Kok kiest ook voor ministelsel Extra lage hypotheekrente nu 0,4%* actiekorting! Toekomst Borssele onzeker ondanks uitspraak Kamer Binnenland betonden schorten overleg ifnet Ritzen voorlopig op iuzie om kaasnaam voor rechtbank uitgevochten Kerstmis op de veiling Voedingsbond FNV wil weerbare WAO'ers 'omersmog kost landbouw dit jaar miljard gulden ONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD GeBtOdMitfe Raad Rotterdam voor gratis drugs Rotterdam De Rotterdamse raadscommissie volksgezondheid Reeft gisteren unaniem ingestemd met het verstrekken van he roïne aan een selecte groep drugverslaafden. D66 vindt dat er paast het heroïne-experiment ook internationaal overleg moet worden gevoerd, met name met België en Noord-Frankrijk, brugtoeristen uit laatstgenoemde gebieden doen regelmatig Rotterdam aan. De drugs worden pas verstrekt als minister Borst ran volksgezondheid toestemming heeft gegeven. Kamer akkoord met bejaardenaftrek pen haag De Tweede Kamer gaat akkoord met een bejaardenaf- jrek van 792 gulden in 1995. Een wetsvoorstel van staatssecreta ris Vermeend van financiën bleek gisteren op kamerbrede steun le kunnen rekenen. Het dreigende koopkrachtverlies van bejaar den met alleen AOW of een Idein aanvullend pensioen blijft daarmee volgend jaar achterwege. De Kamer is ook akkoord met terruiming van de belastingaftrek voor kinderopvang. Politiedienst zet mannetje in Polen &oetermeerNederland stationeert per 1 december een functio naris van de Centrale Recherche Informatie Dienst (CRI) in Po- Ben. Het is de eerste Nederlandse politie-verbindingsman die wordt gedetacheerd in een Oosteuropees land. Hij opereert jvanuit de Nederlandse ambassade in Warschau en onderhoudt en oKontacten tussen de Poolse en Nederlandse politie over georga- •n. Vaniseerde misdaad. Polen is het negende land dat wordt opgeno- ;d votnen in het netwerk van de CRI. Er zijn al posten in Azië (Thai- nderfand, Pakistan), Zuid-Amerika (Venezuela, Colombia), Turkije, e lanfrrankrijk, Spanje en de Nederlandse Antillen. ;1 hetL alle ijdetuz/e over amendement Kamer wachtgeld grote partijen past in het beleid om ontslagen in het onderwijs minder gemakkelijk te maken. Belangrijk onderdeel van dit be leid is de 'bestuursaanstelling'. Die houdt in dat onderwijsper soneel niet langer is verbonden aan één bepaalde school, maar in dienst komt bij een schoolbe stuur zodat de leraren in geval van nood naar een andere on der dit bestuur vallende school kunnen worden overgeplaatst. De bonden en de schoolbestu ren zijn al akkoord met deze wijziging, en op zich zijn de bonden ook bereid te praten over een ander afvloeiingssys teem. Daarbij gaat vooral het principe van 'het laatst erin, het eerst eruit' op de helling. Volgens een woordvoerder van het ministerie is Ritzen be reid de kwestie met de bonden te bespreken. De Kamer moet overigens nog stemmen over het gewraakte amendement. Dat gebeurt volgende week. Premier wil 'appèl op individuele verantwoordelijkheid' ff n haag anp Ie vakbonden hebben gisteren principiële redenen het 'erleg met het ministerie van iderwijs over de arbeidsvoor- raarden voor het onderwijsper- ineel opgeschort. Aanleiding irmt een voorstel vanuit de 'eede Kamer afvloeiingsrege- igen in het onderwijs niet lan- wettelijk verplicht te stellen, le bonden nemen het minister itzen kwalijk dat hij geen be waar aantekende tegen dit foorstel. Dat steekt ze omdat de kvestie in het kader van het ar- leidsvoorwaardenoverleg met e minister nog volop aan de rde was. „Nog los van de inhoud van et amendement, gaat het om e principiële kant van de zaak. let dit soort politieke dictaten open en reëel overleg over de rbeidsvoorwaarden niet moge- jk", aldus ABOP-bestuurder an der Kolk. Het amendement van de vier Beschadigde burgemeester krijgt drievoudig afscheid loon op zand» anp Burgemeester Van Dun van Loon op Zand wordt in zijn ge meente toch feestelijk uitgeluid. Van Dun heeft ontslag geno men omdat de raadsleden geen vertrouwen meer in hem had den omdat hij de waarheid had achtergehouden over een dron- kemansrit met zijn auto die eindigde in een sloot. Van Dun heeft zelf ontslag genomen uit frustratie over de ma nier waarop hij door de gemeenteraad is behandeld. Toen be kend werd dat de burgemeester dronken achter het stuur had gezeten, kreeg hij eerst het vertrouwen van de raad. Wat later toen er 'indringende nieuwe feiten' over Van Dun aan het licht waren gekomen (de aanwezigheid van een prostituée in de wa gen), sloeg de raad om en werd het vertrouwen in Van Dun op- ;zegd. Van Dun heeft geen behoefte aan een officiële afscheidsrecep tie, maar krijgt er nu drie: één in Loon op Zand, één in Kaats heuvel en één in het kerkdorp De Moer. De plaatselijke politici zijn niet uitgenodigd. De recepties zijn georganiseerd door pas tores Stegeman en Smarius. Zij vinden dat Van Dun alsnog ge zellig moet worden uitgeluid omdat hij een burgemeester was op wie je altijd een beroep kon doen. 'Eemlander lijkt te veel op Maaslander' >en haag anp (aashandel Westland wil dat de ïupermarktketen Jac. Hermans die stukken Eemlanderkaas di eet uit zijn 115 winkels haalt. )ie naam lijkt namelijk ver lacht veel op Maaslander, de ;aas van Westland. Voor elke erkochte Eemlander moét een Iwangsom van 5.000 gulden vorden betaald, vindt West and. Verder wil de kaashandel en schadevergoeding voor ge- eden verlies, zo liet het bedrijf (isteren voor de Haagse recht- )ank weten. In een kort geding stelde Vestland-advocaat Gielen dat Vestland in de Benelux als eni- ;e kaasnamen mag laten eindi- ;en op 'lander'. Jaarlijks worden niljoenen guldens uitgegeven lan reclame en promotie van le kaas. Westland heeft de afge- open tijd juridische strijd ge- Premier Kok wil op langere termijn een ministelsel in de sociale zekerheid, waarbij de overheid slechts garant staat voor een sociaal minimum. Zo'n stelsel, waarvan tot nu toe vooral de WD een enthousiast pleitbezorger is, vindt Kok 'geen devaluatie van het sociale stelsel', zo zei hij gisteren tijdens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. heid, zoals de gedeeltelijke ont koppeling tussen lonen en uit- In 1996 maakt het kabinet de keringen, de beperking van de balans op van de genomen kinderbijslag, de privatisering maatregelen in de sociale zeker- van de Ziektewet en de ingre- den haag» anp pen in WAO en WW. Wanneer die onvoldoende geld opleve ren, zal het kabinet de sociale zekerheid nog verder beperken, aldus het regeerakkoord. Bo vendien werd overeengekomen dat D66, PvdA en WD ook om de tafel gaan zitten over de vraag hoe de sociale zekerheid er op langere termijn dient uit te zien. De discussie daarover gaat vooral tussen de WD en de PvdA. De liberalen willen een ministelsel, terwijl de sociaal democraten tot nu toe vooral aankoersen op behoud van het huidige stelsel. De opmerkingen van de PvdA-leider waren daar om des te opmerkelijker. Kok zei dat hij 'op langere termijn een stelsel voor zich ziet waarin de overheid kerntaken verricht en garanties geeft ten aanzien van een bepaald niveau van so ciale bescherming'. Volgens hem 'apelleert zo'n stelsel sterk aan individuele verantwoorde lijkheid en de wil van om verantwoordelijkheid te ne men voor zichzelf, hun partners en hun kinderen'. Over de vraag hoe hoog het niveau moet zijn dat de overheid dekt, liet hij zich verder niet uit. Kok moest zich gisteren te weer stellen tegenover een kriti sche PvdA-fractie, die hem maande niet te hard van stapel te lopen met de ingrepen in de sociale zekerheid. Kok liet PvdA-senator Schinck weten dat het kabinet vasthoudt aan de voorgenomen privatisering van de uitvoering van WAO en Ziektewet. Schinck vroeg dins dag of daarmee niet moet wor den gewacht tot de effecten van recente wijzigingen in deze wet ten duidelijk zijn. Kok verzeker de zijn partijgenoot dat de pri vatisering zorgvuldig zal wor den voorbereid en riep Tweede en Eerste Kamer op de wets voorstellen straks 'kritisch' te beoordelen. tilburg »gpd naaldwijk» Sinterklaas heeft nauwelijks voet aan wal gezet, of de jaarlijkse kerstmanie breekt weer los. Op de veiling in Naaldwijk gaan de kerst stukjes al weer bij duizenden langs de klok. De prijzen zijn niet onredelijk. Voor ruim zeven gulden gaan de stukjes van de hand. De ontwerpers hebben dit jaar de glanzende linten en in glanspapier verpakte nepkadootjes in de kast laten liggen en gekozen voor natuurlijke materialen als mos en denne-appels om de stukjes aan te kleden. foto anppaul stolk Met bibberende knietjes en to taal onvoorbereid gaan de meeste WAO'ers naar de her keuringen, zo is de ervaring van de Voedingsbond FNV. Een lan delijke 'rechtenkaart' moet de huidige en toekomstige zieken en WAO'ers echter weerbaarder maken en uit hun isolement ha len. Een 'rechtenkaart' voor langdurig werklozen is nog in de maak en wordt volgend voorjaar verwacht. „Je hebt het recht om je mond open te doen, om steun te zoeken bij je vakbond. Bo venaan staat ook het recht op een fatsoenlijke behandeling en uitleg. Want het gaat om jouw leven luidt de wervende tekst van de door de Voedingsbond gefabriceerde rechtenkaart. De kaart staat vol handige weetjes en tips. Zo hoeft nie mand alleen naar de gesprek ken met de GMD-dokter of de bedrijfsvereniging en mag ie dereen om inzage vragen in zijn dossier en de fouten daarin la ten herstellen. „Trek vroeg aan de bel. Veel leden zoeken te laat hulp bij de bond. Te laat om nog veel te kunnen verande ren", luidt de waarschuwende tekst. Het lijken allemaal open deu ren, maar Voedingsbondvoor zitter Paul Andela wijst tijdens de presentatie juist op de nood zaak van de rechtenkaart. „De mensen worden door de nieu we wetgeving compleet in de mangel genomen, attent ge maakt op functies die niet voor handen zijn en zonder enige begeleiding de WAO uitge schopt." Andela vindt dat de hele WAO-problematiek terugmoet op de politiek agenda. „De re gelgevers in Den Haag hebben fundamentele fouten gemaakt. Zij hebben geen flauw benul hoe hun regeltjes in de praktijk uitpakken." Hij pleitte voor een fatsoenlijke begeleiding tijdens het hele WAO-traject, voor het goedkeuren voor écht beschik bare functies en voor professio nele hulp bij het verkrijgen van die functies. den haag gpd-anp Het is nog onduidelijk of het ka binet uitvoering geeft aan de wens van de Tweede Kamer om de kerncentrale in Borssele te sluiten. De Kamer besloot giste ren, nadat de stemmen dinsdag staakten, met vier stemmen verschil tot sluiting van de cen trale. De motie van Groen Links daarover werd gesteund door PvdA, D66, SP, RPF, vier leden van het AOV en de éénmans- fracties van de Unie55+ en ex- AOV'er Hendriks. Minister Wijers (economische zaken) liet na afloop van de stemmingen weten eerst over leg te willen binnen het kabinet. „Het kabinet heeft een eigen verantwoordelijkheid en de mo tie wordt door de voorstanders verschillend geïnterpreteerd. Dat zal bij de overwegingen in het kabinet zeker een rol spe len", aldus Wijers. De minister lijkt daarmee te impliceren dat het ook mogelijk is dat de motie niet wordt uitgevoerd. Hij wil binnen twee weken duidelijk heid daarover geven. Volgens de indieners van de motie moet het besluit van de Kamer resulteren in spoedige sluiting van de centrale. Volgens voerd tegen kaasproducenten die zich ook kaas op de markt brachten met een 'lander'- naam. Met anderen, zoals Al- bert Heijn (Zaanlander), zijn ja ren geleden licentie-overeen komsten gesloten. Westland heeft een aantal kaasnamen gedeponeerd zoals Maaslander, Westlander, Rijn lander en Lekkerlander. Er is volgens de advocaat sprake van een seriemerknaam, die ande ren niet mogen imiteren. De Hermans Groep heeft dat wel gedaan en dat brengt de consu ment op een dwaalspoor. Volgens de Hermans Groep is het in de kaasbranche gebruike lijk om kaasjes geografische na men te geven die vaak niets met de herkomst te maken hebben. De suggestie van Westland om de Hermans-kaas tot Eemdaler om te dopen wees de advocaat van het bedrijf af. Een triomferende Marijke Vos na de stemming. Volgens haar kan het kabinet nu moeilijk anders dan de centrale in Borssele kort na de eeuw wisseling sluiten. foto anp Wijers' eigen partij D66 bete kent de motie sluiting in 2004. De RPF steunde de motie om dat een eigen voorstel om eerst diepgaand over kernenergie te discussiëren door de Kamer werd verworpen. WD-leider Bolkestein heeft het kabinet opgeroepen de ka meruitspraak te negeren. Vol gens de liberaal heeft de rege ring in het verleden aan de eige naren van Borssele toezeggin gen over de opknapbeurt ge daan, die niet zomaar kunnen worden verbroken. Ook de mil joenen die al zijn geïnvesteerd spelen daarbij een rol. In Zeeland is gisteren teleur gesteld gereageerd op de stem ming in de Tweede Kamer. Met name de onduidelijkheid over de inhoud van de motie roept afkeurende reacties op. „Een politiek spel, en een slecht poli tiek spel", is de mening van burgemeester J. Mandos van Borssele. „Dat dat politieke spel met name is gespeeld door Zeeuwse afgevaardigden, maakt het extra wrang. Ik vraag me af of je zo kunt omgaan met zaken als veiligheid en werkgelegen heid. Het gaat om zevenhon derd werknemers en hun gezin nen. Die zijn de afgelopen we ken van het ene hoekje naar het andere geslagen. Daardoor is het vertrouwen in de landelijke politiek wel afgenomen." Directeur ir. J. den Boer van de centrale is eveneens teleur gesteld. Hij kan zich het onbe grip bij zijn werknemers goed voorstellen. Den Boer wijst erop dat de kerncentrale ruim 21 jaar veilig heeft gefunctioneerd en dat de vergunning voor de aan passing van de centrale door vier ministers is getekend en de verlenging van de bedrijfsduur tot 2007 door de minister van economische zaken is geautori seerd. De milieu-organisatie Green peace is juist blij met de stem ming in de Tweede Kamer. Vol gens de organisatie kan het niet zo zijn dat minister Wijers de opvatting van de Kamer naast zich neer legt. „Doet hij dat wel, dan komen we hard in actie", aldus een woordvoerster. Overvaller kan sleutel kantoor niet vinden kapellebrug gpd Een overval op het Grenswis selkantoor in het Zeeuws- vlaamse Kapellebrug is giste ren mislukt, omdat de over valler de sleutel van het kan toor niet kon vinden in de jaszakken van een balieme dewerker. De overvaller bedreigde een bij het kantoor arriveren de baliemedewerker en een schoonmaakster met een vuurwapen en eiste de sleu tel. Toen de baliemedewer ker niet snel genoeg gevolg gaf aan het bevel, zocht de overvaller de jaszakken van de medewerker af. De sleu tels die uit de jas werden ge vist, behoorden echter tot een privé-sleutelbos en pas ten dus niet op de kantoor deuren. Zonder iets te zeggen, stapte de overvaller vervol gens in een vermoedelijk ge stolen auto, waarin zich nog een compagnon bevond, en reed de tweehonderd meter verder liggende grens met België over. De auto werd enige tijd later door de Belgi sche Rijkswacht teruggevon den. Van de overvallers ont breekt tot nu toe elk spoor. Wie zelf naar werk zoekt, krijgt in Tilburg een premie tilburg» anp De gemeente Tilburg gaat lang durig werkloden belonen die zich via een contract verplich ten tot een programma dat hun kansen op werk vergroot. De 'activeringspremie' van maxi maal 750 gulden is bestemd voor werklozen die door gebrek aan opleiding, werkervaring of motivatie nu geen enkele kans maken op een baan. Per jaar komen maximaal vijf honderd werklozen, met wie een schriftelijk contract wordt gesloten, voor de premie in aanmerking. De positie, de in spanningen en de resultaten zijn bepalend voor de premie. Wie zich niet aan het contract houdt, krijgt in plaats van een premie een strafkorting op zijn uitkering. Sinds 1 oktober is de wettelij ke mogelijkheid voor bijstands ontvangers vervallen om een paar nonderd gulden per maand bij te verdienen zonder dat dit wordt gekort op hun uit kering. In plaats daarvan heb ben de gemeenten de daardoor vrijkomende 150 miljoen gul den gekregen die ze naar eigen inzicht mogen besteden om bij standsontvangers te prikkelen aan het werk te gaan. Tilburg gaat verder op allerlei manieren bevorderen dat de minima in de stad beter gebruik maken van voor hen bestemde regelingen en subsidiemogelijk heden. De gemeente heeft de mogelijkheden bovendien ver groot. Voortaan kan ook bij de sociale dienst worden aange klopt om geld voor bijvoorbeeld studie, arbeidsinpassing en duurzame gebruiksartikelen zoals een koelkast. den haag anp Melkert wil soepel verlof ouders Nu biedt de wet de mogelijk heid onbetaald ouderschaps verlof op te nemen gedurende maximaal zes maanden. Dat moet gebeuren voor het kind vijf wordt. De betrokken werk nemer moet wel minstens 20 uur per week doorwerken. Het gros van de werknemer levert daarvoor wel de helft van zijn salaris in. Drie maanden vrij, een half jaar de helft van de tijd of een jaar een kwart minder werken. Als het aan minister Melkert van sociale zaken en werkgelegen heid ligt, moeten jonge ouders in de toekomst zelf kunnen be palen welk ouderschapsverlof ze willen. Tot 31 december op de Postbank Oriëntatiehypotheek. pen haag anp De land- en tuinbouw heeft de- pe zomer een miljard gulden pchade geleden door de veelvul- pig voorkomende smog. Die schatting doet het Centrum Landbouw en Milieu ICLM) in Wageningen, dat ver- Vacht dat het bij volgende zon nige en warme zomers niet veel anders zal zijn. Zomersmog ontstaat door de combinatie van luchtvervuiling door industrie en verkeer en zonlicht. Daardoor wordt ozon gevormd, een uiterst agressieve verbinding van zuurstofmolecu len die niet alleen bij mensen met gevoelige luchtwegen tot ademhalingsproblemen kan lei den, maar ook planten aantast. Bladeren vergelen en sterven vervolgens af. Voordat dit pro ces optreedt, kan de opbrengst al zo'n tien procent minder zijn. De gedupeerden zijn vooral glastuinbouwers en telers van voedergewassen (aardappelen en groenten), aldus het CLM. „De schade treedt op zonder dat de boeren daar direct erg in hebben. De smogschade in de land- en tuinbouw wordt sterk onderschat", aldus het cen trum. Een woordvoerder van het Landbouwschap kondigt aan dat smogschade op korte ter mijn intern zal worden bespro ken. „We beseffen natuurlijk wel dat een deel van de sector de smog zelf veroorzaakt. Bij voorbeeld via de uitstoot bij tuinbouwbedrijven. We pakken de aangedragen gegevens van CLM wel heel serieus op." De hypotheekrente kan stijgen en dalen, dat is algemeen bekend. Een rentestijging wilt u het liefst ontlopen en van een rentedaling wilt u profiteren. Dat is logisch. De Postbank introduceert een hypotheek die daarin voorziet: de Oriëntatiehypotheek. De rente staat de eerste twee jaar vast en kan dus niet stijgen. kunt u daarvan uiteraard wèl profiteren! U bepaalt in deze twee jaar namelijk zélf het moment waarop u de rente voor een nieuwe periode vastlegt. Ter introductie geldt nu tot 31 december 1994 de actiekorting. Informeer dus direct bij uw makelaar, verzekeringsadviseur of hypotheekbemiddelaar of bel Gaat de hypotheekrente dalen, dan POSTBANK gratis 06-0012 voor een afspraak. Voor een hypotheek kies je gewoon de Postbank.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3