Gaatjes vullen zonder boren Satelliet gaat schepen door poolijs loodsen Wetenschap Wetenschap oont werking ïomeopathie Wubbo Ockels iest Delft oor experiment Tbc-bestrijding veel belangrijker Zimbabwe roeit AIDS niet uit met experiment DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 fetenschappelijk is aangetoond dat het rincipe waarop de homeopathie is geba- :erd, werkt. De vakgroep moleculaire cel- Je van de Universiteit Utrecht maakte onderdag de resultaten bekend van vier ir onderzoek in dierlijke cellen, waaraan studenten full-time hebben meegewerkt, olgens onderzoeksleider dr. R. van Wijk is werking van menselijke cellen vrijwel lentiek aan dierlijke. Daarom heeft het rincipe volgens hem ook bij let onderzoek toont aan dat een cel sneller erstelt als die een lage, verdunde dosis rijgt toegediend van de stof die de cel in irste instantie heeft beschadigd. Binnen homeopathie is dit fenomeen bekend als t similiaprincipe. vakgroep in Utrecht beschadigde eerst ïoedwillig de cellen (met onder meer arse- cadmium) om daarna diezelfde :offen in een lage dosis en verdund toe te Het resultaat was dat de cellen die rèl de stoffen kregen aanzienlijk sneller eelden dan cellen die op eigen kracht de :hade moesten herstellen. Bovendien louwden de cellen een extra weerstand op egen de schadeveroorzaker. Vel is het volgens de onderzoekers een ab- olute voorwaarde dat de toegediende stof lezelfde is als de stof die de cel heeft be- chadigd, of in elk geval daaraan verwant is. let bleek nutteloos om een andere stof toe dienen. )e onderzoekers willen het principe met log minimaal twee andere beschadigings- testen, waarvan zink er één is. De mdere methode moet een meer radicaal ysteem zijn, om te zien of het principe ook stig beschadigde cellen werkt. De on- lerzoekers vinden dat nodig, omdat in de iraktijk lang niet altijd duidelijk is wat de 'eroorzaker van de schade is. Ze willen laarom zoveel mogelijk stoffen in de cel litproberen. /ijf studenten van de Technische Universi- jeit in Delft krijgen de gelegenheid experi menten uit te voeren tijdens twee vluchten vaarbij enige tijd gewichtloosheid optreedt. )e leden van het Ruimtevaartdispuut van le faculteit luchtvaart- en ruimtevaarttech- ïiek willen met hun proeven het effect be- cijken van de gewichtloze toestand op het gedrag van vloeistoffen. ten jury onder voorzitterschap van de Ne- i|gg|Élerlandse ruimtevaarder Wubbo Ockels ^Hieeft hun proeven gekozen uit 49 voorstel len die studenten uit tien Europese landen padden ingediend voor een vijftal zoge noemde parabolische yluchten. Tijdens :o'n parabolische vlucht volgt het vliegtuig dusdanig traject dat telkens gedurende periode van 20 seconden gewichtloos- leid optreedt. Het vliegtuig betreedt daarbij erigens niet de ruimte. parabolische vluchten van de Europese mtevaartorganisatie ESA zijn het meest ipectaculaire project in de Tweede Europe- Week voor Wetenschappelijke Cultuur, jo geeft de Universiteit van Amsterdam itudenten uit verschillende landen gedu rende vijf dagen de gelegenheid onderzoek deze instelling te doen. Irr Athene presenteren scholieren videore portages die zij maakten qver de milieupro blemen in hun omgeving. De Belgische BRT ri documentaire zien over vijf Eu ropese onderzoeksprojecten. In Bonn en Straatsburg is er aandacht voor het Euro pees onderzoek naar het arctisch leefmilieu met het Duitse schip de Polarstem is uitgevoerd. In Kopenhagen houden studen ten zich bezig met de ethische vragen bij gentechnologie. AMSTERDAM ANP Het is niet nodig om Derde-Wereldlanden op te zadelen met nieuwe technologieën om tuberculose (tbc) vast te stellen. Dit is te duur en te bewerkelijk. É)e oudere metho den voldoen wel degelijk. Dit stelt de inter- jnist C. Richter verbonden aan het Academi sche Medische Centrum (AMC) in Amster dam in zijn promotieonderzoek. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) verwacht dat de komende tien.jaar dertig miljoen mensen overlijden aan tbc als er geen maatregelen worden genomen. Een kwart van de vermijdbare sterfgevallen on der volwassenen in ontwikkelingslanden komt op rekening van de ziekte. :ns Richter dreigt het gevaar dat inves teringen in dure methoden ten koste gaan essentiële tbc-bestrijding, waar nu al te weinig geld voor is. Geen amalgaan maar glasionomeer voor de tandheelkunde Een gebit waarin nooit meer geboord hoeft te wor den. Wie zou daar niet voor tekenen? Toch lijkt dat ideaalbeeld steeds dichterbij te komen dank zij de zogeheten Atrauma- tische Restauratieve Tand heelkunde, kortweg ART genaamd. Hierbij worden gaatjes schoongemaakt en gevuld met eenvoudige handinstrumenten. Toe passing van dit soort pa tiëntvriendelijke tandheel kunde in de Derde Wereld heeft hoopgevende resulta ten opgeleverd. Ook in de westerse wereld lijkt een doorbraak mogelijk. Als de tandartsen er tenminste aan willen. UTRECHT* BART VAN QORTMERSSEN Atraumatische Restauratieve Tandheelkunde maakt traditioneel boren overbodig. Het materiaal v meer is de laatste vijf jaar sterk verbeterd. Eigenlijk bevindt Taco Pilot (58), hoogleraar tandheelkunde aan de universiteit van Gro ningen, zich in een merkwaardige positie. Als medewerker van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) reisde hij vluchte lingenkampen in verschillende ontwikke lingslanden af om zendingswerk te verrich ten op het gebied van de tandverzorging. Nu voelt hij zich soms net een zendeling in de westerse wereld. De boodschap die hij uitdraagt onder collega's en andere belang stellenden is simpel: ART werkt! In vluchtelingenkampen en de binnen landen van Afrika of Azië zijn tandartsstoe len uiterst schaars. Stopcontacten trouwens ook. Dat betekent dat pakweg driekwart van de wereldbevolking maar één oplossing voor tandproblemen: trekken. Bij gebrek aan middelen om (mobiele) apparatuur aan te schaffen en te onderhouden en om per soneel op te leiden was het herstellen van schade aan gebitten in die gebieden tot voor kort vrijwel onmogelijk. Als antwoord op dit nijpende probleem werd in de jaren tachtig in Tanzania een be handelingstechniek ontwikkeld waarbij geen gebruik werd gemaakt van ingewikkel de apparatuur. ART werd deze methode ge doopt, wat in het Engels staat voor Atrau matic Restorative Treatment. Bij de ART- techniek wordt het door cariës aangetaste tandweefsel met een scalpel weggeschraapt, de holte wordt opgevuld met glasio- Gaten vullen zonder boor, zonder hi-tech stoel, en vrijwel zonder pijn. Het lijkt haast te mooi om waar te zijn. Een soort Omo Po wer, maar dan zonder de slijtage. Sceptici wagen dan ook te betwijfelen of toepassing van glasionomeer, in het Westen vrijwel al leen gebruikt voor nood vullingen, werkelijk een alternatief biedt voor de conventionele restauratietechniek. Maar sinds kort kan Taco Pilot overtuigende rapportcijfers op tafel leggen. In 1991 werd op het platteland in Thai land een Nederlands veldonderzoek gestart naar de lange-termijnkwaliteiten van ART. In het vluchtelingendorp Khon Kaen bracht een tandarts samen met twee ter plekke op geleide assistenten bij 277 personen (zowel kinderen als volwassenen) 529 ART-vullin- gen aan. Met tussenpozen van een jaar werd het dorp nogmaals bezocht om vast te stellen of de behandeling succesvol was ge weest. Na één jaar bleek 93 procent van de éénvlal^svullingen (voor kleine gaatjes) nog intact, na twee jaar 86 procent. Bij grotere gevulde oppervlakken was het succesper centage overigens aanmerkelijk lager. Permanent We hebben hier trouwens niet te maken met een tandheelkundige revolutie, bena drukt Pilot, ,,want de techniek op zich is niet nieuw. Al generaties lang gebruiken tandartsen handinstrumenten als de appa ratuur stuk is of als mensen te bang zijn voor het boren. Het nieuwe is dat we nu een poging hebben gedaan om met behulp van ART iets. permanents te maken. Dat is goed gelukt. Ben je er vroeg genoeg bij, dan zou je je hele leven op deze techniek kun- Daarmee lijkt de deur geopend naar een veel bredere toepassing van de ART-tech- niek dan alleen de basis-tandverzorging in ontwikkelingsgebieden. Pilot ziet het wel voor zich. „Vroeger was de tandarts getrouwd met z'n apparatuur, nu kan hij met z'n koffertje op pad om mensen ter plekke te helpen. Overal waar je een tafeltje en een bankje hebt, kun je ART brengen. Ik zie daarvoor heel goede moge lijkheden, bijvoorbeeld voor instituten voor geestelijk of lichamelijk gehandicapten of voor de steeds grotere groep van ouderen die hun eigen tanden hebben behouden." Twijfelachtig H. de Kloet, verbonden aan het Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam (Acta) en praktizerend tandarts in Arnhem, be hoort tot de stroming 'eerst zien, dan gelo ven'. „Glasionomeer is een heel mooi mate riaal," vindt hij. „De cariësremmende wer king is bekend. Maar laten we er in vredes naam niet op vertrouwen dat alle cariës tot stilstand komt als je glasionomeer-cement gebruikt. Haal het dan toch maar liever weg." Voor De Kloet, gespecialiseerd in het 'plakken' van allerlei materialen aan tan den, is de duurzaamheid van de hechting bij glasionomeer nog altijd twijfelachtig. „Het is de vraag of de chemische hechting aan het glazuur voldoende is voor langdurig houvast. Daar moeten we niet al te optimis tisch over zijn. Daarom wordt glasionomeer ook vooral toegepast bij kinderen. Een vul ling in een melkgebit hoeft maar een paar jaar te functioneren. Ik zeg nog niet dat het bij de rest van m'n patiënten ook al toepas baar is. Ik zie het toch meer als een tussen oplossing." Literatuur of niet, collega R. van Duinen werkt in zijn Haagse praktijk al acht jaar met glasionomeer, ook voor permanente restauraties. „In kleine situaties gaat het prima, bij grotere niet", is zijn ervaring. „Zeker de eerste paar dagen is zo'n vulling nog vrij zwak, maar is-ie eenmaal hard, dan gaat het verder goed." Veel van zijn patiën ten komen speciaal naar Van Duinen van wege de behandeling zonder boren. Zij worden vooraf ingelicht over de onzekerhe den op langere termijn, maar er is vrijwel niemand die daar zwaar aan tilt. Van Duinen geeft al een jaar of sussen aan collega's over gl Ook daar zijn de reacties over het algemeen positief. „Het wordt steeds meer gebruikt, vooral bij kinderen. Ik ben nu bezig het op genomen te krijgen in de opleiding. Dat gaat binnenkort gebeuren." Toch is ook in de praktijk van Van Duinen zo nu en dan het snerpende geluid van de boor nog te horen. „Soms is boren niet te vermijden," verklaart hij. „Gaatjes ontstaan vaak tussen de kiezen, uit het zicht. Als je zo'n gaatje ontdekt, is het vaak al te groot om het nog met glasionomeer te dichten." Kwik De toepassing van glasionomeer krijgt in tussen een flinke duw in de rug door nieu we inzichten in de eigenschappen van de gangbare amalgaam-vullingen. Want alles wat kwikhoudend is, is tegenwoordig ver dacht. Een wellicht minder nijpend maar niet minder reëel probleem is het milieu-tech nisch verantwoord wegwerken van oude-' vullingen. In alle gevallen een kostbare zaak. In april eindigde een tandheelkundig congres, gewijd aan de vraag of amalgaam nog een toekomst heeft, met de conclusie dat het spoedig zal wijken voor glasiono meer en composiet-materialen. Daarmee lijkt de ART-techniek ook hier toekomst te hebben. De Kloet: „Je moet het zo zien: in ontwikkelingslanden is het heel handig om bruggen te bouwen van boomstammen. Door de klimatologische omstandigheden rot het hout minder snel e hardhout is er in ruime ma Het werkt daar dus prima, m toch liever een Bailey-brug." het tropisch voorhanden, ar wij bouwen BEN APELDOORN Als op het noordelijke halfrond de herfst is aangebroken, begint de Noordelijke IJszee, gelegen tussen de permanente ijskap rond de Noordpool en de uitgestrekte landgebieden van Eurazië, Canada en Alaska, dicht te vriezen. Vaak komen schepen vast te zitten en wanneer ze niet op eigen kracht los kunnen komen moeten de be manningen of overwinteren öf met helikopters van boord worden gehaald. Soms worden scheeps wanden (ernstig) beschadigd als gevolg van de enorme druk van ijsmassa's. Hoeveel de schade door ijs, de vertragingen (door omwegen of vastzitten) en nood zakelijke evacuaties op jaarbasis bedraagt is niet precies bekend, maar volgens Kim Partington, ver bonden aan het nabij Londen ge vestigde Marconi Onderzoeks In stituut (MRI) van de Britse Geofy sische Dienst, „zou dat best eens in de tientallen miljoenen guldens kunnen lopen." Partington is leider van een on derzoeksproject op het MRI om ijsvorming te bestuderen en in kaart te brengen. Dat gebeurt met radarsignalen die door een om de aarde draaiende, enige tijd gele den gelanceerde satelliet worden uitgezonden. De 'doelen' op aarde weerkaatsen deze signalen elk op hun eigen karak teristieke wijze. De gereflecteerde radarsignalen worden ook weer door de satelliet opgevangen en herleid tot her kenbare beelden die vervolgens naar grondsta tions op aarde worden overges eind. Het gebruik van radarsignalen biedt voorts het grote voordeel dat er ongestoord dwars door wolken en mist mee 'gekeken' kan wor den. De ERS heeft met zijn SAR gen verricht aan en in dus altijd zicht op het aardopper- ter en op de zeebodem, vlak in tegenstelling tot satellieten die de aarde observeren in zicht baar licht en infrarood. Van de ra dareigenschappen maken Partington en zijn gebruik om de ontwikkelingen het gebied zee op de voet te volgen. Het afge lopen jaar is geëxperimenteerd Onverwachte ijsgang betekent veel hinder voor zeeschepen het 2 Prognose Omdat de 'Thetys' op bepaalde de ERS plaatsen steeds meetapparatuur naar beneden laat afdalen en daarmee ook via lange lijnen ver- de Noordelijke Ijs- bonden blijft, kan het schip gedu- ende die perioden niet zomaar iven wegvaren. Dan is het zaak op te zien hoe dat werkt. Het MRI de hoogte te blijven van de koers faxte elke dag een satellietbeeld ijsschotsen of op drift het onderzoeksschip 'Thetys' geraakte ijsbergen, ook als die zich dat, onder auspiciën van de Deen- nog op grote afstand bevinden. „De proefverbinding met de ERS, via onze fax met die van de Thetys, heeft aangetoond dat dit waarschuwingssysteem heel goed werkt", zegt Partington. Volgend jaar zal de Canadese satelliet 'Ra- darsat' worden gelanceerd in een baan die hem elk anderhalf uur (een volledige omloop rond de aarde op zo'n 300 kilometer hoog te duurt ongeveer anderhalf uur) in een veef betere positie dan de ERS boven het Arctische gebied brengt. Bovendien zal er tegen die tijd speciale 'navigatie-software' ontwikkeld zijn waar uit twee 'Ra- darsat'-beelden (van twee opeen- foto gpd volgende omlopen) meteen een prognose van de ijsontwikkeling, bijvoorbeeld voor een navolgende week, kan worden opgemaakt. „En dan wordt het commercieel interessant om die prognoses te verstrekken aan schepen die gere geld de IJszee doorkruisen," aldus Partington, die al positieve reac ties ontving van een aantal maat schappijen. Tegen die tijd zal de communicatie met de schepen dan niet meer per fax maar recht streeks via 'electronische post' (e- mail) geschieden. AIDSpatiënt in plattelandskliniek, foto gpd HARARE IPS In Zimbabwe is beroering ontstaan over de praktijken van traditionele genezers, die beweren dat ze een goede behandeling kunnen geven tegen de ziekte AIDS. Het afgelopen jaar zijn 120 AIDSs-patien- ten met traditionele Zimbabwaanse mid delen behandeld. De regering wees enkele klinieken aan voor dit experiment, nadat de genezers hadden gezworen dat ze de symptomen van de ziekte konden tegen gaan. „Ondanks alle beloften van de doktoren zijn veel patiënten inmiddels overleden," zegt de minister van Volksgezondheid, Ti mothy Stamps. Hoogleraar Gordon Cha- vunduka, president van de Zimbabwaanse Nationale Vereniging van Traditionele Ge nezers (Zinatha), beweert echter dat de meeste patiënten zijn hersteld. De discussie heeft ook een etnische dimen sie, want Stamps is blank en Chavunduka zwart. „Minister Stamps is duidelijk on voldoende geinformeerd over de Zinatha- behandelingen," zegt Chavunduka. „Zijn kennis over de traditionele medische prak tijk is zeer oppervlakkig." „Ongeveer 70 van de 120 patiënten doet niet meer aan de therapie mee, omdat ze overleden zijn of zich vrijwillig uit de be handeling hebben teruggetrokken," zegt een betrokkene die anoniem wil blijven. „Ik raakte gefrustreerd en moest op dok tersadvies stoppen met deze behandeling. Het enige wat ik aan het experiment heb overgehouden, is tbc," vertelt een patient die zich heeft teruggetrokken. „Ik kreeg drie flesjes met een kruidenbrouwsel, dat ik drie maal daags moest innemen. Het was verschrikkelijk. Ik heb geen moment ge dacht dat zoiets zou helpen." Hoogleraar Norman Nyazema, een farma- coloog die bij het experiment was betrok ken, zegt dat de kruiden slechts een plëce- bo-effect hebben. „Die genezers zijn wan delende placebo's," zegt Nyazema. „Maar dat placebo-effect werkt slechts tijdelijk, en de lengte van die periode hangt af van de psychologische houding van de patient. Het virus blijft echter in het lichaam." Het grootste deel van de zwarte bevolking van Zimbabwe vertrouwt op traditionele geneeswijzen of op een combinatie van westerse en spirituele praktijken. Uit de laatste cijfers van het Zimbabwaanse AlDSfonds blijkt dat 120.000 Zimbabwa- nen besmet zijn met het AIDS-virus HIV. „Minister Stamps heeft ons drie jaar gele den al gevraagd om een geneesmiddel voor AIDS te vinden," zegt Peter Sibanda, een traditionele genezer die de leiding heeft over het onderzoekscentrum van Zinhata. Volgens Sibanda heeft Stamps toen gezegd dat hij Zinhata alle mogelijke bijstand wil de verlenen. „Daarom zijn we nu zo verbaasd dat de mi nister zich volledig distantieert van het ex periment. Hij zegt opeens dat de behande lingen niet wetenschappelijk zijn en dat de kruiden slechts een placebo-effect heb ben." Nyazema vindt dat er een politiek spelletje met de dodelijke ziekte wordt gespeeld. „AIDS is big business," zegt de farmaco- loog, „Organisaties schieten als paddestoelen uit de grond. Sommigen treden op als advi seur, maar de organisaties die beweren dat ze de sleutel voor genezing in handen heb ben, zijn het gevaarlijkst. De medische on derzoeksraad zou moeten ingrijpen om de discussie over de rol van de traditionele ge neeswijzen makkelijker te maken." Nyazema vindt het kwalijk dat minister Stamps het afgelopen jaar nauwelijks inte resse heeft getoond voor het verloop van het experiment, maar nu wel snel klaar staat met zijn oordeel. Volgens Nyazema hebben de traditionele genezers altijd ge zegd dat de kruiden slechts de symptomen van AIDS konden tegengaan, en niet dat ze de ziekte zelf konden genezen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31