Belastingen gemeenten onder vuur A Startgeld maakt creatief Randstad Gemeente Utrecht krijgt stuk Vleuten SJTJ nwHwwiilaitii Alphense architect wekt Pier tot leven Herdenkingsmunten Antillen Schooljongen (12) in cel na bedreigingen jipoi NDERDAG 24 NOVEMBER 1994 chef cert visser. 071-356439.p N DER KOOIJ. 071 BA et .oon i-g'ij- wip ;nhol rzoek ruim r ge L'rbe j r om or de jigen deventer anp Ilsink was lid van de Commissie evaluatie experimenteel toezicht gemeentelijke belastingverorde- ningen, die vorig jaar in een rapport aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken al wees op 'ondermaatse regels' van ge meenten. belastingverordeningen van de overkoepelende Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten deugen nog wel. Het gaat echter 'geheid fout' als gemeen ten daaraan gaan sleutelen, zoals maar al te vaak zou ge beuren. Veel kleinere gemeen ten hebben onvoldoende des kundigheid in huis, en dat breekt ze op. Aldus Ilsink. Er komt een moment, denkt Ilsink, waarop de rechter een belastingverordening zal toet sen aan die kwalititeitseisen: zorgvuldigheid, verbod op wille keur. misbruik van bevoegdhe den. evenredigheid en belan genafweging. Het kabinet wil gemeentelijke belastingverordening niet lan ger vooraf laten toetsen door de Kroon (de minister). Dat zal er echter toe leiden dat ook het bestaande vooroverleg tussen ministerie en gemeente ver dwijnt. ,,En dan krijg je uitein delijk een hausse aan onverbin dend-verklaringen", voorspelt 'Lelystad groter, Groene Hart kleiner' lelystad Lelystad moet op termijn weer een zogenaamde groeikern worden, zodat de polderstad de stijgende woningnood in de Randstad kan indammen. Alternatief is een kleiner Groene Hart tussen de vier grote steden, extra woningbouw bij stedelijke kernen of spreiding over de vier Rand^tadprovincies. Die opties staan in een evaluatie van beleidsambtenaren uit de vier Randstadprovincies. Ze constateren dat oude inschattingen zijn achterhaald door de feiten. „Indertijd gingen we uit van een woningbehoefte van nog eens 650.000 woningen in de Rand stad. Nu blijkt dat dat wel eens zou kunnen oplopen tot 900.000", aldus ambtenaar Hans van Groenestein van de pro vincie Flevoland. Uitlevering dreigt voor bestuurder haarlem Voor oud-bestuurder van Boskalis, Th. Danel, dreigt een uitlevering aan Duitsland wegens zijn vermeende bijdrage aan het frauduleuze bankroet van het Oostduitse baggerbedrijf BBB uit Rostock in 1993. Daar was de Nederlander één van de twee directeuren. De rechtbank in Haarlem heeft 'zijn uitlevering toelaatbaar ver klaard'. aldus de persofficier in Haarlem gisteren. De rechter achtte Danels onschuld 'niet direct aantoonbaar'. Danel (53) kan in beroep gaan. Oordeelt het hof hetzelfde als de rechtbank, dan moet staatssecretaris Schmitz van justitie nog instemmen met de uitlevering. Begin dit jaar heeft de Duitse justitie bij de Ne derlandse autoriteiten een voorlopig opsporings- en aanhou dingsverzoek ingediend voor Danel. Kasteelmuseum onder nieuwe bank Amsterdam De gemeente Amsterdam maakt een museum van de resten van het kasteel die in februari van dit jaar werden op gegraven aan de Nieuwezijds Kolk in Amsterdam. In het kader daarvan krijgt ABN Amro Projektontwikkeling een bedrag van ruim een miljoen gulden voor het aanpassen van het bouwplan aan de Kolk. ABN Amro bouwt op de plaats van de opgfaving onder meer kantoren en een parkeergarage. De vondst van stadsarcheoloog J. Baart gooide roet in het eten, omdat het zou gaan om de his torisch van groot belang geachte legendarische woonstee van de Heren van Aemstel. Studenten oefenen op fietsband Rotterdam Proefdieren zijn lang niet altijd noodzakelijk om artsen-in-spé medische technieken te leren. Eenvoudige hecht- technieken bijvoorbeeld, kunnen ook worden geoefend op oude binnenbanden van fietsen. De vereniging ProefdierVrij heeft voor medische studenten van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit een stapel binnenbanden verzameld. Gisterochtend werden die op ludieke wijze overhan digd aan de leiding van de cursus Proefdierkunde. Voor de fijne re technieken, die onder meer nodig zijn voor het hechten van een bloedvat, kunnen studenten uitwijken naar vijgebladen. Nieuwe luchtlijn Eelde-Schiphol eelde Eelde krijgt een dagelijkse luchtverbinding met Schiphol. Er zal worden gevlogen met een'Cessna 406, die plaats biedt aan maximaal elf passagiers en vijf maal per werkdag heen en weer vliegt. Een vlucht duurt 35 minuten. In het weekend wordt een keer per dag een retourvlucht uitgevoerd. Volgens de luchthavendirectie maken contacten met het be drijfsleven in het Noorden duidelijk dat er belangstelling is voor 14.000 retourvluchten per jaar. De organisatoren hopen het eer ste jaar 10.000 passagiers te vervoeren. Politie schiet agressieve pitbull dood den haag Bij de ontruiming van een pand in de Haagse bin nenstad heeft de politie gisteren een agressieve pitbull doodge schoten. Het huis werd leeggehaald omdat de bewoner veelvul dig overlast veroorzaakte. Binnen troffen de agenten vier pitbulls aan. Een van de dieren was zo bloeddorstig, dat zelfs de eigenaar het niet naar buiten durfde te halen. Toen een agent het dier met de vangstok probeerde te pakken, spartelde het zo tegen dat de stok brak. Daarop ontstond een zo groot gevaar voor baasje en agenten, dat er volgens de politie niets anders op zat dan te schieten. Met twee kogels werd de pit bull om het leven gebracht. De hond had inmiddels een deur post. een deur en een ruit vernield. Als belastingverordeningen onder de maat blijven en de rechtsbescherming voor de burger verder verbetert, ko men er veel meer bezwaarschriften en processen tegen gemeentelijke heffingen en belastingen. Dat voorspelt mr. J. Ilsink in het Weekblad voor Fiscaal Recht van deze week. Ilsink. Met de nieuwe Wet Waarde ring Onroerende Zaken is het afgelopen met de onderwaarde ring van onroerend goed. En dat zal bij de burger op hevige weerstand stuiten. Ilsink wijst er op dat grote belastingadvies- kantoren al specialisten voor dit soort zaken in dienst hebben genomen. Als bovendien de Na tionale Ombudsman de be voegdheid krijgt klachten over gemeenten te behandelen, krij gen die het nog moeilijker. De burger zelf kan ook op zijn strepen gaan staan. Hij mag sinds kort met een beroep op de Algemene Wet Bestuursrecht ei sen dat een aanslag deugdelijk gemotiveerd is. Een taxatierap port bij elke aanslag in de on- roerende-zaakbelasting bijvoor beeld, suggereert de auteur. De burger kan vragen om in een bezwaarprocedure gehoord té worden en heeft dan inzage recht lin alle onderliggende stukken. Dat is een gloednieuwe regel in het belastingrecht. Ten slotte is voor het eerst de mogelijkheid geopend dat de belastingrechter de mondelinge behandeling van het beroep in het openbaar houdt. Ilsink ver wacht dat belanghebbenden dit zullen aangrijpen uit een zucht naar publiciteit. utrecht. anp De gemeente Utrecht krijgt er per 1 januari 700 hectare Vleu- tens grondgebied bij. inclusief zo'n 450 woningen en 1100 in woners. Provinciale Staten van Utrecht hebben gisteren hun zegen gegeven aan deze grens- wijzinging. De gebiedsuitbreiding wordt nodig geacht voor de verwezen lijking van de 'nieuwe stad' Leidsche Rijn, waar tussen de twintig en dertigduizend huizen moeten worden gebouwd. Die komen nu voor het grootste deel op Utrechts grondgebied te liggen. De grenscorrectie was onze ker geworden doordat Vleuten zich op het laatste moment toch nog verzette, ondanks een convenant mét Utrecht. Vleuten vindt dat de grenswijziging al leen zin heeft als de haalbaar heid van Leidsche Rijn onom stotelijk vast staat, wat volgens deze randgemeente nog niet het geval is. Zo is er door het rijk H1Ü4! Wllllll' De Alphense architect Van der Breggen met een maquette van de Scheveningse Pier. V.l.n.r. het kinderparadijs (met theater), het 'speel-water-ob- ject', het restaurant en het hotel met panoramaview. foto ben de bruyn alphen aan de rijn marco van pelt In opdracht van de Van der Valk Nederland bv moet hij van de Scheveningse Pier, en daarmee de badplaats, weer een toeristi sche attraktie van de eerste orde maken. En dat wordt hoog tijd, vindt de Alphense architect M. van der Breggen: „In een bad plaats horen geen betonnen woningblokken die je normaal gesproken in buitenwijken ziet. Vooral de entree langs de dui nen is beneden alle peil." Van der Breggen wil van de pier iets luchtigs en feestelijks maken: „In de kleur wit, met veel glas. Hier en daar wat vlag getjes om de boel wat op te vro lijken. Dat zie je bij alle interna tionale badplaatsen. Ik wil het echt leuker maken dan de ap partementen aan de kust. Die doen de uitstraling van het Kur- haus helemaal teniet. Terug naar de pier zoals die vroeger was, dat is mijn bedoeling." pier krijgt vier 'ei- Bloedprodukten teruggehaald badhoevedorp. anp De Amerikaanse firma Baxter heeft twee partijen bloedpro dukten uit Nederland terugge haald. Bij het stollingsprodukt Hemofil M is bloedplasma ge bruikt van een donor die de ziekte van Creutzfeldt-Jakob blijkt te hebben. De fabrikant weet niet of de (hersen)ziekte via de stollingsfactor kan wor den overgedragen, maar neemt het zekere voor het onzekere, zo maakte de Nederlandse Vereni ging van Hemofiliepatiënten (NVHP) gisteren bekend. De flesjes met stollingsfactor VIII (voor behandeling van he mofilie A) zijn tussen februari '93 en oktober '93 in Nederland in omloop gebracht. De NVHP vermoedt dat de flesjes inmid dels zijn gebruikt, maar omdat de vervaldatum (11 december '94) nog niet is verstreken, roe pen vereniging en fabrikant de patiënten op nog niet gebruikte flesjes terug te brengen naar apotheek of ziekenhuis. landjes', één meer dan nu. De wandelgang, die naar de eiland jes leidt, verandert in een dub beldeks promenade. Eén dek krijgt een overkapping. „De be doeling is dat daar een beperkt aantal winkeltjes komt. Soeve- nierwinkels, viskraampjes en zo. Van die dingen waar toeristen zo gek op zijn. Voor wie lekker uit wil waaien is er de open pro menade", aldus Van der Breg gen. Op een bestaand eiland komt een hotel met uitkijktoren. Na klachten van omwonenden over horizonvervuiling, heeft de Al phense architect gekozen voor een hotel van bescheiden om vang. „Een slank hotel met on geveer 130 kamers. De pier neemt daardoor niet in de breedte toe, alleen in de hoogte. Straks steekt-ie 75 meter boven de zee uit." Van der Breggen verwacht echter geen proble men van bewoners.. „Op de plaats waar het hotel komt, ligt nu een bruin, roestig eiland. Be woners hebben me al laten we ten dat ze dat foeilelijk vinden." De uitkijktoren is meteen een restaurant met panoramaview. „Koffie met uitzicht, zeg maar. Je hebt er een schitterende kijk op het binnenland. Bij mooi, helder weer kun je zelfs Enge land zien liggen." Op de lokatie van het huidige Grand Café, het derde eiland, komt een door zichtige cilinder met een 'speel- water-object: „Wat het precies wordt, weet ik nog niet. Waar schijnlijk een zwembad met glijbanen." Eén van de eilandjes is al klaar: het restaurant-eiland. Het telt drie verdiepingen en bestaat uit een zelfbedienings-, een la carte- en een party-restaurant. Met het Circustheater zijn al onderhandelingen gaande over arrangementen. Van der Breg gen: The Phantom of the Opera in combinatie met een hapje vooraf." Op het laatste eilandje is ruimte gemaakt voor een amu sementshal en een kinderthea ter. „Er komen beslist geen gok automaten. Het idee is dat het meer voor kinderen is. In de trant van Bassie en Adriaan meldt de Alphense architect. Hij verwacht veel van het project, waarmee in totaal een bedrag van 70 miljoen gulden gemoeid is. „Nationale Nederlanden heeft jarenlang de pier met ver lies geëxploiteerd. Ik heb goede hoop dat het allemaal weer in orde komt en de pier 200 men sen aan 200 mensen werk' biedt." Of de traditionel toegangs prijs van één gulden gehand haafd blijft, weet Van der Breg gen niet. „De basisgedachte is een pier die zo openbaar moge lijk is. Maar je moet wel realis tisch blijven. Het gaat om enor me investeringen. Het opknap pen van de palen alleen al kost drie miljoen. Dan heb je een openbare straat die niets ople vert." De architect weet wel te vertellen dat een hek de pier 's nachts afsluit: „Op house-part}' taferelen zitten we natuurlijk niet te wachten." ♦1994». antillen De Antillen staan centraal op twee herdenkingsmunten. Op de ene munt wordt de eerste trans atlantische vlucht van de KLM herdacht, die precies vijftig jaar geleden van Amsterdam naar Curasao leid de (zie foto). Een tweede munt, die begin december geslagen wordt, herdenkt dat de geallieerde strijd krachten in de Tweede Wereldoorlog veel van de benodigde brandstoffen bij de olieraffinaderijen op Aru ba en Curasao haalden. foto cpd Naar schatting 50 tot 100 mensen hebben produkten uit de twee betreffende partijen ge- Amsterdam anp bruikt. De NVHP heeft alle he mofiliepatiënten in Nederland (1300) gisteren schriftelijk geïn formeerd. Volgens de vereniging is er niet direct reden tot paniek, omdat het op basis van de hui dige gegevens niet waarschijn lijk is dat de ziekte van Creutz- feldt-jakob via de stollingsfactor kan worden overgedragen. De hersenziekte kenmerkt zich door verschijnselen van demen tie, spierkrampen en bewe- gingsstoomissen. De ziekte komt zeer zelden voor en staat bekend als een langzaam wer kende ziekteverwekker die meestal pas na twintig jaar klachten geeft. de wateren in en rond Amster dam krioelen van de vis. Zestig soorten maar liefst. Alleen merkt geen inwoner iets van die wonderbaarlijke drukte, omdat algengroei en zwevend slib het water nagenoeg ondoorzichtig maken. Binnenkort komt daar verandering in, als de tongen, steenbolken en vijfdradige meunen in ruime en vooral hel dere waterbassins aan het pu bliek worden getoond. Het initiatief voor het zicht baar maken van de troebele biotopen is afkomstig van de Amsterdammer W. Verhaak, die voor zijn idee'maandagmiddag de Startgeldprijs kreeg uitge reikt door wethouder J. van der Giessen. Het startgeld van 5000 gulden wordt vier keer per jaar uitgereikt om vernieuwende, spannende, maar bovenal uit voerbare ideeën te belonen. De instelling van de prijs een jaar geleden heeft onder Am sterdammers een onvermoede stroom creativiteit losgemaakt, zo blijkt uit de evaluatie van de jury. Tweehonderd projectvoor stellen kwamen er binnen. „Soms waren de plannen on haalbaar, soms zo doodeenvou dig dat je je afvraagt waarom niemand eerder op het idee kwam. Altijd getuigen ze van de liefde van de Amsterdammer voor deze heerlijke, krankzinni ge. onmogelijke, maar toch zo beminde stad", zegt jurylid Cox Habbema. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 Soms blijkt de uitwerking van een plan op papier - nodig voor de deelname aan Startgeld - voor de indieners al genoeg sti mulans om de uitvoering zelf ter hand te nemen. Zo is de man die verwacht dat het gat in de ozonlaag ons land binnen kort geschikt maakt voor wijn bouw, zelf al begonnen met een proef-aanplant op volkstuinfor maat. Ook een Venetiaans straatfestival en een krant voor en door daklozen komen er zo goed als zeker, zonder de extra hulp van Startgeld. Vooral in de sector 'kunst' borrelt het van de ideeën. Wat te denken van „Hoge nood in lijn 10" van een groepje conser vatoriumstudenten dat tram passagiers tijdens de rit met stemmige salonmuziek wil ver maken? Of van de mevrouw die de dichtkunst onder de aan dacht van een groter publiek wil brengen door gedichten op affi cheformaat af te drukken? „Ze mikt voornamelijk op wachtka mers in bedrijven of bij artsen", zegt beleidsmedewerker Maartje Boekestein. nog geen geld toegezegd voor het verleggen van de snelweg A2. die nu nog een hinderlijke barrière vormt tussen Utrecht en haar toekomstige stadsdeel. Overigens vinden ook Provin ciale Staten dat er voldoende zicht moet zijn op daadwerkelij ke uitvoering van de bouwplan nen. Zij houden daarom nog een kleine slag om de arm: de grenswijziging wordt alleen ef fectief als de gemeente Utrecht, het regiobestuur (RBU) en de betrokken statencommissie zich hebben geschaard achter de af spraken die onlangs zijn vastge legd in een contract tussen rijk en stadsgewest. Het provincie bestuur toetst dat op zijn verga dering van 21 december. Aanvankelijk aasde Utrecht op het gehele dorp De Meern. Wethouders Melcherts-Buchler (ruimtelijke ordening): „Dat hebben we nog kunnen tegen houden, maar deze slag hebben we verloren. Dat is jammer, maar we gaan niet namokken. We zijn geen dwarsliggers." amsterdam» anp Een 12-jarige jongen uit Am sterdam is achter de tralies be land in verband met bedreigin gen en handtastelijkheden bij acht meisjes. Hij zou zich daar aan schuldig hebben gemaakt, samen met zeven andere jon gens op zijn school. De jongen is voorgeleid aan de officier van justitie. Samen met een jongen van 11 jaar wordt de jeugdige arrestant beschouwd als de motor achter een reeks van incidenten. Die speelden zich sinds maart van dit jaar af op de Dorus Rijkers- school in Amsterdam noord. De 11-jarige jongen zit niet vast, omdat hij nog net onder het jeugdstrafrecht valt. De kwestie kwam aan het rol len toen in de tweede helft van oktober de portemonnee van een docent werd gestolen. Toen agenten van het wijkbureau tij dens een onderzoek naar de diefstal met leerlingen spraken, maakten dié melding van be dreigingen en handtastelijkhe den. De meeste kinderen ken nen elkaar al jaren en zijn met elkaar opgegroeid. De verhou dingen veranderden rond maart van dit jaar. Zo kreeg één meisje een mes op de keel gezet en een ander kreeg het mes op haar buik. In totaal waren er bij de mis dragingen vijf jongens van 11 jaar oud betrokken, twee van 12 jaar en één van 14 jaar. De laatste is de enige die de Dorus Rijkersschool niet bezoekt. W Voor een keuken met "persoonlijke" wensen adviseren wij u graag Korevaarstraat traat 11tel: 071 - 149859 Opgepakt voor vrouwenhandel ROTTERDAM CPD De Rotterdamse politie heeft een 29-jarige man uil Delft en een bij hem wonende 30-jarige Poolse vrouw gearresteerd op verdenking van vrouwenhandel. Ze zouden onder valse voor wendsels twee Poolse meisjes naar Nederland hebben gelokt en tot prostitutie hebben ge dwongen. Beide meisjes, 19 en 21 jaar, hebben onlangs, bege leid door een medewerkster van een nachtclub, aangifte gedaan bij de jeugd- en zedenpolitie. De Delftenaar, die als auto handelaar contacten had met Polen, had samen met zijn vriendin de meisjes in Katowice benaderd om in ons land te ko men werken. In eerste instantie ging het om een baan als kin deroppas of schoonmaakster, later werd beloofd dat ze veel geld konden verdienen als ser veersters in een Rotterdamse club. Toen beide meisjes op dit aanbod ingingen en enkele maanden geleden in Nederland arriveerden, bleken de bedoe lingen toch anders. Nadat hun paspoorten waren ingenomen werd hun te kennen gegeven dat zij de reiskosten en de huis vesting terug moesten betalen. Dat moest gebeuren door als prostituée te werken in verschil lende seksclubs. Beide verdachten zijn inmid dels voorgeleid aan de officier van justitie en in bewaring ge nomen. Het 19-jarige Poolse meisje is opgevangen door me dewerksters van de Stichting te gen Vrouwenhandel, haar 21 -ja rige landgenote is inmiddels naar Polen teruggekeerd. Vrouw met kaasmes bewerkt HAARLEM JOHN SCHOORL Een 17-jarige vrouw is gisteren in het winkelcentrum aan het Marsmanplein in Haarlem door een verwarde man met een kaasmes geslagen. Zij raakte daardoor zwaar gewond, maar is buiten levensgevaar. De man, een 24-jarige Haarlemmer, werd kort na de mishandeling door de politie aangehouden. De 24-jarige Haarlemmer was gistermiddag eerst een bank binnengegaan om geld op te nemen. Omdat zijn bankreke ning niet genoeg gevuld was, kreeg hij geen cent. Daarna liep de man een kaaswinkel aan het Marsmanplein binnen, nam van de toonbank een kaasmes weg, liep naar buiten en sloeg zonder aanleiding de 17-jarige Haarlemse met het mes in haar nek. De vrouw passeerde toe vallig de winkel. Door de slag met het kaasmes raakte ze ernstig gewond. Een ambulancewagen bracht haar naar een ziekenhuis in Haarlem waar de diep wond gehecht werd. Volgens D. van Egmond, woordvoerder van de Haarlem se politie heeft de kraag van haar jas de klap nog enigszins opgevangen. „Als die kraag er niet had gezeten, was misschien haar hoofd er af gehakt", aldus Van Egmond. De dader kon tien minuten na zijn aanval door agenten worden aangehouden. In een groenbak in de omgeving von den ze het kaasmes terug. De man is al vaker met de politie in aanraking gekomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15