Voorlopig akkoord in Gazastrook bereikt Amerikanen halen 600 kilo uranium uit Kazachstan Snel nieuwe acties NAVO tegen Serviërs Magistraten presenteren Berlusconi de rekening Buitenland Fransen pikken het niet S&aS Ta Britse Conservatief trapt-" op Franse en Duitse tenei Ambassadeur slaapt tussen de zwervers 'Judas' Bossi onthoudt premier steun DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 JOE ANP Algemeen Nederlands Persbureau se Agentur CPD Geassocieerde Pers Dienst Inter Press Service RTR Reuter UPI Resten Hitler-bunker worden gesloopt berlijn De resten van het bunkercomplex waar Adolf Hitler zelf moord heeft gepleegd, zal worden gesloopt. Dat maakte de ge meente Berlijn gisteren bekend. De ruimte waar Hitier aan het einde van de Tweede Wereldoorlog de hand aan zichzelf sloeg, is meteen na de oorlog door Sovjet-eenheden afgebroken. Wat overbleef was een gedeelte van het gebouw dat door de chauf feurs van Hitler is gebruikt. Dit deel werd in 1990 tijdens opgra vingen ontdekt in het voormalige niemandsland tussen Oost- en West-Berlijn. Doden bij demonstratie in India new delhi Zeker 120 mensen zijn gisteren in het Indiase Nag- pur, 600 klilometer ten zuiden van de hoofdstad New Delhi, om gekomen toen de politie een einde wilde maken aan een de monstratie. Er vielen naar schatting 500 gewonden. De 30.000 demonstranten betoogden bij het parlementsgebouw van de deelstaat Maharashtra voor meer banen bij de overheid. Om te voorkomen dat de menigte het parlementsgebouw zou berei ken, voerde de politie enkele charges uit, waarna paniek uitbrak. Rust keert weer in Paramaribo Paramaribo» De rust in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo is gisteren weergekeerd na een dag van hevige scholierenrellen. De politie is er in geslaagd de rellen tegen de stijgende kosten van levensonderhoud de kop in te drukken. Het leger wordt achter de hand gehouden om zo nodig de politie bij te staan. Er zijn aanwijzingen dat de Nationale Democratische Partij van ex-le- gerleider Bouterse de motor is achter het protest. Rusland staat geen centimeter af pskov» Rusland is niet van plan in te gaan op de eis van Estland 2.000 vierkante kilometer grondgebied terug te geven. De voor malige Sovjetrepubliek claimt de grond omdat het voor de Tweede Wereldoorlog tot het toen zelfstandige staatje behoorde. De Russische president Jeltsin liet gisteren weten dat Rusland geen centimeter zal afstaan. Studenten Dili slaags met politie Diu» Zeker honderd Oosttimorese studenten zijn vanmorgen rond de campus van de universiteit in Dili slaags geraakt met de politie. Hierbij raakte een politieman gewond. De schermutse lingen ontstonden toen politieagenten in burgerkleding de cam pus betraden. De studenten trokken daarop woedend de straat op, maar stuitten vervolgens op ordetroepen die met wapenstok en traangas de jongeren uiteen probeerden te drijven. Schietpartij in politiebureau VS Washington Bij een schietpartij in het hoofdbureau van de poli tie van Washington zijn dinsdagavond vier mensen gedood en drie anderen gewond geraakt. Een onbekende man begon op de derde verdieping van het gebouw wild om zich heen te schieten. Hierbij werden twee FBI-agenten en een lid van de gemeentepo litie gedood. Ook de dader werd later dood aangetroffen. Het is nog onduidelijk of de man zelfmoord heeft gepleegd of door po litiekogels om het leven is gekomen. Ook over het motief van de man is nog niets bekend. Palestijns gezag en Harnas sluiten overeenkomst In de Gazastrook hebben bemiddelaars in de crisis tus sen het Palestijnse gezag (PNA) en de islamitische ver zetsbeweging Harnas een voorlopig akkoord bekendge maakt. In een gisteravond uitgegeven verklaring zeggen ze dat beide kanten zullen afzien van 'provocatieve han delingen'. tel aviv ad bloemendaal correspondent De partijen zijn het er verder over eens dat alleen de Pales tijnse politie gemachtigd is op straat wapens te dragen. Ze zul len afzien van de organisatie van demonstraties en het uitge ven van verklaringen, zo werd gezegd. Maar 'het uiten van po litieke meningen' is toegestaan. Sir Nelson mag voorlopig niet kaapstad gpd In Zuid-Afrika is enthousiast ge reageerd op berichten dat de Britse koningin Elizabeth van plan zou zijn Nelson Mandela te ridderen als ze Zuid-Afrika volgend jaar bezoekt. Er is wel een probleempje: volgens de Zuidafrikaanse wet mag de pre sident de bijbehorende titel (Sir) niet voeren. Volgens parle mentariërs van Mandeia's eigen ANC is het verbod op buiten landse titels een restant van het koloniale verleden. De wet werd in de jaren twintig door de rege ring-Hertzog aangenomen. In Afrikaner kringen bestond na de Boerenoorlog weerstand tegen de Britse gewoonte om Zuid afrikanen adellijke titels te ge- De hoogste diplomaat van Zaïre in Polen slaapt op het station tussen zwervers en Roemeense vluchtelingen. Zaakgelastigde Emany mata Lik- ambe is uit zijn woning gezet, omdat hij al een tijd geen huur meer betaalde. De diplomaat werkt overdag gewoon op de ambassade en verschijnt regelmatig, passend ge kleed, op party's. Volgens de woordvoerder van 4 la uivArii»* - Cenlroit ED-f- i3 fr'j Jï A i*-- J- ff T ensemble, £n agissant nous avons «13 la force de les arrêter/ m. Marseille Tienduizenden Fransen zijn gisteren in de grote steden de straat op gegaan uit protest tegen de dreigende privatisering van openbare diensten, onder meer het openbaar vervoer. Stakingen legden een deel van het openbaar vervoer in Parijs en andere steden plat. Deze foto werd gemaakt in de zuidelijke havenstad Marseille. foto boris horvat washington hans de bruün correspondent In een unieke, geheime opera tie hebben de VS de afgelopen weken zeshonderd kilo verrijkt uranium uit Kazachstan weg gehaald. Die stof is geschikt voor het maken van kernwa pens. De regering van de vroe gere Sovjet-republiek wilde het uranium kwijt, omdat ze niet langer kon garanderen dat het spul niet in verkeerde handen zou vallen. „We hebben vandaag een mogelijke dreiging van nucle air terrorisme en de versprei ding van kernwapens wegge nomen", zei de tevreden Ame rikaanse president Clinton gis teren. Volgens zijn minister van defensie, Perry, hadden met het uranium zeker twintig kernwapens kunnen worden gemaakt. Perry zei echter geen aanwijzingen te hebben dat bepaalde groepen een oogje op het Kazachstaanse uranium hadden. Onder de codenaam Opera tie Saffier zijn 31 Amerikaanse wetenschappers en technici van de ministeries van defen sie en energie samen met ver tegenwoordigers van de rege ring van Kazachstan maanden lang in het grootste geheim be zig geweest met de voorberei ding van het transport. Op 7 oktober gaf Clinton het groene licht. Daarna werkten de tech nici zes weken lang, twaalf uur per dag en zes dagen per week in het geheim aan het behan delen van het kernmateriaal. Vorige week werd begonnen met het overbrengen van het uranium naar de VS. Dat ge beurde in 1.400 speciale con tainers. Dinsdagavond kwam het laatste transport, met een enorm C-5 Galaxy transport vliegtuig, in Amerika aan. Op weg naar Kazachstan had het vliegtuig 40.000 ton voedsel en humanitaire hulp meegeno men. Het uranium, afkomstig van de Ulbinsky-fabriek in Ust-Ka menogorsk in het oosten van Kazachstan, is opgeslagen in Oak Ridge in de staat Tennes see. Dat is de fabriek waar in 1945 de nucleaire lading van de eerste atoombommen werd vervaardigd. Het uranium, dat in Oak Ridge zal worden ge controleerd door het Interna tionaal Atoomenergie Agent schap (IAEA), was in handen van Kazachstan gevallen na het uiteenvallen van de Sov jetunie in 1991. Het akkoord geldt voor een periode van enkele weken. Daarna hopen de PNA en Ha rnas dat er een permanente re geling van kracht kan worden. Over zo'n regeling is nog geen overeenstemming bereikt. Het voorlopige akkoord betekent waarschijnlijk dat de voor mor gen aangekondigde demonstra ties van de islamitische bewe ging niet zullen doorgaan. De tijdelijke regeling is be reikt door bemiddeling van dr. Haider Abdelshafi, een voorma lige leider van het Palestijnse onderhandelingsteam. Hij wordt bijgestaan door twee Is raëlische Arabieren, sjeik Abdal- lah Nimr Darwish en dr. Achmed Tibi. De laatste is een belangrijke adviseur van PLO- voorzitter Arafat. De bemidde laars maakten gisteravond het voorlopige akkoord openbaar, na overleg met Arafat en dr. Machmoud al-Zahar, een van de leiders van Hamas in de Ga- zastroook. De regeling is waar schijnlijk tot stand gekomen onder druk van de omstandig heid dat Arafat de Gazastrook voor een paar dagen verlaat. Hij reist onder meer naar Spanje, waar hij komend weekelndE sa men met de Israëlische premier Rabin een vredesprijs in ont vangst zal nemen. De twee lei ders zullen er ook besprekingen voeren. De voorlopige regeling maakt geen melding van de schuld vraag in het bloedbad van vori ge week vrijdag, toen de Pales tijnse politie in Gaza vijftien Hamas-aanhangers doodschoot bij ongeregeldheden na afloop van de gebedsdienst in de Pa lestina-moskee. Harnas heeft steeds gezegd dat er geen ak koord kan worden gesloten voordat het Palestijnse gezag zich openlijk verantwoordelijk verklaard voor de schietpartij. londen cees van zweeden Vreemdelingenlegioen, en (S'1£ alleen nog maar omdat dit o eieren heeft die grotendeels 17 gels, Amerikaans en Duits ziji Nicholls omschreef Frank voorts als „een land dat het heeft gehad zich te presentei 7 26 als een natie van verzetsstrijd in de Tweede Wereldoorlog. 17 5- wijl het een natie van collabo| teurs was, wier president, zc we nu weten, onderschei! g q( werd door de Vichy-reger van maarschalk Pét; g 2', Enigszins overbodig voegde eraan toe: „Ik wou dat we 1 in de Europese Gemeenscl g 5- zaten". Vooraanstaande Conserval ven distantieerden zich onm dellijk van de uitlatingen Nicholls. Maar de oppositiepg 2; tijen eisten zijn politieke hoe Charles Kennedy, een woo voerder van de Liberaal-Den q qi craten, herinnerde aan de q 2< gelijking die (wijlen) mini; p'g Ridley vier jaar geleden maa tussen bondskanselier Kohl AdolfHitler. correspondent De vice-voorzitter van de Britse Conservatieve Partij, Patrick Ni cholls, is gisteren afgetreden na dat hij een bittere aanval had gedaan op twee Europese bondgenoten. Nicholls had Frankrijk omschreven als „een natie van collaborateurs". En Duitsland heeft in zijn ogen niet meer aan Europa bijgedragen dan „twee wereldoorlogen". De uitlatingen van Nicholls, gedaan in een kranteartikel, brengen premier Major in grote verlegenheid. Het is namelijk Major die Nicholls tot vice- voorzitter van de partij heeft be noemd. Nicholls schreef: „Ik heb niet veel waardering voor een conti nent dat wordt gedomineerd door twee landen, waarvan er een Europa twee keer in een wereldoorlog heeft gedompeld. En het andere land heeft bewe zen geen enkele oorlog te kun nen winnen, tenzij die wordt gevoerd door het Franse warschau» ap het Poolse ministerie van buitenlandse zaken is de diplomaat in de problemen gekomen toen de regering in Kinshasa vorig jaar ophield geld naar haar ambassade in Warschau over te maken. Po len heeft Kinshasa herhaaldelijk om opheldering gevraagd en kreeg onlangs te horen dat Likambe zal worden vervangen. „We hopen dat de nieuwe zaakgelastigde de zorg voor zijn voorganger op zich zal nemen", aldus de Poolse woordvoerder. Een Bosnische Kroaat puft even uit achter het front in het noorden van Bosnië. new york-brussel gpd Zeer waarschijnlijk zal de NAVO de ko mende dagen opnieuw actie onderne men tegen de Serviërs die de moslimen clave Bihac belegeren. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft de NAVO vannacht toestemming gegeven om de enclave met militaire middelen te beschermen. De Servische troepen ruk ken inmiddels verder op en zouden het centrum van Bihac zijn genaderd. Terwijl NAVO-vliegtuigen gisteren tweemaal Servische raketstellingen on der vuur namen, bespraken de zestien NAVO-ambassadeurs in Brussel stappen die de val van Bihac moeten voorkomen. „Iedereen onderkent het belang van Bi hac", aldus een zegsman. „Dit is een cruciaal moment in deze oorlog." Volgens de voorzitter van de Veilig heidsraad, de Amerikaanse ambassa deur Madeleine Albright, bieden de VN- resoluties de NAVO de mogelijkheid om met bombardementen een invasie van de Serviërs te voorkomen. Ook minister Voorhoeve van defensie sluit nieuwe acties op korte termijn, on der meer tegen de Servische artillerie stellingen bij Bihac, niet uit. „Wij heb ben een duidelijk signaal gegeven dat de oorlog in dit gebied moet ophouden. We moeten zien wat verder nodig is", aldus Voorhoeve. Maandag bombardeeerde de NAVO het vliegveld Udbine dat door de Kroatische Serviërs als uitvalsbasis wordt gebruikt. In totaal 24 NAVO-vliegtuigen, waar onder vier Nederlandse, voerden giste ren met HARM-raketten twee aanvallen uit tegen Servische lanceerinstallaties van SAM-raketten bij Otoka, Dvor en Bosanska Krupa in het noordwesten van Bosnië, dicht bij Bihac. Het bombarde ment vond plaats op verzoek van de VN- vredesmacht Unprofor en was een ver gelding voor een aanval, dinsdag, op twee Britse Sea Harriers. Deze werden vanuit Otoka beschoten, terwijl ze het Bosnische luchtruim op indringers con troleerden. Aanvankelijk zou alleen Otoka worden aangevallen. Nadat echter bleek dat de Serviërs met hun radarinstallaties in Bosanska Krupa en Dvor de NAVO- vliegtuigen hadden 'bekeken', werd be sloten ook deze stellingen aan te vallen. In de loop van de middag werd Ot( aan, een tweede keer bestookt. Voorhoiuide sprak van een puur defensieve act ruin De vier Nederlandse F-16's moesten bieden. In Brussel bespraken de NAVO-aèero bassadeurs intussen stappen die de S *S,|; viërs ervan moeten overtuigen dat ze hac niet mogen binnentreden. Eén 11 e gelijkheid is om, zoals de Amerikan uits willen, net als bij Sarajevo een zone in stellen waarbinnen zware wapens z ®he verboden. Een effectief toezicht daai is echter moeilijk. De NAVO-ambas jnö deurs overwegen daarom ook niet na< iusi omschreven 'andere middelen'. rome eelco van der linden correspondent Na duizend dagen onderzoek naar corruptie hebben de Mila nese magistraten van het team Schone Handen hun grootste klap uitgedeeld: een dagvaar ding voor premier Berlusconi. Gaat het om de kroon op het werk van een groep obscure sa menzweerders, zoals Berlusconi lijkt te vinden, of om een logi sche beslissing van personen die hun werk serieus nemen? De rol van de Milanese magi straten besloten als eersten een fenomeen aan te pakken waar van iedereen in Italië het be staan onderkende. Corruptie, zo zeiden politici, bestuurders en ondernemers in koor, hoort bij 'het systeem'. In 1992 ontston den echter scheuren in dat sys teem. De parlementsverkiezingen leverden voor het eerst verlies op voor de oude regeringspartij en. De magistraten profiteerden daar dankbaar van. In Milaan ging iets volstrekt nieuws van start: 'de fluwelen revolutie'. De •hoofdrol was weggelegd voor de magistratuur die, zo heette het. niet meer aan de ketting lag. Dit gold met name voor onder zoeksrechters als D'Ambrosio en Colombo, die als links te boek staan en in het verleden zonder veel succes slag hadden geleverd met Craxi en andere machtigen. Zij kregen opdracht van hoofdprocureur Borrelli om samen met twee andere magi straten, Davigo en Di Pietro, aan wie rechtse en soms zelfs neo-fascistische sympathieën werden toegedicht, het onder zoeksteam te vormen dat later de naam Schone Handen kreeg. Ze deden wat van hen verwacht mocht worden: ze onderzoch ten, combineerden gegevens en gingen over tot arrestaties. Niets en niemand bleek meer veilig. 'Het systeem' stortte als een kaartenhuis ineen. De magistraten kregen, of ze wilden of niet, een politieke rol. Ministers van het kabinet-Ama- to en leden van het pas geïnstal leerde parlement vielen bij bos jes. Di Pietro en de zijnen, zich bewust van de te grote verant woordelijkheid die zij kregen, pleitten voor een politieke op lossing' voor het corruptie- vraagstuk. Maar daartoe bleek het zittende en zwaar in op spraak geraakte parlement niet in staat. De oplossing moest komen van het parlement dat in maart van dit jaar gekozen werd en zichzelf omschreef als het eerste van de Tweede Republiek. De Italianen hadden zich echter massaal uitgesproken voor een man die met meer dan één been in de Eerste Republiek stond. Silvio Berlusconi incas seerde de erfenis van de magi straten, die met hun onderzoe ken de oude (regerings)partijen hadden gedecimeerd, maar hij weigerde zich rekenschap te ge ven van de oorzaak van die afta keling. Berlusconi wilde ook niet het advies ter harte nemen van de hoofdprocureur van Milaan, Borrelli, die iedere Italiaan op het hart had gedrukt niet de po - litiek in te gaan als hij of zij re keningen had open staan met Justitie. De magistraat wilcle zeggen dat het team Schone Handen gewoon doorging op de ingeslagen weg. Berlusconi wist dat zijn holding Fininvest, zoals alle grote Italiaanse onderne mingen, de belangstelling ge noot van de magistraten, en koos daarmee voor de confron tatie. De problemen die Berlusconi vandaag heeft, zijn terug te voe ren op die beslissing. De magi straten hebben gewoon hun ROME Rtr-AFP De belangrijke coalitiepartner van de Italiaanse premier Berlusconi, Umberto Bossi van de Lega Nord, weigert zich te onderwerpen aan een soort loyaliteitstest die de premier gisteren voorstelde. Berlusconi hoopte daarmee zijn re geringspartners rond zich te verenigen in zijn strijd om politiek te overleven. De premier hoorde dinsdag dat er een offi cieel onderzoek komt naar zijn vermeende cor ruptie. Berlusconi zei gisteren te verwachten dat de leiders van de coalitiepartijen nog deze week met hem bijeenkomen om zich te bezinnen op de positie van de coalitie na zes maanden rege ren. De andere partners stemden wel in met zijn voorstel. Berlusconi noemde de dwarsliggende Bossi een Judas, 'niet omdat hij mij heeft verra den, maar omdat hij zijn kiezers verraadt'. Berlusconi zei gisteren ook, dat hij be reid is het meerderheidsbelang in zijn mediaconcern Fininvest af te stoten. „Ik kan meerderheidsbe langen via de beurs afstoten", aldus de ptremier op een persconferentie in Napels. „Tevens zal ik deze week de positie van de regeringscoalitie bezien. Als zij mij niet steunt, treed ik af en schrijf ik verkiezingen uit." De premier wordt al maanden beschuldigd van verstrengeling van belangen. Dinsdag werd hij door het openbaar ministerie in Milaan offi cieel van corruptie beschuldigd. Bovendien meldde de krant La Stampa giste ren dat ook Justitie in Rome een onderzoek te gen hem is begonnen, omdat hij rils premier zou hebben geprobeerd met de staatstelevisie afspraken te maken over verdeling van de recla memarkt tussen de staatsomroep en zijn eigen Fininvest. werk gedaan en zijn tot de co «nr clusie gekomen dat de Fini oor vest-managers die de afgelop 500 maanden zijn beschuldigd v corruptie, handelden met n Jè deweten van hun baas Beril estc coni. De premier beschuld TL nu het team Schone Hand van het bedrijven van politi en het smeden van complott an'ï die moeten leiden tot zijn Het is een idee dat Berluscc eef vanaf het begin van zijn pi,nde mierschap heeft geventileerd dat bij de magistraten gehi terc verkeerd is gevallen. Zij zijn 1 van overtuigd, en niet zont oor reden, dat juist Berlusconi er p®'' les aan gedaan heeft om 1 corruptie-onderzoek te sto ast pen. Een bewijs daarvoor zag reer ze in het decreet dat het voor n rest moest afschaffen voor pi sonen die van corruptie zijn 1 schuldigd. Di Pietro en de nen kwamen in opstand, om< er F zij hun werk niet meer naar li horen zouden hebben kunn doen. De toon was na dit incid( gezet. Di Pietro bleef hamer - op een politieke oplossing v het corruptie-vraagstuk, presenteerde een gedetaillee 7 plan, dat gebaseerd was op ai ine nestie voor degenenen die a 9.4 ruptie bekennen, maar ho Jur straffen voor degenen die b ®n ven zwijgen en later tegen lamp lopen. De magistrat ene vonden echter geen gehoor de politiek en werden gedwo gen om door te gaan op de o de weg. Berlusconi krijgt 0 ,aa! daar nu de rekening voor gep B.c senteerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6