L V naar Adegeest Stichting zorgt voor brandweermuseum 'De onzekerheid duurt nu voort' )orpskerk wordt grote kerstboom Leiden hoopt slag om Geheimhouding gaat te ver Valkenburg te winnen Leiden Regio Eerste fase Leyhof als een Romeinse stad VVV Warmond mag jiieuw begin maken Commissie geeft Leiderdorps raadslid gelijk Voorschotense Dorpskerk tn de Voorstraat, die momen el wordt gerestaureerd ziet er, inwege alle groene netten die 'er de steigers zijn gespannen, genlijk uit als een hele grote 2Brstboom. ,,Dus waarom er JgBen echte kerstboom van ma nen door er lampjes in te han- 6en", vindt de PvdA-fractie in 8p Voorschotense gemeente- 3 tad. 5jtPe PvdA stelt het gemeente- 'istuur voor om in de maand icember honderden lampjes het netwerk aan te brengen, maf grote afstand, bijvoor- DZH wil nieuwe waterwinning Wassenaar i le 10 ijk 9 iet Duinwaterbedrijf Zuid- 0 iolland heeft plannen om de noduktiecapaciteit uit te treiden met een zogenaam- diep te-infiltratie-voorzie- üng op de Waalsdorpervlak- e en de Roggewoning in Wassenaar. Het terrein moet 'oor het aanleggen van de eidingen ingrijpend worden 'ergraven. Het tracé van de leidingen 'olgt, als het aan het duinwa- '(..drijf ligt, zoveel moge- de Bergambachtleiding angs de Landscheidingsweg. )e installatie moet DZH zo'n ,6 miljoen kubieke meter vater per jaar op gaan leve- in. Burgemeester en wethou- lers van Wassenaar hebben nmiddels een voorstel klaar den om de bestemmings- )ïannen voor het gebied te vijzigen. Dat is nodig om de nstallatie te kunnen aanleg den. Volgens het college zou le nieuwe waterwinning de latuur- en landschappelijke vaarden niet ernstig versto en. Ook de sportverenigin- Jen op de Roggewoning zou- niet noemenswaardig 'orden benadeeld. len beeld voor het verkeer op de A4 en de treinreizigers richting Lei den en Den Haag, moeten die dan zichtbaar zijn. ,,Dat is een mooie trekker voor het centrum van Voorschoten. Misschien zijn de winkeliers ook yvel be reid om een gedeelte van de kosten te betalen", zegt raadslid Piet den Hartog. De PvdA heeft geen idee hoeveel de versiering gaat kosten. „De gemeente heeft zelf 180 meter lampjes, maar je kan ook kilometers hu ren. En dan moeten ze nog op gehangen worden. Dat zal wel licht een paar duizend gulden kosten. De kans om zoiets te doen krijg je maar een keer in de vijftig jaar, bij een restaura tie, dus het lijkt me zeer de moeite waard", aldus Den Har tog. De gemeente ziet wel iets in het voorstel van de PvdA. Mo menteel wordt overwogen lampjes op te hangen aan de la gere stukken van de kerk. Dat zou dan ongeveer 3500 gulden gaan kosten. De Centrumwin keliers zijn waarschijnlijk bereid daarvan 3000 gulden te betalen. Het versieren van de complete toren gedurende een aantal we ken zou meer dan 10.000 gul den gaan kosten. Dat is waar schijnlijk geen haalbare kaart. De geheimhouding die Leiderdorpse raadsleden op 7 november werd opgelegd gaat verder dan nodig is. De commissie beroep- en bezwaar schriften heeft het D66-raadslid J. Veldstra in het gelijk gesteld. Het raadslid maakte bezwaar tegen de haar en de overige leden opgelegde ge heimhouding tijdens een vergadering, waarin beslissingen werden genomen over het ontslag en de uitkering van twee ambtenaren burgerza ken. Een meerderheid van de raad bepaalde op voorstel van burgemeester M. Zonnevylle dat er niets over naar buiten mocht worden gebracht. Ook niet over de stemverhoudingen. Dat laafste moet volgens de commissie beroep- en be zwaarschriften wel mogelijk zijn omdat 'de eer biediging van de persoonlijke levenssfeer van de ambtenaren' daarbij niet in hel geding is. De commissie verwijst daarbij naar bepaalde arti kelen in de Wet Openbaarheid Bestuur. Ook vindt de commissie het niet terecht dat de raadsleden niet mochten zeggen of zij voor of tegen de geheimhouding waren geweest. Met Veldstra is de commissie het eens dat de geheimhouding wel geldt voor wat er precies tij dens de vergadering allemaal is besproken, om dat dit de privacy van de ambtenaren kan aan tasten. De gemeenteraad moet zich tijdens een raadsvergadering op 12 december uitspreken over het advies van de commissie. Neemt de raad het advies niet over, dan stapt Veldstra naar de rechter. „Maar daar ben ik niet op uit," aldus het raadslid. wassenaar annet van aarsen Meer aandacht en meer zorg voor de unieke collectie van het brandweermuseum in Wasse naar. Om sponsors te kunnen werven, om meer bezoekers aan 'te trekken en om de mogelijk heden voor het uitbreiden van dé collectie te vergroten, heeft het college van burgemeester en wethouders besloten de stichting Vrienden van het Brandweermuseum Wassenaar op te richten. Het museum, te vinden in de kelders van raad huis De Paauw, is nu nog een gemeentelijk onderkomen, be heerd door de brandweer. Volgens brandweercomman dant G. Spruit maakt de oprich ting van de stichting het makke lijker om actief geldgevers aan te trekken en bekendheid te verwerven. „Het museum is nu al redelijk bekend - op een za terdag komen er toch zo'n twin tig, dertig mensen binnenwan delen - maar het kan beter." Hij is bijzonder trots op de collectie. „We hebben de aller eerste handspuit van de Wasse- naarse brandweer nog in ons bezit, uit 1695 compleet met aankoopbon. Dat hebben we te danken aan de voormalige commandant Van der Mark, die zo rond 1920 - net in de over gangsfase van handspuiten naar motorspuiten - begon met de leiden aap rietveld Leiden laat zich door staatsse cretaris Gmelich Meijling (de fensie) niet uit het veld slaan. De gemeente heeft woning bouw op Valkenburg niet opgc- gegeven na de uitspraak van de bewindsman, dat bouwen op de vliegbasis 'dagdromerij' is. Groen Links stelde bij monde van raadslid E. van Middelkoop voor, besluiten over andere gro te bouwlocaties als de Grote Polder in Zoeterwoude uit te stellen. Anders zou het rijk den ken, dat de Leidse regio Valken burg als bouwlocatie niet nodig heen. Maar dat uitstel vond wethouder Van Rij - en daarin werd hij gesteund door een meerderheid van de commissie volkshuisvesting - niet nodig. Leiden en regio vinden dat vliegkamp Valkenburg de eerst aangewezen locatie is, om in de behoefte aan woningen voor de komende tien jaar te voorzien. Er zouden zo'n 9000 huizen ge bouwd kunnen worden. Defen sie vecht echter voor het be houd van de vliegbasis. Staats secretaris Meijling wil Duitse marinetoestellen naar Valken burg halen en daarmee het voortbestaan van de basis ver zekeren „En ook de verhuizing van de defensie-transportfunc ties van Eindhoven naar Val kenburg is een reële optie", zei wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) gisteravond in de commissie volkshuisvesting. Groen Links vindt dat Leiden en regio nu niet de Zoeter- woudse Grote Polder moeten aanwijzen als bouwlocatie. Ook daar zouden rond de 8000 hui zen gebouwd kunnen worden. Burgemeester en wethouders vinden dat er nog dit jaar een alternatieve bouwlocatie moet worden aangewezen, als Val kenburg geen doorgang vindt. „Maar als je de Grote Polder nu aanwijst neemt de druk op Val kenburg aF', zei Van Middel koop. „Terwijl het er juist op aan komt. Het zou zonde zijn van de lobby tot nu toe." Volgens Van Rij is het juist verstandig om op korte termijn een besluit te nemen over de Grote Polder. „Daarmee laten we zien, dat die keuze in de Leidse regio geen langer uitstel duldt. We moeten in de discus sie over de Grote Polder geen tijd verliezen." Zijn partijgenoot H. Baaijens en CDA'er A, van Bochove sloten zich daarbij aan. „Wij moeten als regio zelf een keuze maken", zei Van Bochove. „De discussie in de Kamer gaat nu niet over de wo ningbehoefte in de Leidse regio, maar over internationale defen- siebelangen", zei Baaijens. Van Rij heeft goede hoop, dat Leiden de slag om Valkenburg alsnog wint. „De interventies uit Leiden op rijksniveau hebben succes. Ik heb goede hoop, dal door onze bemoeienissen de minster van ruimtelijke orde ning zich met de discussie gaat bemoeien. Wij moeten ons niet door een uitspraak van de staatssecretaris laten ontmoedi gen." Inspraakbijeenkomst plan 'Lubbe' Een dubbelwerkende brandspuit op kar die in 1861 door prins Frederik werd aangeschaft maakt deel uit van de unieke collectie van het brandweer museum in Wassenaar. De oprichting van een stichting zou het instandhouden en uitbreiden van het museum beter mogelijk maken. FOTO LOEK ZUYDERDUIN gingen vaak eeuwen mee en de wagen houdt het slechts een het museum, maar het moet De nieuwe stichting heeft ook allereerste spuit is kennelijk in jaar of vijftien uit. We willen de wel allemaal op beeld worden tot taak gekregen een gedenk- de kast blijven staan als reserve, ontwikkelingen blijven bijhou- vastgelegd. Dat wordt door de boek samen te stellen voor het Maar tegenwoordig gaat het den, we kunnen die grote voer- vorming van de stichting mak- 300-iarig jubileum, volgend oegstgeest loman leefmans De gemeente heeft omwonen den van het perceel Haarlem merstraatweg 14 uitgenodigd voor een bijeenkomst in café De Roode Leeuw. Voor het ge noemde adres, eigendom van de familie Lubbe, zijn twee nieuwe bouwplannen bedacht. Die wil de gemeente aan de bu ren voorleggen. Een eerder plan van de kwe kersfamilie om op hun grond achter de Haarlemmerstraatweg zes woningen te bouwen, werd college van burgemeester en wethouders 'in de ijskast gezet'. In het afgelopen jaar zijn de plannen door architect J. Splin ter uit Den Haag bijgesteld. Er liggen nu twee nieuwe versies. Een van vijf woningen op de plaats waar nu nog kassen staan en een van zes woningen, maar dan niet meer in een rijtje ge schakeld. Wethouder F. Lisman (Leef baar Oegstgeest/ruimtelijke or dening) zal de omwonenden maandag (aanvang: 20.00 uur) van deze plannen op de hoogte RIJDAG 25 NOVEMBER 1994 'emeenteraad stemt in met voetbalconcentratie cherple Voorschotense gemeenteraad is gisteravond akkoord beker^aan met P^11611 van het college voor de reorgani- óntbr^tie van de sport in de gemeente. Volgens die plannen abiel. fordt het voetballen geconcentreerd op sportpark Ade- en het tennis op het Van der Hoeven sportpark. Dat tweinptekent ondermeer dat voetbalvereniging SVLV naar portpark Adegeest gaat en de de stichting Tennispark portlilegeest naar het Van der Hoeven sportpark. De opera- ondere kost tegen de vijf miljoen gulden. Die kosten worden ermeer gecomPenseerd door de bouw van woningen ïidingf het Van der Hoeven sportpark. aglig| fracties plaatsten giste- nog wel kanttekeningen bij ntwerking van de sportnota. vroeg M. Breunesse (PvdA) af of het wel nodig is dat de de be schikking krijgen over zeven voetbalvelden, terwijl ze er eerst maar zes hadden. „Als er elftal len fuseren heb je toch eerder minder dan meer velden nodig. En dan hoeft de tennisvereni ging misschien ook niet weg." Ook wilde ze meer zekerheid over de financiële afwikkeling. „Hoeveel'brengt de grond pre cies op? Dat moet nauwkeuriger worden berekend." Diverse fracties vroegen zich af of er misschien niet beter bedrijven in plaats van woningen kunnen worden gebouwd. S. Harlaar (Groen Links) voorzag proble men voor de woningbouw van wege de aanwezigheid van de spoorlijn op korte afstand en een elektriciteitsleiding. Wethouder F. ten Have stelde dat de behoefte aan regionale bedrijfsterreinen momenteel gering is. „Woningbouw past veel beter op die plaats. En er is een behoorlijke grondopbrengst mogelijk." Voetbalvereniging SV Voor schoten lijkt zich momenteel wat soepeler op te stellen ten aanzien van de fusie met Rand stad Sport en SVLV. De vereni ging stelde eerst voorwaarden die voor de gemeente niet aan vaardbaar waren. „Het is niet zo gek dat er eerst veel weerstand was tegen de fusie. Ook SV Voorschoten moest aan dat idee wennen. Je ziet dat geleidelijk aan ook de voordelen worden gezien. We willen komen tot een stichting die de velden be heert en ze toewijst aan de elf tallen", aldus Ten Have. Handbalvereniging HW zal geen eigen accommodatie krij gen en huurder worden van de stichting Tennispark Adegeest. „HW en Adegeest zulen dat verder zelf samen moeten rege len. Het is de beste construc tie", vond de wethouder. en chauffeur mishandeld Officier in hoger beroep tegen vrijspraak leiderdorp» De Italiaanse bouwkunst van eeuwen her. Dat is de inspi ratiebron van de Rotterdamse bouwontwerpgroep Kokon, die de eer ste 150 woningen heeft ontworpen voor de Leiderdorpse nieuwbouw wijk Leyhof. De gemeente heeft enorme haast met het indienen van de bouwplannen bij het samenwerkingsverband van regiogemeenten. Gebeurt dit niet voor 1 december, dan dreigt Leiderdorp ruim twee miljoen gulden te verspelen voor het bouwen van gesubsidieerde wo ningen. Uitstel tot 1 maart, iets waarop wethouder A. van Dijk steeds - naar deze maand bleek ten onrechte - op had gerekend, wordt niet gegeven. Hoogstens tot 1 januari. Het bouwplan van Kokon, dat de wethouder afgelopen maandag presenteerde, viel niet in alle opzich ten goed bij de politiek en bij opdrachtgever AWL (algemene woning bouwvereniging Leiderdorp). Er zouden te veel onzekerheden in zitten. Inmiddels heeft AWL-directeur Duivenvoorden overleg gehad met de architect en is het bouwplan aangepast. De politiek buigt zich er van avond en maandag over. Als het het plan van Kokon doorgaat, dan komt de eerste fase van Leyhof eruit te zien als een Romeinse stad. In het midden komt de 'Arena', huizen die in een rondje staan gegroe peerd om een 'kosmische' heuvel. De heuvel is geïnspireerd op een tumulus, een grafheuvel met gangen. In Leyhof is het bedoeld als speelplek en kunstwerk tegelijk. De huizen van de 'Arena' zijn als ruï nes, brokkelig en gevarieerd. Als een vesting om de 'Arena' heen is daar de 'Burg'. Een vrij geslo ten geheel van huizen met vier nauwe doorgangen, die als het aan de architect ligt 'De Enge Poorten' gaan heten. De 'Burg' wordt gemar keerd door torens, die hoog uitsteken boven de omgeving. TEKENING PR Officier van justitie Van Ek gaat in hoger beroep tegen de uit spraak van de rechter om vier Leiderdorpse ambtenaren bur gerzaken vrijspraak te verlenen. Ook legt hij zich niet neer bij de voorwaardelijke celstraf van drie maanden voor de ambte naar grondzaken. Volgens woordvoerder Slits duurt het minstens een half jaar voordat de zaak voor de hoge rechter wordt behandeld. „Betreurenswaardig," noemt advocaat van een van de amb tenaren burgerzaken, L. de Mil- liano, de beslissing van Van Ek. „De onzekerheid voor de men sen duurt nu voort. Het hele cir cus blijft maar draaien." De Milliano had'niet verwacht dat hoger beroep zou worden aan getekend. Hij denkt dat aan de argumenten van de rechter niet te tomen valt. „De vraag is of een bepaald artikel dat Van Ek gebruikt in de tenlastelegging wel van toepassing is. En dan zijn er nog de problemen met de bewijsvoering." Tegen de vier ambtenaren burgerzaken eiste Van Ek ruim twee weken geleden vijfhon derd gulden boete. De 49-jarige ambtenaar grondzaken moest volgens officier Van Ek zes maanden de gevangenis in. De Haagse politierechter Van der Heide bepaalde echter anders. Volgens hem gingen de ambte naren burgerzaken vrijuit bij ge brek aan bewijs. Van der Heide gaf de medewerker grondzaken een aanzienlijk lagere straf om dat hij rekening wilde houden met persoonlijke omstandighe den. Hiermee kan de officier zich niet verenigen, aldus woordvoerder Slits. Volgens Slits is het wel moge lijk dat de officier in een later stadium alsnog het hoger be roep intrekt, iets wat regelmatig voorkomt. „Dat kan bijvoor beeld omdat de officier nog be zig is met de besluitvorming, maar hij wel binnen een termijn van veertien dagen hoger be roep moet aanvragen. Om de termijn veilig te stellen, vraagt hij in elk geval hoger beroep aan. Dan kan hij altijd later nog terugkomen op zijn besluit," al dus de woordvoerder. Een vrachtwagenchauffeur en een Leidschen- tieman hebben gistermiddag klappen gekregen van tot nu toe onbekende automobilist. De vrachtwagenchauf- een 44-jarige man uit Eerbeek, reed op de Voorschoterweg de richting van Voorschoten. Op de plek waar twee rijstroken orden teruggebracht naar één stuurde hij iets naar links om te dat auto's hem nog inhaalden. Een automobilist kon echter nog tussendoor en stopte direct daarna waardoor ook vrachtwagen tot stilstand kwam. De automobilist stapte daar uit, trok de chauffeur uit de cabine en sloeg hem enkele ma- Een politieman uit Leidschendam die vrij was, wilde bemid- Nadat hij zich had gelegitimeerd, sloeg de automobilist ook. De man sloeg daarna op de vlucht. iogedn|ftrmond arie schakenbos was de commissie het wel snel Warmondse VW moet de mende jaren een kans krij- in. De gemeente trekt volgend ir 25.000 gulden uit om een leuwe start te maken. Binnen- zo ?rt zal deze organisatie in de 20 tarpsstraat in Warmond een 20 euw onderkomen betrekken. at is nodig omdat het 'inwo- w3 >n' bij de firma De Nie niet -lldoet aan de normen die de -jidelijk-p VW stelt. In de com- jissie middelen, informatise- rig en personeel kwam gister- jer ifond aan de orde dat het be nder ifag voor de VW uit het recrea- efonds komt. jat de VW een eigen post op b begroting moet krijgen, daar over eens. Over de hoogte van de bijdrage liepen de meningen uiteen. Voor WD-fractievoor- zitter C. Saris was het duidelijk. Van de noodlijdende winkels in de Dorpsstraat hoeft men vol gens haar geen substantiële bij drage te verwachten. Het CDA vond bij monde van J.Bonnet dat de vereniging maar naar extra inkomsten moet zoe ken. Wanneer dat niet lukt kan men alsnog aankloppen bij de gemeente. Ook PW was niet zondermeer bereid om de geld kraan open te draaien. Wethou der J. Wassenaar wil de VW een jaar of drie de kans geven zich te bewijzen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21