeft er baat bij dat ouders hun taak naar beho ren kunnen vervullen. den haag yvonne zonderop Ruim een jaar geleden baarden de econo men Van Praag en Plug enig opzien met een pleidooi voor het inkomensafhankelijk maken van de kinderbijslag. Niet het pleidooi op zichzelf was opmerkelijk, maar wel de argumentatie die daaraan ten grond slag ligt. Kinderen, zo redeneerde het duo, vormen niet alleen een kostenpost, maar ook een batenpost. Onderzoek laat zien dat stellen mét kinderen over het algemeen ge lukkiger zijn dan vergelijkbare koppels zón der kroost. Vele statistische analyses later produceer den de twee economen zelfs een heuse ta bel over kosten danwel baten van kinderen uitgedrukt in harde guldens. De grote lijn: mensen met hogere inkomens beleven per saldo meer plezier aan hun kinderen, om dat ze evenveel schaterend kindergelach horen als ouders met minder geld, maar géén kopzorgen hebben over de contributie voor de judoclub. Het verhaal van Plug en Van Praag kon re kenen op de nodige scepsis. Want ging het hier niet om het vergelijken van appels met peren, van immateriële met materiële goe deren? En kun je dat in geld uitdrukken, tot op de gulden nauwkeurig zelfs? Dat was op zichzelf steekhoudende kritiek, maar het er varingsfeit dat uit hun tabel naar voren kwam, zal vrijwel iedereen onderschrijven. Del kinderbijslag dateert uit een periode waarin het krijgen van kinderen niet ter dis cussie stond. Ook toen was dat natuurlijk wel een persoonlijke keuze, maar die is on tegenzeggelijk tegenwoordig veel vrijer nu de pastoor niet meer op de stoep staat wan neer de volgende telg naar zijn smaak te lang op zich laat wachten. Daar komt bij dat de welvaart zodanig is toegenomen, dat voor de meeste mensen geldt dat het krij gen van een kind hen niet onderdompelt in materiële armoede. Dat veel mensen de kinderbijslag niet meer nodig hebben, neemt niet weg dat er nog steeds een groep is waarvoor de kinderbij slag zo geen bittere noodzaak is, dan toch in elk geval een meer dan welkome aanvul ling op het huishoudgeld is. Het stelt kinde ren uit die huishoudens in staat nog enigszins te kunnen meedoen met hun leef tijdsgenoten, waarbij het nu eenmaal voor een deel draait om Nike, Levi's en Benet ton. Voor hen heeft de kinderbijslag net als onderwijs en gezondheidszorg daarom een belangrijke immateriële waarde; het draagt bij tot het kunnen deelnemen aan het maatschappelijke verkeer met hun leeftijds genoten en vormt aldus een voorwaarde voor een volwaardig sociaal functioneren en daarmee voor het scheppen van gelijke kansen. Die immateriële waarde heeft de kinderbijslag niet voor kinderen uit de ho gere inkomensgroepen: zij kunnen ook zonder kinderbijslag wel Nikes van hun ou ders lospeuteren. Al het gepraat over kinderen als merit goods ten spijt, de kinderbijslag dient voor de rijk (er)en wel degelijk als leuke opsteker voor al even aangename pleziertjes. En dan hoort de overweging dat mensen zélf voor kinde ren hebben gekozen en daar dus best mate riële offers voor mogen brengen, de door slag te geven. Die overwegingen wijzen allemaal in de richting van een inkomensafhankelijke kin derbijslag. Toch is die er niet gekomen. De reden is een economisch-ideologische, die zich laat vatten in het begrip armoedeval. De verzorgingsstaat kent tal van inkomens afhankelijke subsidies, die dus afnemen naarmate het inkomen stijgt. Dat is op zich heel terecht, maar het betekent anderzijds dat een werknemer die van het minimum loon naar modaal stijgt, daar in zijn porte monnee nauwelijks beter van wordt. Dat is bepaald geen motivatie om een stapje har der te lopen of om bijvoorbeeld werk te zoeken, zo heet het. Die nivellerende wer king van inkomensafhankelijke regelingen stond bovendien haaks op de tijdgeest van de jaren tachtig, die er toch één was van no-nonsense, beloning naar prestatie, de* vellering. Wanneer je, zoals ook de paarse coalitie ok doet, deze redenering volgt, kies je autoi tisch vooreen (onnodig) durekinderbijs )e De fout van het kabinetsvoorstel is dat h xc die consequentie niet wenst te nemen, ft i zoals blijkt uit de voorgenomen verlagin olc van de bijslag voor alle kinderen boven er zes jaar. Het kabinet miskent daarmee zi en verantwoordelijkheid. En dan gaat het ni e om de verantwoordelijkheid om de oüde er; te belonen voor het feit dat ze kinderen i ek len opvoeden want daar hebben ze ze m voor gekozen. Maar wél om de verantwo L delijkheid om ieder lid van de maatschaj e een zo gelijk mogelijke kans te geven op ia volwaardige deelname aan die maatscha >or PU- haarlem sjaak smakman vel

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2