Gereformeerden doen definitief mee aan SILA De Bazuin: Van der Ploeg klaagde Schillebeeckx wel aan bij Vaticaan Kerk Samenleving Hervormde synodevoorzitter betreurt homobesluit VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 KORTWEG Gemeenteopbouw De derde in een serie van vier lezingen onder het hoofdthema 'Vernieuwing in Nederland" gaat vanavond in de Leidse Streekschool over het onderwerp 'Gemeenteopbouw'. Spreker is ook dit keer weer prof. dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt. De lezing begint om 20.00 uur, voor de liefhebbers is er van af 19.45 uur samenzang. Na de toespraak is er een pauze, waarna vragen kunnen wor den besproken. De toegang is gratis. De Streekschool staat aan het Lammen- schanspark 1 Evangelist Pastor L. Bent uit Engeland spreekt op woensdag 30 no vember in de Bethlehems- kerk aan de Lammermarkt 57 (bij molen De Valk) in Lei den. Bent is een evangelist- /voorganger uit Londen. Hij is oorspronkelijk afkomstig uit Jamaica en was vroeger bendeleider en drugsver slaafde. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Stichting joh an Maasbach Wereldzending uit Den Haag en begint om 20.00 uur. Aangepaste dienst Dominee L.W. van der Meij uit Alphen aan den Rijn gaat komende zondag voor in een aangepaste gezinsdienst in de Christelijke Gereformeer de Kerk aan het Duinrust- plein in Katwijk. De organi satie is in handen van Phila delphia, de landelijke protes tants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind. De dienst begint om 15.00 uur. Religieuze kunst De plaatselijke hervormde predikant J.C. Schaap opent vanavond de laatste gemeen telijke tentoonstelling in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. Het thema van de expositie is dit keer reli gieuze kunst. Veel van de tentoongestelde voorwerpen heeft overigens meer een nostalgische- dan een kunst waarde. Zo zijn er bid prentjes en catechisatieboek jes te zien, evenals heilige beelden. De tentoonstelling is samengesteld uit voorwer pen die door inwoners van Voorschoten beschikbaar zijn gesteld. De expositie duurt tot en met 18 decem ber en is dagelijks van 14.00 tot 17.00 gratis te bezichti gen. Soefi-eentrum Het Leidse Soefi-centrum or ganiseert komende zondag een eredienst voor belang stellenden in Verbum Dei aan de Plantage 16 in Leiden. De dienst begint om 11.00 uur en de toegang is gratis. Op de bijeenkomst staat het onderwerp 'schoonheid' cen traal. Praise-avond De Levensstroomgemeente aan de Touwbaan 3 in Lei derdorp houdt vanavond een 'Praise-bijeenkomst'. De mu zikale begeleiding is in han den van de groep 'Anointing Music'. De deuren zijn open vanaf 19.00 uur en de bijeen komst begint om 20.00 uur. ledereen is welkom. Psalmen De kunstenares Anneke Kaai exposeert momenteel in de Voorschotense Dorpskerk schilderwerk rond het thema 'Psalmen'. De tentoonstelling duurt nog tot eind december en is te bezichtigen rond de normale activiteiten in de kerk of gedurende de open stelling op alle vrijdagen van 11.00 tot 14.00 uur. Alle kerken betalen vanaf 1 januari kosten ledenadministratie LUNTEREN ANP De Gereformeerde Kerken in Nederland gaan definitief deelnemen in SILA, de Stichting Interkerkelijke Ledenad ministratie. Dat heeft de gereformeerde synode in Lunte- ren besloten. Tot op heden werd van jaar tot jaar tot voortzetting van de deelname besloten. Vanaf 1 januari 1996 is deze participatie definitief. Volgens deskundigen (deputaten) op het gebied van personele zaken, financiën en organisatie (PFO), is er bij de plaatselijke kerken voldoende draagvlak voor definitieve deel name aan de SILA. Zij schatten dat 92 tot 96 procent van de kerken uiteindelijk wil deelne men, zeker nu ze er toch voor moeten betalen. Op dit mo ment wijst nog 9 procent van de kerken SILA-deelname af. Met ingang van 1 januari 1995 moeten alle kerken meebetalen aan de kosten die de ledenad ministratie met zich meebrengt. Die bedragen 54 cent per gere gistreerd lid. Dit jaar werden deze kosten in de Gereformeer de Kerken nog uit landelijke middelen betaald omdat de lan delijke kerk nog niet tot defini tieve deelname had besloten. De dienstverlening van de le denadministratie voldoet aan de verwachtingen, bovendien zijn de kosten lager dan aan vankelijk werd gedacht. Plaatse lijke kerken die moeite hebben met SILA. moeten volgens de synode solidair zijn met het me rendeel van de kerken dat deze dienstverlening onontbeerlijk vindt. De tijd is nog niet rijp voor een fusie met de Stichting Me chanische Registratie en Admi nistratie (SMRA), die de leden registratie van de Nederlandse Hervormde Kerk verzorgt. Strui kelblok is dat de hervormden hun leden centraal registreren, terwijl de gereformeerden dat per gemeente doen. „Boven dien is de SMRA niet zomaar bereid haar gegevens in handen te geven van een interkerkelijke stichting", aldus voorzitter ds P. van Oosterhoudt van deputaten PFO. De SILA werd op initiatief van het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO) in 1986 opgericht door acht kerkge nootschappen, waaronder de GKN. Aanleiding was dat de ge meentelijke bevolkingsadmini stratie niet langer de kerkelijke gezindte van de Nederlanders registreert. SILA voorziet erin dat ook in de nieuwe situatie de kerken uit de bevolkingsregi stratie informatie krijgen over verhuizing en overlijden van hun leden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Amsterdam (toez.) C. van de Scheur te Bodegraven; te Rhoon: J.P. Bijl, kandidaat te Klaaswaal. Aangenomen naar Veenendaal (Sola Fide): J. Stelwagen te 's- Gravenhage. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Stadskanaal (beiden part-time): mevr. drs. B.W. Mars man te Lemele en Lemelerveld en J.T. Parmentier, kandidaat te Le melerveld. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Sliedrecht-Centrum: J Westerink te Bunschoten-Spa kenburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: C. Hog- chem te Borssele. Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: A.J. Gunst teTholen. Oud-katholieke synode weigert bisschoppen te berispen HILVERSUM» ANP NUMEGEN ANP De Nijmeegse emeritus-hoogle raar J. van der Ploeg heeft zijn dominicaanse medebroeder, de theoloog Edward Schillebeeckx, in 1967 wel degelijk bij het Vati caan aangeklaagd. Dat concludeert het rk-week- blad De Bazuin deze week uit een tot nu toe geheim dossier van de congregatie voor de ge loofsleer over Schillebeeckx. De congregatie heeft driemaal een onderzoek ingesteld naar de theologische opvattingen van Schillebeeckx. Tegenover het ANP ontkende Van der Ploeg onlangs de be schuldiging die Schillebeeckx zelf aan zijn adres had geuit. „Schillebeeckx liegt dat hij zwart ziet", aldus Van der Ploeg. Hij gaf wel toe dat hij 'in per soonlijke brieven' aan de toen malige secretaris van de congre gatie voor de geloofsleer, mgr. Paul Philippe, de situatie in de Nederlandse kerkprovincie had beschreven. Philippe was een vriend en ordegenoot van Van der Ploeg. In het dossier dat De Bazuin in handen heeft gekregen, be vinden zich echter ook brieven van Van der Ploeg aan de pau selijke nuntius in Nederland. Ook blijkt eruit dat sommige brieven op het bureau van de paus terecht gekomen zijn. Van der Ploeg stond in die tijd al be kend om zijn keiharde oppositie tegen vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland. „Tot mijn diepe spijt be schouw ik pater Schillebeeckx als de gevaarlijkste theoloog van Theoloog Edward Schillebeeckx. Nederland van dit ogenblik", schrijft Van der Ploeg in 1967 aan de nuntius, mgr. Angelo Fe- lici. De opvattingen van Schille beeckx, destijds theologisch ad viseur van kardinaal Alfrink, en van theologen die hij 'op be langrijke posten laat benoe men', noemt Van der Ploeg 'verdacht, zo niet ketters'. Volgens De Bazuin plaatst Van der Ploeg in een schriftelij ke aanvulling op deze brieven ook Schillebeeckx' collega's A. Hulsbosch, P. Schoonenberg, Theo Beemer en Frans Haarsma in een kwaad daglicht. Later in 1967 schrijft Van der Ploeg ook twee brieven aan Phi lippe. Daarin vraagt hij de se cretaris van de congregatie voor de geloofsleer om te voorko men, dat de paus Schillebeeckx benoemt tot lid van de pas in gestelde internationale theolo gencommissie. De congregatie zond de laatste brieven met goedkeu rend commentaar door naar paus Paulus VI. Mensen 'die be kend staan als propagandisten van een dwaalleer' verdienen geen plaats in de theologen commissie, zo luidt het advies van de congregatie aan de paus. De paus benoemde Schille beeckx inderdaad niet tot lid van de theologencommissie. Tot een veroordeling van de we reldberoemde theoloog is het echter in geen van de drie ker kelijke processen tegen hem ge komen. Van der Ploeg (85) verliet niet lang na het eerste proces het Nijmeegse klooster van de de dominicanen waar hij met Schillebeeckx woonde. De oud hoogleraar Oude Testament aan de Katholieke Universiteit Nijmegen is nog steeds actief als commentator van kerkelijke ontwikkelingen voor behouden de rooms-katholieke tijdschrif ten als Confrontatie en Katho liek Maandblad. De oud-katholieke synode in Nederland heeft geweigerd de internationale bisschoppencon ferentie (IBC) te berispen naar aanleiding van de schorsing van de Duitse Oud-Katholieke Kerk. De IBC heeft de Duitse Kerk ge schorst nadat deze eerder dit jaar instemde met de toelating van vrouwen tot het priester ambt. De synode verwierp in Hilver sum een motie, ingediend door de geestelijken uit Haarlem, waarin de IBC werd opgeroepen de schorsing in te trekken. „La ten we lief zijn voor onze aarts bisschop", was één van de ar gumenten. Aartsbisschop A.J. Glazemaker van Utrecht is voorzitter van de IBC. Wel be treurde de synode de gang van zaken en sprak zij de hoop uit dat de barst wordt gelijmd. Glazemaker zei in de discus sie dat de bisschoppenconfe rentie door het Duitse besluit voor een voldongen feit was ge steld. In 1991 had de IBC afge sproken dat er eerst binnen de Oud-Katholieke Kerken een be zinning op gang moest komen voordat'er een besluit wordt ge nomen. Eerder dat jaar had de Nederlandse synode uitgespro ken dat het ambt 'uiterlijk voor 1998' (het einde van het oecu menisch vrouwendecennium) voor vrouwen moet worden opengesteld. De synode droeg de opstellers van een ontwerpverklaring over homoseksualiteit op, hun werk over te doen. De commissie had volgens de synode te weinig aandacht besteed aan de inter pretatie van de betreffende bij belgedeelten. Enkele jaren gele den had de synode gevraagd om een rapport waarin de plaats van de homoseksualiteit in de kerk fundamenteel aan de orde zou komen. Eén van de conclusies van de ontwerpver klaring was dat homoseksuali teit geen hindernis mag zijn voor het vervullen van ambten. KOUDUM ANP De voorzitter van de hervorm de synode betreurt dat het be sluit over homoseksualiteit ver keerd kan worden uitgelegd. „Als ik dat van tevoren geweten had, hadden we dit besluit niet moeten nemen", zegt ds. W. Beekman. Het was de oprechte bedoe ling van de synode om homo seksuelen die in eigen gemeen te niet welkom aan het avond maal zijn, binnen het geheel van de Nederlandse Hervorm de Kerk wel veiligheid te bie den. Achteraf erkent Beekman dat het besluit door bijna ieder een negatief wordt uitgelegd, in de zin van: van de synode mo gen homoseksuelen van het avondmaal worden geweigerd. Volgens het besluit mogen anti-homo-gemeenten homo seksuelen vragen het avond maal in een andere gemeente te vieren om onrust en verwar ring aan de avondmaalstafel te voorkomen. Ditzelfde geldt voor gemeenteleden die 'om des gewetens wil' homoseksua liteit afwijzen. In de commissie hebben de homoseksuelen en de tegenstanders elkaar hierop gevonden. Het is duidelijk dat er in sommige hervormde gemeen ten geen plaats voor homo seksuelen is, erkent Beekman. De synode wilde voorkomen dat zulke gemeenten tucht maatregelen nemen. Als er in één gemeente tucht wordt uit gesproken, geldt dat voor de hele kerk. De synode doet in het besluit dan ook met klem een beroep op de gemeenten om zich van tucht te onthou den. Zelf kan Beekman niet aan vaarden dat homoseksuelen niet worden geaccepteerd. „Voor God is er geen onder scheid tussen mensen." Maar er zijn ook hervormden die ge loven dat homoseksualiteit zonde is. Alle kerken worstelen met dit vraagstuk, ook de Gereformeer de Kerken en zeker de Rooms- Katholieke Kerk. Bij de gerefor meerden is de theorie (het sy nodebesluit) wel mooi, 'maar ik ken plaatselijke gereformeerde kerken waar absoluut geen plaats voor een homoseksuele predikant is', zegt Beekman. „Wij hebben ten minste de moed gehad onze diepe ver deeldheid in alle openheid te bespreken." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg. G.P. Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R D. Paauw. tel. dag. 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 8M Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071-321921 08.30-17 00 uur: -356230 'ERTENTIES (Sleutels) 8.30-17.00 uur. -143545 per jaar 329.30 VERZENDING PER POST ;r kwartaal 125.50 29.30 84,55 328,30 1.10.00-12 00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER Licht wisselvallig ten Meestal is een frontpassage boven Nederland een teken dat er een 'luchtgevecht' gaande is. Koude en warme luchtmassa's strijden boven onze hoofden om de macht. War me, opstijgende lucht laat bewol king en neerslag ontstaan, die nog m hevigheid toeneemt als uiteinde lijk de koude lucht zich onder de warme luchtmassa wringt. Dit is het meest gebruikelijke beeld als er een frontale depressie passeert. Bevinden we ons in de buurt van de lagedrukkern zelf, dan krijgen we ook nog eens met harde wind of storm te maken. Tijdens de passage van een kou front, gisteren rond het middaguur, was er van enige onrust weinig te bespeuren. Verreweg de meeste activiteit van het front was gecon centreerd boven het noordoosten van Europa Rond een diepe de pressie bij Finland (970 millibar) was de botsing tussen de verschil lende luchtsoorten het hevigst. Hier meldde de binnenkomende koude lucht zich met stormachtige wind, sneeuwval en onder het vriespunt dalende temperatuur. Hetzelfde front had ter hoogte van ons land zijn activiteit vrijwel ge heel verloren; die gunstige ontwik keling was geheel te danken aan de nabijheid van hogedrukcel boven cht^-> :moL :nd^ front. Qua temperatuur maaktd allemaal niet veel uit; ook achtL het koufront werd het andermi een zachte dag 12 graden). toegestroomde lucht uit het nof westen was echter wel een stui droger en rond het middaguur de grenslijn over onze regio. De grijze brij van mist en laaghanfl de bewolking ging vlijmscherpje V in heldere luchten met zeer gOkgai zicht en flink wat zon. De bekef^ stapelwolken (cumulus) ontbr»tie ditmaal. De lucht was stabiel, jord wolkjes die overdreven, waren tpSj het type stratocumulus; afgeplr scholvormige wolken met weinptel verticale ontwikkeling. f,0rl Inmiddels is een nieuwe p zachte en vochtige lucht onderfc k( De heldere en betrekkelijk koeL^g lucht wordt verdreven en dezel partij kan vannacht aanleiding} ne ven tot wat regen. Zaterdag ligg we weer in zo'n sombere warmé sector met hoge temperatuur, iEIÜ met weinig zon. Een volgend ki! front passeert zondag overdag.pkel is dan weer even kans op wat ren n gen. gevolgd door opheldering^ uit kabbelt november op een vrij vr ge manier naar het einde. Het licht wisselvallig en aanhoudei vrij zacht. Ruig herfstweer korrf niet aan te pas dankzij de voor rende nabijheid van hogedrukj bieden. etb HET WEER IN EUROPA -Ag KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag Noorwegen: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, in het noorden soms sneeuw. Morgen aan de kust veel wind. In de omgeving van Oslo meest droog en gere geld zon. Middagtempera- tuur van +6 in het zuid westen tot rond het vries punt langs de grens met Zweden Zweden: Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Maxima donderdag van -7 graden in het noorden tot +4 in het zuiden. Morgen in het noorden minder Denemarken: Wolkenvelden en morgen mogelijk wat regen of mot regen. Vooral in het oosten ook af en toe zon. Maxima rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst flink wat wolkenvelden en vooral langs de Ierse en Schotse westkust kans op regen. Morgen naast wolkenvelden ook op flink wat plaatsen geregeld zon. Middagtemperatuurrond 12 graden. België en Luxemburg: Rustig weer met veel wolkenvelden en mogelijk mist. Op de meeste plaatsen droog. Geleidelijk wat lagere maxima met morgenmiddag op veel plaatsen temperaturen iets onder de 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Aanhoudend rustig weer met naast wol kenvelden en plaatselijk mist ook hier en daar zon. Middagtemperatuur van 12 graden langs het Kanaal tot circa 9 langs de grens met Duitsland en Zwit serland. Portugal: Vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 20 graden. Madeira: Eerst flink wat wolkenvelden en moge lijk regen of onweer: morgen ook weer wat zon Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Droog en op de meeste plaatsen flink wat zon. Enige daling van temperatuur, met morgen in het noorden en in het binnenland maxima van 13 tot 17 gra den; in Andalusië en langs de Costa's in het zuidoosten en zuiden komt het kwik 's middags net iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Naast zon van tijd tot tijd ook wolkenvel den. Waarschijnlijk droog Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Vrij zonnig en droog. Maxi mumtemperatuur vlak aan zee tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Maxima vlak aan zee iets bo ven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Op de meeste plaasten flinke perioden met zon. Droog. Rond het Rhonedal waait de Mistral. Middagtemperatuur circa 13 graden, langs de Middellandse zeekust in het algemeen iets warmer. Mallorca en Ibiza: Naast zon van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur circa 20 graden. Italië: In de Povlakte eerst nog op veel plaat sen hardnekkige mist Elders in Italië naast wolkenvelden ook geregeld zon. Bijna overal droog, Middagtemperatuur van 17 tot 20 graden, maar in het noor den. en morgen ook langs de oostkust, enkele graden lager; in hardnekkige mist wordt het hooguit 10 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon. morgen vooral in het noorden ook kans op enkele wol kenvelden Droog Middagtemperatuur vandaag van 16 graden in het noordoos ten van Griekenland tot 19 op Kreta en de Ionische Eilanden; morgen in het noorden van Griekenland aanmerkelijk koeler. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en voor al in het noorden en oosten kans op re gen of motregen. Plaatselijk mist. Mid dagtemperatuur op veel plaatsen van 6 tot 9 graden Zwitserland: Wolkenvelden, vooral aan de zuidzijde van het Alpenmassief ook geregeld zon. Droog. Maxima vandaag van 9 graden in het 'noorden tot 15 rond Locarno; mor genoveral iets frisser. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.17 Zon onder Maan op 00.00 Maan onder Waterstanden Katwijk Hoog water 08.08 20.32 Laagwater 03.45 16.21 Weerrapporten 24 november 19 u 13 12 12 11 11 11 12 11 12 12&OR! 12 11 11 11 13 10 Kopenhagen half bew. Las Palmas onbew./ Lissabon onbew. Luxemburg zwaar bew. Madrid onbew Malaga zwaar bew Mallorca onbew. Warschau half bew. 24 16 Bid 19 10 Blu 12 10 H -Hi ert ijk anj )e

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20