EIDEN 'Parkeerbelasting niet meer tegen te houden' l lapenburg 53 laatste grote klus Diogenes 'De nachtmerrie moet nu maar eens voorbij zijn' )ok Leiden deelt mee kosten zonneboilers ogels te kijk in 't Spoortje Tasjesrovers aangehouden De Camp hoeft niet te rekenen op extra politiesurveillances Wethouder: Leidenaars wijzen bouwplan niet af [IJDAG 25 NOVEMBER 1994 tF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Idenaars die een zonneboiler kopen kunnen volgend jaar aan haak melken op een eenmalige subsidie van 500 gulden. Burge tester en wethouders hebben daarvoor 50.000 gulden beschik- r gesteld. De bijdrage van de gemeente komt bovenop die van It Rijk, dat huishoudens al 1000 gulden per zonneboiler geeft, foor de portemonnee hebben de zonneboilers, die een levens van ongeveer twintig jaar hebben, volgens gemeentelijk lordvoerder C. de Wit nauwelijks effect. In een nieuwbouwhuis 1st een zo'n boiler ongeveer drieduizend gulden. Het aanbrengen n panelen en boileV in een bestaand huis komt op een bedrag ji tussen de 3500 en 4500 gulden. I,Dankzij de subsidies van Rijk en gemeente haal je de kosten er- 1", zegt De Wit. „Rendement is er vooral voor het milieu. Een ge il met twee kinderen spaart dankzij een zonneboiler per jaar toch luw tweehonderd kubieke meter gas." B en W van Leiden denken Izowel 1995, '96 en '97 een halve ton voor het project beschikbaar (stellen. de 40. Daarna reikt hij de zilve ren B&W-penning uit aan de kampioen van de kleurkanaries. Tijdens de tentoonstelling zijn 300 kleurkanaries, tropische vo gels en grote en kleine parkieten te bewonderen. Ook bieden de leden vogels te koop aan en zijn zij bereid belangstellenden in formatie en hulp te geven bij het beginnen van de hobby. Te vens is er een loterij. De openingstijden zijn zater dag en zondag van 10.30 tot 17.00 uur. De toegang is vrij. SVLV Voetbalvereniging I SVLV verhuist naar sportpark Adegeest. De gemeenteraad van Voor schoten stemde gisteren in met deze verhuizing. Muziekschool Rijnwoude stapt uit J muziekschool Rijn akkoord. De gemeente moet een afkoopsom be talen die kan oplopen tot twee miljoen gulden. Galstenen v| Een vrouw uit Schoonhoven is mogelijk als gevolg van een behandeling aan gal stenen woensdag overle den in het AZL. PvdA-dissident Van der Veen haalt vergeten nota boven water LEIDEN WIM KOEVOET I Eerste Leidsche Vereeniging n Vogelliefhebbers De Zanger iudt morgen en zondag in ■uithuis 't Spoortje een grote jow. Het is de 62ste tentoon- llling in het 70-jarig bestaan de Leidse vereniging. Van- lag worden de vogels in alle 1st gekeurd door keurmeesters Jt het gehele land. Wethouder |ins de Goede opent morgen half elf de tentoonstelling in t gebouw aan de Bernhardka- Parkeerbelasting voor heel Leiden is geen uitvinding van Groen Links en/of de Groenen/Leiden Weer Gezellig. Binnenstadbewoner Kees Walle schreef in 1992, aan het begin van de discussie over de autoluwe binnenstad, al een nota over dit onderwerp. De discussie in zijn wijk, Pancras-West, verzandde echter in een twist tussen 'au to-haters' en 'bewoners die in auto's een maatschappe lijk gegeven zien'. ten van toen nog altijd gelden. „Iedereen parkeert zijn auto op gemeentegrond, niet alleen bin nenstadbewoners. Ik maak een uitzondering voor mensen met eigen garages en voor de bewo ners van Stevenshof en Meren- wijk. De aanleg van de parkeer plaatsen in die wijken is name lijk met geld betaald van huur ders en huiseigenaren en ik ben tegen het dubbel pakken van de bewoners." Walle stelt dat de gemeente met het huidige parkeersysteem in de binnenstad de problemen niet heeft opgelost. „De par keergarages staan nog altijd leeg, het centrum is nog steeds VERVOLG VAN VOORPAGINA Walle is nog altijd van mening dat Pancras-West met zijn plan de discussie over de autoluwe binnenstad naar zijn hand had kunnen zetten en dat in plaats daarvan de gemeente heeft ge profiteerd van de verdeeldheid onder de bewoners. Dat bijna drie jaar later, zon der dat hij daar zelf de hand in heeft gehad, het plan centraal staat tijdens de behandelingen van de begrotingen van 1995, doet hem deugd. „Beter laat dan nooit." Walle meent dat de argumen- verstopt en de bjnnenstadbe- woners betalen 240 gulden voor een vergunning zonder enige garantie op een parkeerplek; er wordt namelijk nooit 's avonds gecontroleerd. Bezoekers heb ben vrij spel." Door de opbrengsten van de parkeerbelasting te verhogen, meent Walle, kan het bewoners- parkeren in de garages goedko per worden gemaakt. „Dat kost nu 600 gulden. Niemand doet dat en daardoor blijft er zo veel blik zichtbaar." Walle schat dat het Leidse wagenpark 30.000 stuks telt en becijfert een gemiddelde heffing van 200 gulden. „De gemeente moet op die manier zes miljoen gulden binnenhalen voor de autoluwe binnenstad. Dat is veel eerlijker dan de wijze waar op de kosten nu worden afge wenteld op een beperkte groep burgers." PvdA-dissident Ed van der Veen, die de vergeten nota van Walle weer boven water heeft lichting heeft voorlopig geen geld meer voor flinke restauraties DEN KEES VAN KUILENBURG jenlijk is het een huis met ee gezichten. De gevel van penburg 53 is van 1653, ter- het interieur begin deze w in Jugendstil is uitge- erd. Dat laatste is het gevolg een ingrijpende verbou- l in 1906. Het fraaie pand »rd toen ingericht als studen- \huis en werd binnen geheel rbouwd. Nu heeft Rapenburg 53 weer n ingrijpende restauratie ach- r de rug. Dit keer in opdracht n de Stichting Diogenes Lei- in, die het aankopen en be- hermen van Leidse monu- enten als doel heeft. In de t twintig jaar dat de stich- ïg bestaat zijn er 11 panden ngekocht en in de oude staat irsteld. Het pand Rapenburg 53 is vo- jaar zomer door de stichting ngekocht voor een half mil- en gulden. „Aanvankelijk had chitect Bob van Beek het plan het huis in te delen in drie ipartementen", vertelt Nico sperse, de penningmeester in de Vereniging van Vrienden m Diogenes. De stichting Dio- ;nes Leiden is verantwoorde- c voor de aankoop en het be ier van de panden en krijgt eun van de Vereniging Vrien- en van Diogenes op velerlei ïbied. Uiteindelijk werd toch beslo- t om het pand als een woon- uis te restaureren. „We hoor- en van makelaars dat het best >u lukken om het pand als een iheel voor een goede prijs te irhuren", zegt voorzitter Paul larres van de stichting. „Mis- :hien wel een risico voor de ichting, maar we hebben de ap toch maar gezet. Lukt het et om het gebouw voor een >ede prijs te verhuren, dan kan alsnog worden verkocht, aar gaan we echter nog niet inuit." Het pand is in 1651, samen et Rapenburg 51, door aanne- er Wij moth gebouwd op de ek waar het klooster Roma eeft gestaan. „Het stads"be- uur besliste na de reformatie at het klooster verkocht moest worden. De opbrengst was be stemd voor de universiteit", al dus Jasperse. „Wijmoth liet de twee huizen bouwen voor de handel. Hij was een middel eeuwse projectontwikkelaar." In het huis woonden bekende Leidenaars, zoals de professo ren Franciscus Burmanus, J. de Goeje en P.A. Douzy. Als studentenhuis stond het bekend als huize De Pauw en later als Het Arsenael. „De eer stejaars zaten onder het dak en naarmate de studie vorderde zakten de studenten naar bene den", vertelt Jasperse. De ver bouwing van 1906 tot studen tenhuis was een ingrijpende. Al leen de gevel is blijven staan. De rest van het interieur werd eruit gesloopt om plaats te maken voor wat anders. „De plafonds, schouwen en de trap zijn toen uitgevoerd in eenvoudige Ju gendstil. Jammer, maar het is niet anders. Ook dit Jugendstil- gedeelte is bij deze restauratie meegenomen", vertelt Bart Rijs- bergen, bestuurslid van de Vrienden van Diogenes. „Toch zijn we best tevreden over het resultaat. Het ziet er weer schit terend uit." Het opknappen van het pand heeft 350.000 gulden gekost. De restauratie is betaald uit de op brengst van het verhuren van de 36 appartementen in de elf gerestaureerde panden van Diogenes en er was nog wat geld gespaard. „Maar zoals het er nu naar uit ziet is dit voorlo pig onze laatste grote aankoop. De subsidies worden steeds minder en er is tenslotte ook geld nodig voor het onderhoud van onze panden", merkt voor zitter Marres op. „Een pas op de plaats met in ons achterhoofd dat er wellicht betere tijden aanbreken." Wie interesse heeft om het gerestaureerde pand te bezoeken kan er morgen te recht. „Op open monumenten dag was het pand ook geopend voor bezoekers en was er veel belangstelling. Nu het pand bij na klaar is willen we dat herha len om te kunnen laten zien hoe mooi het geworden is." Bezoe kers kunnen terecht van 14.00 tot 17.00 uur. gehaald, ziet nog een voordeel van parkeerbelasting voor de hele stad. Hij wil dat in elke wijk plaatsen voor kort parkeren ko men, voor niet-bewoners, waar voor fors moet worden betaald. „Daarmee blijven korte ritten van bij voorbeeld Groenoord naar Leiden-Zuidwest mogelijk maar ze worden heel onaan trekkelijk. Veel mensen zullen de bus of de fiets nemen. Het aantal autoritten in Leiden, neemt dientengevolge sterk af. De gemeente hoeft dan minder onderhoud aan wegen te plegen en geen nieuwe wegen meer aan te leggen. Daardoor kunnen andere belastingen omlaag." Volgens Van der Veen is par keerbelasting 'niet meer tegen te houden'. „Het Rijk stimuleert gemeenten hierop over te gaan. Verder is de luchtverontreini ging in diverse Leidse gebieden bedreigend voor de volksge zondheid. Daar kan niemand de ogen voorsluiten." Theater helpt winkeldief niet Een 26-jarige winkeldief heeft gisteren theater gespeeld om aan aanhouding te ontkomen. De man werd aangehouden in een winkel aan de Haarlemmer straat door een veiligheidsbe ambte die zag dat hij spullen stal. De man trok daarop een mesje en dreigde zichzelf te ste ken. Inmiddels gearriveerde po litiemensen ontwapenden de man, die vervolgens in elkaar zakte. Onderzoek door een arts toonde aan dat hij niets man keerde. COMMENTAAR Onzalig plan Het lijkt op het eerste gezicht zo redelijk, het plan van Groen Links om alle autobezitters in Leiden parkeerbelasting te laten betalen. Want waarom Zouden bewoners van de binnenstad wel moeten betalen voor het parkeren en Leidenaars die - grofweg - buiten de singels wonen niet. Maar die argumenten snijden nau welijks hout. Halverwege de jaren '80 werd het nieuwe parkeer beleid ingevoerd. In de binnenstad verdwenen de gratis parkeer plaatsen. Bezoekers konden alleen nog terecht bij meters, voor bewoners en bedrijven werden speciale parkeerplaatsen gereser veerd. Bewoners zijn nu verzekerd van een plaatsje voor hun auto en in ruil daarvoor betalen zij de gemeente 240 gulden per jaar. In de wijken buiten de singels speelt dat parkeerprobleem echter in het geheel niet. Parkeerplekken zijn er doorgaans voldoende, en behalve wat onderhoud heeft de gemeente hier weinig te doen. Dat blijkt ook wel, want Groen Links stelt zelf voor de op brengst van de parkeerbelasting te besteden aan openbaar ver voer. En niet aan maatregelen die het parkeren gemakkelijker ma ken zoals bijvoorbeeld de bouw van een nieuwe parkeergarage. Kortom, de bewoners moeten wel betalen maar zij krijgen er niets voor terug. De indieners van het voorstel betogen dat het milieu is gediend met deze nieuwe parkeerbelasting. Door het bezit van een auto te belasten, wordt het gebruik ervan teruggedrongen, meent Groen Links. Die stelling is domweg onjuist. Wie wil dat mensen minder snel de auto pakken moet niet het bezit belasten, maar het gebruik. In feite is het voorstel van Groen Links niet meer dan een ordinai re poging om geld binnen te halen om de tekorten van de ge meente te dekken. In een stad waar de lasten voor de burgers al tot de hoogste van Nederland behoren, is dat een onzalig plan. Drie vrouwen zijn gisteren en de afgelopen nacht hel slachtof fer geworden van tasjesrovers. De politie heeft inmiddels twee jongens aangehouden die ervan worden verdacht in elk geval een van de vrouwen te hebben beroofd. Rond 22.00 uur werd een 24-jarige Leidse op de Peli kaanhof belaagd door twee on geveer 18-jarige jongens. Ze gingen ervandoor met haar tas waarin een onbekend geldbe drag zat. Even later, rond 1.00 uur, waren een 27-jarige Leidse en 38-jarige vrouw uit Oegst- geest doelwitde. De Leidse werd op de Utrechtse Veer vastgegre pen door een jongen, die in ge zelschap was van twee kornui ten. Hij ging aan de haal met twee tassen. Ook haar fiets werd opgeëist. De politie kon even la ter op de Ir. Driessenstraat twee jongens aanhouden, die aan het signalement voldeden. Een van hen had de fiets van de wouw bij zich. Een derde jongen wist weg te komen. De 38-jarige Oegstgeestse werd op de Groe ne Maredijk geconfronteerd met een groepje jongens, dat haar tas van haar bagagedrager trok. Daarin zaten een paspoort, rijbewijs en een bedrag van 170 gulden. Nico Jasperse, Paul Marres en Bart Rijsbergen van Diogenes voor het gerestaureerde pand aan het Rapenburg 53. Morgen kunnen belangstellenden een kijkje nemen in het huis. foto hielco kuipers LEIDEN WIM KOEVOET Meer wit licht in de wijk, des noods met opoffering van de sfeervolle gele straatverlichting. Verwijdering van de voetgan gersbrug over de Oude Vest, ter hoogte van de Lakenhal, om de toegankelijkheid van de wijk te verkleinen. Meer politiesurveil- lance per fiets of te voet. Daar mee denken bewoners van De Camp dat ze de veiligheid in hun wijk kunnen vergroten. Dat niet alleen de opstellers van de aan het gemeentebestuur ge richte brief met een lange lijst vol ellende menen dat hun wijk achteruit holt, werd gisteravond duidelijk tijdens het bewoners- gesprek in buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk. Buurtopbouwwerkster Ella Ko ning maakte daar de tussen-' stand bekend van de resultaten van een enquête in de wijk. Een ruime meerderheid van de on dervraagden tot nog toe meent dat het 's avonds niet pluis meer is in De Camp. Er lopen 'ongure figuren' rond, het van dalisme is toegenomen en de aanwezige Campers voegden daar verhalen aan toe over jun kies die het portiek van de flat aan de Caeciliastraat bewonen 'zonder huur te betalen', over vliegende bierflessen en wange drag van studenten, die hun in terieur bij mooi weer buiten zetten en daarna nooit meer binnenhalen. Politievertegenwoordigers stonden te kijken van deze lang gerekte klaagzang. Afgelopen voorjaar spraken ze ook met de bewoners over De Camp en toen leek hondenpoep en ander straatvuil het grootste pro bleem. Volgens de Campers is er de laatste maanden sprake van 'escalatie'. „Mensen die in de binnenstad wonen houden rekening met meer dan gemid delde overlast en klagen dan ook minder snel", deed een ou dere bewoner een poging tot een verklaring. „De brief van Paul Kuijt (bij wie in oktober enkele keren de ruiten met honkbalknuppels zijn ingesla gen, red.) heeft ons echter met de neus op de feiten gedrukt." Kuijt zelf: „De Camp staat êr ge woon slechter voor dan toen. De uitstraling maakt dat je je onveiliger voelt." Hoewel de politie de laatste tijd meer dan gebruikelijk heeft gepost in de wijk, hoeft De Camp niet te rekenen op struc turele extra surveillance. Het politie-gebied Hollands Mid den, waartoe Leiden behoort, is een 'krimpregio'; de politie be schikt over te weinig mensen voor extra surveillance, zeker als dat 's avonds en 's nachts moet gebeuren. Anderzijds werd ook duidelijk dat de bewoners dikwijls niet eens de moeite ne men om de politie in te schake len. Pas sinds gisteravond is hen duidelijk dat het bureau Lange- gracht 'hun' wijkbureau is. Dat daar spreekuren worden gehou den, was de bewoners ook vol slagenonbekend. Toch worden de mensen die wél bellen dikwijls van het kast je naar de muur gestuurd, meenden Kuijt en twee be woonsters van de flat aan de Caeciliastraat. Zaken doen met de wijkagent is onmogelijk om dat deze onvoldoende bevoegd heden heeft om beslissingen te nemen. Woningbouwvereniging Leiden verwijst klagers over junks in het portiek door naar de politie, die volhoudt dat de corporatie verantwoordelijk is. En voor meer wit licht, moet je weer bij ambtenaren van wijk beheer zijn, die op hun beurt doorverwijzen naar raadsleden: „Het gele licht was een politiek besluit." Hetzelfde geldt voor de brug over de Oude Vest, aldus Kuijt. „Leiden moest niet alleen door vaarbaar maar ook doorschrijd- baar worden. Nou, van mij mag die brug weg. In de Stevenshof, heb ik begrepen, kunnen ze er nog eentje gebruiken." LEIDEN VERVOLG VOORPAGINA Wethouder Van Rij denkt dat de Leidse bevolking in een refe rendum geen 'nee' zal zeggen tegen het bouwplan van Van der Plas. „Als wij er maar in slagen de mensen de goede informatie te geven. Die hebben ze nog niet, want er wordt mij in de stad regelmatig gevraagd: waarom wil je nou dat invalidentehuis slopen? Dat is dus kennelijk de boodschap die bij de mensen is overgekomen. Dat leeft in de stad." Van Rij meent dat het hem - niet alleen in de zaak van het invalidentehuis maar ook bij andere conclicten met buurtbe woners over bouwen in de stad - vaak ontbreekt aan overtui gingskracht. „Dat reken ik mijzelf aan. Als ik mijn werk echt 1 zou doen zou ik mensen toch ervan moeten kunnen overtuigen, dat er een besluit genomen is en dat we daarmee verder moeten. Want al die vertraging van bouwplannen kost handenvol geld. Neem het renteverlies. Dat gaat de bouwer heus niet bijpassen. Dus dat betaalt de koper straks." Echtgenoot overleden vrouw eist eerherstel door politie LEIDEN/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOLI Drieëneenhalf jaar geleden kwam zijn vrouw thuis om het leven doordat een balpen haar oog doorboorde en de hersenen raakte. Nu vecht de Leidenaar steeds verbetener voor eerherstel. Voor hem'en zijn kinderen. Hoewel ze niet langer ver dachten zijn en de politie het niet langer over 'de Leidse balpen-moord' heeft, wil de Leidenaar zwart op wit dat zijn gezin onschuldig is. Een verklaring in de krant en in een persoonlijke brief, ondertekend door justitie en gemeente Lei den: omdat er toentertijd nog gemeentepolitie was en burgemeester Goekoop ook nu nog korps beheerder is van Hollands Midden. Ook eist de Leidenaar een schadevergoeding van Rijk en ge meente Leiden, zo bleek gisteren in het Haagse Paleis van Justitie. Voor bestuursrechter E. Eggeraat eiste de Lei- e' stukken Vein Openbaar Ministerie en politie. Hij hoopt dat die verder onderstrepen dat zijn vrouw door een ongeluk om het leven kwam en dus niet is ver moord. Ook zouden ze duidelijk moeten maken dat politie en justitie 'laakbaar hebben gehan deld' bij het onderzoek. Zo begreep de Leidenaar uit een rapport van de Nationale Ombudsman, die wèl wat 'geheime' stukken had mogen inzien op het politiebureau, dat een rechercheur het sectieresultaat had laten uitlekken: „Terwijl dat officieel wordt bestreden door de politie. Vervolgens werd, via persverkla' ringen, de mythe van de balpenmoord de wereld in geholpen. En werden wij in een grootschalig onderzoek als verdachten gehoord." Justitie nam hij kwalijk dat zij nooit heeft onderzocht of de po litie eigen fouten heeft verdoezeld. Of de gevraagde stukken inderdaad de zaak verhelderen, betwijfelde woordvoerder M.I. Hille- brandt van justitie. De twee stukken waar het Openbaar Ministerie over beschikt, zouden om speculaties draaien. En niet om feiten. Bovendien zouden ze getuigenissen bevatten van mensen die hadden bedongen dat 'derden' die niet zou den zien. Volgens politiewoordvoerder A. Riep zijn alleen de stukken openbaar gemaakt die bij het proces verbaal zaten en richting Openbaar Ministerie gingen. De rest, zo'n dertig stukken, zou onder de Wet Politieregisters vallen. Wat daar in staat? Hij wist het niet, kon niet eens zeggen hoeveel stuk ken het precies zijn. De rechter wilde graag weten wanneer stukken onder het politieregister vallen. „Als ze niet zijn vrijgegeven", was het antwoord. De rechter vond dat wat mager: „Ik hoop dat u dat beter kunt mo tiveren." De echtgenoot liet hij weten dat hij, voor hij be slist dat stukken vrijgegeven moeten worden, dui- delijk wil weten of de zaak bij de civiele rechter een kans maakt. Daar eist de echtgenoot eerher stel, vergoeding van de gemaakte rechtskosten en een schadevergoeding waarvan hij de hoogte gis teren niet openbaar wilde maken. Aanvankelijk hoopte de Leidenaar de zaak financieel te kunnen schikken. Maar toen hij het idee kreeg dat dat niet of laat zou lukken, besloot hij de procedure door te zetten: „Want die drieëneenhalf jaar du rende nachtmerrie moet nu maar eens voorbij zijn. De psychologische belasting heeft zijn gren zen bereikt." De rechter toonde daar begrip voor, maar vroeg de man nog even geduld te hebben. De woord voerder van justitie beloofde namelijk tijdens de zitting dat het Openbaar Ministerie nog volgende week beslist over het openbaar maken van stuk ken. De politie wil een weekje later helderheid verschaffen. De rechter oordeelt zo snel nrogelijk daarna, al liet hij in het midden of daar een nieu we zitting voor nodig is.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19