Afluisteren van belang bij bestrijding misdaad Erfrecht is hard toe aan modernisering Feiten &Meningen Blazoen D66 geschonden ondanks 'winst' met Borssele Flet koele oog van de camera is overal en registreert alles DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 NIEUWSANALYSE „Ik denk dat de mensen in het land er geen chocola meer van kunnen maken", ver zuchtte WD'er Remkes dinsdag voor de TV-camera's na de zoveelste ronde in het debat over de kerncentrale Borssele. En hij keek er bij alsof hij het ook niet kon helpen. Zelden zal een parlementariër zich zo schijnheilig hebben gedragen als Remkes op dat moment. Onder het motto 'als ik jouw rug krab, krab jij de mijne' sloot hij een overeenkomst met RPE-fractieleider Van Dijke. De laatste zou gisteren tegen iets stemmen waar hij dinsdag nog vóór was en Remkes zou in ruil vóór iets stemmen waar hij dinsdag nog tegen was. Zo zou de WD Borssele tot 2007 open kunnen houden en Van Dijke zijn wens tot een fundamentele discussie over kernenergie gehonoreerd zien. Uiteindelijk kreeg geen van beiden hun zin. Van Dijke merkte dat hij onvoldoende steun kreeg voor zijn idee en zag af van de koehandel. Daarmee werd voorkomen dat de stemmen gisteren opnieuw staakten. Re sultaat: Borssele moet vervroegd sluiten en er komt alleen een discussie over. kernergie als het kabinet dat wil. Het is tekenend voor het paarse tijdperk dat een driemansfractie als de RPF de door slag dreigt te geven in een belangrijke dis cussie. In de bijna honderd dagen waarin hel paarse kabinet de discussies voor zich uit schuift, was Borssele de eerst echte test casevoor de coalitie, en de muur wankelt al aardig. De fracties zijn onderling zo ver deeld dat er steun moest worden gevonden bij de onooglijkste splinters. D66 zocht zijn heil bij Groen Links, terwijl de WD aanklopte bij de RPF. De PvdA, die nog duidelijk moet wennen aan een politiek waarin de machtsverhoudingen razendsnel wisselen, bleef bijna met lege handen staan. De sociaal-democraten vergissen zich nogal makkelijk in de nieuwe stemverhoudingen, zodat het op cruciale momenten wel eens voorkomt dat enkele fractieleden in het bui tenland zijn. Terugkijkend op het debat over Borssele en vooral de inzet van D66 daarin valt op hoe ongelooflijk onbeholpen en bot de democraten te werk zijn gegaan. De fractie wil Borssele niet langer laten draaien dan tot 2004 en had van een tegenstribbelende minister Wijers (economische zaken) de toezegging dat hij daarover wel met de ei genaren van Borssele wilde praten. Dat was D66 niet hard genoeg zodat de fractie met een 'ondersteunende' motie kwam. Partij genoot Wijers liet daarop weten vast te houden aan sluiting in 2007 als deze motie zou worden verworpen. Ondanks de 'dringende aanbeveling de winst maar te incasseren en van de motie af te zien, hield de fractie er aan vast. Dinsdag leidde dat tot de beschamende constatering dat geen enkele andere partij er ook maar iets in zag. De fractie 'vluchtte' daarop naar een motie van Groen Links waarin sluiting van Borssele werd bepleit: een motie die het wel redde. Behalve dat door het Borssele-debat de paarse fracties verder uit elkaar werden ge slagen, werd ook het blazoen van D66 aar dig geschonden. Immers, als de RPF dins dag gewoon 'nee' had gezegd tegen sluiting, zoals ze altijd al had gedaan, hadden de de mocraten volledig met lege handen ge staan. De politieke ramkoers die de democraten ten aanzien van Borssele voeren, heeft bo vendien hun eigen minister van economi sche zaken in de problemen gebracht. Wij ers moet mede dankzij zijn partijgenoten uitvoering geven aan een beleid waar hij zelf niet achterstaat, namelijk sluiting van de kerncentrale. De WD vindt dat de mi nister de nu aangenomen motie maar naast zich neer moet leggen. Wijers leek zich gis teren bij die motivatie aan te sluiten. Bezwijkt de minister toch onder de druk van PvdA en D66 om wel aan de sluiting van Borssele mee te werken, dan treft hij vervolgens WD'er Remkes op zijn pad. „Ik wil niet zeggen dat de minister dan weg moet, maar dan heeft hij wel een geloof waardigheidsprobleem.' DEN HAAG KOOS VAN WEES Hoogleraar strafrecht Fijnaut: In Nederland mag het niet, in de Verenigde Staten wel. Terwijl de Newyorkse maffiabaas Castellano zijn zaken aan de keu kentafel regelde, luisterde de FBI maandenlang mee. Castellano zit inmiddels achter slot en grendel. Volgens professor Cy- rille Fijnaut, hoogleraar strafrecht in Rotterdam en het Belgische Leuven, kunnen Amerikaanse normen en richtlijnen voor infiltratie, het aftappen van telefoons, het rechtstreeks afluisteren en het plaatsen van peilzenders Nederland als voorbeeld dienen. „Een recent onderzoek van mijn collega Jim Jacobs in Amerika bevestigt wat ik al lange tijd dacht: juist dergelijke politiemethoden zijn doorslaggevend geweest in de successen tegen de maffia." In Nederland is dit jaar de discussie over dergelijke opsporingsmethoden juist losge barsten. Na de IRT-affaire moet een parle mentaire enquête duidelijk maken hoe ver de politie buiten haar boekje gaat, hoe ern stig het is gesteld met de georganiseerde misdaad en welke wetten en richtlijnen er voor het politiewerk moeten worden opge steld. Fijnaut: „Minister Sorgdrager van jus titie plaatst vraagtekens bij de noodzaak van dergelijke opsporingsmethoden zónder dat ze een duidelijk beeld heeft van de ernst van de misdaad. En dat kan natuurlijk niet." „Je kunt niet alleen maar zeggen wat de po litie wel en niet mag. Je zult eerst moeten kijken naar wat er nodig is. In Duitsland heeft het Bundeskrimiiialamtzevent'igllali- aanse maffiagroepen in kaart gebracht. Die opereren daar al, evenals in Groot-Brittan- nië. We moeten in Nederland niet denken dat we daar achter de waterlinie van gevrij waard blijven." Zette de IRT-affaire de discussie over op sporingsmethoden in gang, in de VS ge beurde hetzelfde in de jaren zeventig toen de Watergate-affaire (inbraak in het hoofd kwartier van de Democraten) en de 'Abscam'-zaak (Congresleden omgekocht door undercover-agenten) leidden tot dis cussies en processen. Fijnaut: „In reactie daarop kwam de FBI met interne richtlij nen. Bovendien heeft daar het federale hooggerechtshof, het Supreme Court, de af gelopen dertig jaar met arresten voor dui delijkheid gezorgd en bestaan er binnen de verschillende staten ook nog eens regelin gen. Ze lopen in de VS op bepaalde punten zeker op ons voor. Delen van hun opspo ringstechnieken zijn hier door de politie overgenomen, maar hun normering is hier niet voldoende geregeld. Dat zou volgens de Europese opvattingen over privacy even tueel wel moeten gebeuren." „In Amerika bijvoorbeeld wordt het aftap pen van een telefoon beschouwd als een zeer ernstige inbreuk op de privacy. In Ne derland worden jaarlijks zo'n 1.200 taps ge plaatst, in heel de VS gebeurt dit nog geen 800 keer per jaar! Dat is vooral omdat rech ters die toestemming voor een tap geven een landelijke toetsingscommissie hierover moeten rapporteren. En daar worden ze heel voorzichtig van." Fijnaut schetst de situatie waarin de Neder landse politie is terechtgekomen na de schandalen over inbraken in loodsen, hasj- importerende informanten en ondeugdelij ke processen-verbaal: „De strijd tegen de georganiseerde misdaad stond toch voor op? De politiek mobiliseerde de politie. Dóen was belangrijk. Maar politiemensen zitten in de frontlinie. En daar worden zij geconfronteerd met de limieten van hun mogelijkheden. Ze denken dan al vlug: waarom zouden we ons aan de regels hou den terwijl de tegenpartij geen enkele regel accepteert?" „Over die problemen, een tegenstander die met gewone middelen niet te pakken is, konden ze vaak niet met het openbaar mi nisterie of een onderzoeksrechter praten. Düs claimden ze autonomie. De grenzen werden door de wetgever en justitie nooit goed aangegeven. Terwijl de politie het ge voel heeft op te komen voor de goede zaak, is zij nu zélf verdachte. Agenten hebben er de buik van vol om door advocaten en rechters in de hoek te worden gezet." De komende jaren zal de wetgever het in Nederland moeten doen, vindt Fijnaut. Hoewel dit soort zaken volgens hem eigen lijk het beste binnen Europese kaders kan worden geregeld. „Daarin zou de jurispru dentie van het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens een belangrijke rol moeten spelen, maar dit Hof loopt jaren achter bij de realiteit van het politiewerk." Wel denkt Fijnaut dat het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens de activitei ten van de criminele inlichtingendiensten (CID's) in Nederland aan de oppervlakte zal brengen. Deze politie-eenheden doen ofco derzoek naar criminele groeperingen. Vaii al blijft onbekend wat de politie deed vofn dat de gewone recherche aan een onderflai zoek begint. „Nederland is het enige lanfr ter wereld waar min of meer formeel het] 'informatieve onderzoek' bestaat. In alle andere landen wordt het als gewoon poli tiewerk gezien en behandeld, ook bij de (fa rechter." P „Het is tijd dat we in Nederland eens dieD adem halen en terugbuigen. Welke begiiJJ len moeten spelen bij het politie-optredé Juridisch is het niet altijd duidelijk wie gil lijk heeft. Privacy, het recht op een eerlijf* proces? Uiteindelijk gaat het niet alleen a een afweging van beginselen, maar voorLg ook om de vraag: wat is er nodig in de str" tegen de georganiseerde misdaad? |e im LEUVEN. HANS LEBER Sluipend maar onstuitbaar rukt de videocamera op, een alziend oog bij bewaking, beveiliging en opsporing. Zelfs de sociale recherche grijpt naar de camera en filmt wekenlang de voordeur van een vermoedelijke uitkerihgsfraudeur. Het spie dend oog van de camera wordt al zo gewoon dat de burger er niet meer bij stil staat. Op straat, in winkelcentra; op stations, bij bank of postkantoor en zelfs in de taxi: de camera ziet u. De sociale recherche wist een uitkeringsgerech tigde in Wierden op fraude te betrappen door vier weken lang elke dag gedurende 24 uur zijn voor deur te filmen. De beelden hadden verraden dat hij niet alleen was, maar samenwoonde met een vriendin met een inkomen. Woedend over deze schending van zijn privacy stapte de betrapte man naar de rechter in Almelo. Tevergeefs. Na een hoger beroep heeft de Hoge Raad nu ook in cassatie het filmen goedgekeurd. De videocamera heeft niet méér aan het licht ge bracht, vond de rechter, dan wanneer er doorlo pend een sociaal-rechercheur bij zijn woning had gepost. De camera is, met goedvinden van de overheid, opgerukt tot aan de voordeur. In openbare ge bouwen, winkels en stations is hij al zo gewoon dat hij de burger niet meer opvalt, zegt Victor Jammers van het Projectteam Overvallencrimina- liteit. „Er zijn al op zoveel plekken camera's dat we de bordjes niet meer zien met de tekst 'Hier waakt een camera over u en onze eigendom men'." De aankondiging is een wettelijke voorwaarde voor het gebruik van videocamera's. Wie kwaad in de zin heeft bedenkt zich nog eens om dat on der het oog van de camera te doen. Gebeurt de overval of diefstal toch, dan helpen de beelden de dader te identificeren en op te sporen. De erva ring bij programma's als 'Opsporing Verzocht' leert volgens Jammers dat het percentage opge loste misdrijven aan de hand van foto's en video beelden heel erg hoog is. Ditzelfde programma liet deze week nog eens zien hoe algemeen de camera begint te worden. De dader van een zinloze, koelbloedige moord in Rotterdam dook na zijn daad een winkelcentrum in. Dankzij de videobewaking werd zijn beeld vastgelegd. Ook was te zien hoe hij hier een be kende tegenkwam die de hand naar hem opstak. Deze vrouw werd later weer door camera's van de Nederlandse Spoorwegen gesignaleerd bij de ba- gagekluizen en later nogmaals op de roltrap, op weg naar een van de perrons. De Nederlandse Spoorwegen zijn nog druk bezig het aantal stations met videobewaking uit te brei den. Tien stations in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht hebben al camera's en nog voor 1 januari volgen Haarlem, Zwolle, Arnhem en Nijmegen. De bewakingsdienst kan de came ra's bewegen, inzoomen en een videoband mee laten lopen zodra zich een incident voordoet. Dé politie kan onmiddellijk worden ingeseind, com pleet met signalement van de dader. Videobeelden zijn doorgaans niet best van kwali teit. Videobanden worden vaak te lang gebruikt en letterlijk grijs gedraaid, lenzen zijn vuil en ca mera's soms verkeerd geplaatst. Maar de kwaliteit gaat vooruit. Sinds vorig jaar bestaat de 'Camera trofee', een initiatief van het Project-team Over vallen Criminaliteit. De trofee valt toe aan degene die het best herkenbare beeld levert. Op de snelweg weet de automobilist zich ook al bespied en niet alleen bij elk benzinestation. Op knooppunten van snelwegen signaleren camera's onmiddellijk files, maar ook aanrijdingen en ge vaarlijk rijgedrag. Sommige taxi's in Amsterdam zijn bij wijze van experiment ook al uitgerust met video. Elke klant komt op de foto. Op dezelfde manier vervolma ken banken de camera-bewaking. Bij een aantal banken wordt de klant als proef bij de eerste deur op CD-foto gezet, dan mag hij verder. De beelden zijn scherper en gehoopt wordt dat dit overvallers meer zal afschrildten. De privacy is niet in het ge ding, oordeelde de Consumentenbond. Als de burger dan eindelijk, bespiedt door vele ogen zijn werk heeft bereikt, is hij dan verlost van het koele oog van de camera? Nee. Veel bedrijven bewaken hun entree en signaleren ieders binnen komst. Een werkgever ging zelfs zo ver dat hij achttien camera's op de werkvloer installeerde. Met drie monitoren in zijn kantoor hield hij alles en iedereen in de gaten. Tot de rechter het ver bood. DEN HAAG ANKO DE JONG Bewaking via video camera's gigantisch in opmars, foto WIM STEVENHAGEN Minister Sorgdrager (justitie) wil snel een oplossing voor het pro bleem dat kinderen hun moeder kunnen dwingen haar huis te ver kopen als vader is overleden. Zul ke situaties komen voor als de kinderen hun aandeel in de erfe nis opeisen voordat ook moeder is overleden. Het vruchtgebruik, de huidige wettelijke regeling die erin voorziet dat de moeder na het overlijden van haar man het (eigen) huis van de kinderen 'leent', is volgens de Nederlandse notarissen uit de tijd. Jaarlijks regelen meer dan 300.000 Nederlanders in hun testament dat de langstlevende ouder de be schikking houdt over de gemeen schappelijke bezittingen. De kin deren kunnen dan hun aandeel in de erfenis niet opeisen voordat beiden zijn overleden. De notaris sen willen een wettelijke regeling die bij deze praktijk aansluit. Zij willen dat de overgebleven ouder het eigendom van het gemeen schappelijk bezit behoudt zodat hij of zij daar vrij over kan be schikken. Volgens de nu nog geldende re gels krijgt de langstlevende ouder niet meer dan het vruchtgebruik van het gemeenschappelijk bezit, bijvoorbeeld een huis. De wedu we of weduwnaar kan het gebrui ken, maar/nag het niet verkopen om een ander huis of een auto te kopen of een wereldreis te maken. Formeel heeft de overgebleven ouder daarvoor toestemming no dig van de kinderen. Als die niet instemmen, gaat het feest niet door. De vorige minister van justitie, Hirsch Ballin, wilde net als Sorg drager de rechtspositie van de langstlevende ouder versterken. Hij hield echter wél vast aan het vruchtgebruik. Zo wilde hij voor komen dat kinderen de zeggen schap kwijt raken over hun deel van de erfenis en uiteindelijk ach ter het net vissen. Dat zou het ge val zij if na een eventueel tweede huwelijk van hun moeder of va der. De notarissen willen helemaal af van het vruchtgebruik omdat de langstlevende ouder toch onder curatele blijft staan. Zonder toe stemming kan de overgebleven ouder immers niets beginnen. De Koninklijke Notariële Broeder schap pleit daarom al jaren voor een regeling waarbij na de dood van een van de ouders het ge meenschappelijk bezit wordt ge kapitaliseerd. „De ouder weet dan wat hij vrij kan besteden en de kinderen weten waar ze recht op hebben", aldus woordvoerder P. de Vos. Een voorbeeld. Als het gemeen schappelijk bezit van een echt paar met vier kinderen een half miljoen gulden is en het stel in. gemeenschap van goederen is ge trouwd, bezitten beiden 250.000 gulden. De 250.000 gulden van vader wordt na diens overlijden evenredig verdeeld over moeder en de vier kinderen. Ieder krijgt dus 50.000 gulden. De notarissen menen dat het goed is deze re kensom te maken zodat iedereen weet waar hij aan toe is. Deze kwestie sleept al jaren en lijkt alleen maar ingewikkelder te worden. Ook Hirsch Ballin die ook erfstukken met emotionele waarde voor de kinderen wilde veilig stellen is er niet in ge slaagd met de Tweede Kamer tot een oplossing te komen. Zijn plan met een 'uitgekleed' vruchtge bruik, zodat moeder niet onder curatele staat, kreeg in de Kamer evenmin de handen op elkaar. Op zijn beurt wilde de CDA-mi- nister niet meegaan in het plan van de notarissen om de hele er fenis aan de langstlevende ouder over te dragen. Zo zouden kinde ren door een tweede huwelijk van vader of moeder hun rechten ver spelen. In de Tweede Kamer circuleren tal van varianten op beide plan nen, met uitzonderingen hier en beperkingen daar. Bovendien moet het resultaat eenvoudig zijn. De PvdA vraagt zich voorzichtig af of het niet feodaal is dat kinderen recht hebben op een legitieme portie. Oppositiepartij CDA houdt als enige vast aan de contouren van het plan-FIirsch Ballin. Slechts over één zaak zijn de frac ties het eens: de legitieme portie van de grootouders is echt uit de tijd en moet rap verdwijnen. DEN HAAG THEO HAERKENS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2