Onderzoek seksuele intimidatie in zorg 'In je slaap gebeurt er van alles' FNV hekelt paars kabinet op congres over toekomst Binnenland banier spreekt schande an aftrekposten dealers Verdachte AH-zaak moet in Nederland blijven Minister laat oorzaak bevingen onderzoeken Asielzoeker sticht brand na afwijzing 'Sleurhutje' achter de fiets NDERDAG 24 NOVEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensier Tien miljoen voor vervuiling Aralmeer :n haag Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking trekt miljoen gulden uit om de enorme vervuiling van het Aral- leer, op de grens van de Centraalaziatische GOS-staten Oezbe kistan en Kazachstan, te helpen aanpakken. Er zal ook een Ne- Ivlierlandse milieudeskundige naartoe worden gestuurd. Als ge- "lolg van de vervuiling en de droogte kampen de landen rond het taalmeer met ernstige milieu- en gezondheidsproblemen. Het jeld wordt onder meer gebruikt om de kwaliteit van het drink water te verbeteren. Sorst erkent 'christelijk' ziekenfonds Minister Borst (volksgezondheid) heeft het zieken- mds Op Weg naar Pro-Life uit Zeist gisteren officieel erkend, e nieuwe instelling werkt op christelijke grondslag en richt zich ip ziekenfondsverzekerden die afwijzend staan tegenover abor- aud. us en euthanasie. Op grond van de wet moet het ziekenfonds :ulke behandelingen overigens wel vergoeden als verzekerden lat willen. Het nieuwe ziekenfonds is daartoe ook bereid. tcht jaar voor poging tot doodslag >en bosch Het Gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 42- arige man uit Maastricht wegens een schietpartij in zijn woon- 1 blaats veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Dat was over eenkomstig de eis en overeenkomstig de straf waartoe de recht- lank hem eerder had veroordeeld. De man is schuldig bevon- len aan een poging tot doodslag op een kastelein en een bar- ;eeper bij een schietpartij in een café. Daarbij vielen vier gewon- 348.{len onder wie de schutter zelf. Een 35-jarige vrouw die een ko- ;el in de hals kreeg, overleed later. 'orpsen werkten jaar intensief samen )uitsers leverden grondstof oor Nederlandse drugbende idhoven/leipzig anp politie in Leipzig heeft eind irige maand bij de aanhou- (ng van vijf verdachten vol- bende grondstof gevonden om DO kilo amfetamine te maken, stitie in Leipzig deelde dit gis- iren mee. De chemicaliën wa in bestemd voor de Neder- "jndse drugbende die op dat- tlfde moment met groot lachtsvertoon door de Neder- Indse politie werd opgerold. Eind oktober vond de politie jdens een inval in een loods in in Bosch ook stoffen om am- Itamine te maken. De drugs [luden alles bij elkaar uiteinde een straatwaarde hebben een kleine zestien miljoen jilden. De Duitse arrestanten, leeftijd variërend van 34 tot tjaar, worden ervan verdacht trokken te zijn geweest bij de ering van de grondstoffen. Vier weken geleden hield de politie tijdens een grootscheep se actie in Nederland vijftien verdachten aan. Op 27 verschil lende plaatsen, onder meer in Eindhoven, vonden invallen plaats. De politie verdenkt de bende van de handel in soft- en harddrugs en van het witwassen van het daarmee verdiende geld. Het Interregionaal Recherche Team Zuid-Nederland dat het onderzoek coördineert, heeft een jaar lang samengewerkt met politie en Justitie in Duits land. Ook in Leipzig doorzocht de politie verschillende wonin gen, bedrijfsruimten en voertui gen. Een woordvoerder van de Eindhovense politie verklaarde eerder dat met het gezamenlijk optreden de internationale drughandel een ware nekslag is toegebracht. Sedrang om wie het eerst vragen stelt fiscaal adviseur van hasjhande laren de mogelijkheid nog eens uitlegt. Hij wees ook op de strik te scheiding tussen strafrecht en fiscaal recht. Kamerleden tuimelden ver volgens over elkaar heen om als eerste vragen aan staatssecreta ris Vermeend te kunnen stellen. Die wedstrijd werd gewonnen door de CDA'ers Hirsch Ballin, Leers en Van der Linden. Zij le verden hun vragen twee minu ten eerder in dan WD'er De Korte. Dit alles tot verontwaar diging van deD66'er Ybema. Ybema voelde zich gepasseerd door het CDA, omdat hij als eer ste op de radio had geroepen dat hij vragen zou stellen. ,,Zo ga je niet met elkaar om", aldus de Democraat na zijn verloren race naar de griffie van de Tweede Kamer. De reacties van de Kamerle den op het gaatje in de wet kwamen overigens allemaal op hetzelfde neer: 'bizar, absurd en onaanvaardbaar'. e belastingwet moet zo spoe- g mogelijk worden veranderd idat criminelen 'beroepskos- n' als vuurwapens, waakhon- ?n, anti-afluisterapparatuur en eekpenningen niet langer van belasting kunnen aftrekken, en verontwaardigde Tweede amer heeft dit gisteren geëist hernieuwde publiciteit over gat in de wet. Er is zelfs juris- rudentie van de rechter, waar- het criminelen wordt toege- iaan hun 'beroepskosten' af te ekken. Drie jaar geleden heeft de tveede Kamer er al eens bij de lenmalige staatssecretaris Van meisvoort op aangedrongen e wet aan te passen. Die mom- elde toen dat hij er eens naar au kijken, maar vervolgens ge- eurde er niets. De Tweede Ka ler verzuimde op de zaak terug komen. Gisteren kwam de kwestie op- ieuw in het nieuws door een ARA-documentaire waarin een FNV-voorzitter Stekelenburg spreekt de verzamelde bonden toe. Hij herhaalde nog eens dat de vakcentrale weinig ingenomen is met het paarse kabinet. foto anp DEN HAAG ANP Bij de FNV groeien de twijfels of het ooit nog wat wordt met paars, zeker na de kabinets plannen om mensen tegen minder dan het minimumloon laten werken en de algemeen- verbindendverklaring van CAO's te beperken. Die plannen van minister Melkert zijn spel bederf, zei FNV-voorzitter Ste kelenburg gisteren tijdens een congfës van zijn vakcentrale over de toekomst. Weinig enthousiasme toonde Stekelenburg ook voor de daden van minister Wijers van econo mische zaken. Volgens hem zijn daden en voornemens van deze minister tot nu toe weinig ver nieuwend. Het zou hem volgens Stekelenburg sieren als hij de sociaal-economische realiteit preciezer zou interpreteren. En D66, de partij van Wijers, kan al evenmin de goedkeuring van de FNV wegdragen. D66-kamerlid Bakker stelde deze week voor de komst van nieuwe lage loon schalen bij wet te regelen en niet meer via de CAO's. „Meer onzin heb ik zelden gehoord", aldus de FNV-voorman. Het federatiecongres boog zich gisteren over voorstellen om de samenwerking binnen de aangesloten bonden te verster ken. De bestaande scheidslijnen tussen bonden worden door de veranderingen in de economie als achterhaald beschouwd. De vakcentrale en de afzonderlijke bonden moeten meer samen doen, bijvoorbeeld als het gaat om gezamenlijke huisvesting, scholing van kaderleden en dienstverlening. Dat betekent ook meer samenwerking tussen bonden onderling. Ook boog het congres zich over versterking van de indivi duele dienstverlening. De FNV wenst meer dan nu het geval is zichtbaar maken, wat de voor delen van het bondslidmaat schap zijn. De leden zijn overi gens goed te spreken over het werk van FNV en bonden. Ge middeld gaf een ledenpanel het rapportcijfer 7,1. De vraag naar informatie en advies stijgt vol gens FNV-bestuurder Draijer sterk en legt een steeds groter beslag op de middelen. De kos ten van individuele dienstverle ning zullen volgend jaar al ruim 90 miljoen gulden bedragen, waarbij de rechtsbijstand de grootste post vormt. Een aantal bonden wil nau wer samenwerken in een op te richten FNV-dienstverlenings- bedrijf. Zes bonden zullen op korte termijn een gezamenlijk ledenservicebedrijf oprichten: de Voedingsbond, Bouw- en Houtbond, Vervoersbond, In dustriebond en Dienstenbond. Tijdens het congres verklaarde ook de Kappersbond zich bij het nieuwe samenwerkingver band te willen aansluiten. De nieuwe vereniging moet louter uitvoerende werkzaamheden verrichten. Prioriteit wordt daarbij gegeven aan werkzaam heden op het gebied van indivi duele dienstverlening en leden service. Uitgangspunt is verder dat alle deelnemers zelfstandig blijven. Verder kondigde de grafische bond Druk- en Papier aan sa menwerking te willen zoeken met de FNV Dienstenbond. Op termijn zouden de twee moeten fuseren. Volgens voorzitter Van Tilborg hebben beide bonden geen ver uiteenlopende opvat tingen over de toekomst. De fu sie kan de positie van de FNV op het terrein van kleinschalige industrie en dienstverelening versterken, zo meent Druk en Papier. NISSO en ministerie gaan ongewenst gedrag in kaart brengen Er komt voor het eerst een grootschalig onderzoek naar alle vormen van seksuele intimidatie in de gezondheids zorg. Zowel het ministerie van volksgezondheid als het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onder zoek (NISSO) gaan het ongewenst seksueel gedrag van hulpverleners met patiënten in kaart brengen. DEN HAAG GPD De aanleiding voor het onder zoek is het groeiend aantal klachten. Volgens het NISSO maakt vijf tot tien procent van de beroepsbeoefenaren in de zorgsector zich schuldig aan seksuele intimidatie. Het ministerie gaat alle mel dingen en klachten over seksue le intimidatie inventariseren die de afgelopen jaren bij de Hoofdinspectie van de Volksge zondheid zijn binnengekomen. Daaruit moet blijken om wat voor klachten het gaat, welke medici zich er vooral aan schul dig maken en wat ertegen ge daan kan worden. Hoofdinspecteur dr. G. Sie- mons: „Een grote groep is op dit punt onhandig en onprofessio neel. Als we weten wat ze pre cies verkeerd doen, kunnen we de problemen beter aanpakken. Maar tegen de echte slechteri ken zullen we nooit iets kunnen uitrichten. Die mensen moeten door Justitie worden gestraft". Het NISSO gaat 1200 huisart sen, psychiaters, chirurgen, in ternisten, gynaecologen en fy siotherapeuten ondervragen. De hulpverleners krijgen een enquête-formulier waarin hen wordt gevraagd wat zij onder ongewenst gedrag verstaan en of zij zelf ervaring hebben met seksuele contacten met patiën ten. Psycholoog/seksuoloog Nel van Son van het NISSO: „We gaan niet alleen inventariseren hoe vaak seksuele relaties tus sen hulpverlener en patiënt voorkomen, maar we willen ook weten om wat voor soort klach ten het gaat. Het is bijvoorbeeld ook ongewenst als een patiënt zijn onderbroek moet uittrek ken bij de fysiotherapeut terwijl DEN HAAG ANP De 28-jarige hoofdverdachte in de 'Albert Heijn-zaak' moet, al thans voorlopig, in Nederland blijven. Dat heeft de Haagse rechtbankpresident mr. A. van Delden gisteren beslist. De rechter deed geen uitspraak over de vraag of de uitlevering door Chili toelaatbaar was of niet. De Bussummer was in Den Haag aan het verkeerde adres en moet, volgens het vonnis, zijn bezwaren tegen de uitleve ring in Arnhem naar voren brengen. Daar loopt een ge rechtelijk vooronderzoek te gen hem in verband met de ge ruchtmakende overval op het AH-filiaal in Oosterbeek in 1990. Daarbij vielen twee do den. Met het vonnis van de Haag se rechter is de Bussummer niets wijzer geworden. Hij zal dezelfde vraag moeten stellen in Arnhem, hetzij in kort ge ding, hetzij aan het begin van zijn proces. Wanneer dit is, kon het openbaar ministerie in Arnhem niet zeggen. Het ge rechtelijk onderzoek loopt itog. I DEN HAAG GPD Seismometers in gaswingebieden plaatst. De benodigde gaten worden geboord door de NAM en het bedrijf Amoco Nether lands. B. Dost van de seismologi sche dienst van het KNMI noemt het van groot belang dat in Noord- en West-Nederland seismometers geplaatst worden. „Met de nieuwe meetappera- tuur kunnen we niet alleen de grote bevingen, maar ook de wat kleinere schokken registre ren." Met die gegegens kan het KN MI niet alleen méér zeggen over de oorzaak van eerdere bevin gen, maar ook de maximale sterkte van een mogelijk nieuwe beving bepalen. „Dat is van groot belang voor bijvoorbeeld de kernreactor in Petten", meent Dost. In gaswingebieden in Drenthe, Groningen en Noord-Holland worden seismometers geplaatst. Dit maakte minster Wijers van economische zaken gisteren be kend. De meters moeten meer duidelijkheid geven over de oorzaak van recente aardbevin gen. De meest waarschijnlijke oor zaak van de bevingen is volgens veel deskundigen het boren naar gas door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). Minister Wijers liet de Tweede Kamer weten dat in de provin cies Groningen en Drenthe ze ven zogenoemde seismische stations worden ingericht. In Noord-Holland worden in de omgeving van Bergen en Alk maar drie van die stations ge- dat voor dc behandeling niet nodig is. Wij willen weten welke grenzen hulpverleners hante ren". Uit vergelijkbare enquêtes onder psychotherapeuten, gy naecologen en KNO-artsen is gebleken dat hulpverleners in de regel openhartig zijn over hun seksuele ervaringen omdat de onderzoekers hun anonimi teit waarborgen. Van Son: „Het kan iedere hulpverlener overko men. Het is belangrijk te achter halen wanneer en waarom ie mand zijn grens overschrijdt. Heeft de hulpverlener zelf een problematische relatie, is de pa tiënt dwingend of speelt de be slotenheid van een privé-prak tij keen rol?" Het NISSO moet de betrok ken beroepsverenigingen nog benaderen. „Die moeten bereid zijn om sancties te treffen tegen collega's die hun boekje te bui ten gaan. Maar een beroepsver eniging kan ook stimuleren dat seksuele gevoelens ten opzichte van patiënten bespreekbaar worden tijdens de opleiding en onder collega's. Dan is het mak kelijker om seksuele relaties te voorkomen". RUINEN ANP Een arrestatieteam van de re giopolitie Noord-Nederland heeft gisteren een gezin van zes Bosnische asielzoekers aange houden in een asielzoekerscen trum in het Drentse Gijsselte (gemeente Ruinen). Dat gebeurde nadat een van de gezinsleden 's morgens brand had gesticht toen de poli tie hen kwam ophalen om hen over te brengen naar Duitsland, waar zij eerder al asiel hadden aangevraagd. De vakantie bungalow waarin de twee grootouders, ouders en twee kinderen sinds december vorig jaar verbleven brandde hele maal af. Volgens districtschef H. Schroder van de politie in Zuid-Oost Drente wist het gezin al een aantal weken dat hun asielaanvraag definitief was af gewezen. Om uitzetting te voor komen had het gezin dinsdag avond nog vergeefs geprobeerd onderdak te krijgen in een kerk in Zwolle. Toen de politie de fa milie gistermorgen kwam halen, probeerde de 44-jarige vader opnieuw met de agenten in dis cussie te gaan. Toen dat geen effect had, sprenkelde de man een hoeveelheid benzine op het brandende gasfornuis. Het huisje stond even later in lich terlaaie. De brandstichter is gearres teerd en ingesloten. De andere gezinsleden zouden vanmorgen aan de Duitse autoriteiten wor den uitgeleverd. Promovenda vindt dat organisator slaapcursus diploma moet hebben UrÉt f Ji yPT*-' ty MSTERDAM PETER DE KNEGT uim vier miljoen mensen in lederland kunnen 's naéhts de niet vatten. In zestig pro ent van de gevallen is stress e oorzaak daarvan. Omdat de naatschappij steeds jachtiger ordt, groeit het leger slechte lapers. Grootmoeders anijs- ïelk helpt vaak allang niet neer en schaapjes tellen of de ond uitlaten evenmin. W. lofrnen, psycho-fysioloog aan e Universiteit van Amsterdam oopt morgen te promoveren p een onderzoek naar de twaliteit van slaap en de in- loed van interne en externe actoren daarop. van de slaap zelf. Nascholing zou goed zijn. De psycho-fysioloog pleit ook voor de invoering van een exa men voor organisatoren van slaapcursussen. Zij zouden zich moeten onderwerpen aan re gels van de Nederlandse Slaap- /Waakvereniging. In deze ver eniging zitten experts op het ge bied van de slaap. In haar dagelijkse praktijk aan de universiteit krijgt Hofman veel te maken met mensen die al verschillende slaapcursussen achter de rug hebben. „Deze mensen krijgen daar vaak een trap na. Ze zoeken de schuld bij zichzelf. Ik heb hier al zoveel mensen gehad die deze ellende hebben meegemaakt. Niet ie dereen zou klakkeloos op zo'n cursus moeten worden toegela ten." In haar proefschrift heeft Hof man een aantal onderzoeken gebundeld die zij de afgelopen twintig jaar aan de universiteit heeft verricht. „Vroeger dacht men dat slaap iets passiefs was, dat er niks gebeurde tijdens je slaap. Verloren tijd eigenlijk. Slaap blijkt echter wel degelijk actief. Er gebeurt van alles, er komen groeihormonen vrij, we hebben de droomslaap, je kunt een spontane ademstilstand krijgen." Slaaponderzoek staat in Ne derland nog in de kinderschoe nen. Pas in 1973 begon men in Amsterdam met het eerste slaaponderzoek. „In mijn on derzoek gaat het om slaapkwali- teit, eigenlijk een black box. We weten er zo weinig van af." Hof man selecteerde een groep van zestien mensen, die al langer dan twee jaar aan chronische slapeloosheid lijden. Zonder aanwijsbare psychische of fysi sche redenen kunnen deze pa tiënten toch niet slapen. „Ze lo pen er vaak als zombies bij." Deze groep patiënten werd vergeleken met gezonde men sen. Uit het onderzoek kwam naar voren dat de mensen met chronische slapeloosheid waar schijnlijk overdag veel actiever zijn en ook 's nachts niet onder de drempel komen die nodig is om te slapen. „Mijn idee na dit onderzoek is dat de oorzaak van deze chronische slapeloosheid in het centrale zenuwstelsel zit." In het onderzoek keek Hof man ook naar slaapstorende ge luidsbronnen, lawaai dus. Daar bij werd vier weken lang de slaap gemeten van mensen die aan een drukke autoweg in Rot terdam wonen. Bij sommige proefpersonen werd dubbel glas in huis aangebracht. „Bij het onderzoek bleek dat de hartslag van de mensen zich niet aanpast, ook al woonden ze er al jaren. Alhoewel het geluid met dubbel glas minder was, bleef het hart reageren op de geluidspieken. Langs een druk ke weg ontwaken mensen meer, ze hebben vaak een hogere bloeddruk en ze mopperen ook meer. Het zou interessant zijn te weten wat het betekent voor de volksgezondheid Hofman houdt zich verre van een politieke stellingname over de aanvaardbaarheid van geluid bij bijvoorbeeld vliegvelden als Schiphol en Beek. „We hebben wel in opdracht van de Gezond heidsraad een onderzoek ge daan naar de gevolgen van vliegtuiglawaai op de slaap, maar we geven dan slechts aan dat beneden een bepaald ge luidsniveau niets gebeurt, maar daarboven steeds meer. Mis schien vindt de politiek het wel aanvaardvaar dat twintig pro cent van de mensen wakker ligt, of slechts één. Dat getouwtrek, déér blijven wij buiten." Amsterdam In de Amsterdamse RAI wordt deze dagen hard gewerkt van de mini-caravan kan worden gebruikt als tafelblad en aan de zij- aan de opbouw van de Kampeer- en Caravan-beurs, die morgen wordt klep zit een keukenblok met kooktoestel en gootsteen, geopend. Mevrouw De Leeuw uit Zaandam demonstreert op de beurs foto cpd roland de bruin een fietsvouwcaravan. De tent klapt uit als een parasol. Het deksel

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5