EIDEN EWR verkoopt panden: buurtproject in gevaar Ik rommelde wat met spreekwoorden n 14 Samen strijden tegen criminaliteit levert winkeliers geld op Kinderen en culturen Politie grijpt inbrekers Skil moet ontslagen beheerster buurthuis aan ander werk helpen iONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 le w hef Igeni N ECMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Polder y« Oegstgeest raakt de I J Broek- en Si- montjespolder vrijwel ze ker kwijt aan Leiden. De provincie wil dat de grenscorrectie doorgaat. Postkantoor Het voormalige postkantoor aan de Dr. van Noortstraat in Stompwijk wordt toch ver bouwd. De markante voorgevel blijft behouden. Belastingen j- Gemeenten kunnen I J meer bezwaar schriften tegen plaatselijke belastingen verwachten zo meldt het Weekblad voor Fiscaal Recht. Koffieshopbaas mishandelt klant leiden Een 25-jarige bezoeker van een koffieshop aan de Mors- straat in Leiden heeft gisteravond laat een gebroken neus opge lopen bij een ruzie over de prijs van softdrugs. De 28-jarige kof- fieshopbaas is vannacht aangehouden op verdenking van mis- ihandeling. Zakkenrollers slaan slag leiden Een zakkenroller heeft gistermorgen in een winkel aan de Hoogstraat in Leiden twee maal toegeslagen. Met iets meer dan een uur tussenruimte werden twee Leidse vrouwen, 41 en 42 jaar oud, van hun portemonnee ontdaan. De 41-jarige werd door de diefstal 600 gulden lichter en raakte haar rijbewijs kwijt. Het tweede slachtoffer raakte een nog onbekend geldbedrag en twee bankpasjes kwijt. Een 51-jarige Leidse vrouw werd 's mid dags in een supermarkt aan het Levendaal het slachtoffer van zakkenrollerij. Uit haar boodschappenwagentje werd haar tas met daarin honderd gulden, cheques en een betaalpas wegge nomen. Koper gevonden voor LDM-gebouwen aan Middelstegracht Leidse lantaarns op Utrechtse Veer je lo eiden loman leefmans idei rope >evraagd of in het stegengebied Txie jn de wijk één soort straatver- Oo lichting kan worden geplaatst, 'darjuit een inventarisatie van de luurtclub blijkt dat er in één iteeg nu zelfs vijf verschillende Ganglichten en lantaarnpalen in werking zijn. „Net een toon- aldus een woordvoerder van de wijkvereniging. Na de herinrichting van het Utrechtse Veer, dat tot de Hoge- woerdbuurt behoort, komen daar zogeheten Leidse lantaarns .te staan. Dat zijn wat vorm be treft de historische straatver- lichters die bijvoorbeeld ook op het Rapenburg staan. In de rest van Leiden wordt veelal ge bruikt gemaakt van de wat mo dernere 'Haagse palen'. De buurtvereniging heeft naar aan leiding van de komst van de nieuwe straatlantaarns een in ventarisatie gemaakt van de verlichting in de rest van de wijk. Deze schriftelijke opsom ming, waarin 62 'lichtpunten' zijn opgenomen, is opgestuurd naar de EWR. De buurtvereni ging zou niet alleen willen stre ven naar één soort lantaarns, maar ook nog dat het de Leidse versie wordt, zoals die onder meer ook te zien is in de nabij gelegen Haver en Gortbuurt. De Energie en Watervoorziening Rijnland (EWR) wil defi nitief af van de panden van de voormalige Leidsche Duinwater Maatschappij aan de Middelstegracht. Een makelaar zou inmiddels een koper hebben gevonden. Het afstoten van de panden heeft ernstige gevolgen voor het LDM-buurtproject dat aan de Middelstegracht ruim te heeft gehuurd. paratieplaats en een drukkerij gevestigd. In de wintermaanden is er de wijkmarkt te vinden ter wijl vanaf het voorjaar tot het najaar forse aantallen kinderen het LDM-project bezoeken voor het jeugdlaboratorium. ,,0p 1 juli van het volgend jaar is het huurcontract afgelopen. Dan moeten we volgens een brief van de makelaar inpakken en leiden annet van aarsen Het LDM-project - bedoeld voor de bewoners van de oostelijke binnenstad - heeft een flink aantal activiteiten onder zijn hoede. Zo zijn er in de panden van de Leidsche Duinwater maatschappij onder meer een service reparatiepunt voor de buurtbewoners, een fietsen-re- wegwezen", zegt coördinator Ingrid van Buuren van het LDM-project. Zij maakt zich ernstige zorgen over de toekomst van het pro ject. „We wisten - toen we twee ënhalf jaar geleden begonnen, dat we slechts tijdelijk aan de Middelstegracht konden gaan zitten, maar nu alles zo goed draait, zou het zonde zijn als we moeten stoppen. We moeten dus met spoed op zoek naar een ander onderkomen. Dat wordt een moeilijke klus in de oostelij ke binnnenstad. We zijn al op onze fiets door de wijk gereden, maar geschikte leegstaande panden zijn moeilijk te vinden." Van Buuren gaat proberen uitstel te krijgen. Ze wil het liefst tot en met eind volgend jaar aan de Middelstegracht blijven zitten, omdat dan de lopende zaken kunnen worden afgehan deld. „Het jeugdlaboratorium moeten we in maart weer op bouwen - er zijn al flink wat boekingen van onder andere scholen binnen - maar als we in juli moeten vertrekken, heeft dat geen zin." Buurtbewoners vrezen dat de LDM-gebouwen moeten wijken voor woningbouw. Zij gaven gisteravond tijdens de vergade ring van de wijkgroep sociale vernieuwing te kennen daar ab soluut geen trek in te hebben. gouda/leiden valerie leenheer .Goede criminaliteitspreventie levert geld op, daarom moeten ondernemers actief aan het irgrk gaan om problemen tegen \egaan. Het is niet de bedoeling ze wachten op politie en justitie. De winkeliers moeten zelf mee gaan werken." Het ver van J. van Dijk, van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del, is duidelijk. Ondernemers moeten naast politie en justitie zelf de handen uit de mouwen steken om criminaliteit terug te dringen. Daarom werd er tij dens het symposium 'Criminaliteit, ook uw zaak'"gis teravond in Gouda, gepleit voor meer samenwerking tussen on dernemers in winkelharten in de regio Hollands-Midden. In een aantal steden in Ne derland, waaronder ook Leiden, wordt al op verschillende ma nieren samengewerkt tussen winkeliers. De beveiligings dienst in de Haarlemmerstraat in Leiden, de VDL, is daar een voorbeeld van. Hoewel er nog niet precies bekend is hoe effec tief die dienst is, zijn er volgens J. van Dijk wel aanwijzingen dat de criminaliteit in de winkel straat gedaald is. „Projecten alS deze kunnen een voorbeeld zijn voor andere steden", aldus Van Dijk. „Samenwerking tussen de verschillende winkeliers, politie, justitie en bedrijfschappen is de enige manier om veiligheid te optimaliseren", zo zei ook J.H. la Riviére van de Regiopolitie Hollands-Midden. „En dat is nodig ook, want winkeldiefstal len en agressie slopen het win kelpersoneel. Bovendien gaat ongeveer vijftien procent van de netto-winst verloren door cri minaliteit. Dat geld moeten on dernemers toch gewoon in hun zak künnen houden." leiden Een Singalees slagwerkersensemble liet gistermiddag in de Leidse Stadgehoorzaal zien en vooral horen wat de Leidse basisscho len het kom'end jaar te wachten staat. De scholen doen mee met een project waarmee bij leerlingen begrip wordt gekweekt voor kunst uit andere culturen. Op verzoek kunnen de scholen bijvoorbeeld bezoek krijgen van een Marokkaanse verhalenverteller, is het mogelijk om te kijken naar een Indiase dansgroep of een Singalees - uit Sri Lanka - slagwerkersensemble. Het project is mogelijk door samenwerking tussen de gemeente en de stichting Steunfunctie voor Kunstzinnige Vorming Zuid-Holland (SSKV). De provincie geeft extra geld om het lesprogramma van de grond te tillen. Cultuurwethouder P.J. Langenberg gaf gisteren het startschot in het bijzijn van leerkrachten uit het Leidse basisonderwijs. Kunstenaars die zijn opgenomen in het programma traden op en een aantal kinderen bracht een lied ten gehore dat speciaal voor dit project werd gecomponeerd. foto hielco kuipers MILDER Het komt herhaaldelijk voor dat justitie en politie door kran ten op het spoor van mogelijke boeven worden gezet. Meestal gaan daaraan uitgebreide krantenpublicaties over de desbetreffende verdachte vooraf. Dat gebeurt vrijwel al tijd anoniem, tenzij de verdachte bijvoorbeeld een bestuur der is of een bekende Nederlander. Hoewel in deze krant nooit de naam van de van grondfrau- de verdachte Leiderdorpse ambtenaar is genoemd, is deze verdachte in de kleine dorpsgemeenschap herkend. Daar onder hebben hij en zijn gezin flink te lijden gehad, zo oor deelt de rechter in zijn vonnis waarin hij de man tot drie maanden voorwaardelijke celstraf veroordeelt. Dat gegeven heeft de rechter meegewogen in zijn strafmaat. De rechter heeft kennelijk - want het geldt bepaald niet al leen in deze kwestie - een probleem met de pers. En daar mee heeft de pers ook een probleem met de rechterlijke macht, want er zitten merkwaardige kanten aan de zienswij ze dat de hoeveelheid publiciteit mee kan wegen in de straf maat. Heel wat zaken zouden nooit voor de rechter komen, indien ze niet door de pers waren aangezwengeld. Dat geldt zeker voor de Leiderdorpse affaire rond de grondambtenaar. Zon der die publiciteit was er nooit een onderzoek gekomen, was de kwestie niet voor de rechter gekomen, was er in Lei derdorp niets veranderd. De zienswijze van de rechter zet de deur op een een kier voor advocaten en boeven om vooruitlopend op 'hun' rechtszaak allerlei stukken maar te laten 'lekken' naar de pers. Want publiciteit kan leiden tot strafvermindering. Merkwaardig is ook dat ambtenaren die in een klein dorp misstappen begaan, een grotere kans op strafvermindering heb ben dan hun collega's in het kwaad uit de stad. In een dorp immers is in een mum van tijd bekend dat iemand in de fout is gegaan en in de ogen van de rechter is daarmee de kans op sociale schade groter. Hoe meet je dat trouwens? Ik vecht de straf van de techter niet aan. Ik heb vertrouwen in onze rechterlijke macht. Ik ben er van overtuigd dat de publici teit in de strafmaat voor deze Leiderdorpse ambtenaar slechts in de marge heeft meegespeeld. Neemt niet weg dat ik de indruk heb dat door de krant opge spoorde boeljes een mildere straf kunnen krijgen. Daar heb ik moeite mee. leiden renden er drie mannen weg. Een van hen werd vrijwel direct De Leidse politie heeft de afge- in de kraag gegrepen, een ander lopen nacht twee Amsterdam- kon even later in de tuin van mers (20 en 22 jaar oud) aange- een woning aan de Mont- houden die hadden geprobeerd gomerystraat worden aange- in te breken in een winkel aan houden. De derde man is het Vijf Meiplein in Leiden. De politie was gealarmeerd door een voorbijganger die een aan tal mannen bij de zaak had ge zien. Toen de politie aankwam, spoorloos. Voor de winkel trof de politie een auto aan waarvan de motor nog draaide. Van de auto was de bedrading doorver bonden. Joost Eenhuizen wint stellingenwedstrijd Het sociaal-kultureel werk in Leiden (Skil) moet de ontslagen beheerster van buurthuis het Spoortje, Petra Hoogeveen, 17.000 gulden meegeven en de kosten voor haar outplacement (zoeken naar een andere baan) betalen. Dat heeft de kanton rechter in Leiden bepaald in de ontslagzaak van Hoogeveen. De SP heeft verantwoordelijk wethouder H. de Goede (D66/welzijn) gevraagd te be middelen om het ontslag terug gedraaid te krijgen. De partij spreekt van een onnodig dure oplossing. De kantonrechter legt in zijn vonnis de schuld voor het ont staan van de 'onwerkbare' ver houding met de voormalig be heerster van het Spoortje bij de leiding van het Skil. „Mijn cliën te was niet bereid in die chaos ten onder te gaan en heeft steeds man en paard genoemd. Dat is de oorzaak van dit con flict", zei advocaat J. Landman tijdens de zitting, die door veel bezoekers van het buurthuis werd bijgewoond. „Om deze re den het contract ontbinden is de wereld op zijn kop zetten." Volgens de vertegenwoordi gers van het Skil had Hoog eveen vooral nadat zij op non- actief was gesteld de verhoudin gen ernstig verstoord. Vrijwilli gers en bezoekers van het Spoortje tekenden steunbetui gingen aan haar adres. „Me vrouw heeft acties ontketend in het buurthuis. Zij heeft het Skil- bestuur en de politiek in de zaak betrokken", zei advocaat E. van Hartingsveld van Skil. „Daarmee is de verstoorde rela tie duidelijk. Door zo op je stre pen te gaan staan kun je wei eens je eigen positie in gevaar brengen." Kantonrechter R. van Leeu wen had alle begrip voor de po sitie van Hoogeveen. ,,U hebt deze procedure niet gezocht, maar u wordt wel gevraagd zich te verweren. Maar daarmee geeft u de tegenpartij meteen weer munitie." Van Leeuwen schrijft in zijn vonnis dat het Skil nu maar door outplace ment de voormalig beheerster aan een nieuwe baan moet hel pen. Sjaak Milikan, de oud-direc teur van de Leidse Stadsge hoorzaal, is op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Onderdijk overleden. Milikan was vijftien jaar beheerder van de Stadsge hoorzaal en had ook nog acht jaar de leiding over de restau ratie van de Groenoordhallen. In de zomer van 1979 namen Nanny en Sjaak Milikan af scheid van de Stadsgehoorzaal. In de laatste jaren dat hij de scepter zwaaide over het za lencentrum leek het tij te ke ren. Onder zijn leiding was de Stadsgehoorzaal tot bloei geko men. De Leidato werd er ge houden, een grote dierenexpo- sitie en bijvoorbeeld auto shows. Bovendien werden er op twintig avonden jaarlijks grote ballroom dansfeesten ge houden. Het was zijn grote lief de. „Dansen daar ben ik gek op. Dat komt door de sfeer die Overleden: Sjaak Milikan (1916-1994) er heerst. En de kleding. Het is allemaal zo beschaafd." Veel evenementen vertrokken echter naar de Groenoordhal len. Bovendien kwamen de club- en buurthuizen steeds meer op, waardoor het aantal feesten in de zalen terugliepen. Toen hij in 1979 de leiding overdroeg aan de directeur van de Groenoordhallen, André de Jong, zat de Stadsgehoorzaal dan ook met een jaarlijks stij gend tekort. Milikan maakte zich daar in zijn afscheidsinter- view in deze krant niet zo druk over. Een verhoging van de huur, die jaren achterwege was gebleven, zou voldoende zijn. „Bang voor de toekomst van de Stadsgehoorzaal? Voor het volgend jaar is de zaak prak tisch volgeboekt. De Stadsge hoorzaal weg? Ben je gek. Die kunnen ze in Leiden echt niet missen." Milikan zou geen ge lijk krijgen. De tekorten van de Stadsgehoorzaal zijn sinds zijn vertrek alleen maar opgelopen en nu is er een discussie over de toekomst. Behalve beheerder van de Stadsgehoorzaal was hij ook betrokken bij de restauratie van de Groenoordhallen. Hij raakte daar betrokken in de zaak Daey Ouwens. Daey Ou- wens werd ontslagen als direc teur van de Groenoordhallen. Milikan heeft altijd geweigerd iets over deze zaak in het openbaar vertellen. Sjaak Milikan wordt morgen begraven in Onderdijk. leiden caroline van overbeeke vervolg van voorpagina Joost Eenhuizen hoefde zijn stelling gistermiddag niet te ver dedigen in de sjieke curatoren kamer van 's lands oudste uni versiteit. „Een hele opluchting", zegt hij. Later wil hij wel kwijt wat hij met zijn stelling bedoeld heeft. „Ik rommelde wat met spreekwoorden. Ik hou boven dien van boten. Ik wil ermee zeggen dat mensen, de 'beste stuurlui', mooie dingen kunnen, willen of beloven maar zonder middelen, zoals geld, houdt het op." Een stelling naar het hart van rector magnificus L. Leertouwer die in zijn toespraak nog even verwijst naar de huidige bezui nigingsperikelen in het hoger onderwijs: „De universiteit kraakt en piept in zijn voegen", verzucht hij. De 15-jarige Simah Bechan uit Rotterdam wint de tweede prijs met: 'Morgen is voor giste ren vandaag'. De rector hier over: „Een goede wetenschap per heeft het vermogen om te relativeren." Simah's uitleg na derhand: .Alles gaat tegenwoor dig zo snel, dat wilde ik bena drukken." Bart Piscaer (15) uit .Eindho ven krijgt de de^de prijs. Zicht baar verlegen staat hij naast de rector magnificus. Leertouwer benadrukt dat hij het absoluut niet eens is met Barts stelling: 'Sinterklaas is ouder dan de kerstman'. „Dat is gewoon niet waar. Maar goed: de stelling is wel origineel, krachtig en kort. Je kunt erover discussiëren. Al leen niet met mij. Want ik weet dat de kerstman ouder is." Bart: „Ik vond dit gewoon een leuke uitspraak. Bovendien is van sin terklaas bewezen dat-ie bestaan heeft, van de kerstman niet." 'De kleur van iemands haar zegt niets over zijn intelligentie', bedacht de Voorschotense Cori- na Zitman (15). Ze wint de vier de prijs. Leertouwer: „Het lijkt een open deur deze uitspraak, maar dat is het niet. Het is nog steeds zo dat iemands uiterlijk, een donkere huid bijvoorbeeld, hele onaangename gevolgen kan hebben voor het beoorde len van diens intelligentie. Daarom heeft deze stelling een belangrijke en diepe inhoud." Corina: „Ik dacht bij mezelf: een 'dom blondje', dat is eigen lijk niet zo leuk om over iemand te zeggen. Of dat vooroordeel dat mensen met grijs haar niet meer zo slim zijn. Daar ben ik het niet mee eens. Daarom be dacht ik deze stelling." Dana Willemse tot slot krijgt de zesde prijs van Leertouwer. De 15-jarige scholiere uit Gouda bedacht: 'De betekenis van de kleur 'wit' is niet voor alle cultu ren gelijk'. De rector: „Een in dringende stellling en mooi ge formuleerd. Dana: „We hadden het die dag over 'wit' gehad en dat deze kleur verschillende be tekenissen heeft in verschillen de culturen. In Afrika staat wit voor rouw, in Nederland voor maagdelijkheid bijvoorbeeld. De prijswinnaars krijgen een woordenboek, boeken en boe- kenbonnen. Daarnaast ontvan gen zij hun eigengemaakte stel ling in een mooi lijstje met het logo van de Leidse universiteit. Of die boven het bed wordt ge hangen? „Nee, daar heb ik geen plaats meer. Maar wel ergens anders, want ik vind het toch wel leuk.", glimlacht Corina. In de sjieke curatoren kam er van de Leidse Rijksuniversiteit reikt rector Leertouwer de prijzen u lieren met de mooiste of origineelste stelling. foto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9