Toercaravans worden hoger en ruimer KAMPEER ENCARAIIAN RAI 94 «»OMI Kampeer en caravan rai Luxueus vijfde wiel De leukste kampeerplaats van Nederland Vouwwagens krijgen lichte kleuren De moduletent is in opmars Is dit de toekomst? veer 2 minuten. Van Amsterdam CS kunt u overstappen óf op snel tram lijn 51 (reistijd ongeveer 12 minuten) óf tramlijn 4 (reistijd on geveer 30 minuten tot halte Euro paplein). Als u per auto komt, ligt de RAI direct aan de ringweg rond Amsterdam (A 10), afslag S 109. Oranje borden P RAI verwijzen naar extra parkeerplaatsen. Van daar brengt een gratis pendelbus u naar de beurs. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 Veel luxe in keuken en wasruimte Toercaravans worden hoger en ruimer. Hogere wanden en daardoor ook hogere ramen en een vergrote deur le veren meer stahoogte op, tot zelfs 1,95 meter. Zitgroepen van 1,40 meter breedte en een bedlengte van 2 meter zijn normaal aan het worden. Ook in de breedte wordt ge woekerd met de leefruimte, omdat de consument daar aan steeds hogere eisen stelt. Het aanbod van toerwagens is zeer gevarieerd. De meest uit eenlopende indelingen komen voor. Kindvriendelijk zijn de wat grotere wagens met een in deling waar plaats is voor een kinderkamer met schuifwand, een dinettte en een stapelbed. Naast bovenbedden en opklap bare stapelbedden in de wat grotere wagens zijn er compac te caravans met een vast bed. De rompslomp van het elke dag ombouwen van de zitruimte is daarmee uit de wereld. Het streven naar meer sta- en werkruimte en meer comfort in het keukengedeelte levert nieu we luxe keukenblokken op. Vrij wel nergens ontbreken een mo dern integraal aanrecht met 3- pits kookplaat, een gootsteen met mengkraan, een afdruip- plaat en een (gedeelde) afdek- plaat. Een afzuigkap is niet op vallend meer en de keramische kookplaat heeft al zijn intrede gedaan. Daarnaast is er sprake van allerlei extra accessoires. In de keukens van de meeste ty pen caravans worden horren in plaats van gordijnen toegepast. Ook de toiletruimte wordt steeds luxueuzer. Spiegels en lichtspots zorgen voor een ruimtelijk effect, Maar echte ruimte krijg je door een opklap bare wasbak boven het casset tetoilet of het allernieuwste een zwenkbaar cassettetoilet. In opmars is de gasboiler, maar nog lang geen gemeengoed. Handige verrijdbare watertanks voor vuil water vervangen steeds meer de vaste water tanks. De trend in de inrichting is meubilair in lichte houtsoorten met afgeronde kunststof hoek lijsten en frisgekleurde bekle ding. Bij de meeste merken kun je kiezen uit een grijswitte kleurstelling en houtkleur, zoals eiken, beuken, elzen, essen en wortelnoot; ook zijn er gewaag de combinaties van beide opties mogelijk. Uiterlijk blijven toer caravans overwegend zonnig wit, maar wel met striping in opvallende kleuren. Soms zijn ramen voorzien van grijze of donkere kaders. Bij de alumini um beplating is de hamerslag terug, zij het niet zo grof als vroeger. Geperste sandwichcon- structies van materialen als po lystyreen en styrofoam, goed isolerende ramen en kachels met grote capaciteit maken de caravan voor langer jaarlijks ge bruik, dus ook in voor- en na jaar en de wintersport geschikt. Eribelle terug De Eribelle caravan, die in 1988 uit het programma van Eriba verdween, is terug. Het nieuwe model is er nu in drie typen en voegt de voordelen van de Tou ring en de Nova samen. Omdat Eriba twintig jaar in ons land is gevestigd, is er een jubileum- model gefabriceerd: de Ventan (fonetische benaming van het Franse vingts ans (twintig jaar). Deze nieuwe hefdakwagen zit in de Touring-serie tussen de Puck en de Pan in. KCK-koopgids Ter gelegenheid van de Kam peer en Caravan RAI heeft de ANWB in het novembernum mer van de Kampeer- en Cara van Kampioen weer een uitge breide koopgids opgenomen. Naast nieuws op het gebied van toer- en stacaravans, vouwwa gens, kampeerauto's en tenten geeft de gids van al deze kam peermiddelen alle indelingen, afmetingen en prijzen. Verder veel kooptips en voorlichting met name over de wettelijke voorschriften. De KCK met koopgids kost 12,50. Kampeervakanties Van alle lange vakanties in het buitenland brengt 26 procent van de Nederlanders deze kam perend door. Van de binnen landse vakanties wordt door 41 procent gekampeerd. Het me rendeel van de kampeerders deed dit vroeger ook al in ge zinsverband. Slechts zeer wei nig kampeerders stammen uit een niet kamperend gezin. Kamperen is populair wegens de vrijheid, contact met de na tuur, sociale contacten en het kindvriendelijke karakter. Wie als kind nooit kampeert, zal la ter vrijwel nooit die keus ma ken. Kampeervakanties worden niet uit geldnood geboren. Ne derlanders met hogere inko mens hebben eerder een cara van, tent of kampeerauto dan zij met lagere inkomens. Een tentvakantie wordt steeds po pulairder bij jongeren uit de ho gere sociale klassen. Dit alles blijkt uit een onderzoek van het Instituut Psychologisch Markt onderzoek. Registratieplicht Per 1 januari 1997 vallen alle ca ravans onder de nieuwe kente kenregistratie. De wagens krij gen dan, zoals bijvoorbeeld in Duitsland allang het geval is, een eigen kenteken. De RAI- vereniging streeft ernaar het nieuwe registratiesysteem voor al medio 1995 van start te laten gaan voor nieuwe caravans. De verplichte registratie moet een bijdrage leveren aan de bestrij ding van caravandiefstallen. De Kampeer en Caravan RAI 94 wordt gehouden van vrijdag 25 tot en met woensdag 30 novem ber in alle elf hallen van het RAI- complex in Amsterdam. Deze 32ste beurs is geopend: dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur, op vrij dag 25 november tevens avond opening tot 21.00 uur. Het expo sitieprogramma omvat toer- en stacaravans, vouwwagens, kam peerauto's, tenten, voortenten, kampeerartikelen en accessoires, alsmede toeristische informatie. Er zijn 300 exposanten. De toegangsprijs is 15 per per soon. Kinderen van 4 t/m 11 jaar, houders van Pas 65 en vooraf aangemeld groepsbezoek (mini maal 20 personen) 7,50. Rail Idee van de NS geeft korting op treinreis met entree. De catalogus van 5 geeft een overzicht van al le exposanten en merken. De RAI ligt vlak bij het NS-station Amsterdam-RAI, lopend ongeveer 7 minuten, met tramlijn 4 onge- Een echte blikvanger op de RAI is de Shadow Cruiser Fifthwheel van MR Trading, een kampeeroplegger die gekoppeld is aan een Opel Campo Crew Cab 3.1 TD met vier- wielaandrijving. Het is een uiterst comfortabelkampeeronderkomen, onder meer voorzien van een apar te badkamer achterin, een grote leefruimte en vijf slaapplaatsen. De trekauto, die vijf zitplaatsen telt, leeft een verhoogd dak en verleng de laadbak, waardoor wordt vol daan aan de eisen voor een grijs kenteken. Deze oplossing is mede mogelijk gemaakt door het relatief lage gewicht van de oplegger (het vijfde wiel) van 1840 kg. In basis uitvoering kost de Shadow Cruiser bijna 57 mille, maar de combinatie is met allerlei opties uit te breiden. Oppompbare voortent De Deense vouwwagenfabrikant Combi Camp heeft in zijn assorti ment een bijzondere combinatie voor trekkende kampeerders. De slaap- en bagageruimte van het type Easy Option wordt uitgebreid met een oppompbare voortent van Karsten. Eerst ritsje de voortent aan de wagen, dan sluit je een slangetje van een voetpomp of 12- Volt compressor op het tentventiel aan en binnen luttele minuten verrijst de voortent uit de kreukels en staat strak. Caravanrijbewijs Per 1 januari 1996 worden de eisen voor automobilisten die met een caravan willen rijden, versoepeld. De eisen voor het E- rijbewijs zijn zwaar, omdat exa men moet worden gedaan met een soort vrachtwagen achter de auto. Die zal worden vervan gen door een voertuig met tan- demas, waarvan de wielen dus veel dichter bijelkaar staan. Caravanverkopen weer in de lift Na een inzinking van enkele jaren zitten de verkopen van toercaravans weer in de lift. Dit jaar steeg het aantal ver kochte caravans al met ruim 7% tot rond 20.000. Voor 1995 verwacht de RAI-vereniging een afzet van meer dan 21.000 stuks. Ook de verkopen van vouwwagens en stacaravans vertonen een stijgende lijn. Onder het motto 'De leukste kampeer plaats van Nederland' probeert de RAI- organisatie de kampeer- en caravan- beurs tot een leuk dagje uit voor een groot publiek te maken. Zo staat de hele Zuidhal vol met toeristi sche informatiestands. Uit een onder zoek is gebleken dat tweederde van de bezoekers aan de beurs daar belangstel ling voor heeft. Liefst honderd exposan ten geven suggesties voor de volgende kampeervakantie in binnen- en buiten land. Dit jaar zijn, met uitzondering van Flevoland, alle provinciale VW's verte genwoordigd. De ANWB heeft een pavil joen waar zo'n twintig buitenlandse campings zich presenteren. Wie nog denkt dat kamperen verplicht barbecuen is, komt in het Kooktheater op andere gedachten. Topkok Joop Braakhekke geeft een paar keer per dag een kookshow onder het motto Koken op de camping'. Hij laat dan zien dat er op een éénpits kookstelletje een over heerlijke maaltijd van zes gangen te be reiden valt. In het paviljoen 'Actie Alpen' waant u zich in een winters bergdorp. Kampeer ders kunnen hier ideeën opdoen voor een sportieve vakantie, zoals kanoën, wandelen en sportvissen. Voor de echte durfal staat er een klimwand die onder professionele begeleiding kan worden bedwongen. Kinderprogramma Voor kinderen van 2 tot 12 jaar is een speciaal kinderprogramma opgezet. Bij de kinderbalie van Recreatiecentra Ne derland kunnen ze een juniorpaspoort ophalen. Daarmee kunnen ze terecht op een speelplaats. Daar kunnen ze naar hartelust knutselen, spelletjes doen, kin derfilmpjes kijken, zich laten schminken of voorlezen. Een getekende impressie van het Kooktheater. In het Recreatie Plaza kunnen bezoekers gezellig winkelen. Allerlei toebehoren die het kamperen aangenamer maken, zijn hier te vinden. Van campingservies en kookgerei tot beveiligingsapparatuur, onderhoudsmiddelen en verlichting. Veel aandacht is er dit jaar ook voor techniek. In het Technische paviljoen kunt u terecht met al uw vragen over on derhoud. Bovendien heeft hier de wed strijd 'Camptechnicus van het jaar' plaats. Monteurs moeten bij c verborgen gebreken opsporen. De BO- VAG geeft in een deels voor caravans in gerichte werkplaats uitleg over de on derhoudsbeurt. Tenslotte is er enkele keren per dag eer modeshow van vrijetijdskleding. De Waard introduceert op de RAI een volledig nieuw tenttype, de Quartz. De tent is multifunctioneel, bijvoorbeeld voor een voo jaarsvakantie op de fiets, een zomervakantie met het hele gezin e een najaarstrektocht met de rugzak. Deze lichtgewicht familietent is gemaakt volgens het tunnel/boog/stok concept. Aan de driehoe kige centrale woonhal met 2,15 m stahoogte kunnen één of twee slaaptenten worden bevestigd. De grijstinten van de vouwwagens verdwijnen steeds meer van het to neel. Ze krijgen steeds va ker lichte kleuren: natu rel, Sahara, okergeel, ter racotta en lichtblauw. Je kunt je keus verder laten bepalen door nieuwe in delingen, moderne vorm geving van gesloten wa gens of ingenieuze, maar simpel te bedienen uit- klapsystemen. Opvallend blijven de automatisch uitvouwende voortenten. Nagenoeg alle vouwwa gens worden geleverd met oplooprem en terugrij-au- tomaat. De kampeerder die met een vouwwagen veelal gaat trekken, wil nu compleet uitgevoerde, uit- schuifbare of afneembare (berm)keukens. Vaak heb ben ze thermisch beveilig de branders en een spat- scherm. Je ziet ook steeds meer echte (rond)zithoe- ken in de juiste standaard- maten, voorzien van goe de zitkussens/matrassen met volwaardige stoffe ring. De kunststof wagen bakken zijn onderhouds vrij, met vaste deksels en een imperiaal. De vouwwagenkampeer- der stelt steeds hogere ei sen aan de ruimte. De bedden moeten breder en langer worden. Er is al een wagen met bedden die 15 centimeter langer zijn dan normaal. Er komen ook steeds diepere voortenten, tot 350 cm. Moderne keukens Net als bij de toercaravans worden de keukens van de vouwwagens luxueuzer, praktischer en ruimer. Ze zijn voorzien van gas, wa ter en elektra, koelkast, verwarming en reiskluis. Een luifel, slikranden en voldoende ramen, in ieder geval boven de keuken, zijn standaard. De monta ge van zwaardere assen zorgt voor toenemend laadvermogen. Het aanbod van hefdak- wagens met wanden en tentdoek, alsmede van vouwwagens met vaste scharnierende wanden blijft beperkt. Ook bij deze wagens meer comfort, zoals verwarming, meer bagage- en bergruimte en echte rondzitgroepen. Fietsvouwcaravan Zuiver water •ZIC De Leeuw in Zaandam heeft risen die na een dag fietsen comfortabel willen kam peren, een fietsvouwcaravan ontworpen. De tent van lichtge wicht Ten Cate katoen staat in ongeveer één minuut. Het dek- caravan kun je als ta felblad gebruiken. Hieronder ligt een éénpersoons bed. Een tweede bed kan bijgeleverd worden. Het keukenblokje is van een tweepits cooktoestel met beveiliging en ;en gootsteen met stromend kater door middel van een pompje. Er is aparte ruimte de tent, een uitneembare koelbox, pannenkastje en een het beddegoed, water tank, emmertje en dergelijke. |Deze noviteit kost iets meer dan vijf mille. Zwenkbaar toilet Een noviteit van de specialist op ENS het gebied van chemisfche toi- f letten, Thetford, is het zwenk - jbare cassettetoilet C-200 CS. Na 'gebruik kan de pot 180 graden j worden weggedraaid, zodat je je ^lin de wasruimte beter kunt be- y!TH||wegen. Nieuw is ook de Porta v^HPotti 465 met een elektrisch kJ^Mspoelsysteem dat door zijn nauwkeurige dosering water be- spaart. Aquafilta is de naam van actief koolstoffilter dat stan daard in alle modellen toercara vans vah de Chateau Caravan Group zit. Het verwijdert chloor, onaangename reuk, smaak, kleur en vertroebeling uit het waterleidingsysteem. Tegen steehdammen Coleman heeft nu een lantaarn en een kooktoestel (compact stove) die voorzien zijn van veiligheidssysteem tegen het uitstromen van vloeibaar gas. Bij omvallen worden met dit anti-flaresysteem steekvlam men voorkomen. Droogtoilet Voor de caravanner die wan van een toilet met milieu-< vriendelijke chemicaliën, is e droogtoilet van Cactus Neder land mogelijk een prettig alter natief. Je hangt in het toilet een zak van polyethyleen die je na gebruik met een deksel herme tisch, dus lucht- en geurdicht, afsluit. In de zak zit een poeder, gemaakt uit zeealgen, dat vloei stoffen omvormt tot een vaste, geleiachtige massa. De volle zak kan bij het overige huisvuil i vuilniszak of -container worden gedeponeerd. Voor twee personen De moduletent is in opmars. Erdman Schmidt maakt ze al jaren, maar plotseling hebben ook andere tentenbouwers ze ontdekt. De moduletent bestaat uit een basistent die kan meegroeien met gezinsuitbreiding of specia le wensen. Ritsen aan alle on derdelen maken het mogelijk eindeloos te variëren. Tenmin ste vijf fabrikanten komen nu met dit type tent op de markt. Een trend is ook de gezinstent met lichtgewicht katoendoek. Meestal zijn dat piramides voor vier tot zes personen, met stahoogte, volop woon- en slaapruimte en een hanteerbaar gewicht. Deze tenten worden kleine volumetenten genoemd. De grote tent kan namelijk in een klein foedraal worden ver pakt. Ideaal voor gezinnen met een kleine auto. Deze tenten zijn bepaald niet goedkoop, maar er is veel vraag naar. Ook bij de kleinere tenten zie je steeds meer katoen, ten koste van nylon en polyester. Er is een groot aanbod van katoenen koepeltjes. Er worden trouwens volop vari aties op de koepeltent bedacht: dubbele koepels, koepel/tunnel, koepel/huttent, de vis-a-vis en zovoort. De bungalowtent is he lemaal terug van weggeweest. Cocoon is een nieuwe vouwwagen van Holtkamper voor twee iersonen. De wagen kan in een handomdraai worden opgezet, met en al. Het tweepersoonsbed in de wagenbak kan tijdens ie rit opgemaakt blijven liggen. De Cocoon weegt maar 180 kg, een oplooprem en kan door de kleinste auto worden getrok- Nieuw van dezelfde firma is de Oztent die binnen een halve door één persoon kan worden opgezet. De tent, die nog n zeshonderd gulden kost, kreeg vorig jaar op de uitvinders in Genève een zilveren medaille voor het opzetsysteem. De Italiaanse ont werper professor Luigi Colani heeft op basis van een Hymermobil van Eriba een kam peerauto ontwor pen die niet in produktie komt. Deze schepping is een kruising van een helicopter en een kampeerauto en dient als stu dieproject op het gebied van aëro dynamica. Nieuw tenttype

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29