Zorgen over kwaliteit zwemwater Vrouw overleden na behandeling galstenen Kamer kritiseert nieuwe verdeling geld gemeenten 'HSL bedreigt bodemschatten 'n Van Löben Seis blijft zichzelf FABRIEKSOPRUIMING HELEX KACHELS EN INZETS c Randstad WoonwisseL EXCLUSIEVE SLIJTERIJKETEN ASSISTENT BEDRIJFSLEIDER m/v VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 chef gert visser. 071 -356439.plv -chef paul van der kooij. 071 -353 den haag «jan kuys cHet gerucht gaat dat ze vol gende week woensdag in esta fette naar Den Haag komen. 'Ze' zijn al die gemeenten, die er door een andere verdeling van het Gemeentefonds op ach teruit dreigen te gaan. En dat zijn er nogal wat. Volgens voor lopige berekeningen moeten zo'n 380 'rijke' gemeenten inle veren ten koste van ongeveer 270 'arme' gemeenten. Want daar is het bij de herziening van het Gemeentefonds allemaal om begonnen. De Tweede Kamer buigt zich woensdag over de kabinets voorstellen om tot een betere verdeling te "komen van het Ge meentefonds, de belangrijkste geldstroom van rijk naar ge meenten. Voorlopig brengen de fracties uitsluitend advies uit. Pas in een later stadium, wan neer ook de meningen van de Raad van State en van andere adviesorganen bekend zijn, pre senteert het kabinet een defini tief voorstel, waarover de Kamer dan echt haar mening mag ge ven. Desalniettemin mag het de leiden maria straatsma Exploitanten van zwembaden zijn verplicht om hun badwater maandelijks te laten controle ren door een onafhankelijk la boratorium. De kosten van zo'n controle komen voor rekening van de zwembadhouder. De provincie kan echter moeilijk achterhalen of alle exploitanten aan deze verplichting voldoen. Een inspecteur van de provin ciale dienst Water en Milieu, P. Stuurman, noemt dit 'een pro bleem'. Een slechte kwaliteit van het water kan huidinfecties, irritaties en symptomen die op voedselvergiftiging lijken ver oorzaken. De chef wateronderzoek van het Energie- en Watervoorzie ning Rijnland, Van Altena, één van de controlerende laborato ria in deze regio, vindt dat er 'dingen niet in orde zijn'. ,,lk heb eens metingen verricht bij een particulier waarvan het zwembadwater niet aan de ei sen voldeed. Ik heb toen ook te gen hem gezegd: 'Dit kan zo Het Nederlands Luchtvaart Col lege (NLC) in Hoofddorp neemt nu al grotere vormen aan dan voorspeld. Naast het in aan bouw zijnde complex wordt een uitbreiding gerealiseerd van 4000 vierkante meter vloerop pervlak. Dit betreft voorname lijk theorielokalen voor de op- den haag* anp De kottervissers hebben vorig jaar 41 miljoen gulden minder verdiend. De besomming, het bedrag dat vissers voor hun vangst krijgen bij de afslag, daalde in totaal tot 611 miljoen gulden. In de kottervisserij gaat het vooral om tong en schol (platvis) en kabeljauw en wij ting (rondvis). De vangst van veel (te) kleine tong drukte de prijs van deze doorgaans dure soort. Het mi nisterie van visserij heeft de cij fers bekendgemaakt. De kotters moesten voor het bereiken van een aanvaardbare vangst vorig jaar gemiddeld 175 dagen de zee op. In 1992 voeren ze nog bat zich verheugen in een grote belangstelling. De belangen zijn immers groot. In de nu ter tafel liggende voorstellen gaan som mige gemeenten er op jaarbasis 45 procent op achteruit! Zo mag Haarlemmermeer rekenen op een jaarlijkse tegenvaller van 33 miljoen gulden en moet Leiden op jaarbasis vijf miljoen gulden inleveren. Protesten zijn dan ook niet van de lucht. De in het algemeen gezagsgetrouwe ge meenten hebben zich verenigd in actiegroepen en hekelen het nieuwe 'verdeelstelsel'. Met man en macht wordt via stapels protestdrukwerk geprobeerd de vermaledijde voorstellen aan te passen. Als tegenwicht heeft een groep voordeelgemeenten zich aaneengesloten om het heil van de nieuwe maatregelen te bezingen. In het algemeen erkennen voor- en tegenstanders de noodzaak van een aanpassing van het nu geldende verdeel stelsel. Een verdeling naar aan tal gebouwen en aantal bewo ners is niet meer van deze tijd. De huidige systematiek houdt onvoldoende rekening met on der meer de grote sociale pro blematiek in de steden. Ook het feit dat centrumgemeenten vaak kostbare voorzieningen in standhouden, waarvan ook be woners in de randgemeenten profiteren, is in het huidige ver deelstelsel onvoldoende ver werkt. De gedachte om deze za ken in het nieuwe stelsel onder te brengen wordt breed, ook politiek, ondersteund. Het is vooral de uitwerking, die boosheid veroorzaakt. Zo vindt WD-woordvoerder Johan Remkes het vreemd dat ge meenten met weinig bijstands gerechtigden minder geld krij gen: „Je ontneemt daarmee ge meenten de prikkel om mee mensen uit de bijstand te krij gen." Ook vindt hij het vreemd dat gemeenten met een lage onroerende-zaak belasting (OZB), minder geld krijgen uit het Gemeentefonds. „Gemeen ten met een zuinig belastingbe leid worden gestraft," conclu deert Remkes, gesteund door D66-Kamerlid J. Hoekema. Ook CDA-woordvoerder Ma ria van der Hoeven heeft 'een reeks vragen' bij de voorgestel de criteria. „De bedoeling van de stelselwijziging is immers te komen tot een rechtvaardig sys teem. Het huidige systeem is niet rechtvaardig, maar ooki de nieuwe voorstellen zittenj grote verschillen. Bijstellij moet mogelijk zijn." Ook D66j Jan Hoekema en PvdA-Kami lid Saskia Noorman willen aq passingen. De grote vraag is echter of i door de Kamer verlangde ag passingen doorgevoerd kunnl worden. Volgens secretaris WjAnni van Zaaien van de Raad voorpaan Gemeentefinanciën, de bedtgenli ker van het nieuwe systeej heeft elke wijziging in de zoplaa vuldig samengestelde verdejVnn sleutel verstrekkende financiliand gevolgen. Hij vreest dat Jieraii bouwwerk instort, wanneer pane een steen wordt weggehaald. 0nd( yolge aat Bij hotels, sauna 's en campings De kwaliteit van het zwembadwater bij sauna's, hotels en campings in Zuid-Holland wordt onvoldoende gecontro leerd. De provincie, die toezicht moet houden op het zwembadwater, geeft toe dat er zogeheten semi-openba- re zwembaden in Zuid-Holland zijn die aan de controle ontsnappen en dus mogelijk vervuild zwembadwater be vatten. Badwater dat niet aan de eisen voldooet, kan ge vaar opleveren voor de volksgezondheid. niet.' Toch glipt dan zo iemand door de mazen van de wet", al dus Van Altena. De provincie komt namelijk pas in actie als een laboratori um meermalen heeft doorgege ven dat een zwembad niet aan de eisen voldoet. Volgens in specteur Stuurman van de pro- \Hncie is het moeilijk om achter het bestaan van alle zwemba den te komen. Of bedrijven hebben niet gemeld dat ze een zwembad bouwen of gemeen ten hebben wel een bouwver gunning verleend, maar dat niet doorgegeven aan de provincie. Stuurman: „We zijn ons ervan bewust dat er nog steeds nieu we zwembaden komen. De vraag is: kom je er achter of De provincie hoopt begin vol gend jaar maatregelen te kun nen nemen tegen bedrijven die hun zwembadwater niet laten contoleren. Daarbij wordt ge dacht aan boetes. Anders dan in Noord-Holland is in deze pro vincie nog nooit een semi- openbaar zwembad gesloten. Agenten begeleiden elkaar na traumatische ervaringen leiderdorp monica wesseling Traumatische gebeurtenissen, zoals overvallen, ernstige onge lukken of bedreigingen, leiden bij een groot aantal politieagen ten tot slapeloosheid, angsten en ziekte. Uit onderzoek in de regio Zuid-Holland-zuid blijkt dat 37 procent van de agenten daar wel eens last van heeft. Ze ven procent ondervindt zelfs blijvende gevolgen van een in grijpende ervaring. De politie Hollands Midden begint daarom vandaag met een zogeheten Bedrijfsopvang- team. Vijftien 'gewone' agenten zijn opgeleid tot begeleiders. Het bedrijfsopvangteam moet ervoor zorgen dat de agenten die iets ernstig hebben meege maakt, beter worden begeleid. „Kijk, die arm om de schou der direct nadat iets naars |pier' beurd is, die is er wel. Maar #en is vaak niet genoeg. Het crc"' vangteam moet die agenten lfn "1 ter in de gaten houden, KijkP1^ of ze het wel redden en ande^11* hulp aanbieden", zegt politfve voorlichter F. Vergeer. 'eet( mijn Het bedrijfteam doet in eerfm instantie de gesprekken zds8e Mocht iemand echt 'vast kfl°er men te zitten', en bijvoorbefpJ111' onoverkomelijke angsten oi?en wikkelen, dan kan een psycl loog worden ingeschakeld. V geer: „De komst van het tei ontslaat een chef natuurlijk n van zijn taken. Van een c' mag en moet je verwachten hij een agent die net een do< lijk ongeval heeft meegemaa niet meteen daarop na volgende ernstige ongel stuurt." Ondanks hoofdprijs van zeven miljoen in loterij Uitbreiding Luchtvaart College haarlem carola van den dungen leidingen luchtvaartdienstverle- ning en luchtvaartlogistiek. De ze opleidingen zijn nieuw in Nederland en trekken veel leer lingen. Het NLC biedt in eerste in stantie plaats aan 1800 leerlin gen. In de toekomst moeten dat maximaal 2500 voltijdstudenten worden en duizenden deeltijd leerlingen. Inkomsten kottervissers gedaald 164 dagen uit. De vloot bleef in aantallen schepen en totaal mo torvermogen gelijk. In de mosselcultuur steeg de aanvoer met 25 procent tot 72 miljoen kilo. Doordat de schelp dieren in 1993 per kilo minder opleverden, steeg de totale be somming maar weinig: van 91 tot 92 miljoen gulden. Het ministerie concludeert dat de mosselsector 'een extre me verdeling' in resultaat tus sen de verschillende bedrijven kent. Relatief veel ondernemin gen staan er zeer gunstig of zeer ongunstig voor. Slechts een minderheid zit daar tussenin. De vloot en de werkgelegenheid in de gehele zeevisserij liepen vorig jaar niet verder terug. haarlem allard besse 'n Van Löben Seis maak je niet zo snel gek. Ook niet met zeven miljoen gulden, 'n Van Löben Seis doet gewoon. Is tevreden. Kijkt rustig om zich, overweegt en neemt dan pas een besluit. Arm, rijk of iets er tussenin. Omringd door collega's, vrienden of be roemdheden. I Iet maakt niet uit. 'n Van Lö ben Seis blijft zichzelf. Hij: een vriendelijke, ingetogen blik. Zij: een vriendelijk, open gezicht. Tjaard en In- grid. Deze week werd het Haarlemse echt paar van het ene op het andere moment multimiljonair. Slechts de eenmalige aan schaf van een lot van de Nationale Postcode Loterij was voldoende, zo bleek gisteravond tijdens de tv-uitzending op RTL-4. Een lot van een tientje dat op de elfde van de elfde werd gekocht en zeven miljoen gulden op leverde. Gekte en geluk vertalen zich bij de Van Löben Seis' in cijfers. Slechts een paar televisie-programma's en een paar kranten laten ze deze paar da gen toe in hun verrijkte leven. Daarna is het basta. Zij bepalen wanneer het weer tijd is voor het normale leven. Ze zijn het dan wel, maar ze voelen zich geen miljonairs. Ingrid en Tjaard willen hun huidige leven zo veel mogelijk in tact te houden. Met slechts één groot verschil. „Dit geld maakt ons volsla gen onafhankelijk. We ktinnen doen en la ten wat we willen", zegt Tjaard. Missschien dat hij zijn baan op de bank opgeeft, maar misschien ook niet. Misschien dat hij gaat studeren, maar misschien ook niet. Óf In grid nog veel opdrachten als tuinarchitecte krijgt, is maar de vraag. Voorlopig staat ze in de buurt vooral bekend als 'de vrouw van zeven miljoen'. Misschien komt het door zijn werk. Dage lijks schieten de miljoenen over zijn scherm en door zijn hoofd. Andermans miljoenen. Dus toen hij die zeven miljoen kreeg voor geschoteld bleef hij kalm. ijzig kalm. Geen gejuich, geen tianen. Ook de plannen met hét geld zijn bescheiden. Een tweede auto, lekker uit eten en wintersportvakantie zijn de enige materiële uitspattingen die ze zich tot nu toe voorhouden, 'n Van Löben Seis is 'n Van Löben Seis. En dat willen ze zo hou den ook. Tjaard en Ingrid. Van de ene op de ande re dag verplaatst hun anonieme leven zich van een 'zelfgebouwde' woning aan de rand van Haarlem naar de spotlights van studio 1 van het televisiebastion van Joop van den Ende in Aalsmeer. De nieuwbakken miljo nairs waren gisteravond te gast bij de 'Geld maakt niet gelukkig-show. Tv-tycoon Van den Ende gunde de loterij-winnaars in de bar een woord van verstandhouding. „Een heel ander gevoel, hè?" Terwijl de camera's het programma van Ivo Niehe al vast voor zondag vastlegden, was op RTL4 tegelijker tijd de uitzending van Henny Huismans Surprise Show te zien. Het programma waarin de quizmaster Tjaard en Ingrid de uitpuilende jack-pot overhandigde. Te midden van nationale bekendheden als Marco Borsato, Reinout Oerlemans en Barry Hughes mochten de Van Löben Seis hun visie op 'geluk' en 'geld' toelichten. Niehe: „Als je honderd gulden wint, is dat een stuk overzichtelijker". Tjaard: „Dit is ook wel plezierig." Voor de Haarlemmer lig gen 'geld' en 'geluk' niet in eikaars verleng de. „Veel geld maakt 't leven gemakkelij ker." Veel geld zorgt ook voor slapeloze nach ten. Ingrid en Tjaard 'zweven' niet. maar zitten af en toe wel 'in een roes'. Het is nog maar kwart over negen. De show is nog gaande, maar Ingrid móet gapen. Ze legt haar hoofd even op de schouder van haar man. Een onderlinge blik van verstandhou ding. De Van Löbens Seis genieten, stil en van binnen. alphen aan den rijn anp De meeste archeologische bo demschatten in Nederland dreL gen verloren te gaan. De komst van de hogesnelheidslijn en van de Betuwelijn vormen de meest directe bedreigingen. Dat zegt mevrouw I. Günther, voorzitster van de Stichting voor de Nederlandse Archeolo gie (SNA). Om die ontwikkeling tegen te gaan gaat de SNA zich volgens haar omvormen tot een belangenorganisatie, die zich inzet voor het behoud van het nationale archeologische erf goed. De Alphense voorzitster, in het dagelijks leven gedeputeer de van de provincie Zuid-Hol land, meent dat veel bodem schatten door de trajecten van de hogesnelheidslijn en de Be- betrokken. Concreet bepaalt H verdrag dat één procent van I totale kosten van een bouwpil ject moet worden besteed bodemonderzoek. De SNA heeft aan staatssec| taris Nuis van cultuur schets van het in Nederland kende archeologische erfgol overhandigd. In dit overziq staan ook aanbevelingen van belangenorganisatie, hoe bodemarchief het best kan wdAnm den beheerd. Op zijn beu heeft Nuis de stichting subsid beloofd. Volgens prof. dr. W. Willem directeur van de Rijksdieij voor Oudheidkundig Bodemoi derzoek, eraan dat in de periol 1950-1993 een derde van het 3 cheologiosch erfgoed in Nede land is verdwenen zonder d tuwelijn voor altijd verloren - de overheid daar weet van had dreigen te gaan. Zij vindt dat In een vorige maand verschj onaanvaardbaar. De archeolo gie heeft volgens haar in Neder land nog nauwelijks status. De eerste stap van de over heid moet volgens de voorzit ster van de SNA het hanteren van het Verdrag van Malta zijn. Daarin is vastgelegd dat archeo logische belangen tijdig bij het maken van bouw- en inrich tingsplannen moeten worden nen rapport, pleitte de professl ervoor om plaatsen, die archd logisch van belang kunnen zift te inventariseren en bouwad viteiten daar aan speciale vdyer< gunningen te binden. Zo'n ve^en gunningenstelsel zou moetij, waarborgen dat archeologisclnjet waarden vroegtijdig bij bouv^0( en ruimtelijke ordeningplannöpra( worden betrokken. npn RPF en GPV samen den haag monica wesseling De RPF en het GPV komen ook bij de verkiezing van provinciale staten in maart 1995 met een gezamenlijk iijst. Lijsttrekker is het huidige RPF-statenlid A. de Jongh. Hij volgt J. Blokland op, die in juni lid is geworden van het Europees Parlement. Num mer twee staat GPV-statenlid J. Everrtse. Drie en vier zijn res pectievelijk RPF'er O. Sierksma uit Monster en GPV'er G. van Weelen uit Vlaardingen. De RP F/GPV-fractie bezet nu drie ze tels in provinciale staten. Kachels en openhaardinzets gaan weg tegen spotprijzen. Met behoud van de originele fabrieksgarantie. In Academisch Ziekenhuis Leiden gouda anp Een vrouw uit Schoonhoven is mogelijk als gevolg van een be handeling aan galstenen woensdag overleden in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Er is een onderzoek ingesteld. Op maandag 7 november werd de vrouw in het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda voor haar kwaal" behandeld. „Direct daarna traden er onverwachte complicaties op", zo meldt me disch directeur Van Galen van het Goudse ziekenhuis. Omdat de toestand van de vrouw steeds kritiekcr werd, is ze vijf .Ineen na ilc im'ir.-n n.-mr h.-i Academisch Ziekenhuis overge bracht. Voordat de vrouw in behan deling ging, was ze fysiek ge zond. Volgens Van Galen heeft de behandeling in zijn zieken huis dan ook een 'ongewenst beloop' gehad. „Dat wil nog niet zeggen dat er fouten zijn gemaakt. Het is alleen heel on gebruikelijk dat bij een patiënt die deze ingreep ondergaat ern stige complicaties optreden", constateert de medisch direc teur. Volgens Van Galen moet het onderzoek van het ziekenhuis uitmaken of er sprake is van een mnlhilr 1 in Leiden. De uitkomst hiervan wordt over enkele weken ver wacht. Tot die tijd blijven de be trokken medici gewoon aan h,et werk. De Regionale Inspectie voor de Volksgezondheid is door de directie van het Groene Hart Ziekenhuis op de hoogte ge bracht van het overlijden en het onderzoek. De inspectie laat het onderzoek vooralsnog over aan het Groene Hart ziekenhuis. Overigens is de inspecteur be duidend pessimistischer over de tijd die nodig is voor het on derzoek. Van Beusekom ver wacht dat dit zeker enkele iSSgS.ï". De verkoop begint a.s. zaterdag om half 10. Kwaliteitsprodukten van Helex die voor weinig weggaan, omdat er kleine krasjes op zitten of omdat ze overjarig zijn. Wees er snel bij dan kunt u het stookseizoen wel heel voordelig beginnen. Dit zijn de regels: De verkoop is op zaterdag 26 november en begint 's ochtends om half tien. Verkoop uitsluitend tegen kontante betaling. Gekochte goederen kunnen niet worden geruild of geretourneerd. Levering af magazijn: tegen geringe vergoeding kan uw aankoop worden thuis bezorgd Leidsevaart 36, 2114 AD Vogelenzang. Telefoon: 02502-47475. (Voormalig station Vogelenzang) zoekt voor één van haar nieuwe vestigingen in het westen van Nederland Functie-inhoud van deze zelfstandige baan: verantwoordelijkheid voor de dagelijkse gang van zaken van de wijnhandel/slijterij verantwoordelijkheid voor de opbouw van commerciële contacten me' particulieren opzet van een regelmatig te versturen mailing opzet van een wijninformatiesysteem ten behoeve van particuli r- MDS/MEAO niveau of vergelijkbare opleiding zeer goede contactuele eigenschappen Slijtersvakdiploma enkele jaren werkervaring in de drankenbranche is gewenst naast vakkennis is 'drive' een vereiste Indien u van mening bent dat u aan bovengenoemde eisen voldoet en de persoon bent die wij voor deze veelzijdige functie zoeken, dan nodigen wij u uit, uw reactie, vergezeld van een recente pasfoto, binnen 14 dage te sturen naar: Drinkland b.v., t a v. de directie, Postbus 181, 2410 AD Bodegraven

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24