Rechter beslist over bouw milieuwijkje Het werk hier is echt niet triest Postkantoor houdt markante gevel Gratis compost voor Alphenaren Rijn Veenstreek Alphen huurt meer kindplaatsen SKA Brandweer huldigt spuitgasten Vergunning Omtzigt aanpassen DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 Het Hazerswoudse bouwbedrijf Egbo en de gemeente Rijnwoude hebben een kort geding aangespannen tegen de bewonersvereniging van de nog te bouwen milieuwijk in Hazerswoude-Rijndijk. Via de rechter willen bouwer en gemeente de bewonersvereniging verbieden om met een ander bouwbedrijf in zee te gaan. De aanstaande be woners dreigen deze verplichting naast zich neer te leg gen omdat Egbo naar hun mening te duur is. Het kort ge ding dient op woensdag 7 december voor de Haagse rechtbank. zen in de wijk Zonneveld mag bouwen. De aannemer kon in dertijd die concessie verwerven doordat het bedrijf eigenaar was van de grond waarop de wijk moest komen. Van de oude af spraak is tot op heden nooit af geweken. Een verzoek van de bewonersvereniging om te wor den vrijgesteld van de gedwon gen winkelnering is door de ge meente Rijnwoude afgewezen. In de afspraak uit 1978 is een clausule opgenomen waarin de gemeente een boete van ander half miljoen gulden in het voor uitzicht wordt gesteld bij con tractbreuk. Om die reden heeft de gemeente ook besloten om zich aan te sluiten bij het kort geding van de aannemer. De gemeente heeft de aanstaande bewoners inmiddels een dwangsom van 150.000 gulden per persoon opgelegd voor het geval zij met een andere aanne- De bewonersvereniging ligt al sinds maart van dit jaar in con flict met de Hazerswoudse aan nemer. Egbo kwam toen, vlak voor de bouw zou beginnen, met een prijsopgave die per huis 65.000 gulden boven de bedragen lag die de bewoners en de aannemer met elkaar hadden afgesproken. Volgens de aanstaande bewoners is de aannemer veel duurder dan concurrenten, onder meer om dat het bedrijf nog helemaal geen ervaring heeft met milieu vriendelijk bouwen. De vijftien huizen in het buurtje in de zuid-oosthoek van de wijk Zon neveld zijn allemaal verschil lend, wat erg veel vraagt van de planning. Daarnaast kon Egbo een hoge prijs vragen, omdat de bouwer op grond van een zestien jaar oude overeenkomst met de ge meente Hazerswoude alle hui- De onderhandelingen I Autokrakers actief hazerswoupe-runduk/oude weterinc» In Hazerswoude-Rijndijk zijn gisternacht twee auto's opengebroken. Uit een wagen, die aan de Genestetstraat stond, werd een radio gestolen. Dat ge beurde ook bij een inbraak op het Schubertplein. In Oude Wete ring werden auto's opengebroken aan de Bosrank en de Zonne dauw. Inbraak in woningen roelofarendsveen/koudekerk aan den run Bij een inbraak i] huis aan de Kievithof in Roelofarendsveen is gistermorgen videorecorder gestolen. Uit een woning aan de Lijsterhof ver dween een televisie. In beide gevallen werd de achterdeur open gebroken. Gistermiddag werden geld, waardepapieren en een videorecorder gestolen uit een huis aan de Kievitlaan in Koude kerk aan den Rijn. De inbrekers kwamen het pand binnen na het openbreken van een raam. Diefstal uit huizen alphen aan den run» Dieven hebben gisteren op klaarlichte dag ingebroken in huizen in Alphen. Bij een inbraak in een flat aan de Raafstraat verdwenen sieraden, geld, een paspoort en waar depapieren. Sieraden en geld was de buit in een huis aan de Ce derstraat. In beide gevallen werd de voordeur opengebroken. de aanstaande bewoners en de aannemer zitten al enkele maanden muurvast. Volgens di recteur J. Blonk is het aanspan nen van een kort geding dan ook de enige manier om uit de impasse te komen. „Het is na tuurlijk niet leuk, maar het is nou eenmaal zo", aldus Blonk. Hij hoopt dat de rechter zal be sluiten dat een onafhankelijke deskundige moet kijken of de prijs die Egbo in rekening wil brengen een redelijke is. Mocht Egbo in het gelijk wor den gesteld, dan zijn de proble men daarmee nog zeker niet uit de wereld. Voorzitter H. de Klerk van de bewonersvereni ging verwacht dat verschillende aanstaande bewoners afhaken wanneer zij worden gedwongen hun huis door Egbo te laten bouwen. Maar De Klerk rekent er op dat de rechter anders zal beslis sen. „De bewoners hebben nog nooit een aannemingsovereen komst gesloten, al blijkt uit de dagvaarding dat Egbo daar wel van uit gaat. Alleen de bewo nersvereniging heeft een bouw teamovereenkomst getekend, maar daarin staat dat we naar een andere aannemer kunnen gaan wanneer we er met Egbo niet uitkomen." De bewoners weten pas sinds een paar maan den dat er een dwingende over eenkomst ligt tussen de ge meente en de aannemer. ZWEMMEN Zwem- en Polo club Alkemade houdt zondag 27 november tussen drie en vijf uur clubkampioenschappen in zwembad De Tweesprong, Lu cas van Leijdenlaan in Roelo farendsveen. In de pauze wordt een familie estafette gehouden. Het voormalige postkantoor aan de Dr. stompwuk dorith ligtvoet Het voormalige postkantoor aan de Dr. van Noortstraat 70 in Stompwijk wordt toch verbouwd. Het pand krijgt aan de achter kant een aanbouw en wordt gesplitst zodat twee woningen ontstaan. De markante voorgevel blijft behouden. Bouwbedrijf Granneman uit Stompwijk neemt de renovatie ter hand. Volgens G. Granneman verandert hij aan de buitenzij de van het pand zo min mogelijk. „De voor- en zijgevel willen we behouden en zo mo gelijk de daklijn ook." Hij noemt de aan bouw aan de achterkant onvermijdelijk, omdat het gebouw hierdoor kan worden gesplitst in twee woningen. De opbrengst hiervan maakt renovatie van de rest van het pand mogelijk. Granneman had het liefst het hele ge bouw gesloopt om er nieuwe woningen neer te zetten. Hij had al een architect inge schakeld om het ontwerp te maken. Het bouwplan werd echter verworpen, omdat raadsleden met name de waardevolle voor gevel van het postkantoor wilden behou den. Het eerste ontwerp heeft nog steeds de voorkeur van de directeur. „De gevel die wij hadden laten ontwerpen, had ook een rus tieke uitstraling", zegt Granneman. „Bovendien zouden de woningen voor de kopers goedkoper zijn geworden. We moe ten nu ook concessies doen. We hebben te maken met kleine kozijnen, dus dat heeft gevolgen voor de lichtval in de woningen." Hij heeft zich echter neergelegd bij de reno- De Rijnlandse molenstichting is door gedeputeerde staten van Zuid-Holland onderscheiden met de Landschapspenning. De stichting krijgt de prijs voor haar inzet voor de restauratie van een groot aantal Zuidhol landse molens. Aan de prijs is een geldbedrag van 1000 gulden verbonden. De in 1959 opgerichte molen stichting heeft inmiddels 42 molens in haar bezit. De afgelo pen jaren is de stichting bijzon der druk bezig om de molens te restaureren. Daartoe is een gro te campagne opgezet om fond- Onderscheiding molenstichting sen te werven. Tot nu toe kon den daardoor zes molens volle dig worden opgeknapt, onder meer in Alkemade. Daarnaast staan op dit moment zo'n tien molens in de steigers en zijn er vergevorderde plannen om nog eens tien molens aan te pakken. Naast de molenstichting ont vangt ook Pier Werksma uit Krimpen aan den IJssel een penning van de provincie. Werksma is al bijna 25 jaar ac tief voor het behoud van het Stormpoldervloedbos in Krim pen. De hoofdprijs voor land schapsbeheer - de Landschaps- prijs 1994 - gaat naar de Vereni ging Hoeksewaards Landschap die met 950 leden al jaren een 'groen front' vormt tegen de verstedelijkingsplannen in de Hoeksewaard. De drie prijswinnaars zijn ge selecteerd uit zeventig voorge dragen personen, organisaties en instellingen die een bijdrage leveren aan het behoud en de ontwikkeling van het landschap in Zuid-Holland. De Land- schapsprijs en de Landschaps penning worden sinds 1988 ie dere twee jaar door gedeputeer de staten uitgereikt. Directeur Van de Weg vertrekt bij Hooge Burch zwammerdam ruud sep „Je gaat weg, hè?" vraagt een bewoner als hij langsloopt. „Ja, maar dat duurt nog even hoor. Ik blijf nog tot 1 januari", ant woordt G. van de Weg vriende lijk. „Bewoners schieten me daar steeds over aan", vertelt hij even later. „Ik vertel dan dat ik nog een afscheidsfeest geef. Dat hoort erbij, vinden ze. De men sen leven echt mee. Terwijl ik niks beteken voor die mensen, behalve dan dat ik zorg dat de boel zakelijk in orde is. Maar dat voelen zij dus heel anders." Na acht jaar als directeur al gemene zaken bij de Hooge Burch te hebben gewerkt, trekt Van de Weg eind dit jaar bij het Zwammerdamse centrum voor mensen voor een verstandelijke handicap voor het laatst de deur achter zich dicht. Na een opvallende carrière van veertien jaar marine, zestien jaar spoor wegen en dertien jaar gehandi captenzorg, gaat hij met de vut. De Hooge Burch werd in 1973 geopend. Een compleet dorp, met een eigen supermarkt, kerk en tandartspraktijk. Zo'n dorp voor geestelijk gehandicapten heeft onmiskenbare voordelen. Van de Weg: „De mensen wo nen hier, vaak werken ze hier en ze kunnen hier recreëren. Be woners zonder wegloopneigin gen kunnen hier rustig rond scharrelen." Mix In de tijd dat de Hooge Burch werd geopend, was opname in een inrichting de enige oplos sing voor geestelijk gehandicap ten die thuis niet meer te hand haven waren. Hierdoor kreeg de Hooge Burch een hele mix van bewoners binnen, van mertsen met een zware geestelijke han dicap tot mensen met een rela tief hoog niveau. Tegenwoordig gaat dat alle maal wat anders. Voor geestelijk gehandicapten met een hoog niveau zijn er gezinsvervangen de tehuizen, er is dagbehande ling, thuishulp, begeleid kamer- bewonen, 'socio-woningen'. Van die laatste categorie hoopt ook de Hooge Burch er op korte termijn een aantal te mogen bouwen. De scheidend directeur is blij met de nieuwe ontwikkelingen, maar steekt wel een waarschu wend vingertje op. „Persoonlijk vind ik dat je niet door moet slaan naar het idee dat iedereen een huis in een gewone straat moet krijgen. Dat heet dan ge ïntegreerd wonen. Maar het is de vraag of dat altijd in het be lang is van de mens om wie het gaat. Ik ben daar heel terughou dend in en soms zeg ik dat ik het een heel slecht idee vind." Er zullen altijd mensen blij ven met zo'n ernstige geestelij ke handicap dat ze niet in de normale wereld kunnen leven. Maar de opkomst van al de al ternatieve vormen van gehandi captenzorg zal de komende ja ren zonder twijfel een grote in vloed hebben op centra als de Hooge Burch. „De oude institu ten zullen kleiner worden en voor een deel verdwijnen", voorspelt Van de Weg. Gaan er aan de ene kant groe pen bewoners weg, aan de an dere kant komt er een nieuwe categorie bij. Sinds enkele jaren behandelt de Hooge Burch ook zwaar gedragsgestoorde men sen met een lichte geestelijke handicap. „Vroeger zaten die mensen in de psychiatrie. Wij waren er niet op ingericht en de opvatting was dat er bij die mensen toch geen behandeling mogelijk is. Maar inmiddels blijkt dat er in meer dan vijftig procent van de gevallen succes is. Daarbij moet je natuurlijk wel meteen opmerken dat al leen mensen waarbij de behan deling mogelijk zin heeft in aan merking komen voor een opna- De psychisch gestoorden die de Hooge Burch behandelt zijn vaak afkomstig uit de uitzichtlo ze wereld van dakloosheid, cri minaliteit en drugsgebruik. En vaak is tijdens de behandeling al duidelijk waar het na afloop De gemeente Alphen aan den Rijn breidt het aantal kindplaat sen dat zij inhuurt bij de Stich ting Kinderopvang Alphen aan den Rijn (SKA) vanaf 1 januari uit van vier naar tien. De ge meente reageert hiermee op de toenemende vraag naar kinder opvang bij de ambtenaren. Sinds 1989 huurt de gemeen te kindplaatsen bij de SKA. Het eerste jaar had Alphen twee plaatsen, het jaar erop drie. Vanaf 1993 konden continu vier kinderen van gemeenteambte naren in één van de Alphense kinderdagverblijven worden on dergebracht. In de praktijk bete kende dat dat een veelvoud aan alphen aan den run» Ter gelegenheid van de officiële opening van de Alphense com- postfabriek kunnen inwoners van Alphen aan den Rijn de ko mende dagen een gratis zakje compost krijgen. Tegen inleve ring van een bon die deze week huis aan huis is verspreid, kun nen de Alphenaren kosteloos een zakje van tien kilo tuinaar de krijgen, gemaakt van hun ei gen groenafval. De fabriek van Stercompost draait al bijna een jaar, officieel nog steeds 'op proef. De fabriek heeft daarbij nogal wat proble men gehad met de luchtfilters, waardoor de nabijgelegen wijk te maken kreeg met overlast van stank en vliegen. De proble men waren ook de reden om de Bestuur WBA voorlopig niet compleet alkemade marieta kroft Dat het huis in tweeën wordt gesplitst vindt een meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening geen bezwaar. Op de SP na is iedereen akkoord gegaan. Het re novatieplan van Granneman is nog vrij summier. Nu de commissie met de plannen akkoord is gegaan, zal het bouwbedrijf sa men met de afdeling bouw en woningtoe zicht van de gemeente Leidschendam een gedetailleerd renovatieplan uitwerken. Met de werkzaamheden wordt overigens pas begonnen als de huidige bewoonster het pand heeft verlaten. „We willen niet te veel druk uitoefenen", zegt Granneman. „We hebben.niet zo'n haast met de plan nen. Maar het definitieve ontwerp hopen we in het voorjaar af te hebbep." ouders gedurende één of meer dagdelen hun kroost aan de zorgen van de kinderopvang kon toevertrouwen. De vraag naar kinderopvang is de laatste tijd zo explosief ge groeid, dat de gemeente heeft besloten het aantal kindplaat sen nu in één keer ruimschoots te verdubbelen. Voor de SICA is de uitbreiding van het aantal gemeentelijke kindplaatsen goed nieuws. De stichting, die acht dagverblijven beheert, moet eind volgend jaar 113 kindplaatsen verhuurd heb ben aan bedrijven. Door de ex tra verhuur aan de gemeente begint de stichting het jaar met 104 plaatsen die zijn verhuurd aan bedrijven en instellingen. Het bestuur van Woningbouw vereniging Alkemade stelt de le den volgende week donderdaj voor om P. van Graas uit Roelo farendsveen tot bestuurslid benoemen. Hij neemt een de opengevallen plaatsen in zijn ontstaan nadat P. van R ten en M. Heemskerk-van Meer dit voorjaar opstapten. Het tweetal was het niet een met het feit dat de leden beslo ten om de rechtsvorm van WBA te handhaven waarmee zich achter bestuurslid H. va] Tol schaarden. Op Van Tol n« was het bestuur voorstander on van de woningbouwverenigin een stichting te maken. Wie de tweede plek invult volgens voorzitter P. van d Meer nog niet bekend. In d( uitnodiging aan de leden word W. Hogenboom uit Roelo farendsveen voorgesteld. Vol gens Van der Meer wordt hij ii elk geval volgende week nie voorgedragen. „Dat zijn naan op de uitnodiging staat kom door een communicatiefoutje" legt hij uit. „Het ging allemaal t< snel." Of Hogenboom tijdens een volgende ledenvergadering we wordt voorgedragen, hangt vol gens de WBA-voorzitter 'de gesprekken die nog me hem moeten worden gevoerd.' De leden moeten volgendi week ook een raad van commis sarissen kiezen. Het bestuui draagt oud-notaris H. Mous sault uit Roelofarendsveen Witvoet uit Oude Weterinj voor. De huurdersbelangenver eniging draagt J. van der Tanj uit Oude Wetering voor. Toch speelplaats aan Van Goghlaa: roelofarendsveen Er komen toch speeltoestellen] bij de Vincent van Goghlaan in Roelofarendsveen. Als de raad daar in december mee akkoord gaat, worden er een klim-glij- duikelcombinatie en een wipj geplaatst. Ook aan de Rozenhofl en de Praam komen op verzoek van de buurt speeltoestellen. De raad heeft in oktober rui mi 30.000 gulden beschikbaar ge steld voor wijk- en buurtverbei tering. B en W stellen voor onij dat bedrag te gebruiken voor de uitbreiding van speelwerktuigen op de drie genoemde plekken, i Enkele maanden geleden ont stond grote ongerustheid in de omgeving van de Vincent van Goghlaan omdat het huidige speelterreintje dreigde te ver-| dwijnen. Zo'n dertig handteke ningen werden overhandigd aan burgemeester A. Meerburg voor behoud van een speeltuin. Het protest lijkt nu effect te hebben. officiële opening van de fabriek uit te stellen. Bij Stercompost wordt het groente-, fruit- en tuinafval uit de Rijnstreek en de Goudse regio verwerkt tot com post. Uit tests komt de Alphense compost naar voren als één van de besten in Nederland. De gratis compost is morgen af te halen op de parkeerterrei nen bij de winkelcentra De Aar hof, De Herenhof en De Ridder hof. Zaterdag staan de com- postuitdelers op de weekmarkt op het Thorbeckeplein. Daarna kunnen Alphenaren hun gratis zakje compost tot en met 5 de cember nog ophalen bij de Ge- meentewerf aan de Haven straat. De werf is 's middags na vier uur en in het weekeinde ge sloten. De brandweer in Alkemade heeft gisteren de ondercom mandanten Dik van Rhoon en Luuk van Beelen van de blus- gropp Rijpwetering onderschei den. Het tweetal kreeg van bur gemeester Meerburg een me daille met oorkonde, omdat het 25 jaar spuitgast is. Arjan Vlugt van de blusgroep Kaag en Rob van der Geest van de blus- en hulpverleningswerk groep Roelofarendsveen kregen een onderscheiding, omdat nu 12,5 jaar brandweerman zijn. Ook werden gisteravond tij dens het jaarfeest van de brand weer drie diploma's uitgereikt. Paul Castelein van de Veense brandweer heeft de cursus brandwacht voltooid. Jan Caste- leijn van de blusgroep Rijpwete ring heeft de cursus brandwacht eerste klas volbracht en Jaap Homan is geslaagd voor de cur sus hoofdbrandwacht van de blusgroep Kaag. Besluit Raad van State Scheidend Hooge Burch-directeur G. van de Weg: „Persoonlijk vind ik dat je niet door moet slaan n idee dat iedereen een huis in een gewone straat moet krijgen." van de behandeling weer naar naar toe gaat. „Vorig jaar om deze tijd had ik er hier een in mijn kamer. Criminele en drugsachtergrond. Hij zei: 'Zo wil ik het. Het is mijn leven en ik mag met mijn leven doen wat ik zelf wil.' Je kunt voorspellen dat zo iemand naar de knoppen gaat als hij weer buiten komt. En hij komt weer buiten, want zijn tijd hier is eindig. Dan vraag je je wel eens af waar je eigenlijk mee bezig bent." Een beetje geschrokken van zijn plotselinge zwaarmoedig heid voegt de scheidend direc teur er snel aan toe: „Maar het FOTO BEN DE BRUYN werk hier is niet triest. Je kunt hier ook verschrikkelijk lachen. Mensen zijn heel direct, heel open, heel eerlijk. Je krijgt er enorm veel voor terug." Daar kan de nieuwe directeur die op 1 december begint het mee doen. De Raad van State heeft giste ren bepaald dat de hinderwet vergunning van de Zoeterwoud- se grint- en zandhandelaar Omtzigt moet worden veran derd. Het betekent dat de ge luidsnorm kan worden ver hoogd van 40 decibel naar 45 decibel in de nachtelijke uren. Volgens advocaat mr. R. Lever van Omtzigt overweegt het be drijf nogmaals in beroep te gaan tegen een bepaling in de hinderwetvergunning dat vrachtwagens na zeven uur 's avonds niet meer het terrein aan de Hoge Rijndijk op mogen rijden. Daarnaast is het bedrijf een bodemprocedure begonnen bij de Raad van State. Omtzigt is al een jaar verwikkeld in een ge vecht met de gemeente Zoeter- woude. Directeur J. Omtzigt heeft een contract met Rijkswa terstaat voor gladheidsbestrij- ding. Bij gladde wegen moeten de vrachtwagens 's avonds de weg op om te strooien,. Halver wege september van dit jaar wees de Raad van State een ver zoek van Omtzigt om toch 's avonds de weg op te mogen af. Met een voor het bedrijf gunsti ge beslissing in de bodempro cedure hoopt het bedrijf aan het contract van Rijkswaterstaat te kunnen voldoen. Maar een uit spraak kan nog een jaar tot twee jaar op zich laten wachten. Directeur J. Omtzigt zou het liefst met zijn bedrijf willen ver huizen. Maar daar heeft hij geen geld voor, zo verklaarde hij een paar maanden geleden. De gemeente Zoeterwoude heeft steeds gezegd dat Omtzigt maar op zoek moet gaan naar eei dere stalling voor de strooiwa gens of iemand anders moet in huren om te strooien.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14