'Je zou haast willen dat het op televisie kwam' Vrije t ijd j/RIJDAG 25 NOVEMBER 1994 167 DINGEN Henriette van der Hoeven REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN sllEUWE CD'S POP/POPULAIR ✓-Prince - The black album - Warner vfAusic an 1987 wilde Warner Music The \plack album van de extreem produktieve Prince niet uitbren gen omdat verzadiging zou preigen. Zeven jaar later weigert I iet label mee te werken aan de release van kersvers Prince-ma- teriaal. Een conflict dreigt. En ilotsklaps ligt The black album n de winkels, nog geen twee maanden na de zwakke porno- CD Come, die in geen enkel op zicht kon verrassen. Een goed- makertje of een pesterij? Hoe onnavolgbaar deze release- politiek ook is, The black album is verplichte kost. De CD, die blijkens een sticker-opschrift in beperkte oplage te koop is, komt tot ons in de vorm die Prince in 1987 voor ogen had. Dat wil zeggen in een inktzwar te verpakking zonder tekst. Al leen op het schijfje zijn de titels van de acht stukken afgedrukt. Dank zij de eerdergenoemde sticker weten we dat dit een Prince-plaat is. The black album bevat ongepo lijste funk met spectaculair bas- spel van een anonymus en Hendrix-achtige gitaarcapriolen van de Minneapolis-kid zelf. Het druilerige 'Whe two are in love', dat ook voorkomt op Lovesexy uit 1988, misstaat op deze flitsende plaat. Hoogte punt is het geniale hoorspel 'Bob George' waarop Prince met zwaar vervormde stem ver slag doet van een oorlog tussen geweldadige gangs. Zo hebben we hem nog niet eerder ge hoord. The black album mag dan uit 1987 stammen, veel be tere dansmuziek is er in 1994 niet gemaakt. King Crimson - Vrooom - Discipli ne Adrian Belew - The acoustic - ei gen beheer Vrooom is een mini-album met loodzware kost. De plaat is be doeld als een voorbode van een later te verschijnen, volwaardig album. Sterkte, luisteraar. Het ritme-tandem Bill Bruford (drums)/Tony Levin (stick) is aangevuld met nog een drum mer en een bassist. De nieuwko mers TreyGunn (stick) en Pat Mastelotto (drums), die ook al schitterden op de recente live- Iplaat van David Sylvian en King Crimson-voorman Robert Fripp, lijken hun partijen net als de oud-gedienden volkomen onaf hankelijk van elkaar te spelen. Tegenritmes die botsen, dan weer in elkaar zijn vervlochten, uitgroeien tot melodielijnen om uiteindelijk een schokbetonnen onderlaag te vormen voor de hysterische, hypernerveuze en anarchistische maar soms ook uiterst strak geordende gitaarbij- dragen van Fripp en Adrian Be lew. Hoewel King Crimson volgens oud recept te werk gaat, is Vrooom een revolutionair al bum. Zo veel samengebundeld vakmanschap en zo veel tegen draadse muziek op één plaat, waar vind je dat nog? Hoe anders klinkt gitaarmonster Adrian Belew op The acoustic, een unplugged-plaat maar dan zonder MTV. Op dit in eigen be heer uitgebrachte mirii-album manifesteert Belew zich niet als gitarist maar als zanger. Dat leidt tot prachtige dingen zoals de exotische ballad 'Matte Kudasai' en het ontroerende neushoom- lied 'The lone rhinoceros'. Toen hij nog in dienst was van Zappa toonde hij zich al een meester in stemimitaties en leek het alsof Bob Dylan bij Zappa's groep zat. Op The acoustic kopieert hij Roy Orbisons 'Crying' en bootst hij feilloos John Lennon na op 'If I fell' van The Beatles. WK Eric Vloeimans Quartet - First Floor - Challenge/Munich Re cords Werkelijk zeer goede jazztrom- pettisten zijn in Nederland bij na op de vingers van een hand te tellen. Bij die smalle top hoort ongetwijfeld Eric Vloei mans, van wie nu de tweede CD van zijn kwartet verschenen is. Was de vorige, No Realistics, al een succes, op First Floor gaan Vloeimans en de band met nog meer precisie en overleg te werk. Wat het eerste opvalt is dat de trompettist hier met een prachtige beheersing van toon en dynamiek te werk gaat. Die indruk wordt versterkt door de fraaie, heldere opname en het sympathieke spel van de andere muzikanten. Gitarist Anton Goudsmit stelt als instrumenta list eveneens Zijn Scofield-achti- ge geluid in dienst van de meest gestaag opgebouwde span ningsbogen, terwijl contrabas- sist Arnold Dooyeweerd (mooi stevig van geluid en goede soli) en drummer Pieter Bast (heel strak slaand) geen noot te veel spelen. Het materiaal, meest van Vloeimans' hand, is een goede mengeling van dromeri ge, maar harmonisch interes sante ballads, pittig up-tempo- werk en mooi opgebouwde rit misch wisselende stukken. 'Standard Time' bijvoorbeeld, met handig verweven verwijzin gen naar jazz-standards, getuigt niet alleen van gevoel voor hu mor, maar is ook muzikaal een interessant stuk. Deze CD zit vol met dergelijke stilistische ver rassingen en kent geen zwakke punten. Zonder meer een van de beste Nederlandse jazzpro- dukties van dit jaar. McCoy Tyner Bobby Hutcher- son - Manhattan Moods - Blue Note/EMI Music. Kunnen deze oude rottten ons nog op enigerlei wijze verras sen? Afgezien van de vraag of dat op hun niveau nog wel no dig is, is het van groter belang te weten of de heren, die sinds de jaren zestig regelmatig met el kaar hebben gespeeld, zich niet alleen door hun routine en technisch kunnen laten inspire ren. De titel en de duo-bezet ting (piano en vibrafoon/marimba) suggere ren een intieme sfeer die bij be luistering gelukkig niet alleen aan een knusse, maar duffe zondagmiddag doet denken. Weliswaar gaan de veteranen niet tot het uiterste, wordt er niets op een hoger tempo dan medium gespeeld en herbergt het repertoire geen schokkende verrassingen, het samenspel klinkt zo natuurlijk en ontspan nen dat het album toch zeer ge nietbaar is. Tyner en Hutcher- son bewijzen dat ze ook onbe kommerd kunnen swingen en willen er af en toe een spannen de improvisatielijn uitgooien, maar een minder beperkend 'moods'-concept zou de pro- duktie geen kwaad hebben ge daan. Mooie jazz waaraan het een beetje aan spanning ont breekt. •KV KLASSIEK Dvorak - Slavische dansen, op.46 72.- Wiener Philharmoniker o.l.v. André Previn - Philips. Mendelssohn - Symfonie nr.3 in A, op.56 (Schotse), nr.4 in A, op.90 (Italiaanse) - Academy of St.Martin-in-the-fields o.l.v. Ne ville Marriner - Philips. Twee aanbiedingen in de aktie 'Aangenaam Romantiek' met combinaties van bekende na men en uitstekende uitvoerin gen van een repertoire dat bij veelmuziekliefhebbers in de smaak zal vallen. Topper is na tuurlijk de 'Italiaanse' symfonie van Mendelssohn, een terecht populair en van zuidelijke gloed doortrokken werk, dat van Ne ville Marrine en zijn Academy een uitvoering krijgt die van de eerste tot de laatste maat fon kelt en tintelt. De combinatie met de 'Schotse' symfonie ligt voor de hand en hier horen we (jezelfde aandacht voor afwer ing en details. Afgezien van het 'zuidelijke' element is dezelfde omschrijving onverkort van toe passing op de uitvoering van Dvoraks' Slavische dansen' door de in dit repertoire doorknede Wiener Philharmoniker onder André Previn, die met deze CD bewijst dat hij ten onechte nog nooit het Nieuwjaarsconcert heeft mogen dirigeren. Orff - Carmina burana - Sylvia McNair (sopraan), John Aler (te nor), Hakan Hagegard (bariton), Saint Louis Symphony Orchestra Chorus o.l.v Leonard Slatkin - RCA Orffs bewerking van deze mid deleeuwse drink-en liefdeslie deren spettert op deze 'CD van de maand' de luidsprekers uit met een prachtige klankverzor ging, maar zonder ooit opdrin gerig te worden. De discipline van het koor is voorbeeldig, John Aler klinkt eerlijk exu berant als de gebraden zwaan, Hakan Hagegard zet een abt neer die meer van het leven ge zien heeft dan de kloostermu ren en Sylvia McNair is subliem in het hels moeilijke 'Dulcis- sme'. De grote winnaar is echter dirigent Leonard Slatkin. Een absolute aanrader. PK Met een hand - Een borstel en haardroger in één ontwikkelde Braun speciaal voor mannen. Deze heeft twee blaasstanden en gekruiste borstelharen. Hierdoor kun je met een hand het haar borstelen en drogen. Binnen enkele minuten heb je zo een natuurlijk zittend kapsel, met veel meer volume. De control shaper kost 69,95. Meer informatie: 070 - 3980445. Krijg het maar rond Met een eental gelijkvormige vogel- en hondenfiguren moet de cirkel worden rond gemaakt zonder dat er een stukje overblijft en dat valt bij deze Escher-achtige puzzel echt niet mee. Gelukkig zit er bij de puzzel duidelijke instructies. Prijs van de puzzel: 149,-. Meer informatie: Spoenk Puzzels BV, tel. 070 - 3659093. Uit een stuk Deze messen, uit de Duo-serie van Giesser kun je met een gerust hart in de vaatwasser stoppen. Ze zijn namelijk uit n stuk gesmeed. Het kunststof anti-slip inzetje is naadloos in het staal verankerd en gegarandeerd waterdicht. Het onderste mes is is een kaasmes. De prijzen lopen van 49,95tot/119,50. Meer informatie: Butler, Zuidwolde, tel. 05287-3225. Feestkoffertje Speciaal voor de feestdagen hebben de Italiaanse parfumeurs van Dolce en Gabbana en Franco Moschino feestkoffertjes samengesteld. In het koffertje van Dolce en Gabbana 59) zit 25 milliliter eau de toilette-spray met een 125 gram zwaar bijbehorend stuk zeep in feestverpakking (foto). Moschino heeft een mannen- en een vrouwendoosje a 49, waarin respectievelijk een eau de toil let-spray, een balsem en een gel zitten en een eau de toilett-spray en een zakverstuiver. Daarnaast is er nog een doosje a 69 met daarin een eau de toilette-spray en een hartvormige sleutelhanger. Meer informatie: 020 - 6533596. Niet te kijk Niemand ziet je onder de douche staan, maar zelf kun je de hele badkamer overzien. In plaats van transparant zijn de deuren bijna spiegels. Dit is een van de uitvoerigen van de pirouette van Duscholux. Prijs rond de 3100 gulden. Meer informatie: Duscholux, Vianen, tel. 03473 - 20833. HOBBY/SPELLETJES Het in de jaren '80 gelanceerde Trivial Pursuit was beslist niet het eerste vraag- en antwoordspel, al zo'n halve eeuw geleden verscheen Pim Pam Pet, dat nog steeds wordt verkocht. Uit de verzameling van oud-geschie denisleraar Hans van Marle blijkt dat de vele varianten van Pim Pam Pet een treffend tijdsbeeld geven. In het Noordhollandse Schagen, niet ver van het station, is de voordeur van Hans van Marle makkelijk te herken nen. Want deze is uitgevoerd als een vitrine, gevuld met speelgoed, spellen en puzzels. Het verzamelen zit Van marle in het bloed. Hij heeft diverse spellencollec- ties en heel wat puzzels. Daarnaast repareert hij oude houten puzzels, door de ontbrekende stukjes zelf te maken. En hij ontwerpt houten speel goed. Pim Pam Pet heeft hij als kind leren kennen: „Mijn moeder speelde voort durend spelletjes met ons". De nu 60- jarige Van Marle begon zo'n 15 jaar geleden Pim Pam Pet en daarop gelij kende spellen te verzamelen, samen met Bert Siezen. De collectie bestrijkt 50 tot 60 jaar en is behoorlijk com pleet: ..Ik denk dat we het gewoon al lemaal hebben". Draaischijf Maar de voldoening van compleet heid wordt verstoord door het niet weten van de oorsprong van Pim Pam PeJ. De historie is in nevelen gehuld. Pim Pam Pet werd voor het eerst uit gebracht door Jumbo, vermoedelijk op basis van een Engels spel, Tell Me. Maar zelfs de familie Hotte, eigena resse van Jumbo, weet niet precies hoe Pim Pam Pet destijds is ontstaan, en evenmin hoe de toch wat curieuze naam tot stand kwam. Het is immers een naam die de lading nauwelijks dekt. Pim Pam Pet bestaat al sinds het prille begin uit een draaischijf waar mee een willekeurige letter wordt spelers zo snel mogelijk een antwoord roepen dat met die letter begint. Het antwoord heeft betrekking op een vraag die van een kaartje gesteld werd voordat de draaischijf in beweging werd gebracht Een kledingstuk, Een schrijver of dichter, Wat eet je het liefst, enz.). Wie als eerste een goed antwoord geeft, krijgt het vraagkaart- je. Degene met na afloop de meeste kaartjes, wint. Familietaferelen Net als van mens Erger Je Niet heb ben vroeger ook andere fabrikanten vergelijkbare spellen uitgebracht. In Van Marie's verzameling zitten titels als Antwoord Vlug, Denk Fiks, Weet Je Weetje, Quiz en Wie Weet Wat. De dozen geven vaak een aardige afspiegeling van de tijd waarin de de Tweede Wereldoorlog vertonen ze 'gezellige' familietaferelen, met soms ook kreten als Herseng)>mnastiek ver groot uw parate kennis! \n de jaren '60 en '70 beginnen eerst de ouders van de verpakking te verdwijnen en daar na ook de kinderen. Incidenteel komt er één ouder terug, met kinderen. Nog sterker dan de verpakkingen blijken de vragen een tijdsbeeld te vormen. In het begin houden ze op bij de eigen buurt en het eigen land en is kleinburgelijkheid troef: Op wel ke diersoort lijkt je buurman, Wat doet de huisvrouw, Wie zou je een pak slaag willen geven, Wat doet een dwaas' Met wie zou je graag willen trouwen. Ook de oorlog heeft invloed. Vóór 1945 komen er vragen als Een slagveld, Noem een wapen uit de oor- ELEKTRONICA Pim Pam Pet schetst een tijdsbeeld heel moeilijk te beantwoorden zijn, door zowel kinderen als volwassenen: Naam van een koopvaardijschip. Na 1945 vervagen ook bij Pim Pam Pet en vergelijkbare spellen de grenzen. Dan verschijnen vragen als Een tropisch cultuurprodukt Weer later, vanaf de jaren '70 doen het tv-programma, de supermarkt, popgroepen en luxe arti kelen hun intrede. Niet alle letters Van meet af aan is Pim Pam Pet voor al gericht geweest op kinderen. Of, zoals een vroege doos vermeldt: „Een vroolijk vraag- en antwoordspel voor jongens en meisjes van 8-15 jaar". Maar, zoals Van Marle stelt, het is geen dom spel. „Het is immers geba seerd op kennis en taal, terwijl ook een grote alertheid wordt vereist. Met Pim Pam Pet kan een kind van 10 jaar demonstreren wat-ie weet". Daar naast kunnen ook volwassenen mee doen. Eigenlijk is Pim Pam Pet een heftig sociaal gebeuren. Het is een enig spel, ongelooflijk leuk, waarbij alle spelers meteen betrokken raken. Je zou haast willen dat het op televisie kwam. Eigen versie Inmiddels hebben I lans van Marle en Bert Siezen een eigen versie van Pim Pam Pet gemaakt, in reuzevorm. Deze wordt af en toe verhuurd. De vraag stelling is aangepast - verbeterd, vin den de ontwerpers zelf. Hun vragen dwingen de deelnemers om via ruim telijk denken het antwoord te vinden. Er wordt niet gevraagd Noem een vo gel (met een R), maar Wat vliegt er door de lucht. Deze vraagstelling maakt ook creatievere antwoorden mogelijk, bij voorbeeld regendruppel, raket. Speelt Hans van Marle ook andere vraag- en antwoordspellen, met name Trivial Pursuit? „Nee, voor mij is dat de domste variant. Want het speelse competitie-element dat Pim Pam Pet Omgaan met videocamera Hoe vaak zie je ze niet lopen? Toeristen met een indrukwekkende tas met daarin een vi deocamera en het nodige toebehoren. Je vraagt je af wat er van hun inspanningen te rechtkomt. Wordt het allemaal net zo saai als de eindeloze dia-vertoningen van oom Piet? Gevreesd moet worden van wel. De meeste camerabezitters komen niet verder dan banden vol 'leuke' momenten van de vakantie waar ook ter wereld. Al eerder in deze rubriek hebben we gewe zen op de bijna professionele montageap paraten die van diverse merken te koop zijn. Verreweg de meesten van de ongeveer 1 miljoen Nederlanders, die regelmatig een camcorder ter hand nemen, komen daar niet aan toe. Het blijft bij banden volschie ten, die vervolgens de kast in gaan. Maar het kan - nee: moet - natuurlijk an ders. Alles moet je leren en dus ook goed omgaan met een videocamera. I let Consu menten Educatie Centrum van Van der Meer Video biedt dé oplossing. Bij dit Zand- voortse bedrijf worden cursussen georgani seerd voor een ieder, die meer wil maken van zijn vakantie- of andere persoonlijke opnamen. Een uitstekende methode is ook het aanschaffen van de speciale banden, die boordevol staan met tips of technisch ge bied en met beschou wingen van acces soires. Van deze serie banden zijn er in middels zes ver schenen. De prijs bedraagt 54,50 per stuk. Dat bedrag betaalt zich dubbel en dwars terug in de meerwaar de van de (toekomsti ge) vakan tiefilm. Meer in formatie: 02507- 17701 Internet toegankelijker Unisys en de Nederlandse stichting IAF (In ternet Access Foundation) uit Groningen zijn een samenwerkingsverband aangegaan met als doel het wereldwijde computernet werk Internet toegankelijker te maken. On langs presenteerden zij een pakket hard- en software dat het computernetwerk gemak kelijk en betaalbaar in de Nederlandse huis- en studeerkamers moet brengen, alsmede in de directiekantoren van het midden- en kleinbedrijf. Er zijn twee mogelijkheden. Of men koopt een PC van Unisys (2.995 gulden) waarin al le benodigde software reeds is geïnstalleerd en waarbij de koper een modem (voor de telefoonaansluiting) en een jaarabonne ment op Internet ontvangt, of men schaft alleen een uitbreidingspakket aan als men al een PC heeft. Dit pakket bestaat uit een modem en een jaarabonnement op Inter net (845 gulden). In beide gevallen beschikt de potentiële 'In- ternaut' dan naast de aansluiting op Inter net, over een eigen E-mail-adres, waardoor wereldwijd elektronisch post kan worden verstuurd en ontvangen. Verder het gemak van een zeven dagen per week bereikbare helpdesk, een introductiemiddag of -och tend en diverse handboeken. Het enige dat de Internet-gebruiker nog aan kosten rest, zijn die voor de telefoonverbinding. Boekhouden De boeken bij houden is voor de meeste mensen met een eigen zaak of een klein be drijf niet de grootste hobby. Voor een be langrijk deel ontlenen boekhouders dan ook daaraan hun bestaansrecht. De personal computer heeft veel zaken dichtbij 'de ge wone man' gebracht en professioneel boek houden is er daar één van. Boekhoudpro- gramma's waren echter altijd aan de dure kant en bevondien niet echt gemakkelijk om mee te werken. Davi-Account 5.0 maakt aan beide bezwaren een einde. Allereerst de prijs. Die bedraagt slechts 399,-. Ook het bedieningsgemak is opvallend. Even voor alle duidelijkheid: je moet natuurlijk wèl iets van boekhouden afweten. Maar dat geldt voor elk programma. Wie niet verder komt dan het tekenen van een auto met vierkante wielen, komt op de PC ook niet veel verder. Wie echter debiteuren nog altijd verwart met crediteuren kan in dit programma zijn toevlucht zoeken tot de cursusdisk, die wordt geleverd bij het afsluiten van een servicecon tract. Het allerbe langrijkste is dat DavirAccount 5.0 eenvoudig is te bedienen voor iedereen. Davilex Soft ware 08819- 78244.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15