Auto en caravan, een kwestie van de juiste verhouding ADVERTEREN OP DEZE PAGINA? Mercedes A als Chinese volkswagen 15^223 -J Weg en wiel Het is weer jaarboekentijd rk - Solo Solaire rijp voor de straat H'AI' NDERDAG 24 NOVEMBER 1994 inaf morgen biedt het U-complex in Amster- im onderdak aan de ampeer en Caravan RAI )94. Maar liefst elf hallen jn zes dagen lang gevuld iet caravans, sta-cara- ins, (bungalow) tenten en les wat daarbij hoort. l coto ravan onder alle omstandighe den de baas kunnen blijven. Wanneer de combinatie wordt gepasseerd door vrachtwagens, bij viaductovergangen (kans op windstoten) en bij afdalingen. Voorkomen moet worden dat t de a i de n van de waarneembare :nds op de RAI is dat de toer- ravans hoger en ruimer en lardoor comfortabeler wor- •n. Comfort wordt in belang- ike mate bepaald door de be- hikbare ruimte, maar de mo- jlijkheden van ons huisje op ielen blijven beperkt. Het ootste obstakel vormt het to- algewicht en de toegelaten aximale belading. Vandaar jk dat caravanbouwers zoeken mogelijkheden het eigen dig gewicht van de caravan te irldeinen ten gunste van het advermogen. meeste auto's zijn tegen- n heeft dan vroeger. Maar een boter vermogen betekent niet r dan ook een zwaardere 'an getrokken kan worden, e autobestuurder moet de ca- haal gaat. Een combinatie rijdt in de regel goed als het caravangewicht in een juiste verhouding staat tot het autoge wicht. De ANWB heeft als vuistregel dat een auto-caravancombina tie veilig is als de lege caravan niet meer weegt dan 70 procent van de lege auto. De toeristenbond houdt bij dit advies op voorhand rekening met mogelijke ongunstige om standigheden tijdens het rijden. Autofabrikanten staan vaak ho gere gewichten toe en geven dat aan met de maximale aanhang wagenmassa. Hiermee wordt het gewicht van de beladen aanhangwagen bedoeld. Een te laag autogewicht is ove rigens in een aantal gevallen te compenseren door het over brengen van bagage van de ca ravan naar de auto. Natuurlijk moet daarbij het maximale laadvermogen van de auto niet "«OEKEN dodeljaar 1995 is inmiddels in I' olie gang en zoals elk najaar 'ordt de boekenmarkt bestookt t een viertal jaaroverzichten ieder op hun eigen ver- I ouwde manier een beeld ge in van wat er te koop is op de iderlandse automarkt. oals gebruikelijk is het goed- oopste en meest handzame oekje Alle Auto's '95. De 23ste ditie van deze pocket (formaat 3x18 cm) telt 344 pagina's, het overzicht p de gebruikelijke ianier wordt gepre steerd: een of twee wart/witfoto'sper agina met daarbij belangrijkste echnische) gege- 5. Een overzichts oogopslag zièrf 'elke uitvoeringen ider merk levert en en ander beknopt schema ïeldt de belangrijkste nieuw- esvan '94/'95. Daar worden nkele auto's genoemd die ei- enlijk in het foto-overzicht ïadden moeten staan: de Audi 14, Volkswagen Sharan, Ford ■alaxy en Lada 2110. In dat ge- al was Aile Auto's wat actueler vergekomen. Verder bevat het ioekje nog lijsten met impor- s, belastingtarieven en prij- Alle Auto's '95 wordt uitge- n door De Alk in Alkmaar in kost 15,90. let degelijke jaar- iverzicht Auto '95 □idiiK Wereld op Wie- )00. G en beleeft alweer ijn 17de editie. De tmvang van dit irettige bladerboek 17x24 cm) is iets ge- Bektegen (met 16 pagi- 's naar 432) en >t ook iets meer, 22,95. )ok Auto '95 is niet veranderd I ran opzet en wordt dus ge- 1 ipend met 5 pagina's 'Altijd urg (qNieuws', waarin de plannen va iii iiverse fabrikanten ter sprake tomen. Het full-color katern is lit keer is gewijd aan het feno meen 'conceptauto'. Leuk om j deze experimenten allemaal rijtje te zien. Het itaiogusgedeelte bevat alle ifUTOTO De tweede en tevens dikste dikzak is Auto test '95, met de 26ste editie het langst ver schijnendejaarover zicht op autogebied. Deze 552 pagina's tel lende uitgave van Kluwer kost 32,50. Ook Autotest houdt vast aan de vertrouw de opzet waarbij alle actuele informatie, technische gegevens en rij-indrukken per merk bij elkaar staan. Maar er is wel een ingrijpende verande ring. Autotest verschijnt name lijk voor het eerst grotendeels in kleur en is daarom gedrukt op glanzend tijdschriftpapier. Het ziet er allemaal zeer verzorgd en overzichtelijk uit en de kleur geeft het geheel een vrolijk ae ons land gangbare merken, met centje. Alle in Nederland ver bij ieder merk een pagina histo- krijgbare automerken komen in dit naslagwerk uitgebreid aan bod waarbij ook aandacht wordt besteed aan diverse min- recente nieuwkomers der bekende merken. Dit degelijke jaarboek biedt ver- genoemde 'Altijd Nieuws' komt der een aantal interessante fea- jaar. dit boek heel actueel c '95 wordt besloten met e gebreide prijslijst. Auto ture-verhalen, een zeer uitge- n uit- breide prijslijst alsmede belas ting- en kentekentabellen. Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 35^ 130 worden overschreden. Het zal duidelijk zijn: het huisje op wielen kan niet eindeloos volgepakt worden. Het beschik bare laadvermogen staat op het registratiebewijs van de caravan aangegeven. Het gewicht van koelkast en verwarming (rond 35 kilo) is hierbij niet inbegre pen. Ook zaken als de voortent, het reservewiel, de gasflessen en het toilet (samen rond 100 kilo) zijn niet meegewogen. Het is belangrijk dat maximaal toelaatba re gewicht niet te overschrijden. De vering en wielophan- ging van de auto worden anders te zwaar belast. Een overbeladen caravan is een gevaar op de weg. Het is niet onverstandig de auto met caravan, bagage en passagiers voor vertrek naar het vakantie land te laten wegen op een weegbrug. Niet alleen overbeladen van de caravan is fout, ook slecht bela den is niet aan te raden. Een slecht beladen caravan gaat slingeren, daarom moet de va kantiewoning op wielen met beleid worden bepakt. Bij teveel bagage voorin de caravan krijgt de vering van de a i moet met beleid worden bepakt, te verduren. Overlaadt n achterzijde, dan gaat de c eerder slingeren. Fietsen horen daarom op de auto-imperiaal of eventueel op de dissel geplaatst te worden, maar bij voorkeur niet op een fietsenrek achterop De Dhetz de bankkasten verdelen. Verder moet hij opletten waar hij de zware en de lichte voorwerpen plaatst. Zware bagage hoort zo dicht mogelijk bij de as te staan en zo laag mogelijk bij de grond. Zware voorwerpen bo venin maken de caravan top zwaar, waardoor hij gaat over hellen in de bocht of bij hevige wind. De spullen in de mogen uiteraard niet gaan schuiven als de combinatie Voor een goed weggedrag is ook de zogeheten kogeldruk zeer belangrijk. Dat is de kracht die de caravan via de koppeling uit oefent op de trekhaak van de auto. Als uitgangspunt neemt En dan de twee, op A4-formaét (21x29,7 mm) verschijnende dikzakken, waar men uren, zo niet dagen zoet mee kan zijn. De eerste is het Autovisie Jaar boek, dat al jaren een degelijke en overzichtelijke brok informa tie verschaft over alle in ons land verkrijgbare personenau to's alsmede minder bekende merken. Naast de algemene in drukken en technische gege vens in Het catalogusgedeelte staan er ook tests en rij-impres- sies in, voor het grootste deel afkom stig uit het gelijkna mige autoblad. In de winkel kost het jaarboek 32,50 (om vang 528 blz.) en daarvoor wordt een kolossale hoeveelheid actuele gegevens ge leverd, aangevuld met helder zwart/wit fotowerk. Daarnaast ook een aantal leesverhalen in kleur, ditmaal onder meer over de schitterende nieuwe Aston Martin DB7 en het beroemdste auto-logo: het steigerende Fer- rari-paardje. Ook besteedt Au tovisie aandacht aan het steeds populairder wordende rijden in een klassieker. Verder in deze 17de editie een uitgebreide prijslijst, belasting- en kente kentabellen en een banden- overzicht. De uitgever van het Autovisie Jaarboek '95 is An- noventura in Amsterdam. De Mercedes Family Car China op basis van de A-klasse komt mogelijk ook als ruimtewagen, kleine bestelwagen en pickup. In de Chinese hoofdstad Peking is zojuist de 'Family Car'-tentoonstelling gesloten. Ruim 20 autofabrikanten toonden er ideeën voor de motorisering van China. Porsche en Mercedes brachten complete studies voor een ter plaatse te produceren serie volksau to's. Bij de studie FCC, Family Car China, doet Mercedes of de zaak al beklonken is. Samen met Chinese partners zouden er 250.000 per jaar gebouwd gaan worden. Elke autofabrikant kijkt watertandend naar een miljard fietsende Chinezen, die mis schien ooit een auto willen- De communis tische regering is niet vies van industrialise ring, en als het even kan export, die geld in het laatje brengt. Maar men wenst zichzelf niet aan het buitenland te verkopen. Er mo gen zich geen nieuwe autofabrikanten meer in China vestigen, alleen joint-ventures met Chinese bedrijven zijn toegestaan. De Fa mily Car show was zo een soort openbare inschrijving om China te helpen een vol wassen auto-industrie op te zetten. Mercedes heeft al gevestigde contacten in China. 'Wij zullen met diverse partners joint-ventures opzetten om onze FCC te bouwen.' Maar er mag gerede twijfel zijn of het zo simpel gaat. Als basis voor de FCC dient de A-serie die Mercedes zelf vanaf 1997 gaat aanbieden, al eerder getoond als studiemodel Vision A. Nadere gegevens meldt men niet, alleen dat de FCC in diverse varianten gebouwd kan worden. Als compact 5-deurs model zou hij (omgerekend) circa 17.500 gulden kosten. Er kan een 7-zits ruimtewagen van gemaakt worden, een soort dubbelcabine-pickup en een kleine tweezits bestelwagen. Geruime tijd al werpt de komst van een heel compacte Mercedes A-klasse (in 1997) zijn schaduw vooruit. Het uiterlijk was de vorig jaar, dit jaar werkte men FIETSSTROOK De Amsterdamse ontwer per-constructeur Luud Schimmelpennink werkt met zijn YTech Innovatiecentrum ge staag nieuwe ideeën uit op fietsge- bied. Daar zijn hele eenvoudige fiet sen bij zoals de DEPO-fiets, een kloe ke stadstweewieler met statiegeld-sys teem, maar ook technische hoog standjes als de Solo Solaire, een over dekte ligfiets met zonnepaneel op de kap. De DEPO-fiéts gaat binnenkort op proef van start in de Amsterdamse Plantagebuurt met 15 stations en 105 fietsen. Hiermee krijgt het Witte Fiet- senplan uit de Provotijd alsnog vorm in de hoofdstad. Ook de Solo Solaire gaat proefrijden. Vijf bedrijven, waar onder Greenpeace en de ANWB, krij gen elk 5 overkapte ligfietsen ter be schikking. Schimmelpennink: ,,Het idee van de Solo dateert al van 1984. Ik wilde een door spierkracht aangedreven milieu vriendelijk voertuig ontwerpen, dat een goed alternatief biedt voor de au to in het woon-werkverkeer. Ik denk daarbij aan afstanden van 2 tot 12 ki lometer. Een derde van alle autoritten bestaat uit dergelijke korte rities. Zou den al deze mensen van Solo's ge bruik maken, dan komen er dagelijks een half miljoen auto's minder op de weg. Daarmee ben je alle files kwijt." Tien jaar geleden verscheen de eerste Solo met financiële steun van Bata- vus. Deze fietsfabrikant haakte af en er was geen geld meer om het idee verder te ontwikkelen. Toch ging Schimmelpennink door en kreeg voor elkaar dat er testmodellen bij de ANWB terechtkwamen. In de harde praktijk van elke werkdag kwamen de zwakke punten van de Solo aan het licht. Zo was de ventilatie in de kap slecht, de berijder kreeg koude handen door het laaggeplaatste stuur en de fiets had een zwakke achterconstructie. De fiets is op deze minpuntjes verbeterd. Zo kan de polyester.kap een eindje open voor de ventilatie, het stuur is hoger gemonteerd en de framecon structie is verstevigd. De lange ketting, bij een ligfiets meestal een onding, is weggewerkt in een dunne buis. Greenpeace Nederland en het ener gie-onderzoekscentrum Novem zijn nu mede-financiers van de Solo. Het is de bedoeling dat de overkapte lig fiets in de toekomst in series van 25 stuks op de weg komt. De Solo is Solaire geworden met de bijplaatsing van een zonnepaneel op de kap. Een kleine accu houdt de op gewekte stroom vast. Deze voorzie ning is niet bedoeld om het trappen overbodig te maken. ,,Het is een hul psysteem bij het fietsen om niet be zweet aan te komen. Het dient om de fietser tevreden te stellen," aldus Schimmelpennink. de ANWB 5 tot 10 procent van Jtet gewicht van de beladen ca ravan, met een maximum van 75 kilogram. De invloed die de kogeldruk op een auto-caravan- combinatie heeft, mag niet wor den onderschat. Ook de banden vormen een be langrijk onderdeel van auto en caravan, ze hebben immers als enige onderdelen direct contact met de weg. Een combinatie met slechte en/of te slappe ban den kan gaan slingeren of scha ren en is dus een gevaar op de weg. De banden hebben het vooral tijdens de vakantie zwaar te ver duren. Om het werk enigszins te vergemakkelijken, kan de span ning van de autobanden wor den aangepast. Controle van de banden onderweg is aan te ra den, vooral omdat de spanning stijgt door hoge temperaturen. De juiste spanning staat in het instructieboekje van de auto en de caravan of kan worden opge vraagd bij de bandenleverancier of de ANWB. Laatstgenoemde instantie heeft een aantal han dige brochures waarin alle as pecten van het rijden met een aanhanger aan bod komen. Zie verder pagina 29, die ge heel is gewijd aan de Kampeer en Caravan RAI 94. The American Way to Drive Hollandse Auto Import American Car Dea Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2, Rijnsburg Tel: 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) Citroen Allure Citroen gaat het najaar in met 3 speciale series, die vol gens de Franse fabrikant een sportieve uitstraling met een chic uiterlijk combineren. Het betreft de uitvoering 'Al lure', die zich onder meer onderscheidt van andere uit voeringen middels een 3- spaaks sportstuur, metal- lic/parelmoerlak, velours be kleding en speciale aandui dingen op de carrosserie. De AX Allure begint bij 21.850, de ZX Allure bij 29.850 en de Xantia Allure is te koop vanaf/44.110. OFFICIEEL DEALER VOOR MERCEDES-BENZ PERSONENWAGENS.. ALPHEN LEIDEN LISSE stok goed fy/edc VESTIGINGEN IN De Schans 25, 01720- 75155 Vondellaan 45, 071- 769303 Meer en Duin 4, 02521 - 16453 Peking: 800.000 auto's en 8 miljoen fietsen foto mercedes de aandrijving verder uit. Eerst werd een elektrische versie gedemonstreerd, maar voor de verkoop blijven verbrandingsmoto ren het belangrijkst. Bij het eerste studiemodel was sprake van een 1.2 liter 3-cilinder krachtbron. Van die drie cilinders stapt men af, Mercedes be looft nu een 4-cilinder die minder dan een liter per 25 kilometer gemiddeld zal ver bruiken. Daartoe heeft deze kleine diesel motor niet alleen vier kleppen per cilinder, directe inspuiting en een turbo, zoals de driepitter al had. Echt nieuw is hogedruk- inspuitingmet elektronische regeling. Het ziet er kostbaar uit, maar kan de doorbraak brengen waarmee diesels in elk opzicht nog schoner dan benzinemotoren worden. Voor de hand ligt dat Mercedes deze techniek la ter ook op zijn andere diesels zal toepassen, zoals bij Volkswagen/Audi nu al de direct ingespoten TDI-diesels vergaand de gewo ne diesels verdringen. Konden jaren geleden wes terse toeristen nog op hun gemak over de brede boule vards van Peking kuieren, tegenwoordig is het uitkij ken geblazen. De verkeers chaos in de Chinese hoofd stad is bijna niet meer in de hand te houden. Volgens een ambtelijke lel ling verstoppen 800.000 au to's en 8 miljoen Fietsen de straten, aldus de krant Chi na Daily gisteren. De telling werd uitgevoerd op 140 kruispunten en 10 hoofd straten. Zo bleken op de derde ringweg, die onlangs tot 8 rijbanen werd ver breed, per uur 10.000 voer tuigen te rijden. In 1992 wa ren er dat nog 4.000. Verwacht wordt dat bin nenkort de miljoenste auto in Peking zal rondrijden. Per jaar halen 100.000 in woners van de stad hun rij bewijs. Een functionaris verklaarde dat er tevens steeds meer Chinezen met valse rijbewijzen in de auto stappen. De meeste onge lukken echter worden nog steeds door fietsers veroor zaakt, die nagenoeg alle verkeersregels aan hun laars lappen, aldus de func tionaris. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Haarlem richting Utrecht (A 9) Ter hoogte van knooppunt Holendrecht, avond en nacht. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Tussen Kaag-dorp en Sassenheii redactie: Theo van der Kaaij Amsterdam - Amersfoort (A 1) Richting Amersfoort: tussen Blaricum en Laren, avond e Richting Amsterdam: tussen Eemnes en Naarden, avont Amsterdam - Utrecht - Den Bosch (A 2) Op diverse plaatsen. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Leidschendam en Rijswijk, avond en nacht. Den Haag - Utrecht (A 12) Op diverse plaatsen. BLIK IN HET VERLEDEN Deze Cadillac heeft toebehoord aan Liberace, de Amerikaanse pia nist en showman, die in 1987 overleed. De uit '31 stammende Cad dy is versierd met bladgoud en diamanten en aan de binnenkant on der andere bekleed met nertsbont. De speciale auto, die Liberace ooit bij zijn optredens gebruikte, kwam dezer dagen in Engeland on der de hamer en moest rond 275.000 gulden opbrengen, foto ep,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27