|Doek valt voor B en S-polder Busverbinding Sterrenburg kan zeker de helft goedkoper Bustunnel De Vink officieel geopend Leiden Regio Mariënhaven ingrijpend verbouwd Feestelijk gekleed voor meer dan de helft minder ONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 CHEF HENNYVAN ECMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 D66 wil arbitrage bij polderconflict OEGSTGEEST DEN HAAG I „Met een grenscorrectie zijn we er nog niet. De betrokken gemeenten moeten toch verder on derhandelen over de verdere ontwikkeling van de Broek- en Simontjespolder. Is het, gezien de voorgeschiedenis niet mogelijk een onafhanke lijke arbitrage aan te stellen?" Dat vroeg het D66 statenlid R. Hessing tijdens de behande- ling van de grenswijziging gisterochtend. Gedeputeerde L. Stolker (PvdA) durfde de j vraag niet direct met ja of nee te beantwoor- l den. „Het komt in de stukken misschien niet zo duidelijk naar voren, maar de onderhandelin- gen zijn tot nu toe een hoop gedoe geweest. Ar- I bitrage zou misschien goed zijn, maar ik zou i niet weten door wie. In ieder geval niet de pro- vincie want er is al eens twijfel gerezen over het feit dat twee van de betrokkenen van dezelfde politiek partij zijn", aldus Stolker, die doelde op het feit dat zij als gedeputeerde en de Leidse wethouder Van Rij beiden tot de PvdA behoren. Stolker heeft echter nog hoop dat het ook zonder 'referee' kan. „Want wat zou er nou mooier zijn dan als wij in januari met een her inrichtingsplan komen, Oegstgeest en Leiden het zonder arbitrage tussentijds eens zijn ge worden", aldus Stolker. Haar woorden waren niet aan dovemansoren gericht. Op verzoek van een meerderheid van de statenfracties werden Van Rij en zijn Oegst- geestse collega Lisman verzocht een ultieme poging te wagen om de meningsverschillen uit de weg te ruimen. In het Oegstgeestse kamp werd dit verzoek ondanks het dreigende ge- biedsverlies als een lichtpuntje gezien. °rovincie wil grenscorrectie doorzetten Voor Oegstgeest pakken zich donkere wolken samen boven de Broek- en Simontjespolder. Het bord 'LEIDEN' aan de gemeentegrens schuift bin nen afzienbare tijd enkele honderden meters richting Poelgeest op. foto henk bouwman OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Oegstgeest raakt vrijwel zeker de Broek- en Simontjes polder aan Leiden kwijt. Proviciale Staten (PS) bleken gisterochtend praktisch unaniem van mening te zijn dat de voorgenomen grenscorrectie door moet gaan. On danks een laatste poging van wethouder F. Lisman (Leef baar Oegstgeest/ruimtelijke ordening) het tij op het Haagse provinciehuis te keren, mag Leiden zich voor een groot bouwproject gaan opmaken. had de Broek- en Simontjespol der als bouwlocatie aangewezen voor circa elfhonderd wonin gen. Oegstgeest verzette zich daar in eerste instantie tegen, waarop in Den Haag werd be sloten tot een grenscorrectie in het voordeel van Leiden. Oegst geest probeerde het verlies van grondgebied te voorkomen. Het verzet tegen bebouwing werd gestaakt en er kwam een uitge werkt plan voor 1020 huizen, integratie van het woonwagen kamp, twee verkeersontsluitin- gen en, na lang wikken en we gen, ook een busbaan onder het spoor naar de Leidse Meren- wijk. „Onze plannen voldoen aan alle [eisen en wij kunnen van alle partijen het snelst beginnen. Dat is in het belang van de wo ningzoekenden. Zoals het er nu Inaar uitziet is, als wij bouwen, de laatste woning in het jaar 2000 klaar. Als Leiden gaat bou wen, duurt het veel langer. En als wij daar ook nog beroep te gen aantekenen, is de kans groot dat Leiden haar éérste woning pas rond de eeuwwisse ling af heeft", aldus Lisman. De lange voorgeschiedenis kwam gisterochtend slechts deels ter sprake. De provincie Het goed ook het Oegstgeester plan, het werd gisteren geredu ceerd tot een wanhoopsoffen sief. Volgens de Leidse wethou der T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) heeft de late handels wijze van de buurgemeente ge zorgd dat een rijkssubsidie van circa tien miljoen gulden onze ker is geworden evenals de komst van een treinstation bij de Merenwijk. Daarbij heeft hij altijd op het standpunt gestaan dat er wel een autoverbinding tussen de nieuwe wijk en 'zijn' Merenwijk moet komen. Niet alle fracties in PS waren het met Van Rij eens. Wel waren ze, op de CD na, allemaal van mening dat - aangezien er toch voornamelijk Leidse woning zoekenden in de polder gaan wonen - dat gebied ook maar beter aan Leiden kan worden toegewezen. „We hebben vier jaar de tijd gehad en we zijn er niet uitgekomen. Ik denk dat het goed is dat de provincie nu de knoop doorhakt", aldus Van Rij. 'Geen 'goudkust' aan Haarlemmertrekvaart' OEGSTGEEST DEN HAAG De nu nog Oegstgeestse bewoners van de Haarlemmertrekvaart kunnen met een ge rust hart gaan slapen. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) heeft geen snode plannen voor de huizen en woon boten aan de zuidrand van de Broek- en Simontjespolder als deze tot Leiden gaan behoren. „De nieuwe woningen in de pol der moeten betaalbaar zijn. Van een 'goudkust' is dus geen sprake", aldus Van Rij. Tijdens de behandeling van de grenscorrectie, gisterochtend op het Pro vinciehuis in Den Haag, wees vergade ringvoorzitter N. Roest (PvdA) op een brief die hij van de bewoners van de Haarlem mertrekvaart had gekregen. Daarin spra ken de Oegstgeestenaren hun vrees uit voor de bebouwing van de polder. Ge vreesd werd dat Van Rij aan de waterkant dure huizen wil laten bouwen om het pro ject betaalbaar te maken, waardoor de huidige bewoners misschien wel zouden moeten verkassen. Van Rij sprak dat tegen. „Ik kan de be woners toezeggen dat ze daar kunnen blij ven wonen. Alleen zullen we naar de af standen tussen de woonboten moeten kij ken want die behoren nu eenmaal vijf me ter te zijn. Maar wat er ook gebeurt, het zal in goed overleg met de bewoners gaan, zoals we dat in Leiden altijd doen", aldus de wethouder. WARMOND ARIE SCHAKENBOS In de tweede helft van volgend jaar begint een ingrijpende ver bouwing van Mariënhaven, het verpleeghuis voor ouderen in Warmond. Aan de voorgevel verandert weinig. Dat was een van de voorwaarden van de ge meente om mee te werken aan de realisering van de bouwplan- Alleen de ingang wordt ver plaatst naar de oorspronkelijke plek. Achter het hoofdgebouw gaat echter de hele aanbouw te gen de vlakte om plaats te ma ken voor een eigentijds bouw werk. Wat er van het oude ge deelte rest krijgt een meer alge mene functie. In de nieuwbouw komt de verpleegafdeling. De beddencapaciteit gaat te rug van iets meer dan tweehon derd naar honderdvijftig of honderdtachtig. Voor de patiën ten zijn per verdieping vier 'hui zen' gecreëerd met vijftien be woners. Tijdens de verbouwing, die ruim drie jaar duurt, zullen noodvoorzieningen worden ge plaatst in het park achter Ma- riëngaerde. Het plan kwam gisteravond aan de orde in de commissie ruimtelijke ordening, omdat voor de realisering een stukje grond gekocht moet worden waarvoor een wijziging in het bestemmingsplan vereist is. De commissieleden waren tamelijk enthousiast over de door archi tect Kolkman uit Arnhem, toe gelichte plannen. PydA 'er Den Hartog blijft pleiten voor openbaar vervoer VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN sproken. „Ik had eerst de indruk dat ZWN niet zat te wachten op een mogelijk onrendabele bus lijn en daarom een gepeperde rekening had ingediend. Die in druk is door Leeuwenburgh wel weggenomen. Hij heeft beloofd de zaak nog eens te zullen laten berekenen." Het argument van het Voor- schotense college dat de door getrokken lijn 49 waarschijnlijk alleen bij slecht weer zou wor den gebruikt, omdat veel men sen nu van Starrenburg naar het station in Voorschoten fietsen verwerpt Den Hartog. „Als je op die manier gaat redeneren kun je alle buslijnen wel gaan ophef fen. Als er geen bus rijdt zoeken de mensen naar andere manie ren om ergens te komen. Ze moeten natuurlijk wel. Maar het is zeker de moeite waard om te proberen om een betaalbare busverbinding tot stand te brengen. Ik geloof dat er gemid deld zestien mensen in de bus moeten zitten om deze renda bel te maken." Volgens het PvdA-raadslid gaat het ook niet alleen om de men sen die naar het station reizen. „De bus rijdt verder dan het sta tion. De mensen in Boschgeest hebben geen bus nodig die hen naar het station in Voorschoten brengt. Maar als je naar de bin- Vervoersmaatschappij Zuidwest Nederland (ZWN) rekent veel te veel voor een busverbinding met de nieuwe wijk Starren- burg, vindt de PvdA in Voor schoten. Raadslid Piet den Har tog heeft berekend dat het zeker de helft goedkoper kan. In plaats van 252.000 gulden zou hooguit 120.000 gulden per jaar nodig zijn om een lijnbus naar Starrenburg te laten rijden. Den Hartog werkt bij Innovam, het bedrijf dat enkele jaren gele den verhuisde van Voorschoten naar Nieuwegein. „Als ik een bus inschakel voor de bezoekers van ons bedrijfsterrein kost dat ongeveer 600 gulden per dag. Dat komt, uitgaande van een bus die 200 dagen per jaar rijdt, neer op 120.000 gulden. Dat is het tarief dat de plaatselijke ver voersmaatschappij berekent. Busvervoer zal in de randstad wellicht duurder zijn, maar dat het ruim twee keer zoveel kost, dat wil er bij mij niet in. Of er moet sprake zijn van een 'inter- liner' met pluche stoelen, koffie en een krant. Maar het gaat ons natuurlijk om een simpele bus voor een korte afstand." De PvdA heeft zich bij de ver kiezingen sterk gemaakt voor de verbetering van het openbaar vervoer. „En dat is geen loze nenstad van Leiden wil om verkiezingskreet geweest. Ik kan boodschappen te doen, of naar moeilijk om de kosten van een particulier gehuurde bus te ver gelijken met de kosten van een lijnbus. „De' uitgangspunten zijn toch anders. Er kan sprake zijn van meer verliestijd aan het eindpunt, waardoor de bus lang stilstaat. Dat kost geld. En ook het rijden tijdens spitsuren drijft de kosten op. Maar het kosten verschil is wel erg groot en daar om heb ik toegezegd dat we de zaak nog eens gaan doorreke nen", aldus Leeuwenburgh. Want nu kunt u tussen 17 november en 17 december profiteren van een uitzonderlijk aanbod. Bij aankoop van een kostuum, een kolbert/pantalon combinatie of bij een besteding van f 600,- een exclusieve, zwarte, 100% wollen smoking géén f 698,- maar slechts f 325,- Smoking verkrijgbaar in zowel enkel- als dubbelrij. Vrouwenoverleg Leiderdorp wil eigen ruimte voor het werken met allochtone vrouwen LEIDERDORP JUDY NIHOF Het Vrouwenoverleg Leiderdorp heeft een eigen ruimte nodig. Volgens vice-voorzitter C. Lan- gendorff kan de organisatie zonder een eigen accommoda tie geen activiteiten voor al lochtone vrouwen organiseren, zoals de gemeente graag wil. De eigen ruimte zou bovendien dienst kunnen doen als kan toortje en vergaderzaaltje. In het Vrouwenoverleg zijn verschillende plaatselijke vrou wenorganisaties vertegenwoor digd. Doel is het behartigen van de belangen van alle Leider- dorpse vrouwen. Bij de uitvoe ring van een aantal plannen om de emancipatie van de vrouw te bevorderen wil de gemeente het Vrouwenoverleg een coördine rende rol geven. Zo is de organi satie gevraagd om een cursus- wijzer uit te geven met alle ka- der- en bestuurscursussen voor vrouwen in de regio, informa tiemappen te maken met vrou wenactiviteiten en -organisaties en diverse onderzoeken te doen. Het was onlangs nog de vraag of het Vrouwenoverleg deze taken wel allemaal kon uit voeren. Itengendorff denkt van wel. Ook het van de grond tillen van een theecafé voor vrouwen met verschillende culturele ach tergronden is een van de 'actie punten' van de gemeente. „De meeste punten zijn ook wel te realiseren zonder een eigen ruimte. Eerdere initiatieven zijn ook al doodgebloed omdat er geen eigen ruimte is," zegt Lan- gendorff. „Het grote probleem is alleen: waar kunnen we te recht?" Het meest voor de hand lig gend is volgens haar een ruimte in Sjelter of de Kameleon. „Maar de Kameleon is helemaal vol en Sjelter is ook zo vol als een potje met peren. In de Mu- zenhof staan wel ruimtes leeg, heb ik begrepen." VRIJE TIJD I me voorstellen dat het voor de I gemeente niet aantrekkelijk is om lijn 49 naar Starrenburg door te trekken als dat meer dan een kwart miljoen gulden per jaar kost. Maar wat als dat ook voor de helft van dat bedrag kan? Dan krijg je toch een ande re discussie." Den Hartog heeft met regio directeur B. Leeuwenburgh van ZWN over deze 'rekenfout' ge- een ziekenhuis, dan heb je een prachtige verbinding. Dat wordt vaak vergeten." Den Hartog vindt dat de ge meente zich er te gemakkelijk vart af maakt door te stellen dat straks lijn 48 wellicht kan wor den ingeschakeld. „Wie weet hoe lang dat nog duurt". Volgens regiodirecteur Leeu wenburgh van ZWN is het De fiets- en bustunnel bij station De Vink wordt morgenochtend officieel geopend. foto holvast/marklamers Haagse vrouw ernstig gewond Een 41-jarige vrouw uit Den Haag is gistermorgen ernstig ge wond geraakt bij een ongeluk op de Rijksstraatweg in Wasse naar. De Haagse liep de Rijksstraatweg over en werd geschept door een auto, die werd bestuurd door een 57-jarige man uit Noordwijk. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de vrouw niet goed uitgekeken. Zij is met diverse breuken en een zware hersenschudding overgebracht naar het Westeindezie- kenhuis in Den Haag. De Rijksstraatweg was in beide richtingen een half uur lang afgesloten voor alle verkeer. LEIDEN/VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN De Leidse verkeerswethouder P. Langen- berg en zijn Voorschotense collega J. van de Poel openen morgenochtend gezamenlijk officieel de bustunnel onder station De Vink. Tevens zal aandacht worden besteed aan het feit dat buslijn 30 naar de wijk Ste venshof is doorgetrokken. Aansluitend wordt de buurtbewoners een koffietafel aangeboden in buurthuis Stevenshof aan de Trix T erwindtstraat 4. Lijn 30 wordt doorgetrokken via de Ste- venshofdreef tot aan de Kenauweg. Daar mee krijgt Stevenshof opnieuw een verbin ding met Leiden Zuidwest en Oegstgeest. Het herstel van de busverbinding is een welkome aanvulling op het aanbod aan openbaar vervoer in het gebied. Tot op he den heeft Stevenshof slechts verbindingen in noordelijke richting met het hoofdstation van de NS in Leiden. Het gevolg daarvan is dat de lijnen 15 en 16 nu vaak overbelast zijn. Met buslijn 30 ontstaat een extra ver binding met het Leidse hoofdstation, zodat een goed alternatief ontstaat voor de buslij nen 15 en 16: Verder betekent het dat een snellere verbinding met het centrum van de stad ontstaat dan met 15 en 16 mogelijk is. Stevenshofbewoners hebben in de afgelo pen jaren vaak verzocht om het herstel van lijn 30. De noodzaak tot bezuinigingen in het openbaar vervoer dwongen de gemeen te hiermee te wachten totdat de bustunnel onder station De Vink klaar LEIDEN Reünie. De school De Weerklank houdt morgen een reünie in ver band met het 25-jarig bestaan van de school voor slechthorende kin deren en kinderen met spraak- of taalproblemen. Leerlingen of oud- leraren uit de periode 1959-1990 kunnen zich opgeven via telefoon nummer 071-765149. Reünie. De Rembrandt scholengemeenschap houdt naar aanleiding van haar 130-jarig bestaan een reünie voor alle'oud-leerlingen. Deze vindt morgen plaats en begint om 18.00 uur. De kosten voor een koud buffet bedragen 25 gulden. De toegangsprijs voor het feest vanaf 20.00 uur is tien gulden. Voor informatie: 015-617003. Vrouw. 'Vrouw en leidinggeven' is het thema van een studiedag die het Leidse Volkshuis morgen houdt. In kleine groepen worden op drachten gemaakt en in de hele groep wordt theorie gegeven en ge discussieerd. De studiedag kost 75 gulden, inclusief de lunch. Infor matie: 071-149180. Lezing. Het thema van de maandelijkse lezing in de Streekschool aan het Lammenschanspark is morgen 'gemeenteopbouw'. De le zing wordt gegeven door professor W. Ouweneel uit De Bilt en be gint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Swingavond. Een ouderwetse swingavond met een zogenoemde 'al le style music mix' wordt morgen gehouden in jongerencentrum 't Stathuys. De swingavond duurt van 21.00 tot 1.00 uur. De entree is gratis. ALPHEN AAN DEN RUN Wandelen. De wandelkring Leiden en omstreken organiseert op za terdag 26 november dè Sint Nicolaas-wandeltocht. Er zijn routes van 5,10,15, 25 en 40 kilometer, die alle beginnen bij de St. Jozefzaal aan de Paradijslaan in Alphen aan den Rijn. De 25 en 40 kilometer-lopers beginnen tussen 9.00 en 10.00 uur en betalen 4,50 gulden, voor de overige afstanden kan tot 15.00 uur gestart worden. Deelname daar aan kost drie gulden. VOORSCHOTEN Rode Kruis. In het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeu wenhoekkade in Voorschoten wordt morgen de jaarlijkse Rode Kruis-bazaar gehouden. De opbrengst van de bazaar, die duurt van 10.00 en 17.00 uur, is bestemd voor de activiteiten. WASSENAAR Pluimvee. De pluimvee- en vogelsportvereniging Wassenaar houdt op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 november de jaarlijkse ten toonstelling. In buurthuis Oostdorp en Omstreken aan de Zonne- veldweg tonen de leden pluimvee, vogels en pelsdieren. De tentoon- stelleing is vrijdag geopend van 20.00 tot 22.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 22.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Teenagers from Hell. Rockcafé Twilight Zone in Wassenaar krijgt morgen bezoek van de Haagse Teenagers from Hell. De band, be kend om zijn snoeiharde heavy metal-muziek, was eerder al te ho ren op VPRO-radio en won daarnaast de STIP-award. Het optreden is gratis en begint om 22.30 uur. Twilight Zone is te vinden in boer- 'jJerWeen Deijlerweg 153 in Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13